Het gezicht van Lubbers-HI Ai Ontwerp beheersregeling doorbraak Samen op Weg PAGINA 2 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 ALGEMENE ZAKEN ECONOMISCHE ZAKEN JUSTITIE Ernst Hirsch-Ballin (CDA) Prof. mr. E.M.H. Hirsch-Ballin (49) is waarschijnlijk een van de nieuw komers in de CDA-gelederen in het kabinet. De nieuwe minister van justitie heeft de afgelopen jaren als jurist binnen het CDA zijn sporen verdiend. Hirsch-Ballin is hoogle raar staats- en administratief recht aan de Katholieke Universiteit Bra bant (te Tilburg). Daarnaast was hij, zoals een CDA- ingewijde het noemt, "lid of voorzit ter van alle partijcommissies die zich op de een of andere manier met Recht, Ethiek en Onderwijs bezig hielden". Hij schreef onder meer over de ethische aspecten van zaad cel-donatie. Hirsch-Ballin is tevens regerings commissaris voor de toetsing van wetgevingsprojecten, en hamert in die hoedanigheid telkens op de noodzaak van simpeler wetgeving. Een politiek onbeschreven blad, ui terst intelligent, 'coming man' bin nen het CDA. Ruud Lubbers (CDA) Drs. Rudolphus Franciscus Maria Lubbers (50) wordt weer premier. Hij is een van de weinige politici die al bij zijn politieke leven een legen de is. Succesvol econoom, succes vol directiesecretaris van het fami liebedrijf Hollandia Kloos, succes vol CD A-lijsttrekker. Begonnen als minister van econo mische zaken in 1973 onder Den Uyl, wendde hij in de jaren tachtig de steven naar rechts. Twee keer gaf hij leiding aan een coalitie met de WD, om nu weer terug te keren naar samenwerking met de socialis ten. In de vele boeken die al over hem zijn verschenen, blijft Lubbers een onopgelost fenomeen. Talloze kwa lificaties zijn op hem van toepas sing: taalvirtuoos, alleskunner, 'Ma- cher', alles-weter, bruggenbouwer en compromissen-kampioen. Door zijn tegenstanders wordt hij ver guisd wegens zijn extreme pragma tisme, complete gebrek aan idealen, gemis aan affiniteit met de CDA- ideologie en zijn ongrijpbaarheid. Wim Kok (PvdA) Wiilem Kok (51) verwierf vooral be kendheid als voorzitter van de FNV. Al snel kreeg hij naam door de ma nier waarop hij de vaak verdeelde vakbonden in één centrale bij el kaar wist te houden. Kok dankt zijn leiderschap van de PvdA aan de vroegere voorzitter, Max van den Berg. Deze wees elke andere kandi daat die door Den Uyl als mogelijke opvolger werd genoemd, catego risch af. Van den Berg wilde maar één man: Wim Kok. Kok begon in 1986 onder gunstig gesternte zijn fractievoorzitter- schap, maar al snel ontstonden er scheurtjes in zijn imago. Zijn be sluiteloosheid in affaires, als bij voorbeeld rond de aandelen van het kamerlid Harry van den Bergh, werd hem binnen en buiten de frac tie niet in dank afgenomen. Hij kreeg de naam de mening te hebben van degene die hij het laatst gespro ken had. Tijdens de verkiezingscampagne rees Koks ster echter weer snel. Jacobus Andriessen (CDA) Prof. dr. Jacobus Eije Andriessen (61) keert terug op de post die hij 24 jaar geleden verliet. De CHU'er was van 1963 tot in 1965 ook al minister van economische zaken in het kabi- net-Marijnen. Na zijn afstuderen in 1951 werd Andriessen aan de Vrije Universi teit hoofd van het Economisch en Sociologisch Instituut. Op 27-jarige leeftijd promoveerde hij cum laude. Direct daarna stapte hij over naar Economische Zaken waar hij direc teur algemene economische poli tiek werd. Het kabinet-Marijnen sneuvelde in april 1965 en Andriessen vertrok naar de directie van de Koninklijke Emballage Industrie Van Leer, waarvan hij in 1980 president werd. Begin vorig jaar werd hij voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Andriessen vindt dat de overheid zich tot kerntaken moet beperken, en dat ambtenaren, ook op betrek kelijk laag niveau, zelf beslissingen moeten kunnen nemen. Ien Dales (PvdA) Ooit stonden drs. Catharina Isabella Dales (58), de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, en Wim Kok met stijve koppen tegenover elkaar. Het was ten tijde van het tweede ka binet-Van Agt (1981-1982), toen Ien Dales staatssecretaris was op socia le zaken. Tegen haar voorstellen de eerste ziektedagen van werknemers een lagere uitkering door te betalen, liep de vakbeweging onder leiding van Wim Kok te hoop. De vertrou wenscrisis tussen sociaal-democra tische partij en vakbeweging liep parallel met troebelen binnen de PvdA, en leidde binnen de kortste keren tot de val van het kabinet. De PvdA ging voor lange tijd de oppo sitie in, waar ze nu door Wim Kok weer uitgehaald is. Ien Dales studeerde op 44-jarige leeftijd af in de andragogische we tenschappen. Ze was jarenlang cur susleidster, hoofd afdeling vor mingswerk en directeur bij de stich ting 'Kerk en Wereld'. In 1987 werd Ien Dales burgemeester van Nijme gen. Hedy d'Ancona (PvdA). Na het behalen van het doctoraal examen sociale geografie trad drs. Hedy d'Ancona als producer in dienst van de VARA-televisie. In 1965 keerde zij terug naar 'haar' uni versiteit (Amsterdam). Van 1974 tot 1981 was ze lid van de Eerste Ka mer, waarna zij in het tweede kabi net-van Agt tot het hoge ambt van staatssecretaris van sociale zaken (emancipatie) werd geroepen. Na het vroegtijdige verscheiden van dat kabinet nam ze eventjes haar ze tel in de Eerste Kamer weer in. Sinds 1984 zit d'Ancona in het Eu ropees parlement, waar zij zich ont wikkelde tot een groot voorvecht ster voor 'het sociale Europa'. D'An cona was nauw betrokken bij het opstellen van het Sociaal Handvest, dat eind dit jaar ter sprake komt. Op het moment is ze voorzitster van de commissie sociale zaken, werkgele genheid en arbeidsmilieu, een van de belangrijkste, zo niet de belang rijkste commissies in het Europees Parlement. Relus ter Beek (PvdA) Relus ter Beek (45) kwam in 1963 aan de Universiteit van Amsterdam niet verder dan het kandidaatsexa men algemene en sociale weten schappen. In 1970 en '71 was hij des ondanks wetenschappelijk mede werker bij de VARA. De nieuwe minister van defensie was onder andere internationaal se cretaris van de PvdA en lid van de Assemblee van de Westeuropese Unie (WEU). Hij was een van de ka merleden met de langste staat van dienst in het parlement: sinds 1971 was hij lid van de Tweede Kamer. 'Alles-eter' op de terreinen buiten landse zaken en, iets minder, defen- Houdt niet van dogma's, heeft lie ver een compromis. Ter Beek was bij voorbeeld niet blij met het abso lute 'neen' van de PvdA tegen de plaatsing van kruisraketten. Poog de de discussie binnen zijn partij daarover aan te wakkeren, hetgeen resulteerde in een verzwakking van zijn positie. Hans Alders (PvdA) Johannes Gerardus Maria Alders (PvdA) is de enige echte partij-ap paratsjik in het kabinet. Hij is met zijn 36 jaar de jongste minister in het kabinet. Na de detailhandels vakschool en enige baantjes in de administratieve sector, kwam Hans Alders op 24-jarige leeftijd in de po litiek. Aanvankelijk werkte hij als politiek medewerker en ambtelijk secretaris van de PvdA-fractie in de Nijmeegse gemeenteraad (zijn ge boorte- en woonplaats). Later werd hij lid van de provinciale staten in Gelderland en fractievoorzitter. Eind 1982 kwam Alders op 29-ja- rige leeftijd in de Tweede Kamer. Daar ontpopte hij zich al snel als deskundige op het gebied van bin nenlandse zaken. Ook in de fractie- hiërarchie werkte hij zich omhoog, totdat hij enige jaren geleden frac tiesecretaris werd. Naast Thijs Wöltgens is Alders de steun en toe verlaat van Wim Kok geweest. Een rol die nu beloond wordt met het ministerschap op VROM. Gerrit Braks (CDA) Het heeft erom gespannen, maar ir. Gerardus Johannes Maria Braks (56) is toch weer minister van land bouw en visserij geworden. Braks ondervond de afgelopen weken bin nen zijn eigen CDA concurrentie van collega-minister Piet Bukman, maar beschikte al met al toch over voldoende steun van boeren en par tijleiding. Braks treedt voor de derde ach tereenvolgende maal aan op Land bouw. Hij had het er de afgelopen jaren niet makkelijk. Impopulaire maatregelen van bijvoorbeeld de EG, de achteruitgang van inkomens van akkerbouwers en de (voor boe ren dure) mestwetgeving werden hem niet in dank afgenomen. Politiek riskant was vooral de conclusie van een onderzoekscom missie die hem 'verwijtbaar mede weten' van de visfraude in de schoe nen schoof. Het kwam Braks op een motie van wantrouwen in de Twee de Kamer te staan. De PvdA (i.e. Jan Pronk) verzuimde overigens die motie te steunen. Jan Pronk (PvdA) Drs. Johannes Pieter Pronk (49) is de enige PvdA'er in de ploeg die eerder minister was. In het roem ruchte kabinet-Den Uyl 'deed' hij ook al ontwikkelingssamenwer king. Juist vanwege die ervaring wil Kok hem graag aan zijn zijde in het kabinet. Voor velen in CDA en WD ging hij destijds veel te ver. Zo riep hij de Nederlandse Commissie voorlich ting Ontwikkelingssamenwerking (NCO) in het leven. Een min of meer onafhankelijk opererende'organisa- tie, geheel gesubsidieerd door OS, die ook zelf weer subsidiegever was voor voorlichtingsprojecten. Zijn grootste bekendheid 'dankt' Pronk waarschijnlijk aan het feit dat hij eens dronken een sloot in reed. Pronk wordt beschouwd als een van de grootste denkers in de PvdA op het gebied van het buitenlands beleid en ontwikkelingssamenwer king: hij werkte jarenlang bij de Unctad. Hanja May-Weggen (CDA) Net als voor Justitie, bestaat ook voor Verkeer en Waterstaat nog een vraagteken. Als de voortekenen niet bedriegen, krijgt dat ministerie weer een vrouw aan het hoofd: de voormalig verpleegster Hanja May- Weggen (45) volgt Neelie Smit- Kroes op. Ze studeerde pedagogiek en was lerares verpleegkunde bij het hbo-gezondheidszorg. Trad in 1979 toe tot het Europees Parle ment, waar zij zich specialiseerde in de sociale wetgeving en op milieu gebied interesse kweekte voor het Rijnwater. Sinds 1987 ondervoorzitter van de EVP, waar het CDA deel van uit maakt. In die functie belast met bui tenlandse betrekkingen. Is lid van de commissie milieubeheer, volks gezondheid en consumentenbe scherming in het EP en maakt deel uit van de commissie rechten voor de vrouw. Hanja May-Weggen wordt om schreven als zeer kundig, met grote kennis van de sociale wetgeving in de Europese lidstaten. ONDERWIJS Jo Ritzen (PvdA) Het besturen van het ministerie van onderwijs is volgens hem vooral een management-kwestie. Tegelijk is hij echter van mening dat het mi nisterie geld te kort komt. Nog maar enkele weken geleden voorspelde hij dat er jaarlijks ongeveer een mil jard gulden extra naar Onderwijs zou moeten. De naam: professor, doctor Jozef Ritzen (44). Hij was hoogleraar onderwijs planning en -economie aan de ka tholieke universiteit van Nijmegen en is thans hoogleraar financiën van de publieke sector aan de Erasmus Universiteit. Ooit schreef hij ge schiedenis door als adviseur van Den Uyl grootschalige banenplan nen te ontwerpen. Die werden ove rigens, door de val van het tweede kabinet-Van Agt, nooit uitgevoerd. Ritzen zelf hield er wel een perma nent adviseurschap op Sociale Za ken aan over, net als hij Economi sche Zaken van advies dient over het technologiebeleid. Na bijna twaalf jaar studie en discussie lijkt er een oplossing in het verschiet voor een van de grootste obstakels voor de her eniging van hervormden en ge reformeerden, het financiële beheer in de plaatselijke ge meente. De raad van deputaten Samen op Weg legde deze week de laatste hand aan een voorstel dat zeer waarschijnlijk eind de ze maand zal worden voorge legd aan de combi-synode. Ds. Jan Aalbers, begeleider van Samen op Weg, is opgetogen over de verwachte doorbraak. "De be heerskwestie was een duidelijk bewijs van de taaiheid van de ker kelijke structuren. Wat er nodig is om tot hereniging te komen, is in het verleden wel eens onderschat. Dat is niet altijd kwade wil". Het beheer en bestuur in de plaatselijke gemeente was histo risch een groot verschilpunt tus sen beide protestantse kerken. In de Hervormde Kerk is de kerke- raad belast met het pastorale be leid, maar het beheer van geld en goederen is van oudsher toever trouwd aan een college van kerk voogden. Bovendien kent de Her vormde Kerk verschillende vor men van bovenplaatselijk toe zicht. op het beheer. De gerefor meerden hebben bestuur en be heer beide in handen van de plaatselijke kerkeraad gelegd en kennen op dit terrein geen be voegdheden toe aan bovenplaat selijke organen. Het ei van Columbus om dit ogenschijnlijk onoverbrugbaar verschil te overwinnen, is een re geling waarbij het beheer in Sa men op Weg-gemeenten wordt toevertrouwd aan een college van beheer wiens besluiten achteraf geratificeerd moeten worden door de gereformeerde kerkeraad en de hervormde kerkvoogdij. Zo krijgen beide kerken de gelegen heid in een overgangsperiode aan de nieuwe situatie te wennen. De ontwerpregeling heeft ver geleken met eerdere voorstellen het grote voordeel dat hij geen van beide kerken in kerkordelij- ke problemen brengt. De eigen organen blijven intact, er wordt alleen een Samen op Weg-struc- tuur tussengeschoven die van beide kerken de positieve ele menten in zich verenigt. Volgens ds. Aalbers een keurig compro mis waarbij beide kerken wat in leveren. "De gereformeerden zul len moeten toestaan dat het colle ge van beheer in beroep kan gaan tegen kerkeraadsbeslissingen. Daartoe worden in negen regio's in het land beroepsinstanties ge schapen. Voor de hervormden zit de pijn in het feit dat niet het be- heerscollege, maar de kerkeraad de begroting vaststelt". De ontwerpregeling is van groot belang voor de ruim hon derd gemeenten die al Samen op Weg zijn. In het verleden is name lijk een wildgroei ontstaan van beheersvormen, tot grote erger nis van onder andere de Vereni ging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk. De kwestie is vooral voor de hervormden nij pend omdat veel plaatselijke kerkvoogdijen en de eveneens volledig zelfstandig opererende diakonieën nog over bezit, gebou wen en zelfs grond beschikken. Daarnaast is er nog de complica tie dat in de Hervormde Kerk drie historisch gegroeide beheersvor men van kerkvoogdijen naast el kaar bestaan. Zo zijn er bijvoor beeld kerkvoogdijen die geen toe zicht van bovenplaatselijke orga nen toestaan. 'Pastoraal appèl' Er is dringend behoefte aan ver antwoorde voorlichting over ho mofilie in de Gereformeerde Bondsgemeenten. Deze kwestie is nu nauwelijks bespreekbaar, waardoor "homofiele gemeente leden hun gevecht tegen verkeer de begeerten moederziel alleen strijden", aldus dr J. Hoek in een 'pastoraal appèl' van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk. De predikant uit Veenendaal heeft in opdracht van het hoofd bestuur een korte brochure ge schreven over homofilie en ho moseksualiteit. Aanleiding vorm de het besluit van de hervormde synode om elke tuchtmaatregel tegen homoseksuele gemeentele den af te wijzen (juni 1989). De Bond heeft zich vanaf het begin fel verzet tegen deze 'homo-mo tie'. Homofiele gemeenteleden heb ben net zo goed als anderen toe gang tot het avondmaal, schrijft Hoek. "Wanneer een broeder of zuster die homofiel is in onthou ding leeft en biddend strijdt om voort te gaan op de weg van de heiliging, is er geen enkele reden aanwezig om tot tuchtmaatrege len over te gaan". Voor de homo fiele broeder hoeft ook het ambt geen probleem te zijn. Is er echter sprake van homo seksuele praktijk en leiden de vermaningen van de ambtsdra gers niet tot "daadwerkelijke be kering", dan zal een formele ont zegging van het Avondmaal de uiteindelijke consequentie zijn, schrijft Hoek. De kerkeraad zal volgens hem echter met grote te rughoudendheid en omzichtig heid te werk moeten gaan, voor dat hij deze "droeve, maar nood zakelijke maatregel" neemt. Hoek raadt de kerkeraden aan zo snel mogelijk een pastoraal be zoek te brengen aan homoseksue le gemeenteleden. Zeker als deze leden er wisselende seksuele con tacten op nahouden, maar ook als er sprake is van een vaste relatie zal "in alle liefde en bewogenheid moeten worden gewezen op de fundamentele bezwaren die er vanuit Gods Woord tegen deze leefwijze bestaan". De predikant waarschuwt ech ter voor selectieve verontwaardi ging binnen de rechtervleugel van de Hervormde Kerk. De tucht geldt nog zoveel andere levens terreinen, vindt hij, waarbij kwaadsprekerij en financiële cor ruptie als voorbeeld worden ge noemd. Het is onjuist homofiele gemeenteleden op grond van hun geaardheid als grotere zondaren te beschouwen dan de heterofiele broeders en zusters, aldus Hoek. Jubileum Rijnsburg De Gereformeerde Kerk in Rijns burg zal de komende weken uit gebreid stil staan bij het 150-jarig bestaan. Zondag 19 november vindt een herdenkingsdienst plaats, maar voor het zo ver is ver schijnt eerst een fraai jubileum boek, valt er een foto-expositie te bewonderen en zijn er diverse ac tiviteiten voor de gemeente. Vindt er in de Immanuelkerk aanstaande maandag een bingo avond plaats en een dag later een toneelavond, voor de jeugd is het woensdag echt feest door een op treden van de bekende Zweedse gospel-rocker Ingemar Olsson band. Een bazar op vrijdag sluit de eerste week af. In de week van 13 tot 19 novem ber valt in de gereformeerde kerk een expositie van zo'n 150, gro tendeels historische, foto's te be wonderen. Zaterdag de 18de is er een ontmoetingsdag voor oude en huidige gemeenteleden. Dan ver schijnt ook het omvangrijke jubi leumboek. In de Sint Willibrordkerk in Oegstgeest celebreert bisschop Bar zondagmorgen (aanvang half elf) een feestelijke mis bij de ope ning van het Willibrordjaar. De Raad van Kerken in Noordwijk grijpt Willibrordzon- dag aan om de jaarlijkse serie van zes gastdiensten te beginnen. In 'Maria ter Zee' begint zondag om half elf een dienst waarin pastor Straathof voorgaat. Op zondag vindt in de Hulp en Heilkerk van Schakenbosch in Leidschendam weer een zang- dienst (thema: 'De Oogst') plaats. Medewerking verleent 'Jubilate Deo' uit Haarlem. Aanvang tien Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Amstelveen-Buitenveldert drs. W. Christiaan Hovius Katwijk aan Zee. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroepen te Vollenhove-Kadoe- len T. Wendt Bunschoten; be dankt voor Middelharnis B. C. Buitendijk Vleuten. Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Driebergen M. C. Tanis Sliedrecht-centrum. FINANCIËN BINNENLANDSE ZAKEN - SOCIALE ZAKEN BUITENLANDSE Z AKEN Bert de Vries (CDA) Dr. Bert de Vries (51) mag de ko mende jaren op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid bijkomen van zijn drukke werk zaamheden als fractievoorzitter. Zijn benoeming is een beloning voor bewezen diensten, al twijfelt in Den Haag niemand of de econoom De Vries op 'SoZa' op zijn plaats is. Wel werd het raadzaam geacht dat de rechtlijnige en orthodoxe pro testant De Vries de emanicipatie- portefeuille aan zijn staatssecretaris delegeert. De Vries is elf jaar lid geweest van de Tweede Kamer. In 1982 werd het onbekende en tot dan toe onopval lende kamerlid gekozen tot fractie voorzitter van het CDA. Hij ontpop te zich als 'sous-chef van Lubbers, en dwong met harde hand steun van de CDA-fractie aan het regeringsbe leid af. Onder het tweede kabinet- Lubbers groeide De Vries snel uit tot een van de invloedrijkste tegen spelers van met name CDA-minis- ter Ruding. Hans van den Broek (CDA) Mr. Hans van den Broek (52) gold ja renlang als de kroonprins van het CDA, maar ontwikkelt zich langza- I merhand tot een moderne uitvoe- ring van de legendarische Joseph Luns, de KVP'er die zeven keer mi nister van buitenlandse zaken was. De katholiek Van den Broek is ove rigens pas aan zijn derde ambtster- ,mijrr toe. Hij was twee keer eerder staatssecretaris. De carrière van Van den Broek kreeg de afgelopen jaren een lelijke knauw door de paspoort-affaire. Van den Broek verdedigde zijn aan gevallen staatssecretaris René van der Linden, en kwam na diens aftre den zelf in de vuurlinie te liggen. Slechts door de persoonlijke be scherming van Ruud Lubbers in te roepen overleefde de minister de scherpe aanval van de PvdA. Nu zit de op de rechterflank van het CDA opererende Van den Broek met de socialisten in één kabinet. Maar zijn kansen om ooit Lubbers op te vol gen als CD A-leider zijn aanzienlijk geslonken. -2» 0 DEFENSIE VROM LANDBOUW VERKEER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2