Gedateerd blijspel Scholen strijden tegen verzuim Verhoog trekt zich terug als kandidaat-raadslid Kinderopvang Voorschoten vraagt om verdubbeling opvangplaatsen PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 Fractievoorzitter V. Molkenboer: ...uitspraken over B.G. Cortslaan zijn in verkeerde keelgat gescho ten... (archieffoto) Leiderdorps PvdA-raadslid niet akkoord met vijfde plaats op lijst LEIDERDORP - PvdA-raadslid A.L. Verhoog uit Leiderdorp stelt zich niet verkiesbaar voor de ko mende raadsperiode. Hij heeft hij zijn kandidatuur voor de gemeente raad ingetrokken, uit onvrede over de volgorde op de kieslijst. Op de ontwerp-kandidatenlijst stond Verhoog genoteerd op de vierde plaats. De PvdA-leden heb ben echter besloten om mevrouw C. Langendorff als vierde op de lijst te plaatsen, in verband met een even wichtige verhouding tussen man nen en vrouwen. Verhoog moest daardoor opschuiven naar de vijfde plaats. Hij ging niet akkoord met deze ruil en trok vervolgens zijn kandidatuur in. De volgorde van de eerste drie kandidaten is gehandhaafd. V. Mol kenboer is lijstaanvoerder, op de tweede plaats staat J. Hermans en de derde kandidaat is mevrouw M.D. Holierhoek. De nieuwe vijfde kandidaat is P. Bouman. Verhoog wil niet zeggen waarom hij zijn kandidatuur heeft ingetrok ken. "Ik wil eerst deze zaak netjes afwikkelen". Fractievoorzitter Molkenboer zegt dat Verhoog waarschijnlijk zo teleurgesteld is over de vijfde plaats dat hij er geen zin meer in heeft. Bouman denkt dat Verhoog de stemming tijdens de ledenvergade ring (22 stemmen voor Langendorff op de vierde plaats, 10 voor Ver hoog) heeft opgevat als een motie van wantrouwen. "In de wandel gangen werd over Verhoog niet al tijd even positief geoordeeld", al dus Bouman. "Uit de uitslag van de stemming zou je inderdaad kunnen afleiden dat sommige mensen Ca- therien Langendorff een betere kandidaat vinden dan Bram Ver hoog". Molkenboer zegt dat vooral de door Verhoog in deze krant (mei 1989) gedane uitspraken over de B.G. Cortslaan bij veel PvdA-leden in het verkeerde keelgat zijn ge schoten. In een interview over de verbreding van de rijksweg A4 zei Verhoog: "Die B.G. Cortslaan is nou niet zo'n riante straat. Zou jij daar willen wonen?" Klachten "Maar de gelijke verdeling tussen mannen en vrouwen is het belang rijkste motief geweest om te kiezen voor Catherien Langendorff', zegt Molkenboer. De fractievoorzitter zegt zelf geen klachten te hebben over het functioneren van Verhoog, die sinds het vertrek van wethouder J. Bezemer (oktober vorig jaar) in de raad zit. Hij nam toen de plaats in van G.H.J. Keijzers die opschoof naar de wethouderszetel. Molkenboer: "Nee, wij konden ons vinden in de kandidaatsstelling van de kandidatencommissie. Het waren vooral de Rooie Vrouwen die een voorkeur hadden voor een vrouw op de vierde plaats. Ik heb geen specifieke klachten over Ver hoog, dat je zegt: hij moet er uit". Molkenboer verwacht niet dat Verhoog het nu ook voor de nog res terende maanden tot aan de ge meenteraadsverkiezingen als raads lid voor gezien houdt. "Ik neem aan dat hij gewoon tot het eind blijft meedraaien. Ik zie geen redenen waarom hij dat niet zou doen. Tot nu toe heb ik ook geen bericht ge had dat hij er mee wil ophouden". Bouman zou het daarentegen niet vreemd vinden als Verhooog be sluit om zijn functie als raadslid voortijdig neer te leggen. "Dat zou best een goede conclusie zijn. Als ik in zijn schoenen zou staan zou ik daar over nadenken. We merken snel genoeg wat Verhoog gaat doen. Donderdag hebben we fractieverga dering, dan zal wel duidelijk wor den of hij blijft of niet". Besluit Verhoog om op te stappen dan zal zijn plaats worden ingeno men door E. Snell. PvdA-raadslid A.L. Verhoog: ...te leurgesteld... (archieffoto) VOORSCHOTEN - De Stichting Kinderopvang Voorschoten heeft de gemeente om een verdubbeling van het aantal opvangplaatsen bij de Hummelhof gevraagd. Nu heeft dit kinderdagverblijf aan de Profes sor van der Waalslaan 15 plaatsen waar 40 kinderen tussen nul en vier jaar worden opgevangen. Om de kinderen te huisvesten wil de stich ting twee porto-cabins plaatsen bij de Hummelhof. De stichting wil de uitbreiding betalen uit het geld dat het rijk voor kinderopvang beschikbaar stelt na doorvoering van de belastingplan nen van de commissie Oort. Van de 150.000 gulden die de gemeente hiervoor per jaar zal ontvangen wil de stichting 80.000 gulden hebben. De resterende 70.000 gulden zou de andere stichting voor kinderdagop- vang in Voorschoten, Bibelebon, moeten krijgen. Verder heeft de stichting berekend dat zij 88.000 gulden aan ouderbijdragen binnen krijgt. Van de gemeente wordt 20.600 gulden subsidie gevraagd. Op dit moment hebben beide instel lingen voor kinderdagopvang geen vaste jaarlijkse subsidie, maar kre gen voor 1989 en 1990 startsubsidies ter waarde van 120.000 gulden. De stichting vindt uitbreiding Extra raadsvergadering Warmond; 20.00 uur .in het gemeentehuis. Twee punten staan op de agenda: de benoe ming van een nieuw raadslid en de ver kiezing van een nieuwe wethouder in verband met vertrek van mevrouw Dal- huisen Raadscommissie onderwijs Wasse naar; 19.30 in raadhuis De Paauw Oud correspondent Warmond overleden WARMOND - De oud-correspon dent voor het Leidsch Dagblad, D. Roest, is zaterdag drie november op 77-jarige leeftijd overleden. Roest heeft in de jaren vijftig en zestig het Warmondse nieuws verslagen voor het Leidsch Dagblad. De Warmon- der verbleef de laatste jaren in het verpleeghuis St. Bernardus in Sas- senheim. Morgen om 14.00 uur is er een rouwdienst in de Hervormde Kerk te Warmond, waarna Roest wordt begraven op de begraafplaats de oude Toren in Warmond. Rooden, Dirk Diepenhorst, Wil Borsboom, Marleen Hogenkamp en Wim van Polanen; re gie: Joop Vernout. Ge?ien op 4 november in Cultureel Centrum 'Warenar'. WASSENAAR - 't Klinkt preten tieus als een amateurvereniging een blijspel van Annie M.G. Schmidt gaat opvoeren. Eén van de redenen is mogelijk dat Schmidt vaak pre tenties in haar stukken doorprikt en haar heldere stukken gemakkelijk te spelen lijken. Mimicri waagde zich aan 'En ik dan?', een blijspel uit 1968, waarvan men zich kan afvra gen of het na eenentwintig jaar nog op eigen benen kan staan. Het verhaal is eenvoudig. Een se cretaris (Wim van Polanen) werkt bij een echtpaar dat een idealisti sche organisatie onder de naam 'Nieuw Positief leidt ('t is 1968!). De vrouw is echter daags tevoren ge storven en de secretaris heeft ge fraudeerd. De weduwnaar verwacht een vrouwelijke collega uit Zwe den. Maar zij blijkt verhinderd. De moeder van de secretaris neemt stiekem haar plaats in, zodat haar zoon de boeken kan veranderen. Daar doorheen loopt nog het ver haal van een aankomend schrijf- stertje dat een gewaagde roman over het seksuele leven van Rem brandt bij 'Nieuw Positief wil doen uitgeven. Uiteindelijk komt het be drog uit en blijkt de gestorven echt genote ook niet zuiver op de graat te zijn. De weduwnaar is gedesillusio neerd. Het toneelstuk doet om te begin nen gedateerd aan. Bekende procé dés van Annie M.G. Schmidt, zoals het opzettelijk verhaspelen van woorden (een 'paranoid-i 'een Augustusstal') zijn niet verrassend. Ook het subtiel mentaar leveren op maatschappelij ke situaties (het ontstaan van de flo wer power en de seksuele revolutie) komt gedateerd over. Het spel was redelijk, al werd het middelste bedrijf (een uur) veel te traag gespeeld. De enige die niet echt nadrukkelijk acteerde was Dirk Diepenhorst (de weduwnaar). 'Hij zette daardoor het meest geloof waardige personage neer. Zijn me despelers leken karikaturen, wat in een blijspel niet de bedoeling kan zijn. De toeschouwers lachten het hardst op de verkeerde momenten: Telkens wanneer typiste juffrouw Bats ongevraagd binnenkwam en met iets banaals de situatie ver stoorde. Leuk, in 1968. EMIEL FANGMANN Het verzuim op basisscholen neemt de laatste jaren hand over hand toe, ook in Voorschoten. J.G. Verweij van de ruim 300 leerlingen tellende basisschool Het Kompas heeft het over 'enkele tientallen leerlingen', terwijl directeur Th. J. J. Faassen van de roomskatholieke Emmaüsschool melding maakt van 'een tiental' verzuimers op een to taal van 275. Volgens W.C. Th. Posthumus, di recteur van de openbare Wethouder Schrama-basisschool, heeft het ver zuim vervelende gevolgen: "Som mige kinderen raken achter en moe ten worden bijgespijkerd. Dat kost ons extra tijd en bovendien missen deze kinderen dingen die tijdens de les zijn verteld. Dat gemis is enigszins op te vangen door het meegeven van huiswerk. Maar ja, het ene kind maakt dat wel, het an dere niet". De directeuren vertellen dat met name de wintersportvakanties tot verzuim leiden. "Voor en na de voorjaarsvakanties viel de klap. Er zijn veel ouders die laat op winter sportvakantie gaan", vertelt Post humus. Volgens Verweij plakken ook in de kerstvakantie veel ouders dagen vast aan de vakantie van de kinderen. Strandtent De Leerplichtwet bepaalt wanneer kinderen buiten de vakanties mo gen verzuimen. Medische redenen kunnen een rol spelen, maar ook het beroep van de ouders. Iemand die in de zomervakantie een strandtent heeft, zal geen tijd hebben om in het hoogseizoen weg te gaan met de kinderen. Toch kunnen ze zich daar niet elk jaar op beroepen. Scholen moeten bijhouden welk kind extra vrije dagen heeft gehad. Vroeger was de ene directeur wat makkelijker dan de andere en kreeg BOTSINGEN - Vanwege beperkt zicht door mist hebben vanochtend vijf kleine botsingen plaatsgevon den op het traject Leiden-Leider- dorp van rijksweg A4. Voorzover de politie vanochtend bekend was hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Raadscommissie bestuurzaken Was senaar; 19.30 uur in raadhuis De Paauw. Een van de agendapunten is de Najaars nota 1989 Raadscommissie financiën Zoeter- woude; 19.30 uur in het gemeentehuis Raadscommissie financiën Leider dorp; 20.00 uur in het gemeentehuis Raadscommissie financiën Voorscho ten; 20.00 uur, Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12 Dinsdagavond Raadscommissie welzijn Zoeterwou de; 20.00 uur in het gemeentehuis. On der andere aandacht voor geluidsproble- matiek Utopia en muziekcentrum Raadscommissie agrarische aangele genheden Warmond; 20.00 uur in het ge meentehuis Raadscommissie welzijn Wassenaar; 19.30 uur in raadhuis De Paauw Ledenvergadering PvdA-Oegstgeest; 20.15 uur in 'het Witte huis'. Spreker o.a. de nieuwe staatssecretaris van onder wijs J. Wallage Informatieavond over uitbreiding mo tel-restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten; 20.00 uur in De Gouden Leeuw Woensdagavond Raadscommissie ruimtelijke ordening Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeen tehuis. Op de agenda staat onder andere het ontwerp bestemmingsplan 'landelijk gebied' Raadscommissie ruimtelijke ordening Wassenaar; 19.30 uur in raadhuis De Paauw. Gesproken wordt onder meer over de plaatsing van abris' en reclame borden Ledenvergadering PPR/PSP Leider dorp; 20.00 uur in cultureel centrum de Sjelter Donderdagavond noodzakelijk, omdat er 22 kinderen op de wachtlijst staan. Verder zijn er 24 kinderen opgegeven die bin nen zes maanden worden geboren. Daar komt bij dat kinderen op dit moment gemiddeld twee dagen per week worden opgevangen, maar ouders willen hun kind eigenlijk langer onderbrengen. 'Een kind dat nu wordt geboren, zal zeker niet voor z'n vierde jaar in 1994 aan kin deropvang toekomen', schrijft de stichting in een brief aan de ge meente. Daar komt bij dat kinderen op dit moment gemiddeld twee da gen per week worden opgevangen. Maar ouders willen hun kind eigen lijk langer onderbrengen. OEGSTGEEST - Ongeveer 136 kinderen en ouders hebben zaterdag in het multi-functioneel centrum Groot Prof fijt in Oegstgeest de capriolen van de leden van het Warmondse jeugdcircus Atleta bekeken. De jonge acrobaten draaiden hun hand niet om voor acrobatische toeren op de fiets, balanceerden op het slappe koord en deden trucs met ballen. Het optreden was georganiseerd door de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO) in Oegstgeest. Een woord voerder van de stichting noemt het optreden 'een groot succes en voor herhaling vatbaar'. "De kinderen zaten ademloos te kijken en,ook ik als volwassene heb me kostelijk geamuseerd". «oto Henk Bouwman) 'Een huisje huren voor een lang weekeinde is er officieel niet meer bij' Heibel over taxi voor Katwijkers VOORSCHOTEN - De directeu ren van de 13 Voorschotense basisscholen trekken dit schooljaar één lijn om het ver zuim buiten de schoolvakanties tegen te gaan. Ze hebben afge sproken de leerplichtwet strikt na te leven. Ouders moeten geg ronde redenen hebben om hun kinderen buiten de vakanties te kunnen meenemen. door Dorith ligtvoet WARMOND - Een groep van zeven de' plaatsnemen, terwijl er twee be- Katwijkers heeft in de nacht van za- stelde taxi's gereedstonden. Een terdag op zondag voor enige op- Katwijker 'maakte zich zo boos dat schudding gezorgd in Warmond, hij de koplamp van een taxi kapot Nadat het gezelschap 20- en 21-jari- trapte. gen een kroeg in de Dorpsstraat had Door het rumoer waren snel verlaten, ontstond een woordenwis- drie politiewagens ter plaatse, die seling met twee taxichauffeurs. Het het complete gezelschap naar het hele gezelschap wilde in een 'boli- bureau in Sassenheim afvoerden. Twee auto-inbraken in Voorschoten Directeur J.G. Verweij t een kind op de ene school eerder vrij dan op een andere. De leer plichtambtenaar, bij wie de advie zen terechtkwamen, deed niets aan die scheefgroei. Na een wijziging moeten de directeuren zelf beslis- VOORSCHOTEN - Bij inbraken in twee auto's aan de Voorschotense Laan van Duivenvoorde zijn gister middag twee radio-casetterecor- ders gestolen. De schade aan de au to's bleef beperkt tot twee ingesla gen ruiten. De politie heeft rond half vijf 'een auto met verdachte ty pes' gezien. Omdat in de vrij rustige buurt het inslaan van de autoruiten te horen moet zijn geweest vraagt de politie getuigen zich te melden op het bureau in Voorschoten (tel. 01717-4993). Rauw Alle ouders hebben gekregen waarin de ling werd toegelicht. De uitzonde ringen werden in deze brief ge- r de eerste tién dagen. Willen noemd. Verweij en Posthumus den- de ouders langer weg, dan zal ook ken dan ook niet dat de de leerplichtambtenaar zich aanvraag buigen, moet? Ik beslis dan ook niet zelf over dit soort problemen, maar overleg met het bestuur". Gebroken schouder bij ongeval in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 22-jarige inwoner van Benthuizen heeft za terdagavond om kwart voor twaalf bij een verkeersongeval in Zoeter woude zijn schouder gebroken. De man reed als passagier mee in de au to van een 23-jarige plaatsgenoot, die zijn wagen niet fatsoenlijk de haakse bocht van de Gelderwoud- seweg en de Broekweg kreeg door gestuurd. De bestuurder bleef on gedeerd. geling ouders r Het nieuwe beleid scheelt de ambtenaar tijd en werk. al zullen er altijd grensgevallen blijven. Ver weij: "Wil je een voorbeeld? Wat wij wel eens hebben meegemaakt is dat een kind op medische gronden een wintersportvakantie moet houden. Maar wat doe je dan met het broer tje dat eigenlijk gewoon naar school Verweij heeft de nodige klachten gehad, maar 'dat is altijd z regels worden aangehaald'. INBRAAK - Onbekenden hebben gistermiddag tussen vier en acht uur ingebroken in een pand aan de Kennedylaan in Oegstgeest. Een cd-speler, een groot aantal cd-plaat- jes en een bedrag van 1000 gulden zijn ontvreemd. De dieven kwamen de woning binnen door de achter deur te forceren. Directeur Faassen zegt dat de ou- een brief ders de brief 'niet sympathiek' von- rege- den. "De goeden moeten onder de kwaden lijden. Bij ons kwam nau welijks verzuim voor. Een huisje huren voor een lang weekeinde is er nu officieel niet meer bij". Verweij op hun dak valt. heeft geen klachten over de brief ge had. Amsterdamse inbrekers aangehouden OEGSTGEEST - Twee Amsterdam mers met een volgens de politie 'res pectabele waslijst van veroordelin gen' zijn in de nacht van vrijdag pp zaterdag aangehouden na een in braak bij een fotozaak in het Oegst- geester winkelcentrum Lange Voort. De inbrekers hadden om kwart over vier met een steen de winkelruit van het pand aan de Irislaan ingeslagen en voor onge veer 25.000 gulden apparatuur mee genomen. Door het alarm was de politie snel ter plaatse en kon het tweetal in de kraag vatten. MAANDAG 6 NOVEMBER Leiden bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden, met Bloemensean- ce. aanvang 20.00 uur in zaal La ge Morsweg 14a. optreden muziek-, dans- en zangfestival Tajikistan' uit Rus land, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp thema-avond voor vrouwen: Vrouwen en echtscheiding', aan vang 20.00 uur in Sjelter, Heem- bridgen v vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten lezing Voorschotense Vrou wenraad over: 'Zelfmedicatie', door mevr. drs. C.M. Ruys-Ca- thlender, apotheker, aanvang 20.00 uur, Engelenbak, Pr. Marij- kelaan 4, DINSDAG 7 NOVEMBER Katwijk sporten voor mensen met Cara olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur. tel: 254654. nsch avondgebed kruiden', door Els van Wissen, aanvang 20.00 uur in Sjelter. Heemraadlaan. grote jubileum-zangavond mmv Hervormd Kerkkoor 'Hart en Stem', en dichteres Nel Ben schop. aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. contactavond met klaverjas sen, sjoelen en dartspel, Buurtver eniging Zijlkwartier. Van der Marckstraat, aanvang 20.00 uur WOENSDAG 8 NOVEMBER AJphen uitvoering van musical: 'De Kleine Johannes', door o.a. leer lingen van het Christelijk Lyceum, aanvang 20.00 uur in het Parkthe- Leiden kinden/oorstelling: "Winter slaap', door Theatergroep Me vrouw Smit, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. lezing: 'Michael Gorbatsjov', door Rusland-deskundige dr. John Löwenhardt, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. voorstelling: 'Italienisches Fischweib', door Patty Trossèl (La Pat), aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Anner Bijlsma (cello) en Bob van Asperen (clacecim- bel), met latere Italiaanse barok, aanvang 20.15 uur, Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg. dansvoorstelling: 'Natieven', door Colip d'Amour, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat 3, aan vang 13.30 uur. instuif voor kinderen van 4 tot 8 lar. timmeren en spelenpar- ours, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. zaalvoetbal voor 18 jaar en ou der, van 21.30 tot 22.30 uur in Sjelter Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kinden/oorstelling: 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 9 NOVEMBER Alphen concert Orlando Kwartet in de Oudshoornse Kerk, 20.15 uur. Leiden excursie: De Leidse Sterren wacht', Sterrenwachtlaan, aan vang 20.00 uur, opgeven bij K&O, tel: 1141.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8