Het is hier veel heioven en weinig geven Voor Griekse conservatieven is het nu of nooit Russische woordvoerder bevestigt pausbezoek Rechter verwart barmhartigheid met euthanasie Het Hof in Arnhem heeft, twee lange jaren na de rechtbank in Almelo, in het midden gelaten of het toedienen van vocht en voedsel aan de al vijftien jaar in een diep coma liggende me vrouw Ineke Stinissen nu een medisch zinloze handeling is (die wegens die zinloosheid moet worden gestaakt) of niet. Maar zelfs als het dat zou zijn en het Haakbergse verpleeghuis Het Wiedenbroek die toedie ning van vocht en voedsel zou mogen staken, zou volgens het Hof "het stervensproces zo'n twee weken lang zeer onmense lijk en ontluisterend zijn" en daarom onaanvaardbaar. Vol gens het Hof is het begaan van een andere weg niet mogelijk, omdat er "geen ruimte" is voor actieve levensbeëindiging. Im mers "het uitdrukkelijk en ern stig verlangen van de patiënte ontbreekt". door Kees Wiese De uitspraak van het Hof hinkt op twee tegenstrijdige gedach ten. De eerste is dat de langdurig diep comateuze patiënte, een schijnlevende, niet meer kan lij- deru In dat geval is het onthou den van vocht en voedsel (door het gebruik daarbij van medi sche apparatuur in overwegen- i de mate een medisch handelen) geen toevoeging aan dat lijden. Weliswaar ontstaat dan een aan tal dagen een "ontluisterende en onmenselijke situatie", maar die moet worden afgewogen tegen de onmenselijke situatie van i mevrouw Stinissen in de afgelo- pen 15 jaar. De tweede gedachte is dat.de langdurig comateuze patiënte j wel lijdt. In dat geval zou een verzoek van haar aan dat lijden (erkend uitzichtloos) actief een einde te maken, wel degelijk worden gehonoreerd. Niet door de toediening van vocht en voedsel te staken, maar door bij voorbeeld met curare een snelle i hartstilstand te veroorzaken. I Pas in die situatie is er sprake van euthanasie. Nu wil het geval dat de diep comateuze patiënte per definitie die vraag niet kan stellen, haar wil niet kan uiten. Dat is ook het geval bij pasgeborenen met ern- i stige afwijkingen, bij wie wordt afgezien van levensreddende operaties die alleen tot een kortstondig en ellendig leven leiden. Er is dan geen sprake van euthanasie, maar van - inmi- dels ook maatschappelijk aan vaarde - levensbeëindiging uit barmhartigheid. Het Hof heeft deze twee gedachten door el kaar gehaald. Hopelijk maakt de Hoge Raad die fout niet. Vakbond voert actie in supermarkten LEIDEN Rond theetijd wordt de middagstilte in de Digros- supermarkt aan de Lange Gracht slechts verstoord door enkele luid pratende klanten en het geritsel van vakkenvullers, die gehurkt de schappen bijvullen. De cassières hebben even niets om handen, rekken zich uit, praten onderling wat en wachten op een winkelwagentje dat uit de verte komt aanrollen. Plotse ling wordt de verveling even onderbroken. Twee jongens en een meisje beginnen folders uit te delen, spreken over een loonsverhoging en vragen de personeelsleden om eens langs te komen op een klachtenavond over het werk in de supermarkt. Wanneer een fotograaf dit tafereeltje wil vastleggen, schiet plotseling een woedende man tevoorschijn, die begint te roe pen dat er geen foto's mogen worden gemaakt. De bedrijfslei der komt aangesneld, sust zijn hefig gebarende assistent en zegt tegen de drie jongeren en de fotograaf: "Het is beter als jullie een andere keer komen, maandagochtend of zo, want nu is het te druk". Buiten verzuchten Robert-Jan Uyl, Brigitte Koek en Pjotr Vermeulen van de FNV-jongeren in Leiden: "Zo gaat het altijd bij de Digros. El ke keer is het van 'prima hoor die actie van jullie, maar nu hebben we echt even geen tijd'. Hoe laatje ook komt, het is steeds hetzelfde ver haal". De drie deelden, na dat vorige week al eens op koopavond te heb ben gedaan, gisteren folders uit, ter wijl vandaag in Hillegom de super markten worden bewerkt. door Karei Berkhout De Dienstenbond FNV voert een aantal weken een landelijke actie, waarbij leden in samenwerking met de FNV-jongeren (dit ondanks de officiële breuk tussen FNV en de jongeren) de supermarkten afgaan om de cassières en magazijnmeder- werkers informatie te geven over de cao. Die cao, waarbij een behoorlij ke loonsverhoging werd afgespro ken, sloten de werkgevers in de su permarkten dit voorjaar af met de bonden onder dreiging van sta kingsacties. De folder-actie is vol gens Brigitte daarnaast ook be doeld om "je gezicht te laten zien aan het personeel, zodat ze weten wie je bent". Serieus Hoewel sommigen, zoals bij de Al- di-supermarkten, zich wat ongeïn- terresseerd tonen zijn de meeste cassières en magazijnkrachten en thousiast de gezichten te zien van degenen die ze soms nog kennen van de acties in het voorjaar voor de cao. Velen gaan de folder meteen le zen, sommigen pakken een extra aantal voor afwezige collega's. Een vrouw die bij Hoogvliet de flessen inneemt, verwelkomt de folder zeer hartelijk en belooft hem opnieuw te lezen. Vrijwel iedereen zegt: "De bonden doen echt iets voor je, dat zie je nu wel. Onze problemen wor den eindelijk eens serieus geno men. We gaan ook beslist met een paar naar de informatie-avond, ge woon om eens te horen wat anderen voor problemen hebben". Er zijn nogal wat problemen in de supermarkt-sector, die een slecht imago heeft bij de vakbonden. Pe ter de Groot, districtsbestuurder van de Dienstenbond die de acties in Zuid-Holland coördineert: "Het loon is niet geweldig, het verloop is enorm (bij de Konmar in Den Haag werkt de vakkenvuller gemiddels maar twee namen) en de bedrijfs voering is erg autoritair. Ook de werkomstandigheden houden vaak niet over. Ik heb kantines gezien die niet meer waren dan een veredeld schoonmaakhok". Vooral de geringe beloning vaak nauwelijks meer dan mini mumloon weegt zwaar bij het personeel, dat veelal schertsend zegt dat "het natuurlijk nooit ge noeg is". De loonsverhogingen die zijn afgesproken in de cao zijn wel doorgevoerd ("De bazen hier zijn hier uiteindelijk na lang zeuren toch wat bang geworden voor acties", zegt de flessenmevrouw van Hoog vliet), maar het is nog te weinig vin den de meesten. Een meisje dat bij de tabakswaren van de Unigro aan het Diamantplein staat zegt: "Van 20 gulden per maand extra sla ik niet steil achterover". In dezelfde winkel wordt een vakkenvuller ge woon onderbetaald: "Ik ben 27 jaar oud, maar ik zit maandelijks toch nog 200 gulden onder wat ik moet verdienen". Het meisje van de tabak legt een vinger op een ander probleem: de geringe uitzichten om hogerop te komen. "Het is hier veel beloven en weinig geven. Laatst was mij ge zégd dat ik hoofdcassière kon wor den en inderdaad heb ik een paar overhandigt de cassière i de Langegracht een folder met informatie. Niet :n alle s weken lang dat een beetje geleerd. Toen bleek dat ik gewoon moest in vallen voor iemand die vakantie had. Toen die terugkwam was ik weer even ver". Over de andere problemen wordt niet nagedacht of zoals een jongen van de groentenafdeling in de Aldi aan de Langegracht zegt: "Ik ben daar nog niet aan toe. Maar mijn chef heeft nog 35 vakantie-dagen staan en mag die voorlopig niet op- n, vraag het hem maar eens". Oekaze De vakbonden stuiten op het pro bleem dat maar 5 procent van de werknemers in de supermarkt lid is van een bond ("Er zijn er hier wel een paar hoor", zeggen sommigen meewarig). De actie is dan ook i de bedoeld om wat leden te Na de acties in het voorjaar hebben zich inderdaad zo'n 1000 mensen als lid gemeld. Ook nu zijn sommigen van plan lid te worden, want "je staat een stuk sterker met zo'n bond achter je" en bij de FNV-jongeren zijn sinds de actie op koopavond al wat telefoontjes binnengekomen. Maar er is ook een meisje in de Uni gro dat zegt: "Ik moet eerst aan mijn vriend vragen, want ik ben niet zo slim, of zo'n bond goed voor mij is". Supermarkten zijn niet zo blij met de campagne van de bonden. De assistent-bedrijfsleider van de Deka-markt d&n Levendaal heeft een verklaring: "Kijk als ze een fol der zien dan gaan ze hem meteen le zen. Dat leidt maar af, terwijl het werk al moeilijk genoeg is. Dan zijn ze straks niet meer vooruit te bran den". Brigitte Koek heeft een ande re: "Bedrijfsleiders vinden vakbon den een beetje eng en bovendien zien ze de supermarkt waar ze wer ken als hun eigendom in plaats van als een bedrijf waar ze in loondienst zijn". Dat blijkt uit al eerder genoemde reactie van de 'druk bezette' be drijfsleider van de Unigro. Het blijkt in de Deka-markt aan Leven daal, waar een oekaze circuleert van de bedrijfsleider met een verbod op verspreiding van folders. Het blijkt ook in de Aldi aan de Oude Singel, waar de hoofdcassière begint te roe pen: "Mag dit van de bedrijfslei der?". In deze supermarkt maakt het personeel ook een wat schichtige indruk. De folders worden gewei gerd met een 'heb ik al gelezen', dan wel snel weggemoffeld. Vrijwel nie mand wil op de foto of is bereid iets te zeggen en degene die dat uitein delijk wel doet kijkt voortdurend om zich heen. Brigitte: "Ik heb de indruk dat de bedrijfsleider ze angst heeft aangejaagd. Toen wij hier donderdag waren, waren de mees ten nog positief'. Volgens De Groot heerst er in su permarkten een sfeer van 'bang voor de baas". "Met die hoge jeugd werkloosheid is het al gauw voor jou een ander en sta je zo op straat. Daardoor is het woord van de be drijfsleider al gauw wet". ATHENE Voor Kostas Mitsota- kis, de 71-jarige leider van de con servatieve partij Nieuwe Democra tie (ND), is het bij de Griekse parle mentsverkiezingen van zondag er op of eronder. Haalt zijn partij de lang verwachte absolute meerder heid, dan kan hij als premier einde lijk tonen wat hij waard is. Dan zul len, zo belooft hij de kiezers, de bui tenlandse investeringen toestro men naar het land met zijn zorgelij ke en stagnerende economie, zon der een verregaand soberheidsbe- leid hoeft. En dan kan er weer een duidelijke buitenlandse politiek worden gevoerd. door Frans van Hasselt Om de absolute meerderheid te be machtigen, heeft de ND slechts een toename van 2 a 3 procent van de stemmen nodig. Van de 44,2 pro cent die ze in juni behaalde, moet ze op 46 a 47 komen. Blijft ze daaron der, dan is Mitsotakis voor de derde keer in successie de niet-winnaar, dus eigenlijk de verliezer, ook al blijft zijn partij de grootste. Dat zou dan ook vrijwel zeker het einde van zijn politieke loopbaan betekenen: in de ND zitten er genoeg te wach ten om hem óp te volgen, desnoods als oppositieleider. Het winnen van die paar procen ten lijkt een makkelijke zaak. De he le afgelopen zomer hebben de Grie ken zich kunnen vergapen aan de televisie-uitzendingen van parle- mentszittingen met als onderwerp de schandalen waaraan kopstukken van de socialistische PASOK zich zouden hebben schuldig gemaakt, met voorop de 70-jarige oud-pre mier Andreas Papandreou. Mitsota kis speelde bij die zittingen een glansrol. Dit zou de ND toch nieuwe winst moeten opleveren, na de 3 procent die ze er in juni al bij kreeg. Toch heerst er grote twijfel. Meer en meer begint het erop te lijken dat de schandalen electoraal gezien al zijn uitgewerkt. Papandreou en vijf van zijn ministers mogen dan door een rechts-linkse parlementsmeer- derheid voor bijzondere rechtban ken zijn gedaagd die pas komen de winter hun werk kunnen begin nen hij gedraagt zich totaal niet als beklaagde. Inmiddels wettig hertrouwd en ogenschijnlijk hersteld van allerlei kwalen, weert hij zich 'als nieuw' naar hartelust op het politieke strijdtoneel en maakt zich op voor de 'niki', de overwinning, waarnaar het nieuwe, zeer goedkope krantje is genoemd dat deze weken Athene moet gaan i Geweld Wat Mitsotakis meer stemmen zou kunnen opleveren, is de politieke geweldpleging van de laatste we ken. Zijn schoonzoon Bakoyannis, woordvoerder van de partij, is in Athene doodgeschoten en op het ei land Lesbos werd een bomaanslag voorbereid die de dader het leven kostte, maar die tegen Mitsotakis leek te zijn gericht. De ND-leider en vooral ook zijn uit communistische gelederen afkomstige, onverwachte bondgenoot Theodorakis stellen de PASOK voor als regelrechte aan stichters van deze aanslagen, maar het is de vraag hoe overtuigend dit werkt, evenals de grootscheepse, electorale uitbuiting van de dood van Bakoyannis, wiens foto op de affiche allerwegen is opgehangen, naast anderen met de tekst: 'De ND is het verleden voorbij'. Wat er in Griekenland aan opinie onderzoek functioneert het staat nog in de kinderschoenen voor spelt de ND geen procenten winst, eerder stabiliteit. Een heel klein beetje vooruitgang is er wel voor de PASOK, en dat moet dan ten koste gaan van de Alliantie van Links en Vooruitgang (ALV), die reden heeft zich zorgen te maken. Zij zou het ge lag moeten gaan betalen voor de cu rieuze regeringscombinatie die ze de afgelopen zomer met de ND is aangegaan om de 'katharsis', de zui vering, mogelijk te maken en waar bij ze onder andere perspectieven op een voor haar gunstiger kiessys teem heeft moeten opofferen. Een bepaalde sector onder haar vroegere aanhang, die vooral in de vak- en in de jeugdbeweging is te vinden, vertoont tekenen van grote wrevel over dit 'verraad aan de ar beidersklasse', maar het is de vraag, hoeveel hiervan de PASOK ten goe de zal komen. Ontevredenen kun nen ook uitwijken naar een groepe ring ter linker zijde, die zich 'links initiatief van communisten, radica len en ecologen' noemt en de Allian tie fel bestookt. De Griekse Groe nen ongeschikte term omdat de PASOK als kleur al groen is zou den trouwens electoraal kunnen profiteren van de 'nefos' (gifwolk), die Athene juist deze laatste week voor de verkiezingen zeer teistert, maar ze zijn hopeloos verdeeld in wel vijf groepjes. Linkse coalitie Mocht er zich in de nacht van zon dag op maandag géén absolute meerderheid voor de ND aftekenen, dan moet er een nieuwe coalitie ko men, maar de grote vraag is: welke? Prolongatie van het schilderachtig samengaan van rechts en links is to taal onmogelijk, al pleit Theodora kis daarvoor. Er is in de verste verte geen gemeenschappelijk program voor economische en buitenlandse politiek. Mitsotakis zinspeelt, in ge val van de 'theoretische mogelijk heid' van het halen van een absolute meerderheid, op een samengaan met de 'gezonde elementen' binnen de PASOK, maar alle 'elementen' daarin hebben zo'n coalitie al uitge sloten. Blijft over een coalitie van PA SOK met de ALV, de Alliantie van Links en Vooruitgang, al bekampen en beschimpen deze twee elkaar vooralsnog op leven en dood. Pa pandreou stelt de laatste dagen dat hij zo'n coalitie toch wel ziet zitten en daarvoor de ALV haar zomerse rol zelfs wil vergeten, maar commu nistenleider Florakis en de andere ALV-kopstukken hebben duidelijk gesteld dat samenwerking met de PASOK alleen mogelijk is nadat de ze partij zich heeft gesaneerd, m.a.w. zich van Papandreou's lei derschap heeft ontdaan. Op het eiland Lefkas, vlak aan de westkust van het land, doet zich een merkwaardige constellatie voor. Daar is slechts één zetel te verge ven, en de onafhankelijke kandi- i daat prof. Apostolos Lazaris wordt gesteund door PASOK en ALV. Hij zal zeker winnen, zodat althans deze zetel voor de ND verloren zal gaan. In hoeverre kan me.n Lefkas zien als een soort proeftuin voor heel Griekenland? Lazaris is niet de eer ste de beste, en dient zich aan als kandidaat-leider van een PASOK- ALV-coalitie na eventuele terugtre ding van Papandreou. Zou de oude en heus nog verre 1 van gezonde socialistische leider J daartoe bereid zijn nadat het per centage van zijn partij, in juli getui- meld naar 39, weer boven de 40 pro- cent zou zijn uitgekomen en daar mee 'zijn eer gered'? Hij verkondigt steeds opnieuw dat inzake de schandalen 'het volk als hoogste rechter' optreedt. Tijdens een lunch met de buitenlandse corresponden ten gistermiddag verklaarde hij desgevraagd, dat hij zich nog geheel fit en strijdbaar voelde, nog lang niet toe aan pensioen, maar hij her innerde ook aan een sarcastische uitlating van zijn vader, oud-pre mier George Papandreou: "Twee beroepsgroepen weten van geen op houden: tonéelspelers en politici". Paus Johannes Paulus II zal een bezoek brengen aan de Sovjetu nie, maar een datum voor het be zoek is nog niet vastgesteld. Verte genwoordigers van het Vaticaan en de Sovjetregering hebben daarover overeenstemming be reikt, zo zei de tweede woordvoer der van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, Joeri Gre- mitskich, tijdens een persbijeen komst in Wenen. Het is de eerste keer dat een vertegenwoordiger van de Sov jetregering een bezoek van de paus aan de Sovjetunie aankon digt. Volgens Gremitskich gaat het om een tegenbezoek na de ontmoeting tussen de Russische partijleider Michail Gorbatsjov en het hoofd van de RK Kerk be gin volgende maand in het Vati caan. Gorbatsjov zou de paus dan als teken van goede wil officieel voor een bezoek kunnen uitnodi gen. Waarnemers gaan ervan uit dat een bezoek van de paus op zijn vroegst in 1992 kan plaatshebben. De paus heeft herhaaldelijk laten blijken een bezoek aan de Sov jetunie te willen brengen, maar hij heeft daarbij als voorwaarde gesteld dat hij de rooms-katholie- ken in zowel Litouwen als Wit- Rusland en de Oekraine kan be zoeken, Dat de Sovjetregering nu met een bezoek heeft ingestemd, duidt erop dat zij streeft naar de legalisering van de Oekrains-Ka- tholieke Kerk, die in 1946 op be vel van Stalin opging in de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, maar on dergronds is blijven voortbe staan. Hoewel deze kerk de ortho doxe liturgie viert, erkent zij het gezag van de paus. Kerk bezet Leden van de met Rome ver bonden Oekrains-Katholieke Kerk zijn zondag de orthodoxe Preobrazhekikerk in Lvov in het westen van de Oekraine binnen gedrongen en houden er sinds dien eucharistievieringen. Dat heeft Radio Moskou gisteren ge meld. De orthodoxe priesters van de bezette kerk hebben besloten niet uit de kerk te vertrekken om te voorkomen dat de Oekrains-ka- tholieken zich de kerk toeëige- nen. Verder zouden de lokale au toriteiten in onderhandeling met de bezetters zijn. In september namen meer dan - 50.000 Oekrains-katholieken deel aan een openluchtmis in Lvov. Deze mis was het begin van een campagne voor de legalisering van de kerk. De Oekrains-Katholieke Kerk heeft aangekondigd de campagne voor de legalisering van hun kerk te intensiveren naar aanleiding van de ontmoeting tussen paus Johannes Paulus II en de Russi sche partijleider Michail Gor batsjov op 1 december. De legali sering van de kerk behoort dan tot de belangrijkste onderwerpen van gesprek. Onvervangbaar Godsdienst is voor het huidige Europa alleen van onvervangbare betekenis wanneer zij een trans formerende rol speelt in de sa menleving. Die stelling verdedig de dr. Mady Laeyendekker- Thung gisteren in Hilversum op de tweede dag van het Pax Chris- ti-congres over katholieken in Oost-Europa. Mevrouw Laeyendekker is godsdienstsocioloog en werkte de laatste jaren voor het MCKS, een studiecentrum voor kerk en samenleving van de gezamenlijke kerken. Wanneer kerken en individuele christenen niet bereid of in staat zijn mee te werken aan verande ring van de huidige 'onaanvaard bare' wijze waarop Europa met de schepping omgaat, verliezen zij hun betekenis en spelen ze de be staande situatie slechts in de kaart, meent zij. In haar met veel applaus ont vangen inleiding, zei dr. Laeyen- dekkGr-Thung dat religie heel Ishg een stabiliserende en com penserende rol heeft vervuld in de traditionele samenleving. Met rituelen en symbolen werd de mens geholpen zich met bepaalde zaken te verzoenen en daarnaast was er troost en uitzicht op toe komstige vrede op crisismomen ten. Pas in onze eeuw is er een klei ne nevenstroom in het christen dom ontstaan van krachten voor verandering. De inleidster noem de de oecumenische beweging en de sociale encyclieken van Rome als uitingen daarvan. "In de meeste gevallen is die transformerende kracht echter een program gebleven. Het gaat om minderheden die vele neder lagen lijden en dikwijls in een zaamheid verkeren". Daarom wees dr. Laeyendekker op de noodzaak om elkaar over lands grenzen heen op te zoeken en te ondersteunen. Ze ziet daarbij een belangrijke rol weggelegd voor de progressieve kerkelijke krach ten in Oost-Europa. 'Discussiestukje' Natuurlijk is de bisschop hele maal niet blij met de eigen actie van de dekens in zijn bisdom. Hij kan niets beginnen met hun pas gelanceerde 'wegenplan', omdat het geen beleidsstuk is, aldus de woordvoerder van bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch. "Het is een discussiestukje, meer niet". De 28 dekens van het bisdom Den Bosch hebben deze week de brochure 'Om Gods volk te wor den 'n wegenplan' gepubli ceerd en buiten het bisdom om naar de parochies gezonden. Zon der dat met zoveel woorden te zeggen, ontvouwen zij hierin een alternatief voor Ter Schure's be leidsplan 'Bouwen rond de Hoek steen'. De bisschoppelijke nota "kijkt over de parochies heen", aldus deken L.G. J. Bijl van Tilburg. Bo vendien hebben Bijl en zijn colle ga's er geen enkele inspiratie in kunnen vinden. Het 'Wegenplan' van de dekens neemt de plaatse lijke kerkelijke gemeenschap als uitgangspunt en biedt mogelijk heden om de parochies te laten uitgroeien tot vitale geloofsge meenschappen. De dekens hebben al eerder ei gen brochures naar de parochies gestuurd, hetgeen uniek is in de Nederlandse kerkprovincie. Na de benoeming van Ter Schure in 1985 schreven zij 'Wat ons ter har te gaat'. Diverse keren hebben de dekens laten merken dat zij liever een andere opvolger van bis schop Bluyssen hadden gehad. Bijl verwacht niet dat de bis schop met de dekens zal willen praten over het 'Wegenplan', om dat hij al ruim vier jaar het inhou delijk gesprek uit de weg gaat. Bovendien wist hij via een van zijn vicarissen, die deelnam aan de beraadslagingen voor de brochure, dat het plan eraan kwam en had hij dus al eerder het gesprek kunnen zoeken. Moker. De kerkelijke omroep Moker spreekt in de uitzending van vanavond (zeven uur tot half acht) over het pastoraat en met ds. Kramer over zijn aanwezig heid bij de zendingsconfeentie van Aziatische kerken in Indone sië. Ontvangst via FM 105.7 en ka bel FM 88.1. Nieuwe Jeruzalem. 'Het nieuwe Jeruzalem' is de titel van de derde lezing in een serie van vier over het bijbelboek 'Openba ring van Jezus Christus' door de heer D. Steenhuis uit Nijverdal, morgenavond in de Streekschool (Lammenschaspark) in Leiden. Aanvang is acht uur. De laatste avond vindt plaats op vrijdag 24 november. Engelen. Engelen spelen de hoofdrol in het kerstnummer van het oecumenisch maandblad 'Open Deur'. Vaak zijn zij het middelpunt in traditionele kerst- vertelleingen en -vieringen. Veel fraaie en leuke illustraties van en gelen sieren dit speciale nummer, variërend van middeleeuwse boekverluchtingen tot een foto van een klein engeltje op de wc. Exemplaren zijn aan te vragen bij het Boekencentrum in Den Haag, tel. 070-512111. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Amstelveen-Buitenveldert S. L. Schoch Rijswijk. Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Nijkerk W. van Sorge Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2