LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over zetelverdeling NODIG! Advocaat vecht rechtmatigheid blaasproef aan Alleen spoedgevallen in Amersfoorts ziekenhuis Advocaat boos op rechtbank Rinus Israël 2 duels geschorst PvdA en CDA gaan kandidaten polsen 71 Glansrol V Romario bij PSY Ortega lanceert groot offensief tegen Contra's Jaguar akkoord met overname door Ford -DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39079 Prijs fl. 1,25 LEIDEN/GRONINGEN (GPD) - De ademanalyse op grond waarvan dronken rijders sinds kort worden vervolgd, is onrechtmatig. Dit vindt de Groninger advocaat mr. J. J. van der Molen. Steun voor zijn opvat ting krijgt hij van mr. R.R.M. Lel- kens van de Rijksuniversiteit Lei den. Kern van de kritiek op de nieuwe alcoholwetgeving is dat een ver- dachte nu actief moet meewerken aan zijn eigen veroordeling. Want als hij niet zou blazen, zouden poli tie en justitie niet kunnen vaststel len hoeveel alcohol een verdachte heeft gebruikt. Zij baseren zich op het wetboek van strafvordering en van het Verdrag van Rome. Nog duidelijker is volgens Van der Mo len het Verdrag van New York. Dat zegt dat een verdachte nooit kan worden gedwongen tegen zichzelf te getuigen of een bekentenis af te leggen. "In het geval van de bloedproet kun je nog zeggen dat het laten prik ken alleen passieve medewerking van de verdachte vraagt. Maar bij een blaasproef moet een verdachte actief zijn. Hij kan gedwongen wor den om desnoods vier keer krachtig te blazen. Doe je dat niet, dan levert die weigering een nieuw strafbaar feit op", zegt Van der Molen. Hij is van plan om desnoods tot aan het Europese hof van justitie de rechtmatigheid van de blaasproef te betwisten. Van der Molen heeft de afgelopen week twee keer bot ge vangen bij de politierechter in Gro ningen met zijn AMERSFOORT (GPD) - Het Amersfoortse ziekenhuis De Lich tenberg verricht in december alleen nog spoedeisende behandelingen. De directie heeft het personeel ge vraagd vrije dagen zoveel mogelijk in deze periode op te nemen. Door een fors Financieel tekort worden ingrepen die uitstel kunnen dulden verschoven naar 1990. De Lichtenberg wil met deze maatregel voorkomen dat het dit jaar opgelopen tekort van 1,1 mil joen gulden verder stijgt..Oorzaak van de budget-overschrijding zijn de prijsstijgingen van geneesmid delen en prothesen en de toegeno men kosten van afvalverwerking. Daarbij komt dat het aantal opna men het afgelopen jaar groter was dan begroot en ook de gemiddelde verpleegduur is toegenomen. Dat komt omdat de patiëntenkring van De Lichtenberg sterk is vergrijst. "Tegenover deze gestegen kosten staat geen extra vergoeding. Hoe druk het ook is, we moeten werken met het vaste bedrag dat .we vooraf met de verzekeraars zijn overeenge komen", aldus de directeuren Hon- dius en Van Sluijs. De Nationale Ziekenhuis Raad noemt de maatregel 'zeer onwense lijk maar niet onacceptabel'. Direc teur Van der Wilk van de Vereni ging Landelijk Patiënten/Consu menten Platform vindt het een treu rige zaak dat het recht op een goede behandeling afhankelijk is van bud getten". 'Oude' brugdeel Van Brienenoord blijft toch open ROTTERDAM (GPD) - Een deel van de 'oude' Van Brienenoordbrug blijft na de ingebruikname van de nieuwe brug op 1 mei volgend jaar nog een maand of tien open voor verkeer vanuit de richting Breda. Rijkswaterstaat heeft besloten af te zien van renovatie van de oude brug direct na ingebruikname van de nieuwe brug. De zes rijstroken van de oude brug worden nu in twee keer gere noveerd. De nieuwe rijstroken zul len alleen verkeer te verwerken krij gen van Rotterdam-Noord naar het zuiden. De noord-zuid route telt dan zes, de zuid-noord route voorlopig drie rijbanen, waardoor er tijdens de ochtendspits nog een file zal staan. In de avondspits zijn de op stoppingen waarschijnlijk van de baan. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is nog wel overwo gen het verkeer in de ochtend en avond van rijstroken te laten ver wisselen, zodat er helemaal geen fi le meer zou zijn. „Uit veiligheids oogpunt zijn we toch van dat idee afgestapt", aldus de woordvoerder. DEN BOSCH (ANP) - Bij de recht bank in Den Bosch speelde zich vandaag een ongebruikelijk inci dent af. Advocaat mr. J. Bakker Schut veegde de voorzitter van de meervoudige kamer, mr. A. Boeker de mantel uit. De zaak tegen een 23-jarige Eind- hovenaar werd voor de tweede maal aangehouden in afwachting van een psychiatrisch rapport. De man wordt ervan verdacht dat hij een 60- jarige stadgenoot met een schroe vendraaier om het leven heeft ge bracht. Verdachte ontkent en weigert psychiatrisch onderzoek. "Er wordt dus voor niets aangehouden", zei de raadsman. „U maakt misbruik van het recht". ZEIST (ANP) - Rinus Israël, trainer van Den Bosch, is door de tucht- commissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Israël kreeg de straf, omdat hij in de wedstrijd van zijn club tegen Wil lem II scheidsrechter Reygwart be ledigde. De coach moet tevens een boete van 750 gulden betalen. DEN HAAG (GPD/ANP) De onderhandelaars van CDA en PvdA, De Vries en Kok, heb ben vanmorgen onder leiding van formateur Lubbers een akkoord bereikt over de zetel verdeling iri het te vormen centrum-linkse kabinet. Het betreft de verdeling van de minis tersposten en de staatssecretariaten. Het CDA krijgt Algemene Zaken Het PvdA-congres dat de beslui- gende week gehouden. Daarna kan (de premier), Sociale Zaken, Econo- ten bij de kabinetsformatie formeel het nieuwe kabinet, mogelijk dtns- mische Zaken, Buitenlandse Za- moet goedkeuren, wordt begin vol- dag. worden beëdigd, ken, Landbouw, Justitie en Ver keer. De PvdA krijgt Financiën, Binnen landse Zaken, VROM, WVC, Onder wijs, Defensie en Ontwikkelings amenwerking. Naast'de 14 ministers komen er 10 staatssecretarissen, één minder dan in het vertrekkende kabinet van CDA en WD. het staatssecretariaat voor midden- en kleinbedrijf ver valt. De minister van binnenlandse zaken wordt verantwoordelijk voor de politie. Het akkoord werd nog vandaag aan beide fracties ter beoordeling voorgelegd. Kok maakte duidelijk dat het daarbij ging om 'slikken of stikken'. "De fractie kan hoogstens zeggen dat de onderhandelaar het fout heeft gedaan", aldus Kok. Het akkoord heeft nog geen be trekking op de personen die de di verse posten in het kabinet gaan be zetten. Vanaf morgen zullen Lub bers en Kok samen wel kandidaten gaan ontvangen. Daar zal volgens Kok 'een aantal dagdelen' mee heen gaan. Wie de PvdA naast Kok (Financi ën) in het kabinet zal afvaardigen staat nog niet vast. Oud-minister Pronk gooit hoge ogen. Hoogleraar Ritzen staat op de nominatie om mi nister van O&W te worden. Binnen de PvdA wordt verder gehoopt op een terugkeer van oud-minister Van Kemenade, die naar Binnen landse Zaken kan. Voor die positie is ook kamerlid Alders in de markt. Waarschijnlijk zal het nieuwe ka binet drie vrouwelijke ministers tel len; het grootste aantal dat ooit is bereikt. De PvdA levert er twee, waarvoor oud-staatssecretaris en nu burgemeester van Nijmegen Da- les (voor WVC) in de markt is. By het CDA promoveert staatssecreta ris Van Rooy wellicht naar de post van minister van economische za ken. Ook voorzitter Andriessen van de Christelijke werkgeversorgani satie NCW is voor die positie ge noemd. Landbouw blijft vermoedelijk in handen van Braks, Buitenlandse Zaken krijgt voor de derde keer Van den Broek aan het hoofd en Sociale Zaken gaat naar De Vriès. Bukman (nu ontwikkelingssamenwerking) is samen met staatssecretaris Heer- ma (nu volkshuisvesting) in de race voor het departement van Verkeer en Waterstaat. Justitie is voor ie mand die door de CHU'ers als 'één van de hunnen zal worden herkend en erkend', waarschijnlijk de Leid- se hoogleraar rechtswetenschap pen mr. H. Franken. PSV is na gisteravond nog de enige Nederlandse vertegen woordiger in de diverse Euro pa Cup-toernooien. De rol van Groningen was na de 3-1 ne derlaag tegen Partizan Bel grado uitgespeeld. PSV toonde in het eigen bomvolle stadion aan over een opmerkelijke veerkracht te beschikken. Zonder steunpila ren als Kieft en Vanenburg be reikten de Eindhovenaren de laatste acht door Steaua Boek arest met 5-1 af te drogen. Daarmee maakte PSV de 1-0 nederlaag van 14 dagen gele den ruimschoots goed. Die veerkacht kwam pas echt tot uiting toen PSV ook nog eens tegen een 0-1 achter stand opliep. Binnen 5 minu ten sloeg de ploeg terug via El- lerman. In de tweede helft zet te de ploeg van trainer Guus Hiddink in één vloeiende be weging recht wat er daarvoor allemaal was misgegaan. De kleine balvirtuoos Komario speelde hierbij een hoofdrol. Met magnifieke goals zetten hij en Ellerman heel Eindho ven op zijn kop. In Madrid won Real met 1-0 van AC Milan, maar redden het stuk toch niet. De Span jaarden sloegen in het volge pakte Bernabeu-stadion als dolle stieren op hol. Vooral Marco van Basten moest het De Braziliaan Romario wordt omringd door ploeggenoten als hij de ontgelden. Arbiter Vautrot grasmat kust na zijn tweede doelpunt voor PSV. trok 8 gele kaarten en 1 rode. Af en toe regen Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Minimumtemperatuur ongeveer 9, middagtcmpcratuur omstreeks 13 gra den. Een matige zuidenwind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: wisselvallig en mid- dagtemperatuur omstreeks 11 graden. Vrijdag 3 november zon op: 07.39 uur. zon onder: 17.08 uur; maan op: 12.54 uur, maan onder: 19.44 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.35 en 17.41 uur; laag wa ter: 01.15 en 13.46 uur. LONDEN (AFP/ANP) - De raad van bestuur van de Britse fabrikant van luxe wagens Jaguar is vandaag ak koord gegaan met de overneming door branchegenoot Ford voor een bedrag van 5,2 miljard gulden. Ja guar zal een afzonderlijke juridi sche eenheid blijven, met een eigen raad van bestuur. Direct toen het nieuws bekend werd, zakte het aandeel Jaguar op de effectenbeurs van Londen met één penny tot 8,78 pond (f 28,70). Ford had al een belang van 13,2 procent in de Britse autoproducent opgebouwd en gaf vorige week te kennen Jaguar voor 100 procent te willen overnemen. Hindernissen op Fords veroveringstocht waren de Dode vrouw gevonden ROTTERDAM (ANP) - In bosjes langs het metrostation Coolhaven in Rotterdam-Zuid is vanmorgen het stoffelijk overschot aangetrof fen van een nog onbekende vrouw. De politie vermoedt dat de vrouw het slachtoffer is van een misdrijf. Naast het lichaam lag een mes. Britse overheid en General Motors, dat al met Jaguar onderhandelde over nauwe samenwerking. Jaguar beschouwde Fords bod toen als on gewenst. Tot verrassing van iedereen kon digde de Britse overheid afgelopen dinsdag aan dat zij geen gebruik zal maken van de rechten die verbon den zijn aan het in haar bezit zijnde „gouden aandeel". Op grond van dit. aandeel heeft de regering het beslis singsrecht over de vraag of een be drijf of persoon een belang van meer dan 15 procent in een onder-, neming - in dit geval Jaguar - mag opbouwen. De constructie van het „gouden aandeel" was bedoeld om een vijan dige overneming van Jaguar te voorkomen, nadat het in 1984 was geprivatiseerd. GM onderhandelde met Jaguar over het aangaan van een aantal joint-ventures en maakte vorige week bekend een belang van 15 procent in Jaguar te willen ne men. Het akkoord tussen Ford en Jaguar moet nog de steun krijgen van 75 procent van de aandeelhou ders van Jaguar. HAARLEM - Een inwoner i Haarlem heeft zichzelf gister middag voor het stadhuis op de Grote Markt in brand gestoken. Een toegesnelde omstander doof de het vuur. De Haarlemmer wilde protes teren tegen de gedwongen ont ruiming van zijn woning eerder op de dag. Volgens de gemeente is er vanwege de enorme hoeveel heden kranten en tijdschriften sprake van een voortdurend brandgevaar in de woning. De politie betwijfelt of hij zich werkelijk van het leven wilde be roven. Een fles met benzine wc slechts voor een kwart geleegd e de man droeg extra dikke kle ding. Het slachtoffer is met der degraads brandwonden in ee ziekenhuis opgenomen mac verkeert buiten levensgevaar. (foto De Boer) MEXICO-STAD (GPD) - Het San- dinistische leger van Nicaragua heeft een grootscheeps offensief ge lanceerd tegen de Contrarevolutio nairen in het land. De militaire ac ties begonnen direct nadat presi dent Ortega gisteren de uit maart 1988 stammende wapenstilstand ophief. Sandinistische troepen proberen rebellen te doden, die de afgelopen maanden vanuit Honduras het land zijn binnengedrongen. Daarmee maken de Sandinisten hun dreige- Blanke bewaker doodde 27 zwarte Zuidafrikanen JOHANNESBURG - Een blanke bewakingsbeambte heeft voor de 27ste maal sinds 1986 een zwarte man doodgeschoten. Sybrand van Schoor schoot zaterdag bij een in braak in een vleesfabriek in de kust plaats East London de 18-jarige Lin- dile Hilti dood. In juli van dit jaar hebben men senrechtenadvocaten geprobeerd een zaak tegen Van Schoor te begin nen omdat hij alleen zwarten heeft gedood. Na een onderzoek werd de bewaker echter vrijgepleit van schuld aan de dood van 26 door hem neergeschoten zwarten. Volgens politiewoordvoerder ko lonel Steve von Rooyen zijn er nog geen plannen om Van Schoor poli tiebewaking te geven. Hij om schreef Van Schoor zelfs als een 'bijzonder effectieve bewaker'. Tbc-explosie Schoonhoven SCHOONHOVEN (GPD) - In Schoonhoven zijn 36 jongeren met tuberculose besmet. De GGD be sloot de bezoekers van een disco theek en een jongerencentrum op te roepen zich op tbc te laten controle ren nadat bij twee jongens uit het stadje open tbc was geconstateerd. ment waar, dat zij de Contra's zelf zullen uitschakelen als ze niet wor den ontmanteld, zoals eerder dit jaar werd afgesproken door de Mid- denamerikaanse presidenten. Orte ga heeft Washington gewaar schuwd dat eventuele represailles kunnen leiden tot het opschorten van de voor 25 februari 1990 geplan de verkiezingen. Volgens de Sandinistische leider zijn de Amerikanen het grootste ob stakel op weg naar de ontmanteling van de Contra's. Begin volgende week wil hij over die kwestie onder handelen met vertegenwoordigers van de rebellen en de regering van Honduras bij de Verenigde Naties in New York. De Contra's hebben vanuit Hon duras de Sandinistische aanvallen bevestigd. Volgens hen worden de Sandinistische troepen gesteund door zwaar artillerievuur, tanks en helikopters. Het hevigst wordt ge vochten in de noordoostelijke pro- Zelaya en Jinotega. Kijkcijfers te laag Véronique gooit programma's om HILVERSUM (GPD) - Het com- merciële televisiestation RTL Véro nique gaat de programmering her zien omdat de kijkcijfers tegenval len. Verontruste geluiden uit de re clamewereld dat de beloofde kijk- dichtheden niet worden gehaald zouden de aanleiding zijn. Directeur Lex Harding erkent dat de kijkcijfers achterblijven: "Maar het is een kwestie van gewenning. Wij verwachten in december wel de kijkdichtheden te kunnen halen." Vooral in de avonduren trekt Vé ronique weinig mensen. „We zijn er zelf ook niet tevreden over," zegt Harding. „We gaan nu wat program ma's verschuiven om meer mensen te trekken tijdens die avonduren". KIEL - Om de verplaatsing van zeehonden te onderzoeken zijn in het Westduitse Kiel drie zeehonden uit gerust met zendertjes. Ze zwemmen nu nog rond in bassins van het on derzoeksinstituut van de zeeën, ,maar zullen binnenkort in de Noordzee worden uitgezet, (foto ap) Mountain bikes: gevaar op de weg DEN HAAG (GPD) De mountain bike is een gevaar op de weg. Veilig Verkeer Neder land vindt dat de politie har der moet optreden tegen de gebruikers van deze terrein- fiets. De mountain bike, die volgens de wet op de openbare weg is verboden, heeft volgens Veilig Verkeer Nederland geen wit spatbord, geen re flector en geen voor- en ach terlicht. Toch gaan veel jongeren op de mountain bike naar school. „Vooral in deze donkere herfstdagen zijn die fietsen le vensgevaarlijk. Bij regenach tig weer of mist worden zij niet opgemerkt door automo bilisten". 'aldus een VVN- woordvoerder Het is niet verboden deze fietsen te verkopen. Ze mogen echter alleen gebruikt worden op cross-veldjes. "We zullen er bij ouders op aandringen dat zij hun kinderen op een gewo ne fiets naar school laten gaan", aldus de WN. J agersverenigiiig: milieuvriendelijk schieten met staal ENSCHEDE (GPD) - De Konink lijke Nederlandse Jagers vereniging wil dat er uiterlijk in 1994 een ver bod komt op loodhagel. Volgens de KNJV kunnen staalhagelpatronen het gebruik van milieuschadelijk lood volledig vervangen. Voorwaarde is dat de EG-landen geld voor onderzoek beschikbaar stellen om de staalpatronen te per fectioneren. Met name moet een op lossing worden gevonden voor de plastic patroonhuls die met de staal- hagel uit de geweerloop wordt weg geschoten. Jaarlijks worden naar schatting 7 miljoen loodpatronen afgevuurd, waardoor ruim 224 ton lood in het milieu terechtkomt. Met name op plaatsen waar concentratie van jacht plaatsheeft, leidt dit tot lood- vergiftiging bij watervogels en gra zend vee. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1