Q 'Lobby-circuits zetten EG op verkeerde been' Bulgaarse glasnostbeweging viert zijn eerste verjaardag Verfrissende kijk op gangstergenre 'De Avonden' bijna klaar VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 BIOSCOPEN 'Married fo the mob'; regie: Jonathan Demme; hoofdrollen: Dean Stockwell en Michelle Pfeif fer; theater: Kijkhuis, Leiden Wat doet een gangster na een druk ke werkdag? Staat zijn vrouw met het eten klaar? Heeft hij kinderen? Hoe heeft hij zijn huis ingericht? In de komedie 'Married to the mob' van Jonathan Demme wordt een tipje van de sluier opgelicht. Harde gangsters en stoere politiemannen worden gehinderd door lastige menselijke trekjes. Soms zijn het gewoon jaloerse huisvaders of ver liefde schooljongens. En achter de schermen houden hun echtgenotes de touwtjes stevig in handen. Het is de vertrouwde wereld van goedko pe gangsterfilms en tv-series, maar alles gaat net nèt even anders. Een verfrissende kijk op een bekend ge- Dat blijkt al uit de keuze van de hoofdpersoon. Huurmoordenaar Frankie DeMaroo wordt uit de weg geruimd wanneer hij bij vergissing de suana induikt met de vriendin van zijn baas Tony. Vanaf dat mo ment wordt de aandacht van de kij ker gericht op Frankies kersverse weduwe Angela. Angela (Michelle Pfeiffer) heeft schoon genoeg van alles. Schoon genoeg van de maffia, van haar bij elkaar gestolen meubi lair, en van haar vriendinnen die al lemaal te veel naar 'Dallas' hebben gekeken. Nu is ze ook haar man nog kwijt. Nauwelijks is ze bekomen van de de schok of ze wordt lastig gevallen door Tony (Dean Stock well), iemand die zich niet door een gewetensprobleempje laat weer houden als het om vrouwen gaat. Angela schenkt haar hele inven taris aan de liefdadigheid en vlucht met haar zoontje naar een flat in de stad. Tony blijft haar echter op de hielen zitten, maar het gevaarlijkst is Tony's wraakzuchtige echtgenote Connie. Bovendien trekt ze de aan dacht van Mike, een als loodgieter vermomde rechercheur die onver hoeds verliefd op haar wordt. Mike (Matthew Modine) verknoeit zijn opdracht en keert zich tegen zijn su perieuren. Kortom, stof genoeg voor een film vol verwarrende ver wikkelingen, misverstanden, dub belspel en hilariteit. Jonathan Demme ('Stop making sense', 'Something wild') verfilmde dit gegeven in een levendige, spon tane stijl met snedige dialogen en een vleugje zwarte humor. In het begin lijkt het een doorsnee mis daad-komedie, maar al snel zorgt Demme voor prettig ontregelende effecten. "Doe maar gweoon, dan doe je al gek genoeg lijkt hij zijn helden te willen toeroepen. Vervol gens laat hij ze lekker in het stof bij- sement. Hij weet zijn plaats, blaast 'Married to the mob' een van de \e:r}',1??emm1ex goed begrepen de film niet onnodig op en zoekt het leukste komedies van de laatste tijd liever in ironische slapstick. Hij is geworden. doet dat echter met zo veel flair dat LEO BANKERSEN Première in december Jennifer Jason Leigh is een pitti ge actrice die onder meer te zien is in twee films waarin Rutger Hauer de hoofdrol speelt ('Flesh blood' en 'The hitcher In 'He- arts of midnight' van Matthew Chapman spéélt ze zelf de hoofd rol. Ze is een enigszins gestoord meisje dat een nachtclub erft en besluit in haar eentje de club te gaan uitbaten. Vanaf de eerste dag krijgt ze te maken met vreem de gebeurtenissen en met een vreemde bezoeker (Peter Coyote) die zich voordoet als politieman. Het verhaal lijkt de kant van on versneden horror op te gaan vol bloedspetten en enge toestanden, maar draait net op tijd bij in de richting van een behoorlijk span nende thriller. Jason Leigh en Coyote spelen trefzeker en zijn klassen beter dan Frank Stallone, de broer van Sylvester. Warner Home Video. 'Nomads' van John McTiernan biedt bij vlagen echte horror. Ge heimzinnige verschijningen ter roriseren een gezin. Zijn het zwer vers of zombies? Leslie-Anne Down en Pierce Brosnan doen er een hele tijd over voor ze daar achter zijn en wie gevoelig is voor griezel kan er het hart bij ophalen. CBS/F ox. Een beetje griezel biedt 'The guillotine' van Leo Penn, maar het gaat in deze film vooral om het vertrouwde spe.urwerk. Peter Falk levert als inspecteur Colum- bo weer een gedegen staaltje rondscharrelen nadat een illusio nist dood is aangetroffen. Falk FILMS OP VIDEO loenst als vanouds, zijn regenjas is nog steeds morsig en het is weer een genoegen hem bezig te zien. Esselte CIC. Een andere speurder is Antho ny Denison. In 'Exposure' van Noel Nosseck krijgt hij te maken met een dode prostituée, gespe cialiseerd in sado-masochisme. Een dergelijk onderwerp kan ste vige kost opleveren, maar ik sta er altijd weer versteld van hoe Ame rikaanse regisseurs je dood kun nen gooien met prostituées, zweepjes en stevig leer en toch een film voor 12 jaar kunnen ma ken. RCV 2001. Geheime diensten en KGB'ers draven op in 'The humpty dump- ty man' van de Australische regis seur Paul Hogan. In een degelijk verhaal toont hij hoe een onschul dige zakenman-die-hogerop-wil, verstrikt raakt in een akelig ge- heime-dienstenweb. Erg snel is de film niet, maar in Australië wo nen veel kundige acteurs en ze hebben daar niet zo de neiging ge brek aan ideeën te verhullen met sensationele scènes als in de USA. Video excellent. Wraakfilms zijn er bij de dozij nen. Meestal is het een man die los slaat nadat hem onrecht is aangedaan. In 'Lethal woman' (echte titel: 'The most dangerous woman alive') van Christian Marnham breken de dijken bij een verkrachte vrouw, een jonge legerofficier. Ze wil niet alleen haar verkrachter dood, maar ook iedereen die bij die vent in de buurt is geweest. Dat gaat enkele legerkopstukken te ver en een ge spierde officier wordt ingezet om de wilde dame die zomaar ergens een eiland in bezit heeft weten te nemen, een lesje te leren. Merete van Kamp en Shannon Tweed spelen mee in deze film waarin het verhaal elke vorm van logica tart. RCV 2001. Het gaat niet goed met John Travolta, maar af en toe maakt hij nog een film. In 'The experts' van Dave Thomas is hij een iets te vlotte bink die door KGB'ers wordt ontvoerd om in een Ameri kaans stadje in Rusland KGB-fi- guren les te gaan geven in Ameri kaanse zeden en gewoonten. Zon der dat hij het weet, natuurlijk, wat dacht u: Travolta gelóóft in zijn land. Met zo'n scenario kan een film niet echt meer lukken. De film blijft hangen tussen ko misch en spannend in. Arye Gross, een kundig komedieac teur, levert enkele goede bijdra gen. Esselte CIC. Wat er gebeurt als je te veel ver volgen op een succesfilm maakt kunt u gaan zien in 'Rocky X'. Stallone is begonnen, maar Buck Adams heeft zich op deel tien ge stort. Om aan te tonen, dat de de len 1,2,3 en 4 niet veel om het lijf hadden liet Adams de kleren voor zijn film maar helemaal weg. Jer ry Butler en Buck Adams zelf vechten af en toe een beetje, maar tussendoor worden ze heel moe van het uitrusten met Amber Lynn en Karen Summers. Video Excellent. PETER DE ZWAAN DEN HAAG - De nieuwe Neder landse speelfilm 'De avonden' van regisseur Rudolf van den Berg, na dert zijn voltooiing. Op 8 december gaat de film in een groot aantal Ne derlandse bioscopen in première. Rudolf van den Berg baseerde het verhaal op de gelijknamige roman van Gerard Reve. Thorn Hoffman speelt de hoofdrol, naast Rijk de Gooijer (vader), Viviane de Muynck (moeder) en Pierre Bokma (Mau- rits). Bokma ontving onlangs een Gouden Kalf voor zijn hoofdrol in 'Leedvermaak', van regisseur Frans Weisz. Discussie Over de film was al discussie tijdens de opnamen. 'De avonden' zou vol gens sommige critici niet verfilm- baar zijn. Het verhaal, waarmee Re ve in 1947 mee debuteerde, gaat over een jongen die in een kleinbur gerlijk milieu in de jaren vijftig op groeit. Rudolf van den Berg is bekend als regisseur van onder meer 'Bas tille' en 'Zoeken naar Eileen'. Beide verhalen zijn gebaseerd op boeken van Leon de Winter. In de laatstge noemde film uit 1988 speelt Thom Hoffman de hoofdrol. TELEVISIE Toneelschrijver Al Pacino wordt in 'Author! author!' (1982) door zijn vrouw verlaten vlak voor zijn nieuwe stuk in première gaat. Ze laat haar kinderen uit verschillen de vorige huwelijken bij hem ach ter. De man vindt troost bij een filmactrice (Dyan Cannon), die echter niet zo geslaagd is als moe der (zaterdag, Nederland 2, 21.20 uur). Blake Edwards maakte in 1983 een Amerikaanse versie van 'L'homme qui aimait les femmes' (1977), van Frangois Truffaut. 'The man who loved woman' gaat over een man (Burt Reynolds) die in therapie gaat omdat hij vrouwengek is (zater dag, Nederland 2, 00.11 uur). Een politieagent pleegt in 'The bay boy' (1984) een moord in een mijnstadje. Een jongen is getuige en komt daardoor in grote proble men. Met onder anderen Kiefer Sutherland en Liv Ullmann (za terdag, Véronique, 19.50 uur). 'Au revoir les enfants' (1987) is een autobiografisch verhaal van de Franse regisseur Louis Malle. Als schooljongen maakte hij mee dat een van zijn joodse klasgeno ten werd opgehaald door de nazi's (maandag, Duitsland 2,19.30 uur). Een bescheiden bankbediende wordt in 'Le beauf' door zijn vriend op sleeptouw genomen in een crimineel avontuur, dat uit mondt in een inbraak bij zijn werkgever (dinsdag, BRT 2, 20.00 uur). Klompenmaker Gerard Thoolen schiet in 'Het teken van het beest' een aantal veldwach ters dood. Hij probeert hiermee te voorkomen dat zij zijn minnares arresteren, omdat zij haar kinde ren heeft verlaten (woensdag, Ne derland 3, 20.25 uur). 'MASH' is bij iedereen bekend als tv-serie maar Robert Altman maakte in 1970 de filmversie. De film gaat over de belevenissen van de Amerikanen in het Mobile Army Surgical Hospital aan het Koreaanse front. Verdriet en blijdschap gaan hand in hand (donderdag, Nederland 2, 20.29 uur). (OP)NIEUW BLIJVERS 'Batman' - Jack Nicholson steelt de show als Joker - Luxor, Leiden, Euro, Alphen en City, Katwijk Dream team' - vier gekken gaan een dagje uit naar New York - Lido, Leiden 'Indiana Jones and the last crusade' - hoogtepunt in trilogie van Steven Spielberg - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Dirty rotten scoundrels' - Michael Cai- ne en Steve Martin lichten rijke Franse op - City, Katwijk Leiden 'Lock up' - Sylvester Stallone als ge vangene in de problemen - Euro, Al- 'Lethal weapon 2' - Mel Gibson in ge vecht met blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden 'See no evil, hear no evil' - Richard Pryor en Gene Wilder als blunderend duo - Lido, Leiden A cry in the dark' - Greenway, Voor schoten 'La lectrice' - meisje leeft zich volledig in in de verhalen die ze voorleest - Greenway, Voorschoten 'K 9' - politieman heeft hond als maatje - Euro, Alphen 'Roadhouse' - Uitsmijter Patrick Swayze gooit onwelkome gasten uit de disco - Greenway, Voorschoten The unbearable lightness of being' - Trianon, Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Greenway, Voorschoten 'Who framed Roger Rabbit' - Green way, Voorschoten 'Pikant kant' - Rex, Leiden 'Platvoet en zijn vriendjes' - Lido, Lei- 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden, City, Katwijk en Euro. Alphen 'Lady en de Vagebond' - Greenway, Voorschoten Metropole (456756), al. 'Old gringo' - Metropole. 12 jr. 'Licence to kill' - Metropole, al. 'The tall guy' - Metropole. al. Gone with the wind' - Metropole, 12 jr. 'Kickboxer' - Odeon (462400), 16 jr. 'Lethal weapon 2' - Odeon. 16 jr. Dead calm' - Odeon. 12 jr. Indiana Jones and the last crusade' - Odeon. al. 'Rain man' - Studio (656402), al. 'Marquis' - Studio, 16 jr. 'A dry white season' - Studio, 12 jr. AMSTERDAM 'Indiana Jones and the last crusade' - Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchau sen' - Alhambra, al. 'The dream team' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'See no evil, hear no evil' - Cinerama, 'New York s al. - Calypso (234876), DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr. 'Blind fury' - Asta, 16 jr. 'Batman' - Asta. 12 jr. 'Leedvermaak' - Babylon (471656), al. 'New York stories' - Babylon, al. 'Camille Claudel' - Babylon, al. 'The dream team' - Cineac (630637), al. 'K-9' - Cineac, al. 'See no evil, hear no evil' - Cineac, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - 'Great balls of fire' - Calypso, al. 'A drv white season' - Cinecenter (236615), 12 jr. 'Do the right thing' - Cinecenter, 16 jr. 'Marquis' - Cinecenter, 16 jr. 'Bagdad café' - Cinecenter, 16 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Cinema, 16 jr. Blind fury' - Cinema, 12 jr. 'K9' - City (234579). al 'Kickboxer' - City, 16 jr. 'Batman' - City, 12 jr. 'Roadhouse' - City, 16 jr. 'The tall guy' - City, al 'Blind fury' - City, 12 jr. 'Lethal weapon 2' - City. 16 jr. 'Torch song trilogy' - Kriterion, 16 jr. 'The summer of Aviya' - Kriterion, 16 jr- 'La colmena' - Kriterion, 16 jr. 'A dry white season' - The Movies (245790), 12 jr 'High hopes' - The Movies, 16 jr. 'Black rain' - The Movies, 16 jr. 'Dead calm' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Licence to kill' - Tuschinski, al. 'Camille Claudel' - Tuschinski. al. 'Batman' - Tuschinski. 12 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski, al. 'Mystic pizza' - Tuschinski. al. Lethal weapon 2' - Tuschinski Cineac (243639), 16 jr. Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr FILMHUIZEN Het Filmhuis-LVC viert dinsdag de heropening van het gebouw aan de Breestraat met een klein horrorfeestje. Van 21 15 tot 03.30 uur kan er worden gegriezeld om drie films. In 'The excorsist' neemt de duivel bezit van een 12-jarig meis je. Ten einde raad roept de familie de hulp in van een geestelijke die probeert de duivel uit te drijven. De tweede film is 'The omen'. Ambassadeur Thorn durft niet te gen zijn vrouw te vertellen dat hun pasgeboren baby is overle den en accepteert het aanbod de baby te verwisselen met een baby van wie de ouders zijn overleden. Het kind gedraagt zich echter steeds vreemder, waarna blijkt dat hij de zoon is van de Anti Christ. De laatste film is 'The night of the living dead'. Het verhaal gaat over Zombies die op zoek zijn naar mensenvlees. De mensen proberen zich te verschuilen in een gebarricadeerd huis. De LAK-cinema kiest volgende week ook voor het thema horror. De zwarte komedie 'Little shop of horror' gaat over een jonge man die mensen vermoordt omi zijn bloeddorstige cactus in leven te houden. Met onder anderen Jack Nicholson (LAK- dinsdag, 20.00 uur). voor een wonderschone trapeze- artieste. Regisseur T. Browning heeft voor alle rollen de meest gekke figuren uitgekozen, echte freaks (LAK-cinema, dinsdag, 22.00 uur). 'Shame' is een spannende film over een vrouw die een meisje helpt dat het slachtoffer is van een groepsverkrachting. De vrouw wordt een soort western heid die het dorp van de crminali- teit wil bevrijden (Kijkhuis, t/m maandag, 20.00 en 22.15 uur). In 'Children of al lesser god' wordt ons een blik gegund in de stille wereld van doven. Een do cent (William Hurt) van het doveninstituut wordt verliefd op een doof-stomme schoonmaak ster. De liefde is aanvankeli jk niet wederzijds (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). Een oude rijke vrijgezel die nog bij zijn moeder woont wordt in 'Fabula de la bella Palomera' verliefd op een vrouw die al ge trouwd is. Haar echtgenoot is zeer aantrekkelijk, dus de avances van de man oogsten weinig succes (Kijkhuis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). Marcello Mastroianni is in 'Oei ciorni' een man die voortdurend pendelt van Italië naar Rusland. Hij heeft namelijk verschillende vriendinnen in beide landen (Kijkhuis, donderdag, 20.00 en 2.15 uur). DEN HAAG - De socialistische Europarlementariër Alman Metten wil paal en perk stellen aan het grote aantal (2000) lobbyisten in Straatsburg en Brussel. Hij heeft over deze kwestie schriftelijk vragen gesteld aan de Eu ropese Commissie en aan de voorzitter van het Europees Parlement. Met ten stelt daarin voor naar Amerikaans voorbeeld een register in het leven te roepen, waarin alle lobbyisten staan vermeld. De Bloemendaalse Europarlemen tariër wil het lobby-circuit door zichtig en controleerbaar maken. Zijn ervaring is dat het aantal lob byisten explosief is gegroeid. On duidelijk blijft echter, wie ze zijn en welke belangen ze vertegenwoordi gen. Om de onbeheersbare activitei ten van de lobbyisten enigszins bin nen de perken te houden vraagt Metten een register en een gedrags code voor lobby-activiteiten. Vertegenwoordigers van bedrijf ven en belangengroeperingen blij ken op alle mogelijke manieren de besluitvorming van'de Europarle mentariërs te beïnvloeden. Dat gaat soms zo ver dat lobbyisten de Euro parlementariërs vragen een voor stel te wijzigen dat de politici zelf nog niet eens kennen. Volgens Metten is de Europese Commissie vanwege haar geringe, omvang makkelijk te beïnvloeden. Op sommige beleidsterreinen zijn slechts enkele ambtenaren actief, die zonder veel problemen door Jan en alleman kunnen worden bena derd. "De kans dat zo iemand zich laat overtuigen door lobbyisten is groot", vindt Metten. Volgens hem zijn vooral econo misch sterke organisaties in het lob bycircuit actief. Metten: "Vertegen woordigers van de vakbeweging en de consumentenbonden kom je bij na niet tegen. Dan neemt de lobby een eenzijdige richting aan, waar door je als politicus op het verkeer de been kunt worden gezet". SOFIA (AFP) Na twaalf maanden vol plagerijen, huiszoekingen, on dervragingen en verlies van werk vieren de leden van de Bulgaarse "Vereniging voor het behoud van glasnost en perestrojka" vandaag de eerste veijaardag van hun bewe ging vieren. Zij doen dat met een openbare discussiebijeenkomst. De bijeenkomst werd woensdag in een privé-woning in de Bulgaarse hoofdstad Sofia aangekondigd op de eerste officiële persconferentie van de vereniging. De Bulgaarse au toriteiten, die de vereniging tot nu toe voornamelijk hebben dwarsge zeten, maakten geen bezwaar tegen de persbijeenkomst waar tal van buitenlandse journalisten versche- De toegeeflijke houding van de regering van Bulgarije heeft vol gens politieke waarnemers alles te maken met het in Sofia aan de gang zijnde Ecologisch Forum waaraan de 35 landen van de Conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) deelnemen. De vereniging werd op 3 novem ber 1988 aan de universiteit van So fia opgericht met als voornaamste doelstelling het aanzwengelen van een discussie over de politieke, eco nomische en sociale cr: Bulgarije zich bevindt en het De groepering, die nadrukkelijk geen politieke partij is, telt op het ogenblik ongeveer 250 leden, voor namelijk intellectuelen, professo ren, schrijvers en journalisten. On geveer de helft is ook lid van de Bul gaarse communistische partij. Volgens de journaliste Koprinka Tsjervenkova zijn inmiddels acht verenigingsleden hun baan kwijtge raakt. Zelf zit ze zonder werk na het bezoek dat de Franse president Frangois Mitterrand begin dit jaar aan Bulgarije bracht. Tchervenkova behoorde tot de intellectuele dissi denten die een ontmoeting hadden met Mitterrand. Zij werd vervol gens wegens "activiteiten gericht tegen de communistische partij" bestraft met het verlies van haar baan. Ecoglasnost Verscheidene leden werken weer samen in de onafhankelijke ecologi sche beweging Ecoglasnost. Deze beweging mag zich op het ogenblik als gevolg van de CVSE-vergade- ring in Sofia verheugen in de steun en belangstelling van de aanwezige buitenlandse diplomaten, dragen van op democratische leest geschoeide oplossingen. Naast Ecoglasnost zijn nog vijf andere groeperingen binnen de ver eniging actief met als specifieke studieterreinen economie, rechten van de mens, demografische ont wikkelingen, cultuur en geschiede nis. Volgens de oprichters mag een intellectueel niet onverschillig staan tegenover de crisis in zijn land. "Hij moet helpen zoeken naar oplossingen", zeggen ze in een ver klaring. Ze verwachten overigens niet dat de Bulgaarse machthebbers daad werkelijk hervormingen zullen doorvoeren: "President Todor Zji- vkov praat wel over pluralisme, maar blijft in zijn concrete toezeg gingen vaag". Volgens voorzitter Ivan Djadjev zullen de eerste hoogst noodzakelijke hervormin gen van politieke aard moeten zijn. "Geen enkele economische hervor ming kan succes opleveren als zij niet gepaard gaat met politieke her vormingen", zegt hij. Met enige zorg zien de hervor mingsgezinde Bulgaren de ontwik kelingen na afloop van de CVSE- vergadering, vrijdag, tegemoet. Ge vreesd wordt dat na het vertrek van de buitenlandse deelnemers aan de ecologische bijeenkomst de teugels door de Bulgaarse machthebbers weer strak zullen worden aange haald. Thom Hoffman (rechts), tijdens de opnamen voor 'De avonden' Michelle Pfeiffer en Dean Stockwell in 'Married to the mob'. AQUINO IN PROBLEMEN MANILA Terwijl Justin Aquinode eerste kleinzoon van presidente Cory Aquino, gisteren ter gelegenheid van Allerheiligen wijwater spren kelde op het graf van zijn vermoord grootvader Benigno, ging het elders in de Filipijnse hoofdstad heel wat luidruchtiger toe. Daar demonstreerden duizenden aanhangers van de overleden ex-presi dent Ferdinand Marcos en een aantal prominente politici om van de rege ring gedaan te krijgen dat het lichaam van Marcos toch op de Filipijnen begraven mag worden. De regering heeft een dergelijk verzoek eerder afge wezen. Marcos stierf 28 september op Hawai, na in 1986 afgezet te zijn. Het protest is de afsluiting van een tien dagen durende campagne van Marcos-aanhangers om te ijveren voor de terugkeer van het lichaam van Marcos en zijn nog levende familieleden. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9