Ministeries coördineren milieubeleid DE WET VAN HET WESTEN We moeten leren leven met Rokers openen tegenaanval Eis 20 jaar tegen metromoordenaar Misbruikte vrouwen eisen ton DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 DEN HAAG (GPD/ANP) - Els van Calker, fanatiek lid van de Neder landse Nietrokers Vereniging, noemt de oprichting van de Rokers Belangen Vereniging (RBV) schan dalig. "Vroeger mocht je alleen ro ken in de rookkamer. Tegenwoor dig steekt iedereen overal zo'n stinksigaret op. Het is een prima ini tiatief van de regering dat roken in openbare gebouwen per 1 januari verboden wordt." Dat was voor Jan Dietvorst juist dé reden om de Ro kers Belangen Vereniging op te richten. "De wet beperkt de roker in zijn bewegingsvrijheid", luidt zijn beweegreden. Rokers kaar in de haren. Jan Dietvorst, ka derlid van het culturele centrum Paradiso in Amsterdam, is boos op het ministerie van WVC. Ook Para diso heeft de beruchte brief ontvan gen waarin staat dat in het uitgaans centrum per 1 januari niet meer ge rookt mag worden. Dietvorst: "Paridiso is geen over- Topambtenaar: strenger tabaksbeleid nodig van de Staat beschouwd. Als de wet definitief doorgaat, zal de Rokers Belangen Vereniging juridische stappen ondernemen." Dietvorst vindt dat roken 'een so ciaal gebeuren' is. „Dat kan je in een niet-rokers vliegen el- DEN HAAG (ANP) - De ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (vrom) en van ver keer en waterstaat willen een samenwerkingsovereen- komst sluiten. De samenwerking zal vooral betrekking heb- subsidie""' En" iedereen^dk" "geld ben op het milieubeleid. Beide ministeries zijn op dit ter- krijgt, wordt zeker als eigendom rein actief. Een definitief besluit wordt pas genomen als de nieuwe ministers op beide departementen hun goedkeu ring hebben gegeven. Als de bezoeker volgend jaar radiso geen sigaret op mag steken, zal het publiek aanzienlijk afne men. Je kan een caféhouder toch ook niet verbieden om alcohol te schenken?" Bovendien vindt Diethorst het beleid van de overheid volstrekt te genstrijdig. "De roker betaalt een heidsinstelling. Tja, wij krijgen wel flinke som accijns voor zijn welbe- zinnig'. "Niet-rokers kunnen al vijf- geerde sigaret. Wij bezorgen de tig jaar niet gaan en staan waar zij overheid geld in het laadje. Door de- willen. De laatste jaren is roken op- ze nieuwe wet kan de roker zich niet meer vrijuit bewegen. Je levert geld in voor je sigaret, maar je mag het ding niet opsteken als je daar trek in hebt." Els van Calker van de Nederland se Niet-Rokers Vereniging noemt de redenering van Dietvorst 'vol strekte waanzin'. "De overheid is echt niet afhankelijk van deze ac cijns-inkomsten. Als er minder mensen roken, krijgen minder men sen kanker. Dat bespaart de over heid uitgaven in de gezondheids zorg." Van Calker noemt het argument van Dietvorst over de beperkte be wegingsvrijheid van de roker De Britse onderzoeker R. Peto voorspelde dat in Nederland van de huidige jongste generatie uiteinde lijk 400.000 kinderen doodgaan aan de gevolgen van roken. De helft van hen zal bovendien niet ouder wor den dan 40 tot 65 jaar. In elk Euro pees land liggen de verhoudingen eens een normaal verschijnsel ge- 20De cijfers zijn bovendien nog worden. Vroeger was dat niet zo. Ik voorzichtig, aldus Peto. Hij vroeg herinner de verhalen van mijn grootmoeder. Die had vroeger zich af hoe het komt dat r wel de overheden als de bevolking, speciale ""rookkamer!" ÖiTverzoek niet onder de indruk lijken te raken werd daar een sigaretje gerookt. We moeten terug naar 'die goeie ouwe tijd'. Roken moet weer als 'abnor maal gedrag' worden beschouwd." Congres Bij de opening van een driedaags congres over roken in Den Haag z topman drs. E. Engelsman a Een woordvoerster van Verkeer en Waterstaat heeft dat vandaag beves tigd. Van een fusie van beide minis teries is geen sprake, zo stelt zij. De samenwerkingsovereenkomst is maakt over het opgesteld onder verantwoordelijk- het uitwisselen heid v beide departementen, de secretaris sen-generaal Lemstra (vrom) en Smits (verkeer en waterstaat). In het stuk worden afspraken ge- i van overleg, personeel Korpschef Breda de hoogste ambtenaren op het afbakenen van taken. Verder is het de bedoeling dat de nieuwe mi nisters voor vrom en verkeer samen zullen deelnemen aan internatio naal overleg. 1 Zo zal voor conferenties over Stapt morgen al op Rijn, Maas, Schelde en Noordzee, die behoren tot het pakket van de BREDA (ANP) - De Bredase hoofd- minister van verkeer en waterstaat, M.N. Strooper werkt ook diens collega van vrom worden uitgenodigd. Het omgekeerde geldt voor de Europese ministerraad voor milieuzaken, als daar over water wordt gesproken. Volgens de woordvoerster van Verkeer en Waterstaat heeft de Westduitse milieuminister Töpfer al enkele malen zijn verbazing uit gesproken over het feit dat hij steeds met een andere Nederlandse collega van doen krijgt als er over miliezaken overlegd moet worden. De ene maal was dat Nijpels (vrom), de andere keer Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en soms ook Braks (landbouw). De samenwerkings overeenkomst beoogt wat meer dui delijkheid te scheppen op dit vlak. met ingang van vrijdag niet meer bij het politiekorps in die stad. Het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft dat bekendgemaakt. Strooper was betrokken in een conflict met burgemeester Feij, die per 1 maart uit Breda vertrekt. In de leiding van het Bredase politie korps wordt tijdelijk voorzien door de benoeming van de Haarlemse hoofdcommissaris van politie mr. M.A. Straver voor de periode tot 1 juli volgend jaar. Straver blijft vol gens Binnenlandse Zaken tevens hoofdcommissaris in Haarlem. Ruim een week geleden werd be kend dat Strooper en Feij ontslag hadden aangeboden. Deze medede ling kwam volkomen onverwacht, ook al was bekend dat de twee al ruim twee jaar ruzie met elkaar had den. Dat conflict ging over de wijze waarop de politie zou moeten wer ken. Feij wilde meer politie op straat zien en Strooper wilde meer rechercheurs voor de bestrijding van de zware criminaliteit. Overigens is inmiddels vastge steld dat de afdeling recherche van het politiekorps onderbemand is, omdat de afdeling zich teveel bezig houdt met algemene surveillance en assistentieverlening. Dat schrijft althans het bureau Andersson, Elf- fers en Felix dat was aangewezen om de problemen tussen de inmid dels opgestapte burgemeester Feij en hoofdcommissaris Strooper te analyseren. Het bureau lijkt daar mee de mening van Strooper te on-' derschrijven, maar zegt dat het zich niet over het conflict uit wil spre ken. Cityproject Utrecht deze getallen. Op het congres praten deskundi gen uit 23 landen over de gezamen lijke Europese actie 'Europa tegen Kanker'. Passief roken komt daar bij ook aan de orde. Het is volgens directeur K. van de Poll van de Ne derlandse Kankerbestrijding dui- 'het delijk dat er verband is tussen pas ministerie van volksgezondheid dat sief r0^en - rook inademen van an- er "zonder twijfel" een sterker ta- pere rokers - en het ontstaan van baksbeleid nodig is. Over de ta- longkanker. Uit onderzoek in de baksfabrikanten ze. Engelsman: "Is Verenigde Staten bleek onlangs dat het niet tragisch dat we in strijd zijn een derde van de niet-rokers die ja- met de tabaksindustrie om de ge- renlang in rokerige ruimtes hebben bruikers te beïnvloeden?" gewerkt, longkanker krijgen deling in een tbs-kliniek. Beiden waren overigens zeer somber over de mogelijkheid dat de man ooit zou kunnen genezen en sloten boven dien de kans op herhaling niet uit. Voorlopige schadeclaim tegen ex-directeur Heldringstichting ARNHEM (ANP) - Zes vrouwen en halen zou zijn. De eisers zeggen het ater bekijken, waarbij zij te horen Het Utrecht City Project (UCP), dat nf,Pf,flKn het gebied rondom het Centraal misschien n,ets Station een geheel nieuw aange zicht moet geven, valt minstens 100 miljoen gulden duurder uit dan de geschatte 270 miljoen. Het UCP om vat een omvangrijk gebied rondom het Centraal Station in Utrecht. De NS bij de planontwikkeling betrok ken, evenals het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (eigenaar van het winkelcentrum Hoog Catharij- ne), de Jaarbeurs en de gemeente. Milieu-commissaris Het Rotterdamse politiekorps be schikt sinds kort over een coördine rend milieu-commissaris die verbe tering moet brengen in de werk zaamheden van de politie bij het op sporen en voorkomen van milieu overtredingen. Dat maakte de Rot terdamse korpschef Hessing be kend. Momenteel zijn voor de op sporing van milieudelicten drie agenten van de rivierpolitie en drie man van het bureau fraude vrijge maakt. Oorlogslessen De Tweede Wereldoorlog en de le ring die daaruit kan worden getrok ken kunnen in het herdenkingsjaar 1990 een speciale plek in het basis- en voortgezet onderwijs krijgen. Er is een lespakket van videobanden, posters, les- en leesboeken en mu- seafolders samengesteld door orga nisaties als de Anne Frankstichting, het Instituut voor Leerplanontwik keling en het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Het is bestemd voor kinderen van 10 tot 15 jaar. Nieuwbouw Dit jaar wordt naar verwachting be gonnen met de bouw van 100.000 tot 105.000 nieuwe woningen. Het ge raamde programma ging nog uit van 94.500 woningen. Het hogere aantal wordt veroorzaakt doordat vermoedelijk meer ongesubsidieer de nieuwbouw plaatsvindt dan de geraamde 24.000' woningen. Dat staat in een brief van demissionair staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) aan de Tweede Kamer. Aids-infolijn Omdat aan het gebruik van het be staande tariefnummer (06-3212120) nogal wat bezwaren kleefden, is de Aids-Infolijn van de Nationale Commissie Aids-bestrijding voortaan voor iedereen gratis te raadplegen. Het nieuwe nummer (06-0222220) kan worden gedraaid op werkdagen van 14.00 tot 22.00 hebben in een kort geding geld nodig te hebben om de "v voor de president van de rechtbank schrikkelijke ervaringen" uit het weest was, in Arnhem een voorlopige schade- verleden te kunnen verwerken. Al- claim van 99.000 gulden ingediend len hebben de ex-directeur beschui tegen de oud-directeur van de digd van regelmatig seksueel mis- Heldringstichtingen in Zetten, een bruikte, zowel oraal, vaginaal als 55-jarige man uit Ubbergen. De ex- anaal. De pupillen, die onder andere directeur zou de eisers negen tot wegens incest-ervaringen opgeno- zestien jaar geleden ernstig seksu- men werden in de Heldringstichtin- eel misbruikt hebben als behandeld gen, waren destijds tussen de elf en psychiater van de instelling voor zestien jaar oud. hioeilijk opvoedbare kinderen. De totale schadeclaim van de zeven be- Zo zou hij twee meisjes door ver loopt 840.000 gulden. krachtingen zwanger gemaakt heb- Het kort geding had een bijzon- ben. Ook zou de psychiater vrou- der karakter, omdat de strafzaak te- wen verkracht hebben terwijl zij gen de man pas op 6 december van vastgebonden waren. Een vrouw, dit jaar voor de Arnhemse recht- destijds een meisje van dertien jaar, bank zal dienen. Tegen de man zijn werd gedwongen haar verkrach- 21 aanklachten ingediend. Volgens tingservaring in haar jeugd na te de vier raadslieden van de zeven ei- spelen voor een videocamera. De sers moest de civiele procedure nu psychiater verwondde haar daarbij vast dienen, omdat er, na een ver- met een mes in been en pols. Later te moest ze de opname met de psychi- kreeg dat ze niet bang genoeg ge- Advocaat mr. B. van Meer, raads man van de verdachte, legde tijdens de nadruk op het feit dat de ex-di recteur nog niet veroordeeld is. "Mensen zijn onschuldig, zolang hun schuld niet bewezen is. Daar om moet de eis tot schadevergoe ding worden afgewezen". Recht bank-president mr. L. van der Wey doet op zijn vroegst 10 november uitspraak. GRONINGEN - In Groningen wordt vandaag een congres over prostitutie gehouden op initia tief van de studenten genees kunde organisatie Panacea. Hier een kijkje in de Vishoek in Groningen, een bekend plekje voor raam- en straatprostitutie. Aanleiding is een wetswijziging, waarmee de exploitatie van prostitutie zal worden gelegali seerd. Op het congres komen de klanten aan het woord, onder wie secretaris Gerrit Bloemen van de hoerenlopersstichting Man Prostitutie. Volgens i we schattingen legt een op de vijf mannen wel eens een zoekje af bij een prostituée. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. G.J. Bouman heeft gis teren 20 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 29-jarige Rotterdammer, die op 6 maart op het metrostation Zuid- plein in Rotterdam met een mes op vier vrouwen ingestak. Twee vrou wen van 16 en 22 jaar overleden ter plaatse. Een 30-jarige vrouw over leed een dag later in het ziekenhuis. Het leven van een vierde vrouw kon door snel operatief ingrijpen wor den gered. Mr. Bouman sprak van een "af schuwelijke tragedie". "Weerzin wekkend" vanwege de volstrekte willekeur waarmee de man zijn slachtoffers had gemaakt. Het is aan de rechtbank, aldus de officier, om het de dader "feitelijk onmogelijk te maken ooit nog verderf en dood te zaaien". Dat kan in zijn visie alleen door de combinatie van een langdu rige gevangenisstraf en tbs. Daarmee ging de officier voor een belangrijk deel voorbij aan de con clusie van een psycholoog en een psychiater van het Pieter Baan Cen trum (PBC) in Utrecht. Volgens het 'door het PBC uitgebrachte rapport -gronden, dat er sprake was ten tijde van zijn daad sterk ver- voudige moord minderd toerekeningsvatbaar en derhalve nauwelijks strafbaar. De twee deskundigen werden gis teren als getuigen gehoord, omdat op de zitting van drie weken gele den bij alle partijen vraagtekens straf den v cliënt gerezen Volgens mr. Bouman waren de twee deskundigen er niet in ge slaagd hun eindconclusie voldoen de te motiveren. De maatschappij moet maximaal worden beveiligd tegen de man aldus de officier. Een langdurige gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging, geeft die ga rantie volgens mr. Bouman, uitslui tend tbs niet. Raadsman mr. R. Power vond dat in de eis van de officier sprake was van "een wanverhouding" tussen persoonlijke omstandighe- t zijn cliënt. Tbs zou zijn "geen hopeloos geval" - in „een uitzichtloze situatie" brengen, aldus de raadsman. Volgens mr. Po wer was de man door een "ziekelij ke omstandigheid die hem be heerst" uiteindelijk in een situatie geraakt waarin volgens hem ieder een terecht zou kunnen komen. Hij betwistte, vooral op juridische as van drie- poging tot moord. Hij achtte alleen driemaal doodslag en een maal zware mis handeling bewezen. De vraag waarom de man de moorden beging, bleef onbeant woord. De uit Suriname afkomstige het uitgebrachte verdachte zou door de verbroken rapport. Zij bleven bij hun bevin ding dat de verdachte op het ment van het misdrijf^balanceerde op de rand natie met e had geleid tot de conclusie relatie met zijn mindeijarige vriendin haat koesteren tegen met name blanke vrouwen. Haat die ge gekte. Dat in combi- voed werd door gevoelens van min- lage intelligentie derwaardigheid en mislukking, door het geval gediscrimineerd te sterk verminderd toerekeningsvat- worden. Het bleven veronderstel baar. Volgens de deskundigen gevangenisstraf de psychische ge steldheid van de man verder ver slechteren. Ze adviseerden behan- lingen, waarover ook de man zelf een geen opheldering heeft kunnen ge- Tentoonstelling over chemie in Museon 91 Bij ons in hel Westen is alles anders. Alles is leuker, groter, mooier, Westerser enzovoort. Zelfs de zon trekt iedere dag weer naar het Westen. Dat is bekend. En ook wonen in het Westen de meeste mensen. Dat hebben we allemaal op schoolgeleerd. En zelfs de melk is anders. Die is namelijk van Melkunie. En dat is wel zo lekker. Of zou het juist andersom zijn? Dat alles hier anders, leuker enzovoort is, omdat hier iedereen Melkunie zuivel nuttigt?. Hm Hoe langer je erover nadenkt HET BESTE UIT HET WESTEN DEN HAAG In Nederland wordt teveel onderzoek gedaan naar che mische stoffen die de gezondheid zouden kunnen bedreigen. Het vele geld dat hiervoor nodig is, kan beter worden besteed aan het in praktijk brengen van onderzoeksresultaten die we al kennen. door Tom Pagen Dit zegt Maarten Smies, voorzit ter van de commissie voorlichting en educatie van de Nederlandse Vereniging voor Toxicologie (leer van de vergiften) "De vraag is: wat kun je als samenleving doen om chemische stoffen zo bewust moge lijk te gebruiken. Ermee werken brengt altijd onbekende risico's met zich mee. CFK's in ijskasten bijvoorbeeld zijn destijds ontwik keld, omdat de stof op zich veilig is voor de mens. Later ontdekte men pas dat de stof wel gevaarlijk is als ze in de buitenatmosfeer terecht komt. Dan breekt ze af en komen schadelijke stoffen vrij die de ozon laag aantasten. Dit gevaar kon men bij de ontwikkeling van de stof niet voorspellen". "We moeten niet vergeten dat on derzoek niet alleen antwoorden geeft, maar ook veel nieuwe vragen oproept. Daarom roepen onderzoe kers altijd dat ze nog meer geld no dig hebben voor onderzoek. Als je eenmaal weet hoe een bepaalde stof ongeveer in elkaar zit, is het veel be langrijker datje keuzes gaat maken welke stoffen je wel wilt gebruiken en welke niet. Er zijn in Nederland geen aanwijzingen dat de volksge zondheid snel achteruitloopt. Wij leven blijkbaar zo gezond en zo lang, dat we uiteindelijk op hoge leeftijd dood gaan aan kanker". Tien jaar De Nederlandse Vereniging voor Toxicologie bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert zij de tentoonstelling TOX '89, die tot en met 5 november (zondag) in het Museon in Den Haag wordt gehou den. Er wordt een informatiemarkt over gif ingericht, er worden de monstraties gegeven en video's ver toond. Zeshonderd wetenschap pers uit het bedrijfsleven en bij de overheid zijn lid van de vereniging. Maarten Smies: "Als we de stoffen die we dagelijks via koffiedrinken binnenkrijgen chemisch zou den namaken en in voeding zouden stoppen, dan zou dat produkt afge keurd worden, omdat het teveel schadelijke stof fen voor de ge zondheid be vat". Men houdt zich voornamelijk bezig met onderzoek naar chemische sche stoffen als plastics, brandstof zondheid bevat". het Rijnmondgebied veel erger dan nu. Vroeger heette die vervuiling een volksgezondheidsprobleem. Dat was op die schaal nog op te los sen. Tegenwoordig is de luchtver ontreiniging een milieuprobleem, dat over hele continenten speelt. Dat is veel moeilijker te beheersen, omdat dat een samenwerking tus sen alle betrokken landen vereist". "Dat wil niet zeggen dat j'e als sa menleving niets meer kunt doen. Integendeel. Wij moeten leren be wust met chemische stoffen om te gaan. Plastic tassen hebben een be paald nut in onze samenleving; ro ken heeft dat niet. We kunnen kie zen voor het rijden in auto's of we kunnen het openbaar vervoer ne men. We moeten ook kiezen welke produkten we gaan maken. Plastic is op zich een onschadelijke stof, maar bij de produktie ervan komen wel schadelijke stoffen vrij. Zo moet bij dit proces de uitstoot van etheen zoveel mogelijk beperkt worden, omdat anders de tuinders in de buurt verminkte tomaten- plantjes krijgen". "Mensen zijn geneigd in hun me ningsvorming snel het gevaar van chemische stoffen te zien. In de na tuur komen echter ook veel giftige stoffen voor. Mensen hebben enzy men om die stoffen af te breken, on ze stofwisseling kan zelfs wennen aan een bepaalde hoeveelheid scha delijke stoffen en daarmee leren omgaan", aldus Smies. "In Nederland zijn de toegestane waarden van chemische stoffen in produkten, die in grotere hoeveel heden schadelijk zouden zijn voor de gezondheid, zeer laag. Als we de stoffen die we dagelijks via koffie drinken binnenkrijgen chemisch zouden namaken en in voeding zou den stoppen, dan zou dat produkt afgekeurd worden, omdat het te- hiermee omgaan. Chemi- veel schadelijke stoffen voor de ge- stoffen in het milieu, genetische- en of conserveringsmiddelen bieden het gebruik van chemische stoffen hoe groot het risi als vervanging van proefdieren bij van deze stoffen onderzoek. Maarten Smies: "De tentoonstel- het gebruik de gezond heid van mens en milieu". "Veel problemen lijken .Wij hopen dat dekken. Vroeger was de luchtver- verantwoorde ontreiniging door zwaveldioxide in Aan de tentoonstelling werken 40 tot 50 instellingen mee, o.m. Rijks waterstaat, TNO. Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne, Plantenziektekundige Dienst in Wageningen. Apart hier van is een tentoonstelling gemaakt voor onderwijsdoeleinden: 'Toxolo- gie als tegengif. Deze tentoonstel ling zal volgend jaar door heel Ne derland reizen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3