Van den Ende trekt zich terug uit TV10 lief en leed bij de wisseling van de wacht Tros neemt deel programma's over DUITS EREKRUIS VOOR MIEP GIES Eis twee jaar voor handel in 'liefdespil' Zin chemotherapie bij stervenden betwijfeld De Koning ziet bij CDA groot vrouwentekort IK BEN ONDERNEMER. Ja, ik wil wel eens weten wat een advocaat kan verbeteren aan mijn veringsvoorwaarden. Stuur mij informatie. I ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 HILVERSUM (GPD/ANP) - Joop van den Ende heeft het Sterrennet TV10 verlaten. Hij is niet langer programnma-directeur van de commerciële omroep die hij in mei zelfheeft hel pen oprichten. Algemeen directeur Bunders van TV10 zegt "begrip" te hebben voor de be slissing van de producent. "Het is jammer dat wij de kijkers en de reclamewereld nu teleur moeten stellen, maar we kunnen nog wel een paar maandjes wachten", aldus Bunders. Van den Ende was vanaf het begin de stuwende kracht achter TV 10, waarvoor hij al zijn 'sterren' ter be schikking stelde. Aanvankelijk was hij algemeen directeur van TV 10. Sinds begin vorige maand functio neerde hij als programmadirecteur. Van den Ende gaat zich weer ge heel concentreren op zijn produc tiebedrijf. Hij gaat programma's UTRECHT (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. Y. Kruyer, heeft twee jaar ge vangenisstraf en 40.000 gulden boe te geëist tegen een 32-jarige uit Baarn wegens zijn leidinggevende rol in een omvangrijke handel in zo geheten xtc-tabletten. Zes maanden daarvan eiste de officier in voor waardelijke vorm. De man, die betoogde dat hij had gehandeld onder druk van interna tionaal gezochte criminelen, wordt ervan beschuldigd dat hij in de pe riode van november vorig jaar tot maart dit jaar zo'n 150.000 van de ta bletten heeft verhandeld. Drie van zijn afnemers zaten eveneens in het verdachtenbankje. Een 50-jarige man uit Landsmeer wordt verweten dat hij in zijn voormalige slechtlo pende café circa 9.000 pillen heeft verkocht. Hij hoorde negen maan den, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich eisen. Een 26-jarige Edenaar zou 12.500 tabletten hebben afgenomen en verkocht, wat hem op een eis van 12 maanden waarvan eveneens drie maanden voorwaardelijk, kwam te staan. Tegen de jongste verdachte, een 19-jarige inwoner van Baarn, eiste de officier zeven maanden, waarvan ook weer drie voorwaarde lijk wegens het verhandelen van on geveer 1.000 tabletten. Xtc is bij ministeriële beschik king in november vorig jaar op lijst 1 van de Opiumwet geplaatst. Op dezelfde lijst staan drugs als heroï ne en cocaïne. De werkzame stQf heeft een "contactvergemakkelij- kende" en "liefdesspel genereren de" werking. Nooit is echter aange toond wat de schadelijke effecten voorde gezondheid zijn, zo betoog de de raadsman van de Landsmeer- se cafébaas mr. J. Knap. Bovendien is de strafbaarstelling van het middel, dat grote aftrek vindt onder "discopubliek", nooit fatsoenlijk bekend gemaakt, ver volgde hij. Pas na een geruchtma kende uitzending van de actualitei tenrubriek Brandpunt zou alge meen bekend zijn geworden dat xtc verboden was. De rechtbank doet op 17 novem ber uitspraak. HUUHflf Onthoofde man De recherche in Gelderland con centreert zich bij haar speurtocht naar de identiteit van de onthoofde man, die vorige week zaterdag in een beek in Breedenbroek werd ge vonden, op de Islamitische gemeen schap. Bij alle gebedsruimten en moskeeën in de regio is een opspo ringsbericht in de Turkse taal ver spreid. Uit het feit dat de onthoofde was besneden en zijn oksel- en schaamhaar had afgeschoren wordt afgeleid dat hij islamiet was. Bankoverval Een overval op een bankfiliaal in de Hannie Schaftstraat in Haarlem is voor de twee overvallers slecht af gelopen. Tijdens hun vlucht op een motor botsten de mannen frontaal op een auto, waarna zij hun buit van tussen de 50 mille en een ton moes ten achterlaten. Volgens een politie woordvoerder hebben omstanders vervolgens een greep gedaan in de buit, die open en bloot op straat lag. Vredesactivisten Voor een bomvolle publieke tribu ne met medestanders diende giste ren voor het gerechtshof in den Bosch het hoger beroep van vredes activisten Kees Koning en Co van Melle tegen hun gevangenisstraf van zes maanden onvoorwaardelijk. De twee poogden op 1 januari onder het bijbelse mottq 'Wapens omsme den tot ploegscharen', op vliegbasis Woensdrecht gevechtsvliegtuigen te beschadigen die aan Turkije zou den worden geleverd. Verkrachting Het gerechtshof in Den Bosch heeft de eis om onmiddellijke vrijlating van een Kerkradenaar afgewezen. De rechtbank in Maastricht had drie weken geleden het voorarrest van de man met 30 dagen verlengd. Hij wordt verdacht van verkrach ting van een 16-jarig meisje en vocht een gedwongen bloedproef en slijmtest in het kader van een dna- test aan. maken voor de TROS en enkele bui tenlandse omroepen, maar in ieder geval niet "voor een buitenlandse omroepinstelling, die zich op Ne derland richt". Van den Ende zei desgevraagd dat hij kiest voor de voordeur en dat hij wacht tot die open gaat. "TV10 zijn we als klant voorlopig kwijt, maar we hebben voldoende op drachten om de tijd totdat de wet commerciële omroep mogelijk maakt door te komen", aldus Van den Ende, die uitdrukkelijk alleen als directeur van zijn produktie- maatschappij wilde praten. De 150 mensen van de televisie-afdeling van Van den Ende Productions, als mede de 175 mensen op de theater afdeling kunnen allemaal in dienst blijven. Met de adverteerders zal TV10 van de grond af nieuwe besprekin gen moeten openen over de ver koop van reclame-zendtijd. Toen nog de bedoeling was dat TV10 vanuit Luxemburg vanaf 28 okto ber programma's zou gaan uitzen den was voor de laatste maanden van het jaar tot 40 miljoen gulden aan reclame-zendtijd overeengeko men. Deze contracten zijn geannu leerd. In Nederland zal vooral de Tros zich onder de afnemers van Van den Ende bevinden. Een zegsman liet doorschemeren dat André van Duin en Ron Brandsteder het Tros- scherm zullen blijven sieren. De Avro, die 'Wedden dat' van Jos Brink vorig seizoen uitzond, liet desgevraagd weten dit seizoen geen gebruik te zullen maken van de diensten van van den Ende. Ook de KRO (de shows van Hen- ny Huisman) heeft geen behoefte de banden met Van den Ende weer aan te halen. "We hebben de contacten verbroken omdat hij met een com merciële zender wil beginnen. Dat wil hij nog steeds", aldus een woordvoerster van de katholieke omroep. Algemeen directeur Lex Harding van Veronique noemt het een hele rust dat concurrent TV10 besloten heeft de komende maanden af te zien van uitzenden. "Het is plezierig voor ons dat TV10 voorlopig niet start. Wij komen daardoor in heel wat rustiger vaarwater". Harding heeft de afgelopen tijd contact ge had met Van den Ende Productions om programma's van artiesten als Sandra Reemer en Jos Brink voor Veronique aan te trekken. Brink en Reemer zijn de komende maanden niet op het scherm te zien, omdat TV10 voorlopig niet doorgaat. Veronique heeft dringend be hoefte aan grote Nederlandse amu sementsshows in het hart van de avond, omdat de kijkcijfers op die momenten tegénvallen. De adver teerders hebben deze week veront rust aan de bel getrokken. DEN HAAG - Miep Gies, de vrouw die in de Tweede Wereldoorlog on derdak verleende aan het gezin Frank, heeft gisteren uit naam van de president van de Bondsrepubliek Duitsland Weizsacker in de Duitse residentie in Den Haag het Bundes- verdienstkreuz gekregen. Zij ont ving deze hoogste Duitse burgeron derscheiding voor haar moed en werk tijdens en na de oorlog. Zicht baar geëmotioneerd nam Miep Gies in aanwezigheid van haar man en twee kleinkinderen de onderschei ding in ontvangst van de Duitse am bassadeur Otto von der Gablentz. "Voor mij en mijn man is dit een on vergetelijke dag. Ik deel deze onder scheiding met alle mensen die het zelfde als ik gedaan hebben. Ik ben er zeer trots op". Von der Gablenz rechtszei dat Duitsland met de on derscheiding alle anonieme onder duikers wil eren. "Voor Duitsers is het Dagboek van Anne Frank een manier om te begrijpen wat er ge beurd is in de oorlog". UTRECHT (ANP) - Chemotherapie kan het leven van kankerpatiënten verlengen. Maar het is de vraag of de prijs die de patiënt en zijn omge ving daar voor moet betalen er tegen opweegt. Het Groot Ziekengast- huis in Den Bosch heeft dat - voor zover bekend als eerste - onderzocht. Daaruit bleek dat ruim tweederde van de patiënten de chemothera pie als erg of zelfs ondraaglijk zwaar ervaart, maar dat een even hoog percentage de levensverlenging zeer de moeite waard vindt. De onderzoekers, klinisch-psycholoog drs. P. Vroegop en internist dr. J. Burghouts, hebben 200 vragenlijsten verstuurd aan nabestaan den van patiënten die van 1980 tot en met 1986 in hun ziekenhuis met chemotherapie zijn behandeld en die inmiddels zijn overleden. De nabestaanden gaven zowel hun eigen mening als die van de pa tiënt weer. Volgens hen had 54 procent van de patiënten de therapie als (heel) erg zwaar en belastend ervaren en 15 procent als ondraaglijk. Maar tegelijkertijd vond 69 procent de levensverlenging (heel) erg (43 procent) of bijzonder (26 procent) de moeite waard. Van de patiënten kon 47 procent tijdens de behandeling niet of slechts in geringe mate nog van het leven genieten. Achteraf bekeken zou 56 procent van de nabestaanden de chemotherapie misschien of ze ker aanraden. Van alle klachten stond haaruitval bovenaan, gevolgd door piekeren, moeheid en misselijkheid. ZWOLLE (ANP) - Het CDA telt te weinig vrouwen. Vooral het lage percentage CDA-vrouwen op ge meenteniveau is zorgwekkend; 15,5 procent is raadslid, 8,1 procent is wethouder en 1,7 procent is burge meester. Deze aantallen doen voor de toekomst van het CDA niet veel goeds vermoeden. Vooral als men het lokale niveau beschouwt als een kweekvijver voor het landelijk par tijkader. Over het algemeen moet gelden: evenveel vrouwen als man nen binnen alle niveau's van het CDA. Demissionair minister De Koning (sociale zaken) heeft dit vandaag ge zegd op een studiedag over positie ve actie. De dag was georganiseerd door het CDA-vrouwenberaad en de CDA-jongerenorganisatie CD- JA. Ook de CDA-jongerenbeweging laat vrouwen er bekaaid afkomen. Hoewel het aandeel van meisjes in het CD JA 24,4 procent is, zou De Koning een aanzienlijk hoger per centage verwachten. Als het zo blijft zal de jongerenorganisatie weinig bij kunnen dragen aan de vorming van vrouwelijk partijka der, constateert hij. Wat het aantal vrouwen binnen de partij betreft, wordt door een cij fermatige aanpak duidelijk waar de knelpunten verder zitten. Het CDA heeft 22,7 procent vrouwelijke le den. Het percentage CDA-vrouwen 'in de Eerste en Tweede Kamer is hiervan een redelijke afspiegeling, aldus De Koning. De verhoudingen liggen gunstiger in het Europees parlement: 30 procent. Een ander zorgwekkend punt vindt De Koning de taakverdeling tussen mannen en vrouwen in de partij. "Zij wordt weliswaar niet echt in de zachte sector gedrukt maar zij moet niet zeggen dat zij so ciale of economische zaken wil", zo citeert De Koning staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie. De Koning vindt dat het CDA functies moet reserveren voor vrouwen of gericht moet werven voor functies met als doel de huidige taakverde ling tussen i doorbreken. DEN HAAG - Op het Binnenhof speelden zich gisteren schilderach tige taferelen af. Uit de Trèveszaal kwamen vertrekkende bewindslie den in hoog tempo te voorschijn na de laatste ministerraad van het ka binet Lubbers II, terwijl even ver derop nieuwbakken ministers zich in de deuropening van het Eerste Kamergebouw posteerden voor ge sprekken met de pers. door Bart Jochems en Carel Goseling Het was een wonderlijk schouw spel; kandidaat-ministers die zich te voet naar formateur Lubbers be gaven, 'oud-gedienden' die langs- zoefden in regeringslimousines. Vice-premier De Korte liet zijn blik nog één keer over het Binnenhof dwalen. Kort tevoren had hij nog als laatste de oude ministersploeg uit geluid. Er waren bloemetjes en er was een etentje. Voor Van den Broek en Braks - zij blijven - was dat niet nodig. Van den Broek was de afgelopen weken nog zenuwachtig geweest over het be houden van zijn post, maar die ner vositeit was nu geheel verdwenen. Met "blij gemoed" stapte hij bij Lubbers binnen. Braks was tevoren veel zekerder van zijn zaak geweest: "Ik ging er van uit dat ik weer mee zou doen", verklaarde hij na afloop tegen wie het maar horen wilde. Braks ge noot. Zelfs vragen over de smet op zijn blazoen, de visfraude, pareerde hij zonder een krimp. "Als je lang meegaat kom je allemaal wel eens in een politieke discussie. Ik ben daar steeds goed uitgekomen. Die zaken zijn politiek uitgepraat", klonk het. En weg zoefde Braks in zijn ver trouwde donkergroene BMW met chauffeur, gadegeslagen door tien tallen dagjesmensen, toeristen en passanten die van het 'bewindslie den kijken' een dagje uit hadden ge maakt. Een enkeling maakte het wel heel bont in een poging op tele visie, te komen. De net aangezochte minister voor WVC, Hedy d'Anco- na, kwam oog in oog te staan met Jan Pronk wordt opgewacht door de pers. "Door mijn leven loopt een Derde-Wereldlijn". een levensgroot paard. De met ta toeages gesierde jockey was alleen met enige krachttermen tot de af- Tweede kamer verzeild raakte. En zeggen omdat hij, na uitstel van zijn oproep om studie-redenen, ^ede zittend Kamerlid hoeft niet dienst. "Dat staat in de Grondwet", glunderde Ter Beek. Jan Pronk was uitvoeriger over zijn verleden. Deze kandidaat had nooit iets anders gewenst dan de te rugkeer op Ontwikkelingssamen werking. "Daar heb ik immers ver stand van. Ik ken de materie. Die boeit mij buitengewoon. Door mijn hele leven loopt de Derde Wereld- lijn". Hij had bij zijn vertrek in '77 al tegen 'zijn' ambtenaren gezegd: "Jullie zien me nog wel eens terug". Geen déja-vu voor Hans Alders, handtekeningen uit. Een geheimpje Hij mocht weliswaar relatief onbe- wilde hij wel verklappen: de nieuwe kend zijn met het beleidsterrein, de minister van defensie heeft nooit de nieuwe man op milieu gaf onmid- wapenrok gedragen. Volgens eigen dellijk het startsein voor een spelle- tocht te bewegen. Hij was tevreden: "En fanavond effe kijke naar de buis", klonk het in plat-Haags. Enkele omstanders meenden een nieuwe bewindsvrouw te signale ren. Nee, ze was niet de nieuwe mi nister van Verkeer en Waterstaat. Het was Ria. Zij kwam de secreta resse van haar man (Ruud) verblij den op haar verjaardag. Met een "de zon schijnt, hij heeft het voor elkaar, en wat wil je nog meer?" flitste ze weg in haar Volkswagentje. Relus ter Beek was al even vro lijk. Als een popster deelde hij tje 'landje pik'. Geen teksten over kooldioxyde, maar een veelvuldig gebruik van het woord 'coördina tie'. Geen goed milieubeleid zonder energie, verkeer en natuur. En ruimtelijke ordening ging Alders er maar meteen zelf bij doen. Hij erkende niet te kunnen bogen op veel ervaring op milieuterrein. Maar door "hard werken en veel na denken" moest dat te overwinnen zijn. Voorganger Nijpels, bij zijn be noeming ook niet begiftigd met eni ge deskundigheid op milieu, had er in elk geval alle vertrouwen in. Zo was iedereen tevreden en ge lukkig. Het was een mooie dag, met mooie woorden. Alleen een duif uit te enig ongenoegen over het rumoer onder haar rustplaats. Pats, klonk het op de gladde schedel van Bert de Vries, toekomstig minister van sociale zaken. ADVERTENTIE Naam: Bedrijf. Adres: Postcode:. Plaats: Zenden aan de Orde van Advocaten (Den Haag en omstreken) t.a.v. I MrEI. van Baerle, Postbus 85733,2508 CK Den Haag, 070-525424.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3