Ikangaa de snelste tot nu toe MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 PAGINA 21 NEW YORK - Wat heeft een visueel gehandicapte Nederlander in hemelsnaam bij de marathon van New York te zoeken? Jan Tak, een 63-jarige voormalig sportinstructeur uit Door- werth, wordt emotioneel als hij uitlegt wat hem naar de gekste marathon ter wereld heeft getrokken. „Ik zou het zo mooi vinden als ik juist hier, aan de hand van mijn begeleider, binnen de vier uur zou finishen". door Tim Brouwer de Koning De wens om uitgerekend op het loodzware parcours dwars door New York binnen de vier uur te blij ven, wordt bij de diverse uit Neder land afkomstige lopersgroepen al om gehoord. Net als Tak, die met zijn begeleider Piet Bloed uit Eist uiterst nauwgezet naar de 'mara thon van het jaar' heeft toegewerkt, willen zij in New York voor miljoe nen toeschouwers laten zien waar toe zij in staat zijn. Maar een goede voorbereiding ga randeert in New York niet automa tisch een dito prestatie. Topatleten weten dat allang en mijden daarom vaak de loodzware 42,195 kilometer door de Amerikaanse wereldstad, die in tegenstelling tot marathons elders vrijwel nooit de beoogde we reldtijd oplevert. Het groeiende le ger recreatielopers ondervond dat gisteren bij de twintigste marathon van New York grotendeels voor het eerst aan den lijve. Aan de uitgekiende schema's van atletiekliefhebbers als ex-bonds- coach Wim Verhoorn zal het niet lig gen. Nu hij wat minder met de tóp van de Nederlandse wegatleten te maken heeft, ontfermt Verhoorn zich maar al te graag over beginnen de marathonlopers die de wereld top nooit willen en zullen bereiken. De toppen van de vijf wijken van New York willen de Nederlandse recreatief ingestelde marathonlo pers echter wèl halen en daar wringt Malmö op drempel van kampioenschap NORRKÖPING (AFP) - Malmö FF staat op de drempel van de prolon gatie van de Zweedse landstitel. Za terdag won het de uitwedstrijd te gen IFK Norrkoping in de finale om het kampioenschap met 2-0. Enq- vist scoorde voor, Dahlin na de rust. De return is volgende week in Mal mö. De landskampioen werd woensdag in de tweede ronde van de Europese beker uitgeschakeld door KV Mechelen (4-1). nu juist de schoen. De bruggen die de verschillende stadsdelen met el kaar verbinden zijn voor topatleten al kuitenbrekers van het ergste soort, voor de modale marathonlo per is zeker de laatste brug van de Bronx terug naar Manhattan een brug te ver. Schande Als geoefend atleet beklom ik gis terochtend tegen elf uur de Verraza- no-brug direct na de start nog zon der problemen. Ook ik had de waar schuwingen van ervaringen New York-gangers in mijn oren ge knoopt. Maar de schande voor elke zichzelf respecterende marathonlo per, van looppas overgaand op wan delen, moest ook ik herhaaldelijk ondergaan. Nu is het niet zo dat iedere debu tant in New York zich zo zal hebben laten, opjutten door mede-atleten (,,Wat loop jij gemakkelijk") en het per mijl meer betrokken publiek, dat eigenlijk vooral grote diensten bewijst aan atleten die het moeilijk hebben. Want of nu een klein blank jongetje of een grote negerin zich speciaal tot je richt, „hè, nummer 802, je kunt nog wel wat harder", maakt niet uit: je haalt het niet in je hoofd om in hun bijzijn te blijven wandelen en zet met de moed der wanhoop weer een bescheiden looppas in. Mijn martelgang was daardoor nog net binnen de drie uur afgelopen. In mijn buurt bevonden zich toen in tegenstelling tot een dag eerder tijdens de speciaal voor buitenlan ders georganiseerde ontbijtloop, ditmaal geen bekende Nederlan ders. De jongens van de popgroep Normaal uit de Achterhoek onder vonden aan den lijve dat 42 kilome ter hardlopen andere spieren op de proef stelt dan avond aan avond het publiek vermaken. Zanger Ben Jo- link was zelfs niet ongeschonden uit de training, voor de drukbezoch te marathon gekomen. De overgang van bospaden naar asfalt hadden een spronggewricht zo ontzet, dat van een snelle eindtijd op voorhand al geen sprake kon zijn. Hendrik Haverkamp liep weliswaar niet op klompen, maar trok wel op een an dere manier de aandacht van menig omstander: om zijn matige loopstijl te camoufleren hing hij voortdu rend 3e clown uit, wat met name aan de lopersdelegatie uit de Ach terhoek goed was besteed. Notaris Uitlopen was voor Normaal ook niet zo'n 'must' als voor de meeste andere Nederlanders. De Leidse no taris Jan Karstens bijvoorbeeld wil de op een andere manier zi.jn gren zen verleggen als zijn fietsende medeleven met het evenement van organisator Fred Lebow is enorm. Willekeurige passanten houden zelfs op straat vermeende mara thonlopers aan om hen omstandig te complimenteren met hun presta- Beloning Voor de marathonloper die soms maanden alles opzij heeft gezet om zo goed mogelijk voorbereid in New York aan de start te verschijnen, is die publieke erkenning een mooie beloning voor al dat zwoegen. Op zondagochtend in het 'marathon kamp' bij de Verazano-brug op Sta ten Island, waar vele uren moeten worden zoet gebracht tussen 23.000 andere atleten, wijst niets op een glorierijke afloop. Tussen tientallen autobussen waarin lopers trainings pakken vroegtijdig moeten achter laten, portable-toiletcabines en het 'grootste urinoir ter wereld' kunnen de kleumende lopers de tijd slechts doden met het bezoeken van de ka tholieke mis of joodse eredienst, danwel met een door vijf vrijwilli gers tegelijkertijd uitgevoerde Amerikaanse massage, die van de klant weinig lijkt heel te laten. Het begrip en medeleven tijdens de marathon en vooral aan de finish vergoeden vqel voor de doorzetters. Op een zeer persoonlijk ogende ma nier maken de vrijwilligers inder daad „van iedere marathonloper broer Gerben. Hij vervoegde zich speciaal daarvoor bij de opvallend grote lopersgroep van het bedrijf 3M uit Zoeterwoude, die 49 man sterk de marathon uitliep. Net als deze groep liepen Jolink, Haver kamp en Paul Kemper voor een goed doel. In hun geval leverde dat per gelopen kilometer geld op, een w - v? - i gunstige constructie voor de niet al te goed voorbereide muzikanten. Burgemeester Tijmen Bouwers uit Aalten had voor het zelfde goede doel, een cardiologisch centrum in Winterswijk, een andere strategie bepaald: hij zou de 42 kilometer wel wandelend afleggen. Dat kan en mag allemaal in New York waar k -i geen tijdslimiet voor de marathoTl'is gesteld. Daarom is het ook mogelijk dat vreemd uitgedoste personen (kelners, Schotten in rokken) of zich moeizaam voortbewegende in validen de klassieke afstand in hun eigen tempo af leggen. Weliswaar moet het dagelijks leven in de stad zijn beloop weer krijgen, maar het Voorkeur Daarom verdient New York bij al die goedwillende „trimmers" de voorkeur boven al die duurproeven dichter bij huis. Op marathondag, de eerste zondag in november, als de gehele stad voor één dag in het teken van de marathon staat, maalt geen hardloper om iets anders dan die marathon. „Deelnemen aan de marathon is bovendien de enige manier om de stad goed te leren kennen", vindt Theo van Seggelen, de voormalige profvoetballer en huidige voorzitter van de Centrale Spelers Raad, die voor de tweede maal aan de marathon van New York deelnam. Dat speelt bij de meesten natuur lijk ook mee. Het gezelligheidsas pect staat misschien niet voorop, maar speelt terdege mee. Ook voor Jan Tak, die ondanks zijn handicap een week lang veel indrukken op deed in 'The Big Apple'. Met als voornaamste doel het deélnemen aan de marathon, waar naast top pers als Densimo volop plaats is voor duizenden 'gewone' hardlo pers. NEW YORK - Fred Lebow, de organisator van de marathon van New York. wreef zich gister middag in Central Park verge noegd in de handen. De Ameri kaan van Roemeense afkomst had zich voor de twintigste edi tie van zijn marathon geen bete re winnaars kunnen wensen. Ju- ma Ikangaa was in een par koersrecord van 2 uur 8 minuten en 1 seconden de snelste man en wereldrecordhoudster Ingrid Kristiansen zegevierde bij de vrouwen in 2.25.30. Met zijn tijd verdrong de 32-ja- rige Ikangaa wereldrecordhou der Belayneh Densimo. die op 16 april de marathon van Rotter dam won in 2.08.39, van de eer ste plaats van de wereldranglijst van dit jaar. De Afrikaan liep in zijn carrière nog nooit cU -12 kilo meter en 195 meter sne'ler dan in'New York. Zijn winnende tijd betekende de tiende ooit gelo pen. Het persoonlijk record van Ikangaa stond sedert 9 februari 1986, toen hij de marathon van Tokyo won op 2.08.10. Eerder dit seizoen had Ikangaa ook al uitstekend gelopen in Boston. In de oudste marathon van de wereld eindigde hij op 17 april als tweede (2.09.56) achter de Ethiopiër Abebe Mekonnen (2.09.06). Juma Ikangaa behaalde in New York een gemakkelijke overwinning. Na ruim dertig ki lometer nam de Afrikaan de lei ding, waarna hij niet meer be dreigd werd. Enthousiast toege juicht door naar 2,5 miljoen toe schouwers arriveerde de Tanza- niaan, zevende in Seoul, met meer dan anderhalve minuut voorsprong op de verrassende Ken Martin (VSt), winnaar van de marathon van Pittsburgh (2.15.28) in mei van dit jaar. Mar tin liep ook de beste marathon uit zijn carrière in 2.09.38. De Ethiopiérs met Densimo aan het hoofd stelden in New York te leur. Dat deed ook de Engels man Steve Jones, de winnaar van 1988. Jones kwam als acht ste binnen in 2.12.58. Densimo eindigde als negende in 2.13.42. Evenals Ikangaa had de 33-ja- rige Ingrid Kristiansen zich op hoogte in Colorado voorbereid op New York. De wereldrecord houdster was een klasse apart. De Noorse had een voorsprong van ruim twee minuten op de Amerikaanse Kim Jones- Rosenqvist. Doelman Hans van Breukelen in Aktueel: „Ik krijg zo langzamerhand de indruk dat de voetballerij in Ne derland voor de meeste journalis ten een tot op de laatste druppel uitgewrongen dweil is en dat men alleen nog maar aandacht voor nevenverschijnselen heeft. Of ik daarom zelf een boek heb geschre ven? Misschien wel, ja. Als voor schotje op later. Ik vond het leuk om te doen. Ben toch wel een beetje geschrokken van de moeilijk heidsgraad, maar zou er later misschien op de een of andere ma nier m'n vak van willen maken". Willem Il-trainer Piet de Visser in Voetbal International: „Wat zijn wij in Nederland ei genlijk geweldig verwende kloot zakken". Komiek Freek de Jonge in 'Jongbloed en Joosten': „Ik denk dat er in de skyboxen van Ajax net zoveel criminelen zitten als bij de F-side". KV-Mechelen-trainer Ruud Krol in Het Parool: „Ik heet contactgestoord te Tennisser Boris Becker in Der Stern: ..Winnen is een ongeloof lijk genot, een vrouw kan een der gelijke bevrediging niet geven". Vitesse-spits Hans Autocoureur Ayrton Senna in het Algemeen Dagblad: „Als mijn uur slaat ga ik naar een eeuwig leven". PSV'er Romario in De Tele graaf: „Slapen is mijn hobby". Fortuna Sittard-doelman Ruud Hesp in het Limburgs Dagblad: „Ik loop harder achteruit dan vooruit". NSF-voorlichter Herman Belinfante in De Volkskrant: „Ik vind sport de kunst van het volk". Heerenveen-voetballer Maarten de Jong in de Leeuwar der Courant: „Zelfs Maradona zou hier op dit moment verzuipen". Ruiter Franke Sloothaak in het AD: „Een Duitser leeft om te werken en een Nederlander werkt om te leven". Piet de Visser in VI: „Ik wil helemaal niet idealise ren, maar Hollanders hebben al tijd wat te zeiken". Fortuna-speler Marcel Lies- dek in VI: Scheidsrechters moeten na tuurlijk neutraal zijn. En dat zijn ze niet allemaal. Egbertzen bij voorbeeld, er is iets met die man. Je mag natuurlijk niet zeggen dat hij tegen kleurlingen is, hè? Maar kijk nu eens welke spelers hij een rode kaart heeft gegeven. Wat hij tegen mij zou kunnen hebben, weet ik niet. Ik heb hem nooit iets gedaan. Hij ZOEKT donkere spe-- lers. Ik kan het niet hard maken, maar gegarandeerd dat het zo is". Commentator Hugo 'komt dat schot' Walker tijdens Ajax-FC Groningen: "Komt dat schot waar blijft het?" Bram Peper, burgemeester van Rotterdam, in De Tijd met de oplossing voor het probleem van het voetbalvandalisme: „Supporters identificeren zich nogal sterk met hun club. Als een van hun spelers een grove overtre ding begaat en het veld wordt uit gestuurd, richt de woede zich meestal niet op de speler maar op de scheidsrechter of op de suppor ters van de tegenpartij. Als de re gels nu zo worden veranderd dat spelers niet meteen een hele wed strijd worden uitgesloten maar bij voorbeeld een kwartier kun nen afkoelen, dan richt de woede zich naar alle waarschijnlijkheid meer op de eigen speler". Opmerking in Pro FC. het programmablad van FC Den Haag: Hypocrietje opwinden over het feit dat de tuchtcommissie 'rel len in het Zuiderpark met de man tel der liefde bedekt' en tegelijker tijd de diensten van je eigen Voet- ballijn aanprijzen omdat Feye- noord-Den Haag zonder publiek moet worden gespeeld". Virus Huug Aandewiel en ARC hebben iets met elkaar. Onbedoeld en wel licht ook ongewild zit er iets scheef tussen die twee. Voor de derde keer in zijn loopbaan moest de speler van Rijnsburgse Boys tijdens een con frontatie tussen zijn club en de Alp- hense Racing Club vroegtijdig afha ken met een blessure. En het is toch pas drie seizoenen dat de twee zater dageersteklassers met elkaar in een afdeling zitten. Eerst was het een jukbeenblessure die Aandewiel vel de, vervolgens een ernstige kaak- blessure en afgelopen zaterdag was het de enkel. Na een dik half uur in de wed strijd Rijnsburgse Boys - ARC (1-0) zette ARC'er Arno Lancel een sli ding in op de aanstormende Aande wiel. De voormalige Roodenburger zal beslist geen kwade bedoelingen hebben gehad, maar Huug zit er' maar mee. De schoen van Lancel kwam 'onzacht' in aanraking met de enkel van de libero en voorlopig kan de Rijnsburgse vedette het wel weer schudden. En dat terwijl hij net was terugge komen van een periode die werd ge kenmerkt door ziekte en overver moeidheid. Een virus hield hem maandenlang in de greep, maar sinds vorige week leek de aanvoer der van Rijnsburgse Boys weer de oude. Maar toen was daar weer ARC. Dat begint zo langzamerhand ook op een virus te lijken. "Ja", zegt Huug, "ik word er wel een beetje moe van. Dat het telkens ARC is daar kunnen die jongens ook niks aan doen. Maar het begint wel een beetje te vervelen als je tel kens aan een come-back werkt, te rugkomt en vervolgens weer in de lappenmand verzeild raakt". Hoek (5) De liefde voor een club kan heel ver gaan. Zo reisden 29 Quick Boys- fans hun favorieten niet na, maar vooruit. Vrijdagmiddag vertrokken de Katwijkers richting Zeeuws- Vlaanderen om zich voor te berei den op de wedstrijd van Quick Boys in en tegen Hoek. Het nietige Hoek beschikt niet over voldoende bed den om de supporters te huisvesten, daarom werd er uitgeweken naar het niet veel grotere Hoofdplaat aan de Westerschelde. In pension 'De Vriendschap' hadden de kustbewo ners het prima naar hun zin. Leen Aandewiel, vader van Gert en Huug, vertelt enthousiast over het uitstapje: "Bere-gezellig. Hoofd plaat is een rustig en klein plaatsje waar we het heel goed naar ons zin hebben gehad. Ik denk dat ze er vier auto's hebben. De Zeeuwen zijn bij zonder gastvrije In het dorp viel er niet veel te doen maar dat was voor de 29 gas ten uit Katwijk, er waren nog drie andere gasten in het pension, geen enkel probleem. "Vrijdagavond hebben we langs de Schelde onder een schitterende sterrenhemel een wandeling gemaakt, en in het pen sion hebben we ons ook prima ver maakt." Op zaterdagochtend reisde het gezelschap via Terneuzen ("daar hebben we met de vrouwen gewinkeld") naar het 'stadion' in Hoek. De 0-1-zege van de blauwwit- ten verzekerde een aangename te rugreis. ENZOSPADON Enzo Spadon bepaalde jaren lang het gezicht van de Badmin ton Club Leiden. Hoe kan het ook anders. Vanaf pakweg zijn 19de tot aan zijn 42ste mepte hij in het eerste van deze vereniging. Daar na speelde hij nog vier seizoenen in het tweede en, tot slot, nog heel even in het derde team van de club. "Het zijn hele leuke jaren ge weest. De wedstrijden tegen Veglo waren voor mij heerlijk. Lekker felle partijen. Maar de beginpe riode bij BC Leiden vond ik nog het leukst". "Bij toeval begon ik eigenlijk te badmintonnen. Ik zat in die tijd, ik moet een jaar of 16 zijn geweest, op de ambachtsschool aan de Boerhaavelaan. De toenmalige conciërge was gek van het spelle tje en vroeg mij een keer mee te spelen. Dat ging lekker". Toch was hij nog niet onmiddel lijk verknocht aan het badmin ton. Enzo kon namelijk een aar dig balletje trappen. Bij UVS speelde hij zelfs nog heel even bij de regionalen. "Dat was in de tijd van mensen als Sjaak Sloos en Cor Verhoog. Maar ik kreeg toen te maken met sportverdwazing 'en daar heb ik een hekel aan. Ze wil den me dwingen naar het eerste te kijken. Ik laat me niet dwingen. Van nature ben ik eigenwijs". Het werd dus badminton. "Het is een sport voor echte individuen. Dat merkje aan de mensen die het spel beoefenen. Echte eenlingen. Je kunt lekker in je eentje tekeer gaan. Niet dat de mensen niet met elkaar omgaan, maar je merkt het in het veld. Zelf was ik ook niet be paald gemakkelijk. Voor de bui tenwacht kwam dat wel eens ver keerd over, ik bleef maar schel den. Alleen was ik het na een par tij weer vergeten. Ik heb geregeld de tenen van de scheidsrechter la-, ten krullen, ging vroeger tot aan de grens van het toelaatbare. Het maximale eruit proberen te ha len. Daarom heb ik ook z'n bewon dering voor iemand als Gerets. Net niet te ver gaan. Kijk, zo'n schop op de achillespezen, dat kan natuurlijk niet. Dat moet meteen rood zijn. Het liefst eens schorsing voor een heel jaar", "De mentaliteit is nu heel an ders bij het badminton. De men sen zijn veel kinderachtiger. Zoals een tijdje terug bleek. Een jongen maakte een rotopmerking tegen een scheidsrechter en werd vervolgens geschorst door de vere niging. Hij vroeg onmiddellijk overschrijving aan naar een an dere club. Zoiets heb ik nou nooit gedaan". Want al die jaren bleef Spadon bij dezelfde club. "Ik deed. alles voor de vereniging, ben een jaar of tien voorzitter geweest. We heb ben het moeilijk gehad, steeds minder leden. Het is ook een dure sport. Een koker met 12 shuttels kost geloof ik zo'n 36 gulden. Dat is een nadeel. Gelukkig trekt het ledental weer aan. Steeds meër mensen beoefenen de sport recrea tief'. Hii ook. i petitiever- band slaat hij niet meer. "De lage re teams spelen met plastic shutt les. Dat vind ik niks, ik ben daar om maar gestopt met competitie spelen". Alleen daarom? "Nou nee", zegt hij nog nahijgend van een kort partijtje in hei thuishonk van de BC Leiden, de 5-mei-hal. "Ik her stel wat langzamer dan vroeger, ik ben te zwaar geworden. Ik heb nog een aantal jaren gekorfbald bij Zuiderkwartier, om mijn con ditie op peil te houden. Voor het enkelspel mis ik nu echter de snel heid om het lang te kunnen vol houden, hoewel ik het afgelopen seizoen nog zesde ben geworden tijdens de clubkampioenschap pen. Met mijn routine red ik het nog wel in het dubbelspel". Zij het nog slechts af en toe. Hoe wel hij nog lid is van de club, is hi j steeds minder te zien in de 5-mei- hal. "Af en toe ga ik nog wel eens kijken. Mijn dochter (Anita Kooy- man, red.) speelt in het eerste. En mijn schoonzoon (Paul Kooyman, red.). Maar ik heb het nogal druk met mijn bedrijf. Ik leg vloeren, veel granieten. En ik vind het'lek ker om wat meer tijd met mijn vrouw te besteden. Al zegt ze vaak wel op vrijdagavond: moetje niet gaan badmintonnen?". HERMAN JOUSTRA Met zijn zesde toernooizege van dit jaar heeft Boris Becker zich in Parijs terug gemeld aan de wereldtop. In de eindstrijd deed Becker de Duitse harten sneller kloppen door zijn Wimbledon-rivaal Stefan Edberg met opvallend gemak in nauwelijks twee uur terug te wijzen: 6-4 6-3 6-3. Met zijn Parijse zege heeft Becker, die ruim zes ton aan zijn banktegoed toevoegde, bovendien de achterstand op Ivan Lendl op de wereldranglijst weer verkleind. Op de foto gebruikt Boris zijn trofee als geweer tegen de fotografen. <r0to api

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21