Broertje griezelt, het zusje tuttelt Omwenteling in de poppenbranche Invloed tv-reclame minder, prijs telt meer dan ooit Elke leeftijd kent z'n eigen behoefte Modelbouw haakt in op jubileum NS MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Speelgoedaankopen worden dit jaar meer en anders gedaan. Het aankoopgedrag van de Nederlandse consument is prijsbewuster, doelgerichter en minder afhankelijk van tv-reclame geworden. Waar volgens verwachting ook dit jaar in december een groeiend percentage klanten speelgoed koopt, is de instelling van de consument nu conservatiever. Hij of zij let meer dan een paar jaar geleden op prijs en blikt aldus allereerst naar aanbiedingen. Het jaar 1989 wordt het jaar van de ommekeer. Tv- reclame is wat ondergesneeuwd, heeft op onderdelen aan betekenis verloren. Korting op artikelen maar vooral het zoeken naar aanvulling op het reeds aanwezige speelgoed wint terrein. Hoe effectief is de huis-aan- huis-reclamefolder? Of koopt iemand juist speelgoed omdat het is afgeprijsd? Is de tv- reclame van grote invloed of Speelgoed: aankoopgedrag van consument nu doelgerichter wordt die juist genegeerd? Vragen waarop de speelgoedhandel zelf het antwoord schuldig blijft. Fabrikanten weten dat reclame onontbeerlijk is om bepaalde artikelen in winkels op de planken te krijgen. Maar onderzoek leert dat de consument zich door diezelfde reclame steeds minder laat beïnvloeden. Vooral de prijs is een factor die aan belang heeft gewonnen. Onderzoek door het Amsterdamse bureau Aselect, een adviesbureau voor marketing en onderzoek, heeft uitgewezen dat sinds 1984 de consument steeds meer is gaan letten kortingen, speciale aanbiedingen en verlaagde prijzen. Ging het vijfjaar geleden nog om ongeveer een op de twintig speelgoedkopers die op de kleintjes let, nu is dat percentage verdubbeld tot zo'n twaalf procent. Nieuwe zaken Het belang van de tv-reclame is in dat kader veranderd en dit jaar meer dan ooit toegespitst op nieuwe zaken. Vooral dingen die in de winkel weinig ogen (het dichte grijze doosje bijvoorbeeld met daarin de Micro-machines) doen het goed op tv. Je kunt in een paar seconden gericht laten zien watje ermee kunt doen. Kopen als gevolg van tv- reclame onderging vorig jaar een licht herstel maar ligt vermoedelijk ook dit jaar nog ver onder het topjaar 1986. Het feit dat steeds meer gezinnen uit zijn op aanvullend speelgoed en reclamespots vooral nieuwe produkten tot onderwerp hebben is vermoedelijk een van de belangrijkste oorzaken. Ook het toegenomen zenderpark (satelliet-tv) is van invloed. Reclame komt versnipperd over; niet alles concentreert zich meer op een paar zenders. Gevolg: de kijkdichtheid in totaliteit is geringer. Buitenbeentje Een koopgedrag overigens waarin Nederland, Europees gezien, nog steeds een buitenbeentje is. Fransen, Belgen en in mindere mate Westduitsers laten zich vaak leiden door impulsaankopen. De 'emotie van het moment' wint het van het 'bewuste nadenken'. Wordt elders het hele jaar door speelgoed gekocht, in ons land is dat veel minder. Is alles toegespitst op die laatste (december)maand waarin gemiddeld 75 procent van de jaaromzet wordt binnengehaald. Wel neemt het aantal kopers intussen toe. Kocht, zo blijkt uit onderzoek van het bureau Aselect, in 1984 nog 51 procent van de ondervraagden speelgoed, in 1985 was dat 52% om via 53% in het jaar daarop, in 1987 op 54% uit te komen. De oorzaken van die groei zijn verschillend van aard. Zo is de laatste jaren het aantal werkende moeders toegenomen, met als gevolg een stijging van de koopkracht. Wellicht speelt ook een rol dat deze moeders hun liefde voor de kinderen nu uit tijdgebrek op een meer materiele manier uiten. Opa's en oma's Een andere factor is de hogere leeftijd die opa's en oma's tegenwoordig bereiken, wat hen in staat stelt hun kleinkinderen langer te Totaal 81 procent van de kopers maakte vorig jaar thuis al een keuze. Vijfenvijftig procent daarvan kocht speelgoed als aanvulling op wat het kind al heeft. In 1984, toen het onderzoek begon, was dat percentage 31 procent. Op basis van diepte-interviews verwachten de onderzoekers voor de toekomst een nog verdere toename van het aantal bewuste kopers tot wellicht meer dan de helft van alle speelgoedkopers. Bij dat alles zal de toegenomen prijsbewustheid bij het aankoopgedrag de prijsconcurrentie aanscherpen. Verwacht wordt Uitzondering daarop vormt dat reeds dit jaar de (prettige) gevolgen voor de consument merkbaar zullen zijn. de poppensector. Daar is niet de prijs maar juist kwaliteit doorslaggevend. Tegenstelling jongens en meisjes in speelgoedland aangescherpt In speelgoedland wordt de tegenstelling tussen jongens en meisjes dit jaar aangescherpt. Deze laatste maanden van het jaar spookt het al ver voor middernacht. Griezelen is de komende decembermaand het credo voor jongens. Niet slechts in speelgoed, maar ook in verhalen en tv-series. door Desiree van Ooyik Was vorig jaar de belangstel ling voor dinosaurussen en ruimte-objecten bijzonder groot, ditmaal wil de jeugd weer eens ouderwets grieze len. Speelgoedfabrikanten spelen daar op in en zorgen voor planken vol griezels, spo ken en, ter geruststelling, ghostbusters om al die en gerds te lijf te gaan. Meisjes tot en met twaalf hebben anders beslist: zij houden zich vooral bezig met lieflijk uitziende poppen. Liefst zien ze hun poppenkin- deren uitgerust met tal van mogelijkheden als lopen, pra ten, huilen en plassen maar poppen met mooi haar scoren ook heel hoog. De tegenstel- In Nederland wordt jaarlijks voor ruim een miljard gulden aan speelgoed gekocht. En een groeiend aandeel daarin wordt gerangschikt onder een educatieve noemer. Spelen is voor kinderen een levensbe hoefte, net als eten en slapen. Speciaal voor het jonge kind wordt de waarde van speel materiaal hoog gewaardeerd. Anno 1989 is speelgoed dan ook verheven van een leuk hebbedingetje tot een bijna- wetenschap. Onder het motto leuk en leerzaam willen voor al opa's en oma's speelgoed kopen voor hun oogappels. Maar wat is nu eigenlijk edu catief speelgoed^en wat is voor welke leéfiijd geschikt? Zeker kinderen in de derde, vierde en vijfde groep van de basisschool hebben veel be langstelling om leerstof op te nemen en te spelen met de al aanwezige kennis. Een leuke manier om dit te stimuleren zijn de Speel en Leerboeken van Uitgeverij Deltas waarin het kind raadsels op eigen ni veau kan oplossen. Een dui delijke groepsaanduiding van de basisschool voorkomt mis verstanden. Voor beginnende en gevorderde lezertjes heb ben de uitgeverijen'overigens een niveau aanduiding gelan ceerd die begint met AV I. Een simpele navraag bij de onderwijskracht helpt het kind aan boekjes op goed ni veau. Leuke spellen in dat ka der zijn 'Cijfers en sommen', 'Het eerste lezen' en Woord voor woord. Oudere kinderen zijn vaak minder gericht op leerstof. Zij willen zich vooral vermaken, stellen belang in muziek maar ook in spellen met een sociaal aspect. Geluidjes Jongere kinderen van baby leeftijd tot aan de kleuter school leren van vrijwel elk spel. Speciaal voor hen zijn er tal van speelgoedlij nen ont wikkeld met het predikaat pre-school. Baby's houden vooral van afwisseling en ge luidjes. Veel ontdekkingsmo gelijkheden heeft de Busy Elephant, een activitycenter en knuffel tegelijk met zeven spel en ontdekmogelijkheden en vijf geluiden. De Elephant is uitgeroepen tot speelgoed van het jaar '89. Beeld en ge luid komen uit de droomcar- roussel, een muziekdoosje met wisselende afbeeldingen uit Disneyland. Geschikt voor moeilijke slapers en voor de allerjongsten. ling tussen jongen en meisje is daarmee groter dan ooit. Opvallend weinig nieuwe lijnen zien dit jaar trouwens het licht. Waar de consument in de laatste onderzoeken te kennen heeft gegeven vooral aanvullingen op bestaand speelgoed te willen kopen zit hij op een lijn met de speel goedfabrikanten. Bestaande concepten zijn uitgewerkt, uitgebreid en verbeterd, de la wine van noviteiten, zoals vo rig jaar, is dit keer uitgeble- Natuurlijk toch wat nieuw tjes. Zo vinden kinderen van deze tijd elkaar dit jaar meer dan ooit in hun gezamelijke voorliefde voor elektronica. De wereld van geluid is ook voor de jongsten opengegaan door een aantal stevige, dege lijke cassetterecorders, ra dio's tot aan een draagbare compactdisc toe. De mi- niplayback-show zal er niet vreemd aan zijn aan deze voorliefde die vorig jaar al schuchter de kop opstak. Zo komt Sony met een fraai uit- De collectie is dit jaar i kelijk uitgebreid. 'Thundercats' is een geheel nieuw jongensthema, vol avontuur. Sterke mannen al of niet in ruimteschepen be wegen zich strijdbaar, specta culair en vol geheimen. Griezelen kan via de 'Ghost busters', waarvan een geheel nieuwe actielijn op de markt is verschenen. Een vuilnis man verandert in 'een stoute stinkerd', een oma in 'grieze lig grootje', het zijn twee van de zes variaties die vooral bij jongens populair zijn. Naast een aantal nieuwe spookvoer- tuigen wordt de komende maanden vooral veel ver wacht van de 'Ghostzapper', een apparaat dat spoken op de muur projecteert. Ook de 'Boglins', eigenaar dige moeraswezens, komen spookachtig over. Het zijn monsters die je, door je hand erin te steken, kunt laten ver- Rustiger - In de sector 'rustiger speel- gevoerde cassettespeler die goed. sc00rt ■Carwash' hoog. inmiddels is uitgeroepen tot Het betreft een complete De 'Micro Machines', e Het hele verhaal speelt zich af in de ruimte en alle figuren zijn aangepast. i de meest uitgebreide speelgoedconcepten voor jongens, (foto c EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN (foto GPD) Vanaf het moment dat ze kunnen lopen zijn trekfiguren in tel evenals stapeltorens. Een nieuw speelgoedje op dit gebied is de 'Action Clown' van Fisher Price waar vier hoefijzers omheen worden ge stapeld die er met een druk op de clownshoed weer afvlie gen. Eigen knuffel Vanaf twee jaar wil het kind graag een eigen knuffel heb ben en zijn nabootsspellen leuk. Alles waarmee het dage lijks leven kan worden nage speeld heeft de belangstel ling. Het is de periode van winkeltje, doktertje en pop penkast spelen. Voor het win keltje spelen heeft Fisher Pri ce als noviteit een echte su permarktkassa bedacht com pleet met transportband en piepgeluiden. Bovendien brengt dit speelgoedmerk een oventje uit met echt rijzend gebakje en een mixerset die door kinderkracht wordt aan gedreven. In boekjes is de Erik-serie van uitgeverij Eek hoorn een leuk idee waarbij Erik per bladzijde verder kan worden aangekleed zoals de peuter zelf 's ochtends of bij het naar buiten gaan. Fröbeltijd Kleutertijd is fröbeltijd. Teke nen, knippen, plakken, bor duren en mozaïeken maken komt in deze jaren tegemoet aan de ontwikkeling van de creativiteit. Ook verhaaltjes luisteren, navertellen en zelf liedjes zingen zijn op deze leeftijd favoriete bezigheden. Uitgeverij Deltas combineer de de behoefte aan zingen, le ren en lezen in de serie Kijk en Luister waarbij een cassette bandje en boekje de meele vende kleuter telkens meer begrippen bijbrengt van uit eenlopende onderwerpen. Een speelse handleiding bij de opvoeding zijn ook de Eek hoorn Veiligheidsboeken. Waarom klinderen bepaalde dingen niet of juist wel moe ten doen in huis, in de tuin of in de stad staat daarin beel dend beschreven. Speelgoed van het jaar. Je kunt (met microfoon) meezin gen op eigen muziek, waar door een eigen heuse sound mix-show wordt gecreëerd. De recorder is makkelijk te bedienen en werkt urenlang op batterijen. Ook nieuw (van Sony) is de walkie-talkie-set, een com pact geheel van zender, mi crofoon en ontvanger, die ja renlang spelplezier garan deert. Wereldhit Vorig jaar kwam de door braak, dit jaar lijkt het item 'Micro Machines' te zijn uitge groeid tot een wereldhit. Het is een van de meest uitgebrei de speelconcepten op zijn ge bied met niet slechts een hoge speelwaarde maar ook een toenemende verzamelwoede. straat voor kleurautootjes. De wagentjes gaan eerst een on der water gelopen straat in, worden daardoor 'vuil' en ko men vervolgens schoon uit de wasstraat. He-man, de machtigste man in het universum laat zich dit jaar zien in sterk vernieuwde vorm. Gespierd als tevoren maar meer gestroomlijnd be strijden hij en zijn mannen nu het kwaad vanaf een ruimte schip. Het Starship Eternia is multifunctioneel en voorzien van losse en bewegende on derdelen. Het kan worden op gebouwd als een meter hoge thuisbasis maar ook als een breedrompig ruimteschip. Daartussen zijn nog tal van andere mogelijkheden terwijl ook het bovendeel Starship afneembaar is zodat het verhaal binnenin Eternia verder kan worden gespeeld. resultaat is een hartverove- rend poppenhuis, in sfeer te ruggrijpend naar het begin van deze eeuw. Het gaat dan vooral om poppen in minifor maat die de droomwereld van de meisjes gestalte geven. Poppen zijn trouwens toch in. In geen enkel jaar kwamen er zoveel nieuwe exemplaren op de markt als juist nu. Voor al de pop Tinnie scoort hoog omdat ze niet slechts kan drinken, maar ook echte tra kan huilen en een heuse Glitter Fabrikanten en ontwerpers van speelgoed hebben zich dit Sint-seizoen ook extra ver diept in de meisjeswereld. Waren vorig jaar nieuwe speelgoedconcepten vooral op jongens gericht, ditmaal zijn de noviteiten mede ge huld in een roze droom. Een aanwinst in dat kader pamper vol kan plassen, lijkt 'Fashion Stars', glitter en glamour voor meisjes vanaf een jaar of vier. De Fashion Stars zijn een kleurrijke serie paarden en pony's met fraaie manen en staarten. Ze kun nen niet slechts worden ge kamd, geborsteld en aange kleed, maar ook worden opge maakt met speciale make-up Aanwinsten voor zowel jon gens als meisjes zijn ook 'Licht Mozaïek' en 'Magna Doodle'. Eerstgenoemd spel bevordert de creativiteit. Al lerhande mozaiekplaatjes kunnen worden gemaakt, die, wanneer ze klaar zijn, door middel van een batterij kun nen worden verlicht. 'Magna Doodle' is een magnetisch schrijf- en tekenbord. Het geeft urenlang plezier en is met een simpele beweging weer schoon te krijgen. Fabrikanten van models poortreinen haken dit jaar in op de viering van '150 jaar Spoorwegen in Nederland'. Zowel Fleischmann als Marklin timmeren aan de weg met nieuwe modellen, die in de meeste gevallen in een een malige (gelimiteerde) jubile umoplage zijn geproduceerd en de belangstelling is zo groot dat op dit moment het aantal nog verkrijgbare exem plaren erg gering is. Marklin, dat vorig jaar geen enkel Nederlands model aan z'n collectie toevoegde, heeft intussen aangekondigd ook volgend jaar met nieuwe Ne derlandse exemplaren te ko- Nieuwste aanwinst in de Marklin-serie is de 'Motor- post', de posttrein van de PTT die bij de Nederlandse Spoor wegen in dienst is voor het vervoer van alle post naar de twaalf expeditieknooppunten (EKP's). Het model, de mP 3020 (schaal: 1:100) is de be langrijkste nieuwkomer op een markt die verder is uitge bouwd met de Benelux NS- rijtuigen A en AB en de 1857 'Rotterdam' met 5-sterren aandrijving. Ook Fleischmann komt met (Nederlandse) nieuwkomers. Het zijn twee elektrische trei nen, afgeleid van het bestaan de model uit de 1200-serie. Playmobil investeerde een het kapitaal in apparatuur en mal len om zich toegang tot de be levingswereld van vrouwtjes in de dop te verschaffen. Het Knuffel 'Alfred Jodocus Kwak', het geesteskind van cabaretier Herman van Veen, is een eend die in de voetsporen van Do nald Duck wil treden. De eend lijkt voor jongen en meisje een prima knuffel. Rondom de eend gebeurt trouwens nogal wat. Op tv wordt ge werkt aan een serie van 52 af- leveringeri, op basisscholen is enige tijdgeleden het leer boek 'Wat wijzer met Alfred Jodocus Kwak' verpreid. Jongste exemplaren zijn actiever dan ooit Dit wordt het jaar van de pop. De actieve pop, qua uiter- De vraag naar interactie bij Na jarenlang een wat passie- lijk nostalgischer dan ooit de poppen komt voort uit de e, zq het niet weg te denken heeft een hart van micro- vorig jaar gelanceerde'baby- rol te hebben gespeeld, is de chips, luidsprekertjes pop nu terug. Bovendien is ze bloedvaten vol bedrading, actiever dan ooit. Poppen- Nieuw is vooral dat de knuf- moeders anno 89-90 willen felkinderen reageren op hun een 'doe-pop'. In de belang- poppenmoeders. Lopende, stelling staan plassende en huilende en plassende baby's echte tranen huilende baby's, zijn er al jaren maar een huiler kruipende peuters of pittige die stopt als zijn poppenmoe- meisjespoppen met zichtbaar der hem oppakt en lief tegen groeiend haar. hem praat is nieuw. >h- De Berjusa-baby (midden) loopt, huilt en keuvelt, terwijl de pop Tinnie rechts en de baby Lagrinitas echte tranen huilen, drinken talk'. Een pop die praatte met bewegende lippen, echt kon drinken en veelvuldig vroeg om te worden opgepakt door haar 'moeder'. Dit technisch hoogstandje bleek te hoog ge grepen en vertoonde dermate vaak mankementen dat de pop voorlopig niet meer op de markt wordt gebracht. Het meest opvallende zusje is de oepsi-desi, een popje dat veelvuldig op het televisie scherm te zien is. Ze kruipt, valt, krabbelt weer op en doet dan wankelend een poging waarna ze weer valt. Boven dien weet de kleine tot een zitstand te komen nadat ze op haar rug op de grond is neer gelegd. Een knap staaltje techniek verpakt in een olijk kijkende peuter met blonde krullenbol. Berjusa is een op batterijen lopende brabbelende peuter van 55 cm hoog, een prachtig uitgevoerde pop die bij een onverhoedse val het luidkeels op een huilen zet. Zodra ze wordt opgepakt en getroost hervat ze haar tevreden brab bel. Kusjes Actief zonder batterijen is ba by Besitos die kusjes weg geeft bij een drukje op haar arm. Een handeling die bij de belletjesblazende baby la Gra- nitas overigens aanleiding is tot een spontaan tranenbad. Uit Engeland komt Tinnie Tears, een pop die zowel drinkt en plast als huilt. Een zachte pop met een lief toetje. Verder heeft Little Miss Ma ke-up, vorig jaar speelgoed van het jaar, een zusje gekre gen in de vorm van Little Miss Dress-up. Stiften gevuld met warm of koud water verande ren ditmaal niet de make-up maar de kleding van de pop. Grappig is ook Dolly Surpri se, een 30 cm hoog popje wiens haar groeit als haar armpje omhoog gaat. Met de zelfde beweging wordt het haar ook weer ingekort. Accessoires Poppenkinderen worden al dus dit jaar bij tientallen nieu we exemplaren aangereikt. En er is opvallend veel aan dacht besteed aan de acces soires. Kinderwagens, nostal gisch of eigentijds, een erg uit gebreide garderobe, of zelfs een geheel nieuw poppenhuis (Playmobil), alles is dit jaar uitvoeriger op de markt dan ooit. Grootste trekker bij de pop- pewagens is de collectie van vier uit grootmoeders tijd, te weten: twee helemaal wit en twee in een gecombineerde wit-bruine uitvoering. Kappen en roesjes zijn van wit kant en ook de overige materialen zijn geheel in over eenstemming met de tijd waarin een en ander dient te worden geplaatst. Bij al dat nieuwe blijft de belangstelling voor de tradi tionele pop onverminderd groot. Zo groot zelfs dat pop- penfabrikant Zapf ook dit jaar z'n hele klassieke collectie heeft vernieuwd. Daarmee in spelend op de roep van de consument die in toenemen de mate poppen wil verzame len. Het is een teken des tijds: waar men vroeger blij was een of twee poppen te bezitten heeft men nu meer geld voor een ruimer bezit. De combina tie van klassiekers en moder ne exemplaren staat daarbij voor verzamelaars het hoogst genoteerd. Kleding Waarom hebben wij toch geen vacht, waarom zijn wij geen pelsdier, een pels mens dus. Wat zou dat niet buitengewoon heerlijk zijn; nooit meer dat getob over kleren. Nooit meer 's ochtends bij de kleerkast staan, toch al niet op je al- lerviefst, en dan meteen moeten dubben: wat trek ik aan, je worstelt je in een kledingstuk en grijpt, na één blik in de spiegel, hui verend meteen naar een ander, waarna je ook nog een ladder in je kous ont dekt. Nee, dat allemaal hoeft dan niet meer, gewoon 't lijf even schudden, een streekje hier een streekje daar, en hup, je kan meteen aan de dag beginnen. Geen paskamers meer nodig waarin alleen wonderbaar lijk onaandoenlijk gescha pen mensen onaangedaan in kunnen verblijven en er zonder een diepe zelfhaat weer uit komen; niet meer op een feestje ineens zeker weten dat alles wat je aan hebt het totaal verkeerde is, nee, dat allemaal wordt verleden tijd. Al dat onge rief dat de schrijver Theo Thijssen al beschreef in zijn boek het Taaie Onge rief. En wat het door de ja ren heen steeds bleef. Een ongerief trouwens waar je jezelf wel eens bij vol ver stand inwerpt. In een ver vakantieland had ik ineens een lange broek nodig. Vond ik. Om in bos en berg me vrijer te kunnen bewegen. De dichtstbijzijnde winkel bleek gedreven te worden door een vlinderachtig ten ger Chinees juffrouwtje. Ze dirigeerde me naar de pas kamer, na van mijn wens kennis te hebben geno men. Die ze vertaalde met "bloek", wat ik dacht dat alleen in humoristische ro mans voorkwam. Dat Chi nezen de r niet kunnen zeg gen. Zij kon het dus ook niet. De eerste broek die ze me bracht was een aardig linnen gevalletje dat me echter helaas al om de knieën bleef steken. Na het derde, steeds iets grotere exemplaar, verdween ze naar een ruimte ergens achter de winkel, waar ze kwetterend ging giechelen, met waarschijnlijk net zo'n slank klein prinsesseper- soontje. De spiegel was niet flat terend. Ik was nogal rood. En met mijn maat 42 voel de ik me een olifant in haar fijne porseleinkastje. En verlangde heftig naar een vacht. Een dunne, glanzen de. Alleen over 't lijf; niet over 't gezicht, dat zou te veel van het goede zijn. 't Vijfde exemplaar broek paste. Ze glom van genoegen en met dunne, elegante vingertjes pakte ze het kledingstuk voor me in. Ik was op dat moment zeer jaloers, maar gelukkig was er bij haar ook een klei nigheid mis met haar kle ding; uit haar elegante t- shirt stak van achter het merkje als een vlaggetje omhoog. Je ziet dat vaak. En altijd tintelen mijn handen dan om dat merkje, waarop je kan lezen wie het kledingstuk heeft vervaar digd en dat je het zonder gevaar kan wassen strij ken, tersluiks naar binnen te vouwen. Je vraagt je af waarom de drager of draag ster, die er van voren vaak tip-top uitziet, mooie tas en mooie schoenen, het er niet meteen uitknipt. Bang dat de maker dan strafmaatre gelen zal nemen? Boetes komt innen? Zo'n vlagge tje flatteert in elk geval niet, maar het Chinese vlin dertje werd er wat mense lijker, wat echter door, en genoeglijk koutend bege leidde ze me naar de win keldeur. Nee, echt leuk zal ik kle ren passen nooit gaan vin den. Noch het denken over watje nu weer eens zal aan trekken. Kleding is vaak een lastige belemmering bij al het leuke dat je wilt gaan ondernemen. Genetisch manipuleren is "in"; misschien zou een gen kunnen worden inge bouwd in onze dna keten, die maakt dat we over een tijdje, na een paar geslach ten, zo'n glanzende vacht zullen bezitten. Tevreden ons lijf rekkend meteen aan de dag kunnen begin- Tot die tijd moeten we voorttobben met het taaie ongerief. INA DE RUIJTER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11