Zoeterwoude wil niet voor regio bouwen Plannen voor Poelmeer en omgeving verder ontw ikkeld Minima Leiderdorp krijgen 75 gulden voor activiteiten Nieuw onderzoek naar geluidsoverlast Utopia 'Gemeente moet groen blijven' ZOETERWOUDE - Drie we ken nadat vijf regiogemeen ten uitspraken dat er tot het jaar 2000 12.000 woningen nodig zijn, 2.000 meer dan op bestaande locaties mogelijk is, maken Zoeterwoudse raadsleden zich sterk voor een groene gemeente. Ze willen alleen bouwen voor de eigen bevolking en zelfs bij de toewijzing van vrije sectorwoningen Zoeterwou- denaren voorrang geven. Als die geen interesse hebben. Aanschaf vlaggen leidt tot discussie LEIDERDORP - Een meer derheid van de politieke par tijen in Leiderdorp vindt het onjuist om de Oranjevereni ging subsidie te geven voor de aanschaf van vlaggen. Niet de vereniging moet de nationale driekleur in bezit hebben maar de gemeente, zeiden de meeste raadsfracties 'gister avond tijdens een vergadering van de commissie welzijn. De Oranjevereninging Lei derdorp voert al jaren het be heer over de vlaggen, vertelde wethouder C.A. Huigen. Heeft de gemeente vlaggen nodig dan kunnen die kosteloos wor den geleend bij de vereniging. "Dat is altijd goed gegaan", meende Huigen. Behalve het CDA steunde geen enkele fractie het voor stel van B en W om de Oranje vereniging 1500 gulden te ge ven voor het vervangen van oude vlaggen. "Wij houden van oranje, maar dan hebben we het wel over voetbal", zei bur gerlid J.P.A. Preenen (PPR/PSP). "En de koningin voetbalt niet". Het ligt voor de kleine linkse partijen het meest voor de hand dat de ge meente vlaggen koopt en die zelf in beheer houdt. De andere fracties gingen akkoord met het compromis van Huigen om de vlaggen zelf te kopen en ze dan beschik baar te stellen aan de Oranje vereniging. dienen regiobewoners een streepje voor te hebben bo ven mensen van elders. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor openbare werken en volks huisvesting. "We willen niet zo veel mogelijk bouwen om zo groot mo gelijk te worden", zette CDA-frac- tievoorzitter R. Hogenelst gister avond de toon. "Onze natuurlijke aanwas zorgt ervoor dat onze ge meente groeit en niet het grote aan tal mensen van buitenaf. De ge meente die wel veel mensen van buiten aantrekken, moeten zelf hun tekort aan bouwcapaciteit regelen, zonder claims te leggen bij andere gemeenten". A. Ringersma van Progressief Zoeterwoude stemde hiermee in en voegde toe dat Zoeterwoude func tioneert als tuin en recreatiegebied voor de regio: "Het kost veel geld om die tuin goed te onderhouden en open te houden. Als andere ge meenten veel mensen van buiten willen aantrekken is dat hun goed recht, maar ze moeten de Zoeter woudse tuin niet gaan bedreigen en erkennen dat Zoeterwoude een an dere positie heeft". WD-raadslid H. van der Kooi noemde de dingen bij naam en zei dat Leiden veel meer mensen aan- OEGSTGEEST - B en W van Oegst- trekt dan de gemeente kan bergen, geest mogen doorgaan met het ont- Dat overschot moet niet worden af- wikkelen van plannen voor de aan geschoven naar Zoeterwoude, vindt passingen aan zwembad Poelmeer de politicus: "We moeten bouwen en de woningbouw op en rond het voor de eigen bewoners. Als dat zwembadterrein. In maart zullen B aantal afneemt is er woonruimte en W de raad vier alternatieven pre- voor anderen". senteren, waaruit dan een definitie- rapportage in maart 1990 worden Volgens de burgemeester moeten ve keuze kan worden gemaakt. In Leiden, Zoeterwoude, Alkemade, zijn vergadering van gisteravond Voorschoten en Leiderdorp, gezien zette de gemeenteraad het licht op het tekort aan bouwplaatsen in de groen voor de prijsvraagprocedure, regio, niet te strikt vasthouden aan die het uiteindelijke ontwerp moet 2.000 extra woningen tot het jaar opleveren. 2000. Het aantal mensen dat de re- Een aantal fracties plaatste vraag- gio instroomt, zou sterk moeten tekens bij de verwachte exploitatie- structie worden teruggebracht. CDA en resultaten. CDA-wethouder P. van cesvol, WD sloten zich daarbij aan, vol- Veen van financien en sport zegde zich zet gens Progressief Zoeterwoude kan toe dat een nader onderzoek zal niet erg de gemeente zich niet bemoeien worden uitgevoerd. De resultaten len het in ieder geval onderzoeken" met de overstroom van anderen. daarvan zullen bij de voortgangs- zo verklaarde hij VRIJDAG 3 NOVEMBER 1 Ruim twee jaar cel voor overval postagenstschap in Wassenaar DEN HAAG/WASSENAAR - De 38- jarige Hagenaar die vorig jaar sep tember een overval op een post- agenschap in Wassenaar pleegde is, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. De rechter acht het voldoende be wezen dat de man samen met een ander een onbekend bedrag heeft weggenomen uit het kantoor aan de Groot Hasebroekseweg. De loket beambte werd daarbij onder schot gehouden. De hoofddader is onlangs veroor deeld tot tweeëneenhalf jaar cel straf. De Hagenaar heeft steeds ont kend iets met de zaak van doen te hebben. Hij zou er om onbekende redenen door de hoofddader zijn 'bijgelapt'. *Het terrein waarop nu het buitenbad i ningbouw. Ook op het grasveld rechts komen. n zwembad Poelmeer is gevestigd (links op de foto) wordt volgens het voorstel vi \n het buitenbad en op de beboste strook langs de Lange Voort links op de foto) r (foto Raadslid Vissers van D66 pleitte voor een beheersstichting voor zwembad, die van de gemeente vast bedrag per jaar zou moeten ont vangen om het exploitatietekort te dekken. Volgens hem is deze con- andere gemeenten suc- aar de wethouder toonde gereserveerd: "Ik geloof verhaal, maar we zul- Het pleidooi van A.M.J. van Eisen (Groen Links) om de plannen voor lopig uit te stellen tot er meer duide- lijkheid evenmin op haal van de de financiën kon al n enthousiast ont- ethouder rekenen: "Enig uitstel betekent in de praktijk minimaal een jaar. Op basis van de woningwetwoningen dat zal re. Wel waarschuwde hij dat nader onderzoek 'geen vertraging van het voortgangsproces mag opleveren'. De fracties van WD en Groen Links stelden de door B en W voor gestelde woningbouw in en rond het zwembadterrein aan de orde. De vrees van WD-er Moonen dat een te grote 'verdichting' rond het zwembad zal ontstaan werd niet ge deeld door PvdA-wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck van openbare wer ken. De wethouder kon ook raads lid Van Eisen niet helemaal gerust stellen over het minimum aantal Nachtelijke actie roept vragen op OEGSTGEEST - De parkeer bonnen die de Oegstgeester po litie in de nacht van dinsdag op woensdag op de Terweeweg uit deelde, leidden gisteravond in de vergadering van de gemeen teraad van Oegstgeest tot kriti sche vragen van D66-raadslid M.H.J.J. Vissers. In verband met werkzaamhe den aan (le riolering was er maar wefriig ruimte om de vehikels te parkeren. Vissers vroeg zich af of de zaak niet 'op de Oegstgees ter manier', met een waarschu wing in plaats van een boete van 35 gulden, had kunnen worden behandeld. Burgemeester Scheenstra toonde geen medelijden met de mensen die hun auto's op de zo juist herstelde trottoirs parkeer den: "Er is geen sprake van overmacht bij de bewoners, want éën straat verder is par keerruimte genoeg". Toch zal hij de zaak ter sprake te brengen in het periodiek overleg. Veilig fietsen door park bij raadhuis huidige plannen kost dat de ge meente 250.000 gulden". CDA- woordvoerder D.J. de Ruijter kon zich in grote lijnen vinden in de door B en W voorgestelde procedu- den gebouwd. Van Eisen vindt het teerd. De suggestie toegezegde aantal van 15 drie-ka merwoningen met een kale huur van 650 gulden per maand 'te wei nig en te duur'. BLIKJE - Personeel van een super markt aan de Voorschotense Schoolstraat heeft gistermiddag een winkeldief in de kraag gegre pen. De 14-jarige jongen uit Voor schoten had een blikje frisdrank i 49 cent ontvreemd. Na PSP/PPR noemt de bijdrage een aalmoes LEIDERDORP - Leiderdorpers dit voorstel van B en W maar met een minimuminkomen maakte daarbij wel de kantteke- kunnen met ingang van ljanua- ning dat het maximumbedrag ri 1990 een bijdrage van maxi- aan de lage kant is. maal 75 gulden krijgen voor Mensen die in aanmerking willen deelname aan een culturele, komen voor een bijdrage moeten educatieve of recreatieve activi- minstens een jaar manend woord van de politie is de teit. De raadscommissie welzijn komen hebben. Kinderen jongen naar huis gestuurd. ging gisteravond akkoord met ders met een minimuminkomen be horen eveneens tot de doelgroep die de gemeente voor ogen heeft. Ze moeten dan wel onder de 17 jaar zijn. De kosten van een bijvoor beeld een lidmaatschap van een sportvereniging worden tot 75 pro cent vergoed, met een maximum van 75 gulden. Hebben kinderen bijverdiensten, dan wordt hooguit 50 procent terugbetaald. Mevrouw C. Kerner (CDA) vroeg zich af of de grens van 75 gulden voldoende is om mee te kunnen doen aan een 'breed scala van activi sten'. "Ik heb geen idee hoe hoog jeugdcontributies van verenigin- 'Verdwenen stenen' brengen raad Zoeterwoude in beroering ZOETERWOUDE - Waar zijn de stenen van de Weipoortseweg gebleven? Die vraag hield gisteravond de Zoeterwoudse raadscommissie voor open bare werken en volkshuisvesting bezig. Voe+bah'creniging Meerburg zou er het verzakte parkeerterrein mee bestraten, maar toen de voorbereidin gen waren afgerond bleven de beloofde stenen uit. Ook gisteravond werd niet duidelijk waar de stenen zijn. Volgens de bur gemeester zijn er verschillende bestratingen mee opgevuld en wordt Meer burg er alleen maar beter van als ze nieuwe in plaats van gebruikte stenen gen zijn", aldus Kerner. krijgt. Oude stenen zouden na tien jaar breken of slecht worden. J.P.A. Preenen (PSP/PPR) noem- Om Meerburg te helpen stemden de raadsleden voor het voorstel om de de de bijdrage een 'aalmoes'. Vol- club voor 45.000 gulden nieuwe stenen te schenken, maar van harte ging gens hem kosten de meeste lid- het niet. De aanpak van het college had Progressief Zoeterwoude 'zeer te leurgesteld'. Een dergelijke handelwijze zou de zelfwerkzaamheid niet sti muleren. Volgens het CDA heeft de gemeente een taxatiefout gemaakt maar mag de vereniging daar niet onder lijden. De WD had het over 'slecht beheer'. Camera's langs de Rijksstraatweg 'pakken* de eerste automobilisten de hoogte v kon is naar WASSENAAR - Bij een snelheidscontrole op de Wassenaarse Houtlaan, die bijna de gehele dag heeft geduurd, zijn gisteren 400 foto's gemaakt van auto's die te hard reden. De maximumsnelheid snelheid ter plaatse be draagt 70 kilometer per uur, terwijl snelheden tot 120 kilometer per uur werden geconstateerd. Ook op de kruising Rozenweg/Rijksstraatweg heeft de Wassenaarse po litie deze week gecontroleerd. Daarbij maakte ze gebruik van een gecom bineerde rood licht/snelheidscamera. De politie kon vanochtend nog geen mededelingen doen over het aantal overtredingen op de kruising. De camera's maken deel uit van een netwerk van zeven posten, dat afge lopen maandag in gebruik werd genomen. De twee beschikbare i Muziekcentrum wordt later bekeken Wethouder J. Visser. maatschappen van vereningen jaar lijks ongeveer 200 gulden. "We schamen ons om de mensen met dit lage bedrag af te moeten schepen". Preenen stelde voor om een onder zoek in te stellen naar de tarieven van vereningen en instellingen en de bijdrage zo snel mogelijk te ver hogen. Wethouder mevrouw C.A. dat bij het bepalen van an de vergoeding geke ken is naar soortgelijke regelingen in omliggende gemeenten. WD. D66 en PPWPSP pleitten er voor de ondergren» van 4 jaar te aiaail schrappen. B en W stellen dat erg jonge kinderen toch niet zo'r hoefte hebben om mee te doen allerlei georganiseerde activiteiten. ZOETERWOUDE - Zoeterwou de begint een nieuw onderzoek naar de geluidsoverlast die jon gerenvereniging Utopia binnen en buiten de Klaverhal veroor zaakt. Daarbij zal ook advies worden uitgebracht over de mo gelijkheden van geluidsisolatie. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken en volkshuisvesting. Uit een eerder onderzoek, waarbij ook het Muziekcentrum was be trokken, rolde een advies om de lo caties voor vier ton te isoleren. Raadsleden vonden dat te veel van het goede en willen nu alleen kijken naar de locatie waar de meeste klachten over zijn: de Westender van Utopia. Wat er met het Muziek centrum moet gebeuren, is van later zorg. Het CDA vroeg zich gisteravond af of het zinvol is veel geld te stop pen in de 'interne overlast' in de Klaverhal als de omgeving proble men blijft ondervinden. Kan Utopia ^an n*et beter verhuizen?, vroeg de wethouder J. Visser hal). De twee moeten er onderling zien uit te komen, aldus PZ. Volgens burgemeester Houdijk zou dat neerkomen op het opzeggen van het huurcontract B en W niets voor. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense raadsfracties willen geen vrij- liggende fietspaden langs de Bachlaan-oost aanleggen, 1 de straat binnenkort wordt de Vereni ging Veilig Verkeer Nederland en de Eerste Nederlandse Fietsers Bond werd gisteravond niet overge nomen door de commissie openba re werken. Burgemeester, wethou ders en de raadsfracties voelen meer voor zogenaamde fietssugges- tiestroken. Een raadsmeerderheid van CDA en WD wil een fietsroute die vanaf de verkeerslichten bij het raadhuis aansluit op de Koningin Juliana- laan. Bij het oorlogsmonument zou de route achter het raadhuis door naar de Elstlaan moeten lopen, aan de rand van het Burgemeester Berkhoutpark. Het pad biedt schoolgaande kinderen een veilige schoolroute. Voorwaarde is wel dat het fiets- verkeer voor het raadhuis langs, in zuidelijke richting moet rijden. iïSSÏÏ Wanneer fietsers het fietspad in twee richtingen berijden, kunnen gevaarlijke situaties ontstaan. Parkeerplaats vrachtwagens blijft probleem Twee aanrijdingen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij een aanrijding in de Oegstgeester Dorpsstraat heeft een 24-jarige automobilist uit Leiderdorp gistermiddag om half drie een 16-jarige bromfietser uit Sass.enheim geschept. De automobilist wilde rechtsaf slaan, maar verzuimde voorrang te verlenen aan de bromfietser. Beide bestuurders bleven ongedeerd. De schade bleef beperkt tot een paar krassen op de auto. Een half uur later leidde een misverstand op de Geversstraat tussen een 16-jarige bromfietser uit Leiden en een 34-jarige voetganger uit Oegstgeest wel tot letsel: de voetganger liep een gebroken arm op. De Oegstgeestenaar wilde het zebrapad oversteken, stopte en stak toen alsnog over. De brom fiets was inmiddels ook gestopt en weer doorgereden en kon de voetgan ger niet meer ontwijken. VOORSCHOTEN - Alleen langs de Voorschotense Admiraal de Ruy- tersingel kan een geschikte par- keerstrook voor vrachtwagens ko men. Dat gisteravond tijdens de vergadering van de commissie openbare wer ken. Als de plannen doorgaan, zal de parkeerstrook van de singel zoda nig worden aangepast dat er onge veer 25 vrachtwagens kunnen par- partij zich af. Volgens Progressief Zoeterwoude (PZ) is er sprake van onenigheid tussen de huurder (Uto pia) en de verhuurder (de Klaver- ÏNBRAKEN - Onbekenden hebben gisteravond in Voorschoten twee keren. In de Algemene Plaatselijke keer ingebroken. Rond negen Verordening kan dan worden opge nomen dat het niet langer is toege staan om de kolossen elders te par- Wanneer de raad deze plek niet aanvaardt, heeft de gemeente slechts een alternatief: een parkeer- CDA er Kerner wierp tegen dat hele verbod voor vrachtwagens in de ge- jonge kinderen juist schreeuwen meente "Maar of we dat nou aan. durven?", merkte Visser op. E.J. contacten met leeftijdgenoten'. W willen volgend jaar 10.000 jviulder (D66) maakte alvast duide- zullen over de zeven locaties rouleren. Zes van de zeven posten liggen gulden beschikbaar stellen voor de 25 vrachtwagens te veel te langs de doorgaande Rijksstraatweg, waar de politie regelmatig het ver- bijdrageregeling. Dit bedrag wordt den; -\yant het is een afschuwelijk keer in beide richtingen wil controleren. De zevende post is in het dorp ge- gehaald uit het hulpfonds van de ge- gezjcj1t". werd in een woning aan de Richard Wagnerlaan een schuifpui openge broken en een slaapkamer door zocht. Later gebeurde hetzelfde in een. woning aan het Isaac Sweers- plantsoen. Het is nog niet bekend of er spullen worden vermist. Een derde inbraak strandde voor tijdig. Dieven probeerden een wo ning aan de Bartoklaan binnen te komen door de schuifpui te force ren. Toen dat niet lukte deden zij nog een vergeefse poging via een keukenraam binnen te komen. Ambtenaren Idimmen met fakkels schreeuwende kauwen tegemoet OEGSTGEEST Een aantal ambtenaren van de gemeente Oegstgeest kan volgende week letterlijk de boom in, zo vertelde wethouder A. J.W- .F.M. K :,hlbeck van openbare werken een lichtelijk verbaasde gemeen teraad van Oegstgeest gisteravond. Gewapend met fakkels zullen zij volgende week drie avonden lang proberen de kauwen te verjagen, die bewoners van de Louise de Colig- nylaan sinds enkele maanden het leven zuur maken. De zwerm vogels maakt zo'n een enorm kabaal dat het omwonenden uit hun slaap houdt. De uitwerpselen hebben stoepen en straten veranderd in een glijbaan. Twee maanden geleden stelde VVD-raadslid H.A.C. Kamphuisen de kwestie in de gemeenteraad aan de orde. B en W zegden toen toe te on derzoeken hoe de plaag het beste kan worden bestreden. De inzet van een valkenier zou weinig effectief zijn, zo bleek tijdens de speurtocht naar vogelbestrijdingsmethoden. Het in de bomen ophangen van dode exemplaren zou de kauwen wel op de vlucht jagen, maar vooralsnog hebben B en W uit ethische overwegingen geen voorkeur aan deze me thode gegeven. Volgens een van de betrokken ambtenaren valt niet te voorspellen waar de dieren zullen neerstrijken als de poging slaagt. Het spektakel van hoog in de boom met fakkels zwaaiende ambtenaren is volgende week te zien op dinsdag-, woensdag- en donderdagavond vanaf 19.30 uur in de Louise de Colignylaan. VRIJDAG 3 NOVEMBER Alphen bingo-avond in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. film: 'Die Jungfraumaschine', 20.30 uur in het Parkfilmhuis. voorstelling 'Laag', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden lezing: 'Het nieuwe Jeruzalem' door D. Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. met musical-programma van leer lingen en koor van Thea Ekker- van der Plas, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. eerste in de serie Verwey-lezin- gen met Maarten 't Hart, aanvang 20.30 uur in de Pieterskerk. voorstelling' 'Cocktailuur', met o.a. Mary Dresselhuys en Ton Lensink. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk optreden 'All that Jazz Band', vanaf 20.00 uur in Bon-Bon, Ko ningin Wilhelmina Boulevard M.G, Schmidt, door1 ging Mimicri, aanvang 20.15 uur in Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. e peuter- Buitendorpstraat, van 13.00 tot open dag landelijke zelfhulpor ganisaties 'Ouders van een over leden kind', van 13.00 tot 17.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. Broncantery, aanvang 20.15 1 Oudshoornse kerk optreden rockband 'I've The Bullets', aanvang 21.00 uu Het Kasteel. cabaretvoorstelling van Waar- denberg De Jong met Joop Hul aanvang 20.30 uur in het Park theater. Koudekerk onderwijsmarkt in basisschool De Rijnschans, Prinses Margriet 2, van 10.00 tot 12.00 uur. voorstelling: 'Cocktailuur', met o.a. Mary Dresselhuys en Ton Lensink, aanvang 20.15 uur in de Leidse schouwburg. m de Groenoord- hallen. van 9.00 tot 16.00 uur. wandeltocht Molenwinterserie over 10 of 15 km, start van 9.00 tot 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. optreden Dario en de Tama- nndos met Salsa-muziek, vanaf 21.30 uur in Droomfabnek, Oude Singel. Leiderdorp kindervoorstelling (vanaf 7 jaar): 'Brandaan' door toneel groep Dwarf, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. optreden zangeres Soesja Ci troen met begeleiding van Cees Slinger, vanaf 21.30 uur in Jazz club De Wagenschuur, Hoofd- Warmond optreden 'Whelan', vanaf 22.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorps- Woubrugge bazar e bouw De Wijk, van 10.00 tc ZONDAG 5 NOVEMBER Leiden familievoorstelling door de Rot- Dansgroep, aanvang it LAK-theater, Cle-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16