De Vries wil snel centraal akkoord Minister Andriessen: een minzame krachtpatser Uitstoot cfk's kan veel verder terug' Loonstijging gevreesd obstakel Groothandel van fraude met medicijnen verdacht BINNENLAND PAGINA 3 HILVERSUM (ANP) - De nieuwe minister van sociale zaken en werkgelegenheid De Vries (CDA) wil zo snel mogelijk met werkgevers en werknemers aan tafel schuiven voor het sluiten van een centraal akkoord. De Vries zei gisteren voor de radio bij afspraken met de sociale partners "een geweldige steun in de rug te hebben" met oud-vakbondsleider Kok en scheidend werkgeversvoorzitter Andriessen (NCW) in het kabinet. "Een centraal ak koord mqet zo kunnen" zei de CDA-formatie-onderhandelaar. De Vries verklaarde de nieuwe i i de begroting voor 1990. "Bij een steun van de respectievelijke ach- nister van financiën Kok in de kabi- stijging van de contractlonen in het terbannen netsformatie als bedrijfsleven van bij voorbeeld 4 of buiten het parie betrouwbaar mens" te hebben leren 5 procent, kan het kabinet dat niet kennen. Hij heeft er alle vertrouwen op een verantwoorde wijze volgen. i dat de PvdA-leider als minister Het zal van financiën de afspraken over het den, strakke financiële kader „solide zal komen", tragische zitting dat moet worden vastge- geen steld", veronderstelde de demissio- kabinet", bewindsman van sociale ment. In weerwil van eerdere hui ver bij de christendemocraten voor een coalitie met de PvdA, ziet De Koning nu "in de CDA-achterban oppositie tegen dit De Vries, ken en werkgelegenheid zondag i scheidend CDA-minister De Ko ning, voorziet "in mijn somberste momenten" de eerste serieuze test- linkse coalitie case voor het kabinet-Lubbers/Kok volle rit het Capitool van de NOS-televisie. De Koning denkt dat de centrum- CDA en PvdA de jaar uit zal zitten. r bij het vaststellen Dat hangt uiteraard ook af van de HAARLEM/ZAANDAM (ANP) Het bedrijf Medicopharma u Zaandam wordt ervan verdacht Volgens mr. Hemmes De politieke CDA richting sociaal-democraten was volgens De Koning na de jaren lange samenwerking met de WD "noodzakelijk en mogelijk". "Het afscheid van de polarisatie heeft het klimaat in Nederland flink veran derd. Dat na het onzalige eenzijdige PvdA-beleid wat betreft vrede en veiligheid gericht op afschaffing van de middellange afstandsraket ten, waardoor het CDA zich intern beschadigd voelde. En na een inko mensbeleid dat de PvdA „kwaads appig toespitste op de minima". Voormalig PvdA-mihister Van Kemenade (onderwijs) ziet de pro blemen in het nieuwe regeerak koord met name bij de veronder- de stelde economische ontwikkeling, tientallen miljoenen guldens fraude al enkele jaren aan de gang. de vraag hoe de lonen zich zullen te hebben gefraudeerd bij de koop van medicijnen. De Haarlem- jectgroep in het leven geroepen, die Vorig jaar werd een speciale pro- ontwikkelen, alsmede de kwestie persofficier van justitie, r Hemmes-Boender, heeft dat zater dag bevestigd. de gang van zaken bij Medicophar- gemeester ia is gaan onderzoeken Arrestaties zijn er nog niet De Economische Controledienst richt, aldus de persofficier. Zij sluit het de euthanasie. De huidige bur- Eindhoven zei dat de doorslaggevende reden voor zijn weigeren van een ministerspost in heeft de gehele boekhouding Medicopharma in beslag genomen. Tegelijkertijd werd e daan in een vestiging op Curacao. Vermoed wordt dat de fraude zich tot de Nederlandse An tillen uitstrekte. De Zaanse groothandel wordt er van verdacht de wet op de tarieven in de gezondheidszorg te hebben overtreden. Medicopharma zou zijn medicijnen met korting aan apothe kers in het gehele land hebben ver niet uit dat het later alsnog zal ge- pas anderhalf jaar zit beuren. Verwacht wordt dat het c inval ge- derzoek nog mèanden zal duren, het bedrijf lijk niet zou kunnen maken c al weer weg te gaan". DEN HAAG - Prof.mr. E.M.H. Hirsch Ballin (38) is de nieuwe minister van justitie. Hij was de afgelopen jaren hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg. Hirsch Ballin heeft al dikwijls als adviseur van de regering gewerkt. Zo was hij voorzitter van de commissie die advies gaf over de geestelijke verzorging in de krijgsmacht en zat hij in de commissie die de criteria voor steunverlening aan kerkgenootschappen opstel de. Hirsch Ballin voerde afgelo pen zaterdag gesprekken met o.a. len Dales, de nieuwe minis ter van binnenlandse zaken over de taakverdeling op het gebied van de politie. De samengevoeg de gemeente- plus rijkspolitie valt straks onder Binnenlandse Zaken. (foto anp> ADVERTENTIE Nephuwelijken Ambtenaren van de burgerlijke stand in Enschede en Almelo zijn het beu te moeten meewerken aan tientallen schijnhuwelijken onder vluchtelingen en prostituees in de regio. Ongeveer één op de 30 huwe- lijken zou een schijnvertoning zijn. Soms worden honderden guldens geboden om verbintenissen super snel en probleemloos te kunnen re gelen. De politie doet volgens de ambtenaren of haar neus bloedt. Nieuw land De Tweede-Kamerleden Eversdijk (CDA) en Zijlstra (PvdA) willen dat het 'plan Waterman', dat voorziet in de aanleg van nieuw land voor de kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen, opnieuw wordt be studeerd. Volgens de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam kan het plan, dat een oplossing moet bieden voor de steeds voller wordende Rand stad, goedkoper worden gereali seerd dan destijds Stinissen sel aan de nu al vijftien jaar in coma liggende Ineke Stinissen (47) in het Haaksbergse verpleeghuis Het Wie- denbroek wordt gestaakt. Het ge rechtshof in Arnhem wees vorige week een verzoek daartoe van echt genoot Gerard Stinissen uit Winsum af. Twee jaar eerder deed de Almelose rechtbank hetzelfde. Stinissen heeft besloten in cassatie te gaan. 11 KLEUREN Pullover van 100% lamswol. Keuze uit ronde hals en V-hals. In 11 kleuren, o.a. antraciet, marine, rood, flessegroen en bordeaux. M t/m XXL U hoeft het nu niet bij één kleur te laten. Want nu betaalt u voor deze pullover de verbijsterende prijs van EB ELKE DAG EEN ANDERE ROTTERDAM (GPD) - "Het is technisch heel goed mogelijk de ko mende tien jaar de uitstoot van cfk's in de atmosfeer veel verder terug te dringen dan internationaal is over eengekomen". Dat zei hoogleraar milieukunde dr. Lucas Reijnders dit weekeinde in Rotterdam bij een internationale conferentie over het voorkomen van klimaatsverande ringen. Cfk's breken de ozonlaag af en dragen bij aan het warmer wor den van de aarde (het zogenaamde broeikaseffect). Volgens Reijnders zijn daaron dringend aanvullende internationa le afspraken nodig en mogelijk. Die kunnen vandaag en morgen wor den gemaakt in Noordwijk, tijdens- de eerste internationale ministers conferentie over beteugeling van het broeikaseffect. Reijnders bena drukte dat onder andere voorko men moet worden dat het broeikas effect onnodig versterkt wordt door de uitstoot van afvalgassen waar voor nog geen mondiale beper- kings-afspraken gelden. De internationale bijeenkomst in Rotterdam over het voorkomen van Actie tegen dragen walkman op straat DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van verkeer en waterstaat start binnenkort een campagne waarin wordt gewezen op de gevaren die het dragen van een walkman in het verkeer oplevert. Mocht de actie geen resultaat opleveren, dan sluit het ministerie een verbod niet uit. Vorige week raakte een jongeman in Rotterdam dodelijk gewond toen hij door een tram werd overreden. Hij had de tram waarschijnlijk niet gehoord, omdat hij een walkman droeg. Ook in Breda veroorzaakte het dragen van een walkman een dodelijk verkeersongeluk. Uit een door de Vara en TNO uitgevoerd on derzoek bleek dat zelfs op tien me ter afstand een claxon maar door vier van veertien ondervraagde scholieren werd gehoord. Ze moch ten in dit onderzoek zelf bepalen hoe hard ze de muziek wilden ho- klimaatsveranderingén tiatief van de Stichting Natuur en Milieu. Aan de conferentie deden vertegenwoordigers mee van ruim twintig milieu-organisaties uit bin nen- en buitenland. Eén van die tot nu toe aan de poli tieke aandacht ontsnapte pro- bleemgassen is N20, beter bekend als lachgas. Deze stikstofverbin ding komt vooral vrij in de land bouw. Reijnders vreest dat het erg moeilijk zal worden de uitstoot van 'lachgas' met de gewenste 80 a 85 procent terug te dringen. De enige mogelijkheid is wereldwijd forse beperkingen op te leggen aan de agrarische bedrijfstak. Zo'n ontwik keling acht hij niet waarschijnlijk, zolang de wereldbevolking nog groeit. "Al die mensen moeten im mers worden gevoed". In één van zijn laatste optredens als milieuminister voorspelde drs E. Nijpels in Rotterdam dat de drei gende en zich deels al manifesteren de klimaatsveranderingen zullen uitgroeien tot het grootste milieu probleem op aarde. Hij riep de milieu-organisaties op overheden zeer kritisch te blijven volgen. De Amerikaanse onderzoeker dr Florentin Krause presenteerde in Rotterdam een rapport over de koers die overheden moeten varen om de gevolgen van het broeikasef fect tot een minimum te beperken. Krauze heeft berekend hoeveel broeikaseffect-veroorzakende af valgassen (zoals C02, methaan, et cetera) de mensheid de komende eeuw wereldwijd in de afmosfeer mag brengen zonder dramatische klimaatsveranderingen. Als zijn aanbevelingen worden vertaald in maatregelen zal, ten opzichte van 1850, de temperatuur op aarde eipd volgende eeuw slechts 2,5 graden celcius stijgen. Daarvoor is onder andere nodig dat nu maatregelen getroffen wor den om de uitstoot van schadelijke afvalgassen terug te brengen op het peil van 1985. Ieder verder dralen heeft volgens Krauze tot gevolg dat medio volgende eeuw nog veel in grijpender stappen genomen moe ten worden om het klimaat op aarde te stabiliseren. Man gedood bij steekpartij in voetbalkantine AMSTERDAM (GPD) - Een feest je van een zestigtal jongeren in Am sterdam is zaterdagavond geëin digd in een drama. Tijdens een vechtpartij met twaalf ongewenste gasten, werd een van de feestgan gers, de 28-jarige Joop Korzelius. door messteken gedood. Vier ande ren moesten met ernstige verwon dingen in buik, rug en nek in het zie kenhuis worden opgenomen. De politie heeft inmiddels acht herrie schoppers gearresteerd, onder wie drie meisjes. D^ ellende begon rond elf uur 's avonds in een sportkantine aan de Boelelaan, waar een paar verjaar dagen en een verloving werden ge vierd. Op dat moment stapte een ge ïntroduceerd meisje met elf jongens en meisjes in de leeftijd van zestien en zeventien jaar binnen. Het twaal ftal bedierf vrijwel onmiddellijk de feestvreugde door onder andere alle glazen van de tafels te vegen. De groep raddraaiers werd daar op buiten de deur gezet, waar ze ver volgens auto's beschadigden en banden lek prikten. Toen tien feest gangers orde op zaken wilden stel len, ontstond er een vechtpartij, waarbij enkele ruziemakers messen trokken en daarmee in wilde weg staken. De slachtoffers behoorden allen tot de feestvierders. Joop Korzelius werd in de hartstreek getroffen. Hij overleed op weg naar het zieken huis. Ondertussen waren de aan stichters er al vandoor gegaan, na nog enige ruiten van de sportkanti ne te hebben ingegooid. De politie heeft tot nu toe acht raddraaiers opgepakt, vên wie een zich zelf aangaf. De namen van de anderen zijn bekend. Bij een huis zoeking troffen rechercheurs vier messen aan, waarvan vermoed wordt dat ze bij de vechtpartij zijn gebruikt. Volgens een politie woordvoerder hebben de aange houden meisjes even hard meege daan aan de openlijke geweldple ging- Van de twaalf amokmakers werd er een, een 17-jarige jongen, al door de politie gezocht in verband met diefstallen. Zaterdagavond was hij de bestuurder van een gestolen au to, waarmee hij zijn kameraden in twee etappes naar de sportkantine bracht. De politie weet nog niet waarom de ongenode gasten de boel op stelten hebben gezet. Evenmin is bekend wat het wel geïntroduceer de meisje er precies mee te maken heeft. Meisjes nemen een kind voor hogere uitkering ROTTERDAM (GPD) - Alleen staande meisjes die leven van een minimum-uitkering, blijken in toe nemende mate een kind te nemen om zo een hoger inkomen te krij gen. De sociale dienst in Rotterdam kwam er tijdens een onderzoek ach ter dat tientallen meisjes om die re den moeder worden. Het financiële voordeel is voor hen het belangrijk ste motief. Een alleenstaande moe der ontvangt maandelijks 1350 gul den plus kinderbijslag, zonder kind is dat maximaal duizend gulden. De sociale dienst in Rotterdam was met een heel ander onderzoek bezig, toen men met dit nieuwe fe nomeen werd geconfronteerd. Een woordvoerder noemt hét het nog te vroeg om van een trend te spreken, maar vindt het verwekken van kin deren puur om het financiële voor deel „een zorgelijke ontwikkeling". De sociale dienst is bang dat verder snoeien op uitkeringen voor jeugdi gen nog meer meisjes zal doen be sluiten om die reden een kind te ne men. De meisjes vertelden de socia le dienst dat het moederschap ook meer status verschaft. Ontvoering Twe uit Groningen die donderdag werden aangehouden op verdenking van de ontvoering van een 15-jarig meisje, uit Borculo, zijn vrijgelaten omdat het slachtoffer geen aangifte wenste te doen. Volgens het meisje is zij vrijwillig meegegaan met haar 42- jarige ex-vriend uit Veelerveen en het echtpaar uit Wedde. Getuigen hadden verklaard dat het meisje huilde en zich verzette toen zij in de auto van haar ex-vriend werd ge sleurd. Het meisje zegt nu dat per soonlijke problemen daar de oor zaak van waren. Asielzoekers Twaalf asielzoekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de be nen genomen uit het asielzoekers hotel op Schiphol-Oost. Vier van hen werden in de loop van de nacht weer opgepakt. De twaalf wisten te ontkomen door in het slagvrije glas een gat te maken en vervolgens de hele ruit uit de sponning te trekken. Loongrens De loongrens voor de ziekenfonds verzekering voor 1990 is vastgesteld op 50.900 gulden. Hiertoe heeft staatssecretaris Dees (volksgezond heid) besloten in overleg met minis ter De Koning (sociale zaken). Dees volgt met zijn besluit het advies van de Ziekenfondsraad. De loongrens stond in 1989 op 50.150 gulden. Het maximum premiedagloon is voor 1990 verhoogd tot 166 gulden, 2 gul den meer dan in 1989. DEN HAAG - "Als ik van een staatssecretaris hoor dat hij de hele dag door beslissingen zit te nemen en daar dan ook nog een kick van krijgt, dan denk ik dat zo'n man ver keerd bezig is. Zo zou de organisatie bij de overheid ook niet in elkaar moeten zitten. Laat ambtenaren, ook op betrekkelijk laag niveau, zelf beslissingen nemen. Dat zal de kwa liteit van het werk ten goede ko men. Zorg voor een goed controle systeem, ook in financieel opzicht. Dat hoort veeleer tot de manage menttaak dan wat die staatssecreta ris zei te doen". door Jan Harren Het is een citaat uit een interview met prof. dr. Jacobus Eije An driessen, die in het derde kabinet- Lubbers als minister van economi sche zaken terugkeert op de stek die hij 24 jaar geleden verliet. Met hem heeft Lubbers een ondernemer, een manager in optima forma in zijn ploeg gehaald. Een krachtig tegen wicht tegen oud-vakbondsman Wim Kok op Financiën, tegelijker tijd een manoeuvre die de werkge vers gerust moet stellen. De CDA'er Andriessen stapt te rug in de actieve politiek, terwijl hij al een glanzende carrière achter zich heeft. Meer dan twintig jaar zat hij in de top van een van Neder lands grote multinationale onderne mingen, de Koninklijke Emballage Industrie Van Leer, waarvan bijna acht jaar als de president. Sinds be gin vorig jaar is hij voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW). Het is op zijn minst verrassend dat de ondernemersvoorman plaats neemt in een centrum-links kabi net, te meer omdat hij onlangs nog fors te keer ging tegen herstel van de koppeling tussen lonen, over- heidssalarissen en uitkeringen. Tij dens een congres van het NCW in Rosmalen verwierp hij pleidooien in die richting als uitingen van "lui denken". Binnen het kabinet zal men stel lig ondervinden dat met Andriessen een heel ander type minister op Economische Zaken terecht is ge komen dan de vertrekkende W- D'er De Korte. Andriessen is een minzame krachtpatser en een te genspeler van allure voor prof. dr. F.W. Rutten, die zich met zijn nieuwjaarsartikel in het economen- vakblad Economisch Statistische Berichten (ESB) elk jaar opwerpt als het economisch geweten van Nederland. Niet zelden laat Rutten zich in dat artikel uiterst kritisch uit over het regeringsbeleid. Met An driessen zal hij op zijn tellen moeten Kabinet-Marijnen Amper 23 jaar oud studeerde An driessen af aan de toenmalige Ne derlandse Economische Hoge school (thans Erasmus Universiteit) in Rotterdam. Meteen daarna ging hij het Economisch en Sociologisch Instituut van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam leiden. In 1955 volgde zijn promotie (cum laude) op een proefschrift over 'De ontwikke ling van de moderne prijstheorie'. In hetzelfde jaar vertrok hij naar het ministerie van economische za ken, waar hij Directeur algemene economische politiek werd. Daar Andriessen (links) op weg naar formateur Lubbers. kwam een einde aan met zijn benoe- mische zaken in het kabinet-Marij- ming tot hoogleraar staathuishoud- nen dat in 1963 aantrad, kunde aan de Universiteit van Am- Dat kabinet struikelde over de sterdam, een functiejhe hy vervul- omroeppolitiek wat voor An- driessen in april 1985 het einde van de tot zijn ministerschap v zijn ministerschap betekende. Hij vertrok naar het bedrijfsleven, werd lid van de Raad van Bestuur van Van Leer en in 1980 president van het concern. Begin vorig jaar stapte hij eruit en werd hij voorzitter van het NCW. Andriessen is een fervent pleiter voor aanpak van de werkloosheid. Bij de vakbeweging raakt hij echter niet altijd de juiste snaar. Over de noodzaak goede scholing zijn beide partijen het nog eens. Maar als het minimumloon ter sprake komt scheiden de wegen zich. Het ergert Andriessen, zo zei hy bij zijn aantre den als voorzitter van het NCW, dat er door de hoogte van het mini mumloon zo veel functies in Neder land zijn verdwenen. Hij verwijst graag naar de Vere nigde Staten waar tal van dienstver lenende functies bestaan die hier niet meer voorkomen. Maar die weliswaar tegen een sobere belo ning het leven zin geven voor de genen die anders hun dagen met niets-doen zouden moeten vullen en het leven veraangenamen voor degenen die van deze diensten ge bruik maken. Discussies over dit soort zaken zal hij in zijn nieuwe functies zeker niet uit de weg gaan. Zo min als hij zijn opvattingen over het functione ren van de overheid onder stoelen of banken steekt. Nog als NCW- voorzitter zei hij niet meteen te wil len zeggen dat het ambtenarenap paraat drastisch kan (en moet) wor den ingekrompen. Maar wel dat het efficiënter en kwalitatief beter kan werken, en allicht ook in omvang wat kleiner. "Dan zal de overheid en dus ook de politiek zich moe ten beraden op wat zy eigenlijk doen moet. Net als in het bedrijfsle ven zal het management zich moe ten afvragen wat de kerntaken zijn die gedaan móeten worden". Onzin Andriessen beseft terdege dat een minister zijn departement niet zo maar van een aantal taken en activi teiten wil verlossen. "Ook ik zie in Den Haag 150 Tweede-kamerleden zitten die zo hun wensen hebben. Maar het is natuurlijk ook onzin dat de overheid overal verantwoorde lijk voor zou moeten worden gehou den". Ten onrechte, aldus de opvatting die Andriessen bij het begin van zijn NCW-periode spuide, functio neren departementen en hun amb tenaren als instituten waar beslis singen voornamelijk worden voor bereid en de besluiten zelf slechts op hoog vaak zelfs het hoogste niveau worden genomen. "Zelfs be trekkelijk eenvoudige zaken wor den de hoogte in gestuurd als het op het nemen van een beslissing aan komt. Dat kan voor een bewinds man niet overzichtelijk blijven". "Maak mensen ook op lagere ni veaus verantwoordelijk voor deel budgetten. De ambtenaren zelf zul len er gelukkiger door worden wan neer ze zelf ook beslissingen kun nen nemen en directer verantwoor delijk worden voor het resultaat van hun arbeid", aldus Andriessen. die gisteren zijn stokpaardjes nog eens bereed tijdens de aanvaarding van het ambt als bijzonder hoogleraar aan de VU in Amsterdam. Meer dan zijn visitiekaartje kon hij overigens niet afgeven. Als minister moet hij weer snel afstand doen van dat bij baantje.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3