TAD LEIDEN Commissaris boos na kritiek gemeenteraad Huurmoordenaar verdacht van moord op Turk LEIDSCH W DAGBLAD College van B en W steunt plan voor Kinder Kunstuitleen 'Politie voert besluiten gemeente wel loyaal uit' Ontslagen Leidenaar eist in kort geding recht op werk BONAPARTE s ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 LEIDEN - Het college van B en W is voorstander van invoering van een Kinder Kunstuitleen. B en W hebben een motie van D66 over dit onderwerp van een positief advies voorzien. Het is overigens nog niet duidelijk of de Kinder Kunstuitleen daadwerkelijk gestalte krijgt. Er wordt in elk geval een onderzoek naar de haalbaarheid gedaan. Volgens D66 zou de Kinder arto theek aan de algemene Kunstuit leen gekoppeld kunnen worden. De motie van D66 die volgende week bij de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad aan de orde komt, is een van de weinige die de burge meester en zes wethouders una niem steunen. In totaal dienden de politieke partijen 54 moties in. Ne gen daarvan zijn wat betreft het col lege van B en W betreft akkoord. B en W zijn verdeeld over twee moties van Leiden Weer Gezellig (LWG). Een meerderheid van het college is er voorstander van om een herinneringsplaquette aan te bren gen voor de 19e eeuwse Leidse foto graaf Israel David Kiek. Volgens LWG moet de plaquette vergezeld gaan van één van zijn kiekjes. Een andere motie van LWG gezel lig wordt door een minderheid van het college gesteund. De partij wil dat Koningin Emma in Leiden wordt geëerd met een lindeboom. Voor de drie laatste vorstinnen zijn in Leiden dergelijke bomen geplant en van een inscriptie voorzien. LWG zegt in de motie "zich erover te verheugen dat in 1990 het Ko ninkrijk der Nederlanden 100 jaar onafgebroken door vrouwen wordt geregeerd". Raadslid B. Stöxen wil stelt dan ook voor dat er voor Emma op internationale vrouwendag dan wel boomplandag 1990 een linde boom voor haar te planten. De motie van LWG om alvast voorbereidingen te starten voor het invoeren van vrije sluitingstijden in de horeca, wordt niet gesteund door het college. LWG wil alvast verorde ningen aanpassen om onmiddellijk na de verkiezingen een besluit te ne men. Voor vrije sluitingstijden lijkt zich een meerderheid in de gemeen- tersaad af te tekenen nu de PvdA daar voorstander van is. Alleen Links Leiden wil de sluitingstijden aanscherpen. School gesloopt LEIDEN - In de afgelopen we ken is een gedeelte van de LOM- school De Twee Sleutels, aan de Rijnsburgersingel, met de grond gelijk gemaakt. De slo pers zijn daarbij een handje ge holpen door de jeugd. Die gooi de deze week zo n 90 ruiten ka pot. Dat betekent een flinke strop want het gebouw dat doelwit werd van de vandalen blijft ge woon staan. Totale nieuwbouw voor de LOM-school bleek te duur. Daarom wordt een gedeel te van het gebouw gerenoveerd en uitgebreid met een stukje nieuwbouw in de richting van het binnenterrein. Naast de school worden, op de hoek van de Rijnsburgersingel en de Schuttersveldweg, 40 ap partementen gebouwd. De nieuwbouw zal, beter dan de ou de bebouwing, aansluiten bij de kantoren op het Schuttersveld. Het wordt trapsgewijs opge trokken, van drie/vier woonla gen langs de singel tot zeven verdiepingen aan de Schutters veldweg. Het is de bedoeling dat vol gend jaar met de bouw van de woningen en het nieuwe gedeel te van de school begonnen wordt. (foto Wim Dijkman) Gemeente mag zich beraden over stationsplan LEIDEN - De gemeente Leiden heeft van alle betrokkenen bij het stationsplan de gelegenheid gekre gen zich nader te beraden op de ont stane politieke situatie. De betrok kenen, zoals het AZL, de NS en de NZH, stemden gistermiddag in met het opschorten van de onderhande lingen tot in december. Dan moet er meer duidelijkheid zijn over de ver dere uitwerking van het stations plan en de vraag of de tunnel in die uitwerking wordt meegenomen. Wethouder Van der Molen (ruim telijke ordening) heeft in het over leg gistermiddag de andere partijen uitgebreid ingelicht over de proble men in de Leidse gemeenteraad die zijn ontstaan door de ommezwaai van haar partij, de PvdA. De sociaal democraten besloten begin deze week af te stappen van de tunnel uit het stationsplan. De PvdA-fractie vindt twintig miljoen gulden te veel voor deze voorziening, vooral ook omdat deze uitgaaf ten koste dreigt te gaan van zaken als kinderopvang en bejaar denzorg. LEIDEN - Hoofdcommissa ris Mostert van de Leidse po litie heeft een boze brief ge stuurd aan burgemeester Goekoop over de discussies in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer begin oktober. Mostert is boos om dat door de vragen en op merkingen van de raadsle den werd gesuggereerd dat de Leidse politie gemeente lijke besluiten niet loyaal uitvoert. Inmiddels is er een informele bijeenkomst ge weest waar de zaak is uitge sproken. Tijdens de commissievergadering, waarin de begroting ter discussie stond, vroegen raadsleden zich openlijk af of de politie' wel altijd meewerkt. Zo stelde het PvdA- raadslid Geradts de handhaving van het eenrichtingsverkeer op het Noordeinde ter discussie. Volgens Geradts zou de controle door de Leidse politie niet optimaal zijn ge weest. Uitgebreid legt Mostert in zijn brief uit dat die opmerking nergens op slaat. In tien dagen tijd stak de. politie bijna 275 uur in de controle op het Noordeinde en de Breestraat. In die tijd schreven de agenten 376 bekeuringen uit aan automobilisten die fout parkeerden op de Bree straat of het Noordeinde, of een van deze wegen van de verkeerde kant inreed. Nog eens een kleine 250 autobestuurders kregen een waar schuwing. "Enige tijd later is met de wethou der en de burgemeester afgespro ken dat de controle zou worden te ruggebracht tot toezicht tijdens de surveillance. Dit laatste is gebeurd tot op het moment dat de verkeers borden werden verwijderd", aldus Mostert in de brief. Hij zegt verder dat geen enkel procesverbaal tot op heden heeft geleid tot een rechts zaak. Hij betwijfelt ook of mensen voor deze kwestie terecht moeten staan. "Ik ben zeer benieuwd hoe met de investering van de controle uren door de politie verder wordt omgegaan. De kans is zeer groot dat deze nooit op de 'rol' (de agenda van de rechtbank-red.) komen". Mostert wijst bovendien fijntjes op de kritiek van 'verschillende au- toriteiten en raadsleden', dat de po litie teveel tijd zou besteden aan het verkeerstoezicht. "Hoe moet ik dit ADVERTENTIE EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! 'Leiden Boommarkt 8 071-124124* Wassenaar Kerkehout 22 01751 -77 253 rijmen met de opmerkingen van de heer Geradts", zo vraagt hij zich af. Verkeerd daglicht Ook aanmerkingen van het nieuw bakken PvdA-raadslid Van Rij op de politie, die niet actief zou optre den tegen problemen allerlei buur ten, worden door Mostert wegge wuifd. Wederom uiterst omstandig schrijft Mostert dat de politie wel degelijk optreedt. Als direct ingrij pen van de politie nodig is, stuurt de wachtcommandant een surveil lancewagen naar de plek des on- heils. Is het probleem niet acuut, dan komt de wijkagent in actie. "Bij beide vormen is geen sprake van het ontbreken van de bereidheid tot medewerking vanuit de politie. Ie dere klacht wordt serieus geno- Omdat de kritiek werd geuit ter wijl er niemand van de politie aan wezig was, ontstond er volgens Mostert een geheel verkeerd beeld. Vooral bij het publiek dat via kran- teberichten kennisnam van de op merkingen van de politici. En daar door de indruk kreeg dat de politie niet-loyaal de besluiten van de ge meente wil uitvoeren. "Ik vind dit zeer ernstig", zo schrijft hij. Met name de uitspraken van Van Rij over het wijkoptreden gaan de korpschef te ver: "Zijn opmerkin gen zetten het werk van de wijk agent en de surveillant in een geheel verkeerd daglicht". Nadat Mostert de brief had ver stuurd, volgde onlangs een infor meel gesprek tussen de hoofdcom missaris en de politiek. Een verhel derend en constructief gesprek, zo benadrukken mensen die erbij aan wezig waren. In dat gesprek hebben de raadsleden gezegd niet te twijfe len aan de loyaliteit van het korps. Bovendien is afgesproken dat de politie in de toekomst aanwezig is bij de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening en verkeer als over de begroting wordt gespro ken. Verder zal elke keer aan de hand van de agenda worden beke ken of de aanwezigheid van de poli tie tijdens een vergadering gewenst weer aan het werk bij een compu terbedrijf, waar hij sinds anderhal ve maand niet meer wordt toegela ten. In een kort geding, gisteren voor de Haagse rechtbank, eiste hij terug te mogen keren, in elk geval tot de kantonrechter in december een uitspraak doet over een ont slagaanvraag. Na anderhalfjaar werkloos te zijn geweest en te zijn bijgeschoold, trad de werknemer in maart voor zes maanden in dienst van het compu terbedrijf. In augustus volgde een beoordelingsgesprek, waaruit niet bleek dat de Leidenaar het slecht had gedaan. Hem werd zelfs een ar beidsovereenkomst voor onbepaal de tijd voorgelegd. Daarin was een proeftijd van een half jaar opgeno men, waarvan de programmeur zei die niet te accepteren. Daarover werd een akkoord bereikt. Tijdens zijn vakantie in septem ber kreeg de man te horen dat hij op staande voet werd ontslagen. Het was de directie gebleken dat hij niet alle opdrachten goed had uitge voerd, daarover onjuiste informatie had verstrekt èn dat hij bij zijn solli citatie niet de waarheid had verteld over een diploma. Overleg tussen advocaten leidde ertoe dat het ont slag op staande voet ongedaan werd gemaakt. Maar de Leidenaar kon verder wel thuisblijven. Via de kan- LEIDEN De moord op de 29- jarige Turkse Voorschotenaar M. Gakiroglu begin dit jaar, is vermoedelijk gepleegd door een huurmoordenaar. Het slachtoffer werd op 7 januari op de Nieuwe Rijn met vier kogels door het hoofd geschoten. Vol gens de politie is het heel goed denkbaar dat een familievete ten grondslag heeft gelegen aan de moordpartij. Een verband wordt gelegd met een moord vorig jaar op een 28-jarige Voor schotense. De Leidse politie heeft echter geen keiharde be wijzen voor deze theorie. De Voorschotenaar werd rond het middernachtelijk uur voor het Turkse café-restaurant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn neergeschoten. Het slachtoffer had hier de avond doorgebracht. Bij zijn lichaam wer- den drie ongebruikte patronen aan getroffen, wat volgens kenners van de Turkse cultuur een waarschu wing inhoudt dat in de toekomst meerdere slachtoffers in de familie zullen vallen. Een van de sporen van het recher cheteam dat de moord onderzocht, leidde naar een moord die vorig jaar juli in Turkije werd gepleegd. Slachtoffer was een 28-jarige Turk se, die in Voorschoten woonde, met wie Qakiroglu een paar jaar geleden een relatie had aangeknoopt. Net als deze vrouw was Qakiroglu gebo ren en opgegroeid in hetzelfde dorp in Turkije. De families waren des tijds overeengekomen dat zij met el kaar zouden gaan trouwen. Dit ging echter niet door toen de vader van de vrouw in 1976 werd vermoord in zijn woning in de Leid-- se Joubertstraat. Het bleek te gaan om bloedwraak. De vader werd ver moord door een 19-jarige landge noot omdat hij diens zuster zou heb ben verkracht. De vader van Qaki- roglu vond het toen niet meer ver antwoord dat zijn zoon trouwde met de dochter van een vermoorde man. Het gevaar zou bestaan dat zijn zoon bij een wraakneming betrokken zou kunnen worden. Drugs Het slachtoffer en de vrouw trouw den vervolgens met andere part ners. Jaren later zouden zij elkaar toevallig in Voorschoten weer ont moeten. De vrouw was inmiddels getrouwd met een man die in Ne derland verschillende keren met justitie in aanraking was geweest wegens handel in verdovende mid delen. Hij is uiteindelijk naar Span je uitgeweken omdat hij hier nog een gevangenisstraf moet uitzitten. De vrouw wilde van deze man scheiden, omdat zij hem nooit meer zag. Uiteindelijk is de scheiding, hoewel moeizaam, er toch door ge komen en werden de twee kinderen aan de vrouw toegewezen. In de tijd dat de man in Spanje verbleef, heeft de vrouw regelmatig contact gehad met Qakiroglu. Dit was in de Turkse gemeenschap bekend en niet wordt uitgesloten dat de ex-man dit ook ter ore is gekomen. Ondanks de scheiding heeft de vrouw later toch contact gehouden met haar ex-man en zou zelfs een heroïnetransport voor hem hebben verzorgd. Het geld daarvan heeft zij niet afgedragen aan haar ex-man. Samen met haar moeder en twee dochtertjes ging zij in juli 1988 op vakantie naar Turkije. In een res taurant in de omgeving van Bolu op 22 juli werd zij in bijzijn van moeder en kinderen doodgeschoten. De da der ontkwam in een gereedstaande auto. Huurmoordenaar Op basis deze moord denkt de poli tie dat de ex-man een huurmoorde naar in de arm heeft genomen om zowel zijn ex-vrouw als haar vriend om het leven te brengen. De Turkse politie hield in verband met de dood van de vrouw vijf mannen aan, waarvan er nu nog een vastzit. Een Een politieagent aan het werk na de moord vorig jaar juni op de Nieuwe Rijn vermoedelijke moordenaar van Cakiroglu nu in Spanje. Het betreft een goede kennis van de ex-man van de vermoorde vrouw. De Leid se politie heeft na de moord ver schillende verdachten aangehou den en vastgehouden. Twee daar van werden wegens gebrek aan be wijs vrijgelaten en naar Turkije ge stuurd omdat zij illegaal in Neder land verbleven. De man waarvan de Turkse politie denkt dat hij Qaki- roglu om het leven heeft gebracht is voor de Leidse recherche een vol strekt onbekende. Na het plegen van de moord moet hij onmiddellijk het land hebben verlaten. Leidse afvaardiging is nog wel naar Turkije gegaan om onderzoek te doen, maar dat leverde niets op. De Turkse politie deelt wel het sterke vermoeden van de Leidse re cherche dat de ex-man achter de twee moorden zit. De man had bij voorbeeld geen enkele belangstel ling getoond voor de voortgang van het onderzoek naar de moord op zijn ex-vrouw. Vier van de vqf ver dachten zijn inmiddels op vrije voe ten gesteld wegens gebrek aan be wijs. Eerder gedane verklaringen die Van belang waren voor het on derzoek in Leiden, werden door hen later weer ingetrokken. De verdach te die nog steeds vastzat, wordt nu nog bijgestaan door drie advocaten. Volgens de Turkse politie zit de tijd moest de werknemer zijn vrije dagen maar als sollicitatieverlof be schouwen. Hij heeft loon over de af gelopen maanden gehad, "maar het gaat niet om zozeer om dat geld", al dus zijn advocaat. "Het gaat om het recht op werk". De Leidenaar vecht de motive ring voor zijn ontslag aan en wil in elk geval tot de uitspraak van de kantonrechter blijven werken. Het feit dat hij tot die tijd niks meer doet, kan een nadelige invloed op de beslissing van de kantonrechter hebben en hij raakt achterop, om dat de ontwikkelingen in de bran che nu eenmaal zeer snel gaan. Dat is reden om zo lang als het kan aan de slag te blijven. De directie van het bedrijf zegt dat de organisatie te klein is, in elk geval voor (openlijke) arbeidscon flicten. Verder blijft de directie bij de bewering dat man zijn werk niet goed heeft gedaan. Als dat voort duurt, lopen de klanten risico's. En ander werk is er niet voor de man. Voor het geval de kantonrechter de arbeidsovereenkomst niet wil ontbinden, is ook bij het arbeidsbu reau een ontslagvergunning aange vraagd. Of de man voor die tijd nog aan de slag kan, daarover doet de president van de rechtbank 10 no vember uitspraak. Schietpartij op Nieuwe Rijn houdt verband met moord op Voorschotense Afgesloten Het onderzoek van de Leidse politie staat volgens woordvoerder Grave- land nu op een laag pitje. Het tech nisch onderzoek is afgesloten. De zaak is nu in handen van twee re chercheurs en de zaak kan worden heropend wanneer er nieuwe feiten boven water komen. Het onderzoek in Leiden verliep destijds heel moeizaam en tijdro vend. De getuigen en verdachten waren niet zonder tolk te verhoren. Bovendien moesten verklaringen later worden gewijzigd of aange vuld. De eigenaar van het restau rant, annex koffiehuis had ten tijde van de moord tegen de aanwezige klanten gezegd: 'Jullie hebben niks gezien en niks gehoord'. Hij was bang dat hij zijn zaak zou kwijtra ken. Groenprijzen uitgereikt door wethouder Kuij ers LEIDEN - Wethouder Kuijers (groenvoorzieningen) heeft gis termiddag de jaarlijkse groen prijzen van de gemeente Leiden uitgereikt. Vorig jaar besloot het ge meentebestuur zo'n groenprijs in te stellen om liefhebbers van tuinieren een pluimpje te geven en te stimuleren hun tuin extra mooi te maken. Keurmeesters zijn eind juni begonnen met het beoordelen van de tuinen, voor lopig alleen in de wijk Boek horst en in gedeelten van de Ste venshof. De bewoners bleken enthousiast te hebben meege werkt aan de actie want er wa ren veel mooie en goedverzorg de tuinen bij. Het kiezen van winnaars was daardoor niet ge makkelijk. De keurmeesters gaven cijfers voor de inrichting en voor het onderhoud van de tuin. Er is ge keurd in drie categorieën: de kleine tuin (kleiner dan 25 vier kante meter), de grote tuin (gro ter dan 25 vierkante meter) en de gemeenschappelijke tuin. De eerste prijs in de categorie tui nen kleiner dan 25 vierkante meter ging naar L. Pieters (Boekhorst) en naar A. Arnoldus (StevenshoO. De eerste prijs in de tweede categorie (groter dan 25 vierkan te meter) ging naar mevr. De Wit (StevenshoO. In de categorie ge meenschappelijke tuinen ging de eerste prijs naar P. Logger en Disselhorst (Boekhorst). Eervol le vermeldingen in de laatste ca tegorie gingen naar M. van de Put (Boekhorst) en naar M. Lin- gerak (StevenshoO. Het is de bedoeling om in vol gende jaren ook in andere ge deelten van Leiden keuringen te laten plaatsvinden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN SIAD LblübN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11