'Werkloze straffen voor tegenwerking' 3T0 p MERKEN poggen* pohl Philips ging van christendom naar islain bruynzeel BOLFF FNV plots fan van ondernemingsraad Pensioenfondsen hebben fors overschot DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 De Koning: uitkering korten bij weigeren heroriëntering UTRECHT (ANP) - Werklozen die niet aan de 'heroriënteringsgesprekken' deelnemen moeten voor straf op hun uitkering worden gekort. Arbeidsbureaus en sociale diensten (die samen de heroriëntering uitvoeren) moeten niet wijzen op een tekortschietend aantal banen maar de langdurig werklozen gewoon dezelfde kans op werk geven als nieuwko mers, aldus demissionair minister De Koning van sociale zaken. DEN HAAG (IPS) - De wereldbe- roemde Friese koe is uit de gratie bij het ministerie van ontwikkelingssa menwerking. Haar plaats bij boeren in de Derde Wereld moet worden in genomen door kleinvee, zoals scha pen, geiten en varkens. Want dan kan de boer kan geringere hoeveel heden vlees tegelijk verkopen, de dieren vermenigvuldigen zich snel ler, ze hebben minder land nodig en ze zijn goedkoper. Dat staat in de veehouderij-nota die demissionair minister Piet Buk man gisteren op de valreep aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Na een vernietigend rapport uit 1987 over de resultaten van het vee- houderijbeleid zijn de grootschalige leveranties de afgelopen jaren al tot een minimum teruggebracht. Nu wordt deze praktijk officieel beleid. Ontwikkelingssamenwerking Friese koe is nu taboe bij hulp Derde Wereld steekt geen geld meer in de levering van Fries stamboekvee, melkstallen en dure machines aan ontwikke lingslanden. De veehouders in de Derae We reld moeten zich ontwikkelen tot kleine ondernemers. Met de ver koop van melk, vlees en eieren, die met name in de steden worden ge geten, kunnen ze geld verdienen. Dit brengt volgens de nota een geld stroom op gang van de stad naar het platteland. Een struikelblok voor die aanpak is de houding van regeringen in ont wikkelingslanden, die vaak vooral de aanvoer van melk en vlees voor de stadsbewoners op peil willen houden. Om dat doel te bereiken grijpen ze liever naar technologieën en werkwijzen tlie hun effectiviteit in de rijke landen hebben bewezen. In de praktijk komt dit beleid ech ter vooral ten goede aan de midden- en hoge inkomensgroepen, aldus de nota. Technologische ingrepen als kunstmatige inseminatie en de in troductie van exotische rassen heb ben bovendien alleen zin als goed voer en goede veterinaire zorg be schikbaar zijn. Maar het gebruik van krachtvoer bijvoorbeeld wordt al ernstig belemmerd doordat de landen de grondstoffen hiervoor ex porteren. De nota spreekt zich uit voor een beperking van die export. Maxwell koopt krant Hongarije BUDAPEST (AP) - De Hongaarse krant Magyar Hirlap heeft de ban den met de regering verbroken en als onafhankelijk dagblad aandelen uitgegeven, waarvan 40 procent is opgekocht door de Britse media magnaat Robert Maxwell. Dat heeft de krant gisteren bericht. Magyar Hirlap zei zich dicht ach ter de regering te scharen maar te vens 'politiek onafhankelijk' te zijn, ook als dat leidt tot voor de regering onwelgevalllige artikelen. De laatste maanden zijn verschillende Hongaarse kranten en tijdschriften gedeeltelijk in buitenlands eigen dom overgegaan. Op een studiedag van directeuren meewerken aan een actieplan ge- van sociale diensten (Divosa) en zijn richt op werk. eigen directoraat voor de arbeids- De minister wees de redering bureaus en sociale diensten (die tot nu toe vooral de 'kansrijke' langdu rig werklozen hebben opgeroepen voor een gesprek) werklozen die ze niet meteen kunnen helpen, duide lijk te maken dat er toch iets voor hen wordt gedaan. Zij mogen nooit te lang op wachtlijsten blijven staan zonder dat er een vervolggesprek dewerkiózëdenkTdat'het plaatsvindt. B(j terugverwijzing ook wel weer niets zal zijn of de sociale dienst hebben ge- de hand, dat er te hoord niet met een straf kunnen i mogelijkheden worden gedwongen mee te doen. Dat leidt tot een vicieuze cirkel de kaartenbakken beidsbureaus, zouden ze de toezeg ging moeten krijgen bijvoorbeeld maanden lang een topambtenaar liet uitspreken) het argument v weinig banen zijn om voor deze langdurig werklo zen een actieplan te maken. Vol gens De Koning is het probleem is niet dat er onvoldoende en ook laag daarom maar niet geschoold werk is maar de verde- Voor de Koning ling van deze nieuwe banen. zeker: blijft hij of zi Doel van de heroriënteringsge- zij in elk geval kansloos. Hij dat dit afaren inhoudt voor de sprekken (zo'n 45.000 per jaar) is de langdurig werklozen er nog eens werkeliik kansarmen die daardoor kans op werk te vergroten van duidelijk op dat ook zij verantwoor- ™TJwfudSSSS werkzoekenden die drie jaar of lan- delijk zijn nu de overheid mogelijk- bhiven ger werkloos zijn. Deze zogenoem- heden biedt hun kans op werk te J de werkloosheid vergroten. Het past niet in het stel- an sociale zekerheid om tegen- de inspanningen van de over heid een vrijblijvende medewer- de harde kern omvat 175.000 mensen. Veel hen zijn werkloos geworden in crisis van begin jaren tachtig staan al langer dan vijfjaar langs de king van de betrokkenen tot uit- zijlijn. Het is de bedoeling een actie- gangspunt te maken. En dit zeker plan op te stellen dat scholing, be- niet als in de komende jaren de mo- roepskeuzeadvies en bemiddeling gelijkheden voor langdurig werklo- Daf kansloos bij gevecht in Spanje om autofabriek kan omvatten. De meesten verschij nen voor een gesprek, 9 procent doet dat niet. Van de werklozen die Arbeidsvoorziening, drs' wel komen wil 2 tot 3 procent niet waarschuwde dat arbeids- ADVERTENTIE o n d e één dak Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten ALKMAAR Edisoriweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072-18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID worden vergroot zo meende hij. madrjd (GPD) De Nederlandse Directeur Bemiddelmg van de vrachtwagenbouwer Daf-trucks is r1, maakt vrijwel geen kans meer om het Spaanse bedrijf ENASA over te nemen. Het Nationale Instituut voor de Industrie (INI) in Spanje be schouwt het aanbod van de West- duitse vrachtwagenfabrikant MAN- Daimler Benz op ENASA als verre weg het beste. ENASA, dat deel uitmaakt van het staatsbedrijf INI en dat de Spaanse Pegaso-vrachtwagens maakt, wordt binnenkort geprivati seerd. Behalve MAN-Daimler Benz en Daf hebben ook het Italiaanse Fi at en het Zweedse Volvo aanbiedin gen gedaan aan de Spaanse rege ring. De beslissing over welk West- europees bedrijf ENASA zal gaan overnemen, werd al twee weken ge leden verwacht. Maar omdat de aan biedingen van de belangstellende kandidaten met de dag aantrekke lijker werden, besloot de regering- Gonzalez nog even te wachten met de definitieve beslissing. De verantwoordelijke Spaanse minister van Industrie en Energie, Claudio Aranzadi, heeft zelf een voorkeur heeft voor IVECO-Fiat. De Italiaanse autogigant zou heb ben aangeboden om een nieuwe fa briek in Spanje te openen, wat een investering gaat vergen van ruim 2 miljard gulden. In deze fabriek wil Fiat tussen de 250.000 en 450.000 au to's van het populaire model Tipo gaan fabriceren. De voorkeur van de president van INI, Jordi Mercader, wordt bepaald door het feit, dat MAN-Daimler Benz heeft aangeboden om 90 pro cent van de EN AS A-aandelen op te kopen en de overige 10 procent bij INI te laten zitten. Daarnaast heeft het Westduitse bedrijf voorstellen gedaan voor de fabricage in Spanje van een lichte vrachtwagen. Het aanbod van DAF Trucks, waarover door geen van de betrok ken partijen ook maar iets in de openbaarheid is gebracht, lijkt geen enkele rol te spelen. Opvallend is ook, dat DAF amper genoemd wordt als serieuze kandidaat. keukens badkamers DEN HAAG - "Activiteiten van de ondernemingsraden (or) en vakbondsactie dienen elkaar te stimuleren en te ondersteunen met het oog op betere resultaten voor de werknemers". FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg liet er gisteren geen twijfel over bestaan dat de FNV or-leden wil betrek ken bij de besluitvorming over het vakbondswerk in de onderne ming. De FNV lijkt daarmee defi nitief te breken met een traditie van wantrouwen te aanzien van de or, die teruggaat tot het einde van de vorige eeuw. door Paul Wessels De bonden waren bang dat de medezeggenschapsorganen in de bedrijven hen in de cao-onder handelingen voor de voeten lo pen, dan wel hun plek aan de on derhandelingstafel wilden over nemen. Tijdens de jaren zeventig nam met name de Industriebond FNV een afwijzende houding aan jegens de or. pas de invoering van de nieuwe wor in 1979, waardoor elk bedrijf met 50 werknemers of meer wettelijk werd verplicht een ondernemersraad te hebben, leid de tot een voorzichtige herwaar dering bij de vakcentrales. Het is opmerkelijk dat de vak centrale FNV en aangesloten bonden zich nu wel sterk maken voor uitbreiding van de wet op de ondernemingsraden (wor). Steke lenburg verklaarde dat sociale vernieuwing (het belangrijkste thema van het nieuwe kabinet) 'niet mogelijk is zonder meer me dezeggenschap'. Samen sterk om eikaars positie te versterken is het achterliggende idee van Steke lenburg. Daarom ook wil hij de positie van de or versterken en uitbreiden. De verschillen tussen raden bij bedrijven met meer en minder dan honderd werknemers moet volgens de FNV verdwij nen. Ook moet de or invloed krij gen op de aanwijzing van leden van raden van commissarissen. Op Europees niveau zal de vak centrale het idee van een 'Euro- or' ter tafel brengen in afwachting van wettelijke regelingen voor grensoverschrijdende informatie, raadpleging en deelname van werknemers aan overleg. Van de kant van de werkgevers vielen tijdens drie dagen praten over OR geen verassende gelui den te beluisteren. Drs J. Blan- kert, de voorzitter van de werkge versvereniging FME (metaal en elektrotechnische industrie) ver klaarde dat uitbreiding van de wor niet goed zou zijn voor de concurrentiepositie van de Ne derlandse bedrijven: "Als een on derneming kan kiezen tussen Ne derland en een land waar de me dezeggenschap soepeler is gere geld, valt de beslissing in het na deel van Nederland uit". BERN Aan duidelijkheid laat dit bord niet te wensen over: er wordt hier in Bern gewerkt. Het is bevestigd aan de gevel van de voormalige cho coladefabriek van Tobler. De arbeider op het bord moet worden geacht het Tobler-bergje rechtsnaar de veel kleinere Uni-hoop te scheppen. 'Uni' staat voor de universiteit van Bern die in het gebouw trekt. (foto epa> ADVERTENTIE HH grondeigenaren, archi- tekten, makelaars en aan nemers: biedt zich aan RISICO-DRAGER voor deelname in toek. bouwprojekten. Br. onder nr. 0668 van dit b,ad- AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse pensioen fondsen hebben met elkaar een vermogensoverschot van 107 miljard gulden. Eind 1990 beloopt het geza menlijke belegde vermogen van alle fondsen 387 mil jard gulden. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft ech ter uitgerekend dat ze veel minder vermogen nodig hebben om aan al hun toekomstige uitkeringsver plichtingen te kunnen voldoen. Als wordt uitgegaan van de gebruikelijke rekenren- te van 4 procent, zouden het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), de tachtig bedrijfspensioen fondsen voor bedrijfstakken en de iets meer dan dui zend ondernemingspensioenfondsen met een belegd vermogen van 280 miljard gulden kunnen volstaan. Deze 'overreserves' zijn vrijgesteld van belasting heffing en dat was minister van financiën Ruding al ja ren een down in het oog. Daarom heeft de toen al de- 2 regering in juni 1989 een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend waarin een speciale be lasting wordt voorgesteld op de vermogensoverschot ten van de pensioenfondsen. De pensioenlobby, de Raad van State en bijna alle fiscalisten hebben dat wetsontwerp afgebrand. Het belangrijkste argument is dat na de vette jaren '80 on getwijfeld weer eens magere jaren zullen aanbreken. "Maar", aldus de Groninger hoogleraar dr. Flip de Kam in het weekblad Intermediair, „de woordvoer ders van de pensioenwereld overdrijven. Dat de over reserves op het ogenblik echt te groot zijn, blijkt uit een andere cijferopstelling van het CPB. Zelfs indien wordt uitgegaan van een - historisch gezien beschei den - rekenrente van twee procent, bedragen de over reserves van de gezamenlijke pensioenfondsen nog al tijd 24 miljard gulden". Economie kort Wolters Kluwer De grafische bond van de FNV, Druk en Papier, is tevreden met de manier waarop het uitgeverscon cern Wolters Kluwer zijn grafische bedrijven wil verzelfstandigen. De werkgelegenheid blijft evenals het sociale beleid. Bestuurder H. van den Dungen heeft dat gisteren ge zegd na afloop van een gesprek tus sen de concernleiding en de vak bonden. Het concern rekent het gra fische werk in tegenstelling tot dochterbedrijf Sijthof in Alphen aan den Rijn niet meer tot zijn kern activiteiten. Haven-cao De Vervoersbond FNV eist bij de komende CAO-onderhandelingen in de Rotterdamse haven, naast de prijscompensatie, 2 procent koop krachtverbetering. Daarnaast moet nog eens twee percent vrijkomen voor maatregelen die de werkgele genheid vergroten. Arbeidstijdver korting wordt daarbij als een van de instrumenten genoemd. De TJb- drijfsgroep Havens van de Ver voersbond heeft gisteren de contou ren opgesteld voor het komende CAO-overleg bij de GEM. Swartouw en de complete olie-op slagsector (Paktank, Panocean en Matex). Kinderleidsters In Den Haag heeft gisteren een groot aantal assistent-kinderleid sters het werk neergelegd. Zij wil len hetzelfde salaris als de leidsters, omdat ze in de praktijk ook hetzelf de werk verrichten. De CFO en Ab- va Kabo staan achter de acties. Het geld zal vooral van de gemeente, maar misschien ook van de werkge vers moeten komen. Volgens een woordvoerder van de bonden staak ten 175 mensen in 14 kinderdagver blijven. Topman Van der Klugt hekelt 'Fort Japan' LEIDEN - Nog maar enkele jaren geleden is het roer bij Philips rigou reus omgegaan. De concurrentie werd namelijk steeds heviger op een markt waar de consument zich kan permitteren het groeiend aantal aanbieders van elektronische pro- dukten hoge eisen te stellen. Van een federatie van nationale landelij ke organisaties met Eindhoven als Zenuwcentrum werd het bedrijf omgetoverd in sterk zelfstandige di visies (onder meer gloeilampen, elektronische onderdelen, informa tica, test en meetapparatuur) in een grote Philips-familie. door Raymond Peil "Onze omzet maakten we voor 80 procent in Europa. Maar met de Eu ropese concepten konden we niet in de Verenigde Staten en Japan te recht", schetste Philips-topman Van der Klugt gisteravond bij de Leidse universiteit de problemen. "Terwijl Noord-Amerika de helft van de wereldmarkt uitmaakt". Mede speelde daarbij de belang rijke rol die de VS en Japan min of meer in samenspraak op de wereld markt speelden: door gezamenlijke standaarden (oorspronkelijk voort vloeiend uit de naoorlogse hulp van VS bij de wederopbouw van Jap'an) en grote grote handelsstromen sta ken beide landen Europa als cen trum van de elektronica naar de kroon. Vandaag verwezenlijkt Phi lips eenderde van zijn omzet in de VS. Van der Klugt omschrijft de ver andering in de cultuur van zijn be drijf als een bekering. "Van chris tendom naar islam. Ik ben er nog verbaasd over dat het nu zo goed loopt". De noodzaak om uit te ma ken welke divisie bovenaan het Phi- lips-Iijstje kwam staan ('je kunt niet in twaalf divisies tot de eerste van de wereld behoren') betitelt de Phi lips-topman als een drama. "Het is moeilijk vast te te stellen welke di visie je de laagste prioriteit geeft". Eén van de speerpunten bij Phi lips is de sub-micron-electronica (een micron is een miljoenste milli meter), volgens Van dor Klugt de snelst groeiende en zich snelst ont wikkelende industrie ter wereld. Als de ontwikkeling in de vliegtuig industrie net zo snel zou zijn gegaan dan zouden de gebroeders Wright vorige week met hun Kitty Hawk zijn opgestegen. Of vergeleken met de autoindustrie: dan zou er van daag voor 2,75 dollar een Rolls Roy- ce te koop zijn die een miljoen kilo meter aflegt op een liter benzine. "Wij denken dat in het jaar 2000 elektronica de belangrijkste indus trie ter wereld is". Van der Klugt waarschuwde voor het gevaar dat Europa achterblijft bij de concurrentie in deze race. De VS en Japan steken veel geld in de ontwikkeling van hi-tec. Er bestaat in die landen een vruchtbare sa menwerking tussen banken, uni versiteiten, overheid en industrie op dit gebied. "De EG heeft dat hard nodig om de komende tiental- levn jaren mee te komen in de ra zendsnelle ontwikkelingen". En hoewel hij voorwendde de vraag slechts op te werpen, vindt Van der Klugt dat de (Europese) overheid er dringend tijd en geld in moet ste ken. Syndroom Van der Klugt sprak tot een goed gevuld Groot Auditorium van de Leidse universiteit. Zijn lezing maakt deel uit van een reeks over internationaal topmanagement, ge- i der Klugt organiseerd door de Leidse studen tenvereniging voor internationale betrekkingen. Geheel in lijn met het thema van ,zijn lezing 'Philips, vrijhandel, elek tronica, Europa' bestempelde Van der Klugt de vrije handel in de we reld als één van de belangrijke ver oorzakers van de groei van de multi national. Met 300.000 werknemers, een wereldwijde jaaromzet van 56 miljard gulden, een winst in 1981 van 1 miljard gulden is Philips één van de grootste elektronicacon cerns ter wereld. Het in Eindhoven begonnen bedrijf heeft onder meer 40 procent van de wereldmarkt voor gloeilampen in handen en is de grootste producent van tv's. Van der Klugt is een verklaard voorstan der van een vrije EG-markt, zoals die in 1992 tot stand moet komen, "hoewel die Europese binnenmarkt eigenlijk allang bestaat". Verwijten van vooral de VS dat Europa zich zo afschermt ('Fort Eu ropa) vindt hij een fabeltje, een syn droom. "De verworvenheden die de EG ten koste slechts van grote of fers heeft verkregen, moet men niet gratis weggeven. Pas als er een cor responderende waarde tegenover staat". De forten moeten, volgens Van der Klugt elders worden ge zocht, zo constateerde hij met enige bitterheid. Bij de landen die lak hebben aan vrije handel en ook de internationale handelsafspraken (van de wereldhandelsorganisatie GATT) aan hun laars lappen, Japan voorop. De Philips-topman illustreerde de stelling dat Japan botweg wei gert de grenzen in enige mate open te stellen voor buitenlandse pro- dukten met een reeks voorbeelden. "We hebben het niet over show-im porten van 1000 BMW's of 25.000 Cartier-horloges. Het kost een gere nommeerde buitenlandse bank vijf jaar om een bankvergunning voor Japan te krijgen. In Europa krijgt een Japanse bank in drie maand^p de vergunning. Het is geen wonder dat de tien grootste banken van de wereld Japanse banken zijn". Het Japanse markt wordt in ex treme mate afgegrendeld. Van der Klugt: "Nederlandse bloembollen moeten een jaar in de Japanse grond, omdat men wil kijken of de kwaliteit, voldoende is als ze in Ja panse grond uitkomen. Rossignol had 60 procent van de Japanse markt voor skibindingen in han den. Van de ene op de andere dag kon men er echter niet meer impor teren. Omdat het MITI (het machti ge Japanse ministerie van handel en industrie) oordeelde dat de sneeuw in Japan anders is". Van der Klugt verweet de EG te langzaam op te treden, vooral tegen Japanse dumping-praktijken. "Voor de behandeling van een klacht over dumping heeft men drie jaar nodig. In dit tijd is de concur rentie geëlimineerd". Hij consta teerde echter ook het verheugende feit dat de Japanners stukje bij beetje toegeven. En dan mag Japan gesloten zijn, het kan nog erger. Van der Klugt: "Korea kom je helemaal niet binnen". Banken schelden Mexico deel van schuld kwijt MEXICO CITY (Rtr/AP) - De meeste banken waarbij Mexico in het krijt staat schelden de schuld van het land gedeeltelijk kwijt of kiezen op zijn minst voor een rente verlaging. Dat heeft de Mexicaanse minister van financiën, Pedro Aspe, gisteren verklaard na onderhande lingen met de vooral Amerikaanse banken. Dat is een doorbraak, want voor het eerst kiezen banken voor een vermindering van de hoofd- De banken hadden ook kunnen kiezen voor het verstrekken van nieuwe kredieten, want dat was de derde mogelijkheid naast de schuldvermindering en de rente verlaging. Deze drie methoden om de schuldenlast van Derde Wereld landen te verlichten zijn dit voor jaar afgesproken in het basisak koord dat bekend staat als het plan- Brady, genoemd naar de de Ameri kaanse minister Brady (financiën). Argentinië, dat ook in onderhan deling is met de banken, wil dat de buitenlandse kredietverleners de helft kwijt te schelden van de in to taal 64 miljard dollar bedragende schuld. Dat heeft minister van eco nomische zaken Rapanelli dinsdag avond bekendgemaakt. Argentinië, dat van alle armlastige landen de op twee na grootste buitenlandse schuld heeft, heeft sedert begin dit jaar hoegenaamd geen afbetalingen meer gedaan. Mijnen twee uur plat in Oekraïne MOSKOU (AP) Duizenden mijn werkers in het Don-kolenbekken in het oostelijk deel van de Oekraïne hebben gisteren gedurende twee uur het werk neergelegd. De stakers eisten een hogere kolenprijs, beëin diging van de corruptie, en politie ke hervormingen. De staking vond plaats ondanks het feit dat een regionaal stakings- comite dinsdag had besloten dat er niet gestaakt zou .worden. Volgens Joeri Bolderev, een lid van het sta kingscomité in de stad Donetsk, zijn de mijnwerkers bij een schacht een staking van 24 uur begonnen. Volgens Bolderev eisen de sta kers dat regionale en nationale lei ders direct worden gekozen, en dat er een einde komt aan de leidende positie van de communistische par tij in de maatschappij, die is veran kerd in de grondwet. De mijnwerkers in het Don-bek ken, het belangrijkste kolenwin- ningsgebied van de Sovjetunie, zyn in juli ook al in staking gegaan om verbetering van hun sociale en eco nomische omstandigheden te eisen en aan te dringen op politieke her vormingen. De regering heeft toen de meeste eisen van de stakers inge willigd, maar de mijnwerkers kla gen dat de uitvoering van deze be loften veel te langzaam gaat. In een mijn in de streek Voroetka in het Sovjet-gedeelte van de Noordpool wordt al sinds vrijdag gestaakt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7