TAD LEIDEN Veel belangstelling voor kunstbeurs in Pieterskerk Kolonie blauwe reigers in Cronesteyn één van de grootste van Zuid- Holland LEIDSCH DAGBLAD Leids Volkshuis viert deze week 90-jarig bestaan s MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 mmmmmm ■HHHHHHHHHBHHHBHHIHHflHHHS 'Artistieke handen' is een uitkomst voor amateurs LEIDEN - Ongeveer 3500 men sen bezochten gisteren de ama- teurkunstbëurs Artistieke Han den die voor de vijfde keer in de Pieterskerk werd gehouden. Ruim 200 hobbyisten, voorna melijk uit deze regio afkomstig, waren met hun produkten naar de kerk gekomen om die te koop aan te bieden. De vele be zoekers verdrongen elkaar soms voor de stands met ver schillende kunstvoorwerpen. Leidse politie 'bedroefd' over verlichting fietsers Organisatrice van de succesvolle krijgen van andere deelnemers. "Er zijn mensen die wel aardig schilde ren, maar toch veel fouten maken. De familie is uiteraard vol lof. Zijn collega's hier zijn echter wat dat be treft eerlijk en zeggen dat het min der goed is. Dat is even hard, maar ze verbeteren zich daardoor wel". beurs die vroeger Handige Handen heette, is Anneke Claassen-Riet- broek. Zij maakte daarmee in 1983 een bescheiden begin. Haar man was bedrijfsleider van de Haagse Houtrusthallen en kreeg vaak de vraag voorgelegd: 'wanneer komt er nu eens beurs voor amateurs'. Ner gens konden mensen die in hun vrije tijd schilderen, houtbewerken, poppen maken of andere kunstwer- Bepaalde deelnemers hadden voordat ze aan de beurzen meede den in hun achterhoofd om beroeps ken maken, hun spullen kwijt. De te worden. Na op de beurs een tijdje eerste versie in Den Haag trok veel ervaring te hebben opgedaan, be sluiten ze toch de gok te wagen om hun brood met hun hobby te gaan verdienen. "Dan moeten ze wel van Langzamerhand bleek ook het de beurs af', zegt Claassen streng. publiek het evenement te leren ken nen en de reeks beurzen werd lang zaam uitgebreid tot het huidige aan tal van 20 per jaar, verspreid over twaalf steden. Deze manifestaties cieel zijn er alleen in het voorjaar en na jaar. In de tussentijd kunnen de amateurs weer nieuw werk maken. Op 9 en 10 december is er de afslui tende kerstbeurs in de Jaarbeurs hallen in Utrecht. "Dat is altijd ons uitgangspunt ge weest. Ik kijk bijvoorbeeld altijd heel goed dat ze geen onderdelen verkopen, want dat is dan Bezoekers buigen zich over de voorwerpen die door arnateurkunstenaars zijn gemaakt. LEIDEN - De Leidse politie i ontdaan over de resultaten v verlichtingscontrole die zij in de af- beurs een uitkomst gelopen week heeft gehouden. "Het teUrs. "Ze weten op r droevig gesteld met de lichting van fietsers sers", zegt een politiewoordvoer der. "In totaal werd 183 maal proces verbaal uitgeschreven, m; met voldoende mankracht had gemakkelijk een kunnen staan. Als de werd gehouden reden er tegelijk- tijd wel 20 voorbij, ook zonder licht. Volgens Anneke Claassen is de de ama- i gegeven moment niet meer waar ze met hun brorofiet-. spullen naar toe moeten. Hun eigen huis hangt of staat vol en hun fami lie zien ze al weer aankomen. 'Heb je haar weer', denken ze dan. Aan de andere kant kunnen ze toch ook nulletje achter njet stoppen met produceren. Ze fietser staan- zijn er echt aan verslaafd. Nu ze din gen verkopen, kunnen ze ook weer materialen aankopen, want dat is Ze hamert erop dat de sfeer van Artistieke Handen gemoedelijk moet blijven. "Iemand die zijn be roep heeft gemaakt van het maken van droogbloemen, zal niet vertel len aan belangstellende bezoekers hoe hij dat nou precies doet. Hij zou wel gek zijn om zijn geheimen te verklappen. Amateurs daarentegen vinden het prachtig om over hun hobby te vertellen. Dat is ook leuk voor het publiek". Ook ziet Claassen erop toe dat er spullen worden verkocht die enig LEIDEN - Het Leids Volkshuis première gaat, is gemaakt door de werk zit in monumentale pand aan hebben. "Dat is niet denigre- viert deze week zijn 90ste veijaar- afdeling Vrouwengeschiedenis van de Apothekersdijk^de afdeling jon- PTT onderzoekt eigen centrale na klachten LEIDEN - De dienst telecommuni catie van de PTT is de openbare centrale aan het doormeten op zoek naar gebreken. Tot nu toe is nog niets gevonden. Het onderzoek is ingesteld na klachten van het Dia- conessenhuis en boekhandel Kooy- ker over gebrekkig telefoonverkeer. Ze hebben last van onder meer tus sentijds verbroken verbindingen en dode lijnen. Volgens een woordvoerder van de PTT ligt het niet voor de hand dat de oorzaak van de problemen in de centrale van de bedrijven zelf zit. "We zijn pas nog bij beide klagers langs geweest. Alles was prima in orde. Dus verwachten we dat het manco in de openbare centrale zit". Volgens de PTT wordt het onder zoek bemoeilijkt doordat met name het personeel van het Diaconessen- huis de klachten moeilijk kan om schrijven. "We weten daarom niet precies waarnaar we moeten zoe ken", aldus de zegsman. Hij sluit overigens niet uit dat er iets mis is met een telefoonkabel. "En spoor dat maar eens op", verzucht hij. Overigens zijn het Diaconessen- huis en de boekhandel niet op de zelfde telefooncentrale aangeslo ten. Kooyker gebruikt de Leidse centrale, de verbindingen van het ziekenhuis lopen naar een centrale in Oegstgeest. 'Een instelling welke nog dagelijks haar nut bewijst' Het was gewoon niet bij te houden", behoorlijk duur. Ze willen aldus de politiewoordvoerder. De resultaten van de verlichtings controle zijn voor de politie aanlei ding om in elk geval vaker dan tot dusver de verlichting van fietsers en bromfietsers te controleren. rend bedoeld hoor. Maar' als we bor- dag. Op donderdag 9 november duur, haak-en breiwerk zouden toe laten, wordt het een fancy-fair en andere dat is juist niet de bedoeling. Ook wordt vertoond iemand schilderijen maakt waarop vrouwen de die er niet uitzien, schrijf ik een Het Leidse Volkshuis zijn betrok- teriaal de Leidse universiteit. Zij spraken gerenwerk Stads. Deze houdt zich bezig met de opvang van Marokaan- se jongens. Daarnaast is er in het Volkshuis nog het buurtwerk ge vestigd. stelling. De makers hebben ook nog die periode bij eerder vertoond historisch filmma- Een ander voordeel van de beurs 'oor de amateurs is dat ze veel idee- in opdoen en bruikbare adviezen vriendelijke brief dat het beter is ken. Een dag later dat hij of zij de volgende keer niet sisten, docenten komt. Ik vind dat ik die antwoording heb tegenover het pu bliek". borrel. De video-documentaire over h« Leidse Volkshuis die donderdag i mogelijk gemaakt door Greven en Van der Vlucht. Zij het Anjerfonds. ren geïnspireerd door de Londense Tijdens de receptie wordt de win- idealist Toynbee die de arbeider op naar bekend gemaakt van een prijs een hoger niveau wilde brengen. Bij op het gebied van sociaal-cultureel dit opvoedingswerk moest de uni- werk. De schrijver van de beste versiteit een belangrijke rol spelen, hbo- of universitair afstudeerscrip- De drijvende kracht achter het tie op dit gebied krijgt een geldbe- Volkshuis was echter de eerste di- drag van 1500 gulden. Bij die gele- rectrice, Emilie Knappert. Ze genheid wordt ook de naam van de zwaaide 16 jaar lang met vaste hand prijs bekend gemaakt, die jaarlijks de scepter, uitgereikt gaat worden. Het doel LEIDEN De kolonie blauwe rei gers in polderpark Cronesteyn is de afgelopen zomer uitgegroeid tot 57 paren. Hierdoor is het nu een van de grootste kolonies van Zuid-Hol land. De uitbreiding heeft waar schijnlijk te maken met de zachte winters van de laatste jaren. Daar naast zijn in het park vier ooievaars waargenomen die wellicht ook ooit daar gaan broeden. De leden Jaap van der Linden en Jack Boogmans van de vogelwerk- groep Cronesteyn zijn het hele voor jaar druk bezig geweest met het in ventariseren van de broedvogels in het polderpark. De resultaten heb ben hen niet teleurgesteld. In totaal streken dit jaar zo'n 45 soorten vo gels neer om daar nakomelingen te verwekken en groot te brengen. Daarbij zaten ook zeldzame broed vogels zoals de torenvalk, patrijs, bosuil en zelfs een nachtegaal. door Meindert van der Kaay "Dat is een verbazingwekkend goed resultaat als je bedenkt dat het park behalve een natuur- ook een recreatiegebied is. Dat betekent dat hier joggers doorheenlopen, gezin nen met kinderen spelen, maar ook dat mensen hier hun honden uitla ten. Dat geeft nogal een verstoring. En dat terwijl broedende vogels juist de rust zoeken, bezorgd als ze zijn voor hun kroost", legt Jaap van der Linden uit. Dat in het voorjaar in het park vo gels aan het broeden zijn, lijken veel hondebezitters zich volgens de twee vogelaars niet te beseffen. Ter wijl het in die periode verboden is om honden los te laten lopen, laten de bazen hun viervoeters vaak lek ker dollen in het uigestrekte wei land. Het verhaal gaat dat zij de kinde ren 'ronselde'. Ze haalde hen van straat om ze in hun vrije tijd bezig te houden met nuttige zaken. Volwas senen werden bij elkaar gehaald om ze bewust te maken van hun plaats zoeken_ die zijn gedaan naar jonge- weid ook bt i de prijs is om het sociaal/cultu reel werk te stimuleren en weer po sitiever in de belangstelling te krij gen. Ten slotte worden die dag twee boekjes gepresenteerd over onder- renwerk-methodieken bij Maro- kaanse jongens en meisjes. Datv vprstellpssen derzoek is de afgelopen drie jaar - voor de naai en erstellessen verricht bij Stads en bij bunrthu.s 't ^stond onevenred.g veelI belang- Spoortje. De organisatoren van de feeste lijkheden noemen het jubileum "uniek". Het Leidse Volkshuis was -. ir, iBüQ rwv-o+rv „*„,1:., universiteit dan ook steeds in 1899 een van de eerste instellin- u„* x gen op het gebied van sociaal/cultu reel- en vormingswerk. Het insti tuut heeft de tand des tijds door staan. Nog steeds geeft het Stede lijk Volwassenenwerk per jaar 90 cursussen en komen er 900 cursis ten over de vloer. Zo zouden ook de krantekoppen over het 40- en 60-ja- rig jubileum in deze krant nu weer van toepassing kunnen zijn: 'Een instelling welke nog dagelijks haar nut bewijst'. Naast het Stedelijk Volwassenen stelling. De lessen rekenen en vreemde talen sloegen daarentegen niet echt aan. In de loop der jaren verloor de haar greep op het Volkshuis. Het ac cent werd steeds meer van het leren verschoven naar het recreëren. Daarnaast kwamen er in Leiden ook andere buurthuizen, zodat het Volkshuis zijn stedelijke karakter verloor. Andere ontwikkelingen waren het vervangen van vrijwilli gers door beroepskrachten en het verdwenen van het stedelijk kin derwerk. De verbouwing die vier jaar gele den werd afgerond betekende voor het Leidse Volkshuis een nieuwe start. Na een renovatie die bijna drie miljoen gulden kostte leek de in stelling uit haar as verrezen. Bijna was er een besluit genomen om op het ir. Driessenplein nieuwbouw te plegen. Emilie Knappert had zich waarschijnlijk in haar graf omge draaid wannner dat was doorge gaan. Jongen maakt 10.000 gulden spaargeld van familie op LEIDEN - De politie heeft zondag middag een 16-jarige Leidse jongen aangehouden in een motel aan de Haagsche Schouwweg. De knaap was een paar dagen eerder van huis weggelopen met de spaarcenten van zijn familie. Van de circa 10.000 gulden die hij had meegenomen was nog zo'n 900 gulden over. De rest had de jongen, samen met een vriendje, uitgegeven aan kle ding, drank en uitgaan. Het tweetal had in het motel een kamer ge huurd. Brand Jack Boogmans (links) en Jaap van der Linden van de vogelwerkgroep Cronesteyn: "Het is eigenlijk uniek dat zo dicht bij de stad en zo toegankelijk voor publiek, zoveel aardige vogels te zien zijn". (foto Jan Holvast) schoots goedgemaakt door de groei '83 is de groep van 11 naar 57 paren van zangvogels in de jonge bosaan- uitgegroeid. plant. Er huizen daar nu spotvogels, De kolonie reigers heeft hun nesten tuinfluiters, fitissen len bosrietzangers. "Dat begint i grote aantal- ristiek voor Cronesteyn te worden: de grote verscheidenheid aan "Ze denken: 'mijn hond pakt toch ten. Voor een gebied van 90 hecta- niets. Dus is er niets aan de hand' Het tegendeel is waar", zegt Boog mans met een geheven vinger. "Ik halve bomen zie vaak dat bij voorbeeld grutto angstig opvliegen en het nest probe de voormalige fruitboomgaard met de vierkante elzensingels die eigenlijk karakte- vr°eger als windvanger dienst de den. In de kruin van de elzen, die op zich al een mooie kom vormt, hoeft ode reiger maar een paar takken te la- 45 soorten niet slecht. Je hebt *en vafien en hij heeft al een nest. Daartussen staan ook de smalle po pulieren die nu bevolkt worden door grote groepen putters. "Dat zijn doortrekkers, hè. Die blijven hier veel verschillende plekjes. Be- gras, zijn er ook moeraspartijtje, bosjes en jonge aanplant", zegt Van der Linden. En te verdedigen. Eén keer geeft direct daarop: "Alsjeblieft, daar hier maar zoiets niet. Als het echter 50 keer ge beurt geven die vogels er de brui zijn verrekijker ii sperwer en zoeken ze de volgende keer verslaggever. Die staat vervolgens andere plek". En plotseling wijst Boogmans in de lucht: "Kijk, daar vliegt een jonge torenvlak met kijken. "Ja, te klungelen dat hij de kans mist we aanplant, de vogel eens van dichtbij te be s-ie achter de bo- verdwenen Waarom de blauwe reiger uitgere kend in Cronesteyn zijn kamp op- prooi in zijn bek". Zangvogels De Leidse vogelaars hebben dan slaat weten Van der Linden en ook al een paar jaar geleden gecon- Boogmans niet precies. Zeker is dat stateerd dat het aantal broedende sinds 1975 reigerparen hun nesten weidevogels in Cronesteyn dras tisch is afgenomen. Grutto's snippen komen steeds minder vaak voor. Dit verlies wordt echter ruim- ters' dieptepunten gekend. Sinds opgehangen om het nestelen wat te de elzen maken. Het aantal heeft sindsdien gefluctueerd en heeft met e tijdens de 'elfstedentochtwin- gaan verder naar oorden", zegt Boogmans. De fruitbomen zijn verwijderd en hebben plaats gemaakt voor nieu- "Jammer", meent Boogmans, "dat was typisch een uitvloeisel van de Hollandse net heid die ertoe leidt dat dood hout snel wordt weg gehaald. Dat zijn nu juist de stekjes waar zangvogels zich in willen vestigen. Bovendien vind ik dat oude knoestige hout prachtig". De vogelwerkgroep - die nu nog uit vier, maar volgend jaar uit zes personen bestaat - heeft ook kasten LEIDEN - De Leidse brandweer heeft zaterdagavond een brand ge blust in een garagebox van een wo ning aan de Oppenheimstraat. De zoon des huizes was in het bezit van een sigarettenaansteker die nog op benzine liep. Omdat het ding leeg was poogde de jongen via het benzi neslangetje van zijn bromfiets wat benzine in het reservoir van de aan steker te laten lopen. Aangezien er geen licht in de ga ragebox was had de knaap een een kaars meegenomen en onder zijn bromfiets gezet. Dit zorgde er voor dat de benzine vlam vatte. De brandweer moest er aan te pas ko men om het vuur in de garagebox te blussen. Lezing afgelast LEIDEN De lezing die T. Schel haas dinsdag 7 november zou hou den in het gemeentearchief, gaat niet door. Volgens de organiseren de vereniging Jan van Hout is „.R Schelhaas afwezig. De lezing is uit- heeMeuk'gezicht gesteld tot een nog onbekende da tum. vergemakkelijken. Dat heeft dit jaar geresulteerd in de komst van een bosuilpaar en twee torenvalk- paren. De twee vogelliefhebbers, die toe vallig biologen zijn, hebben ten aan zien van de publieksfunctie van het polderpark wat gemengde gevoe lens. Aan de ene kant zouden ze het helemaal willen afsluiten om er een reservaat van te maken. "Dat kan natuurlijk niet", weet Van der Lin den. "We vinden het toch ook wel leuk dat mensen in de vogels geïnte resseerd kunnen worden. Het het voorjaar om te zien hoe de oude reigers met voedsel komen aanvliegen, hoe de jongen om eten schreeuwen. Het is eigenlijk uniek dat zo dicht bij de stad en zo toegankelijk voor pu bliek, zoveel aardige vogels te zien zijn". In de periode van februari tot on geveer juli is het reigerbos afgeslo ten. "Maar ook vanaf de hekken kun je het allemaal goed zien. Daarvoor hoefje helemaal niet het bos in te lo pen. We hopen dat mensen zich dus ook maar aan de regels houden", zegt Boogmans. Inbraak ibe- LEIDEN - Een vreemd pakketje heeft de Leidse politie zaterdagavond en - nacht een heleboel werk bezorgd. Het pakketje werd aangetroffen in een raamkozijn van een leegstaand pand aan de Langegracht, naast het ge bouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). De politie ver trouwde het zaakje niet en waarschuwde de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), hoewel er geen bommelding was geweest. De dichtsbijzijnde rijbaan en het fietspad werden vanaf 22.00 uur voor verkeer afgesloten. De LWH moest haar pand gesloten houden en rond tien uur werden het meidenopvanghuis en enkele andere panden in de directe omgeving ontruimd. Omstreeks 23.00 uur arriveerde de EOD en werd de ge hele Langegracht voor verkeer afgesloten. Uit een röntgenfoto bleek, ruim later, dat het pakketje uit niets anders bestond dan een hoeveel- LEIDEN - Bij een inbraak i: drijfsruimte van een garagebedrijf twee i aan Lammenschansweg zijn, in de heid bijeen gepakte kranten. nacht van vrijdag op zaterdag, 23 Even tevoren, rond half één, had een automobilist op de Volmolengracht autoradio's, een aantal versterkers het stopteken genegeerd. Een agent kon ternauwernood het vege lijf redden en speakers buit gemaakt. De waar- door, net op tijd, opzij te springen. Het genoteerde kenteken leidde de poli- i de spullen wordt geschat op tie naar Hazerswoude. Daar werd, met behulp van speurhonden, de auto bestuurder aangetroffen in een hooiberg. De 22-jarige man bleek onder in vloed van sterke drank. Op de foto is een medewerker van de EOD bezig met het maken van een röntgenfoto. (foto Henk Bouwman) ruim 13.000 gulden. De inbrekers zijn het pand bin nengekomen door een raam open te breken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7