Weerstand Britten tegen Emu minder Arme landen vormen blok 'Meer nodig dan filiaal multinational Nieuwe minister komt EG tegemoet Mijnwerkers Sovjetunie weer massaal in staking Bang&Olufsen i Jaguar begon met zijspannen Ahold bundelt la-achten met supergrutters Ondernemingsraad treedt af Beurs New York zet rem op computerhandel PvdA wil minder nitraat VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 LONDEN (AP) Het keiharde verzet van de Britse regering tegen de vorming van een Europese monetaire unie (met één munt en een Europese centrale bank) be gint scheuren te vertonen. De nieuwe mi- Het nieuwe Britse plan verschil qua doel niet van de huidige EG-plan- nen. Alleen de wijzen waarop de Eu ropese monetaire unie (Emu) tot stand moet komen lopen uiteen. "Je kunt veel beter en sneller tot nau were economische en monetaire sa menwerking kunt komen door je op de marktkrachten te richten dan door nieuwe bureaucratische en ui terst gecentraliseerde instituten in het leven te roepen die zich tegen over niemand hoeven te verant woorden", aldus premier Thatcher. Volgens minister Major blijft met deze 'marktgerichte' benadering de wens van de regering-Thatcher overeind om zich nu al vast te pin nen op een enkel muntstelsel en een centrale bank, zoals dat is voorzien in het zogeheten plan van voorzitter Delors van de Europese Commis sie. Dit plan wordt van harte onder steund door de Franse president Mitterrand, die momenteel het EG- voorzitterschap bekleedt. De Britse regering baseert haar benadering op het algemene princi pe dat marktkrachten het meest be palend zijn en niet nieuw in te stel len Europese instituten, zo ver klaarde Major. Hij voegde daaraan toe, dat Londen van mening is dat beslissingen in principe alleen op Europees niveau genomen dienen te worden als dit niet kan gebeuren op nationaal niveau. Het door Major ontvouwen plan geeft geen antwoord op de vraag wat er, volgens Londen, op de lange duur zou moeten gebeuren op het terrein van de door Delors gepropa geerde economische en monetaire eenheid. Groot-Brittannië heeft zich, weliswaar onder strikte voor waarden, in principe vastgelegd op Britse toetreding tot het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De pre- MOSKOU (AP) In de kolengebie- den van noordelijk Siberië grijpen de stakingen om zich heen. Bij de stakingsactie in de Vorgasjor-mijn, die gisteren haar achtste dag inging, hebben zich inmiddels werknemers van acht andere mijnen in de regio aangesloten. Mijnwerkers in het nabijgelegerr Inta zijn vandaag in staking gegaan. Mijnwerkers in het Donetsk-bek- ken, het belangrijkste kolengebied van de Sovjetunie, die onlangs een staking afbliezen, beraden zich nog of zij het werk opnieuw neerleggen. Woensdag gingen tienduizenden kompels in 20 mijnen in het Do- netsk-bekken enkele uren in sta king om meer loon, een beter pen sioen, langere vakantie en betere werkomstandigheden te eisen. Ook de stakers in het hoge noorden wil len betere woon- en werkomstan digheden. In juli werd in de Sovjet-mijn- bouwgebieden ook al massaal ge staakt. De stakers gingen pas weer aan het werk, nadat de regering in Moskou hoger loon en de leverantie Japans Een Japans-Amerikaans tium van zes projectohtwikkelaars en onroerend-goedhandelaren on der leiding van Taikichiro Mori heeft een belang van 85 procent ge kocht in Four Oaks Place, een ge bouwencomplex in Houston (Texas). De aankoop kost het con sortium 300 miljoen dollar. Maan dag nog werd bericht dat het Japan se- Mitsubishi Estate voor 846 mil joen dollar een belang van 51 pro cent heeft gekocht in de Ameri kaanse Rockefeller Group. Reorganisatie De Eerste Nederlandse Cement In dustrie (ENCI) in Maastricht gaat reorganiseren. Daardoor komen de komende drie jaar honderd banen te vervallen. De reorganisatie houdt onder meer in dat bepaalde taken, zoals onderhoud, bewaking en kan- tinebeheer. worden uitbesteed. Het aantal ontslagen zal beperkt zijn aangezien de arbeidsplaatsen gro tendeels verloren kunnen gaan door het natuurlijke verloop niet aan te vullen. Fusie fondsen Het Ziekenfonds MZB in Bergen op Zoom heeft gisteren een fusie-over eenkomst getekend met de particu liere ziektekostenverzekeraar VGZ in Nijmegen. VGZ was al de groot ste 'zorgverzekeraar' sinds ze in juni van dit jaar een fusie-overeenkomst aanging met twee ziekenfondsen in Noord-Brabant, twee in Limburg en één in Nijmegen. De combinatie telt nu 1.433.000 verzekerden, heeft een omzet van een kleine 3,5 miljard gulden en telt ruim 1.100 werkne- Reiskostenforfait De commissie-Brokx zal volgende week verdeeld advies uitbrengen over afschaffing van het reiskosten forfait. Tijdens haar laatste vergade ring gisteren is de commissie het niet eens kunnen worden. FNV en CNV staan positief tegenover af schaffing. Werkgevers en de Vak centrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) vinden dat het forfait niet mag worden aangetast. In het regeerakkoord van PvdA en CDA is overigens al besloten de reiskostenaftrek te verminderen per 1 januari. Consumentenbond Het bestuur van de Consumenten bond heeft de ondernemingsraad toegezegd dat de salarissen niet worden bevroren, zolang het func tie waarderingonderzoek niet is af gesloten. Het conflict is ontstaan na tegenstrijdige rapporten over te ho ge salarissen bij de bond. van meer levensmiddelen aan de mijngebieden had beloofd. De mijnwerkers zien echter geen verbetering komen in hun situatie en willen de regering met nieuwe acties dwingen de gedane beloften na te komen. Voor het vakbondsge bouw in de stad Donetsk kwamen mijnwerkers bijeen om te eisen dat een uiterlijke datum wordt afge sproken waarop de toezeggingen moeten zijn gerealiseerd. Ook in de Vorgasjor-regio willen de stakers de regering aan de af spraken houden. Een regionale rechtbank in Vorkoeta verklaarde de staking weliswaar onwettig, maar liet na stakers die doorgaan sancties in het vooruitzicht te stel len. Ooit kiest u voor mooist Beosystem 4500/3500 Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platen speler en cd-speler. Wij demonsteren u het graag, 3 jaar garantie. LOS ANGELES (Rtr) Het laatste nummer van de Los Angeles Herald Examiner was gisteren zo erg in trek dat mensen zestig keer zoveel als normaal ervoor wilden betalen. "Sommige wilden tien of vijftien dollar geven", aldus verkoopmede werkster Elva Cabrera. Er stonden ook mensen in de rij voor het kantoor van de krant om een exemplaar van de laatste editie te bemachtigen van wat eens de grootste avondkrant van de Vere nigde Staten was. "Daarvoor beta len ze de normale prijs van 25 cent", aldus Cabrera. Laatste nummer noodlijdende krant bijzonder in trek De Los Angeles Herald Examiner werd in 1903 opgericht door media magnaat William Randolph Hearst en groeide uit tot de grootste Ameri kaanse avondkrant. De krant be vond zich in grote financiële nood en kon de concurrentie van de Los Angeles Times van Times Mirror Company in een stad met weinig krantelezers niet aan. De Times heeft een oplage van 1,1 miljoen ter wijl de Herald het moest doen met 238.000 exemplaren. In 1964 had de Herald nog een oplage van 729.000. In de afgelopen twintig jaar heeft de krant alleen maar verlies geleden. De afgelopen tijd is naarstig ge zocht naar een koper. Er was wel be langstelling van onder anderen de Britse mediagigant Robert Maxwell maar er werd geen bod uitgebracht. Daarop besloot de eigenaar, Hearst Corporation dat nog elf andere dag bladen uitgeeft, de krant 'met grote spijt' te sluiten. nister van financiën Major heeft gisteren een plan ontvouwen dat een economische en monetaire unie nastreeft. Premier That cher heeft het plan gisteren in het Lager huis als 'uitstekend' bestempeld. mier heeft er echter geen twijfel over laten bestaan dat ze het Britse pond liever buiten het EMS zou houden. 'Door ongewenste intimiteiten weinig werkende vrouwen' UTRECHT (ANP) - Het vóórko men van ongewenste intimiteiten op de werkvloer is er de oorzaak van dat veel vrouwen niet gaan werken. Dat zei gisteren H. de Maat, topamb tenaar op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, namens minister De Koning op een thema middag over ongewenste intimitei ten in Hilversum. De Maat wees erop dat meer vrou wen gaan werken wanneer duide lijk is dat werkgevers maatregelen nemen om ongewenste initmiteiten te voorkomen. Niet alleen de aan wezigheid van een goede klachten regeling is daarbij van belang. Een gelijkwaardige verhouding tussen mannen en vrouwen, zowel in aan tallen werkenden als in de verde ling van hoge en lage functies, is eveneens geboden als werkgevers ongewenste intimiteiten in werksi tuaties willen voorkomen. Namens de Algemene Werkge vers Vereniging, één van de groot ste werkgeversorganisaties in Ne derland, pleitte J. van de Veerdonk er eveneens voor voorkoming van ongewenste intimiteiten niet alleen te laten afhangen van klachtenpro cedures en vertrouwenspersonen. Volgens hem leidt dat tot het af schuiven van verantwoordelijkhe den. Voorkoming van ongewenste intimiteiten werkt alleen, zo be toogde hij, als het een onderdeel is van het totale sociale beleid van een onderneming. Volgens Van de Veerdonk moet de werkgever daar voor zorgen. De produktie van Jaguars anno 1957 in de fabriek in Coventry. LONDEN (DPA) - De geschie denis van Jaguar begint in 1922 in een garage in Blackpool. Daar bouwde de destijds 29-jarige Wil liam Walmsley zijspannen voor motorfietsen. Walmsley ging sa menwerken met de 20-jarige Wil liam Lyons en samen richtten zij met duizend pond geleend geld de 'Swallow Sidecar Company' op. Ze zetten zich ook aan de ont wikkeling en de bouw van auto's en in 1927 kwamen ze op de markt met de 'Austin Swallow', een tweepersoons auto. Het verkoopsucces deed de twee verhuizen naar het indus triële centrum in Coventry. In 1931 produceerden Walmsley en Lyons de eerste wagen van de ge slaagde SS-serie, een auto "die maar 350 pond kostte maar er uit zag als een auto van duizend pond". De onderneming werd in 1935 omgezet in een vennoot schap onder de naam 'SS Jaguar'. Aan het einde van de Tweede We reldoorlog heette de onderne ming alleen nog Jaguar, om elke toespeling op Nazi-Duitsland te voorkomen. De jaren vijftig waren een le gendarische periode. De racewa gens van Jaguar, met onder ande ren Stirling Moss aan het stuur, behaalden de ene overwinning na de andere. Ook tegenwoordig is Jaguar succesvol in de racerij met Jan Lammers als een van zijn coureurs. In 1960 kocht Jaguar de Britse luxe-autoproducent Daim ler. In 1966 fuseerde Jaguar met British Motor Corporation (BMC), die auto's onder de merk namen MG, Austin en Morris pro duceerde. In hetzelfde jaar bracht het concern zijn beroemdste mo del uit, de 'E-type'. Destijds kost te die wagen 2000 pond. Op het ogenblik is dat model bij de lief hebbers zeer gewild. BMC werd later door financiële problemen gedwongen samen te gaan met Leyland, producent van vrachtwagens en Triumph-perso- nenwagens. De daaruit ontstane British Leyland redde het niet en moest door de Britse overheid van de ondergang worden gered. In 1982 haalde de regering Jaguar uit British Leyland en in 1984 werd Jaguar aan de particuliere sector verkocht, waarbij de over heid met een 'gouden aandeel' al le zeggenschap behield. Eerder deie week zag de regering af van het gebruik van dat aandeel, waardoor Ford zijn bod kon uit brengen. GENÈVE (AFP) Veertien ont wikkelingslanden in Zuid-Ameri- ka, Afrika en Azië hebben besloten een organisatie op te richten die als tegenhanger moet dienen van de G- 7. de groep van zeven meest geïn dustrialiseerde landen. Zij zullen op 6 en 7 november aanstaande hun eerste vergadering houden in Genè- Het idee de nieuwe groep te vor men is ontstaan uit de noodzaak de grote lijnen van een economisch sa menwerkingsplan tussen de armere landen op te stellen en oplossingen te bedenken voor het schuldenpro bleem. De afgevaardigden die in Genève gaan vergaderen zullen tot doel hebben een basis te leggen voor de organisatie, die volgend jaar voor het eerst in een top bijeen wil komen, zo werd in Zuidamerikaan- se kringen in Genève gezegd. De veertien landen zijn Algerije, Argentinië, Egypte, Indonesië, In dia, Jamaica, Malaysia, Mexico, Ni geria, Peru, Senegal, Venezuela en Zimbabwe, plus Joegoslavië. Deze 'G-14' is een initiatief van de Peru aanse president Alan Garcia in 1987. Brazilië is uitgenodigd ook toe te treden, maar heeft nog niet gerea geerd. De deelnemende landen vinden dat de G-7 (de Verenigde Staten, Ca nada, Frankrijk, Westduitsland, Ita lië, Japan en Groot-Brittannië) het te veel voor het zeggen hebben. De armere landen willen door hun krachten te bundelen de westerse landen dwingen nVee rekening met hen te houden. Aan de eerste vergadering nemen volgende week de persoonlijke ver tegenwoordigers van staatshoofden van de deelnemende landen en de ambassadeurs bij de Verenigde Na ties in Genève deel. Dodelijk lood via Antwerpse haven in veevoer beland STROOBOS (GPD) - De loodver- giftiging van koeien in het noorden van het land is waarschijnlijk ver oorzaakt door een verontreinigde lading rijstevoerpallets, die in de haven van Antwerpen is aange voerd. Vandaar is dit bijprodukt deels via een im- en exportbedrijf in Waspik geleverd aan het drogerijbe- drijf Marknesse in Dronten en ver volgens terechtgekomen in de Biks- brokken van veevoerbedrijf Slump in Oosterbos. Dat heeft onderzoek van justitie uitgewezen. Voor zover bekend zijn nu 29 koeien gestorven aan het met lood- vergiftige veevoeder. Het aantal be drijven waar loodvergiftiging is ge constateerd, is echter nog steeds even groot (18) als begin deze week. Dat zou betekenen dat de hoeveel heid vervuilde biks minder groot is dan aanvankelijk werd gevreesd. Slump, die niet weet in welke partij de vervuiling precies zat, heeft voor alle zekerheid 700 ton teruggehaald bij 318 boeren. De schade loopt in de miljoenen. ZAANDAM (ANP) Het detail handelsconcern Ahold (Albert Heijn, Gall Gall) en de branchege noten de Britse Argyll Group en de Franse Casino hebben hun plannen om in eikaars kapitaal deel te ne men gisteren ten uitvoer gelegd. Zoals zij begin septeber bekend maakten wilden de drie groeperin gen hun samenwerking versterken en met het oog daarop nieuwe aan delen uitgeven voor een waarde van 100 miljoen ecu (231 miljoen gul den). De aandelen zouden gelijke lijk bij de deelgenoten worden ge plaatst tegen een prijs op grond van een aan de beurskoers gerelateerde formule. In dat kader heeft Ahold 1,76 mil joen aandelen uitgegeven, overeen komende met 7,6 procent van haar geplaatste aandelenkapitaal. Argyll en Casino (La Société Établisse- ments Économiques du Casino- Guichard Perrachon et Cie, zoals haar volledige naam luidt) houden daar ieder de helft van. Tegelijker tijd is Ahold gisteren in het bezit ge komen van 15,32 miljoen aandelen Argyll en 1,58 miljoen aandelen Ca sino, respectievelijk 1,6 en 4 procent in Argyll en Casino. De drie kwamen indertijd over een voorlopig hun belang in eikaars kapitaal niet te vergroten en tot geen enkele uitbreiding van de be langen over en weer te zullen over gaan zonder wederzijdse instem ming. De drie hebben de European Re tail Alliance (ERA) in het leven ge roepen, waarvan de activteiten op het gebied van omzetbevordering worden gecoördineerd door de As sociated Marketing Services. Daar in nemen behalve ERA ook Dansk Supermarked, La Rinascente (Ita lië), ICA (Zweden) en Migros (Zwit serland) deel. Het Duitse winkelbedrijf Asko wilde daar ook aan meedoen, maar Ahold heeft zich Asko door middel van maatregelen en in gerechtelijke procedures van het lijf gehouden. AMSTERDAM (ANP) - De voltallige ondernemingsraad van het Over slagbedrijf Amsterdam (OBA) is deze week dagen afgetreden als gevolg van een conflict met directeur J. Rijsdijk. Geen vein de bij het conflict be trokken partijen wenst echter commentaar te geven over de aard van het conflict. Begin dit jaar werd OBA overgenomen door de Rotterdamse ha venondernemer J. Rijsdijk. Rijsdijk wordt gezien als de enige die in staat is het bedrijf, waar ongeveer 150 man werk hebben, te redden. Na een aantal verliesjaren wordt dit jaar een winst verwacht van twee miljoen gulden. De OBA behoort samen met IGMA en De Rietlanden tot de drie grootste overslagbedrijven in de Amsterdamse haven. Het verliesgevende bedrijf is lange tijd in onderhandeling geweest met De Rietlanden over een fusie. Tool wil kleine ondernemer in Derde Wereld steunen AMSTERDAM (IPS) - Ontwikke lingsorganisaties hebben de steun aan het midden- en kleinbedrijf in de Derde Wereld schromelijk ver waarloosd. En zonder kleine zelf standigen zal het bedrijfsleven in de ontwikkelingslanden vaak niet veel meer omvatten dan filialen van multinationals. Bovendien blijft er een gapende kloof tussen klein be drijf en moderne technologie. Het technisch adviesbureau Tool, dat zaterdag zijn 15-jarig bestaan viert, wil daar verandering in bren gen en de kleine ondernemer eer herstel verlenen. Overdracht van technologie naar de Derde Wereld heeft volgens Tool-directeur Jan Evers alleen zin als de produktie en de inkomsten erdoor stijgen. Maar de armoedebestrijding richt zich vaak juist op de traditionele sector, waar allerhande niet-commercieel gerichte activiteiten worden ge steund. Aan de andere kant hebben veel ontwikkelingslanden een moderne industriële sector, opgezet met steun van of als filiaal van grote be drijven. Tussen de moderne en de traditionele sector gaapt een gat. "Het natuurlijke proces van econo mische groei vanuit een gezond kleinbedrijf ontbreekt", aldus Tool. Uit een eerder dit jaar gehouden onderzoek bleek dat uit de Neder landse hulppot slechts 75 miljoen gulden per jaar bij kleine bedrijven terechtkomt. De Financierings maatschappij Ontwikkelingslan den (FMO) neemt daarvan met 70 miljoen het leeuwendeel voor haar rekening. Pas ontdekt Momenteel werkt Tool, voluit Stichting Technische Ontwikkeling Ontwikkelingslanden, mee aan een advies over dit onderwerp voor het ministerie. De aandacht verschuift. "Let maar eens op: het midden- en kleinbedrijf wordt het ontwikke lingsthema van de jaren negentig", meent Evers. Tool zelf heeft de kleine onderne mer ook nog maar pas ontdekt. "In het verleden heeft de nadruk toch teveel gelegen op het aandragen van nieuwe apparaten en technie ken. We hadden te weinig oog voor het produktieve gebruik van aange paste technologie", geeft Evers toe. Maar de centrale filosofie van de stichting blijft recht overeind: c\e in het Westen ontwikkelde methoden en technieken kunnen niet klakke loos worden overgeplaatst naar de Derde Wereld. Ze sluiten niet aan bij de cultuur van de ontvangende landen en zijn vaak een bedreiging voor het milieu. Sinds de oprichting sleutelt Tool, inmiddels een organisatie met 16 betaalde krachten en een achterban van 400 vrijwilligers, aan windmo lens, biogasinstallaties, oliepersen, handpompen en ander werktuigen waar organisaties en bedrijven in de Derde Wereld behoefte aan hebben. Jaarlijks worden bijna 700 vragen om schriftelijke informatie afge handeld. Daarnaast verstuurt Tool per jaar ongeveer 10.000 boeken naar klanten in de Derde Wereld. De kwaliteit van de handboeken en schriftelijke informatie is in de loop der jaren enorm toegenomen, vindt Evers. Ook gaan steeds meer medewer kers en vrijwilligers van Tool op pad, om ter plekke advies te geven. Zo kwamen twee gieters van het be drijf Stork poolshoogte nemen in een gieterij in India, waar de kwali teit van het gietwerk te wensen overliet. De twee gaven een aantal technische adviezen ter verbete ring. Verlamd Tool wil morgen de systematische onderwaardering van cultuur en milieu bij overdracht van technolo gie aan de orde stellen. Daarbij richt de stichting niet een beschuldigen de vinger op het ministerie en ande re organisaties. Ook in de eigen praktijk stuit Tool bij herhaling op deze problemen. De gieterij in India bijvoorbeeld slaagde er niet in de verbeteringen door te voeren. Het bleek dat het management van het bedrijf niet deugde. Er was een soort kasten stelsel binnen de onderneming ont staan, die de communicatie volledig verlamde. Een organisatie-advies en een nieuwe manager boden uit komst. Een ander voorbeeld is de steun aan kleine vissers op Lombok in Indonesië. Met hun kleine kano's konden ze alleen vlak onder de kust vissen, terwijl de vis juist wat ver der op zee zwom. Tool hielp bij de ontwikkeling van grotere boten, die echter niet het beoogde resultaat opleverden. De vissers waren na melijk niet gewend met zijn vijven een schip te bemannen. Daarin school het grote probleem, niet in de nieuwe boten. Meer en meer krijgt Tool vragen over milieuproblemen. Zo zijn er kleine bedrijven die willen weten wat ze met afgewerkte olie kunnen doen. In Nederland wordt dat inge zameld en gaat het terug naar de raf finaderij. In de Derde Wereld ligt die oplossing meestal niet binnen bereik. Andere vragen betreffen bijvoor beeld het hergebruik van papier of plastic of het verbeteren van de wa terkwaliteit. "Soms kunnen we een antwoord geven, soms ook niet. Maar voorop staat altijd dat de tech nologie beheersbaar moet zijn voor de organisaties en bedrijven die hem toepassen", aldus Evers. NEW YORK (AFP/Rtr/KRF) - Het bestuur van de effectenbeurs in New York (NYSE) heeft de computergestuurde aandelen handel op Wall Street aan strakke banden gelegd. De afgelopen we ken is van verschillende zijden forse kritiek geuit op de invloed van de computerhandel op de koersvorming op de beurs, vooral naar aanleiding van vrijdag 13 ok tober toen de Dow Jones-index van dertig industriële fondsen met meer dan 190 punten kelder de. Maar ook de weken daarna vertoonde het beursgemiddelde een grillig verloop, mede onder invloed van de computerpro gramma's. Het NYSE-bestuur heeft be paald dat in geval de Dow Jones eenmaal dertig punten onder het slotniveau van de dag ervoor be landt de computergestuurde han del gedurende een kwartier wordt stilgelegd. Zakt de Dow met 75 punten dan geldt een pau ze van een half uur. Dat wordt een uur zodra de Standard and Poor's index van 500 Amerikaanse aan delen (S&P 500) op de Chicago Mercantile Exchange met twaalf punten daalt, gelijk aan een da ling van de Dow Jones-index met negentig punten. De Amerikaan se beurscommissie (SEC) moet de maatregelen nog goedkeuren. Verder heeft het beursbestuur haar leden gevraagd computer handel voor eigen rekening te be perken en er ook bij hun klanten op aan te dringen af te zien van deze vorm van handel, tenzq 'er een stabiliserend effect van uit gaat'. Met computergestuurde han del wordt vooral index-arbitrage bedoeld. Dat is een vorm van han del waarbij computerprogram ma's niveauverschillen opsporen tussen de index van de S&P 500 en de onderliggende aandelen en daarvan profiteren door aandelen of termijncontracten te kopen of verkopen. De verschillen zijn ge ring en kortstondig. Volgens op gaven van de NYSE maakte de computerhandel in september 13,8 procent uit van de dagelijkse aandelenhandel op Wall Street. In reactie op de maatregelen heeft het Amerikaanse effecten kantoor Goldman Sachs and Co. aangekondigd de computerpro gramma's stil te zetten zodra zich een daling of een stijging van de Dow voordoet die groter is dan dertig punten. Het is de vraag of dit allemaal helpt. Sommige pro fessionele beleggers geloven niet in beloften van de effectenhuizen omdat dergelijke toezeggingen ook na de beurscrisis in oktober 1987 zijn gedaan maar niet zijn na gekomen. DEN HAAG (ANP) - De tweede kamerfractie van de PvdA is zeer verontrust over een advies van Kon- sumenten Kontakt (KK) om in de winter niet vaker dan één keer per week bladgroente uit kas te nutti gen. De groente bevat namelijk te veel nitraat. Het PvdA-kamerlid De Pree heeft de staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cul tuur gisteren schriftelijk gevraagd maatregelen te treffen. KK schreef eerder deze week dat het nitraatgehalte van bladgroente die in de kas wordt geteeld zo hoog is dat het beter is de groente 's win ters niet vaker dan één keer per week te eten. Onderzoek van de Keuringsdiensten van Waren zou te hoge nitraatwaarden hebben aange toond, aldus KK. De gewraakte groenten zijn kas- geteelde sla, spinazie, kervel, raap-' stelen, postelein, peterselie, radijs, selderij en veldsla. Nitraat is op zichzelf onschadelijk. In de mond holte wordt echter een deel ervan omgezet in het schadelijke nitriet. KK zegt reden te hebben om aan te nemen dat nitriet giftiger is dan tot nu toe werd aangenomen. Dit blijkt namelijk uit onlangs uitgevoerd toxicologisch onderzoek, zo meldde deze consumentenorganisatie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7