Een eiland vol sluipwegen Hoe Jersey langzaam veranderde in een belastingparadijs Masson heeft nog steeds een firma op Jersey ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 EXTRA PAGINA 33 De wereld telt zo'n 50 belastingpara dijzen. Het zijn vooral kleine staatjes en zonnige eilandjes die koketteren met hun milde en liberale klimaat. Honderdduizenden papieren (schijn)firma's en gevelondernemin gen hebben zich in die verschillende landjes gevestigd. Ze worden - le gaal en illegaal - voor de meest uit eenlopende doeleinden gebruikt. Voor het wegwerken van zwart geld bijvoorbeeld. Voorvluchtgeld van mensen en bedrijven. Voor steek penningen die het daglicht niet mo gen zien. Voor maffia- en drugsgel den. Voor gokwinsten. Voor het ver sluieren van illegale transacties. Of gewoon voor het ontlopen van een te hoge belastingdruk thuis. De laatste vijftien jaar is het zelfs bijna een vorm van massatoerisme geworden, waar aan ook Nederlanders driftig mee doen. Europa herbergt verschillende belastingparadijzen, ook binnen de EG. Hoewel 1992 nadert, menen ze hun uitzonderingspositie te kunnen behouden, zo leert een rondreis langs deze oorden. Die reis begint op het Britse Kanaaleiland Jersey, en wordt de komende weken in Extra vervolgd. door Rien Robijns Vanaf de boot uit Saint Malo biedt Jersey al snel de aanblik van behaaglijke wel vaart. Links blinkt het uit de tv-serie Ber gerac bekend geworden haventje van St. Aubin proper in het zonlicht. Recht voor uit komen de pittoreske oud-Engelse huizen en straatjes van de hoofdstad St. Hellier naderbij. Rechts dobberen hon derden jachten. En boven op de heuvels steken luxueuze villa's over de randen heen. De vele honderden toeristen, die in de loop van de ochtend van de veerboot stromen, worden bijna vanzelf de knusse binnenstad van St. Hellier in gezogen, waar in een bijna onafgebroken rij win kels een overdadige luxe is samenge- stouwd. Het is dringen geblazen. De tassen en portemonnees gaan open. In razend snel tempo worden shirts aange past, horloges betast, goud en diamanten gewogen. Men loopt elkaar in begeerte bijna onder de voet. Kopen maar: camera's en lenzen uit Ja pan, parfums uit Frankrijk, horloges uit Zwitserland, radio's en televisies uit alle werelddelen, whisky uit Schotland. Al les belastingvrij. Met dikke rode viltstif ten is de btw op de prijskaartjes doorge streept. Tot laat in de avond is St. Hellier één reusachtige taxfree-shop. Stormachtig Het is een van de trekpleisters van het ei land. Maar minstens even opvallend wordt het straatbeeld beheerst door alle mogelijke financiële instellingen die zich in statige kantoorpanden hebben geves tigd. De waarlijk stormachtige ontwik keling in deze sector is in één oogopslag af te lezen in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Daar hangen direct bij de ingang reusachtige grafieken waarin de opkomst van Jersey als financieel centrum wordt weerspiegeld. We zien scherp naar boven lopende diagonalen, die aangeven dat het eiland op het ogen blik 100 banken, 160 verzekeringsmaat schappijen, 60 trustkantoren en duizen den beleggingsfondsen herbergt. In het handelsregister is het druk. Op les senaars liggen dikke pakken formulie ren waarop gegevens moeten worden in gevuld voor de oprichting van een firma. Volgens een mededeling op een prik bord zijn de laatste vier dagen alweer 61 nieuwe vennootschappen aan het toch al indrukwekkende totaal vari niet minder dan 27.000 toegevoegd. Ze zijn vervolgens terug te vinden op grote borden aan de puien of in nissen van de trustkantoren: papieren scha- duwondernemingen, die belastingont- wijkers uit zeventig landen in staat stel len hun fortuinen buiten de greep van de eigen fiscus te houden of hun financiële activiteiten aan het daglicht te onttrek ken. Het voordeel is duidelijk: ze betalen op deze manier hoogstens 850 pond (ruim 2500 gulden) belasting per jaar. Corbiere BELASTINGPARADIJZEN IN EUROPA ozel Gorey Door Rien Robijns Elk plein in de hoofdstad St. Hellier is een financieel centrum. Het heeft tamelijk lang geduurd voordat deze lucratieve route ook in Nederland enigszins tot de verbeelding sprak. Aan vankelijk streken vooral Engelsen er neer, gelokt door de Britse stijl van ban kieren die gepaard ging met een on-Brit- se wijze van belastingheffing. Maar sinds een paar jaar kennen ook onze landgeno ten de sluipwegen. Discretie "Ik schat dat nu zo langzamerhand enke le honderden Nederlanders gebruik ma ken van een Jersey-constructie", vertelt een Nederlandse bankier die lange tijd op de Kanaaleilanden heeft gewerkt. Dat heeft z'n sporen nagelaten. De ABN heeft inmiddels een eigen filiaal in St. Hellier, waar ook een trustkantoor van de bank is gevestigd. De zaken gaan goed. Op Guernsey, een van de andere Kanaal eilanden, zetelt Amro-dochter Pierson, Heldring Pierson. De bankier glim lacht: "De klanten zijn hier tenminste verzekerd van discretie, in Nederland moet je tegenwoordig iedere bankreke ning voor de fiscus zo ongeveer openleg gen". Wat dat kan betekenen merkte bijvoor beeld augustus vorig jaar de Utrechtse grootgrutter Eric Albada Jelgersma van Unigro, toen hij dacht zijn concurrent Schuitema uit Amersfoort te kunnen overnemen. De Zwitserse grootbank Credit Suisse had er evenwel via Guern sey voor gezorgd dat Ahold in het geniep de meerderheid van de aandelen van Schuitema kon kopen. Albada Jelgers ma kwam daar pas achter toen hij op fo to's in kranten Ahold-topman Albert Heijn en Schuitema-directeur Ide Vos el- Het kantoorpand in St. Hellier waar tot voor kort de za ken van de voor malige ABP-direc- teur beleggingen drs. Ed Masson werden behartigd. kaar vrolijk de hand zag schudden. Tij dens een tumultueuze rechtszitting vori ge week bleek hij zijn woede over deze 'slinkse streek' nog niet te boven te zijn. De bankier roert peinzend in zijn koffie. "Ja, dan komt zoiets uit, maar dat is het meestal te laat om er nog actie tegen te ondernemen. Niemand heeft er ook be lang bij om aan de grote klok te hangen dat zijn geld op Jersey is weggezet. Dat maakt de fiscus alleen maar wakker. De motorrenner Dave Strijbos had hier een firma, maar hij was zo stom om dat open lijk tegen kranten te vertellen. Toen was het wel over". Wielrenners Slechts af en toe komt daarom naar bui ten wie de Jersey-route hebben gekozen om hun zaakjes te regelen. Meestal gaan de stormen dan in eigen land hoog. Zotls bijvoorbeeld toen bekend werd dat het illustere duo Ed Masson (ex-directeur beleggingen van het ABP) en Kobus van Zon ('bemiddelaar') hierheen provisies lieten sluizen (zie elders op deze pagina). Veel topsporters die in korte tijd onver wacht grote klappen maken, hebben de wegen naar dit eiland de laatste tijd al evenzeer ontdekt. Voor de wielrenners die op Jersey zijn geregistreerd, zou makkelijk een sterk bezette ronde langs hun postbussen kunnen worden georga niseerd. Maar volgens de bankier zijn het vooral ook veel gepensioneerden die met tal van schijnbewegingen naar het eiland trekken. "Kijk," zegt hij, "het is mogelijk om na je 65ste in Nederland je hele pensioen te la ten uitkeren, wanneer je te kennen geeft het land te willen verlaten. Dan krijg je in één klap vaak tonnen tot je beschikking. Als je die in Nederland incasseert kan je meteen 70 percent wegbrengen naar de belasting. Dat schiet niet op. Je moet dus wegwezen. Op het moment datje dan bij wijze van spreken tussen twee landen in zit, laat je dat geld op Jersey in een trust vallen. Als het daar is ga je gewoon naar Nederland terug en laatje het daar via een bepaalde constructie uitbetalen. Dan krijg je het vrijwel belastingvrij binnen. Voor veel mensen is zo'n eenmalige pen sioenuitbetaling de enige mogelijkheid om in één keer een behoorlijk vermogen binnen te krijgen. Naast de sportmen sen, filmartiesten, tv-sterren, artiesten en zakenlieden zijn dat de mensen die Jer sey gebruiken". Zwendelaars Deze ontwikkeling kwam aarzelend op gang in de jaren zestig. Het was nodig dat naar alternatieve inkomsten werd ge zocht, omdat de traditionele bezigheden (textiel, visvangst, landbouw en scheeps bouw) terugliepen en het toerisme nog maar nauwelijks op gang was gekomen. Het paradijs vormde zich overigens met horten en stoten. De eilanden oefenden aanvankelijk vooral een grote aantrek kingskracht uit op zwendelaars. In de hoofdstad St. Peters Port op Guernsey vestigde de Amerikaan Philip Wilson bij voorbeeld in een kamer achtër een bril lenwinkel de 'Bank of Sark'. Totdat hij werd gearresteerd gaf hij daar voor vijf tig miljoen dollar aan waardeloze aande len uit. Later werden ze behalve wijkplaatsen voor sterren als Gilbert O'Sullivan, Ro ger Moore en Paul McCartney, ook vluchtoorden voor de vermogens van dictators en drugsbaronnen. Dat gebeur de vooral nadat in 1979 bij wet de devie- zencontrole was opgeheven. De vennoot schap Lei Investments beheerde daarna onder toezicht van de handelsbank Sa muel Montagu gelden van de Filipijnse president Marcos. De drugshandelaar Bruce 'Snapper' Cornwall, die in Londen 23 jaar kreeg voor smokkel uit Thailand, bleek op Jer sey twee bankrekeningen te hebben. De ruiten van de uiterlijk zo keurige trust- kantoren en bankgebouwen zijn nog be slagen van de ontkenningen dat ze daar vantevoren ook maar enig weet van had den. Maar de financiële 'boom' was niet meer te stuiten, zeker ook als gevolg van "de bijna twee eeuwen worgende politieke stabiliteit", zoals een regeringswoord voerder het wat cynisch uitdrukt. Elke familie heeft minstens een lid in de ze sector werken. Bij de honderd banken uit veertien landen is zo'n 150 miljard gulden gedeponeerd. Hierdoor kon de economie de laatste tijd jaarlijks met ne gen tot tien percent groeien. De afgelo pen zeven jaar verdubbelde het bruto na tionaal produkt tot 2,8 miljard gulden in 1988. Eenderde daarvan is afkomstig van de financiële branche. Ruimtegebrek De tweede bron van inkomsten, die tege lijkertijd tot ontwikkeling kwam, was het toerisme. Jersey, met een oppervlak te van 100 vierkante kilometer en 80.000 inwoners, ontving in 1988 niet minder dan 790.000 bezoekers die in totaal 750 miljoen binnenbrachten. Niet dat daar door het vuur van de fraai golvende heu vels en dalen af spat. De toeristen zijn voornamelijk ouden van dagen, die het zeer rustig houden. Het aantal bejaarden op het eiland is trouwens toch groot, want jongeren kun nen er nauwelijks meer aan een huis ko men en vertrekken vaak naar het vaste land. Alleen in St. Hellier bevolken jeug dige types aan het einde van de werk week op vrijdagmiddag de pubs. Het zijn vooral dertigers in krijtjes- of mantelpak ken, afkomstig van de bank- of trustkan toren. De financiële opmars heeft er ook voor gezorgd dat het vrijwel niet meer moge lijk is voor buitenstaanders om zich op r niet Jersey nog te vestigen, zoals veel gepen sioneerden in de jaren zeventig nog de den. De tijd is duidelijk voorbij dat ieder een nog vrij gemakkelijk aan een huis op het eiland kon komen. Er is een schrij nend gebrek aan ruimte, en Jersey wil niet helemaal worden volgebouwd. Jaar lijks worden niet meer dan vijf superrij ke 'vreemdelingen' nog toegelaten. Door de verregaande vergrijzing zijn wel alom personeelsproblemen ontstaan. Voor de hotels en restaurants worden daarom gastarbeiders binnengehaald, die meestal afkomstig zijn van het Por tugese eiland Madeira. Ze mogen alleen niet langer dan acht maanden blijven, daarna moeten ze weg. Bij de banken kunnen jonge Engelse academici een contract voor vijf jaar krijgen, maar dan is het ook definitief afgelopen. Achter de hand De weinige gelukkigen die zich perma nent op het eiland mogen vestigen moe ten wel wat achter de hand hebben. Ten eerste zijn ze minimaal een miljoen pond (3,5 miljoen gulden) kwijt aan een wo ning, die voor hen duurder is dan voor de plaatselijke bevolking. Daarnaast moe ten ze aantoonbaar zo veel miljoenen op hun bankrekening hebben dat ze tot het einde der dagen ruim in hun levenson derhoud kunnen voorzien. Voor de echte doorzetters blijft het altijd mogelijk met een lokale dame te trou wen en langs die weg binnen te komen. De risico's zijn daarbij evenwel groot. Bij een scheiding valt alle bezit automatisch toe aan de dame, terwijl de heer ogen blikkelijk de eerste boot naar huis kan pakken. Het ruimtegebrek speelt zo langzamer hand ook de eigen bevolking parten. Het is nog vrijwel het enige gespreksonder werp in het parlement, de States. Wan neer we op het eiland zijn is het daar weer een dag lang prijs. Voorgesteld wordt op zeventien 'groene en land bouwgebieden' huizen te bouwen. Over elke vierkante meter ontstaan de meest verhitte discussies, waarna ten slotte wordt besloten het voorstel maar weer een maandje aan te houden. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Afgevaardigde Robin Rumboll uit St. Hellier schiet het uitstel duidelijk in het verkeerde keelgat: "Ik heb hier 5000 handtekeningen die mijn gedachte on dersteunen meer huizen voor jonge men sen te bouwen", jammert hij. "Er zijn 650 stelletjes die al twee jaar wanhopig wachten om een woning te kunnen ko pen". Rumboll maakt er een dramatisch num mer van: "Het beleid van dit Huis heeft gefaald voor de eigen bewoners", scan deert hij. "Jongeren worden door ons ge dwongen te vertrekken. We onze plicht". De andere afgevaardigden raken e van onder de indruk. De voorzitter kijkt wat geïrriteerd over zijn leesbrilletje, tikt met zijn hamer op tafel en zegt slechts: "U begint uw verkiezingscampagne een jaar te vroeg". Na 1992 De vraag is hoe zich dit alles de komende jaren zal ontwikkelen. De angst is groot dat er in het Europa zonder grenzen na 1992 geen plaats meer is voor aan alle kanten beschutte oorden als de Kanaal eilanden. De financiële schandalen uit het verleden hebben bovendien de repu tatie van het eiland geen goed gedaan. Het is niet toevallig dat de laatste tijd in snel tempo nieuwe wettelijke maatrege len zijn aangekondigd om de gaten voor criminele affaires te dichten. Tegelijkertijd schrijven historici lange stukken om nog eens te bevestigen dat Jersey niet deel uitmaakt van de Europe se Gemeenschap en eigenlijk ook geen onderdeel is van Groot-Brittanië, doch zich slechts beschouwt als "een zichzelf besturende bezitting van koningin Eliza beth". Zelfbewust wordt daar dan nog de redenering aan toegevoegd: "Wij Nor- mandiërs veroverden Engeland in 1066, niet andersom". In die geest uit zich ook Colin Powel, de belangrijkste economische adviseur van de regering. "Het beeld van een belas tingparadijs is dat van een klein eiland, waar de minst gewenste personen wor den opgevangen met behulp van het bankgeheim", stelt hij vast. "Maar dat verwijt gaat voor Jersey niet op. We heb ben nu talloze restricties voor onderne mingen die zich hier willen vestigen. Het gaat er ons om de kwaliteit te behouden, niet om alles binnen te slepen wat zich aandient. Het is wel zo dat hier druk over 1992 wordt gesproken, dat kan ik niet ontkennen. Maar omdat deze eilanden niet tot de EG behoren zijn ze ook niet aan de verdragen gebonden. Verder gaan we er van uit dat het voor Europa beter is een belastingparadijs nog een beetje on der de eigen controle te hebben dan dat de Europeanen naar andere werelddelen gaan, waar men er helemaal geen zicht meer op heeft. Ja, als de zaak overkookt denk ik niet dat we ongemoeid zullen worden gelaten, maar daar waken we wel Nagetrokken De Nederlandse bankier bevestigt dat de schrik er wat dat betreft bij de banken op Jersey goed in zit. "Het is nog wel zo dat een buitenstaander er in principe nooit achterkomt wie achter de papieren fir ma's of de bankrekeningen verborgen zit", zegt hij, "maar op de banken worden nu toch meer achtergronden gevraagd dan vroeger. Van iedere nieuwe klant wordt het advies van een belastingkan toor gevraagd plus de referentie van een goede bank. Een extra eis is dat de con structie begrijpelijk is. Voordat je een bankrekening kan openen word je nu wel degelijk nagetrokken. Iedereen is ontzettend voorzichtig geworden". In de Jersey Evening Post, de plaatselij ke krant die groepen lezers bereikt waar belastinginspecteurs alleen maar van kunnen dromen, staat de ingezonden- brievenrubriek er in ieder geval dage lijks bol van. Een van de lezers geeft ten slotte een aardige suggestie om Jersey leefbaar te houden: "Dè manier om alle problemen met onze kostbare ruimte het hoofd te bieden is de belasting sterk te verhogen. Dat zal al die lieden ontmoedi gen die hierheen willen komen". De opvallendste Nederlander die profiteert van de fiscale ge neugten en geheimen van Jersey is nog steeds drs. Ed Mas son. De voormalige directeur beleggingen van het ABP heeft daar zijn papieren firma Wilford Investments Ltd aangehou den, waarmee hij de afgelopen jaren tijdens de geruchtma kende ABP-affaire in opspraak kwam. Masson en zijn metgezel ir. J. van Zon, ex-topman van HBG en vervolgens zijn dagen slijtend als 'bemiddelaar', hadden sinds het begin van de jaren tachtig allebei een vennootschap op Jersey. Beide firma's waren ondergebracht in het Charles House in Charles Street in St. Hellier, waar de Roanne Trust Company de zaken beheerde. Volgens de Maastrichtse recht bank zouden ze daar miljoenen aan steekpenningen van dankbare aannemers hebben verdeeld. Zo zou het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A. Nelissen in ver schillende gedeelten zelfs zo'n 1,5 miljoen gulden hebben overgemaakt naar Jersey, onder meer om een sporthal in Schiedam voor het ABP te mogen bouwen. In andere geval len ging het om winkelcentra in Spijkenisseen Oegstgeest. Masson zou van die bedragen steeds een kwart hebben gekre- Vorig jaar werden beide heren in hoger beroep van deze be schuldigingen vrijgesproken. Op Jersey zouden ze volgens het gerechtshof in Den Bosch geen steekpenningen, maar provisies hebben geïncasseerd en had Masson slechts geld van Van Zon geleend. Toen de kruitdampen waren opgetrokken heeft Van Zon zijn firma, Yanwood Quality Control Ltd, geliquideerd. Maar Masson blijkt zijn onderneming te hebben doorgezet. Op 14 juni 1988, precies een week nadat hij in hoger beroep was vrij gesproken, liet hij dat nog eens nadrukkelijk registreren. Hij deed dat door van stroman te veranderen. Zijn belangen wer den van dat moment af ondergebracht bij de St. Helliers Trust aan de Brittania Place, een paar straten verderop. Vol gens het handelsregister geeft hij nu langs deze weg over al lerhande zaken op provisiebasis advies. Begin dit jaar werd Masson door zijn advocaat enkele dagen gegijzeld. Masson zei zijn rekening van ruim zes ton niet te kunnen betalen, maar het Maastrichtse advocatenkantoor Tripels had het vermoeden dat hij elders nog wel wat potjes op het vuur had staaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33