Nicaragua matigt toon tegen Bush Koppen rollen bij bosjes in DDR Hoofddoekprobleem nu ook in België Lof voor 'constructieve houding' Otto Schily stapt over naar SPD vanwege eindeloos groen geldbbel Jerzy Urban lid van Poolse communisten Rechters Medellin staken na nieuwe moorden mafia Botha zwakt beschuldiging aan Swapo af 'Vredesoverleg' Aoun en parlementariërs geschrapt VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 MEXICO-STAD De Sandinistische leider Daniel Ortega heeft gisteren zijn agressieve houding van de afgelopen da gen enigszins gematigd. Hij is nu bereid om het eerder deze week afgeschafte staakt-het-vuren weer te respecteren, zo dra er een begin wordt gemaakt met de ontmanteling van de Contra's. Ortega prees de Amerikaanse president Bush voor zijn 'voorzichtige' en 'constructieve' opstelling. BONN - Op de fiets en keurig in het pak verscheen de 57-jarige Westduitse Groene parlementariër en succesvol strafpleiter Otto Schi- ly gisteren op zijn eigen persconfe rentie om uit te leggen waarom hij overstapt naar de SPD. Ruim 100 journalisten wilden zijn verhaal ho ren en dat waren er heel wat meer dan hij had verwacht. door Hans Hoogendijk partij, die hij mede in het leven heeft geroepen. Volgens Schily staan Europa bewogen tijden te wachten, waarbij West-Duitsland een belangrijke rol zal spelen. "De belangrijkste reden om een nieuw begin te maken is dat de SPD de grootste politieke macht moet worden en daartoe wil ik bijdra gen". De Groenen verspillen vol gens hem teveel energie aan allerlei Bin- Zijn redes waren vaak provocerend. Maar bij alle fracties overheerste respect voor de messcherpe formu leringen van de man, die eens RAF- terroristen verdedigde en later on der meer kanselier Helmut Kohl di verse malen geweldig in het nauw bracht over diens mogelijke betrok kenheid bij het Flick-omkopings- schandaal. Binnen de fundamentalistische Schilys verklaring was even simpel als duidelijk. "De Groenen hebben een fundamentele zwakte en dat is een derde deel van de partij. Dat zijn de Fundi's (dogmatici, red.), die ondergeschikte problemen, een destructief beleid voeren". Ook het feit dat de Groenen hem niet meer kandidaat wilden stellen voor de volgende algemene verkiezin gen, heeft een belangrijke rol ge- reageerde de gematigde Groene loezie. Ook zijn uiterlijk irriteerde, speeld, zei Schily. Hij verklaarde verder met pijn het hart afscheid te nemen van Antje Vollmer. Schily kwam in 1983 voor het eerst voor de Groenen in het parlement. Terwijl zijn meeste collega': voorkeur gaven aan geitenharen sokken, jeans, fosfaatvrij gewassen kasjmirtruien en Birkenstock- schoenen, verscheen Schily altijd modieus gekleed. De Fundi's zijn niet rouwig om zijn vertrek, getuige reacties als "Hij gedroeg zich al tijden op een voor de partij schadelijke wijze", "Met zijn populariteit chanteerde hij de partij", "Zijn overstap berust louter en alleen op egoïstische mo tieven". en "Hij dook alleen nog maar op als de tv-camera's liepen". Over 14 dagen komen de Groenen bijeen voor een speciaal congres ge wijd aan de toekomst. Maar nu al staat vast dat het thema Schily een rol zal spelen. 'Realo' en voormalig studentenleider Daniel Cohn-Ben- dit betwijfelt of er werkelijk lessen uit zullen worden getrokken. "Voor een open discussie over de oorza ken zijn de Groenen veel te laf'. met de beloofde ontmanteling van de Contra's. Volgens de Sandinisti sche leider moet de dialoog niet gaan over een herstel van de wapen- stilstand, maar over het definitieve einde van de oorlog. De Contra's De Nicaraguaanse leider doelde zjjn echter van plan om in New door Rob Sprenkels daarmee op de weerstand die Bush York de nodige heeft geboden tegen de druk vanuit gen. "Wij willen het Congres om met direct? repre- stand sailles te komen voor de opzegging tie", aldus van het bestand. Hij verzekerde op- tamoros. nieuw dat de verkiezingen van vol gend jaar februari gewoon zullen doorgaan. Alleen een Amerikaanse invasie kan nu nog roet in het eten gooien, aldus de voorman van de Sandinisten. In Honduras hebben militaire woordvoerders van de Contra's ge zegd dat de meer dan 4000 man schappen die zich in Nicaragua zou den bevinden, zijn teruggeroepen naar de kampen in Honduras. De re bellen hebben de opdracht gekre gen om botsingen met het Sandinis tische leger te vermijden. De San dinisten zelf zijn na de opheffing van de wapenstilstand grootscheep se acties begonnen om de Contra's op Nicaraguaanse grondgebied te elimineren. Gisteren werden ge vechten gemeld in de noordelijke provincies Matagalpa en Jinotega. De rebellen zijn bereid om in te gaan op de uitnodiging van Ortega maandag aanstaande gesprekken te voeren bij de Verenigde Naties in New York. Ook Perez de Cuellar, de secretaris-generaal van de VN, en Soarez, zijn collega van de Organi satie van Amerikaanse Staten, heb ben positief op dat initiatief gerea geerd. Alleen de regering van Hon duras heeft in eerste instantie ge zegd niet te zullen komen. Wel heeft president Azcona gevraagd om waarnemers van de VN. Azcona is bang dat het Sandinistische leger de Contra's tot op Hondurees grondgebied zal achtervolgen. Ortega verklaarde woensdag dat er bij de gesprekken van maandag een begin moet worden gemaakt op tafel te leg- degelijk be- garanties voor de democra- woordvoerder Ma- WARSCHAU (AP) - De Poolse communistische partij is er in geslaagd een prominente Pool voor zich te winnen. De voorma lige regeringswoordvoerder Jer zy Urban, die acht jaar lang het communistische beleid verde digde maar zelf geen partijlid was, heeft besloten lid te wor den. In een artikel in het liberale communistische weekblad Poli- tyka kondigde Urban zijn be slissing aan. "Ik wil lid van de partij worden om politieke rede nen en om een persoonlijke re den: voor het eerst kan niemand mij ervan verdenken dat ik par tijlid word om carrière te ma ken". Urban ziet nog een toekomst voor de Poolse communisten: "Diegenen die denken dat de ro den in Polen zich hebben ge compromitteerd en langzaam maar zeker geschiedenis wor den, hebben het bij het verkeer de eind. Je moet historische pro cessen bekijken van een zekere afstand en met enig stoïcisme". Harry Tisch staart voor zich uit. Na 15 jaar de officiële Oostduitse vakbond te hebben geleid, moest hij aftreden. Gisteren luisterde hij toe hoe zijn opvolgster Annelies Kimmel haar ergernis over de voormalige vakbondstop uitte. «foto epa> BOGOTA (AP) In Medellin. een lingen heeft verricht bolwerk van de Colombiaanse moordenaars, drugsmafia, zijn gisteren alle 42 fe- Gisteravond sloeg de mafia weer derale rechters voor onbepaalde toe in de hoofdstad Bogota. Bij twee tijd in staking gegaan om betere be- bomaanslagen kwamen drie scherming af te dwingen tegen de drugsbaronnen. Ze besloten tot hun actie nadat woensdagavond een col- westelijk deel van de stad ontplofte lega was vermoord en in de hoofd- een autobom, waarbij een vrouw, stad Bogota een parlementslid was haar kind, en een neef om het leven doodgeschoten. kwamen toen ze vlak langs de auto De 1600 leden tellende bond van liepen. Enige minuten eerder had rechtbankpersoneel in Antx, waar- een andere ontploffing in het noor van Medellin de hoofdstad is, heeft den van de stad schade aangericht een staking van een week uitgeroe- aan een bank. De politie wist twee pen uit protest tegen de moord op andere autobommen tijdig onscha- de rechter, de 42-jarige Espinoza. De zusterafdeling van de bond in Bogota besloot tot een sta king van vier dagen. Parlementsvoorzitter Morales heeft de regering inmiddels opge roepen om een dialoog met de drugsbaronnen aan te gaan. Tot dusverre heeft de regering overleg met de mafia-leiders geweigerd. President Barco herhaalde dat standpunt begin deze week nog Woensdag deed de nationale poli tie een inval in een kantoorgebouw van het hoofd van het Medellin-kar- tel, Pablo Escobar. Gisteren werd bekend gemaakt dat in het gebouw documenten waren gevonden, waaruit bleek dat Escobar uitbeta- Buitenland kort Vliegramp Taxatiefouten van de piloot zijn de oorzaak van het neerstorten van een Zuidkoreaanse DC-10 afgelopen ju li bij de Libische hoofdstad Tripoli. Hij negeerde een advies om uit te wijken wegens slecht zicht en be sloot te landen hoewel hij wist dat het automatische landingssysteem van het vliegveld buiten werking was. De DC-10 vloog tegen een ge bouw. Bij de ramp kwamen 80 van de 119 inzittenden om het leven. El Salvador Het linkse verzet in El Salvador trekt zich terug uit het vredesover leg totdat linkse vakbonden be scherming krijgen delijk te maken. BONN/PRAAG/WARSCHAU (GPD/AP/AFP/UPI/Rtr/DPA) - In de DDR lijkt een sneeuwbal van ontslagen aan het rollen te zijn ge komen, die steeds meer politieke carrières binnen de communisti sche partij in zijn val meesleept. Gisteren zijn de voorzitters van de Oostduitse Nationale Arbeiderspar tij Homann en van de Oostduitse CDU Götting afgetreden. Ook de minister"van onderwijs en vorming, Margot Honecker, echtgenote van Erich Honecker, heeft haar functie ter beschikking gesteld. Verder ver loren in twee districten dogmatici 144 huur- hun functie als partijsecretaris. Aan de top van de vakcentrale FDGB staat sinds gisteren een vrouw. Met slechts twee onthoudin gen werd in speciale zitting de 55-ja- het leven en raakten vijf rige Oostberlijnse Annelies Kimmel gewond geraakt. In het gekozen tot opvolger van de 62-jari- ge Harrie Tisch. Maandag had hij nog geprobeerd zijn hoofd te red den. De kritiek van de basis werd echter steeds sterker. Tienduizen den leden hebben hun lidmaat schap opgezegd, of dreigden daar mee. Daarom hield Tisch de eer aan zichzelf. De man, die 15 jaar aan het hoofd heeft gestaan van deze trou we vazal van de communistische nenmarkt ook voor zijn land kansen Ondanks al deze hervormingsgezin- biedt en een uitdaging betekent, de geluiden blijven duizenden Volgende week zal het Centraal Co- Oostduitsers hun land verlaten. In SED, verliest waarschijnlijk binnen afzienbare tijd ook zijn zetel in het Politbureau. Kimmel, sinds tien jaar voorzitter mité beraadslagen over ingrijpende de Westduitse ambassade in Praag 3500 vluchtelin- de Oostberlijnse vakbondsafde ling, zorgde direct voor een nieuw tje. Ze stond er namelijk op haar op vattingen over het functioneren van de communistische vakbond te kunnen voordragen vóórdat ze werd gekozen. Kimmel maakte dui delijk dat zij en andere vernieuwers zich hadden geërgerd over de ma nier waarop Tisch en andere topbe stuurders maandag hadden gepro beerd hun huid te redden. Hoewel ze zich niet direct voor het stakings recht uit sprak, maakte de nieuwe voorzitter wel duidelijk dat de vak beweging meer naar de werkne mers en minder naar de partijtop moet luisteren. EG In Oost-Berlijn zei partijleider Egon Krenz dat de DDR nauwere banden met de Europese Gemeenschap wil. economische hervormingen. Daar- zitten al bij komt ook de mogelijkheid westerse investeringen in de DDR aan de orde, zei Krenz. Vervolgens vertrok Krenz voor bliksembezoek aan Polen, i gen, die gebruik hebben gemaakt van de afschaffing van de visum plicht voor Tsjecho-Slowakije. Het verwijt van de democratiseringsbe weging Nieuw Forum dat zij laf zijn, l staan, vluchten, i veranderingen op i deze Na hij onder meer sprak met premier omdat Mazowiecki, president Jaruzelski en partijleider Rakowski. Krenze Oostduitsers van de hand. "We heb- noemde zijn onderhoud met Mazo- ben lang genoeg gewacht. Nu is het wiecki zeer open. "En zij die open genoeg", met elkaar spreken vinden snel een uitweg uit alle gecompliceerde en ongecompliceerde problemen". Hij zei van het Poolse voorbeeld te wil len leren. Gisteren werd overigens opnieuw gedemonstreerd door naar schat ting 50.000 mensen in verschillende steden. Burgemeester Berghofer van Dresden maakte bekend dat ze ventig politiemannen die bij eerde manifestaties op demonstranten JOHANNESBURG (GPD) - Zuid- Afrika heeft de beschuldingen dat de Namibische verzetsbeweging Swapo een invasie zou voorberei den, afgezwakt. Swapo en de VN- vredesmacht in Namibia, Untag, hadden de aantijgingen al eerder ri goureus van de hand gewezen. In een radio-interview zei minister van buitenlandse zaken Pik Botha gis termiddag dat hij graag zal toege ven, dat hij zich vergist heeft, maar dat zou pas blijken als Swapo niet de grens van Namibia met Angola overschrijdt. Woensdagavond had Botha ver klaard dat uit onderschepte berich ten van Untag was gebleken, dat Swapo-strijders opnieuw een inva sie zouden voorbereiden. Botha waarschuwde tegen een herhaling van de gebeurtenissen van 1 april, toen Swapo-guerrilla's een inval de den in noord-Namibia. Zuid-Afrika zou in dat geval ingrijpen. Zuidafri- kaanse troepen in en rond Namibia waren derhalve in staat van paraat heid gebracht. Een woordvoerder van de VN- vredesmacht verklaarde gisteren in de Namibische hoofdstad Wind hoek dat de onderschepte berichten niet afkomstig konden zijn van Un- tag-eenheden en vervalsingen wa ren. Hij kon nog steeds niet bevesti gen of Swapo-strijders zich in het zuiden van Angola verzameld had den. Maar volgens zijn informatie was het er "uitzonderlijk rustig". De Swapo moet volgens het Namibia akkoord 200 kilometer van de Na mibische grens blijven. Een woordvoerder van Swapo herhaalde gisteren in Windhoek met klem, dat Swapo niet in staat was een invasie uit te voeren, omdat de meeste strijders hun wapens hadden neergelegd en hun officie ren in Windhoek waren. De be schuldigingen van de Zuidafrikaan- se regering zouden uitsluitend ten doel hebben de verkiezingswinst van Swapo te beperken. In Oshakati, een stadje in noord- Namibia, hebben de Zuidafrikaan- se gouverneur van Namibia, Louis Pienaar en een Untag-vertegen woordiger de situatie besproken. gesprek met de vroegere hebben ingeslagen, juridisch Westduitse minister van économi sche zaken en huidige vice-voorzit- de Europese Commissie, den vervolgd. Berghofer onder streepte dat de politie haar boekje te buiten is gegaan. De protestante Martin Bangemann, zei hij dat de kerk maakte melding van 170 geval ontwikkeling van de Europese bin- len van mishandeling. Mogen islamitische ment weer strikt moest worden toe- scheiden in de hoop dat de vreem- ting. Dat schooltje meisjes op school een hoofddoek gepast. Geen hoofddoeken dus op delingenhaat dan zal toenemen' België actu- school. Woensdag begon op de tech- Temmerman zegt dat hij al v techni- nische school in Molenbeek de schillende malen door burgers PARIJS/B A YRUT (Rtr/AFP) - Een ontmoeting tussen twee chris telijke parlementariërs en de chris telijke legerleider Aoun is gisteren om nog onbekende reden afgebla zen. De twee zouden met Aoun pra ten over het vredesakkoord van Taif, waar Aoun grote bezwaren te gen heeft. De parlementariërs wilden met de generaal een eervolle uitweg pro beren te vinden uit de problemen. Morgen moet in het parlementsge bouw in het door Aoun beheerste deel van Bayrut het parlement bij eenkomen om het akkoord van Taif officiéél goed te keuren en tegelij- tiag. buiiüuitje is er tenslotte kertijd een parlementsvoorzitter en toch gekomen, ondanks het feit dat ^residef;t te kiezen. Aoun heeft zijn hoedanigheid als i de hoogste politieke kringen gedrejgd sche school in de Brusselse agglo- herfstvakantie. Wat e meratiegemeente Molenbeek conflict over die zaak is gerezen. In mand. Frankrijk ontstond enkele weken tie gaat gebeuren weet nog zijn stad gewezen is op "hinder" die door vreemdelingen wordt In Gent, geleden beroering over dit pro- geen enkel conflict heeft voorge- bleem en nu lijkt ook Belgie met daan, hebben burgemeester en wet- schoon") een soortgelijk probleem te zijn op- houders op voorhand al hun stand- vreemdelingen natuurlijk vrij gezadeld. punt al bepaald. Op de Gentse scho- eigen kring bepaalde gebruiken len worden geen meisjes toegelaten gewoontes te handhaven en hun die een hoofddoek dragen. door Martien van Dijk/ANP In Molenbeek kwam de zaak aan het rollen toen zo'n twintig Marok kaanse meisjes eind vorige week litieke fracties, voor hun school een betoging hiel den. Ze eisten dat ze in de school banken een hoofddoek mogen dra- Gelijk Burgemeester Gibert Temmerman ter. verklaarde gisteren dat het college dat besluit unaniem heeft genomen voorafgaand overleg met alle po- In de stadsscholen zijn alle kin deren gelijk en daarom moeten we uitingen van apartheid vermijden. verzet tegen werd gevoerd. Islamieten in de Brusselse ge meenten Sint-Gillis en Schaarbeek irriterende proberen op dit moment via een ge- m gedrag rechtelijke actie gedaan te krijgen maakt tapijten op straat dat hun kinderen in de gemeente- lawaai. Het staat scholen islamitische godsdienstles sen kunnen volgen. De twee ge meentebesturen hebben dat tot nu toe pertinent geweigerd. Advocaten van de islamitische gemeenschap voeren aan dat die weigering in strijd is met het feit dat België in 1978 de islèm officieel als godsdienst heeft erkend. De advo caten van de twee gemeenten stel len zich op het standpunt dat er in België geen enkele rechtsregel is die het gemeentelijk onderwijs ver plicht tot het organiseren van isla mitische godsdienstlessen. interim-president het parlement te ontbinden en de noodtoestand uit te roepen. Hij zou dat vandaag doen, zo werd gisteren bekend. Aoun is tegen het vredesplan, om dat het geen garanties bevat voor de terugtrekking van de Syrische troe- christelijke afgevaardigden en een christelijke militie hebben ver klaard dat het akkoord van Taif de enige kans is om Libanon te redden Volgens waarnemers raakt Aoun, die onder de de christenen en de jongeren van deze groep nog steeds populariteit geniet, in toenemende mate politiek geïsoleerd. Ook Iraqs steun voor Aouns streven de Sy- ners te verdrijven zou onder druk van Arabische landen langzaam af- nemen. Politie doodt vier Albanezen Kosovo BELGRADO (Rtr) Vier zwaarge wapende etnische Albanezen zijn gisteren in de Joegoslavische pro vincie Kosovo doodgeschoten door de politie. Ze hadden zich verscho len in de kelder van een woonhuis in de provinciehoofdstad Pristina en kwamen 's middags om het leven tijdens een schotenwisseling met pen uit Libanon. Hij had er bij de de politie. Ook kwam in Pristina gen godsdienst te belijden. Maar als men echt wil integreren moet men zich zoveel mogelijk aanpassen aan cultuur, aldus de burgemees- christelijke afgevaardigden op gedrongen ruil het leven bij Rijksgeld Enige tijd geleden ontstond er in Brussel een rel over de wenselijk heid om staatssteun te geven aan oprich- islamitische school i concessies harde afspraken te over het vertrek van de 33.000 Syri sche militairen. De afgevaardigden spraken in Taif alleen af dat de Sy- riërs zich binnen twee jaar na de uit voering van de politieke hervormin gen in de oostelijke Bekaa-vallei zouden terugtrekken. De maronitische kerk (Libanons grootste christelijke stroming). politieke monstratie waarbij met stenen t de- de politie werd gegooid. In Kosovo vinden dagelijks de monstraties plaats van etnische Al banezen tegen de inlijving van hun provincie bij Servie. Zij eisen daar naast stopzetting van het proces te gen de voormalige leider Vlasi en veertien andere etnische Albane zen, dat deze week begon maar voor onbepaalde tijd is uitgesteld. gen. Het schoolreglement bepaalt Gastarbeiders die i ten. Volgens het FMLN zijn het le ger en de regering verantwoordelijk echter dat "hoeden, sjaals, mutsen en petten bij het betreden van de school afgezet moeten worden". De schepen (wethouder) van on derwijs bemoeide zich met de zaak. Hij bepaalde na overleg met de isla mitische gemeenschap dat de meis jes voorlopig toestemming zouden krijgen een hoofddoek te dragen zo de autoritei- dra er een man voor de klas staat. land i blijven willen niets liever dan zich in onze maatschappij integreren. Dat is me gebleken uit gesprekken met vertegenwoordigers van Marokkaanse en Turkse groeperin gen. Welnu, we helpen hen bij die integratie als we hun geen uitzonde ringen toestaan", aldus Temmer- ADVERTENTIE bouw. waarbij dinsdag tien om het leven kwamen. "Wij moeten voorkomen dat onze deelname aan de dialoog wordt gebruikt Saillant detail is dat het uiterst en de meisjes geen rechtse Vlaams Blok, dat voorstan- Afgelopen dinsdag der is van het zo snel mogelijk weg- akbonds'ge- daagden ze opnieuw op, getooid sturen van alle vreemdelingen uit Belgie, zich tegen een hoofddoek- verbod in Gent verzet. "Maar ik weet wel hoe dat komt", aldus burg meester Temmerman, "het Vlaams Blok ziet graag dat de vreemdelin gen zich zoveel mogelijk onder met een hoofddoek. De schepen vond dat een schen ding van de afspraak die hij met de vertegenwoordigers van de islami- Berdien Stenberg presenteert en signeert op zaterdag 4 november aanstaande tussen 15.15-16.15 uur bij V&D in Leiden haar nieuwste werk "Amour pour Amour". De LP en MC kosten 25,95 en de CD 39,95. 'erantwoordelijkheid van de rege- tische gemeenschap had gemaakt ring te verhullen", aldus het verzet, en bepaalde dat het schoolregle- 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5