'Ik wil in Warmond voorzichtig te werk gaan' Gemeenteraadsverkiezingen Zoeterwoude niet uitgesteld Nieuwe burgemeester, mevrouw G.W. van der Wei-Markerink, verlaat Overijssel met weemoed Politiek blij met burgemeester VROEG FRUIT VOOR DIAMANTEN PAAR Wassenaarder moet ruim baan maken voor marine Nieuw torentje in Wassenaar laoy ïUcKilldMdil GOOR/WARMOND - Het tolt in het hoofd van de nieu we burgemeester van War mond, mevrouw G.W. van der Wei-Markerink. Ge lukwensen, bloemen, het ene blijde telefoontje na het andere. Een ambitie, een keuze, zoals ze zelf zegt, is werkelijkheid geworden. Over drie weken wordt ze op 39-jarige leeftijd geïnstal leerd als burgemeester en haar gevoelens zijn ge mengd. door Jan Biesemaat WARMOND - De fracties van CDA, WD en Progressief Warmond zijn erg 'verheugd over de benoeming van de nieuwe burgemeester van Warmond. Mevrouw G.W. van der Wei-Markerink stond bovenaan de kandidatenlijst van de vertrouwenscommissie. Ze werd unaniem gekozen omdat zij de no dige bestuurlijke ervaring heeft en bijzonder sympathiek overkwam. "We hebben niet in eerste instantie naar de politieke kleur van de kandi daat gekeken, daarover heeft ieder zijn eigen voorkeur. Deze vrouw lijkt ons het meest geschikt en ze heeft genoeg politieke bagage", vertelt frac tievoorzitter W.M. Duynhoven van Progressief Warmond. Mevrouw G.E. den Ouden, CDA-fractievoorzitter en voorzitter van de vertrouwenscommissie, is vooral onder de indruk van de vrouw Van der Wel: "En we hopen nu maar dat ze ook als bestuurder goed is". Discreet als ze was heeft de vertrouwenscommissie geen onderzoek verricht in de Overijsselse gemeente van Van Wel, maar Den Ouden deed wel de nodige schietgebedjes. WD-fractievoorzitter C.A.M. Saris ziet de toekomst van het dorp nü weer met vertrouwen tegemoet: "We hebben een nieuwe burgemeester, een full-timebestuurder, hard nodig. Zeker nu ook mevrouw Dalhuisen, onze plaatsvervangend burgemeester, vertrekt". Voor mevrouw Van der Wel is Warmond een startgemeente, maar Saris is niet bang dat de burgemeester snel zal vertrekken. "Tijdens het gesprek dat de vertrouwenscommissie met haar had, heeft ze gezegd dat ze niet zo'n verhuizer is, maar natuurlijk niet in de toekomst kan kijken", vertelt ze. PW-leider Duynhoven wacht af: "We zijn gewend dat burgemeesters in onze gemeente beginnen en later eens verder kijken. Ik wil daar nog niet op vooruitlopen". De fractievoorzitters zijn blij dat Van der Wel zo snel kan beginnen. Tus sen het vertrek van mevrouw Dalhuisen en de nieuwe burgemeester zit maar twee weken. Het afscheid van het Twentse Goor, halverwege Enschede en Deventer, vervult haar met weemoed. Tegelij kertijd is blij dat ze het ambt mag. aanvaarden: "Het besturen van een gemeente vind ik prachtig. Ik had twee mogelijkheden. Of ik bleef tot m'n 65-ste wethouder van Goor, of we zouden verhuizen naar een an dere gemeente. Daar zou ik niet kunnen aankomen met: 'Hallo, ik ben Ineke van der Wel en ik wil graag wethouder worden'. Daarom heb ik bewust voor het burgemees tersambt gekozen. Het is bij één van de eerste sollicitaties gelukt". In de Goorse politiek was het de laatste weken opmerkelijk stil rond mevrouw I. van der Wel. Bij de laatste heftige oprispingen over haar grootste project, het sociaal- cultureel centrum, verhief ze haar stem nu eens niet. Er moest iets fun damenteels aan de hand zijn. Haar PvdA-fractie werd deze week inge licht. Het verlossende telefoontje van de Commissaris van de Konin gin van Zuid-Holland, S. Patijn, kwam gistermiddag. Haar principiële overtuiging dat emotie in de politiek niet altijd weg- gewalst hoeft te worden in parle- Afsluiten privéweg maakt munitiedepot onbereikbaar DEN HAAG/WASSENAAR- De Wassenaarder J. van Saarloos moet de marine voorlopig over zijn privé- terrein laten rijden. Dat heeft de Haagse rechter mr. J. Holtrop gis termiddag bepaald in het kort ge ding dat de Wassenaarder vorige week heeft aangespannen tegen de marine. Het conflict draait om een deel van de Mariniersweg dat is gelegen op privéterrein van Van Saarloos. De man verhuurde de grond in het verleden aan de marine, maar met ingang van 1 juli dit jaar zegde hij de huur op. Volgens Van Saarloos laat Brug Haaswijk opgelapt OEGSTGEEST - De J.A. Oortbrug over het Oegstgeester Kanaal in Oegstgeest wordt zo snel mogelijk opgeknapt. De planken van het wegdek zijn helemaal kromgetrok ken en bij vochtig weer zou een ge vaarlijke situatie zijn ontstaan. De brug voor fietsers en voetgangers vormt een belangrijke toegangsweg tot de nieuwbouwwijk Haaswijk. telkens de slagbomen open staan zodat toeristen zijn weg kunnen betreden, in het omringen de, beschermde natuurgebied kam peren en zelfs barbecueën. De marine vindt dat deze factoren niet opwegen tegen het belang van de staatsveiligheid. Immers, de weg vormt de enige route naar een be langrijk munitiedepot. Als de mari ne niet langer van de weg gebruik mag maken, zoals van Saarloos op straffe van een dwangsom 'eiste, wordt het depot onbereikbaar. De fensie hoopt in de toekomst het stuk land onteigenen. Eventueel zou er ook een beroep op noodweer kunnen worden gedaan. In beide gevallen achtte rechter Holtrop de marine niet kansloos. Ook oordeelde hij dat er in deze zaak geen sprake is van spoedei send belang: het nog geen zomer is en er zullen dus voorlopig geen toe risten zijn. Waarschijnlijk volgt in deze zaak nog een bodemprocedu re. De civiele rechtbank gaat dan uitmaken of Van Saarloos defensie alsnog de pas kan afsnijden. ZOETUKWUUUU - Het zoeter- ivoudse echtpaar Vink-Janmaat nam, gisterochtend alvast een voorschot op de viering van het 60-jarig-huwelijk op 13 novem ber. Burgemeester Houdijk bood het echtpaar namens-de gemeen te een fruitmand aan, omdat hij wegens een overvolle agenda niet op de huwelijksdag aanwe zig kan zijn. De heer Vink (85) werd gebo ren in Warmond, maar verhuis de op 5-jarige leeftijd naar Zoe terwoude. Mevrouw Vink (83) is een geboren en getogen Zoeter- woudse, die altijd in haar dorp is blijven wonen. Het echtpaar heeft zes zonen en zes dochters, 43 kleinkinderen en 23 achterklein kinderen. De heer Vink heeft zijn hele leven in de melkveehouderij gewerkt, waarvan 43 jaar bij hetzelfde bedrijf. Mevrouw Vink had jarenlang meer dan een dagtaak aan de opvoeding van de kinderschaar. De afgelopen twintig jaar heeft het echtpaar veel gereisd. Hoe wel beiden nog in een goede ge zondheid verkeren wordt het rei zen de laatste jaren toch wat ver moeiend. Tegenwoordig is het klaverjassen een belangrijke hobby. De heer Vink maakt nog dagelijks een tochtje op zijn fiets. (foto Ellen Martens) De burgemeester van Warmond, mevrouw G.W. van Wel met haar man en twee kinderen in haar huidige woonplaats Goor. (foto Paul de Jong) mentaire zinnen, bracht haar wel eens tot felle woordenwisselingen. Alle fractie prezen haar om haar be kwaamheden en inzet, maar haar werd soms wel een zekere arrogan tie en onbuigzaamheid verweten. Vooral de coöperatie met de burge meester was geen schoolvoorbeeld van harmonie. Met de jaren leerde ze dat het soms politiek toch effec tiever is het vuur niet in de ogen te laten schieten en grote woorden in te slikken. Vorig jaar, bij de misère rondom het sociaal-culturele centrum, was ze wel eens somber. Ze had een ge voel van machteloosheid en wilde het wethouderschap aan de wilgen hangen: "Ik had toen een punt dat ik zei: ik doe het niet meer. Anderen moesten me daarover heen tillen. Maar het geeft me wel een kick dat ik het zo ver heb geschopt dat ik het nu aan anderen kan overdragen. Overigens is het wel anders uitge pakt dan mijn bedoeling was". Financiën Ze laat er zich niet op voorstaan, maar vooral ook door haar daad kracht werd het huishoudboekje van de gemeente op orde gebracht. Goor kreeg een budgetbewaking, een meeijarenraming en bezuini gingen - waar verantwoord. De ambtelijke organisatie werd ge stroomlijnd en de fusie van de scho len voor voortgezet onderwijs, was vooral ook haar geesteskind. Mevrouw Van Wel: "We hebben samen in het onderwijs veel proble men opgelost. Dat heeft wel veel energie gevergd. Goor is een van de weinige gemeenten, waar niet be zuinigd is op het welzijnswerk. Groepen in de Goorse samenleving die het minder goed hadden getrof fen, hebben we geholpen. Er is meer overleg. Niet alleen hebben we de ambtelijke organisatie gestructu reerd, de manier van werken met el kaar was goed en plezierig. Zo wil ik ook graag in Warmond werken. In harmonie met college, raad, ambte naren en bevolking". Harmonie Ineke van der Wei-Markerink, gebo ren in het Achterhoekse Neede, kende Warmond alleen van het voorbijgaan op de rijksweg. "Ik'heb me natuurlijk een beetje georiën teerd. Het is een heel andere wereld dan Goor. Welgeteld 5010 inwoners en een ongelooflijke hoeveelheid water. Het ligt aan de Kagerplassen. Er zijn 14 'campings, 14 jachthavens, acht molens en 's zomers 10.000 re creanten. Het behoort tot het recre atiegebied van Leiden". "Ik wil in Warmond voorzichtig te werk gaan en er alles op richten om als college en raad in harmonie alle mogelijkheden van Warmond met creativiteit en inventiviteit te be nutten. De mentaliteit is in War mond anders dan in Goor. In Goor slaan ze weinig met de vuist op ta fel. Het is politiek rustig. Weinig te genstellingen. Als ik het zo inschat, zijn ze in Warmond directer, maar zijn ze het ook eerder kwijt". Spontaan en meisjes-achtig, als ze kan zijn, roept ze opeens spon taan: "En Warmond heeft een reser ve van 3,6 miljoen. Dat is nog eens wat anders hè?" Een burgemeester wordt veron dersteld onpartijdig te zijn en de De vroegere lerares Nederlands haast oneindige bestuurlijke mate- Goorse wethouder beseft wat dat kwam zeven jaar geleden vanuit het rie. Ze oogstte vaak bewondering betekent: "Je kunt niet meer terug- opbouwwerk direct op het pluche door getallen, voorschriften, rege- vallen op het politieke bastion van van de wethouderszetel. Met onver- lingen zo uit het blote hoofd op te je fractie. Je moet rekening houden holen ambitie, grote persoonlijke diepen. In moordend tempo en al- met alle fracties. Nou, ik geloof niet betrokkenheid en niet te stuiten tijd correct. Loco-burgemeester dat ik daar moeite mee zal hebben", ijver dook ze in de complexe en werd ze in 1985. Grenswijzigingen te beperkt ZOETERWOUDE - De gemeen teraadsverkiezingen in Zoeter woude worden niet uitgesteld. B en W hadden dat wel gewild, maar demissionair staatssecre taris mevrouw D.IJ.W. De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken weigert op het verzoek in te gaan. Dat blijkt uit een brief van de bewindsvrouwe. Volgens het wetsvoorstel dat nu wordt voorbereid blijft het grond gebied van Zoeterwoude ongeveer zoals het is en hoeven daarvoor geen verkiezingen te worden ver schoven. Stompwijk blijft bij Leids- chendam en komt - anders dan de provincie wilde - niet in handen van de gemeente Zoeterwoude. Rijksweg A4 wordt de nieuwe 'natuurlijke' gemeentegrens, waar door een deel van recreatiegebied Vlietland naar Leidschendam gaat. Daarnaast vindt een kleine cofrec- tie plaats aan de grens met Benthui zen, omdat die nu tamelijk grillig verloopt. Of de herindelingsplannen wer kelijk worden doorgevoerd hangt volgens gemeentesecretaris L. Kruithof af van de nieuwe staatsse cretaris. Mevrouw De Graaff-Nauta is wederom kandidaat, maar de mo gelijkheid bestaat dat een nieuwe staatssecretaris andere plannen koestert. Kinderdagverblijf officieel geopend in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Kinderdagver blijf 't Waterhoentje in Zoeterwou de is gistermiddag officieel ge opend door wethouder H.S. Gra- niewski van welzijn. In september werden de eerste kinderen in het verblijf aan de Westeindseweg ont vangen en in de komende jaren ver wachten de initiatiefneemsters een snelle groei. Tot nu toe werden per dag gemid deld vijf kinderen ontvangen. Bin nen drie jaar kan dat aantal groeien tot 10 tot 12 kinderen per dag. De to tale capaciteit is afhankelijk van het aantal baby's, omdat die meer tijd vragen dan wat grotere kinderen, 't Waterhoentje is op werkdagen ge opend van kwart voor acht 's och tends tot kwart voor zes 's avonds. De onthulling van het nieuwe torentje in de Wassenaarse nieuwbouwwijk Weteringpark, gistermiddag. (foto WASSENAAR - Wassenaar heeft er een nieuw torentje bij. Aan het begin van de nieuwbouwwijk Weteringpark heeft woningbouwvereniging St. Willibrordus het bouwsel gisteren officieel laten onthullen. Het voormali ge hoofd van de technische dienst, Q.J.P. Van Hemert. verrichtte de offi ciële handeling. In Weteringpark komen ongeveer 350 woningen. De helft van dat aantal is aan de westkant van de Zijlwatering verrezen, de andere helft schiet aan de oostkant van het water uit de grond. Het torentje staat in het westelijke deel van Weteringpark en markeert de laatste opleveringen van Wetering park ZATERDAG 4 NOVEMBER Alphen open dag landelijke zelfhulpor ganisaties 'Ouders van een over leden kind', van 13.00 tot 17.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. cabaretvoorstelling van Waar- denberg De Jong met Joop Hul, aanvang 20.30 uur in het Parkthe ater. Leiden wandeltocht Molenwinterserie over 10 of 15 km. start van 9.00 tot 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. bazar in Huize groenhove, Wit te Rozenstraat, van 14.00 tot 16.30 uur. bingo-avond bij Con Fuoco. vanaf 19.30 uur in het muziekcen trum, J.C. de Rijpstraat 23. voorstelling: 'Cocktailuur'. met o.a. Mary Dresselhuys en Ton Lensink, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. cabaretavond met Joke Bruijs. Gerard Cox en Rients Gratema, aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. optreden Dario en de Tamarin- dos met Salsa-muziek, vanaf Droomfabriek, Oude kindervoorstelling (vanaf 7 jaar): 'Brandaan' door toneel- groe'p Dwarf, aanvang 20.30 uur optreden zangeres Soesja Ci troen met begeleiding van Cees Slinger, vanaf 21.30 uur in Jazz club De Wagenschuur. Hoofd- uur in Boerderij Meerrust, Dorps- Wassenaar blijspel: 'En ik dan?' van Annie M.G.Schmidt, door toneelvereni ging Mimicri, aanvang 20.15 uur in Cultures" ZONDAG 5 NOVEMBER Hazerswoude concert vocaal ensemble 'Ri- cercare', aanvang 15.30 uur in Het Anker, Chopinlaan. Koudekerk schemerconcert met het Huy- gens Gitaarduo, aanvang 16.00 amateurkunstmanifestatie 'Ar tistieke Handen', vanaf 11.00 tot 17.30 uur in de Pieterskerk. demonstratie pijpmaken. vanaf 13.30 uur in het Pijpenkabinet, J bos van Bosman, start om 14.00 uur op de hoek van Wassenaarse- weg/Blauwe Vogelweg. familievoorstelling door de Rot terdamse Dansgroep, aanvang 15.00 uur in het LAK-theater. Cle- veringaplaats. film: 'Shantolo', over Indiaanse dorpen in Mexico, aanvang 15.00 uur in het Museum voor Volken- kunde, Steenstraat. optreden van de band 'Gratis Bier' in cafó Malle Babbe. Bees tenmarkt, vanaf 19.00 uur. Tropical Pink Party mmv de groep 'Djemga, aanvang 20.00 uur bij de Pink Puppies, gebouw De Kroon. Langegracht 65. Leiderdorp concert Jan van der Meer (pia no) en Koos verheul (fluit), aan vang 14.30 uur in de Muzenhof. Voorschoten lezing: 'Nederlandse tinglazuur tegels', door dhr. D. Hanekuijk, aanvang 12.30 uur in het Am bacht- en Baljuwhuis, Voorstraat. Warmond optreden 'Max Theawistle and his Friends of Bop'. aanvang MAANDAG 6 NOVEMBER Leiden rommelmarkt en handwerkver- koop in huize Rosenburch, 5 Meil aan 71, van 13.00 tot 17.00 uur. bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden, met Bloemensean- ce, aanvang 20.00 uur in zaal La ge Morsweg 14a. optreden muziek-, dans- en zangfestival Tatjikistan' uit Rus land, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15