h Wereldwijd zorgen over broeikaseffect Joodse kiezer beslist over opvolging Koch WÊÊÊk ïl SS 'vW? 0 ©S3 Ambitieuze ministersconferentie Nijpels in Noordwijk M LSVb wil studenten weer op de barricaden ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 MmM "g fT 7 Mi "Nederland gidst, maar wel in het don ker", smaalden tal van kamerleden na afloop van Nijpels' opzienbarende milieu-conferentie van dit voorjaar. De plechtige bijeenkomst in het Haagse Vredespaleis van een kleine dertig rege ringsleiders wekte beurtelings woede en hilariteit. Niemand kon uitleggen waarom illustere landen als Malta wèl welkom waren, maar buurman België niet. En niemand kon zijn lachen inhou den, toen premier Lubbers verklaarde dat de supermachten niet waren uitge nodigd "omdat die wel wat anders aan hun hoofd hebben". Nijpels heeft geluk want maandag en dinsdag krijgt hij de kans zijn blazoen te zuiveren. Door de hapering in de kabi netsformatie, kan Nijpels zijn minis terscarrière alsnog bekronen met het voorzitterschap van de internationale klimaatconferentie in Noordwijk. Daar moet de basis gelegd worden voor de totstandkoming van een wereldwijd kli maatverdrag om de langzame opwar ming van de aarde mee te lijf te gaan. Aan de voorbereidingen zal het niet liggen. Dit keer heeft Nijpels de "be staande orngangsvorming in acht geno men", zoals een CDA-kamerlid hem op het hart drukte. Alle EG-landen zijn van de partij alsmede de Grote Drie (Rus land. China en de VS) en vanuit de ont wikkelingslanden zijn grote en toon aangevende naties vertegenwoordigd. Nauwgezet en plichtsgetrouw heeft Nijpels de afgelopen anderhalf jaar elke dienstreis en elk werkbezoek aangegre pen om 'zijn' conferentie ter sprake te brengen. Ook met de formulering van de doelstellingen van de conferentie is Nij pels dit keer beheerst en weloverwogen te werk gegaan. Het moet lukken om maandag en dinsdag "de bodem te leg gen voor een klimaatverdrag", zoals Nij pels het uitdrukt. Spannender is de vraag of de zestig deelnemende landen metterdaad bereid zijn hun kooldioxyde-uitstoot terug te dringen, en zo ja, met hoeveel. Kooldi- oxyde is de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect (de langzame op warming van de aarde) en komt o.a. vrij bij de verbranding van olie, gas, kolen, benzine en hout. Kortom, bij vrijwel al le menselijke activiteit. Tot slot vraagt Nijpels van het rijke Westen de bereidheid de portemonnee te trekken voor de vorming van een we reldklimaatfonds; een miljardenpot waarmee het armere landen financieel mogelijk gemaakt moet worden hun bij drage te leveren aan de bestrijding van het broeikaseffect. NOORDWIJK - Terwijl Nijpels druk doende was zijn klimaatconfe rentie in de steigers te zetten, wer den klimatologen wereldwijd opge schrikt door hun befaamde Russi sche collega Budyko. De Rus die twintig jaar geleden als een van de eersten het broeikaseffect voorspel de, meent sinds kort dat de langza me opwarming van de aarde ge paard zal gaan met extra regenval. Hij voorziet grazige weiden in de Sahara en uitbundige oogsten in Centraal-Azie. door Margreet Vermeulen Budyko's paradijselijke visioe nen zijn omstreden. Net als zijn waarschuwingen voor het broeikas effect dat waren in de jaren zestig. Hoe dan ook, Budyko is de meest vooraanstaande klimatoloog van de Sovjetunie. Bovendien speelt hij een sleutelrol in de klimaatwerk groep van de Verenigde Naties die volgend jaar de wereldleiders van advies moet dienen over de aanpak van het broeikaseffect. Afgezien van Budyko's verkla ring, vindt Nijpels' conferentie plaats onder een wel zeer gunstig gesternte. De zorg over de langzame opwarming van de aarde grijpt snel om zich heen. De plotselinge droog te van de afgelopen zomer in de Ver enigde Staten bracht een schokef fect teweeg en plaatste het broei kaseffect bovenaan de politieke agenda. En wetenschappers die niet geloven dat de temperatuur de ko mende 50 a 100 jaar met tenminste 1,5 graad zal stijgen, vormen inmid dels een minderheid. Een hogere temperatuur leidt tot een stijging van de zeespiegel met tenminste een halve meter per eeuw, immers het ijs op de poolkap pen smelt sneller en het opgewarm de zeewater zet uit. Laaggelegen landen als Nederland zullen met moeite de voeten droog kunnen houden. Het Amerikaanse World Watch Institute verwacht zelfs dat het oprukkende water al in de vol gende eeuw vijftig miljoen mensen van hun grond zal verdrijven. Uitdroging Ook de voedselvoorziening komt als gevolg van de temperatuurstij ging in gevaar. De Amerikaanse graanbelt dreigt te veranderen in een oceaan van rimpelig zand. Ook de Russische graanschuur in de Oekraïne wordt met uitdroging be dreigd. Chaotische klimatologische ontwikkelingen als cyclonen en overvloedige regenval completeren de rampspoed. Hoewel deze effecten pas over tientallen jaren bewaarheid kunnen worden, willen veel Nederlandse policiti snel maatregelen zien. Want één ding staat vast, als je wacht tot je absolute zekerheid hebt over het broeikaseffect, is het te laat. Boven dien is een goed klimaatbeleid de hoeksteen van een goed milieube- i 4 B5wr-T«M ,1i|—7TT Dreigend, perspectief voor mens en leid. Alle denkbare maatregelen te gen het broeikaseffect komen het milieu ten goede, ook als het broei kaseffect zich nooit zal voordoen. De grootste boosdoener voor de temperatuurstijging is de uitstoot van kooldioxyde. Dit gas komt vrij bij bijna alles wat je verbrandt, of het nu hout, kolen, olie, gas of ben zine is. De meest voor de hand lig gende oplossing is energiebespa ring. Minder energieverbruik leidt echter niet alleen tot een kleinere kooldioxyde-uitstoot maar redu ceert ook de uitstoot van een hele trits andere vervuilende en verzu rende stoffen. Lager energiever bruik spaart bovendien kostbare grondstoffen. Ook voor de omschakeling van steenkool op het veel schonere aardgas geldt dat deze maatregel niet alleen de kooldioxyde-uitstoot vermindert, maar eveneens die van smogvormende en verzurende stof fen. Herbebossing De ontwikkeling van nieuwe, scho ne energiebronnen is natuurlijk van belang bij de bestrijding van het broeikaseffect. Maar het zou in het algemeen een zegen zijn voor de luchtkwaliteit als het lukt om wa terstof te gebruiken als brandstof voor vliegtuigen. Een ander voor beeld is herbebossing om de uit stoot van kooldioxyde te neutralise ren, want groeiende bomen halen kooldioxyde uit de lucht. Maar ook herbebossing is onderdeel van een goed milieubeleid. Toch voelen de Verenigde Staten weinig voor maatregelen zolang de bewijzen voor het broeikaseffect niet spijkerhard op tafel liggen. Na tuurlijk zal Amerika de bereidheid willen uitspreken om te zijner tijd te komen tot een mondiaal klimaat verdrag. Maar niemand verwacht dat Amerika op de klimaatconfe rentie het voortouw zal nemen om de uitstoot van kooldioxyde te ver lagen met bijvoorbeeld 1 a 2 procent per jaar. Dat is niet zo weinig als het lijkt, want bij ongewijzigd beleid stijgt de emissie van dit gas met 3 procent per jaar als gevolg van groeiende economische acitiviteit. Woordvoerders van Nijpels ho pen dat de VS, dat met meer dan vijf ton kooldioxyde per hoofd van de bevolking de hoogste uitstoot kent, zich moreel verplicht voelt een be langrijke stap te zetten. Dit keer staat Nijpels niet alleen. Ook zijn Westduitse collega Töpfer heeft de Amerikanen verzocht verder te gaan dan een stabilisatie van de uit- ming van een wereldklimaatfonds om armere landen te helpen bij de bestrijding van het broeikaseffect door bijvoorbeeld energiebespa ring en toepassing van nieuwe tech nologieën. Een dergelijke miljar denpot is onontbeerlijk als het rijke Westen de ontwikkelingslanden op haar lijn wil krijgen. Het zou im mers ronduit bizar zijn van de ont wikkelingslanden forse financiële inspanningen te vragen voor een probleem dat door het rijke, geïn dustrialiseerde Westen wordt ver oorzaakt. Minister Nijpels is er trots op dat ook tal van (grote) ontwikkelings landen deelnemen aan 'zijn' confe rentie. De economische ontwikke ling van India en China vormt een dramatische verscherping van het broeikaseffect. Als de welvaart van het Westen ook in de Derde Wereld gemeengoed zou worden, betekent dat grofweg een verdubbeling van kooldioxyde-uitstoot. Wellicht maakt Nijpels het zich onnodig moeilijk door de ontwikke lingslanden al in zo'n vroeg stadium te betrekken bij een klimaatver- stoot van kooldioxyde. In eigen drag. Hun aanwezigheid noopt de land hebben vijf vooraanstaande senatoren president Bush op het hart gedrukt in Noordwijkeen daad te stellen. Arme landen Het is zeer de vraag of de Amerika nen zullen instemmen met de vor- industrielanden tot het zetten twee stappen tegelijk: een reductie van de kooldioxyde-uitstoot én de vorming van een wereldklimaat- fonds. Een beperkt verdrag tussen industrielanden ligt meer binnen handbereik en is (voorlopig) vrijwel net zo effectief. UTRECHT Jaap de Bruijn is-de nieuwe voorzitter van de Lande lijke Studenten Vakbond (LSVb). In tegenstelling tot vorig jaar, toen de studenten demonstreer den en het pand aan de Utrechtse Biltstraat het landelijk coördina tiecentrum was, heerst er nu een serene rust. Er slingeren geen koffiebekers, peuken en aange broken zakken brood meer rond. Kranten en tijdschriften liggen netjes geordend in de schappen en de telefoon rinkelt niet meer onafgebroken. Maar de rust is wellicht tijdelijk. Het is te verge lijken met de stilte voor de storm, want als het aan Jaap ligt gaan de studenten nog dit jaar weer op de barricaden. door Xandra Feije Jaap de Bruijn is 23 jaar en stu deert onderwijskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is sinds driejaar actief betrokken bij de LSVb en was sinds Nicky de Hiep haar voorzitterschap had neergelegd woordvoerder van de vakbond. Het vorig weekeinde werd Jaap gekozen als opvolger van De Hiep. "Ik heb genoeg re den om deze functie op mij te ne men. Ik ken de bond en ben ook goed op de hoogte van het onder wijsbeleid. Er is nog zoveel voor de studenten te doen dat ik er met alle energie tegenaan ga". Volgende week al zullen de stu denten zich beraden over nieuwe acties, want nog steeds zit een aantal Haagse plannen hen be hoorlijk dwars. Jaap somt nog maar eens het rijtje op: de Harmo nisatiewet (studieduur beper king), de verplichte OV-jaarkaart voor alle studenten en de dreigen de privatisering van de studie beurs. Er staan inmiddels ge sprekken met Kamerleden op de agenda, maar dat is volgens de nieuwe voorzitter niet voldoende. Doordat de politiek het afgelopen half jaar beslissingen over de stu diefinanciering voor zich uit heeft geschoven, is de vakbond in de vergetelheid geraakt. De rust heeft de bond de gele genheid gegeven orde op zaken te stellen. Het vijfkoppige dagelijks bestuur heeft een nieuwe taak verdeling gemaakt zodat ieder lid een eigen portefeuille onder zijn hoede heeft. Als een onderdeel van het onderwijsbeleid aan de orde is, zal het bestuurslid die de betreffende portefeuille beheert zelf als woordvoerder optreden. "Daardoor vermijd je dat de voor zitter hét gezicht van de vakbond wordt", aldus Jaap. De LSVb heeft er alle reden toe dat te voorkomen omdat dit in het recente verleden juist tot interne verdeeldheid heeft geleid. Ook wil de LSVb door een nieuwe overlegstructuur de aangesloten studentenvakbonden in het land meer bij het beleid betrekken. Meer vergaderen, meer het land in en het beter en sneller informe ren van de achterban, zijn daar de consequenties van, zegt Jaap. De LSVb heeft nog steeds pro blemen met de ouder-afhanke- lijkheid die in het stelstel van stu diefinanciering is opgenomen. De Wet op de Studiefinanciering gaat er namelijk vanuit dat de meer draagkrachtige ouder zijn studerende kinderen regelmatig wat toeschuift. Volgens Jaap Jaap de Bruijn: 'Met de PvdA hebben we nog een appeltje U schillen". «foto and geldt in%dit verband dan ook de student-afhankelijkheid. "We kunnen niet hard maken hoeveel ouders hun kinderen te weinig toeschuiven. We vermoeden dat dit een behoorlijk percentage is. Als ouders nu eens werden ver plicht niet direct aan hun kinde ren te betalen maar aan de Infor matiseringsbank. Dat zou het probleem in ieder geval zichtbaar maken". Als het aan de vakbond ligt, krijgen studenten een beurs die is gerelateerd aan het uitkeringsni veau en speelt het inkomen van de ouders geen rol meer. Dat laatste is ook de gedachte binnen de PvdA maar de socialisten wil len het oplossen door de beurzen te privatiseren. "Daarin zijn we erg teleurgesteld in de PvdA. Want privatisering betekent dat je studenten opzadelt met een gi gantische studieschuld". De voorzitter realiseert zich dat een beursinkomen gekoppeld aan het uitkeringsniveau zoveel miljoe nen extra vergt op de begroting \an onderwijs. "Misschien moeten we eens heel anders gaan denken over stu deren. Want mensen opleiden aan ie universiteit of de hogeschool, betekent dat je uiteindelijk waar de toevoegt aan de samenleving. Waarom zou dan niet iedereen, ongeacht of hij nou studerende kinderen heeft of niet, daar iets voor kunnen betalen. Je kunt daarbij denken aan een belasting verhoging", legt Jaap uit. Hijzelf wil zich overigens niet teveel richten op de studiefinan ciering. Dat laat hij over aan ande re bondsleden. Jaap wil zich vooral bezighou den met de democratisering van het onderwijs. "Dat is inmiddels binnen de universiteiten redelijk geregeld maar studenten weten vaak nog zo slecht de weg. Als je het hoger beroepsonderwijs be kijkt, is er op dit punt nog erg veel te doen. Door het ontstaan van de hogescholen, zijn de structuren er heel ondoorzichtig geworden. Studenten weten er nauwelijks hoe ze inspraak en medezeggen schap moeten regelen. In dat op zicht kan de bond veel voor hen betekenen". De PvdA levert in het derde ka- binet-Lubbers de minister van onderwijs, Jo Ritzen. Jaap: "Dat komt dan prima uit, want juist met de PvdA die ons zoveel heeft beloofd en nog niets is nageko men, hebben we een appeltje te schillen". DEN HAAG - De Newyorkers moe ten beslissen over het leven na Koch. De flamboyante burgemees ter, die twaalf jaar lang over New York heerste en ervoor zorgde dat zijn stad en hijzelf in het nieuws ble ven, werd in september aan de kant gezet door de Democratische kie zers. Morgen moeten de Newyor kers bepalen wie zijn opvolger wordt: de Democraat David Dinkins of de Republikein Rudolph Giuliani. door Bert Lanting (ANP) Dinkins, de zwarte wijkvoorzitter van Manhattan, versloeg Koch in de voorverkiezingen in het Democrati sche kamp en leek daarmee zeker van het burgemeesterschap. New York is traditioneel een Democra tisch bolwerk. Van de geregistreer de kiezers is slechts eenvijfde Repu blikein en de burgemeestersverkie- zingen waren dan ook meestal een uitgemaakte zaak: wie de voorver kiezingen bij de Democraten wint, wordt burgemeester. Koch haalde bij de verkiezingen voor de City Hall van New York steevast zo'n 75 procent van de stemmen binnen. De laatste keer dat een Republikein voet aan de grond kreeg in de 'Big Apple' was in 1965, toen John Lindsay tot burge meester werd gekozen. Maar Lindsay was dan ook niet een echte Republikein: bij de verkiezingen van 1969 trad hij niet op als kandi daat van Republikeinen maar van de Liberal Party en twee jaar later stapte hij zelfs over naar de Demo craten. Ditmaal zijn de Democraten min der zeker van de overwinning. Aan vankelijk had Dinkins een enorme New York krijgt na twaalf jaar een nieuwe burgemeester voorsprong op zijn Republikeinse rivaal, die als officier van justitie in New York naam heeft gemaakt met zijn jacht op de mafia en corrupte fi nanciers op Wall Street. Maar vol gens de jongste opiniepeilingen is die voorsprong geslonken tot nog maar een paar punten. Jesse Jackson Dinkins heeft de steun van vrijwel de gehele zwarte en puertoricaanse gemeenschap die momenteel al zo'n 40 procent van de 7,5 miljoen zielen tellende bevolking van New York vormt. Zijn lot ligt echter in handen van de joodse kiezers, die altijd een belangrijke stem hebben gehad in New York. De joodse gemeenschap stemt traditioneel Democratisch, maar staat nogal gereserveerd tegenover Dinkins vanwege diens vriend schap met de zwarte ex-presidents- kandidaat Jesse Jackson. Die heeft zich bij de joodse kiezers gehaat ge maakt door New York ooit te be stempelen als "Hymietown" (hymie is een scheldwoord voor jood) en* PLO-leider Yasir Arafat in zijn ar men te sluiten. De staf van Dinkins heeft zijn ui terste best gedaan de zwarte kandi daat 'kosjer' te maken, zoals een van zijn medewerkers het noemde. Senator Edward Kennedy werd naar New York gehaald om de 62-ja- rige zwarte politicus aan te prijzen als een ware vriend van Israël en Ed Koch, na 12 jaar aan de kant gezet door zijn Democratische achterban ten gunste van David Denkins. Of die hem ook als burgemeester zal opvol ger is nog de vraag, omdat de zwarte wijkvoorzitter van Manhattan niet al te populair is bij het joodse electoraat. (foto ap> een voorvechter van de rechten van tigder opvattingen over het Mid- de Sovjetjoden. Dinkins zelf laat den-Oosten op na houdt dan Jack geen gelegenheid voorbijgaan om son en niet van plan is Arafat op de te beklemtonen dat hij er veel gema- koffie te vragen in City Hall. Giuliani, die het voornamelijk van de Newyorkers van Italiaanse en Ierse afkomst moet hebben, heeft natuurlijk niet nagelaten het wantrouwen onder de joodse kie zers jegens Dinkins flink aan te wakkeren. Zo voert hij campagne met advertenties waarin Dinkins en Jackson samen te zien zijn. Ernaast staat een foto waarop Giuliani de hand schudt van president Bush. "De Newyorkers moeten hun eigen lot bepalen", staat er fijntjes bij. Misdaad Het beeld van de beroemde officier van justitie die kind aan huis is bij de president, is wat mooier dan de werkelijkheid. Want op een feest waar geld werd ingezameld voor de campagne van Giuliani kon Bush zich de naam van zijn Newyorkse partijgenoot maar met moeite te binnen brengen. "Giu..Ger..Gio- vanni..Gerlani..", stotterde de presi dent. De advertenties tegen Dinkins zijn het werk van Roger Ailes, de agressieve p.r.-adviseur die Bush vorig jaar losliet op de Democrati sche presidentskandidaat Michael Dukakis. Ailes is ook de bedenker van de televisiespotjes waarmee Gi uliani zijn prestaties als bestrijder van de misdaad en de corruptie nog eens onder de aandacht van de kie zers brengt. "Koch benoemde ze, Giuliani arresteerde ze" luidt het commentaar bij beelden van cel deuren die met een klap dichtval len. Dinkins, die bekend staat als een heer in de politiek, maar kennelijk geen aanspraak maakt op de titel van heilige, sloeg terug met eentele visiespotje waarin hij de wat oadui- delijke opvattingen van Giuliani over abortus aan de kaak stelde. De katholieke Giuliani was eerst fel te gen abortus, maar heeft zijn stand punt met het oog op de naderende verkiezingen aangepast aai de heersende opvattingen in het tradi tioneel liberale New York. Hoewel hij persoonlijk aiortus nog steeds afwijst, zal hij zie): inzet ten voor het behoud van he: recht op abortus, zo heeft de Republi keinse kandidaat de kiezffs be loofd. Deze electorale kniebuiging heeft hem de steun gekost van de Newyorkse kardinaal John O'Con nor, die er geen geheim meer van maakt dat hij liever Dinkins op de stoel van Koch ziet zitten dan Giuli ani. Daar staat tegenover dit hij nu de steun krijgt van de progressieve Liberal Party, die zich in Nfw York altijd heeft weten te handhaven als derde partij. Crack Veel Newyorkers voelen »ch aan getrokken door de beloftt van Gi uliani dat hij zal afrekenei met de misdaad, de corruptie en cfe 'crack', een van cocaïne afgeleidedrug die steeds verder oprukt in de grootste stad van de Verenigde Staten. Vol gens cijfers van de Newyorkse ge zondheidsdienst telt de stad zo'n 400.000 drugsverslaafden. De Ne wyorkers maken zich ook zorgen over het toenemend aantal slachtof fers van de strijd tussen rivaliseren de crack-handelaars. Maar ook al is iedereen overtuigd van Giuliani's capaciteiten op het gebied van de misdaadbestrijding, aan zijn politieke vaardigheden wordt getwijfeld. De vroegere offi cier van justitie geldt als stijle man, die moeilijk compromissen sluit. Dinkins staat juist bekend als een diplomaat die graag de rol van vre destichter speelt. Dat talent zou hem wel eens een plaats in de ge schiedenisboeken kunnen opleve ren als de eerste zwarte burgemees ter van New York. Veel Newyorkers maken zich zorgen over de toene mende tegenstelling tussen arm en rijk en zwart en blank in hun stad, die altijd prat ging op zijn verdraag zaamheid. In augustus werd een 16-jarige zwarte jongen door een groepje blanken met knuppels afgeranseld en vervolgens doodgeschoten in de w(jk Bensonhurst, waar veel Ameri kanen van Italiaanse afkomst wo nen. Een paar weken later werden drie joodse studenten in een zwarte wijk afgetuigd en halfdood op straat achtergelaten. Dergelijke incidenten hebben een belangrijke rol gespeeld bij het verlies van Koch, die het veijvijt kreeg dat hij te weinig heeft gedaan om de verpaupering van de zwarte wijken tegen te gaan. De Democra ten hopen erop dat de Newyorkers uit angst voor verdere polarisatie tussen de bevolkingsgroepen de voorkeur zullen geven aan de vader lijke Dinkins boven de strenge Gi uliani.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2