'Leerlingen handel verlaten opleiding' 'Nederlandse beleggers zijn knijperig en zuinig' ■MttMmv.uii«n Subsidiestop modernisering onderwijs bedreigen Bankier zou vóór ontslag door makker zijn bedrogen Fusie Spaanse bank-gigaiiten Herscholings-actie werldozen voor metaal ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 WOERDEN (ANP) - De modernisering van de beroepsopleiding in de detail- en groothan del staat op losse schroeven nu het ministerie van onderwijs de subsidiekraan heeft dicht gedraaid. Daardoor zullen meer leerlingen de opleiding voortijdig verlaten, zo vreest de stichting Opleidingen voor detailhandel en groothandel (OVD). Bij de opleidingen in de detail- en groothandel bestaat sinds kort de mogelijkheid om twee keer per jaar te starten. Bovendien wordt de les stof in afgeronde gedeeltes aange boden, waardoor werknemers meer kans hebben om tussentijds van baan te veranderen. Het aantal uit vallers is door deze nieuwe aanpak met 10 procent gedaald. Het stop zetten van de subsidie zal hieraan geen goed doen. Ook bij de speciale werklozen- en allochtonenprojec ten (600 leerlingen) vreest de stich ting achteruitgang. Op een persconferentie gisteren in Woerden toonde OVD-directeur D. Lammertink zich verontwaar- NEW YORK (Rtr) Gisteren heeft de beleggingsgroep Coniston Part ners bekend gemaakt een belang van 9.7 procent te bezitten in lucht vaartmaatschappij United Airlines. De groep heeft directie van de Ame rikaanse UAL Corporation, de moe dermaatschappij van UAL, onder druk gezet om te verdwijnen. UAL hield de gemoederen op de Newyorkse effectenbeurs de afgelo pen maand ook al flink bezig en werd zelfs de zondebok van de forse koersval op vrijdag 13 oktober die BARCELONA (Rtr) De grootste spaarbank van Spanje, Caja de Pen- siones (La Caixa), en branchege noot Caja de Barcelona, hebben gis teren besloten samen te gaan. Door de fusie ontstaat de grootse finan ciële instelling in Spanje. De fusie is wel afhankelijk van toestemming van de aandeelhou ders, van de regionale Catalaanse regering en van de centrale bank van Spanje. Ook belastingconces sies van het ministerie van financi ën en toestemming van de bonden vormen voorwaarden voor het sa mengaan. Als de fusie doorgaat zullen de banken gezamenlijk ingelegde gel den van in totaal 3.6 biljoen 'peseta (bijna 65 miljard gulden) hebben. Het aantal vestigingen bedraagt 2000. De nieuwe bank gaat heten La Caja de Pensiones y de Barcelona. Het bestuur krijgt,twee voorzitters, Josep Joan Pinto van Caja de Bar celona en Juan Antonio Samaranch van La Caixa. Samaranch is ook voorzitter van het Internationale Olympisch Comité. De nieuwe bank gaat in eerste in stantie de aandacht concentreren op het welvarende noordoosten van Spanje. De regering-Gonzalez heeft al lange tijd fusies tussen Spaanse financiële instellingen aangemoe digd met het oog op de eenwording van de Europese markt na 1992. Sigaar De plannen van de Europese Com missie om de accijnzen op tabaks- produkten in de EG gelijk te trek ken, kan uiteindelijk leiden tot een prijsverhoging voor sigaren met 50 procent in Nederland. De Neder landse Vereniging voor de Sigaren- industrie heeft berekend, dat de mi nimum belastingdruk op sigaren (accijnzen en btw) in 1993 al op 25 procent van de verkoopprijs komt, als het voorstel van de commissie wordt aangenomen. Chrysler Chrysler Corporation, na Ford en General Motors de grootste autofa brikant van de Verenigde Staten, stopt in februari met de produktie van twee kleine automodellen, de Dodge Omni en de Plymouth Hori zon. Verder sluit het concern een bedradingsfabriek en wordt er in een andere fabriek een ploegen dienst ingetrokken. Al met al wor den er in totaal 4000 mensen ontsla gen, zo is gisteren in new York be kendgemaakt. Goliath Het Britse familiebedrijf J.P. Knight Ltd heeft een meerderheids belang genomen in de Rotterdamse rederij Goliath. Goliath is vooral ge specialiseerd in het zware zeetrans port. De gedeeltelijke overname vindt plaats "in het kader van de veranderingen in de internationale markt en met het oog op de Europe se eenwording in 1992", aldus een verklaring van de Britse reder. Mijnwerkers De stakers in de kolenmijnen in In- ta in het noorden van de Sovjetunie staan er op dat premier Ryzjkov persoonlijk naar Vorkoeta komt om poolshoogte te nemen van hun toe stand. Dit heeft een woordvoerder van het stakingscomité in het mijn- gebied in het uiterste noorden van de Sovjetunie gisteren gemeld. digd over het besluit van het minis terie om de subsidie voor moderni sering van de opleiding stop te zet ten. Het gaat op dit moment om een bedrag van zo'n 550.000 gulden, waarmee tweeduizend werknemers in het kader van het leerlingwezen de opleiding-nieuwe stijl zouden kunnen volgen. Als alle 8.000 leer lingen in 1992 in het nieuwe sys teem meedraaien, gaat het om 1,2 miljoen gulden per jaar. Lammertink noemde het bijzon der navrant dat het ministerie de modernisering wel toejuicht, maar daaraan om budgettaire redenen geen consequenties wil verbinden. De stichting OVD zal bij de Raad een mini-krach inluidde. Het con cern had toen ingestemd met een bod van 6,75 dollar van directie en personeel en van de Britse lucht vaartmaatschappij British Airways (BA). De financiering van de over neming was echter niet rond te krij gen en kort daarop liet BA weten niet meer in UAL te zijn geïnteres seerd. De aandelenkoers kelderde toen met 7 procent sleepte de afge lopen maand heel Wall Street mee. Paul Tierney van Coniston ver klaarde gisteren dat de gehele direc tie van UAL dient te verdwijnen, uitgezonderd Frank Olson van het autoverhuurconcern Hertz en UAL- bestuursvoorzitter Stephen Wolf. Als dat is gebeurd moet de waarde van UAL worden opgeschroefd. Dat gebeurt normaal gesproken via een herstructurering of een gehele of gedeeltelijke verkoop van een Vermoedelijk heeft Coniston al sinds mei 1987 een belang in UAL. Coniston liet toen weten dat het een belang van dertien procent bezat en dat het dertien van de zestien direc tieleden wilde wippen. De koers van de aandelen UAL steeg direct na de bekendmaking met 8,50 dollar tot 181,50 dollar. De ontwikkeling had weinig invloed op de rest van de koersen op Wall Street. De effectenbeurs van New York heeft op de laatste dag van de week een zeer kalme dag doorge maakt. De Dow Jones-index van de dertig industriële fondsen sloot op 2629,51 punten en dat was slechts 2,05 punten lager dan donderdag. De grote beleggers wisten niet wat ze met de ongunstige Amerikaanse werkloosheidscijfers aanmoesten. DEVIEZEN VEILING - Gisteren heeft in Moskou de eerste deviezen- veiling van de Sovjetunie plaatsge vonden. Waarnemers hebben er op gewezen dat een dergelijke devie- zenverkoop de eerste stap kan zijn op weg naar een vrij inwisselbare roebel. Het is de bedoeling dat er meer van dergelijke veilingen wor den gehouden. AMSTERDAM Zeker, ook vrij dag op de Beleggersmarkt in Am sterdam, waar honderden nieuws gierigen zich verdringen om de kraampjes van effectenhandelaren, banken en computer-bedrijven, worden enkele kreten gehoord als "een rood kabinet blijft een uitgeef- kabinet" en "socialisten zijn halve communisten en willen niets weten van effectenhandelaren als wij". Maar toch is de reactie van de beleg gers, die rpeestal weinig vertrou wen hebben in een regering met so cialisten, op het centrum-linkse ka binet Lubbers opvallend mild, soms zelfs positief en meestal schouderophalend. door Karei Berkhout "Het maakt de meeste beleggers niets uit of er een kabinet PvdA/C DA zit of een van CDA en WD. het vertrouwen in de economie blijft gewoon", zegt H. Sondrop van de Amsterdamse Effectenbeurs, die in zijn kraampje al tientallen beleg gers heeft gesproken. "Het is hier niet zoals in de Verenigde Staten waar elke verandering zijn weerslag heeft in de aandelenkoersen. Wij van de beurs verwachten trouwens ook alleen maar een prettige samen werking met het kabinet". De gelaten reactie van de beleg gers verbaast R. Oostveen van de Verening van Remisiers (een soort beleggingsadviseurs). "Persoonlijk ben ik niet zo weg van Kok op het ministerie van financiën, het is nog maar even afwachten wat hij gaat doen met het uitgave-beleid. Maar gelukkig is de post economische za ken bezet door Andriessen (voor malig werkgeversvoorzitter), dat geeft tegenwicht. Bij sommige beleggers leeft nog duidelijk de herinnering aan het ka binet Den Uyl in de jaren zeventig met de socialisten als sinterklazen. van State een procedure aanhangig maken om het besluit van O&W te toetsen aan de beginselen van be hoorlijk bestuur. Bedrijven hebben op hun beurt al juridische procedu res tegen de stichting OVD aange kondigd als zij de verplichtingen niet kan nakomen. ROTTERDAM (GPD/ANP) - On der het motto 'Metaalmoe, nee toch zeker?' starten vijf arbeidsbureaus in Zuidholland een campagne om een einde te maken aan het perso neelstekort in de grootmetaal. De missionair minister J. de Koning (Sociale Zaken) zal de één maand durende campagne maandagmor gen in Rotterdam inluiden. De actie, een initiatief van de ar beidsbureaus van Rotterdam, Dordrecht, Spijkenisse, Schiedam en Gorinchem, richt zich op scho ling met behoud van uitkering en een baangarantie voor mannen en vrouwen tussen de 18 en 45 jaar. De boodschap zal met posters, reclame op een in het openbaar vervoer, via de media en met het gratis telefoon nummer 06-0554 worden verspreid. De doelstelling is om in novem ber 250 werkzoekenden te selecte ren. Zij krijgen een opleiding bij het Centrum Vakopleiding Volwasse nen, dat daarvoor tijdelijk extra geld en mankracht krijgt. Wie tij dens zijn opleiding geen baan heeft "Als er al ooit een trauma van dat kabinet heeft bestaan, is dat nu in elk geval voorbij", relativeert J. van Dijk van de ABN. "Opinie-pelingen wijzen uit dat de meeste Nederlan ders dit kabinet gewoon willen en daar zitten dus ook beleggers bij. Want heel veel mensen hebben te genwoordig aandelen, heus niet al-' leen de types met de krijtstreep- pakken". De cijfers geven hem gelijk, want sinds 1986 steeg het aantal aande- lenbezitters in Nederland met 25 procent. Het percentage huishou dens dat aandelen heeft is nu 15 pro cent en de belangstelling voor aan- AMSTERDAM (GPD) - DSM-top- man Van Liemt moet eind deze maand voor de Amsterdamse recht bank verschijnen om gehoord te worden over de rol die de Neder landse bank Credit Suisse First Boston (CSFB) heeft gespeeld in de gang van het chemieconcern DSM naar de Amsterdamse Effecten beurs. Van Liemt is opgeroepen door mr. Salomonson, de advocaat van de ex-CSFB-directeur drs. Ph.S. van Doorn, om enig licht te werpen in een al tijden slepende ru zie tussen van Doorn en CSFB. Van Doorn heeft de tweemaal een recht zaak verloren tegen de bank en heeft nu een bodemprocedure te gen CSFB aangespannen om zijn ontslag ongedaan te maken. Van Doorn werd in november vorig jaar door de commissarissen van CSFB wegens 'disfunctioneren' op staan de voet ontslagen. Het ontslag vond plaats nadat Van Doorn een conflict tussen hem en de bank uitvoerig uit de doeken had gedaan in de pers. Credit Suisse liet voor acht miljoen gulden beslag op diens bankreke ningen leggen, omdat de bank van hem schade zou hebben geleden door de uitspraken. Tevens werd Van Doorn verboden om de eerste jaren elders het bankiersvak te be- gevonden, kan voor minstens een half jaar in dienst komen bij uit zendbureau Start. De grootmetaal in Zuidholand komt ongeveer vierhonderd vak mensen te kort. Het gaat vooral om lassers, pijpfitters en bankwerkers. In de werkgeversorganisatie FME zijn stemmen opgegaan om daarom tijdelijk vakmensen in Spanje en Portugal te werven. Zo werd on langs bekend dat Grootint in Zwijndrecht Engelse lassers in dienst heeft. Maar de vakbeweging en de arbeidsbureaus vinden dat onaanvaardbaar, omdat er veel werkloze metaalarbeiders in Neder land voorhanden zijn. Met een banenmarkt en een vaca turekrant heeft het arbeidsbureau in Rotterdam nog weinig resultaat geboekt. De terughoudendheid is volgens waarnemend directeur J. Hutjes van het arbeidsbureau in Rotterdam veroorzaakt door de col lectieve ontslagen in de scheeps bouw in de afgelopen jaren. Com plicerende factor daarbij is dat voor delen groeit, zoals blijkt uit de zeer succesvolle beursgang van DAF en DSM dit jaar. Een blik op de beleggersmarkt, die dit jaar drukker is dan ooit tevo ren, bevestigt dat beeld. Het pu bliek dat rondloopt bestaat uit pro fessionele beleggers, mensen die als hobby wat aandelen hebben en uit mensen die wat rondhangen uit be langstelling. Sommigen van die laatsten spe len op de computer 'beleggertje met een speciaal beursprogramma, waarin allerlei koersdalingen zijn verwerkt. Anderen vergapen zich aan de eindeloze tabellen die in een snel maatpak gestoken bankem- oefenen omdat dit in strijd zou zijn met het door hem afgesproken con currentiebeding. Het conflict bij de Credit Suisse draaide om de vraag of mede-direc teur T. van Marle zijn compagnon bewust buiten belangrijke zaken hield en inkomsten van de bank in het geheim doorsluisde naar Lon den. Dat laatste is van belang, om dat het inkomen van Van Doorn voor een deel gerelateerd was aan de winst van de Amsterdamse vesti ging. De Amsterdamse bank en ook het ministerie van financiën heb ben altijd gezegd dat de Staat zich in de aandelentransactie niet liet ad viseren door Van Marle maar door de Londense vestiging van CSFB. Advocaat Salomonson wil echter met het verhoor achterhalen of Van Marle niet toch betrokken is ge weest bij de beursgang van DSM en daarvoor inkomsten ontving. Salo monson heeft niet alleen Van Liemt ployée razendsnel uit een printer laat rollen onder uitroepen zoals 'Dit is het speculatieve model!' Weer anderen lopen met boeken on der de arm veelal getiteld in de trant van 'Verstandig beleggen' of 'Niet geschoten is altijd mis'. Een al wat oudere heer vraagt aan een effectenmakelaar wat het ver schil is tussen een aandeel en een obligatie. Een man doet met zijn moeder vrijwel alle kraampjes aan, terwijl hij een overvolle tas met fol ders sjouwt. Nee, voorlopig zal hij geen aandelen kopen, maar mis schien als hij eens een erfenisje krijgt, zegt hij zijn moeder aankij- opgéroepen. maar ook de twee com missarissen van CSFB-Amsterdam. de heren Grubel en Hennesy. "Die hebben de rechter-commissaris in middels meegedeeld dat zij niet zul len verschijnen. Wij zijn nu aan het onderzoeken of die weigering juri disch wel door de beugel kan. Een probleem is dat de beide commissa rissen in het buitenland woonachtig zijn". Salomonson was ook van plan om de thesaurier-generaal van het mi nisterie van financiën, Cees Maas, aan een verhoor te onderwerpen. "Maar de rechter-commissaris heeft voorlopig maar zes openbare verho ren toegestaan. Maas is toen afge vallen". Van Doorn kijkt op dit mo ment 'lijdzaam' toe hoe de zaak zich zal ontwikkelen. Volgens zijn advo caat kan eind volgend jaar een uit spraak in de bodemprocedure wor den verwacht en dan is nog hoger beroep mogelijk. Van onze verslaggever AMSTERDAM "Er heerst bij de Nederlandse bedrijven een enorme manie om het eigen bedrijf dicht te timmeren tegen indringers van bui tenaf. Meer dan in het buitenland wordt hier een overname al gauw gezien als vijandig en een zoge naamde 'vijandige overname' heeft hier een zeer negatief beeld". Topman F. Maljers van het Ne derlandse voedingsmiddelencon cern Unilever laakte gisteren bij de Dag van het Aandeel in de Amster damse RAI wat hij noemde de 'op eenstapeling van beschermings constructies'. Hij doelde onder meer op -de beschermingsconstruc tie. waarbij directies van bedrijven zoheten preferente aandelen (aan delen met stemrecht) onderbrengen in een speciale stichting. Die stich ting houdt dan de zeggenschap, ook al heeft de overnemer nog zo'n grote hoeveelheid aandelen in het bezit. Maljers noemde de afspraken die de Amsterdamse beurs onlangs maakte met met de aandeelhouders en die in feite veel ruimte laten voor beschermingsconstructies, dan ook "niet echt goed geregeld en tijde lijk". Volgens hem willen de aan deelhouders die een groot deel van kend. Twee studenten, waarvan er één 'wat fondsjes' heeft, kijken naar de verschillende beleggingsporte feuilles, omdat ze daar later als be drijfskundige wel eens mee te ma ken kunnen krijgen. En dan zijn er nog degenen die le ven van de handel in effecten, zoals drie heren uit Friesland met zoals zijzelf zeggen "een Fries wantrou wen". Zij zijn gekomen om de be drijven waar ze aandelen in hebben eens onder de loupe te nemen, maar ze vinden dat er weinig bedrijven zijn. "Zo komen we niet aan onze in formatie, zoals bij de voorgaande keren. De kraampjes die er nu staan zijn niet van de bedrijven zelf, maar van de handelaren en de tussenper sonen. Van de meeéters dus, van de scharrelaars, die wat aan je willen verdienen". De kleine beleggers meestal amateurs zijn niet verontrust door het kabinet, maar wel door de recente mini-krach. "De mensen zijn heel voorzichtig geworden, zegt I. Hulskens van de Vereniging van Effectenbezitters. Eerst de koersval van 1987 en nu weer die van okto ber, men vraagt zich af: 'Wanneer is de volgende krach?' En in die onze kerheid melden zij zich massaal bij hun belangenvereniging aan, bij ons dus". Sondrop van de Amsterdamse beurs ergert zich een beetje aan die voorzichtigheid van veel beleggers. De uitroep van een commissionair op de beursvloer dat "Nederlandse beleggers geen ruggegraat hebben" kan hij zich wel indenken. Die uit roep werd gedaan op 16 oktober toen kleine beleggers op de min of meer zwarte maandag massaal hun aandelen te koop aanboden. "Tja die paniek is typisch voor de kleine beleggers in Nederland. Ze zijn hier zo schijterig, knijperig en zuinig; als de dood om wat risico te lopen. Dat is gewoon een beetje de mentaliteit hier, die je ook opmerkt als je in de kroeg een rondje geeft en er nooit één terugkrijgt". Justitie blundert bij bloemenfraude DEN HAAG (ANP) - Het Open baar Ministerie in Den Haag mag van de rechtbank in die stad een 52-jarige bloemenkwe- ker niet vervolgen. De officier van justitie had acht maanden cel en 150.000 gulden boete te gen de man geeist omdat deze. net als vierhonderd van zijn col lega's de belasting ontdook door onder een valse handelsnaam bloemen aan te bieden op de Westlandse Bloemenveiling. Tijdens de zitting, twee we ken geleden, maakte de officier bekend dat het Openbaar Minis terie alleen diegenen voor de rechter te slepen die voor meer dan twee ton aan omzet zouden hebben verzwegen. B. heeft echter 'slechts' voor 145.000 gulden netto aan omzet verzwegen. De rechtbank oor deelde vrijdag dat het Openbaar Ministerie in strijd handelt met de regel niet te handelen naar willekeur. De officier heeft ook geen zwaarwichtige overwegin gen aangevoerd om toch onder scheid te maken. het kapitaal bezitten op den duur toch ook invloed in een bedrijf. Bo vendien vond de baas van Unilever, dat in de financiële wereld geldt als slokop (het concern nam dit voor jaar nog de cosmetica-gigant Elisa beth Arden/Fabergé over), die aller gische houding tegenover overna mes vaak wat overdreven, omdat die voor het overgenomen bedrijf goed kunnen uitpakken. Sir Leon Brittan van de Europese Commissie voor concurrentie-aan- gelegenheden kon zich de angst voor overnames bij Nederlandse bedrijven wel voorstellen, omdat de aandelen in Nederland naar verhou ding goedkoop zijn. Hij zei echter dat die aandelen ook daarom goed koop zijn, omdat er door de be schermingsconstructies voor aan deelhouders zelden het vooruitzicht is op een overname, die de koers al tijd flink doet stijgen. "Als de over names makkelijker worden zullen de prijzen vanzelf wel stijgen". Dat was ook de mening van P. Korteweg van beleggingsmaat schappij Robeco, die zei dat de be schermingsconstructies eer mede de oorzaak van zijn, dat de aandelen van Nederlandse bedrijven worden ondergewaardeerd. Zo schommelt het aandeel Philips- op de beurs rond de 41 gulden terwijl het eigen lijk 60 gulden zou moeten zijn op grond van de vooruitzichten van het electronica-concern. hetzelfde geldt voor Vredestein (17gulden tegen 26) en de ABN (44 tegen 56). Volgens hem zijn alle aandelen trouwens in zekere zin onderge waardeerd en zullen ze ondanks de recente mini-krach nog wel weer stijgen. Hoewel de Dow Jones in dex sinds 1969 steeg van rond de 1000 punten tot rond de 2800 punten nu is de koers sinds die tijd eigen lijk gelijk gebleven als de inflatie wordt meegerekend. Begroting is Bush liever dan lage belasting WASHINGTON (Rtr/ANP) - De kans is groot dat de verlaging van de belasting op winst uit de verkoop van effecten en onroerend goed in de Verenigde Staten dit jaar niet doorgaat. De Amerikaanse presi dent George Bush is eventueel be reid zijn plannen hiervoor tijdelijk in te trekken in ruil voor een snelle goedkeuring van nieuwe begro tingswetgeving door het Ameri kaanse Congres. De president wil dit aoen als de Democraten in het Congres dan maar vasthouden aan de oorspron kelijk begrotingsdoelstelling van een tekort van een 100 miljard dol lar voor het op 1 oktober begonnen begrotingsjaar. Nu zijn de Demo craten er voor om het tekort te laten oplopen tot 110 miljard dollar. For meel laat de begrotingswet Gramm- Rudman voor het lopende begro tingsjaar een tekort van 100 miljard dollar toe. Dat bedrag mag wettelijk nog met tien miljard dollar worden overschreden alvorens de automati sche bezuinigingen in werking tre den. Bush, zelf een Republikein, is het eens met de leider van de Republi keinen in de Senaat, Robert Dole, dat het beter is eerst twee belangrij ke wetten betreffende het begro tingstekort en de federale staats schuld snel door het Congres te loodsen en het aanvankelijk hier aan gekoppelde belastingvoorstel maar tijdelijk te laten varen. Maar van uitstel komt geen afstel, zo stel len de Republikeinen hun tegen standers in het vooruitzicht. Britse sneltrein komt langzamer LONDEN (Rtr/KRF) - De Britse Spoorwegen (BR) stellen de indie ning van een wetsvoorstel voor de aanleg van een snelle treinverbin ding tussen Londen en de Kanaal tunnel een jaar uit. Desondanks zal de spoorwegverbinding zoals voor genomen in 1998 klaar zijn, zo heeft BR gisteren bekendgemaakt. BR wil dat eerst de financiële pro blemen worden opgelost die wor den veroorzaakt door de oplopende kosten in verband met de keuze van de beste route. De Britse regering wil niet bijdragen in de aanlegkos- ten van de spoorlijn en vindt dat al het kapitaal moet worden aangedra gen door de particuliere sector. SALONIKI - Een overzicht van de massale bijeenkomst van de Griekse socialistische partij Pasok. Partijleider Andreas Papandreou hield een toespraak waarin hij de aanhang opriep het voor de derde maal tot premier van Griekenland te kiezen. (foto ap) de huidige vacatures hogere eisen Hutjes noemt de tijdelijke ar- worden gesteld. beidsovereenkomst bij Start een "Daarom kiezen goede stap op de arbeidsmarkt, om- we voor een geconcentreerde cam- dat in de praktijk is gebleken dat pagne: de aanpak van de metaal- werklozen daar een zeer goede kans moeheid, scholing en de garantie hebben om een vaste baan te vin van een baan". den. 'Oort' bespaart grensarbeider veel geld MIDDELBURG (GPD) - De belastinghervorming volgens Oort, die op 1 januari 1990 in gaat, zal Nederlandse grensar beiders enkele tienduizenden guldens belastingvoordeel ople veren. Het gat in Oort is ontdekt door de Zeeuwse FNV. De Nederlandse fiscus brengt de loonbelasting en de sociale verzekeringspremies per 1 janu ari onder in één heffing. Die be draagt bij een belastbaar inko men tot 42.000 gulden 35 pro cent. Nederlanders die niet te ver over de grens werken, kun nen gebruik maken van de zoge naamde grensarbeidersrege ling. Ze betalen dan in Neder land loonbelasting en dragen bij voorbeeld in België hun sociale verzekeringspremies af. Het nieuwe Nederlandse stelsel brengt hen slechts 7 procent loonbelasting in rekening. De premie-afdracht in België be draagt 12 procent. Samen maakt dat 19 procent: een voordeel van 16 procent. Er is echter een maar: men mag in Nederland geen nevenbaantje uitoefenen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7