Braziliaanse show van PSV Real Madrid slaat na rust volledig op hol S"STV Louter klasse bij de overgeblevenen Romario deelt met Ellerman Ook buiten het veld ongeregeldheden Krol heeft zijn huiswerk goed gedaan Gehavende ploeg toont opmerkelijke veerkracht Ploegsma neemt geen risico's DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 Benfïca maakt indruk met 7-0 zege DEN HAAG (ANP) - Makkelijke tegenstanders zijn er voor PSV niet in de kwartfinales van de strijd bij de landskam pioenen. De ploeg van trainer Hiddink kan gekoppeld wor den aan Bayern München, Dnepr Dnepropetrovsk, Benfi ca, KV Mechelen, Olympique Marseille, Sredets Sofia en AC Milan. Van het zevental maakte Benfïca in druk door zijn monsterscore tegen Honved (7-0) en KV Mechelen door de koelbloedigheid waarmee het Malmö FF, de bedwinger van Inter Milan, met 4-1 uit het toernooi stoot- Tb EINDHOVEN (GPD) - Nadat de horden verslaggevers van zijn zijde waren geweken, hij in het feestende borrelbad van PSV was gedoken en vervol gens zijn champagneglas was leeggedronken, zei Romario de Souza Faria gisteravond: „Na tuurlijk was dit de beste wed strijd die ik ooit heb gespeeld voor PSV en is het logisch dat iedereen bovenop me springt. Maar eigenlijk heeft PSV twee Brazilianen in huis en verdient die ander net zoveel lof'. De kleine Zuidamerikaanse balvirtuoos knikte daarbij grijn zend in de richting van Juul El lerman, die verderop net als hij intens genoot van zijn eigen aan deel in de even verrassende als indrukwekkende 5-1 zege op het vooraf zo hoog aangeslagen Steaua Boekarest. „Als je zulke goals kan ma ken", sprak Romario met res pect voor de 'Braziliaanse' vrije trap, waarmee de tengere Dordtenaar halverwege het eer ste bedrijf het tot de nok toe ge vulde Philipsstadion voor de eerste keer o£> zijn kop zette. „En zoals hij die tweede maakte, dat zie je ook alleen maar in mijn geboorteland". Juul Ellerman zat erbij alsof hij in de zevende hemel verkeer de. Maar de jonge international begreep als geen ander dat on danks alles z'n donkere ploegge noot de absolute ster van de avond was. „Nu kan niemand meer wat zeggen van zijn spel", refereerde Ellerman aan de al maanden voortdurende kritiek vanuit de spelersgroep van PSV. „Op zo'n avond als deze bewijst hij weer zijn absolute klasse. Hij is onberekenbaar, onvoorstelbaar en niet te evena ren. In de rust kun je je afvragen wat hij in de eerste helft heeft gepresteerd, maar drie minuten na de pauze heeft hij er opeens twee ingeramd". Volgens Ellerman hebben de kwaliteiten van Romario nooit ter discussie gestaan, maar is louter op zijn instelling en zijn werklust kritiek geweest. Zoals twee weken geleden in het eer ste duel met de Roemenen, waar de Braziliaan 90 minuten on zichtbaar was. „Aan dat harde werken zal hij nooit wennen. Al hebben we allemaal kunnen constateren dat hij in dat op zicht wel veranderd is. Zijn sterkste punt blijft gewoon sco- In alle grote wedstrijden, zo hebben de PSV'ers inmiddels ervaren, staat Romario er. Hans van Breukelen: „Wie mij een beetje kent, weet dat ik van ie dereen meer dan honderd per cent inzet eis in een wedstrijd. Ook van Romario. Maar ik moet reëel zijn en erkennen dat-ie goud waard is voor ons. We heb ben ondanks onze wisselvallige prestaties in de competitie een fantastisch elftal, dat bijna niet te kloppen is op het moment dat iedereen voor elkaar door het vuur gaat. Vanavond droop de vechtlust ervan af. Flemming Povlsen en Juul Ellerman heb ben het vuur uit hun sloffen ge lopen en je mag gerust stellen dat Romario daar de vruchten van heeft geplukt". Berry van Aerle: „Maar die kleine barstte zelf ook van de agressie. In de eerste helft draai de het niet zo lekker. Op een ge geven moment begon Romario te vloeken en te schelden op ons. Hij ging tekeer zoals ik het zelden heb gezien.'Toen kreeg ik het vreselijk naar m'n zin, want ik wist dat-ie bij de eerste de beste gelegenheid wat bijzon ders ging doen. Na de pauze hebben we het allemaal kunnen aanschouwen". te. Bayern had een zorgeloze mid dag in Tirana (0-3), Olympique Mar seille bleef op de been in Athene te gen AEK (1-1). Sredets Sofia won met 3-0 van Sparta Praag en Dne propetrovsk schakelde in Tirol de club van Ernst Happel uit (2-2). Laat op de avond kon AC Milan zich een nederlaag van 0-1 bij Real Madrid veroorloven. Benfica is de laatste weken bij zonder produktief. Vooral Magnus- son. De Zweedse international maakte in zeven competitiewed strijden veertien doelpunten, een record in Portugal. Tegen Honved bracht hij twee treffers op zijn naam, de zesde en zevende op de schietschijf. Honved stond machte loos tegen de Portugese aanvals- storm. Brito (2), Vata (2) en Abel na men de eerste vijf doelpunten voor hun rekening. Sredets Sofia, vorig jaar aktief in de bekerstrijd, consolideerde in de thuiswedstrijd tegen Sparta Praag de 2-2 van Tsjechoslowakije. Op slag van rust scoorde Stoichkov vanaf de stip. In de slotfase maakte de Bulgaarse kampioen gebruik van de ruimte, die de aanvallende Tsjechen boden. Kostadinov (84) en Stoichkov (89) voerden de eind stand naar 3-0. Olympique Marseille kwam in Athene nauwelijks in gevaar. De 2-0 in de thuiswedstrijd was een solide basis voor de Franse kampioen. Pas in de 78e minuut bracht Saveski de thuisclub op voorsprong. Hij benut te een strafschop. Vijf minuten later maakte Papin gelijk. MADRID (GPD) Eregast Leo Beenhakker kreeg gelijk. Vlak voor de aftrap van Real Ma drid - AC Milan voorspelde de huidige oefenmeester van Ajax een 'magisch avondje' in het Santiago Bemabeu-stadion. Tevens voorzag hij een overwinning voor het elftal dat hij vele jaren onder zijn hoede had. Marco van Basten wordt ditmaal neergemaaid door Fernando Hierro. AC Milan bleef desondanks in Madrid overeind. (foto epa> En zo gebeurde het. Het dolle avondje volgde in een met meer dan 100.000 toeschouwers bomvol Ber- nabeu en Real won met 1-0. Maar uiteindelijk haalde Real de reis niet. De volgende ronde, dus een plaats bij de laatste acht in het belangrijk ste Europese toernooi bleef een uto pie. AC Milan bekert verder. Real-voorzitter Ramon Mendoza had er vooraf alles aan gedaan om het stadion als één man achter de Madrileense underdog te krijgen. Zelfs de kersverse Spaanse Nobel prijswinnaar voor de literatuur, Ca- millo Jose Cela, zat op de eretribune en kreeg een staande ovatie. En het spektakel, dat Mendoza en trainer Toshack hadden beloofd, kwam er. Alleen niet op de manier, die hen voor ogen moet hebben gestaan. Want met name in de tweede helft MECHELEN - Ruud Krol mag dan verbaal niet tot de verbeel ding spreken als trainer, taktisch doet hij het goed. Hij had de band van Malmö in de wedstrijd bij In- ter (1-1 en uitschakeling van de Italianen) bekeken en dreunde de Italiaanse fouten zonder moeite op. Zijn belangrijkste kritiek was, dat Inter te veel door het midden probeerde. In het centrum ston den de lange Zweden zich toen in wendig dood te lachen. Krol wist, dat Mechelens kracht op de vleugel lag. Bijna on Belgisch startte hij met drie spit sen. Emmers op links, Bosman in het midden, De Wilde aan de rechterkant. Vooral de verkiezing van de laatste was een verrassing. Voor Krol, die er een gevyoonte van maakt zijn opstelling vlak voor de aftrap" bekend te maken, niet. „Als De Wilde zijn dag heeft, speelt hij iedereen gek". Een goede typering van Krol. Met twee doelpunten in de eerste twintig minuten, waarvan een op aangeven van Bosman, besliste De Wilde het duel. In Malmö was immers 0-0 bereikt. Via doeltref fende kopballen van Bosman en Patrick Versavel liep KV na de pauze uit naar 4-0, waarna Lind- man tegen scoorde. Erwin Koeman, die achter het middenveld controlerend speel de, liet zich daarop vervangen. „Uit voorzorg, ik zat er niet door heen. Ik ben fit voor 15 novem ber", liet hij nog weten voor Zeist. Nederland speelt op die datum te gen Finland en Koeman vindt blijkbaar, dat hij nu wel genoeg interlands heeft gemist. sloeg het gefrustreerde Madrileense elftal volledig op hol. De zwak lei dende Franse scheidsrechter Mi chel Vautrot moest een rode en acht gele kaarten laten zien om een wed strijd in de hand te houden, die ei genlijk niet in de hand te houden Ongeregeldheden Maar niet alleen op het veld, ook daarbuiten was het onrustig. Al voor de aftrap hadden zich buiten het stadion ongeregeldheden voor gedaan. Zo'n veertig supporters werden het slachtoffer van Ma- drileens 'ultra's', die met flessen en stenen gooiden. In de paniek die hierop uitbrak, vielen er enige tien tallen gewonden, onder wie een po litieagent. De grote politiemacht - in totaal werden er 1200 agenten op in en rond het stadion ingezet - slaagde er snel in de orde te herstellen. Ver dere incidenten deden zich buiten het veld niet meer voor. Het vechten verplaatste zich daarop naar het veld, al werd er tus sen het schoppen door ook af en toe nog gevoetbald. Zoals in de 48ste minuut, toen Hugo Sanchez na een verre inworp van Michel plotseling vrij kwam te staan. De bal kwam te rug van de paal waarop Butragueno vallend raak kopte. Tot op dat moment had Real pre cies twee kansen gehad. In de vier de minuut maakte Sanchez de bal behendig dood en speelde deze on middellijk door naar Martin Velas quez die ruim naast schoot. De tweede mogelijkheid deed zich pas 35 minuten later voor. Michel speel de zich vrij op rechts en kon een voudig een van zijn medespelers EINDHOVEN Zijn derde doelpunt was de minst belang rijkste, maar wel eentje om je vingers bij af te likken. Het was een perfect staaltje hogeschoolvoetbal waarmee Roma rio de Souza Faria het Philips-stadion op z'n kop zette en Steaua Boekarest compleet vernederde. Met een vloeiende beweging zette de kleine Braziliaan drie Roemenen, incluis doelman Lung, voor schut en deponeerde hij de bal achte loos in het doel. De bij hoge uitzondering emotionele en uit zinnige Guus Hiddink was volledig in trance en haalde Ro mario direct daarop naar de kant voor een applauswissel. en tot ieders verrassing ook zonder Koot en met Chovanec in de ploeg, zat PSV niet bij de pakken neer en pakte het de draad weer snel op. Net als in de openingsfase deed het sterkste clubteam van Nederland dat met dezelfde overtuiging, be geestering en vakmanschap als Steaua twee weken geleden. De duels werden uitgevochten op het scherpst van de snede, op een stomp of een overtreding meer of minder werd daarbij niet gekeken. Dat gold echter over en weer. Met die treffer zette Romario de kroon op een fascinerend en mee slepend Europees bekergevecht. De laatste keer dat een duel op dit niveau en van dit kaliber op de Ne derlandse velden te bewonderen viel, voert terug naar de gouden ja ren van Ajax en Feyenoord. Sinds dien wist geen ploeg zo te boeien als PSV gisteravond tegen de geslepen en geroutineerde legerploeg uit Boekarest. De catastrofe voor Steaua (5-1) sprak wat dat betreft voor zich. Terecht sloeg trainer Guus Hid dink de triomf van nu ook een stuk hoger aan dan die van een jaar gele den op Porto (5-0), eveneens 'be haald in een voor Europese begrip pen majestueuze opvoering. „Dit is een historische Europa Cup avond", sprak de anders zo ingeto gen Achterhoeker vanuit z'n hart. „We hebben dit een keer eerder meegemaakt, tegen Porto, maar dat was in potentie een mindere tegen stander. Steaua heeft een staat van dienst om u tegen te zeggen", refe reerde Hiddink aan de Europese be kertriomfen van Steaua in de laatste drie jaar. Indruk Het resultaat dat PSV in de heksen ketel van Eindhoven neerzette, zal ook internationaal flink wat indruk maken. En daar zag het veertien ge leden allesbehalve naar uit. „Toen zijn we vernederd", erkende Hid dink nu volmondig. Na de wonder baarlijke ontsnapping in Boekarest hing de 1-0 achterstand PSV als een molensteen om de nek. In de weten schap dat de ploeg tenminste twee keer moest scoren om de kwartfina les te halen, kwam de collectieve blunder in de verdediging daarom als een mokerslag aan. Het doelpunt van Lacatus, uit een vrije trap van Hagi, viel al na zeven tien minuten en was vrijwel iden tiek aan de manier waarop diezelfde speler twee weken geleden scoorde. Ook toen stond Hagi aan de basis en waren Van Breukelen en Heintze in geen velden of wegen te vinden om de aartsgevaarlijke spits in de lucht te storen. „Als je thuis met 1-0 wint en vervolgens als eerste scoort", heeft de wetten van Europa Cup voetbal Hiddink geleerd „,is zo'n doelpunt meestal goud waard". Min of meer tot z'n eigen verbazing sloeg PSV echter niet op hol en handhaaf de het de discipline. Zonder Kieft, die bij de laatste training een spierblessure opliep, Beloning Kirschen was in de eerste helft niet te benijden en kwam ogen en oren tekort. De Oostduitse rechtspreker kon het nauwelijks bijbenen. Met een dubieuze spelonderbreking had hij ook voor een niet gering deel de hand in de schitterend genomen vrije trap van Ellerman. Onbereik baar voor Lung zeilde de bal in de bovenhoek. Met die treffer kreeg PSV de vlotte beloning voor de risi co's die de ploeg toen wel moest ne men. Met puur va banque-voetbal en meescherpe tackles hield de getergde formatie van het duo Hid- dink-Dorjee in een ijzeren greep. Het was Europa Cup-voetbal in op tima forma. Er moest echter een Braziliaan aan te pas komen om PSV de weg naar de kwartfinales te wijzen. In een tijdbestek van vijf minuten snoerde Romario zijn critici de mond en leverde hij het onomstote lijke bewijs tot de beste voetballers ter wereld te behoren. Beide keren op aangeven van Lerby speelde hij de Roemenen het licht achter de ogen vandaan en produceerde hij doelpunten van een kaliber, zoals je op de Nederlandse velden maar zel den ziet. Een haarzuivere hattrick lag zelfs binnen bereik, maar bij de derde keer vloog de bal net naast de paal. Het gala-optreden van Romario de Souza Faria deed vooral Kees Ploegsma deugd. Toen aan het bq- gin van dit seizoen de discussies over de Braziliaan voor de zoveelste keer opstaken, vroeg Ploegsma om krediet. „Ik heb nooit aan Romario getwijfeld. Ook niet toen het wat minder met hem ging. Kijk de sta tistieken maar op na, in alle belang rijke wedstrijden staat-ie er. Een harde werker zal hij nooit worden. Als de mensen hier dat echter wel van hem verlangen, maken ze Ro mario kapot". Eerder in de competitie bewees Romario al z'n waarde voor PSV met zijn twee doelpunten tegen Ajax (2-Ö), gisteravond wees de Bra ziliaanse superster PSV bijna in z'n eentje de weg naar de kwartfinales. Hoe fraai van makelij de twee doel punten van Ellerman ook waren. Bij Romario vergeleken verdween Gheorghe Hagi bijna in het niet. Dank zij Van Aerle (voor de rust) en Linskens (na de rust) kreeg de onbe twiste vedette van Steaua Boeka rest vrijwel nooit de kans te bewij zen waarom het halve Europese profvoetbal sinds een half jaar de jacht op hem heeft ingezet. Bron In Boekarest wilde Hiddink geen ci pier aan Hagi opofferen, gister avond keerde hij op het dwaalspoor terug. Van Aerle ontsnapte welis waar niet aan geel, hij zorgde er wel voor dat de bron werd drooggelegd. Met een paar gave acties bewees Ha gi in de eerste helft desondanks dat hij tot de absolute top behoort. Aan hem en Lacatus lag het ook zeker niet, dat Steaua in Eindhoven nog dieper werd vernederd als zes maanden geleden in Barcelona, toen Ruud Gullit en Marco van Bas ten de legerploeg volledig over de kling joegen. Tegen het geweld dat PSV ontketende was voor de spij kerharde Roemenen al evenmin geen kruid gewassen. Tot maart zal PSV zich echter weer moeten richten op een punten- strijd, waarin voor de ploeg nog nauwelijks eer te behalen is. Zater dag tegen Volendam doemt voor trainer Guus Hiddink al meteen weer het probleem van de buiten landers op. Daaraan wilde gister avond echter geen PSV'er denken De meest aansprekende overwin ning uit de historie van de Brabant se club vroeg alleen om champagne En die konden de PSV'ers in over vloed krijgen. Want met de triomf op Steaua Boekarest bespaarde het team de club een schadepost van enkele miljoenen. Met de eliminatie van Stleaua Boekarest is PSV een flink eind op weg naar de finale. En daar is het de club ook dit seizoen allemaal om te doen. ALBERT GEESING Het 'Braziliaanse' duo van PSV, Romario en Ellerman, viert feest na weer een magnifieke treffer. Ditmaal van de kleinste van de twee. <f0to anp> uitkiezen om die het werk te laten afmaken. Michel koos de verkeerde voortzetting via het hoofd van ver dediger Baresi. Doodschop Het betere spel en de scoringsmoge- lijkheden waren echter voor AC Milan, waar Van Basten en - verras senderwijs - Rijkaard de Italiaanse voorhoede vormden. In de 16e mi nuut leek Van Basten in een vroeg stadium een einde te maken aan alle opgeklopte dromen van Real. Maar een ware 'doodschop' van de kansloze Sanchis voorkwam dat de Nederlandse aanvaller kon scoren. Scheidsrechter Vautrot gaf Sanchis de gele kaart, maar had evengoed rood kunnen trekken. In de tweede helft trachtte Real tevergeefs het elftal van trainer Sac- chi onder druk te houden, maar de Spaanse voorhoede liep steeds weer in de buitenspelval. Een mis lukte rush tot de doellijn van AC Milan van Paco Llorente, die aan het einde van de eerste helft het veld was ingekomen voor Martin Vasquez, was het sein tot algehele paniek bij Real. Llorente moest met zijn linkerarm uit de kom naar de kleedkamer en met tien spelers leek Real door een nu superieur Mila- nees elftal te worden weggespeeld. Real sloeg genadeloos terug. Vooral fysiek. Eerst kreeg Sanchis zijn tweede gele kaart waarop voor hem het doek viel, daarop volgde nog het geel voor Sanchez en Hierro. De reddeloosheid bij Real was dermate groot, dat trainer Toshack Paco Llorente weer uit de kleedka mer haalde en deze de laatste 15 mi nuten liet uitspelen met zijn linker arm in een mitella. Voor de 'doorge slagen' Real-spelers was er echter geen redden meer aan en voor de tweede maal in successie moesten zij ervaren dat AC Milan een maatje te groot was. Als troost voor Real bleef over de recordrecette van 500 miljoen pese ta's (zo'n 9 miljoen gulden). Maar de 500 miljoen kijkers in 25 landen moeten niet bepaald een hoge dunk hebben gekregen van het Spaanse voetbal, dat met uitschakeling van Barcelona, Valencia, Zaragoza en Real duidelijk in een grote crisis verkeert. EINDHOVEN (ANP) - Nooit eerder dan voor de wedstrijd tegen Steaua heeft PSV zulke vergaande veilig heidsmaatregelen genomen. „Wij hebben", vertelde manager Kees Ploegsma, „dinsdag het sta dion volledig afgesloten en van dat moment voortdurend onder bewa king gehouden. Niet dat wij moei lijkheden met onze supporters ver wachtten, maar er kan natuurlijk een of andere 'halve zool' tussen zit ten". Woensdag zijn vervolgens alle tri bunes en de omgeving meter voor meter afgezocht. Ploegsma: "Wij hebben de hekken een uur eerder geopend dan normaal. Om het pu bliek rustiger naar binnen te krijgen maar vooral om een optimale fouil lering mogelijk te maken". Het is de manager van PSV niet bekend of de politie voorwerpen in beslag heeft genomen. "Ik weet wel, dat de UEFA-waarnemer, de Schot Walker, ons gecomplimenteerd heeft met de overwinning en het ge drag van het publiek. Iedereen heeft de zekerheid trouwens, dat er bij PSV-Steaua buiten het veld niets is gebeurd". Hagenaar opgepakt ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft gisteren bij het Feyenoord-stadion een 18-jarige supporter van FC Den Haag aange houden. De jongen was in het bezit van een vlindermes. Nadat proces verbaal was opgemaakt werd de Ha genaar, die het duel zonder publiek tussen Feyenoord en Den Haag blijkbaar toch wilde bezoeken, op vrije voeten gesteld. DONDERDAG 18.00-19.00 SKY: Acrobatiek: Worldcup- wedstrijden in Riga. 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisbridger tot Clubbridger: cursus. 18.50-19.20 RTL V: Sportnetten. 19.00-19.30 SKY: Motor Sport News. 19.30-20.00 SKY. Surfer Magazine. 20.00-22.00 SKY: Tennis: Open kam pioenschappen voor mannen in Parijs. 22.00-23.00 SKY: Voetbal: kwalificatie- it WK. 23.00-00.00 SKY European Basketball. 00.00-01.00 SKY. Tennis. Open kam pioenschappen voor mannen VRUDAG 10.00-10.30 SKY: Motor Sport News. 10.30-11 00 SKY Surfer Magazine 11.00-12.00 SKY: Voetbal: kwalificatie wedstrijden voor het WK. 12.00-13.00 SKY: European Basketball. 13.00-14.00 SKY: Acrobatiek: WorkJcup- wedstrijden in Riga. 14 00-18.00 SKY Tennis Open kam pioenschappen voor mannen in Parijs.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17