TAD LEIDEN College schort onderhandelingen over plannen stationsgebied op 'Het idee is geboren uit verbazing' Alleen vrouwen mogen ontwerp voor nieuwbouw school leveren Ontslagen onvermijdelijk bij Bureau universiteit s •e»J LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 NOVEMBER 1 Gemeenteraad neemt over maand beslissing LEIDEN - De gemeente Leiden schort de onderhandelingen met de NZH, de NS en het AZL over plannen voor het stationsgebied voorlopig op. Het college van B en W heeft dat besloten nadat de PvdA eerder deze week liet weten geen 20 miljoen gulden over te hebben voor de aanleg van een tunnel onder het Stationsplein. B en W willen eerst meer informatie hebben, waarna eind november of begin december een beslissing kan worden genomen over de wenselijkheid van de plannen. Pvd A-wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening, verkeer De toezeggingen van de wethouder kwamen nadat er eerder deze week ruzie in de gemeenteraad was uitge broken over de plannen. De ruzie ontstond door een plotselinge om mezwaai van de PvdA-fractie. Had de partij tot maandag de stations plannen steeds gesteund, dinsdag verklaarde de fractie geen twintig miljoen gulden over te hebben voor de tunnel. Daarmee kwam een be langrijk onderdeel uit het plan voor het stationsgebied op losse schroe ven te staan. De rest van de gemeenteraad rea geerde boos omdat bleek dat ook wethouder Van der Molen van me ning was veranderd zonder daar over de andere politieke partijen in te lichten. Bovendien bleek dat de PvdA en de twee andere collegepar tijen in het bezit waren van een ge heime notitie van Van der Molen met daarin een verslag van de on derhandelingen met het AZL. Daar uit bleek dat het ziekenhuis pakweg een miljoen gulden wilde bijdragen aan het stationsplan terwijl de ge- de tunnei te duur vonden. Maar het gewezen dat de tunnel noodzakelijk meente op minstens het viervoudi ge had gerekend. Omdat de andere partijen tekst en uitleg wilden, werd gisteravond een extra vergadering (archieffot PvdA-woordvoerder Geradts cruciale punt werd pas bereikt toen enkele weken het verkiezingspro gramma gereed kwam. Dat bleek zo vol met wensen te staan, dat daar door een keus moest worden ge maakt: of die wensen realiseren, of de tunnel. De fractie koos in meer- probeerde omstandig uit te leggen derheid voor het verkiezingspro- dat de fractie niets onbehoorlijks had gedaan door deze week haar standpunt over het plan te herzien. Hij vertelde dat er tot maandag nooit in de fractie over het plan was gestemd en dat de PvdA zich ook niet gebonden achtte aan het uitge kozen plan van projectontwikke laar Mabon. Vanaf het begin, zo zei hij verder, gramma. Volgens Geradts is het wel mogelijk de rest van het stations plan van Mabon te realiseren, hoe wel er minder ruimte overblijft om dat het verkeer bovengronds z'n weg moet vinden. Op vragen van Groen-Linksfractieleider Van Lint of de PvdA een en ander nader kon uitleggen, bleef Geradts het ant woord schuldig. Eerder onderzoek - ondermeer van de gemeentelijke di- waren er in de fractie al mensen die rectie verkeer en vervoer - heeft uit en milieubeheer) vertelde gisteravond in een extra commissiever gadering, dat het college nog geen standpunt heeft ingenomen over de vraag of een tunnel voor het doorgaande verkeer essen tieel is voor de uitvoering van de stationsplannen. Zij beloofde de commissie de komende weken verschillende notities te sturen, ondermeer over de tot nu toe gevoerde onderhandelingen over de plannen, over de kosten en over de noodzaak van een tunnel (met daarbij eventuele alternatieven). "Het is andersom", reageerde CDA-fractieleider Walenkamp. "Het is eerder de vraag of de wet houder nog vertrouwen in de fractie heeft". Walenkamp doelde op het feit dat de PvdA-fractie de eigen wethouder heeft laten vallen door nu van standpunt te veranderen. Van der Molen kreeg in juni groen licht en voerde daarna moeizame onderhandelingen. Totdat deze week de PvdA besloot geen twintig miljoen over te hebben voor de tun nel. Ook D66-fractieleider Langen- berg wees op de 'ontzettend moeilij ke positie' waarin Van der Molen te recht is gekomen door de omme zwaai van haar partij. "Ik zou het een klap in mijn rug vinden als ik door mijn fractie zo de les werd ge lezen". Schadeclaims De PvdA werd fors bekritiseerd omdat de partij met haar omme zwaai van deze week de positie van de gemeente als onderhandelings partner in het geding heeft ge bracht. "We maken ons belachelijk en ook kwetsbaar op het punt van schadeclaims", stelde Walenkamp, die de PvdA verweet onzorgvuldig te hebben gehandeld. "En", zo zei WD-fractieleider Bakker, "de be trouwbaarheid van de gemeente is in het geding". De WD'er kwam nog in botsing met de PvdA'er Geradts die hem en kele malen in de rede viel en om op heldering vroeg. "Ik heb er de balen van dat Geradts met steeds in de re de valt. Het hangt me de keel uit die ellenlange betogen en dat eeuwige geïnterrumpeer van hem. Ik hoef u geen verantwoording af te leggen. Ik heb geen probleem veroorzaakt", zo beet hij op een gegeven moment zijn collegepartner toe. Geradts bestreed dat er een machts strijd is gevoerd in de fractie met aan de ene kant wethouder Van der Molen, die als de verantwoordelijke bestuurder groot voorstander was van de tunnel. En aan de andere kant de wethouders Bordewijk (fi nanciën) en Van Dongen (onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie), die het geld liever aan zaken als kinderopvang en bejaar denzorg willen uitgeven. Deze twee wethouders zaten bovendien in de commissie die het verkiezingspro gramma voorbereidde. "Ik wil be nadrukken dat de fractie het ver trouwen in de wethouder (Van der Molen-red.) niet heeft verloren", zo zei de PvdA'er. Wonen tussen bladeren en compost in park Cronesteyn Architect kwaad over voorwaarde gemeente LEIDEN - De gemeente heeft vandaag een boze brief op de deurmat liggen van het architec tenbureau B&D aan de Boer- haavelaan. De medewerkers van het bureau vinden het onterecht dat ze vanwege hun geslacht geen ontwerp mogen leveren voor de nieuwbouw van basisschool Woutertje Pietersen. De gemeente besloot alleen vrouwelijke architecten de kans te geven een ontwerp te leveren voor het nieuwe schoolgebouw dat waarschijnlijk in de Raadshe- renbuurt komt. Dat gebeurde om de vrouwelijke architectuur een extra steun in de rug te geven. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat niets bijzon ders. "De afgelopen twee jaar wa ren er al drie projecten waarop al leen vrouwelijke architecten kon den inschrijven". Staflid B. van Hille van B&D vindt het een onverkwikkelijke zaak dat alleen ontwerpen van vrouwen worden beoordeeld. "Jarenlang hebben de mannen dit wereldje beheerst, dat was geen goede zaak. Maar laten we de boel nou alsjeblieft niet om draaien", meent Van Hille. Hij heeft de directie onderwijs van de gemeente een brief geschreven waarin hij vraagt het standpunt te herzien. Volgens Hille moet het beste ontwerp worden uitge voerd, ongeacht het geslacht van de architect. Criterium Van Hille hoopt dat de gemeente alsnog tegemoet komt aan zijn wensen. "Het is nog niet te laat. Ik heb begrepen dat het winnende ontwerp nog niet is gekozen". Woordvoerder Smulders van de gemeentelijke directie onderwijs bevestigt dit. "We hebben de te keningen inmiddels binnen en maken nu een selectie". Hij be grijpt de woede van B&D niet he lemaal. "Het gebeurt bijna altijd dat we vooraf een criterium stel len. De ene keer is dat de stijl van de architect die we in de armen nemen, deze keer is dat toevallig het geslacht. Dat kan de volgende keer weer iets anders zijn", aldus Smulders. B&D staflid B. van Hille over de gemeentelijke voorrang voor vrouwe lijke architecten: "Laten we de boel nou alsjeblieft niet omdraaien". Hij vindt het wat vreemd dat Van Hille pas zo laat met zijn boze reactie komt. "Op 3 augustus stuurde de architect een brief met de vraag of B&D ook een ontwerp mocht leveren. Wij hebben toen geantwoord dat dit niet mogelijk was, waarna hij in september nog een keer belde. Sindsdien hebben we niets meer gehoord en dan is er nu ineens een hoop paniek in de tent". Willekeur Van Hille erkent dat de gisteren verstuurde brief wat aan de late kant is. "Ik wilde eerst uitzoeken of het besluit van de directie on derwijs was gebaseerd op een of LEIDEN - Zelf wil hij er niet in wo- lucht gaan wonen, omringd door nen, maar hij hoopt dat anderen wel bladeren en een composthoop. warm lopen voor een verblijf in zijn bouwwerk 'Broei' in het polderpark Cronesteyn. Noordwijker Krijn Giezen (50) is ervoor verantwoorde lijk dat straks mensen in de open- door Roy Klopper Actie gemeente tegen spijbelen LEIDEN - De gemeente gaat optre den tegen het schoolverzuim. On der het motto 'Geef je toekomst een kans, spijbel niet' wordt van 7 tot en met 28 november in Leiden en om geving extra aandacht gevraagd voor het spijbelen. In de stad worden 38 posters op reclamezuilen geplakt die waar schuwen tegen het ongeoorloofd wegblijven uit de lessen. De leiding van de verschillende scholen in de regio is ook gevraagd aandacht te besteden aan het onderwerp. De campagne wordt georganiseerd door het bureau leerplichtzaken van de gemeente. Verdachten overval pomp aangehouden LEIDEN - De Haagse politie heet de afgelopen maand zes mannen (in leeftijd variërend tussen de 18 en 24 jaar) aangehouden, die worden ver dacht van betrokkenheid bij de overval op de Fina-benzinepomp aan de Lammeschansweg. In totaal verdenkt de politie de zes - vier Hagenaars en twee man nen zonder vast.e woonplaats - van acht gewapende overvallen. De overvallen werden steeds door vier van de zes uitgevoerd: twee gingen naar binnen, twee bleven in de auto. Bij de overval op het Leidse pomp werd 700 gulden buitgemaakt. In to taal bedroeg de buit van alle over vallen zo'n 11.000 gulden. Studiehuis verhuisd LEIDEN Het Studiehuis Leiden en regio, het Regionaal Educatief Centrum Leiden en omstreken en de stichting Beroepseducatie ZHN zijn gisteren verhuisd naar een nieuw pand aan de Maresingel 54. In de door hem ontworpen woon vorm 'Broei' staat het gebruik van natuurlijke materialen als hout en bladeren centraal. Het idee viel in 1986 in de pijzen bij een architec tuurwedstrijd in Almere met als thema 'tijdelijk wonen'. Toen de gemeente Leiden bij Gie zen aan de bel hing met de vraag of hij wat ideeën kon aandragen voor kunst in park Cronesteyn, werkte hij zijn Almerese inzending verder uit. Dat resulteerde in een woon complex van vier gedeelten; twee zomerverblijven, een winteronder- komen en een composthoop. Van de zomerverblijven is er één geheel open, de tweede heeft een bladerdak. Het winterverblijf is wel rondom dichtgemaakt en wordt verwarmd door de zogenaamde broeiberg. Dat is een composthoop met rottende bladeren en takken. Dë bij dat warmte die bij het rot tingsproces vrijkomt, zorgt ervoor dat het wintervertrek op tempera tuur blijft. De broeiende bladeren worden compost, waardoor weer nieuw materiaal kan groeien dat voor het bouwwerk kan worden ge bruikt. Verbazing Hoe iemand op een idee voor een project als Broei kan komen, weet Giezen zelf eigenlijk ook niet. "Ik verbaas me over alles wat mensen verzinnen op woongebied. Ik draag met dit ontwerp mijn eigen steentje bij aan de vele woonvormen die be staan". Het gebruik van natuurlijk mate riaal kan hij beter veklaren. Giezen zegt gebiologeerd te zijn door het hergebruik van oud materiaal, vaak ook dingen die andere mensen sme rig vinden. In het begin van de jaren tachtig heeft hij bijvoorbeeld kle ding gemaakt van in het verkeer omgekomen dieren. Dat gebeurde tijdens een kortstondig verblijf in de Verenigde Staten. "In New York heb ik nog wat jassen van stekelvar kenhuid verkocht. De kopers kon den daarmee door de stadsparken wandelen zonder te worden lastig gevallen". Giezen noemt zichzelf kunste naar noch architect. 'Ik heb me los gemaakt van alle bestaande be roepsgroepen". Hij koestert wel een mateloze bewondering voor vak mensen. "Wanneer mijn werk wordt gebouwd moet dat door de beste vaklui gebeuren. Ik moet daar de hand van de kenner in zien. Zo'n project als in Cronesteyn kan heel klungelig woren uitgevoerd, maar ik wil juist dat de beste materialen worden gebruikt en dat het perfect in elkaar wordt gezet. Het proces van al die rottende bladeren is al bibberig genoeg, de basis moet strak zijn", aldus Giezen. Begrip Ook andere projecten die de Noord wijker ontwierp werden in elkaar gezet door specialisten. Giezen raadpleegde bijvoorbeeld bouw kundigen voor de constructie van een kartonnen voorportaal van een kerk in Maastricht. Hij heeft daar mee goede ervaringen. "Ze kijken in het begin wel eens vreemd tegen mijn ontwerpen aan, maar als ze zien dat er veel aandacht aan is be steed, ontstaat een goede samen werking. Giezen rekent er op dat het publiek zijn bouwwerken m Cronesteyn ook begrijpt. "Maar de mensen moeten er wel voor open staan". Om de bezoekers een handje te helpen bij dat begrip wordt bij het complex een boerderij gebouwd, ook ontworpen door Giezen. Hier wordt tekst en uitleg gegeven bij het project Broei. In wat voor vorm dat gebeurt weet Giezen nog niet. Evenmin weet hij wanneer het pro ject is afgerond. "Wel dat nog dit jaar een start wordt gemaakt met de bouw van de boerderij". De komende tijd wil Giezen in tensief contact onderhouden met de gemeente Leiden, die overigens bijna 150.000 gulden in het project steekt. Giezen is niet erg gelukkig met plannen die hij vanuit die hoek heeft vernomen. A. van Ree. waar nemend hoofd van de directie cul turele zaken van de gemeente, op perde onlangs dat Broei voor korte periodes van dagen of weken aan verschillende mensen in bruikleen kan worden gegeven. 'Dat wordt een puinhoop', voorspelt Giezen. Hij vindt dat er iemand permanent moet wonen die heel geduldig de begroeiing en het broeiproces in de gaten houdt. "Daarom wil ik er zelf ook niet wonen, ik heb te veel ande re dingen aan mijn hoofd". Krijn Giezen, ontwerper van Broei: "Mensen die er vooropen staan, kunnen het project begrijpen (foto Henk Bouw LEIDEN - Bij het Bureau van de universiteit lijken gedwongen ontslagen onvermijdelijk nu blijkt dat vorige berekeningen niet kloppen. Het structureel te kort zou in 1992 tot rond een mil joen gulden oplopen wanneer er niet extra bezuinigd wordt. Een ambtelijke werkgroep doet in de cember voorstellen om te bezui nigen. Al eerder is er plan gemaakt waarbij 17 mensen op straat zou den komen. Hierbij zouden ge dwongen ontslagen zoveel moge lijk vermeden worden. De werk groep gaat nu bekijken welke ta ken het Bureau nog moet gaan uitvoeren en hoe dat in de toe komst efficiënter en met minder mensen gedaan kan worden. Bij uitvoering van het nieuwe taakaanpassingsplan moeten er minstens 10 arbeidsplaatsen meer verdwijnen. Uit berekenin gen van ambtenaren op het Bu reau blijkt dat eerdere rekensom men te optimistisch waren. Wan neer het huidige taakaanpas singsplan wordt uitgevoerd ver toont de begroting van het Bu reau in 1992 een tekort van mini maal 8 ton en maximaal 1,2 mil joen gulden. Bovendien is lopen de tekort over 1989 1,5 miljoen gulden. Hoe dit moet worden weggewerkt is nog onduidelijk De dienstcommissie van het Bureau heeft hierover het college van bestuur van de Leidse univer siteit om een gesprek gevraagd. Zij maakt zich zorgen over de ge volgen van het nieuwe bezuini gingsplan. Volgens voorzitter Frans Los zijn gedwongen ontsla gen nu onvermijdelijk. Markt Merenwijk uur vervroegd LEIDEN - Het begintijdstip van de markt in de Merenwijk is met in gang van vandaag met een uur ver vroegd naar 10.00 uur. De markt blijft overigens wel duren tot 17.00 uur. Na een aanloopperiode zgn er verschillende branches aan de markt toegevoegd, zoals stroopwa fels. buitenlandse levensmiddelen. DC's. muziekcassettes, aardewerk en vleeswaren. Nieuwe opleiding bij Noorderwiek LEIDEN - Op de Leidse Noorder wiek begint een nieuwe opleiding verzorgende beroepen. De tweejari ge opleiding, waarvoor geen voor opleiding nodig is, leidt op tot ge- zinshelpende. bejaardenhelpende en civiel assistente. De enige eis tot toelating is de leeftijd jongeren moeten tenminste zestien jaar zijn. andere schriftelijk vastgelegd ge meentelijk beleid". Van Hille kon geen gemeentestuk vinden waar in wordt gerept over het voorrang verlenen aan vrouwen. Hij con cludeert daaruit dat er sprake is van volslagen willekeur. De medewerker van B&D weet nog niet welke stappen hij onder neemt wanneer de gemeente haar standpunt niet herziet. "Daarover heb ik nog niet nagedacht, ik ga ervan uit dat ik een gewillig oor vind". De mogelijkheid van een kort geding tegen de gemeente heeft hij nog niet overwogen. "Ik wil eerst proberen de zaak in alle rust uit te praten met de directie onderwijs". Lezers Schrijven Afsluiting Vink Het is te gek voor woorden, een hele wijk wordt zomaar even via de krant verteld dat de overgangsweg bij de Vink afgesloten gaat worden. En wel voor een periode van onge veer vier jaar. ikzelf en met mij vele anderen maken dagelijks gebruik van de weg via de Vink. Dat zal als de overweg gesloten is een zware dobber worden Wij moe ten dan via de Stevenshofdreef naar een andere wijk en denk dan aan de brug bij de Haagsrhe Schouw die dikwijls defect is. Dan door de Mors, uitkomende bij de Dr. Lely- laan waar het normaal, dus zonder omleidingen al verschrikkelijk moeilijk is om over te komen. Hebben Burgemeester en Wet houders er rekening mee gehouden wat er gaat gebeuren in spoedgeval len. ik denk daarbij aan brandweer, ambulance of het met spoed nodig hebben van een huisarts. Hoeveel kostbare tijd zal er na afsluiting ver loren gaan. Zij krijgen te kampen met grote stukken omrijden, op stoppingen e.d. en iedere minuut is kostbaar als het gaat om mensenle vens. Deze afsluiting kan mensenle vens gaan kosten. Burgemeester en Wethouders durft u deze verant woording op u te nemen? Ik zou niet graag in uw schoenen staan. Er is gesuggereerd dat auto's niet over een vierbaansspoor mogen, waar om dan geen noodweg voor auto's totdat het spoor gereed is. Dit zou ook voor fietsers en voetgangers minder gevaarlijk zyn. denk maar aan aanrandingen of erger op afge legen wegen, waar verder geen ver keer is. Willen de mensen die het niet eens zijn met de afsluiting rea geren. doe het dan in deze krant, ho pende dat B en W op andere gedach ten komen. L. van der Hoogt Pikaar Dobbedreef afgesloten LEIDEN - De Dobbedreef tussen de Dolle Minabrug en de Stevenshofd reef is van 6 tot 27 november afge sloten voor het verkeer in verband met wegwerkzaamheden. Een om leidingsroute wordt met borden aangegeven STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13