DDR-vluchtelingen weer weg uit Praag Griekse politiek is 'vervoetballiseerd' Burgeroorlog Sudan breekt na half jaar weer los Aoun dreigt Libanees parlement te ontbinden '«Te?**-*-- Mijnstaldngen breiden zich uit in Sovjetunie Mitterrand is niet bang voor Duitse hereniging ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Burgemeester Leipzig en leden Politburo stappen op BONN (Rtr/AFP/AP) - De naar schatting 4500 Oostduitse vluchtelingen, die zich in en bij de Westduitse ambassade in Praag bevinden, mogen van de DDR met vijf speciale treinen naar de Bondsrepubliek vertrekken. Het ziet er naar uit dat de vluchtelingen deze keer kunnen vertrekken zonder de formaliteiten waarbij zij hun DDR-staatsburgerschap op zeggen in ruil voor uitreisdocumenten. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher, en de voorzitter van het West duitse Rode Kruis hebben Tsjechoslowakije opgeroepen het de vluchtelingen makkelijker te maken en huisvesting beschikbaar te stellen voor het groeiende aantal Oostduitsers buiten het Westduitse ambassadegebouw. Tot nu toe heeft Praag niet gereageerd. Op het ter rein van de ambassade is geen plaats meer voor tenten, en met de steeds kouder wordende nachten is de toestand voor de vluchtelingen - veelal jonge mensen met kleine kin deren - dramatisch aan het worden, zo zei een Westduitse woordvoer der. De stroom Oostduitse vluchtelin gen naar Praag kwam deze week weer op gang nadat de DDR afgelo pen woensdag zijn grens met Tsjechoslowakije opnieuw open stelde. Verwacht wordt dat nog dui zenden DDR-burgers hun toevlucht op het terrein van de Westduitse missie zullen zoeken. De Westduitse minister voor 'In- terduitse betrekkingen', Dorothee Wilms, verwacht dat dit jaar tegen de 200.000 Oostduitsers naar de Bondsrepubliek zullen komen. On langs nog lagen de schattingen rond de 100.000. Burgemeester Bernd Seidel van Leipzig, waar de afgelopen weken het meest massaal is gedemon streerd, is gisteren afgetreden. Vol gens het persbureau ADN was hij tot de conclusie gekomen dat hij het vertrouwen van de bevolking verlo ren had. Vijf leden van het 18 man sterke Politburo van de Oostduitse com- BAYRUT (AP) - Bij de huizen van drie christelijke leden van het Liba nese parlement zijn gisteren bom men ontploft. Bij een van de explo sies raakte een vrouw gewond, ver der vielen er geen slachtoffers. De drie afgevaardigden bevinden zich met 25 collega's in Parijs; zij durf den tot dusver niet naar huis terug te keren, nadat zij vorige maand tij dens een bijzondere zitting van het Libanese parlement in Saudiarabië akkoord gingen met een vredes plan, dat door de christelijke leger leider generaal Michel Aoun is afge- Hongarije wil in Raad van Europa BUDAPEST (DPA) - Hongarije zal op 16 november het lidmaatschap van de Raad van Europa aanvragen. Hiermee is Hongarije het eerste Oostblokland dat een verzoek tot toetreding bij de Raad van Europa indient. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Gyula Horn, zal de aanvraag persoonlijk in Straatsburg indienen. Budapest is ook van plan de Europese mensen rechtenconventie te Ondertekenen. Voorts is bekendgemaakt dat de Raad van Europa volgend jaar waarnemers naar Hongarije zal stu ren om de eerste vrije parlements verkiezingen te volgen. Rellen Kosovo In de provincie Kosovo in het zui den van Joegoslavië blijven zich rel len voordoen rond het proces tegen afgezette leiders van de Albanese meerderheid. In het dorp Podujevo schoot de politie gisteren op een groep van ruim 500 demonstranten. Onthoofdingen In de Saudiarabische havenstad Jiddah zijn gisteren twee Pakis taanse heroïnehandelaren in het openbaar onthoofd. Elders in het land werden zes Saudiërs terecht gesteld die ter dood waren veroor deeld wegens verkrachting en moord. Sinds enige tijd worden de terechtstellingen en andere lijfstraf fen, zoals het afkappen van een hand bij dieven, op de radio aange kondigd. Pensioen North De Amerikaanse Senaat wil dat de voormalige luitenant Oliver North opnieuw zijn jaarlijkse pensioen van ongeveer 50.000 gulden krijgt uitgekeerd. Dit is besloten met 78 stemmen voor en 17 tegen. De beta ling was stopgezet na Norths ge rechtelijke veroordeling vanwege zijn aandeel in het Iran-contra- schandaal. Palestijnen gedood In Nablus, op de door Israël bezette Westoever, is gisteren een 14-jarige Palestijnse jongen door Israëlische soldaten doodgeschoten en is een Arabische vrouw door Palestijnen gedood, vermoedelijk omdat zij een prostitueé was. Beide incidenten vonden plaats op het marktplein van Nablus. Het Israëlische leger stelde onmiddellijk een uitgaans verbod in. Resolutie De Verenigde Staten en de Sovjetu nie hebben gisteren hun volle steun verleend aan een VN-resolutie waarin alle landen worden opgeroe pen de mensenrechten te respecte ren en af te zien van het gebruik van geweld, behalve op het terrein van defensie. De resolutie moet nog door de Algemene Vergadering worden aangenomen; goedkeuring lijkt echter gegarandeerd. Aoun heeft gisteren gedreigd het parlement te ontbinden als dit bij eenkomt om het vredesplan te be krachtigen. Hij riep de naar Parijs uitgeweken christelijke parlement sleden op naar Libanon terug te ke ren om het document te bespreken. "Hel parlement zal nog vóór de zit ting begint worden ontbonden als ze proberen het stuk aan te nemen zonder met mij te bespreken wat ze gedaan hebben", zei hij. Parlementsvoorzitter Hussein Husseini heeft de afgevaardigden voor vandaag bijeengeroepen om het akkoord, dat 63 van de 73 nog in leven zijnde parlementariërs vorige maand in Taif aanvaardden, wette lijk te bekrachtigen. Ook moet het parlement een president benoe men. Volgens het in Saudiarabië be reikte akkoord zal het aantal parle mentszetels worden verhoogd van 99 naar 108, om de moslims even veel zetels te geven als de christe nen. Het akkoord ontneemt ook de president de bevoegdheid om pre miers te benoemen of te ontslaan en verlengt de ambtsperiode van de parlementsvoorzitter van een tot vier jaar. Aan de 45 jaar oude secta- rische verdeling van het president schap, premierschap en parlemen tair voorzitterschap tussen respec tievelijk een christen, een sunni- moslim en een shi'itische moslim wordt niet getornd. Aoun heeft het plan verworpen omdat het geen duidelijk tijdsbe stek bevat voor de aftocht van de 40.000 Syrische militairen uit Liba non. Zijn 20.000 man sterke leger maakt in de 800 vierkante kilometer grote christelijke enclave ten noordoosten van Bayrut de dienst uit. munistische partij zullen zich vol gende week eveneens terugtrek ken, zo heeft president Egon Krenz gisteravond tijdens een toespraak op de Oostduitse televisie gezegd. Tot het vijftal behoren het hoofd van de veiligheidsdienst Erich Miel- ke en de conservatieve partij-ideo loog Kurt Hager. De drie anderen zijn Hermann Axen, Erich Mücken- berger en Alfred Neumann. "Deze verdienstelijke kameraden hebben het centraal comité voorge steld hen van hun functies te ont heffen om plaats te maken voor nieuw bloed", aldus Krenz. Het po- litburo heeft volgens Krenz een ac tieprogramma voorgesteld voor po litieke, sociale en economische her vormingen. Dit zal worden voorge legd aan het centraal comité, dat van 8 tot 10 november bijeen komt. Zo zal er een constitutioneel hof worden ingesteld, uitgebreide her vormingen in de economie en het onderwijs, en vervangende dienst plicht. Verwacht wordt dat de politieke zuivering van oudgediende en be houdende leiders en bestuurders de komende dagen zal doorgaan. Zo wordt ook op het spoedige aftreden gerekend van premier Willi Stoph. De voorzitter van de kunstenaars- bond, Herbert Bischoff, trok zich gisteren ook uit zijn functie terug. Aanleiding was zijn kritiek op een demonstratie voor meer burgerlijke vrijheden die afgelopen zaterdag door theatermakers in Oost-Berlijn werd gehouden. Eerder deze week waren al de voorzitters van twee be langrijke vakcentrales afgetreden. Drie Oostduitsers zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 26 maanden tot vier jaar wegens het deelnemen aan rel len in Dresden, vorige maand. De drie mannen, die 18, 19 en 23 jaar oud zijn, werden schuldig bevon den aan het illegaal bijeenkomen en ernstige geweldpleging op 4 okto ber. Toen botsten duizenden men sen in Dresden met de politie, die trachtte hen ervan te weerhouden aan boord te springen van een trein met Oostduitse vluchtelingen. Oppositiegroeperingen hebben voor vandaag een grote demonstra tie in Oost-Berlijn aangekondigd. asa '-K - Het terrein van de Westduitse ambassade in Praag was gisteren weer tjokvolnadat de DDR afgelopen woensdag zijn grens met Tsjechoslowa kije opnieuw openstelde. (foto epa> MOSKOU (AP) - De mijnstaking in het hoge noorden van de Sovjetunie dreigt zich uit te breiden tot alle mij nen van het Petsjora-bekken, zo be richtten stakingsleiders gisteren. In de mijnen van Vorkoeta, waar de staking begon, zijn nu in totaal 18.000 mijnwerkers in staking en in de plaats Inta overleggen ongeveer 10.000 andere mijnwerkers of zij zich bij de staking zullen aanslui ten, zei stakingsleider Jaroslav Cha- ban. De stakers in het Arctische noor den eisen dat de regering de belof ten die in de zomer gedaan zijn, ook werkelijk nakomt. Om een eind aan de stakingen te maken heeft de overheid in de zomer aan de stakers beloofd dat de stakingscomités er kend zullen worden, de mijnen meer financiële vrijheid gegeven zal worden en dat de woon- en werk omstandigheden van de mijnwer kers verbeterd zullen worden. Maar volgens stakingsleider Sergei Noso- voy is de situatie niet verbeterd. In de krant Komsomolskaja Pravda, het orgaan van de commu nistische jeugdbond, verscheen een sympathiserend artikel over het lot van de mijnwerkers. Volgens de krant werken de kompels maan denlang in het donker omdat de zon in de winter achter de horizon ver dwijnt. De werkomstandigheden zijn duister en vochtig en de mijn gangen zijn gevuld met stof. Het voedsel van de mijnwerkers bestaat uit brood, een klein beetje kaas en een worstje dat eerder "voor een hond geschikt is". ATHENE (GPD) - Morgen gaan de Grieken voor de tweede keer dit jaar naar de stembus na een van de rustigste campagnes uit de geschie denis. Dat is des te opvallender om dat allen het erover eens zijn dat er veel op het spel staat. Waarschijn lijk heeft de voorafgaande kracht meting van 18 juni, die geen duide lijk perspectief opleverde, het volk psychisch een beetje uitgeput, en stellig de partijen financieel. Maar ook de merkwaardige, rechts-linkse overgangsregering van afgelopen zomer moet iets van inkeer en be zinning hebben bewerkstelligd. door Frans van Hasselt Dat er veel minder energie en geld is besteed aan affiches en an der drukwerk, installaties, huur van verkiezingsbureaus en dergelijke is ook een uitvloeisel van de wens die al vier maanden geleden werd uit gesproken door Kostas Mitsotakis. De voorman van de rechtse partij Nieuwe Democratie (ND) die maan dag eindelijk met een absolute meerderheid aan de macht hoopt te komen, pleitte ervoor de Griekse verkiezingscampagnes 'Europees' te maken door ze voortaan uit te vechten op televisie en in beperkte kring, via huis-aan-huis bezoek of kleinere bijeenkomsten. Andreas Papandreou, de leider van de socialistische Pasok, die in juni zijn premierschap verloor en deze zomer door een parle- mentsmeerderheid wegens schan dalen voor een bijzondere recht bank werd gedaagd, gaf in reactie daarop te kennen ook deze keer "toch wel wat balkons" te willen. Inderdaad heeft de Pasok weer ou derwetse stedelijke meetings ge houden. Niet zeven, zoals de vorige keer, maar twee; in Athene en Tes- saloniki. In kunstmatig daglicht en met veel Bengaals vuur, met Papan dreou als vedette, spreekkoren als achtergrondgeluid en tienduizen den plastic vlaggetjes met de zon van de Pasok erop. Alleen werden er deze keer, tot Papandreou's woede, op de televi sie slechts flarden van uitgezonden. Deze beperkten zich, volgens Mitsotakis' wensen, tot rustige spreekbeurten, discussies tussen partijleiders en journalisten en tus sen politici onderling. Een slotde bat tussen de leiders van de drie grote partijen stuitte af op de weige ring van Papandreou om in gesprek te gaan met Mitsotakis, die volgens hem sinds 1965 een 'verrader' en een 'nachtmerrie' is. Mitsotakis heeft zijn verkie zingstournee ook, overeenkomstig zijn principes, deze keer beperkt tot BONN (AFP) - De Franse president Francois Mitterrand heeft gisteren in Bonn verklaard dat de kwestie van de Duitse hereniging "één van de overheersende zaken in het laatste decennium van deze eeuw" zal zijn. Frankrijk hoeft daarvoor geen vrees te hebben, aldus Mitter rand, vooropgesteld dat de hereni ging van beide staten op Duitse bo dem "vreedzaam en democratisch" verloopt. "Geen verantwoord politicus in Europa kan de komende tijd rede lijk opereren zonder dit gegeven in het beleid op te nemen", aldus de Franse president tijdens een geza menlijke persconferentie met bondskanselier Helmut Kohl. Euro pa verandert zeer snel en "gezien de allure waarmee dit verloopt, zou ik verbaasd zijn als wij niet in de ko mende tien jaar een nieuwe struc tuur in Europa zouden kunnen te- gemoetzien", zei Mitterrand. Tijdens hun topoverleg, het 54ste van na de oorlog, bestudeerden de Franse president en de Westduitse kanselier manieren om de Europese Gemeenschap weer verder te bren gen in de richting van een economi sche en monetaire unie. Mitterrand verklaarde in oktober tijdens zijn rede voor het Europese parlement in Straatsburg in het najaar van 1990 een intergouvernementele conferentie na te streven, waar de volgende stappen naar een mone taire unie moeten worden opgesteld en de EG-instellingen opnieuw worden bezien. Volgens Franse bronnen is Bonn voorstander van zo'n conferentie. NAIROBI In Sudan wordt weer gevochten. Een vreedzame oplos sing voor de burgeroorlog lijkt ver der weg dan ooit. De militaire machthebbers in Khartoum en de leiders van de rebellenbeweging SPLA zeggen dat ze vrede willen, maar telkens opnieuw raken troe pen en rebellen slaags. door Frans van den Hout Tot mei van dit jaar werd vooral in het zuiden gevochten. Daaraan maakte de wapenstilstand een eind, een periode van vrede die gebruikt werd voor een grote hulpactie on der leiding van de VN. Vorige week werd opnieuw gevochten, maar dit keer in het oosten. Eerder deze week viel de belangrijke stad Kurmuk in handen van het SPLA. Eergisteren zei de Sudanese sterke man generaal Omar al Bashir dat de grensplaats Kurmuk snel moet wor den heroverd. De juntaleider zegde zijn voorgenomen bezoek aan Noordjemen af en trok naar het front om zijn manschappen moed in te spreken. Het SPLA zei dat de stad tot iede re prijs zal worden verdedigd. Vanuit Etiopië meldde de radio van het SPLA dat versterkingen naar de stad zijn gebracht om de verwachte tegenaanval van de regering af te slaan. Het verzetsleger kondigde aan te zullen oprukken naar de stra tegisch belangrijke stad Damazine, waar een elektriciteitscentrale staat. Wie verantwoordelijk is voor de hervatting van de strijd rond Kurmuk is niet duidelijk. Heeft het SPLA willen aantonen wel degelijk een nationale bevrijdingsbeweging te zijn die niet alleen in het diepe Zuiden machtig is maar ook veel verder noordwaarts, zoals in het ge bied rond Kurmuk? Of heeft het le ger het SPLA een gevoelige klap willen toebrengen om de rebellen vervolgens als de zwakke partij aan de onderhandelingstafel te ontmoe ten? De leden van de militaire junta heb ben voordat zij aan de macht kwa men allemaal zelf aan het front ge vochten. Zij weten precies hoe sterk het SPLA op het slagveld is. maar ze weten ook dat het regeringsleger nu veel beter is uitgerust dan in het verleden. De afgelopen maanden heeft Khartoem grote ladingen mili tair materieel ontvangen uit China en Irak, terwijl Libië honderden tonnen brandstof heeft gestuurd. De moraal onder de troepen is desondanks nog steeds vrij laag. De motivatie van de 50.000 rebellen van het SPLA daarentegen is groter dan ooit. Ze hebben grote delen van het zuiden en zuidoosten onder contro le en beschikken over een uitge breid arsenaal avan moderne wa pens. Algemeen wordt aangenomen dat het merendeel hiervan afkom stig is uit Israël. De materiële hulp uit etiopië is de afgelopen maanden flink teruggelo pen. Het bewind van president Menghistu is het SPLA overigens nog steeds goed gezind en zou vol gens de Sudanese regering de rebel len hebben toegestaan hun aanval op Kurmuk vanuit etiopië uit te Het SPLA kan bovendien op veel diplomatieke steun rekenen vanuit zowel Afrikaanse landen als het Westen. Toen SPLA-leider John Garang onlangs een aantal landen iji zuidelijk Afrika bezocht, werd hij overal als een staatshoofd ontvan gen. Hij ontmoette veel sympathie voor zijn brede volksbeweging. Sudan's militaire leider generaal El Bashir heeft tot dusver nimmer laten blijken serieus met het SPLA te willen gaan onderhandelen. Toen hij in juni de macht overnam ver klaarde hij boven alles naar vrede in het zuiden te willen streven. Met zijn staatsgreep torpedeerde hij echter het vredesproces, dat zojuist met redelijke kans op suces op gang was gekomen. Onderhandelen El Bashir's voorganger Sadeq el Mahid had zojuist een tweede be langrijke ontmoeting met het SPLA afgesproken. Daar had de basis ge legd moeten worden voor een vre desakkoord. El Bashir werd er daar om van beschuldigd de coup te heb ben uitgevoerd om het vredespro ces te stoppen. Sindsdien hebben vertegenwoor digers van SPLA en regering slechts één keer bij elkaar gezeten, in Addis Abeba eind augustus. De regeringsdelegatie kwam "zeer, zeer optimistisch" uit de vergade ring. Terwijl het SPLA verklaarde dat er absoluut niets was geweest waar beide partijen het over eens zouden kunnen worden. Het enige lichtpuntje tot dusver was de vredesconferentie in Khar toum vorige maand. Zes weken lang zochten meer dan honderd lei dinggevende Sudanezen naar op lossingen voor het gewapende con flict in het land. Hoewel de confe rentie door de junta gemanipuleerd werd (het SPLA liet daarom verstek gaan), was het wel de eerste gele genheid voor uitvoerig overleg over de problemen van het door christe nen bevolkte zuiden van Sudan Daarbij ging het om de achterstel ling bij het door moslims gedomi neerde noorden. Dat is voor het SPLA al meer dan zes jaar aanlei ding om tegen Khartoum te vech ten. Een van de uitkomsten van de conferentie, om van Sudan een fe derale staat te maken, is overigens niet nieuw. Het Nationaal Islami tische Front (NIF) riep jaren gele den al dat dat de enige oplossing is voor de problemen van het land. Een aantal leden van de militaire junta en haar marionettenregering In regeringskringen in Bonn is men bereid de belangrijkste doelen - de monetaire unie, het Europese sociale handvest - vooruit te helpen en is men het eens dat de Frans- /Duitse samenwerking opnieuw de motor van de Europese integratie dient te zijn. De Frans/Duitse top staat verder geheel in het teken van de verande ringen in Oost-Europa, waarbij Bonn vooral kijkt naar de DDR. In Straatsburg pleitte Mitterrand voor versnelling van Europa als politieke eenheid, als "enige antwoord" op het probleem dat zich in het Europa van Jalta, waar de naoorlogse kaart van het continent door de geallieer de bondgenoten werd opgesteld, belangrijke verschuivingen voor doen. heeft niet voor niets sterke banden met bewegingen van islamitische fundamentalisten. El Bashir wordt tot de gematigden gerekend. Eens gezindheid is niet het sterkste punt van de Sudanese machthebbers. Zo bestaat binnen de politiek en oner varen junta al enige tijd onenigheid over de rol die de islamitische wet geving, de shari'a, moet spelen in Sudan. Het christelijke SPLA eist dat de shari'a zonder meer moet worden afgeschaft. De beweging wil een constitutionele vergadering laten bepalen welke richting Sudan in de toekomst uit moet. Nu de strijd weer is hervat lijken degelijke vreedzame oplossingen verder weg dan ooit. Dat wordt ge accentueerd omdat er duidelijke aanwijzingen zijn dat regering en rebellen zich opmaken voor de slag om Juba. Dat is de belangrijkste stad in het zuiden van het land. Toch, de verliezen van beide partij en zijn de afgelopen jaren zo groot geweest, dat geen de oorlog onbe perkt en op grote schaal zal willen voortzetten. SPLA en regering moeten langzamerhand wel besef fen dat zonder vrede Sudan geen toekomst heeft. stadjes en dorpen, bij voorkeur in districten waar marginale zetels kunnen worden gewonnen, zoals op het eiland Korfu. Het is ook vooral uit de provincie dat hij de 3 procent winst hoopt te betrekken die hij zondag nodig heeft om met zijn par tij aan de macht te komen. Maar er heeft zich, vooral in de ja ren tachtig, in de dorpen iets nieuws voorgedaan: een politieke opsplit sing, waarbij de (landelijke) bevol king zich verdeelt over 'blauwe' (rechtse), 'groene' (socialistische) en soms ook 'rode' (communistische) cafés. In dit klimaat, waarbij men als het ware klem komt te zitten in eigen kring, loopt men niet zo mak kelijk meer over naar een andere partij, omdat zoiets het verlies van vrienden maar ook prestige in houdt. Er is al gesproken van 'poto- sferopiisi', vervoetballisering van de Griekse politiek, de partijen krij gen vaste supporters die niet gauw weglopen zoals ze dat ook niet doen als hun voetbalclub zich aan kwalij ke streken schuldig maakt. Dit is een van de factoren die bij dragen tot veler verwachting dat de resultaten van morgen niet zo sterk zullen verschillen van die van 18 ju ni. Een andere is de persoonlijkheid van Mitsotakis, die nu evenals toen een gooi doet naar de macht. Zijn overwicht en deskundigheid zijn groot, maar velen zullen zich een voudig niet kunnen heen zetten over de kilheid, ja ijzigheid die hij uitstraalt, ook al wordt die door zijn aanhangers koelbloedigheid ge noemd en heeft hij door de recente moord op Paul Bakoyannis, de echtgenoot van zijn dochter, iets van een tragische schoonvader ge kregen. "Met muziek en met een glimlach overvleugelen we het rumoer en de demagogie van de Pasok", aldus de ND-reclame van de laatste dagen. Met muziek werd bedoeld het grote slotconcert gisteravond in het Atheens Olympisch stadion dat in de plaats kwam van de gebruikelij ke, gigantische slotdemonstratie op het Plein van de Grondwet aldaar. Dat drie componisten die nog nooit gezamenlijk zijn opgetreden - Theo- dorakis (vanouds communistisch), Xarchakos (vanouds liberaal) en Chatzidakis (vanouds rechts) - dit samen organiseerden, was inder daad spectaculair, vooral in een land als Griekenland waar muziek zo'n grote politieke rol speelt. Maar die glimlach? Als Mitsota kis zich daaraan bezondigt lopen de rillingen je over de rug. En als hij op de televisie probeert te schateren ga je door de grond. Donderdag, daags na de introductie van de leus 'Mu ziek en Glimlach' hing Athene vol affiches met een andere leuze, die ook al in juni werd gebruikt, wie weet hoe succesvol: 'Griekenland verdient een betere glimlach'. Massabetoging voor democratie in Bulgarije SOFIA (AP) - Duizenden mensen hebben gisteren in het centrum van Sofia gedemonstreerd voor demo cratische hervormingen in Bulga rije. Voorzover bekend was het de eerste grote onofficiële betoging in Bulgarije sinds de Tweede Wereld oorlog. Tijdens de 40 minuten du rende demonstratie, die vreedzaam verliep, werden "democratie", "glasnost" en andere leuzen gescan deerd. De demonstratie viel samen met de slotdag van een CVSE-conferen- tie over de bescherming van het milieu. Hoewel de politie het ge bouw van de Nationale Vergade ring had afgezet, slaagde een groep activisten van de onafhankelijke or ganisatie Eco-Glasnost er in een pe titie aan te bieden. Vredesmars door straten van Lima LIMA (DPA) - Ongeveer 100.000 mensen hebben gisteren deelgeno men aan een vredesmars door de straten van de Peruaanse hoofdstad Lima. Tot de mars was opgeroepen door vrijwel alle politieke partijen en vakbonden in Peru als protest te gen de gewelddadigheden van guerrillagroepen. In de afgelopen negen jaar heeft het geweld meer dan 15.000 mensen het leven gekost. De mars verliep zonder incidenten. De maoïstische verzetsbeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) had de derde november uitgeroe pen tot stakingsdag. Winkeliers en transportondernemers werden re presailles in het vooruitzicht ge steld als zij zich niet aan de oproep zouden houden. Volgens berichten op de Peruaanse radio zou er echter nauwelijks gevolg zijn gegeven aan de stakingsoproep. Heel even was het van de zomer vrede in Sudan. Een periode die werd ge bruikt voor een grote voedselhulpactie. (foto afp> BLOEMEN VAKTENTOONSTELLING AALSMEER-HOLLAND Geopend voor publiek: 11 en 12 november 1989 van 9-18 uur. Bloemenveiling Aalsmeer (VBA), Legmeerdijk 313, Aalsmeer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5