PORT Romario kiest voor de aanval SPOo?TV Ajax heeft nog steeds een lange weg te gaan Maradona nodigt 1200 man uit voor partijtje Kijkoperatie voor Chovanec Liverpool wil Bosman Kloppenburg klimt op naar de top Rugbyploeg bij de laatste vier Tolk valt flauw van gepeperde uitspraken MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 BUENOS AIRES (AFP) - Het huwelijk tassen Diego Maradona en Claudia Villafane wordt een grotesk feest, met vee! glamour en glitter. De Argentijnse voetbalvedette heeft voor de trouwpartij, die is aangekondigd als een sprookje van 'Duizend en een nacht', in Buenos Aires 1200 mensen, onder wie de Argentijnse presidentuit genodigd. Tweehonderdenvijftig genodigden vliegen vandaag met eendoor Maradona afgehuurde Jumbo 747 naar de Argentijnse hoofdstad. In bet gezelschap bevindt zich onder andere de complete selectie van Napoli alsook de eigenaar van AC Milan, Silvio Berlusconi. Na de huwelijksvoltrekking worden Maradona en zijn echtgeno te in een antieke Rolls Royce naar het 'Luna Park' gereden. De Rolls werd in de tweede Wereldoorlog gebruikt door Joseph Gocbbels. rechterhand van Adolf Hitler in het derde rijk. De bruidsjapon, die Claudia Villafane zal dragen kostte Marado na 8000 dollar 17.000 gulden). Een bedrag waar de Argentijn zijn hand niet voor omdraait. Evenmin zal hij ervan wakker liggen dat de twaalfhonderd gasten in het 'Lunapark' aan honderdentwintig tafels aanzitten voor een diner van vele gangen. EINDHOVEN (GPD) - PSV kan voorlopig geen beroep meer doen op Joszef Chovanec. De Tsjechi sche international ondergaat don derdag 16 november, daags na de kwalificatie-interland in Lissa bon tegen Portugal, in Geldrop een kijkoperatie aan de knie. Cho vanec stelt die operatie tot die da tum uit omdat hij de interland, waarin Tsjechoslowakije zich kan plaatsen voor het WK in Italië, niet wil missen. Aberdeen-manager Jock Scott wil morgen naar Eindhoven ko men om Hans Gillhaus aan het werk te zien bij de reserves van PSV tegen Roda JC. Eerder be keek Scott de spits al in de uit wedstrijd tegen RKC. AMSTERDAM (GPD) - En Leo Beenhakker, hij ploegde, met gereedschap waar menig collega-trai ner jaloers op zal zijn, moeizaam voort. De Don van Madrid is er nog niet in geslaagd Ajax terug te brengen op een voor een topclub acceptabel niveau en steeds duidelijker blijkt dat het ouderwetse handwerk hem meer moeite kost dan verwacht. Omgaan met (Spaanse) vedetten gaat hem, als psy choloog bij uitstek, goed af, zo bleek in het verleden. De ambachtelijke rol op het trainingsveld van trainer/begeleider/raadgever is hem minder op het lijf geschreven. Beenhakker is er nog niet in ge slaagd Ajax beter te laten spelen dan vorig seizoen. Dat geeft te den ken. Tegen FC Groningen, mentaal nog slapjes na de Cup-inspannin gen van afgelopen woensdag in Bel grado, kwam weer eens aan het licht dat Ajax het juiste spoor nog steeds niet gevonden heeft. De overwin ning, 3-2 met twee treffers van de verder anoniem rondhobbelende Willems, kon niet camoufleren dat Beenhakker bij Ajax nog een groot aantal klusjes heeft op te knappen. In het nu reeds mislukte seizoen, waarin door de ban uit de Europa Cup slechts wat kruimeltjes te ver dienen zijn, overtuigde Ajax tot nu toe zelden. Het vormverlies van sommigen (Menzo, Larsson, Roy, Witschge, nog steeds buiten beeld overigens, Winter) is spectaculair, het zelfvertrouwen gering en van de traditionele Amsterdamse bluf is weinig meer over. Geschuif Beenhakker maakt intussen de in druk het allemaal ook niet meer zo goed te weten. Zijn geschuif met spelers duidt op onzekerheid, zijn ruzietje met Witschge op storingen in de communicatie. Door de degra datie van Witschge naar het tweede elftal en de absentie van Roy, de af gelopen weken geschorst, gisteren tegen FC Groningen ziek, is Frank de Boer plotseling met het magi sche shirtnummer tien getooid. Dat roept vraagtekens op, zoals ook de keuze van de linkerspits, de rechts- benige Bergkamp, nauwelijks ver dedigbaar is. Of het dit seizoen met Ajax ooit nog goed komt, hangt ook af van de revalidatie van Silooy, gestart met looptraining, en Pettersson. De Zweed probeerde het, met goed ge volg, afgelopen dinsdag een helft met de reserves tegen FC Utrecht en gaat morgen met Ajax 2 op pad naar DS'79. De rentree van de spits staat, voorlopig, gepland voor 19 no vember als Ajax BW Den Bosch treft. Op Van 't Schip na, klaar voor Oranje, streed Ajax in de Water graafsmeer vooral tegen zichzelf. FC Groningen besefte voor de pau ze onvoldoende dat de Amsterdam mers rijp waren voor een uiterst pijnlijke nederlaag op eigen bodem en passeerde Menzo slechts één maal. Ten Caat zette Meijer vrij voor het doel en de overtreding van Men zo, tevens beboet met een gele kaart, was een strafschop waard. Roossien drukte vanaf elf meter het Groningse veldoverwicht in cijfers uit (0-1). Pijnbank Ajax verliet de pijnbank snel en FC Groningen verwaarloosde de taak van beul. De 12.200 toeschouwers vergaten het onbeholpen geklungel in het eerste bedrijf toen Winter al na drie minuten Ajax met een mooie toevalstreffer langszij hielp. FC Groningen, niet scherp en met de door Partizan Belgrado uitge deelde dreun kakelvers in het ge heugen, liet zich vervolgens de kaas van het brood eten. De spitsen Meij er en Eij keikamp wonnen geen duel meer, Van 't Schip draaide Wilson dol en Ajax speelde om te winnen en niet, zoals in de eerste helft, om niet te verliezen. Dank zij Ronald de Boer, voor beeldig invallend en in alle opzich ten Fischer overtreffend, Van 't Schip en Willems werd die aanpak beloond. De Boer paarde zijn inzet aan imponerende technische staal tjes, Van 't Schip bereidde voor en Willems maakte af. Zoals in de twaalfde minuut, toen Willems al leen maar hoefde te knikken (2-1) en een kwartier later. Nadat FC Gro ningen door een corner van de nog Ajax deelnemer toernooi Sporting AMSTERDAM (GPD) - Ajax neemt, evenals PSV, begin janu ari deel aan een toernooi van Sporting Lissabon. De Amster damse club heeft de uitnodiging van de Portugezen aanvaard, maar wacht nog op toestem ming van de KNVB. Sporting was begin dit seizoen te gast op het Amsterdam-toernooi en schakelde Ajax vorig jaar in de eerste ronde van de Europa Cup i uit. Benfica is tussen 2 en 11 ja-1 nuari in Lissabon de vierde deelnemende club. De bekerwedstrijd Eindho- ven-Ajax, oorspronkelijk vast gesteld op 10 december, is ver schoven naar woensdag 13 de cember. steeds onmisbare Van Dijk, die dê hulp van Ajacied Blind kreeg, op gelijke hoogte was gekomen, ver keek Wilson zich op een strakke vrije trap van Van 't Schip. Willems aanvaardde het geschenk grijzend en passeerde Lodewijks hard en hoog (3-2). Gepruts Ook die treffer kon de indruk niet wegpoetsen dat Ajax nog een lange weg te gaan heeft. Dat de achter stand op PSV tot nu toe binnen de perken is gebleven, dankt de ploeg alleen aan het gepruts van de Eind- hovenaren. Op het veld voelt Ajax zich, ondanks de inspanningen van Beenhakker om een sfeer te creëren waarin innerlijke rust gepaard gaat aan explosief spel, nog altijd zoals voorzitter Van Praag gistermorgen tijdens een lezing in de Amsterdan- se poptempel Paradiso. Als een kat in een eng, vreemd pakhuis dus. PAUL ONKENHOUT MAANDAG 18.00-19.00 EURO Paardesport: samen vatting van het internationaal concours hippique in Amsterdam. 18.00-19.00 EURO Handbal viertanden- toemooi vanuit Zagreb. 18.50-19.20 RTL V Match 19.00-19.25 Ned 2 Sporlpanorama. 19.00-21.00 EURO NHL IJshockey: New Jersey Devils-Calgary Flames. 21.00-22.00 EURO What a Week. 22.00-23.00 EURO International Motor Sport. 23.00-00.00 EURO Boksen Hagler-Rol- 00.00-02.00 EURO NHL IJshockey: wed strijd van de week. DINSDAG 10.00-1100 EURO International Motor Sport. 11.00-13.00 EURO NHL IJshockey: wed strijd van de week. 13.00-14.00 EURO What a Week. 14.00-15.00 EURO Boksen Hagler-Rol- 15.00-16.00 EURO Handbal: vierlanden- toemooi vanuit Zagreb. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD EINDHOVEN (GPD) - De klasse en het temperament van Romario de Souza Faria staan garant voor emotie en opwinding. Zaterdagavond, drie dagen na het fascineren de Europa Cup-gevecht te gen Steaua Boekarest, vorm de de Braziliaan opnieuw het onbetwiste middelpunt bij PSV. Dit keer speelde hij in dubbel opzicht de hoofd rol: in het veld, daarna in de catacomben van het Philips- stadion. Met zijn twee doelpunten tegen Vo- lendam (2-2) bespaarde de Brazi- liaanse balvirtuoos PSV op de val reep eenzelfde afgang als veertien dagen eerder tegen Vitesse (0-1 ver lies). Ver na afloop bracht hij de ont troonde koploper van de eredivisie met een aantal gepeperde uitspra ken in rep en roer. Zijn privé-tolk José Terroso werd het allemaal te machtig en viel pardoes flauw. De aanleiding tot alle commotie vormde een interview in een lande lijk ochtendblad. Afgeschilderd als de verongelijkte vedette, hekelde Romario de houding van een aantal PSV'ers, dat hem de zwarte Piet toeschuift zodra het in de wedstrijd MECHELEN (GPD) - Johnny Bosman staat serieus in de be langstelling bij Liverpool. Manager Kenny Dalglish heeft de spits van KV Mechelen de af gelopen veertien dagen twee maal bekeken en heeft zijn inte resse tegenover Britse kranten bevestigd. Dalglish volgde samen met scout van Liverpool de verrich tingen van Bosman in de Euro pa Cup-wedstrijden tegen Mal- mö (uit en thuis). Het is de be doeling dat Bosman voor het volgend seizoen wordt ingelijfd. Hij moet de opvolger worden van Ian Rush, die na zijn verblijf bij Juventus nooit meer de oude is geworden. Het zou bovendien bijna on mogelijk zijn om Bosman dit seizoen al los te weken. Zijn con tract bij KV Mechelen loopt nog anderhalf jaar door, zodat voor zitter John Cordier een astrono misch bedrag als afkoopsom zou kunnen vragen. Volgend jaar zomer, zo weet Dalglish, is de international echter voor een geringer bedrag te koop. Bos man heeft een clausuele in zijn contract opgenomen, waarin staat dat hij volgend jaar voor een gelimiteerd transferbedrag van ongeveer twee miljoen dol lar kan vertrekken. LINZ (ANP) - De Nederlandse tafel- tennistop reist als zigeuners door Europa. De ploeg neemt de eigen boterhammen mee naar de training en drinkt uitsluitend kraanwater. Er is geen topsportbeleid in Neder land voor tafeltennis. Deondanks rijgt het clubje van de gedreven bondscoaches Jan Vlieg en Dusan Tigerman de successen aaneen. Mirjam Kloppenburg behaalde gisteren de belangrijkste overwin ning uit haar loopbaan. De 24-jarige speelster van Scylla uit Leiden won de open Oostenrijkse titel. In Linz liet ze de verzamelde Europese top achter zich. Ze bleef ongeslagen, in het landentoernooi en de individue le strijd. Tulhoj, Palina, Urban, Ne- mes en in de Finale Popova moesten buigen voor de koele, efficiënte speelwijze van de nationaal kam pioene. „Dit is een belangrijke overwin ning", aldus Kloppenburg. „Ik hik te al langer tegen de Europese top aan. Met deze overwinning heb ik het gevoel dat ik over een drempel gestapt ben". Kloppenburg won al twee keer het sterk bezette toernooi in Trier, maar dat telde niet zo zwaar als het evenement in Linz. De doorbraak is een gevolg van een betere mentale instelling. „Ik heb meer zelfvertrou wen. Ben niet bang meer om te ver liezen, maar ook niet bang meer om te winnen". Die groei dankt de speelster aan de overstap naar het Leidse Scylla. „Scylla is een vriendenclub. Een club met spelers met dezelfde in stelling. Trainer Kantebeen is dage lijks aanwezig. Ik maak elke dag twee sessies van twee uur. Hij is er altijd. Motiveert me tot op het bot. Net als De Vrind. Daarnaast bevalt de combinatie van halve dagen werk en halve dagen topsport mij uitstekend". Volgens bondscoach Jan Vlieg is Kloppenburg koeler, zakelijker gaan spelen. „In het verleden ston den de emoties op haar gezicht te le zen. Tegenwoordig moet de tegen stander naar haar reacties gissen." Kloppenburg heeft het pokerface afgekeken van de Chinezen. „Ik heb al drie trainingsstages in China ach ter de rug. Ik was dit jaar in Peking, kort na de bloedig onderdrukte de monstraties. Daar heb ik zes weken gespeeld tegen jongens van onge veer achttien. Die verliezen of win nen zonder een spier te verrekken. Dat doe ik ook bij verliezen. Als ik win, wil ik me wel even laten gaan". Bilardo roept oudgediende op MADRID (ANP) - De Nederlandse rugbyploeg heeft zich geplaatst bij de beste vier landen van het Europese vasteland. In de laatste wedstrijd van de halve finales Europese zone in het toernooi om de wereldbeker te Madrid bleef Oranje, voor de helft bestaande uit spelers van de Leidse landskampioen DIOK, Polen de baas: 33-27. De overwinning werd behaald ondanks een grote achterstand (7-21) bij de rust. Nederland eindigde door dit resultaat achter Spanje, dat met 58-6 (36-0) van België won en toernooiwinnaar werd, als tweede. De ploeg heeft zich derhalve met Spanje gekwalificeerd voor de finalepoule. Daarin komen ook Italië en Roemenië uit. In het slotweekeinde waren de weersomstandigheden in Madrid slecht. Oranje speelde in de eerste helft met de wind (kracht 7) tegen. Polen dat over sterke voorwaartsen beschikte, maar ook een vinnige drie- kwartlijn in huis had, probeerde Nederland in de eerste helft met intimidatie en hard spel kapot te krijgen. Oranje startte uitstekend met een rake strafkick van Michelsen (3-0). Het incasseren van punten was echter onvermijdelijk. In de zevende minuut nam Polen via Bareta met een try en een conversie van Hodura een voorsprong (3-6), maar een minuut later heroverde Nederland via een try van Bert Wisse de leiding (7-6). Polen was even afgebluft, maar herstelde zich snel. Drie strafschoppen van Hodura en een try van Bareta met conversie van Hodura brachten een ruststand van 7-21 op het bord. Nederland begon in de tweede helft met een grote inzet aan het karwei. Een gemiste strafkick van Michel sen was niet hoopgevend. In het verdere verloop van de strijd zou de DIOK-speler zich echter revancheren en uitgroeien tot de beste man van het veld. In de 47ste minuut rondde aanvoerder Yves Kummer goed werk van de driekwartlijn met een try af (11-21) en de conversie van Michelsen bracht Nederland dichterbij (13-21). Zeven minuten later kreeg Van der Loos loon naar werken met een try (17-21), maar nu miste Michelsen de conversie. Nederland overheerste evenwel. Werd in de eerste helft de scrum nogals eens een prooi van de fysiek indrukwekkende Polen, in de tweede helft liet Oranje zich niet meer afbluffen. Met vier strafschoppen en een try werd Michelsen de absolute uitblinker en matchwinner. Toen hij met nog tien minuten te spelen via een try de stand gelijk trok, stortte Polen ineen. De driekwartlijn met Verhofstad en Wisse bleef prikken, de voorwaartsen (met de DIOK-spelers Kummer, Broers en Berendsen) gingen voor de sterk geimponeerde Polen niet meer opzij. Met 33-27 kwam het einde en is voor Nederland een nieuw rugby- tijdperk aangebroken. niet naar wens verloopt. „Na zo'n wedstrijd als tegen Steaua kussen ze m'n voeten. Maar als het minder loopt is de houding ten opzichte van mij meteen veel minder. Dan ben ik meteen onderwerp van kritiek". Guus Hiddink haalde aanvanke lijk de schouders op over de aan klacht van Romario („Ik word gesa boteerd") en deed die af met „oude koeien, die niet door ons in de sloot zijn gegooid". Zo gemakkelijk kwam de trainer van PSV er echter niet vanaf. Romario hield voet bij stuk en bevestigde de teneur van het interview. Zonder namen te noemen herhaalde hij zaterdag avond nog eens dat-ie het gevoel heeft „dat er spelers zijn die in de kleedkamer achter mijn rug om smoezen met de trainer. Ik ben een eerlijk mens en wil ook zo behan deld worden. Vanavond heb ik 25 minuten gespeeld zonder een bal aan te raken. Of ik dat wel eens bij de trainer heb aangekaart? Dat is niet nodig, hij kan het toch zelf zien. Een paar maanden geleden heb ik daar met hem een gesprek over ge had, daarna niet meer". Hans Dorjee fungeert als luister vink van Hiddink; Romario laat zich er niet door van de wijs bren gen. De flauwteaanval van zijn tolk is voor hem al evenmin aanleiding de clowneske vertoning te beëindi gen. „Niet afgelopen", roept hij vanuit de deur van de EHBO-ka- mer, om vijf minuten later inder daad terug te keren. Romario vat de draad probleemloos op. „Of ik het beu ben? Daar beslis ik niet over, dat moet de trainer maar doen. Ik speel hier graag, ik ben alleen nog niet in het ritme van PSV. Maar ik heb altijd zin om te voetballen. Als we echter slecht spelen, voel ik dat spelers bij de trainer over my kla gen". Hiddink noemt het 'totaal onte recht' dat er PSV'ers zouden zijn die Romario moedwillig overslaan. "Dan zouden het wel hele slechte profs zijn". De trainer van PSV kan er echter niet omheen het gevoel van onbehagen bij z'n Braziliaanse vedette weg te nemen. „In de afge lopen maanden is bewezen dat Ro mario hier volledig is geaccepteerd. Zijn probleem is dat hij een uit een land komt waar niet iedereen te ver trouwen is. Hier zegt iedereen alles recht voor z'n raap. Daarom moet Romario mij morgen maar eens uit leggen wat hij op z'n lever heeft". Romario staat sterker in z'n schoenen dan ooit. Met zijn puntga ve treffers tegen Steaua oogstte de Braziliaan de meeste lof en trok hij daardoor alle publiciteit naar zich toe. Kennelijk tot ongenoegen van een aantal spelers, dat de zon maar moeilijk in het water kan zien schij nen. In de rust van PSV-Volendam keerde de jalouzie zich onmiddel lijk tegen hem, doordat Romario even daarvoor had verzuimd de ploeg vanaf elf meter op voorsprong te brengen. Na een overtreding van Van Loon contra Povlsen schoot hij de bal zo slap in, dat doelman Schil der met gemak de goede hoek kon kiezen. Dat verwijt trof echter niet alleen MADRID (ANP) - De Argentijnse bondscoach Carlos Bilardo heeft Jorge Valdano gevraagd terug te ke ren in de nationale ploeg. Dat is op vallend, want de aanvaller is al 34 en stopte in 1988 met voetballen. Val dano heeft bijna drie jaar last gehad van geelzucht en speelde de laatste twee jaar drie wedstrijdjes. Met Maradona en Burruchaga vormde Valdano in 1986 het top-trio van het Argentijnse elftal dat in Mexico wereldkampioen werd. Na het evenement begon de speler van Real Madrid met zijn gezondheid te sukkelen, waarop hij voor de start van het seizoen 1988/89 een punt zette achter zijn loopbaan. Valdano werkt momenteel als journalist voor ondermeer El Pais. Hij heeft een aanbod tijdens de wereldtitel strijd te fungeren als voetbalcom mentator voor de Spaanse televisie. De Argentijn zegt het aanbod van Bilardo in overweging te nemen en voor het einde van november te be slissen. Hij heeft de bondscoach al te kennen gegeven, dat hij eigenlijk niet meer is dan een recreatiespeler, die nu en dan een partijtje tennist. Romario maar gold in feite voor de hele ploeg. PSV was geen schim van het elftal dat drie dagen eerder excelleerde. Gerets, Heintze en de lat voorkwamen zelfs dat de lef en de bravoure die Volendam aan de dag legde bij 18-karaats scorings kansen voor Berghuis en Van Loon niet werd beloond. Halverwege de tweede helft leek PSV de winst op zak te hebben, toen Romario voor bereidend werk van Lerby knap afrondde. Volendam sloeg echter genadeloos terug. Eerst via Pastoor, die knullig uitverdedigen van Hein tze afstrafte, daarna vanaf elf meter door Steur. Boosdoener Linskens, die Burleson torpedeerde, mocht meteen inrukken. Maar wie anders dan Romario be spaarde PSV op de valreep een nieuwe afgang. Uit een voorzet van Lerby en met medewerking van doelman Schilder kopte hij de ge lijkmaker in. Tot opluchting van Guus Hiddink en tot ongenoegen van Leo Steegman. „Ik wil niet hoogmoedig zijn", deed de trainer van Volendam de waarheid geen ge weld aan, „maar eigenlijk hadden we hier kunnen winnen". „We heb ben vanavond een punt gewon nen", erkende Hiddink. „Als de wilskracht er niet is, mist deze ploeg de pure klasse om op basis daarvan een overwinning af te dwingen. We speelden bovendien niet erg goo chem. Dat is teleurstellend".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13