Weinig extra asielplaatsen Aanrijding in Katwijk heeft fatale afloop Hellepe Ik ga koffie drinken DE 'kroniek over VAN TÖENMMMrn EEN OUD HOEKPAND MET GROOTSTEEDSE ALLURE MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 Alleen Leiden voldoet aan verzoek minister 0111 meer plaatsen REGIO - De gemeenten in de omgeving van Leiden en Alphen aan den Rijn reage ren zeer verschillend op het verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur om meer asielplaatsen beschikbaar te stellen. Leiden voldoet wèl aan het verzoek, in Noord- wijk en Katwijk zien ze daar toe geen kans. In november 1987 zijn alle gemeen tebesturen gevraagd om per 1000 in woners één asielplaats in te richten. Daarbij werd uitgegaan van 7000 aanvragen van asielzoekers per jaar. In 1989 meldden zich echter 12.000 asielzoekers aan. Daarom heeft het ministerie de gemeenten op iedere 1000 inwoners twee plaatsen in te richten. De gemeente Leiden gaat, voor zover het de opvang van asielzoe kers betreft, het verst. In 1987 al be sloot het gemeentebestuur twee plaatsen per 1000 inwoners in te richten. Op enkele tientallen na, zijn deze 200 plaatsen gerealiseerd. Vol gens een woordvoerder van de ge meente zal, na de dringende oproep van het rijk, de gemeente nog meer haast maken met het realiseren van de resterende plaatsen. "Tot nu toe hebben we geput uit het gemeente lijk woningbezit. Die woningen ko men maar traag vrij. Om de zaak te versnellen, overleggen we nu met de woningbouwverenigingen. Dat overleg verloopt prima". De gemeente Leiden werkt bij de opvang van asielzoekers samen met de vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. De vereniging zorgt on der meer voor vrijwilligers die de asielzoekers begeleiden. De auto van het Katwijkse echtpaar vloog na de aanrijding H irect in brand. KATWIJK - De 60-jarige A. Nijgh- Van den Oever uit Katwijk is zater dagavond om het leven gekomen bij een aanrijding in haar woon plaats. De auto waarin zij zat, vloog als gevolg van een botsing op de Parklaan in brand. Haar 60-jarige echtgenoot, die de wagen bestuur de, is met brandwonden aan zijn handen en gebroken ribben opge nomen in het Academisch Zieken huis in Leiden. Het echtpaar reed rond 19.00 uur over de Wethouder D. Ouwehand- straat en wilde de Parklaan overste ken naar de Nachtegaallaan. Daar bij werd volgens de politie geen voorrang verleend aan een 19-jarige automobilist uit Katwijk. Uit het eerste onderzoek van de politie bleek dat deze 19-jarige met veel te hoge snelheid over de Parklaan reed. Na de aanrijding vloog de auto van het echtpaar onmiddellijk in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat ook omstanders de vrouw niet meer uit de wagen kon den halen. De brandweer kon niet veel meer doen dan nablussen en het slachtoffer bergen. De 19-jarige Katwijker liep licht hoofdletsel op en werd door een plaatselijke arts behandeld. Zijn au to werd totaal vernield. De woordvoerder van Leiden te kent hierbij aan dat er eigenlijk nog meer woningen voor asielzoekers nodig zijn. "Bij de berekening wordt er vanuit gegaan dat een asielzoeker die is uitgeprocedeerd direct het land verlaat danwel een definitieve woning krijgt toegewe zen. De praktijk is natuurlijk an ders". Te krap Alphen aan den Rijn zou, om te vol doen aan de 1/1000-norm, 60 asiel plaatsen moeten inrichten. In no vember 1987 heeft het gemeentebe stuur evenwel besloten 45 asielzoe kersplaatsen en een evengroot aan tal plaatsen voor vluchtelingen in te richten. "De financiële vergoeding van het rijk is te krap. We krijgen voor elke plaats 1090 gulden, maar de kosten liggen veel hoger", aldus een woordvoerder van deze ge meente. Er zijn nu 30 asielzoekers plaatsen ingericht en de ambtenaar verwacht eind 1990 het streefgetal van 45 te hebben behaald. In hoeverre Alphen kan voldoen aan het verzoek per 1000 inwoners twee plaatsen in te richten, is vol gens de woordvoerder nog maar de vraag. "Op de gemeentelijke begro ting voor het komend jaar is 200.000 gulden uitgetrokken voor nieuw be leid. De politiek moet maar beslis sen of ze hiervan een deel wil beste den aan de asielopvang". Noordwijk en Katwijk zien geen kans aan de norm te voldoen. Noordwijk heeft zes plaatsen inge richt en zou, op grond van het inwo nersaantal van 25.000, er 25 moeten inrichten. "We willen wel meewer ken, maar we hebben hier te kam pen met een enorm tekort aan wo ningen. Noordwijk is, als aantrek kelijke kustplaats, meer ln trek dan andere gemeenten". Volgens de woordvoerder van de gemeente wil het gemeentebestuur aan het rijk vragen meer woningen te mogen bouwen. "Het is de vraag of we binnen enkele jaren die 25 plaatsen gerealiseerd krijgen. Vol doen aan het nieuwe verzoek zal he lemaal moeilijk zijn", aldus de Noordwijkse ambtenaar. Buurgemeente Katwijk heeft van de 38 plaatsen er 18 gerealiseerd. Een ambtenaar verwacht niet er voor het eind van 1990 nog eens 20 plaatsen bij komen. Evenals Noord wijk geeft Katwijk hiervoor als re den het nu al bestaande tekort aan woningen. Hoewel er in Oegstgeest pas 5 van de 18 plaatsen (volgens de 1/1000- norm) zijn gerealiseerd, gaat een woordvoerder van deze gemeente er vanuit dat de ontbrekende 13 plaatsen voor eind 1990 beschik baar zijn. "Als blijkt dat alle ge meenten hun verantwoordelijkheid in deze oppakken, zijn we zelfs be reid te streven naar realiseren van twee plaatsen per 1000 i Een oliescherm ('oil-boom') moet snel en zeker wegstromende kerosine kunnen tegenhouden. De brandweer van Haarlemmermeer oefende er mee in de Ringvaart bij Rijsenhout. Itoto Ben de Bruyni Brandweer Haarlemmermeer oefent met 'ramp kerosinetankers' RIJSENHOUT - Zolang de brandweerman de koffie belang rijker vindt dan de voorbereidin gen van een oefening, worden de gevoelens van onrust bij inwo ners waarschijnlijk nooit hele maal weggenomen. Stel voor: in de Ringvaart bij Rijsenhout knal len twee kerosinetankers op el kaar, maar de brandweer gaat eerst 'een bakkie doen'. door Gerard Haverkamp In werkelijkheid zal dat niet voor komen, is te hopen, maar zater dagmorgen deden enkele brand weer- en politiekorpsen uit de Haarlemmermeer tijdens de oefe ning 'oil-booms' alsof er niks aan de hand was. Dat was er natuur lijk ook niet en dus kun je de spuitgasten niet zoveel verwijten. Maar ze leken zich ook niet echt te kunnen voorstellen dat zo'n aanvaring op het water onver hoopt ooit wèl een keer plaats heeft. En dat is Jacob en de ande re brandweermannen toch wel aan te rekenen. Op de roep of hij bij enkele voorbereidingen even wilde helpen, schreeuwde hij te rug: "Waaat? Hellepe?!.... Ik ga koffie drinken!". Zij die in het centrum van Al phen aan den Rijn voor de brug staan te wachten, of de die langs de Woudwetering (Wou- brugge) en Ringvaart wonen, zijn er herhaaldelijk getuige van hoe twee of meer tankers elkaar op enkele decimeters passeren. Een aanvaring is niet denkbeeldig. De schepen zijn op weg of komen te rug van Schiphol, waar ze af en aan varen met kerosine, de brand stof voor vliegtuigen. Discussies daarover zijn in Woubrugge en vooral Alphen (vaarwegomlegging) uitgewoed, omdat bekend is dat in 1993 de tankers tussen de Rotterdamse haven en Schiphol worden 'ver vangen' door een kerosine-lei- ding tussen Jutphaas en de natio nale luchthaven. Maar in Rijsen hout vormt de drukte op de vaar route de laatste zes, zeven jaar nog regelmatig onderwerp van gesprek in vergaderingen van de dorpsraad. Voorzitter Rouwen- horst: "Inwoners zien hier regel matig bijna-ongelukken, dat ze zeiden: als dat maar goed afloopt. We hebben toen de brandweer ge vraagd hoe zij zijn uitgerust. In feite waren ze dat helemaal niet, maar vandaag hebben ze dan la ten zien wat er kan worden ge daan". Bepaald voldaan was hij niet over het gebodene. "Ik dacht dat hier wat zou worden nagebootst, dat het een echte alarmoefening was. Ik heb dan ook al tegen de commandant gezegd dat we dit maar fase 1 moeten noemen en la ter nog i écht moeten oefe- Of het daar ook van komt valt zeer te betwijfelen, gezien de or ganisatie die dat vergt. "En de brandweer van Amsterdam wilde voor deze keer wel de oil-booms afstaan, zodat we konden zien hoe die werken, maar ze hebben toch ook min of meer laten weten dat we niet te vaak om die dingen moeten komen", aldus brand weercommandant Van Egmond. Om 'die dingen' ging het: de oil- booms. Een met lucht gevuld slang, aan de onderkant voorzien van slabben, waarmee olie- of an dere vlekken op het water kun nen worden afgeschermd. De oe fening was om te kijken binnen welke tijd ze uit Amsterdam kun nen worden gehaald en hoe de elementen aan elkaar worden ge koppeld. Het leverde geen pro blemen op, al duurde de reis om ze te halen een uur. "Die tijd kan met de helft worden bekort, als in geval van nood het Amsterdamse korps de oil-booms komt bren gen. Daar moeten we maar eens een afspraak over zien te maken", aldus Van Egmond. Zo'n regionale samenwerking bestaat al in Alphen, waar overi gens op een andere methode de oliën worden verzameld. Er wordt met absorberende poeder gewerkt, zodat ze met een kólken- zuiger van het water kunnen wor den geslurpt. Maatschappij". In 1914 werd het kantoor geopend. Uitbreiding Het naastgelegen pand Rapen burg 1 dat in 1902 nieuw was ge bouwd, was geen lang leven be schoren: in 1955 kwamen de pan den nrs. la en 1 in handen van één eigenaar. Deze liet in 1956 het huis nr. 1 afbreken en een nieuw huis in de stijl van het hoekhuis optrekken. Het ontwerp hiervoor werd geleverd door de architec ten Schutte en Bellaard. Thans is het pand van Mulder aan de Ra penburgzijde dus met een travee uitgebreid. Deze uitbreiding is goed te herkennen aan de afwij kende maatvoering van de ven sters. BIANCA VAN DEN BERG Rumoer om nepbom BOSKOOP - Een pakketje met het opschrift 'explosief zorgde vrijdagavond voor opschudding op het Kerkplein in Boskoop. Na de ontdekking van het pak ketje riep de rijkspolitie direct de hulp in van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) en werd de omgeving van het Kerkplein afgezet. Het onderzoek van de EOD wees uit dat het pakketje geen explosieven bevatte. Het ging om een achtergelaten nepbom die was gebruikt tijdens een vossejacht, een spel dat eerder op de dag plaatshad. Overlast vliegtuigen van basis Valkenburg VALKENBURG - Inwoners van Valkenburg en omliggende ge meenten zullen in de week van 14 tot en met 23 november last hebben van nachtelijk vliegverkeer op het marinevliegkamp Valkenburg. De basis doet mee aan een grote vloot- oefening en zal met de vliegtuigen ondersteuning aan de schepen ver lenen. Hoe vaak er 's nachts vlieg tuigen zullen landen en opstijgen, is volgens een woordvoerder van het marinevliegkamp niet te zeggen. Provincie mag in 1990 16.000 huizen bouwen DEN HAAG - In de provincie Zuid- Holland mogen volgend jaar in to taal bijna 16.000 gesubsidieerde wo ningen worden gebouwd. Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu. Het merendeel van die gesubsidieerde huizen zijn wo ningwetwoningen (bijna 7000) en. premie A- en B-koopwoningen (ruim 5000). Daarnaast kan Zuid- Holland rekenen op ongeveer 1300 premie-huurwoningen en 2500 zo geheten premie C-koopwoningen. Het woord is nu aan de regionale volkshuisvestingscommissies. Die maken naar aanleiding van de aan tallen woningen die Zuid-Holland heeft gekregen, een verdeling per gemeente. Dit advies sturen ze door naar de provincie, die het vervol gens weer op tafel legt bij het minis terie van vrom. In de loop van de cember valt de definitieve beslis sing over de aantallen gesubsidieer de huizen die de afzonderlijke ge meenten mogen bouwen. Volgens woordvoerder B. van Vliet van de provincie zijn de cijfers van het rijk geen verrassing. "Het zijn vrijwel precies de aantallen waarop het provinciebestuur had gerekend". Erasmus-studieprijs voor Leids onderzoek LEIDEN - Een onderzoek aan de Leidse universiteit naar de econo mie van de Italiaanse stad Pompeii, is door het Erasmusfonds gewaar deerd met een studieprijs van 5000 gulden. De onderzoeker dr. W.M. Jongman neemt de prijs op 21 no vember in ontvangst. De studieprij- zen waarvan er dit jaar zes worden uitgereikt, zijn bedoeld voor jonge onderzoekers die een bijzondere prestatie hebben geleverd op het terrein van de letteren, geschiede nis en wijsbegeerte. Als eerste zag Jongman in zijn proefschrift kans te bewijzen dat in tegenstelling tot de gangbare opi nie, Pompeii een op zichzelf gerich te en slechts voor eigen behoefte producerende stad was. Daarmee leverde hij, aldus het juryrapport, een essentiële bijdrage aan het in zicht in de Grieks-Romeinse econo mie en maatschappij. Studie naar drukke S-21 naar Schiphol HOOFDDORP - De provincie Noord-Holland wil snel iets doen aan de overbelasting van de provin ciale weg Hoofddorp-Aalsmeer, de S-21. De provinciale weg tussen Heemstede en Uithoorn kampt al jarenlang met ernstige verkeerspro blemen. De verkeersdruk is door de expansie van Schiphol, de komst van Schiphol-gebonden bedrijven, de groei van de glastuinbouw en de veiling Aalsmeer sterk toegeno men. Dagelijks ondervinden de fo rensen die tijdens de ochtend- en avondspits gebruik maken van de weg, die verkeersdruk. Boskoper komt om bij ongeluk ALPHEN AAN DEN RIJN - De 22- jarige Boskoper A. Onderstal is vrij dagnacht op de provinciale weg tus sen Alphen en Boskoop met zijn au to over de kop geslagen en in de sloot langs de weg beland. De man is daarbij om het leven gekomen. De politie trof zaterdagochtend omstreeks half acht de auto aan die ondersteboven in het water dreef. Onmiddellijk werden de brandweer en een duikploeg gealarmeerd. Een duiker van de brandweer trof bij de auto het stoffelijk overschot van de jongeman aan. Omwonenden hadden eerder die nacht, omstreeks half één, een klap gehoord maar verder niets kunnen ontdekken. De politie vermoedt dat het slachtoffer bij het nemen van een bocht in de rechterberm is te rechtgekomen waarbij hij ook nog een lantaarnpaal raakte. Op de plaats van het grote winkel pand op de hoek van het Rapen burg en het Noordeinde stonden tot 1902 twee zeventiende eeuwse huisjes. Het toenmalige hoekhuis stond met de voorgevel en de voordeur naar het Noordeinde ge keerd wat het nummer la ver klaart. Via de voordeur bereikte men een bakkerswinkel en een deur in de zijgevel (aan het Ra penburg) gaf toegang tot het ach terhuis. Het naastgelegen huis, Rapen burg 1, werd in 1902 afgebroken en vervangen door nieuwbouw. In het oude hoekhuis sleet de graficus en schrijver Alexander Willem Maurits Verheull tussen 1845 en 1849 zijn studentenjaren. Hij leverde onder andere illustra ties voor de Studentenschetsen van Klikspaan. Het hoekhuis werd in 1912 ge kocht door de Leidsche Levens verzekering Maatschappij met de bedoeling het onmiddellijk te la ten slopen. Datzelfde jaar nog kreeg de bekende Leidse archi tect W.C. Mulder opdracht een groot winkel- en kantoorgebouw te ontwerpen. W.C. Mulder W.C. Mulder was op 23 februari 1850 in Leiden geboren. Hij werd op jonge leeftijd benoemd tot hoofdleraar aan het Leidse ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix waar hij ook zelf onder richt had genoten in de bouw kunst. In 1873 vestigde hij zich als ar chitect. Hij ontving gedurende zijn ruim 40-jarige loopbaan veel opdrachten, zowel uit Leiden als daarbuiten. Vandaag de dag vindt men nog overal in de stad de spo ren van zijn bouwlust. Hij ontwierp zulke uiteenlo pende bouwwerken als het Höpi- tal Wallon aan de Papengracht, de Leidsche Spaarbank aan de Oude Rijn, het winkel/woonhuis Nieu we Rijn 8-9, het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat/Apothekers- dijk, arbeiderswoningen van de Leidsche Bouwvereeniging, en kele herenhuizen aan het Plants soen, Sijthoffs Uitgevers Maat schappij aan de Doezastraat, ver schillende schoolgebouwen en de nieuwbouw van het Barend van Namenhofje aan de Hoefstraat. Daarnaast werkte hij mee aan de restauraties van de Pieterskerk en de Hooglandsekerk. Hij over leed op 4 december 1920. Uit zijn gehele oeuvre blijkt een overgang van het eclecticisme gebruikmaking van verschillen de bestaande stijlen, red.) van de negentiende eeuw naar de moder nere architectuur van de twintig ste eeuw. Hij was geen trendset ter bij de introductie van moder ne bouwstijlen, maar wel was hij een groot bewonderaar en navol ger van een vernieuwende geest als Berlage. Mulder koos per opdracht een stijl die aansloot bij de aard of de functie van het gebouw. Het Volkshuis, strak van vorm en uit gevoerd in eenvoudige baksteen, contrasteert daardoor sterk met bijvoorbeeld het Barend van Na menhofje. In het hofje zien we een poging om aan te sluiten op de kleine schaal en de traditionele stijl van de andere Leidse hofjes. In het winkel/woonhuis aan de Nieuwe Rijn 89 en het gebouw van Sijthoff aan de Doezastraat ontdekken we vervolgens kèn- merken van Het nieuwe gebouw Ook het gebouw van de Leidsche Verzekeringsmaatschappij ont wierp Mulder in art nouveau- trant, wat vooral blijkt uit de vorm van de vensterpartijen van de begane grond. Deze stijl was erg in zwang in binnen en buiten land bij de bouw van warenhui zen en kantoren in grote steden als New York, Parjjs en vanaf 1900 ook Amsterdam en 's-Gra- venhage. Hij accentueerde de hoek van het kantoorpand door er de toe gangsdeur in te plaatsen en er een torenachtige opbouw met zes- kantige koepel op te zetten. Bij de grote negentiende en twintigste eeuwse kantoorpanden in de gro te steden waren dergelijke opval lende hoekpartijen in de mode. Kennelijk wilde de Leidsche Le vensverzekering Maatschappij haar nieuwe onderkomen in stijl bij de grandeur van deze gebou wen laten aansluiten. Het voormali ge pand van de Leidsche Le vensverzeke ring Maat schappij: een gebouw met grootsteedse al lure. Dijkman) De onderpui werd uitgevoerd in zwart graniet, de bovenbouw in lichtkleurige zandsteen met een rode band tussen de eerste en tweede verdieping. Hierop stond: "Leidsche Levensverzekering

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9