Kr enz: geen sprake van Kamer ziet situatie Suriname somber in Baker buigt niet voor Israël Aoun wil zitting van parlement saboteren Terwijl Suriname verliest, wint Bouterse PanAm: VS wisten van aanslag bij Lockerbie Lima onder militair gezag Presidentschap Joegoslavië laat proces Vlasi gaan MIELE KEUKENS, VOLMAAKT IN DESIGN EN KWALITEIT DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 DDR-leider juicht betogingen toe MOSKOU (AP/DPA) - DDR-leider Egon krenz heeft giste ren na zijn besprekingen met Sovjet-president Gorbatsjov in Moskou verklaard dat van hereniging van beide Duits- landen geen sprake kan 2ijn. "Deze kwestie staat niet op de agenda en ik zie ook geen dag dat die er op zal komen te staan. Er valt niets te herenigen en niets te verenigen". Krenz sluit ook het neerhalen van de Berlijnse Muur uit. Volgens de SED-partijleider vormt het bestaan van twee Duitslanden een integraal onderdeel van de stabiliteit van Eu ropa. "De Muur is geen grens tussen twee staten, le betogingen in zijn land noemde hij "een heel goed teken" van de steun van de bevolking voor hervor mingen. In enkele Oostduitse steden zijn burgers gisteravond weer massaal vormt een grens de straat opgegaan. In Neubranden- tussen twee sociale stelsels, tussen twee militaire blokken. Het gaat om een grens in de onmiddellijke nabij heid van een grote concentratie wa pens", aldus Krenz. De eerste secretaris van de SED in het district Neubrandenburg, Jo- der Oder hannes Chemnitzer, liet gisteren gen. burg trokken zo'n 20.000 afloop van een vredesgebedsdienst demonstratief door het centrum. t LONDEN Britse militairen dragen op de militaire vliegbasis Northolt bij Londen de kisten van de 34-jarige Daarvoor hadden zij gediscussieerd britse korporaal Maheshkumar Islania en zijn zes maanden oude dochtertje Nivruti uit het vliegtuig. De twee cm „.«a. werden vorige week door IRA-terroristen doodgeschoten bij de Britse basis Wildenrath ren werden ze uit de Bondsrepubliek overgevlogen naar Groot-Brittannië. met SED-functionarissen en burge meester Hahn. Ook in Frankfurt an Freital waren betogin- i West-Duitsland. Giste- heel andere mening Berlijnse Muur horen. De Muur is volgens hem niet langer onwrik baar. Door de openstelling van de grenzen in andere Oosteuropese landen is de betekenis van de Muur op zijn minst beperkt en illusoir ge worden, aldus Chemnitzer tegen journalisten in het Westduitse Kiel. Het overleg met Gorbatsjov liep volgens Krenz "i echte vrienden", waarin is gespro ken over de hervormingen in de Sovjetunie en de mogelijke toepas sing daarvan in de DDR. Krenz zei dat zijn regering het socialisme ver der wil versterken en hervormingen doorvoeren voor alle aspecten van de maatschappij. De recente massa- Het Oostduitse Politburolid Günther Schabowski heeft in een interview met een Westduits blad gezegd dat de strak geleide planeco nomie de DDR voor grote proble men stelt en dat vergaande hervor- TEL AVIV Israël buigt zich mor- Het oorspronkelijke plan mingen nodig zijn. Schabowski gen over de tegemoetkomingen die zonder meer aanvaardbaar voc stelt dat het-systeem van uitgebrei- de Amerikaanse minister de subsidies op goederen en dien- tenlandse zaken Baker heeft ge- stën hoognodig afgeschaft moet daan in een nieuwe sfeer van worden. "We subsidiëren zelfs bloe- vijf-puntenplan zijn wijzigingen geen echte veranderin- Egyptisch vredesplan. Ook de Egyptische regering bestudeert de nieuwe versie van het plan Baker, in nauw overleg met de Palestijnen. PLO-voorzitter Arafat wordt van- Palestijnse gen inhouden. De Likoed wil met daag in Cairo verwacht. i vetorecht op de samenstelling van de Palestijnse delegatie voorko- Palestijnen van buiten taxiritten. Dat is een on- verkiezingen in de bezette gebie- houdbare situatie". De regering on- den. Die wijzigingen op verzoek van derzoekt volgens hem of het ver Israël zijn hoofdzakelijk cosmetisch doorgevoerde systeem van grote in- van aard, wat betekent dat de Li- de bezette gebieden in worden op- dustriële coöperaties economisch koed van premier Shamir op princi- genomen. En de beperking gezien wel verstandig is. De coöpe- piële punten met Baker van mening onderhandelingen tot technische raties zijn altijd de trots van de blijft verschillen. Niettemin Oostduitse industrie geweest. DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD/ANP) Demissionair minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek ziet de situatie in Suriname somber in. Hij suggereerde gisteren bij overleg in de Kamer dat het leger achter de indianenopstand zit "al hoop ik van niet" en wil mede daar om de schuld van de onrust in Oost- Suriname niet bij de regering leg gen. In Surinarrie stelde gisteren Brunswijk opnieuw een direct ge sprek met Bouterse voor om uit de problemen te komen. De kamerleden kamerleden Aarts (CDA) en Weisglas (WD) stelden in tegenstelling tot Van den Broek dat in Surinaamse regeringskringen de politieke wil ontbreekt om tot een oplossing voor Oost-Suriname te komen. PvdA-kamerlid Pronk toonde zich veel optimistischer. Hij prees de inspanningen van de Suri naamse regering en Assemblee voorzitter Lachman om tot een vre desregeling met de groep-Bruns- wijk te komen. Een akkoord, enige maanden geleden in Kourou be reikt, wordt weliswaar niet uitge voerd, maar dat is niet aan de Suri naamse burgerregering te wijten, aldus Pronk. Geen van de partijen wil echter de ontwikkelingshulp weer opschorten. Minister Van den Broek zei niet bang te zijn voor een nieuwe staats greep. "Als het leger een machts greep doet, zou dat leiden tot een volstrekt internationaal isolement. En dat zeg ik op goede gronden", al dus de bewindsman. Leider Ronnie Brunswijk van het Junglecommando heeft bevelheb ber Bouterse in een brief gisteren uitgenodigd voor een gesprek "in het belang van vrede en democratie in Suriname". Plaats en datum voor het gesprek moeten door de rege ring worden bepaald. Vorige week maandag vroeg Brunswijk ook al om zo'n gesprek, waarop het mili- details is bedoeld om te vermijden de een officiële woordvoerder de dat de Palestijnen onderwerpen stap BAYRUT (Rtr/UPI/AP/AFP) - Het wil Husseini met zijn aankondiging Libanese parlement moet zaterdag tijd winnen om een zitting elders te een president en een parlemenst- organiseren. "Als Aoun de zitting voorzitter kiezen en het akkoord van zaterdag saboteert, heeft Hus- van Taif officieel goedkeuren, zo seini voldoende redenen om een zit- heeft tijdelijk parlementsvoorzitter ting bijeen te roepen op een plaats Husseini gisteren gezegd. De chris- waar Aoun geen invloed kan uitoe- telijke generaal Aoun reageerde fenen", aldus een moslim-afgevaar- met de mededeling dat "Libanon de digde. komende 48 uur voor verrassingen De pro-Iraanse Jihad heeft giste- zal komen te staan". Het is daarom ren de verantwoordelijkheid opge- nog de vraag of de zitting in het par- ëist voor de moord op een 40-jarige lementsgebouw in het christelijke Saudische diplomaat eerder op die deel van Bayrut kan doorgaan. dag. De moord op Mohammed Ali Het akkoord voorziet in een her- Marzouqi is een vergelding voor de vorming var* het Libanese politieke executie op 24 september van 16 bestel en terugtrekking op langere shi'itische islamieten in Saudi-Ara- termijn van Syrië. Aoun heeft het bië, die schuldig waren bevonden akkoord verworpen omdat voor de aan terrorisme. Marzouqi was op Syrische terugtrekking geen harde bezoek in de moslim-sector van garanties worden gegeven. De Bayrut en werd door drie mannen meeste, 58 van de 63, parlementsle- met machinegeweervuur neerge- door Ad Bloemendaal aansnijden die betrekking hebben op het vervolg van het vredespro ces, waarover de Likoed en de Ar beiderspartij hartgrondig van me ning verschillen. In het oorspronkelijke plan laat Baker ruimte voor alle gesprekson derwerpen die de onderhandelin gen tot een succes kunnen maken. ïwe versie komt hij de Is- i stapje tegemoet, met de formulering dat de besprekingen Shamir maakte vorige week be kend dat Israël alleen bereid is het In de plan Baker te aanvaarden als dat raëli's zou worden gewijzigd op twee pun- ten. Jeruzalem eist dat de PLO sys- zullen gaan over de voorbereiding tematisch wordt buitengesloten de verkiezingen "en het onder- wil met de Palestijnen alleen onder- handelingsproces". Premier Sha- handelen over technische details mir verzet zich ook tegen Cairo als van de voorgestelde verkiezingen plaats van de onderhandelingen, op de Westelijke Jordaanoever en in maar Baker heeft duidelijk ge- de Gazastrook. Op geen van beide maakt dat hij op dat punt voet bij punten heeft Baker belangrijke stuk zal houden. Het plan-Baker is eigen versie van een eerder den stemden in Taif in met het ak koord, maar het moet nog op Liba nees grondgebied worden goedge keurd. maaid toen hij in zijn auto stapte. Hij was op slag tïood, zijn moorde naar ontkwamen. De pro-Iraanse Organisatie Aoun, staatshoofd sinds het aftre- de Revolutionaire Gerechtigheid den van Amin Gemayel, wil nu het heeft gisteren tien Amerikanen te parlement ontbinden, de grondwet doden "als het leven of de vrijheid opschorten, de noodtoestand uit- van een revolutionair wordt be roepen en het uit drie man bestaan- dreigd". De groepering reageert de kabinet uitbreiden zodat alle ge- hiermee op een Amerikaans wets- loofsgroeperingën zijn vertegen- ontwerp dat voorziet in de woordigd. Hij heeft besloten die doodstraf in het geval van een maatregelen pas morgen af te kon- moord op een Amerikaan waar ook digen en bemiddelingspogingen ter wereld. De wet is door de Senaat door het Vaticaan, plaatselijke be- goedgekeurd, het Huis van Afge- middelaars en Frankrijk even af te vaardigden moet nog stemmen, wachten. LONDEN (Rtr/DPA) - De vliegmaatschappij PanAm onderneemt ge rechtelijke stappen tegen de Verenigde Staten. Volgens de maatschap pij was Washington gewaarschuwd voor de bomaanslag op een Pa- nAm-toestel vorig jaar december, waarbij 270 mensen om het leven kwamen. Dat schreef het Britse dagblad The Independent gisteren. De aanslag is het werk van het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti- PanAm probeert te bewijzen dat de Israëlische veiligheidsdienst Mossad de VS 24 uur voor de explosie boven het Schotse Lockerbie heeft gewaarschuwd. De Westduitse politie zou de VS anderhalf uur voor de start in Frankfurt hebben ingelicht over verdachte activiteiten in de bagage-afdeling. Een gearresteerd Volksfrontlid heeft toegegeven dat hij in de herfst van 1988 een bom heeft afgeleverd, die daarna in een woning in West- Duitsland is bewaard. In oktober 1988 zijn enkele Volksfront-leden uit de BRD op Malta gesignaleerd. Op de dag van de explosie werd in Frankfurt een uit Malta afkomstige koffer in het PanAm-toestel gela den. Een begeleider ontbrak, iets wat de vliegmaatschappij Air Malta overigens heeft ontkend. MEXICO-STAD (GPD) - De Peru aanse president Garcia heeft giste ren de hoofdstad Lima onder mili tair gezag gebracht na een bloedig vuurgevecht in het centrum tussen Lichtend Pad en de politie. Sinds tair gezag liet weten dat "in ernstige overweging" te zullen nemen. Volgens Brunswijk is ook de be trokkenheid van het nationaal leger bij de acties van de Toekayana's be wezen. Hij zegt mortieren te hebben gevonden die op door het leger ge bruikte bazooka's waren geplaats. Eerder liet de leider van de Unie, Kofi Ajonpon. weten dat indiaanse actievoerders hem hadden verteld dat Bouterse hen de opdracht had gegeven Moengo binnen te vallen. Dit is door het militair gezag ont kend. Het parlement besloot gisteren de volksmilitie op te heffen. De volks militie werd in 1983 opgericht door het leger. Burgers werden bewa pend en kregen een militaire oplei ding met het oog op eventuele bui tenlandse interventie. 'Swapo bereidt invasie voor in Namibia' PRETORIA (GPD) - De Zuidafri- kaanse regering heeft haar troepen in en rond Namibia in staat van pa raatheid gebracht. Dat gebeurde na dat zij berichten had onderschept van VN-eenheden dat de Namibi- sche verzetsbeweging Swapo op nieuw een invasie zou voorberei den. Een op handen zijnde Swapo- inval kan het onafhankelijkheids proces in Namibia in gevaar bren gen. Volgende week worden er ver kiezingen gehouden voor een grondwetgevende vergadering. Op een haastig bijeengeroepen persconferentie in Pretoria zei de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Pik Botha dat de informatie afkomstig was van Un- tag-eenheden, de speciale VN-troe- pen in Namibia. Volgens deze be richten hebben 600 Swapo-strijders zich bij' de grens tussen Angola en Namibia verzameld. Een aantal van hen zou de grens zelfs hebben over schreden. Volgens het Namibia-ak- koord mogen de Swapo-leden zich niet binnen 200 kilometer van deze grens ophouden. In de Namibische hoofdstad Windhoek bestempelde een Swapo- woordvoerder de beschuldigingen van Botha als leugens. "Al onze commandanten zijn in Windhoek. En hoe kun je een invasie plegen zonder legerleiding?" Volgens Botha bleek uit de on derschepte berichten dat de Swapo de VN-eenheden had gewaar schuwd niet in te grijpen. "En het lijkt er op dat Untag zijn werk niet doet", aldus Botha. BELGRADO (AFP/ANP) - De ge zamenlijke presidenten van Joego slavië hebben gisteren verzoeken afgewezen om de vervolging van de Albanese oud-partijleider Azem Vlasi van de provincie Kosovo te staken. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug was de afwij zing de uitkomst van een stemming onder de acht leden van het ge meenschappelijke presidentschap (één lid voor elk van de zes republie ken en de twee autonome provin cies). Het proces tegen de ex-leider van Kosovo is maandag voor onbepaal de tijd verdaagd, nadat de recht bank zich niet bevoegd verklaarde. Vlasi en 14 andere etnische Albane zen worden verantwoordelijk ge houden voor de onlusten die zich Kosovo afspeelden. In deze provincie kwamen 25 men sen om het leven toen de gend Albanese bevolking Volgens islamitische zegslieden Bezoek Kohl De wens van de Westduitse bonds kanselier Kohl om een Duitstalige kerkdienst in Silezië te bezoeken, werpt een schaduw over zijn bij voorbaat 'historische' bezoek aan Polen van 9 tot 14 november. Kohl wil een klooster bezoeken in Opper- Silezië, dat vroeger Duits was maar sinds het eind van de oorlog Pools is. Het klooster op de Annaberg is een patriottisch en historisch sym bool voor zowel Duitsers als Polen. Een Duitse legermacht smoorde er in 1921 een Poolse opstand in bloed. In juni leek het a* ïaal weer de goede kant op te gaai. t Suriname. Een regeringsdelegat^ bereikte met het Junglecommando van Ron nie Brunswijk na lang onderhande len in het plaatsje Kourou een vre desakkoord. Daarmee kwam het einde nabij van de uitzichtloze oor log in de rimboe van Oost-Suriname en zou eindelijk de opbouw van Su riname serieus ter hand kunnen worden genomen. Maar nu, ruim vier maanden later, lijkt Paramari bo zijn grip op de zaken te verliezen. door Sjaak Smakman Turkije De door Amnesty International ge- Inzet is het akkoord van Kourou. uite beschuldigingen over systema- dan vooral de bepaling dat het tische en aanhoudende martelprak tijken in Turkije berusten op voor oordelen. Dat heeft een woordvoer der van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken gisteren ge zegd. stille terreur om orde op zaken te stellen durft het parlement niet aan. De kans dat Kourou: de Toekayana- het tot een bloedbad komt, is te Die leven evenals de groot. Bovendien willen de bezet ters juist hetzelfde als het parle ment: uitvoering van het akkoord. Maar behalve het leger was er nog een groep falikant tegen het ak koord va indianen. bosnegers in Oost-Suriname zen het slachtoffer te worden straks het Niet niets benadrukte voorzitter Rogers van de Nationale Assemblee dinsdag dat het Jungle- me gaat handhaven. Hun verzet commando en de Unie de afgelopen heeft de afgelopen weken steeds weken "van goede wil" blijk heb- vorige maand was daar al de nood toestand van kracht. De schietpartij begon bij een de- dit voorjaar monstratie van Sendero Luminoso. Getooid met rode vlaggetjes met ha mer en sikkel wilden de naar schat ting 200 Sendero-militanten naar de stand kwam tegen het begraafplaats om daar hun doden te Servisch bewind brengen eren. Toen de politie arriveerde werd plotseling van alle kanten ge schoten. Volgens de regering vielen er twee doden, volgens ooggetuigen minstens tien. Met de actie heeft de moaïstische guerrilla-beweging de oorlog direct in de Peruaanse hoofdstad ge bracht. Voor morgen hebben de re bellen een gewapende staking afge kondigd. Bij wijze van antwoord hebben alle politieke partijen, van links tot rechts, een vredesmars ge organiseerd. Verscheidene Joegoslavische lei ders, onder wie de Kroaat Stipe Su- var (lid van het collectieve presi dentschap) en twee Sloveense le den van het Centraal Comité van de Joegoslavische communistische partij hebben zich tegen het proces verklaard. In Kosovo was het gisteren op nieuw onrustig. Volgens Tanjug be toogden in Urosevac en de hoofd stad Pristina duizenden jonge Alba- ADVERTENTIE Praten met de Toekayana's is de Ze stalen dynamiet, kaapten veer- optie van de Surinaamse regering. Parlementsvoorzitter Lachmon wil gesprekken met de indianen boten en vielen als klap op de pijl maandag het dorp Moengo Maar na de indiaanse aanval op Havel Vaclav Havel is dinsdag uit het zie kenhuis ontslagen en naar zijn wo ning in Praag teruggekeerd, is giste ren in zijn omgeving vernomen. De 53-jarige schrijver en leider van de Tsjechische menserechtengroep Charta 77 was donderdag door de politie in 'preventieve hechtenis' genomen. Op deze manier werd ver hinderd dat hij zaterdag meedeed aan de viering door de oppositie van de 71ste verjaardag van de repu bliek Tsjechoslowakije. Junglecommando wordt opgeno- deed daarmee de enige verstandige keuze. Bij zijn staatsgreep van 1980 kon hij aanvankelijk nog rekenen ning voor Brunswijk en daarmee °P de sympathie van een behoorlijk een even grote nederlaag voor de aantal Surinamers, dat het gegraai Surinaamse legerleiding, die het Junglecommando jaren op leven en dood had bestreden. Bouterse, die al een gevoelige tik had gehad door zijn grote nederlaag bij de parle mentsverkiezingen, noemde de overeenkomst ongrondwettig en dreigde woedend met ingrijpen blijken te beschikken over wapens van het Nationale Leger. Die zou den ze hebben gevonden in een ge heime legeropslagplaats, m is waarschijnlijker dat ze die leger hebben gekregen om uitvoe ring van het akkoord vai saboteren. parlementsvoorzitter Lachmon licht in de duisternis ziet. Ook de Nederlandse politiek ziet het dat niet, getuige de losgebarsten het discussie over de vraag of de ge plande hulpprojecten voor Oost-Su- Kourou te riname nog wel moeten doorgaan. Brunswijk ziet een andere oplos- Bij een nieuwe staatsgreep zou hij slechts op verachting kunnen r,eke- nen, want na jaren van burgeroor log willen ook de meeste Surina- mers het akkoord een kans geven. het leger als het parlement het ak- Bovendien zou de net weer op gang komende Nederlandse ontwikke- lingshulp, gestopt na de december- üiteindelij'k moorden van 1982, direct worden meerderheid gevoelig stilgezet. En die hulp, 200 miljoen gulden per jaar, i koord van Kourou zou goedkeuren, Het werden spannende uren het parlement, bleek de dramatische oproepen Brunswijk zei dat gisteren hard- sing: een direct gesprek tussen hem op, de Nederlandse minister Van en Bouterse op neutraal terrein. Dat den Broek (buitenlandse zaken) gesprek komt er wel, maar of het suggereerde het in overleg met de wat oplevert is de vraag. Waarom Kamer over de toestand in Surina- zou Bouterse me. Unievoorzitter Ajonpon ver- len met een m klaarde al eerder deze week dat Toe- afgeschilderd als een terrorist? Hij kayana-indianen hem hebben 1 kan rustig toekijken hoe het parle- opdracht van Bouterse ment aanmoddert, regelmatig zijn deze "historische kans op vrede" ge mogelijkheden om de totaal vast- niet voorbij te laten gaan. Bouterse gelopen economie weer enigszins voerde zijn dreigementen niet uit en U1* S^°P *e krijgen. hadden om Moengo te zuiveren. Penibel Het Surinaamse parlement bevindt zich daardoor in een penibele situa tie. Het leger op Moengo afsturen herhalen dat alle gewapende groepen ontwapend moeten wor den, en rustig afwachten hoe de in dianen het vuile werk voor hem op knappen. Terwijl het parlement verliest, wint Bouterse. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5