Verkiezingen vergroten Griekse impasse Stemmingen op de banenmarkt Dieptepunt in relatie Raad van Kerken en OJEC Reportage Een week lang speculeren op het Binnenhof Papandreou wint ondanks schandalenrechts' haalt geen meerderheid PAGINA 2 MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 Het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC) heeft be sloten om het overleg met de Raad van Kerken op te schorten. Het is voor het OJEC volstrekt onaanvaardbaar dat de voorzit ter van de raad, prof. dr. D. C. Mulder, zal spreken op een door de PLO georganiseerde viering. Daarmee is een nieuw diepte punt bereikt in de relatie tussen beide organisaties. De onder linge verhouding is al jaren ver re van gemakkelijk, maar tot zo'n stap was het tot dusver niet gekomen. Bijna vijf jaar geleden verkeer den de betrekkingen tussen beide organisaties na een paar inciden ten ook in een impasse, maar er werd toen een voor beide partijen bevredigende oplossing gevon den. De raad zegde toe dat het OJEC altijd zou worden geraad pleegd bij kwesties die op de joodse gemeenschap betrekking hebben. Bovendien zou er elk jaar tussen beide organisaties worden overlegd. Het OJEC had in september zware kritiek op een verklaring van een delegatie van de raad die een bezoek had gebracht aan Is raël en de bezette gebieden. De maat is voor het overlegorgaan vol, nu Mulder medewerking ver leent aan een PLO-herdenking van het begin van de intifada (de opstand in de bezette gebieden). De PLO-vertegenwoordiger kon digde de komst van Mulder aan in een brief met het briefhoofd van een Palestijnse staat, waarvan ook Israël deel uitmaakt. Het OJEC concludeert hieruit dat de Raad niet langer het bestaans recht van Israël erkent. Het OJEC werd in oktober 1981 opgericht onder de loofhut van rabbijn H. Rodrigues Pereira, sa men met de gereformeerde dr. S. Schoon sinds het begin voorzitter van het overlegorgaan. Tot de le den behoren de drie joodse kerk genootschappen in ons land, en kele andere joodse organisaties en de Kerk en Israël-instanties van zes christelijke kerken, waar onder de Rooms-Katholieke Kerk en de twee grote protes tantse kerken. In het overlegor gaan ontmoeten vertegenwoordi gers van de joodse gemeenschap pen en christelijke kerken elkaar op basis van volstrekte gelijk waardigheid. Zij houden elk zen- dingsdoel verre van zich. De deel nemers erkennen dat de staat Is raël een onvervreemdbaar ele ment is van de joodse identiteit. In 1984 kwam het kort na elkaar twee keer tot een conflict tussen het OJEC en de Raad. Eerst had de Raad buiten medeweten van het OJEC een ontmoeting met de PLO-vertegenwoordiger in Den Haag. Korte tijd later drong de raad na een bezoek van een dele gatie aan Libanon, Israël, Syrië en Egypte aan op een hoorzitting van de Tweede Kamer over de schending van de mensenrechten in de bezette gebieden. Het OJEC, dat van dit voorstel onkun dig was gehouden, reageerde "verbijsterd". Volgens het over legorgaan liet de raad zich kenne lijk niets gelegen liggen aan de gevoelens van de joodse gemeen schap in Nederland door zijn "se lectieve verontwaardiging" uit sluitend te richten op de politieke daden van Israël. De raad bood zijn excuses aan en maakte met het OJEC de af spraak, dat die organisatie altijd in voor de joden gevoelige kwes- ties zou worden geraadpleegd. Verder zegde de raad toe in eigen gelederen een diepgaande bezin ning op gang te brengen over de verhouding tot het joodse volk, inclusief de band van de joden met de staat Israël. Schoon con stateerde echter in 1987, dat daar niets van terecht was gekomen. Erotiek De Amsterdamse studenten predikant S. de Lange betreurt het dat hij de inzettingswoorden van het avondmaal ('Neemt, eet, dit is Mijn lichaam') in verband heeft gebracht met erotiek. Hij er kent dat de woorden van Christus geen betrekking hebben op seksualiteit en erotiek, maar zin spelen op Zijn lijden en sterven. Dat blijkt uit een verklaring die de gereformeerde kerk van Am sterdam-Zuid heeft gezonden aan een groot aantal plaatselijke gere formeerde kerken. Deze kerken hadden vooral op aansporing van het (behoudende) Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB) be zwaar aangetekend tegen een ar tikel van De Lange over Christus' woorden bij het avondmaal. De Lange interpreteerde die woorden als volgt: "Raak mij aan, houd mijn hand vast, streel me, zoek troost tegen mijn schouder, kus me, laat me je liefde voelen, wil je mijn handen om je gezicht te omvatten, mijn armen om je te gen me aan te drukken, mijn lijf om je te warmen, mijn sex om je genot en bevrediging te verschaf fen, mijn mond om je overal te kussen, te likken neem, eet, dit is mijn lichaam". De Lange is verbonden van de gereformeerde kerk van Amster dam-Zuid. Hij erkent, zo blijkt uit de verklaring, dat zijn beschrij ving van het avondmaal niet het karakter van schriftuitleg heeft, maar de weergave is van een per soonlijke geloofsbeleving. Steun Namibia Het Breed Namibia Overleg, een samenwerkingsverband van zes tien kerkelijke en niet-kerkelijke organisaties, heeft besloten toch door te gaan met de campagne 'Namibia vrij! Steun de opbouw'. Doel van deze actie, die gecon centreerd wordt in de week van 19 tot 26 november, is geld in te zamelen voor de wederopbouw van Namibia. Alleen de zending en het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken hebben zich uit de inzamelingsactie te ruggetrokken. Het Breed Namibia Overleg werd begin dit jaar opgericht om organisaties in Namibia die sa menwerken tegen de Zuidafri- kaanse bezetting te ondersteu nen. Er ontstonden echter proble men toen onlangs bekend werd dat de Namibische bevrijdings beweging Swapo in haar kampen tweeduizend gevangenen had ge marteld en honderd had gedood. Ondanks een dringend verzoek van het Breed Namibia Overleg bleek de Swapo-leiding niet be reid om voor de verkiezingen van 7 tot 11 november een onafhanke lijk onderzoek in te stellen. Daar om besloot vorige week de ont wikkelingsorganisatie Novib- /Gast het overleg te verlaten. De andere organisaties willen wel door gaan met de actie omdat er volgens hen snel humanitaire hulp gegeven moet worden aan het Namibische volk. Om mis bruik van gelden te voorkomen heeft het Breed Namibia Overleg de eis gesteld dat alle te financie ren projecten moeten worden goedgekeurd door de Namibi sche Raad van Kerken of het door de kerken opgerichte Namibi sche ontwikkelingsfonds NDT. De Gereformeerde Kerken zijn% bang dat ondanks deze controle* door de Namibische kerken toch projecten van de Swapo uit de op brengst van de actie gesteund zul len worden. Maaltijd. De open maaltijd 'op water en brood' van het Jon gerenpastoraat Leiden gaat van avond over het omgaan met ver slaving. De gratis maaltijd vindt plaats in het 'Knooppunt' (Oude Rijn 44b). Aanvang zes uur. In lichtingen 071-120070. Katholiek onderwijs. Een avond over het katholiek onder wijs is voor vanavond georgani seerd door de werkgroep Bezin- ningsactiviteiten van de parochie de Menswording in Leiderdorp. Vicaris Zuidgeest zal een inlei ding houden, terwijl er tevens een forum zal zijn. De avond vindt plaats in de Menswording en be gint om acht uur. DEN HAAG - Wie is 'in' en wie is 'uit'? Het was de vraag die de afgelo pen week Politiek Den Haag in een wurggreep hield. Kandidaten voor hoge posten, de gearriveerde machthebbers die de posten ver deelden en de onafscheidelijke 'Binnenhof-watchers', merendeels journalisten, gaven elk een ander antwoord. De koersen en stemmin gen op de Haagse banenmarkt be reikten een hoogtepunt, toen twaalf van de veertien ministersnamen be kend werden. De verwarde climax kwam vrijdag, toen het CDA er maar niet in slaagde een minister voor Verkeer te leveren. door Peter de Vries Opschudding Extra complicatie vormde het slechte CDA-management. De gro te opschudding, aan het begin van de week, binnen het CDA werd al om verklaard als een symptoom van 'bloedgroepenstrijd' tussen afstam melingen van de katholieke KVP, de hervormde CHU en de gerefor meerde ARP. De CH dreigde de mi nistersboot te missen, en dus ont stond een geweldige lobby en dito publicitaire campagne. Wat de CH- kamerleden niet wisten was dat 'hun' oud-minister annex werkge versvoorman J.E.Andriessen al bij na een week daarvoor had gezegd wel minister van economische za ken te willen worden. Zijn 'bewilli ging' moest echter geheim blijven. Die zelfgekozen geheimzinnig heid brak het CDA op. De bloed groepenstrijd werd ten onrechte be schouwd als de oorzaak van kleine vertragingen. Het werkelijke pro bleem lag op dat moment juist even bij de PvdA. Die slaagde er maar niet in een geschikte kandidaat voor Binnenlandse Zaken te leve ren. Jos van Kemenade (ex-onder wijs, ex-aspirant partijleider, 'ka non' en burgervader te Eindhoven) was door Kok in het diepste geheim gepolst, maar weigerde. Evenals Klaas de Vries (ex-kamerlid, nu VNG). Ien Dales werd de derde keus voor Kok, al was zij in de pu blieke opinie al langer 'in'. Een curieuze situatie met zichzelf versterkende effecten: probleem pjes bij de PvdA zorgden voor ver traging, waar de CDA-bloedgroe- pen de schuld van kregen, wat tot grote interne christen-democrati sche onrust leidde. Het bleek van beslissende invloed op het nog on- ATHENE De tweede parle mentsverkiezingen in Grieken land van dit jaar zijn uitgelopen op een impasse, nog veel groter dan die na 18 juni. De rechtse par tij Nieuwe Democratie (ND) on der Kostas Mitsotakis (71) die toen met fuim 44 procent zes zetels van de absolute meerderheid van 151 bleef verwijderd, won er gisteren slechts 2 procent bij, waardoor ze deze meerderheid nog steeds niet bereikt. Ze bleef steken op 148 ze tels. door Frans van Hasselt Net als in de nacht van 18 op ^ju ni doofde het feestelijke claxoncon cert van rechts in het centrum van Athene geleidelijk uit. De socialisti sche Pasok onder Andreas Papan dreou (70) die in juni ten gevolge van de vele schandalen terugviel van ruim 46 procent op ruim 39, be haalde nu bijna 42 procent en 128 zetels, drie meer dan in juni. Het an ti-rechtse sentiment dat zij in de verkiezingscampagne exploiteerde bleek bij veel Grieken, vooral ook in de arme randsteden rond de hoofd stad, sterker aan te slaan dan het 'morele', de verontwaardiging over de schandalen. De Alliantie van Links en Voor uitgang (ALV) onder Charilaos Flo- rakis was de grote en enige verlie zer. Zij zakte van ruim 13 op bijna 11 procent van de stemmen, en van 28 op 21 zetels. Theoretisch behoudt zij haar positie op het midden van de wip, maar in de praktijk heeft zij samenwerking met een ND onder de 'nachtmerrie' Mitsotakis. Een sprookjesachtige oplossing zou be staan uit vrijwillige terugtrekking van beide bejaarde leiders. Ze kun nen dat met ere doen nu ze allebei twee procent hebben gewonnen. In de ND zal men zich trouwens toch al gaan afvragen hoe lang Mitsota kis nog kan worden gehandhaafd na twee opeenvolgende 'overwin- nings-nederlagen'. Een figuur uit een volgende generatie als Miltia- des Evert (50) staat te trappelen om hem op te volgen. 'Regelaar' van de situatie in Grie kenland is nu nauwelijks meer de ALV maar, afgezien van de gekozen ecoloog, de president van de repu bliek. Mitsotakis heeft gisteravond aangekondigd dat hij hoopt, van hem de opdracht te krijgen voor het vormen van een kabinet waarover dan het parlement moet oordelen. Hij bedoelt een minderheidskabi net dat aanblijft dank zij gedoging van de ALV of van de 'gezonde ele menten' uit de Pasok die er ook mee zouden kunnen samenwerken. Het ene lijkt nog onwaarschijnlijker dan het andere. De situatie wordt nog troebeler bij het vooruitzicht dat, uiterlijk maart, het nieuwe parlement een nieuwe president van de republiek moet kiezen met een drievijfde meerderheid (180 zetels) die nauwe lijks te vinden is. Lukt dit niet, dan moeten er ook weer nieuwe verkie zingen worden gehouden. Een van de vele commentatoren die zich op de televisie tot diep in de afgelopen nacht over de nieuwe geschapen puzzel bewoogden, opperde de twee naderende verkiezingen maar aan elkaar te koppelen. Hoe gaat zoiets? Iemand noemt een naam, ontmoet een gewillig oor, de kandidaat wordt eens gewogen, en aan het eind van de middag is ie mand 'in'. Daarna wordt er gebeld, gepolst, en worden referenties inge wonnen. Een enkeling blijft 'in', maar menigeen blijkt een bevlekte conduitestaat te hebben, en raakt 'uit'. De kansen bij voorbeeld van de christelijk historische senator Glasz, genoemd voor Justitie, daal den toen het gerucht ging dat hij een aanvaring met CDA-ministers had gehad over vluchtelingenbe leid. En de socialiste Evelien Herf- kens, zelfgedachte kandidate voor Ontwikkelingshulp, raakte in de publieke opinie 'uit' wegens een vermeende schrobbering door par tijleider Kok. De aandelen-Stemer- dink (Defensie?) zakten de afgelo pen weken gestaag. Op het moment suprème leek alleen al het gerucht dat iemand 'uit' was voldoende om van de lijst geschrapt te worden. Een complicerende factor van de ze formatie-tijden was dat de zaak zoals dat heet 'potdicht' zat. Buiten het trio Lubbers/De Vries/Kok en wellicht twee adviseurs wist nie mand het naadje van de kous. Van zelfsprekend, de 150 parlementaire journalisten vinden zich zo goed in gevoerd dat ze zelf wikken en we gen. Een verkeerde conclusie is snel getrokken: de socialiste Saskia Stuiveling was in de publiciteit ge wild, maar werd nooit gevraagd. daar, na deze afstraffing, niet zo veel meer aan. Drie onafhankelijke afgevaardig den doen hun intrede in het parle ment: prof. Apostolos Lazaris, die op het eiland Lefkas de steun kreeg van Pasok en ALV. Daarnaast komt er een 'groene' van een lijst van eco logen die elkaar jaarlijks zullen af lossen, en die hebben geprofiteerd van de enorme luchtvervuiling die zich juist in de week voor de verkie zingen in en rond de hoofdstad voordeed. En ten slotte, namens de islamitische minderheid in Thracië, doet Ismail Rodoplu zijn intrede, een journalist die in de plaats komt van dr. Sadik Ahmed. De laatste was op formalistische gronden ge weerd van de kandidaatstelling. Beiden stonden op de lijst 'Vertrou wen' die zich, tot grote woede van alle Griekse politici, 'Turks' noemt. Drie dagen Volgens de Grondwet zal nu op nieuw het scenario worden afge werkt dat na 18 juni werd toegepast. President Sartzetakis moet de lei ders van de drie grote partijen ach tereenvolgens bekleden met een in formatie-opdracht betreffende een regering die op de steun van het parlement kan rekenen. Ieder van de drie krijgt daarvoor drie dagen de tijd. Falen ze, en blijkt ook een oecumenische regering onmoge lijk, dan moeten alweer nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. De vooruitzichten zijn nog veel mistiger dan afgelopen zomer. Toen werd de fantastische formule uitge dacht van een kabinet voor drie maanden dat door rechts en links werd gesteund en zich moest bezig Papandreou: hij v houden met 'Katharsis', opruiming van alle schandalen van de vooraf gaande socialistische regering plus wetgeving die herhaling daarvan moest voorkomen. Het werk werd uitgevoerd. Pa pandreou en vier van zijn vroegere ministers werden door het parle ment in staat van beschuldiging ge steld en zullen komende winter voor bijzondere rechtbanken moe ten verschijnen. Maar Papandreou heeft winst geboekt bij de verkie zingen en de ALV wordt door elec toraat voor haar samenwerking met rechts afgestraft. Verder samen re geren met rechts is voor de linkse alliantie trouwens onmogelijk, om dat nu echt alle kwesties van econo mische en buitenlandse politiek uit de ijskast moeten waarin ze tijdelijk waren geplaatst. Een coalitie van Pasok en ALV is rekenkundig mogelijk. Papandreou had daartoe tevoren voorstellen ge daan en kwam gisteren, triomfe rend op de televisie met de betui ging dat deze uitslag "het groene licht" (groen is de kleur van de Pa sok) betekent voor samenbunde ling van alle progressieve en demo cratische krachten. Maar de ALV had hiervoor al eerder vier voor waarden gesteld, waaronder 'een re delijke parlementaire meerderheid' en lozing van Papandreou. De ge dachten gaan uit naar de figuur van Lazaris (68) als leider van zo'n coali tie die op Lefkas al in miniatuur is 'uitgeprobeerd'. De derde mogelijkheid is die van een 'grote coalitie' tussen de rechtse ND en Pasok, maar daarbij doen zich dezelfde problemen voor: voor de ND is samenwerking met een partij onder de 'beklaagde' Papan dreou onmogelijk, voor de Pasok delijk 'ja' zei, en van Hanja May- Weggen, die eerst man en kinderen wilde raadplegen. Hard gelag Slechts één pruilde al die dagen, want zijn lot stond vast: staatssecre taris Enneüs Heerma van Volks huisvesting. Journalisten en partij zagen hem als geschikt voor bijna alle posten in het kabinet. Hij was dé kandidaat, dit zou 'zijn' formatie worden. Maar toen zeven keer een ander voor was gegaan bij de verde ling der zetels, bleef er voor Heerma geen promotie over. Met de aande- len-Heerma was gespeculeerd. En verloren. Hij was 'uit'. Een hard ge lag. Ien Dales terug op het Binnenhof. Derde keus voor Kok, maar bij de publieke opinie al langer 'in'. (foto anp> opgeloste vraagstuk van de zetel verdeling. Een akkoord was vorige week maandag namelijk binnen handbe reik. De PvdA zou de ministers van Justitie en van Verkeer gaan leve ren, het CDA die van Volksgezond heid en Ontwikkelingshulp. Maar Kok had bezwaren: omdat er over Volksgezondheid zo weinig in het regeerakkoord stond, wilde hij met een eigen man de vinger aan de pols houden. Wegens de eutha- nasie-perikelen moest WVC dan ge ruild worden tegen Justitie. koord' zei Bert de Vries, "maar dan hebben jullie alle 'zorgdepartemen- ten". (Haags bargoens voor onder wijs en WVC). "Dan willen wij de milieu-departementen". Zo werden Verkeer en Ontwikkelingshulp ge ruild. De socialist Jan Pronk kon opgelucht adem halen: in plaats van het hem in de geruchten toebedeel de EZ kreeg hij zijn geliefde Derde Wereld- ministerie terug. Dolkstoot Was deze ruil de langverwachte dolkstoot in de rug van Piet Buk man, CDA-er op Ontwikkelings hulp? Nee, voor het partijcircuit was Bukman al langer 'uit'. Er moest en zou namelijk een CDA- vrouw in, en Bukman zou daaraan eventueel worden opgeofferd. Yvonne van Rooy had ontwikke lingshulp al bijna op zak, Hanja May-Weggen gold binnen de partij al lang als 'in' voor Verkeer. De keus was ruim, alleen een mirakel kon voorkomen dat Piet openlijk zou worden vernederd, en gedegra deerd naar een staatssecretariaat. In de mallemolen van de geruch tenstroom tekende zich zo'n won der vrijdagavond af. Niemand wist het nog zeker, maar het verhaal klonk goed: Lubbers zou het zat zijn, en genoeg hebben van het ge- twijfel van Justitie-kandidaat Hirsch-Ballin, het luidkeels protest van Bukman en de afwezigheid (Na mibië) van May-Weggen. Er dook een naam op, die van Ruuds oude vriendin mr. J. J. Made- leen S. Leyten-de Wijkerslooth de Weerdensteyn, lid van de Raad van State, oud KVP-ster. Ze had al tien tallen keren geweigerd, de afgelo- 'pen decennia en de afgelopen we ken. Ze was 'uit', wist het circuit, maar ze zou zijn gezwicht voor haar vriend Ruud, of voor het landsbe lang, zoals dat heet. Ze is zelf rade loos van al die geruchten: "Ik wil niet, ik wil niet. Vrouwen hebben tegenwoordig recht om zelf te be slissen, of denkt U daar ook al an ders over? En ik ben niet bena derd". Zo bleven Bukmans kansen in han den van anderen liggen. Van de twijfelaar Hirsch-Ballin, die uitein-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2