NOVEMBERMAAND KOOPJESMAAND NODIG! 'Wallenbergs leenden kapitalen aan nazi's' Kruiswerk roept om harde actie en 7 procent Rode Khmer boekt terreinwinst P.V.C. Fa. P. Omtzigt bouwmaterialen 0100 A: C.V. monteurs B: Hulpmonteurs C: Onderhoudsmonteurs tiyoscH® PAGINA 12 mm MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 Onthulling van Nederlanders over Zweedse bankiers KOPENHAGEN (GPD) De Zweedse bankiersfamilie Wallenberg heeft tijdens de Twee de Wereldoorlog op grote schaal gecollaboreerd met de nazi's. Zo heeft de Enskilda-bank van Marcus en Jacob Wallenberg het Duitse Rijk leningen verstrekt om onderzoek naar een atoomwapen te doen. Bovendien verzilverde deze bank in neutrale landen door Duitsers aan geboden aandelen en effecten, die van van joden waren geroofd. Al leen al in Nederland ging het daar bij om 215 miljoen gulden. Dat schrijven twee Nederlandse onder zoekers, Cees Wiebes en Gerard Aalders, in hun vandaag in Stock holm verschijnende boek 'The Art of Cloaking' (De kunst van het ver hullen). door John Versleijen Wiebes en Aalders, als historici verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, verklaarden gister avond bij VARA's Achter het Nieuws dat de broers Wallenberg na afloop van de oorlog hebben erkend te hebben gehandeld in van joden geroofde waardepapieren. Wiebes noemde het 'cynisch' dat met dat geld de uitbreidingen van de kam pen Vught en Westerbork werden gefinancierd en de Nederlandse Spoorwegen werden betaald voor transporten van joden naar de ver nietigingskampen. Via leningen van de Wallenbergs konden de Duitsers de Noorse zwaar-waterfa- briek, nodig voor nucleair onder zoek, na vernietiging door de gealli eerden weer opbouwen. Beide onderzoekers hebben ook de rol in de Tweede Wereldoorlog van de Zweedse kogellagerfabriek SKF, eigendom van de Wallen bergs, onder de loep genomen. Deze strategisch zeer belangrijke onder delen werden niet alleen aan de ge allieerden geleverd, maar ook aan Duitsland via een Zuidamerikaanse postbusfirma. Het boek, dat in januari in het Ne derlands uitkomt, is met verbazing ontvangen in Zweden. Volgens Ulf UTRECHT (ANP) - De roep hardere acties voor de cao 1990 in het kruiswerk (22.000 werknemers) wordt luider. De vereniging Ver pleegkundigen en Verzorgenden In Opstand (WIO) beraadt zich op ac ties en eist tegelijk dat de cao-on derhandelingen snel worden her vat. Op de manifestatie 'Maak je sterk voor het kruiswerk' in Utrecht wa ren zaterdag zo'n 500 verpleegkun digen en verzorgenden aanwezig. Middels een enquête peilt de WIO de actiebereidheid. De vereniging, ontstaan uit onvrede over het optre den van de vakbonden in het zie kenhuiswezen, heeft ook nu geen goed woord over voor AbvaKabo en CFO. De bonden hebben besloten de cao-onderhandelingen uit te stellen totdat bekend is hoeveel geld het e kabinet uittrekt voor de ar beidsvoorwaarden in de gepremi eerde en gesubsidieerde sector, waaronder ook het kruiswerk valt. Voor deze sector is tot nu toe in 1990 een loonruimte van 1,55 procent vastgesteld. De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde, een vakbond die de manifestatie van'de WIO on dersteunt, eist een ruimte van 10 procent. De WIO wil volgend jaar alleen al een salarisverhoging van 7 procent om de achterstand ten op zichte van het bedrijfsleven in te ha len. De bij de manifestatie gen hebben kozen voorlopig voor het informeren van overheid, poli tiek en andere betrokken instanties. Harde acties komen in beeld als de cao-onderhandelingen niet naar wens verlopen, aldus een woord voerder van de WIO. Olsson, hoogleraar in de economi sche geschiedenis, is het niet zo simpel als het Nederlandse duo schrijft. "Na de oorlog hebben we bezoek gehad van een aantal gealli eerde commissies die de Duitse oor logsbuit in Zweden grondig hebben onderzocht. Daarbij is voor 125 mil joen gevonden. De waardepapieren waar de Nederlanders het over heb ben, zijn daarbij echter buiten be schouwing gebleven". De onthullingen van de Neder landse onderzoekers staan in scher pe tegenstelling tot de Wallenberg legende, volgens welke de twee broers tijdens de Tweede Wereld oorlog via hun contacten met de ge allieerde zakenwereld het neutrale Zweden grote diensten bewezen. "Zaken waar we in dienst van de Zweedse staat waren en geen cent verdienden", aldus de overleden Marcus Wallenberg in een televisie interview van 1980. Zijn broer Raoul heeft als Zweeds diplomaat in Budapest paspoorten verstrekt aan joden, die op die ma nier aan hun nazi-beulen ontkwa men. Na de Tweede Wereldoorlog is nooit meer iets van hem vernomen. Hij zou door de Russen zijn gearres teerd en al lang overleden. Enkele weken geleden kreeg de familie Wallenberg zijn persoonlijke bezit tingen terug van de Russische auto riteiten. Gert Nylander, woordvoerder van SE-Banken, de huidige Enskil- de-Bank, bevestigde gisteravond dat er na de oorlog inderdaad een groot aantal Nederlandse waarde papieren waren gevonden. "De oor sprong daarvan hebben we niet kunnen vinden. Daarvoor is nader onderzoek nodig. De Nederlandse schrijvers komen echter met vage informatie en geven nauwelijks dui delijkheid". De laatste jaren verschijnen er meer en meer onthullingen over de dubbelrol die het neutrale Zweden heeft gespeeld tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zo stelde Zweden niet alleen haar spoorwegen ter be schikking van de Duitse troepen transporten maar kreeg ook de oor logsvloot van de nazi's toestem ming door Zweedse territoriale wa teren te varen. BANGKOK (GPD/Rtr) - De Rode Khmer is nog maar 40 kilometer verwijderd van Battambang, na Phnom Penh de belangrijkste stad in Cambodja. Verder naar het noor den heeft de guerrillabeweging een Hoofddoekjes bij Raad van State PARIJS (AP) De Franse minister van onderwijs Lionel Jospin heeft vandaag de Raad van State om ad vies gevraagd over de vraag of isla mitische meisjes hoofddoekjes op school mogen dragen. Over de kwestie is grote beroering ontstaan in Frankrijk sinds drie meisjes door een schoolhoofd uit de klas werden geweerd omdat zij een hoofddoek droegen dat het haar, de oren en de nek bedekt. Hoewel de Raad van State alleen adviezen kan uitbren gen die niet bindend zijn, zei Jospin dat met een uitspraak 'wel een basis kan worden gelegd voor een lande lijk debat'. offensief geopend op Phnom Malai. Dit heeft het Thaise leger vanoch tend in Bangkok bekendgemaakt. Volgens de militaire vecht de Rode Khmer met uiterst moderne wapens, geleverd uit het westen en uit China. Als Phnom Malai valt, ligt voor de Rode Khmer de weg naar het Cambodjaanse bin nenland open. Inneming van Batt ambang zou een enorme klap zijn voor het door Hanoi gesteunde be wind in Phnom Penh en door vre zen voor een terugkeer van de Rode Khmer in de hoofdstad, zo menen de Thaise militaire Intussen wordt uit Phnom Penh gemeld, dat premier Hun Sen de af gelopen weken niet meer in het openbaar is gezien. Het Thaise blgd The Nation, dat als eerste Aziati sche blad vorige week een kantoor heeft geopend in de Cambodjaanse hoofdstad, meldt dat Hun Sen voortdurend met militaire leiders, kabinetsleden en de communisti sche partijtop aan het vergaderen is. Ingelichte kringen zeggen dat het Cambodjaanse leger, met steun van de volgens Thaise schatting 30.000 achtergebleven Vietnamese solda Scheuring in democratische partij Hongarije BUDAPEST (Rtr) - Een kleine groep binnen de Hongaarse Sociaal Democratische Partij heeft zich za terdag op het eerste partijcongres sinds 40 jaar afgesplitst wegens de "te liberale en burgerlijke" koers van de partijtop. Radio Budapest meldde dat circa 60 afgevaardigden onder leiding van de advocaat Gyoergy Ruttner uit het congres wegliepen om een onafhankelijke Sociaal Democrati sche Partij op te richten. Op de tweede dag van het congres waarop de verkiezingscampagne zou worden besproken, beschuldig den leiders van de afgesplitste On afhankelijke Sociaal Democrati sche Partij hun tegenvoeters van "bourgeois-neigingen". Woord voerster Anna Petrasovits van de SDP verweet de dissidenten dat zij aansluiting zoeken met Oosteuro pees links. "Wij staan voor West- europees links". ROSMALEN - Een veelkoppig publiek ondernam dit weekeinde de agng van Autotron in Rosmalen om de inter nationale old-timerbeurs te bezoeken. Ook uit het buitenland was er veel belangstelling. Dat bij de aankoop van een old timer het binnenwerk nauwkeurig moet worden geïnspecteerd spreeekt vanzelf. (foto ANP) ten een offensief voorbereiden om de oprukkende Rode Khmer terug te dringen. Een handicap zou echter de aanhoudende regen zijn waar door het leger de tanks, het afweer geschut en de luchtmacht niet kan inzetten. Een tegenoffensief wordt verwacht zodra het regenseizoen af gelopen is. Dat zou slechts een kwestie van dagen zijn. De Rode Khmer beweerde giste ren sinds het begin van het regen tijd-offensief in mei er 17.200 solda ten van het Cambodjaanse rege ringsleger bij gevechten zijn ge dood. Volgens in Bangkok opge vangen berichten van de klande- stiene Khmer-radio heeft de' door China gesteunde Rode Khmer vier divisies en drie regimenten van het regeringsleger vernietigd. Westerse ■militaire waarnemers konden dit bericht evenwel niet bevestigen. De parlementsverkiezingen in Cambodja zijn waarschijnlijk vol gend jaar maart. Aan die verkiezin gen, de eerste sinds 1981, zullen geen oppositiepartijen mogen mee doen. "We willen niet een tweede front als de oorlog nog steeds woedt", aldus de woordvoerder. Toekomst TV10 baart vakbond ernstig zorgen DEN HAAG (GPD) - De Dien stenbond FNV ziet de toekomst van TV10 en Joop van den Ende Productions somber in. Volgens FNV-bestuurder K. Koornstra is het niet uitgesloten dat alleen de 'gezonde delen' uit de bedrijven behouden blijven en de rest fail liet wordt verklaard. Koornstra zei uit goede bron vernomen te hebben dat TV10 kampt met een verlies van 85 miljoen gulden. "Ik denk dat er voor grote delen van het bedrijf gevreesd moet worden en dat er surséance van betaling komt of een faillissement. En dan praat je over het verlies van werkgele genheid voor zo'n honderd tot honderdvijftig mensen", aldus Koornstra voor de Tros-radio. Het uitstel, voor onbepaalde tijd, van de start van TV10 heeft voor een aantal coryfeeën uit de stal van Joop van den Ende tot gevolg dat zij voorlopig niet op de Nederlandse beeldbuis te zien zullen zijn. Alleen sterren als Ron Brandsteder, Andre van Duin en ook Hennie Huisman wordén gedeeltelijk door de TROS ingelijfd. Volgens een woordvoerder van Joop van den Ende Productions is op dit mo ment nog geen zinnig woord te zeggen over de werkzaamheden van deze sterren. Gouda - Lange Tiendeweg. Nu op al onze P.V.C. produkten 10% korting. Deze aanbiedingen is geldig tot 19 nov. a.s. Hoge Rijndijk 155, Zoeterwoude, 071-410246/410278 CENTRALE VERWARMING B.V. FLEVOWEG18-2318 BZ LEIDEN TEL. 071-219805 Wij zijn verhuisd en in ons nieuwe pand kun nen wij het niet bijhouden. WIJ ZOEKEN VOOR DIRECT: (opnamè in LL-stelsel mogelijk) Solliciteren na tel. afspraak op bovengenoemd adres. Het Leidsch Dagblad, we kunnen 'm geen dag missen. Wie wil er nu niet precies weten, wat zich in de direkte omgeving afspeelt? Daarom besteedt het Leidsch Dagblad veel aandacht aan al die zaken, die u direkt raken. Dat betekent veel nieuws, tips en wetenswaardigheden uit uw eigen omgeving. Dat is dus meteen al een goede reden, waarom u het Leidsch Dagblad nodig heeft. yoQL /e»t ripverhoJe, yunr&n l ie bourt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12