'Bedreigde soorten in natuur handhaven' Rolluiken werken snelkraak in de hand 'Kleinere rioolbuis toepassen kan niet' Leidse advocaat voelt zich gepasseerd door ziekenfonds Netwerk van twaalf milieukundigen ingesteld V an Vliet internationale 'plantenman' in Lausanne ZATERDAG 4 NOVEMBER "1989 REGIO PAGINA 13 NOORDWIJKERHOUT Rollui ken aan de buitengevel van win kels zijn nutteloos en werken zelfs snelkraken in de hand. Dat zelfde geldt voor inbraakwerende deuren en gepantserd glas aan de buitenzijde van een zaak. Die opmerkelijke uitspraak deed G.A. Stolwijk, techno-pre- ventieadviseur van het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven van de rijkspolitie, tijdens de stu diedag 'Criminaliteit en bebouw de omgeving' in het congrescen trum Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout. Veel winkels zijn tegenwoordig voorzien van zware rolluiken in combinatie met een alarmsys teem. Het alarm gaat af zodra de inbrekers het luik hebben gefor ceerd. In de praktijk duurt het Preventieadviseur politie: alleen waardevolle spullen goed beveiligen soms wel twintig minuten voor de politie ter plaatse is. "En dat geeft de inbreker meer dan genoeg tijd om weg te halen wat van zijn ga ding is en de benen te nemen, lang voordat de gezagsdrager arri veert", aldus Stolwijk. Rolluiken maken bovendien een winkel straat onaantrekkelijk om 's avonds doorheen te lopen. Lege straten zijn een dorado voor van dalen en inbrekers. Er moet, zo is de overtuiging v de politieman, een andere i van beveiligen worden toegepast. Het is niet nodig een hele winkel voor dieven ontoegankelijk te maken. Alleen de spullen van waarde - de kas en dure appara tuur - moeten door middel van zware deuren en gepantserd glas worden beschermd. "Dit moet wel worden gecombineerd met een goed alarmsysteem", voegt Stol wijk er aan toe. Zijn oplossing is even doeltref fend als eenvoudig. Dieven bre ken in via de nauwelijks beveilig de voorgevel van de winkel. Di rect daarop gaat het alarm af. Dat laat de dieven nog weinig tijd om iets mee te nemen. Ze moeten im mers eerst het gepantserde ge deelte nog openbreken voordat ze bij de gewenste spullen kunnen komen. De tijd die ze hiervoor no dig hebben is 'tijdwinst' voor de politie. Veiligheid Straatverlichting wordt aange bracht met het oog op de ver keersveiligheid. Het wegdek is goed verlicht, de omgeving niet. Volgens W.J.M. van Bommel van Philips Nederland draagt deze openbare verlichting absoluut niet bij aan de veiligheid op straat. Onderzoek in binnen- en bui tenland heeft uitgewezen dat mensen zich op straat veilig voe len als ze een onbekend persoon op een afstand van vier meter kunnen herkennen. Die afstand is zodanig dat, indien nodig, nog een defensieve of ontwijkende actie kan worden ondernomen. Tijdens de studiedag in Noord- wijkerhout riep Van Bommel de gemeenten op hun openbare ver lichting zodanig aan te passen dat deze bijdraagt aan de sociale vei ligheid. Wat de beveiliging van panden betreft ziet de Philips-man het meest heil in permanente verlich ting. Ook gangpaden en andere 'enge doorsteekjes' moeten goed worden verlicht. Hoewel dit niet direct een taak is van de overheid, de gangpaden zijn veelal particu lier terein, kunnen gemeenten volgens Van Bommel wel stimule rend werken door bij voorbeeld wijkverenigingen aan te moedi gen gezamenlijk tot de aanleg van verlichtingsinstallaties over te gaan. Burgemeesters ldagen over 'belabberde rechtspositie' DEN HAAG - "Het is een in- en in trieste zaak dat de rechtspositie van bugemeesters nog steeds belabberd afsteekt tegenover die van andere beroepen. De nieuwe minister van binnenlandse zaken zou eraan moe ten werken om tot een eigen ar beidsvoorwaardenbeleid voor bur gemeesters te komen". Voorzitter I.J.P. Keijzer van de belangenvereniging van burge meesters zei dit gisteren op de na jaarsvergadering van deze vereni ging in Scheveningen. Keijzer, zelf burgemeester van Veghel, zei dat ook een burgemeester er recht op heeft naar waarde te worden be taald. "Arbeidsduurverkorting, deeltijdfuncties en ouderschaps verlof zijn normale verworvenhe den in onze samenleving", aldus Keijzer. Maar voor burgemeesters gelden deze verworvenheden nog niet. De belangenvereniging ziet ver der niets in de suggestie om burge meesters door de burgers te laten verkiezen. "Het past immers niet in ons bestel om naast de raad en de wethouders ook nog eens een indi vidueel politiek functionaris te plaatsen. Dat zou de positie van die zelfde raad en vooral van de wet houders ernstig verzwakken". Keijzer maakte duidelijk dat het instituut van de vertrouwenscom missie voldoet als het erom gaat de gemeenteraad bij de benoeming van een nieuwe burgemeester te be trekken. In Tilburg (Brokx) en Den Bosch (een CDA'er in plaats van PvdA'er Stemerdink) moest de gemeente raad recentelijk een hem opgedron gen burgemeester slikken. Keijzer verwees de bezwaren van de Bos sche en Tilburgse raad naar de prul lenmand: "Deze vertrouwenscom missies zijn zich te veel gaan be schouwen als kiescollege: teleurge steld omdat de door hen als eerste geplaatste kandidaat uiteindelijk niet benoemd werd". Volgens de Veghelse burgemeester zou de lijst met namen van de vertrouwens commissie aan invloed winnen als ze niet direct een rangorde in voor keur aangaf. Chef afdeling rioleringen in Leiden: LEIDEN/DELFT - Gemeenten kun nen ónmogelijk klein'ere rioolbui zen gebruiken. Doen ze dat wel, dan bestaat het risico dat het oppervlak tewater tijdens zware regenbuien wordt vervuild. Dat meent althans W. Ephraïm, hoofd van de afdeling rioleringen van de gemeente Lei-, den. De Delftse onderzoeker F. van de Ven verklaarde deze week dat ge meenten zich ten minste 150 mil joen gulden kunnen besparen door kleinere rioolbuizen aan te leggen. Volgens hem komt er namelijk lang niet zo veel regenwater in de riolen terecht als tot nog toe is aangeno men. Een aanzienlijke hoeveelheid van dit water verdampt of verdwijnt via de bestrating de grond in. De ca paciteit van de rioolbuizen hoeft daardoor lang niet zo groot te zijn. En hoe kleiner de buizen, hoe goed koper de gemeenten uit zijn. Mestprobleem door spreiden bedrijven oplossen DEN HAAG - Een deel van de in tensieve veehouderij-bedrijven in Nederland moet worden verplaatst naar regio's waar nog geen over schot aan' dierlijke mest is. Inkrim ping van de totale Nederlandse veestapel is niet direct noodzake lijk.' Het mestprobleem wordt voor een belangrijk deel uit de wereld ge holpen door de 'produktie van mest beter te spreiden'. Tot die conclusie komt oud-land bouwminister A.P.J.M.M. van der Stee in het rapport 'Om schone za kelijkheid'. Het rapport is opgesteld door een commissie onder voorzit terschap van Van der Stee en dient als ondersteuning bij het uitstippe len van het agrarisch beleid voor de komende jaren. In industriële verwerking van mest ziet Van der Stee weinig heil. Tot nu toe is dit veel te duur. Ephraïm betwijfelt echter of de capaciteit van de rioleringen kan worden verkleind. "Ze zijn niet be rekend op alle mogelijk stortbuien. Valt er in korte tijd meer dan 8 milli meter regen, en dat komt gemid deld zo'n zeven keer per jaar voor, dan wordt het water via een over stort geloosd op het oppervlaktewa ter. Dat 'overtollige' water is echter vervuild. Het is immers in contact geweest met rioolwater". "Ga je de capaciteit van de buizen verkleinen, dan zullen de riolerin gen sneller overlopen. En dat bete kent weer dat de singels en grach ten sterker vervuild zullen raken. De gemeente bespaart zich mis schien geld, maar dat leidt er wel toe dat er straks dode vissen in het water ronddrijven. En dat lijkt me ook niet zo gunstig". Ephraïm stelt trouwens dat de ge meente, wanneer ze straks oude rio leringen vervangt, de capaciteit op sommige plaatsen juist moet ver groten. "De aandacht voor het milieu wordt steeds groter. Als we de vervuiling van het oppervlakte water willen terugdringen, zal het misschien nodig zijn hier en daar grotere buizen te gebruiken, om de overstort zo veel mogelijk te beper ken". Van de Ven geeft in een reactie op het standpunt van de Leidse ambte naar toe dat rioleringen inderdaad sneller kunnen overlopen wanneer kleinere buizen worden gebruikt. Dat hoeft volgens hem echter niet te leiden tot een grotere vervuiling van het oppervlaktewater. "Uit mijn onderzoek is namelijk geble ken dat in dunnere leidingen naar verhouding minder rioolslib achter blijft. Juist dat slib is verantwoorde lijk voor de vervuiling tijdens een overstort. Het gebruik van kleinere leidingen kan de verontreiniging van het oppervlaktewater juist te rugdringen. Die vervuiling hoeft trouwens hoe dan ook niet plaats te hebben, want er zijn voldoende mo gelijkheden om een overstort tij dens een extreme regenbui te voor komen", aldus Van de Ven. De rioleringsbuizen kunnen een kleinere diameter krijgen, zegt onderzoeker Van de Ven, maar volgens de Leidse imbtenaar Ephraïm heeft dat wel bij hevige regen meer verontreiniging tot gevolg omdat dan het rioolwater tiaar boven komt. (archieffoto van Poelpolder in Lisse/Wim Dijkman) LEIDEN - De Leidse advocaat mr. D. Ladrak voelt zich gepasseerd door het ziekenfonds 'Zorg en Ze kerheid' nu deze zijn klanten aan raadt naar een Alphense concurrent te stappen in zaken waarin schade vergoeding wordt gevraagd. Ladrak meent dat ook Leidse advocaten in staat zijn dit soort schadeclaims af te handelen en heeft het zieken fonds gevraagd zijn klanten daar op te wijzen. Ladrak heeft alle waardering voor het initiatief van het zieken fonds om klanten te helpen schade vergoed te krijgen. Hiertoe werd on langs het project 'Claimcare' ge start. Uit eigen ervaring zegt Ladrak gemerkt te hebben dat mensen vaak onwetend zijn wanneer het gaat om het verhalen van schade. Dat het ziekenfonds zijn klanten al leen verwijst naar het Alphense ad vocatenkantoor kan volgens Ladrak leiden tot 'een zekere mono polisering van het rechtshulp aan bod in letselzaken'. Ladrak: "Je moet de uitstraling van het ziekenfonds op zijn 400.000 leden niet onderschatten. Het ge vaar bestaat dat advocaten die zich sinds jaar en dag met letselzaken bezighouden nu minder zaken krij gen waardoor hun kennis en erva ring afneemt. Dat lijkt me niet in het belang van de cliënt en de plurifor miteit van de rechtshulp". Onderdeel van regionale gezondheidsdiensten LEIDEN - Nederland kent sinds gisteren een netwerk van 12 medisch milieukundigen die deel uitmaken van de regionale gezondsheids- diensten. Deze specialisten worden betrokken bij allerlei vormen van verontreinigingen en milieuoverlast maar moeten bovendien de ge meenten adviseren over de gevolgen voor de ge zondheid van bij voorbeeld de vestiging van een bedrijf of de aanleg van wegen. De milieukundigen zijn voor een periode van driejaar aangesteld bij de gezondheidsdiensten van Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Eindhoven Grioningen, Haarlem, Heerlen, Zwolle en Utrecht. Hun opleiding aan het aan TNO verbonden Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg (NIPG) in Lei den werd betaald door WVC dat hiervoor 1,6 miljoen gulden beschikbaar stelde. De noodzaak tot het opleiden van artsen tot milieukundigen werd duidelijk aan het eind van de jaren zeventig toen verwarring ontstond rond milieuschandalen in Lekkerkerk en de Vogelmeerpolder. "De gezondheidsdiensten kregen toen tal van vragen op zich afgevuurd waarop ze het antwoord schuldig moesten blij ven omdat ze er geen verstand van hadden. Dat probleem hebben we willen oplossen door het opleiden van deze mensen", zegt wetenschap pelijk onderzoeker A. Stumpel van het NIPG. "De gezondheidsdiensten hebben de deskun digheid nu in eigen huis". De milieukundigen hebben allen een medi sche opleiding achteï de rug. Zij gaan zich niet alleen bezighouden met verontreinigingen van lucht, water en bodem maar ook met zaken als geluids- en stankoverlast. "Alle zaken een risico voor de gezondheid verbonden", legt Stumpel uit. "Zij kunnen ook een rol spelen wanneer mensen menen dat in hun omgeving een bepaalde ziekte meer voor komt dan elders en vermoeden dat dit met het milieu te maken heeft". Een volgende stap is dat de artsen die bij de gezondheidsdiensten werken worden ge schoold in de gevolgen van milieuproblemen. Het NIPG start daarvoor volgend jaar een oplei ding. Volgens Stumpel beschikken de gezond heidsdiensten daarmee over voldoende des kundigheid om waar nodig in samenwerking met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne bijstand te verlenen bij milieuproblemen. "Mensen moeten weten dat zij niet alleen in Alphen maar ook in Leiden of elders onder gelijke con dities worden geholpen", zegt Ladrak. Het ziekenfonds zou naar zijn mening klanten moeten verwij zen naar organisaties als het Bureau voor Rechtshulp, de Rechtswinkel of het Instituut Burgerraadslieden 'waar men uitstekend op de hoogte is welke advocaten terzake kundig zijn'. Overigens vindt Ladrak dat het project 'Claimcare' nog niet ver ge noeg gaat. "Niets" dan lof over dit project maar ik heb de indruk dat men zich te veel concentreert op de gevolgen van verkeersongevallen. Echter, wat te denken 'van bedrijfs ongevallen of medische fouten. Ook daaraan kan nog heel wat gebeuren, is mijn ervaring". 'Schade beperken bij stilleggen verkeer bij smog' DEN HAAG - Teneinde de econo- mische schade zoveel mogelijk te beperken, moet bij het stilleggen van verkeer na smogalarm onder scheid worden gemaakt tussen per sonen- en vrachtauto's. Dat is één van de punten waarvoor het staten lid H. van Woerden (D66) aandacht vraagt in een brief aan de commis saris van de koningin in Zuid-Hol land, S. Patijn. De Alphenaar laat zich in een se rie vragen kritisch uit over de door Patijn afgekondigde verkeersmaat regelen bij smogalarm. Van Woerden vreest vooral de nevenef fecten van het stilleggen van gemo toriseerd verkeer in de grootste Zuidhollandse gemeenten. Van Woerden noemt die effecten 'onge wenst'. Bij een dergelijk ingrijpende maatregel moet 'in het belang van de openbare gezondheid' de drin gende noodzaak duidelijk worden aangetoond, stelt Van Woerden. Bij het stilleggen van het verkeer kan de toelevering van stoffen en produkten in gevaar komen. Van Woerden zegt ook dat door stagna tie van de winkelbevoorrading de voedselvoorziening van de bevol king in de knel kan komen. LEIDEN "Er worden heel veel bedreigde plantensoor ten gesmokkeld. Hier in de Leidse Hortus Botanicus staan er veel die we in beslag hebben kunnen nemen. Zo valt er nog wat van te red den. Want we moeten zoveel mogelijk gekweekt materi aal zien uit te zetten in de strijd tegen de roofbouw". Dr. G. van Vliet, tot maart volgend jaar nog wetenschappelijk direc teur van de hortus, gaat vanaf die tijd in internationaal verband de strijd aan met de illegale planten- handel. Nederland vaardigt hem af naar het secretariaat van de Was hington Conventie in Lausanne. Volgens die conventie, waarbij sinds de oprichting in 1973 inmid dels 103 landen zijn aangesloten, wordt de handel in bedreigde dier en plantsoorten aan banden gelegd. Bioloog Van Vliet wordt de eerste plantendeskundige in Lausanne. door Anriemiek Ruygrok "De handel in zeldzame planten soorten is niet verboden, maar moet wel in de hand worden gehouden. Veel exotische en Europese orchi- deeënsoorten verdwijnen, omdat het zulke veelgevraagde planten zijn. Hetzelfde gebeurt met vlees etende plantjes in de VS en de Zuidamerikaanse cactussen. Door regeringen te informeren en te in strueren over de manier waarbp de illegale handel kan worden aange pakt, hopen we tenminste wat nog over is te kunnen handhaven". Aan de hand van lijsten met be dreigde soorten geeft men regerin gen een handvat om de illegale han del tegen te gaan. Immers geen plant mag een bij de conventie aan gesloten land uit zonder vergun ning en degelijke controle. Net zo min komt een plant zonder vergun ning een land in, mits dat land na tuurlijk bij dé conventie is aange sloten. Het probleem zit vanzelfspre kend in de landen die niet bij de conventie zijn aangesloten, zoals Mexico en een aantal Afrikaanse en Aziatische landen. Van Vliet: "Door vernietiging van bossen en dergelij ke zijn veel soorten uitgeroeid en worden tienduizenden ernstig be dreigd. De lukrake handel in wilde planten vormt eveneens een bedrei ging, vooral voor de opvallende or chideeën en cactussen". Van Vliet zal zich vooral met de controle op de handel bezighouden. Daartoe zal hij onder andere ter plekke een aantal inspecteurs oplei den die de controle ter hand moeten "Veel bedreigde soorten bevin den zich, net als bedreigde diersoor ten, in reservaten. Landen realise ren zich dat natuurbescherming ter plekke een goede zaak is. Maar bui ten de reservaten om kunnen smok kelaars nog met planten het land uitgaan. En weg is weg. Wat ik hoop te bereiken is dat zeldzame soorten in natuurlijke omstandigheden kunnen blijven groeien. De smok kel zien te minimaliseren. Maar veel hangt natuurlijk af van de mede werking van de lidstaten". Een veel gehoorde kreet van han delaren is volgens Van Vliet: "Ach ze maken daar toch die bossen stuk, laten wij die planten dan hier maar kweken". Dat is een aardige ge dachte, maar Van Vliet ziet maar bitter weinig van de wilde planten in kweek terug. "Het bezwaar is bo vendien datje zo geen soort in stand houdt. Een voor de handel ge kweekte plant kan in een bloempot voor het raam natuurlijk best gedij en, maar het gaat om handhaving van het natuurlijk evenwicht". Aaibaar Houden allerlei organisaties zich bezig met de bescherming van be dreigde diersoorten, met planten is dat anders gesteld. Toch ziet Van Vliet hierin een kentering komen: "Dieren spreken natuurlijk erg aan. Dat komt door de aaibaarheidsfac tor. Zo'n olifant zou men wel over zijn slurf willen aaien en met plan ten is dat niet het geval. Toch begint ook een organisatie als het Wereld Natuur Fonds nu aandacht voor be dreigde plantensoorten te krijgen. Want je kunt dieren beschermen, maar de leefomgeving van de be dreigde diersoorten is evenzeer van belang". De Washington Conventie is een afspraak tussen regeringen. Geza menlijk nodigen die specialisten uit om de afzonderlijke facetten van die afspraak te begeleiden. Van Vliet: "Ik ben de eerste planten man. Mijn aanstelling is blijvend. Nederland zal de eerste drie jaar de kosten voor zijn rekening nemen, daarna worden de lasten over alle staten verdeeld". Het aantal landen dat de conven tie onderschrijft neemt nog steeds toe, stelt Van Vliet tevreden vast. En als het aan hem ligt zullen bin nen afzienbare tijd alle 200 landen van de wereld zich sterk maken om het uitsterven van planten en dieren te voorkomen. Wanneer hij in maart naar Lausanne afreist, kan hij met een te vreden gevoel de deur achter zich sluiten. Sinds zijn aantreden in 1980 als wetenschappelijk directeur van de hortus, is de Clusius-tuin in oude Hortus-di recteur Van Vliet, de eer ste planten- Lausanne. '"Wat ik hoop te bereiken is dat zeldzame soorten in na tuurlijke omr. standighe- den kunnen blijven groei- (foto Jan Holvast) luister hersteld, zijn de kassen gere- zen. "Maar de bromelia's hebben in Vliet zich zal inzetten, is in Leiden noveerd en is begonnen met de aan- diergaarde Blijdorp een goed on- de toekomst van de hortus verze- leg van de Von Siebold Memorial derdak gekregen". kerd: "Wij hebben de hortus met Garden. "De fondsenwerving voor Niet als directeur, maar als gast het herbarium kunnen onderbren- het vierde eeuwfeest van de hortus zal hij de feestelijkheden rond het gen in één universitair onderzoeks- door de Clusiusstichting mag ge- eeuwfeest van de botanische tuin instituut. Dat is van belang voor het slaagd worden genoemd", snuift hij mei volgende jaar bijwonen. En voortbestaan. De Leidse hortus tevreden. Minpunt is dat uit bezui- waar in andere universiteitssteden heeft fier en trots vier eeuwen uitge- nigingsoverwegingen een (klein) de hortus bijna net zo wordt be- zongen en hoeft voorlopig de toe deel van de collectie moest verhui- dreigd als de planten waarvoor Van komst niet te vrezen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13