Scholen regio in actie tegen nieuwe school 'Alle smoezen in loop der jaren wel gehoord Toverlei: geestig en ernstig 'Laat Leiderdorpers plannen maken voor plein bij Wïnkelhof DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 16 Gerechtelijke stappen overwogen OEGSTGEEST - Het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest, het Leeuwenhorst College in Noordwijkerhout en het Rijnlands Lyceum in Sas- senheim overwegen gerech telijke stappen tegen de ves tiging van een openbare school voor voortgezet on derwijs in Noordwijk. De drie scholen vrezen een groot leerlingenverlies door Rector Vaessen van het Rijnlands de komst van een nieuwe Lyceum in Oegstgeest. (archieffoto) school. Theater Toverlei speelt 'Geschiedenis van een Paard'. Geschreven door Mark Ro- sowskij naar de novelle 'Cholstomjer' van Leo Tolstoj. Regie: Janne Jansen. Gezien n het LAK-theater. Op 10 en ir te zien in Leiderdorp (Muzen- hof), op 18 november in Alphen (Parkthea ter). LEIDEN - Paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet. Dat is letterlijk de boodschap die de Leiderdorpse toneelvereniging Toverlei de bezoekers van een praktisch uitverkocht LAK-thea ter gisteravond meegaf. Leo Tol stoi nam vorige eeuw een aantal biografische en filosofische uit gangspunten voor zijn novelle 'Cholstomjer' (Linnenmeter of Elganger). Mark Rosowskij maakte er in onze tijd een theater stuk van. Het handelt over de langzame aftakeling van het mis kende paard Elganger, waarin we de ondergang van een idealistisch ingesteld mens kunnen zien. Maar alle mogelijke achtergron den verbleekten bij wat Toverlei gisteren op de voorgrond bracht. Zoals regisseuse Jansen voor ogen stond, is het geheel nog meer geworden dan de toch al grote som der delen. Zang, mu ziek, spel, dans, mise-en-scéne, declamatie, kledij, decor: ik heb geen zwakke plekken kunnen vinden. En geloofwaardig is te zwak uitgedrukt voor de wijze, waarop de spelers, met weglating van voor de hand liggende attri buten, aan het wezen van paarden gestalte geven. Zonder ook maar een moment belachelijk te wor den. De uitbeeldidng van de paar den was een geslaagd huwelijk tussen mime en choreografie, waardoor de spelers als vanzelf het briessen en soms het hinne- ken baarden. Het cyclische stuk begint en ein digt met de laatste levensfase van de bonte ruin Elganger (Peter van der Voort), die zijn lange leven tussen paarden en mensen, voor zover daar verschillen tussen zijn, navertelt en speelt. Toverlei laat dan de cruciale scènes uit dit le ven zien, die door hun vormge ving in het geheugen geprent blij ven: de geboorte van Elganger, zijn eerste verliefdheid op een merrie, zijn castratie, zijn presta ties op het Russische Ascot, zijn vertrapping door de 'normale' paarden, zijn dood. Timing van het paardenkoor en het viermans orkest (accordeon, cello, gitaar, viool) was perfect. Peter van der Voort toonde in zijn krachtige spel afwisselend een verwon derd, stralend of dieptreurig hoofd. Ja, zo moet het en niet anders, dacht ik telkens. Ondanks de ernst is de monsterproduktie nog een warm en geestig theaterstuk geworden ook. Toverlei verdient de haver. EMIEL FANGMANN De Tweede Kamercommissie voor onderwijs heeft vorige maand groen licht gegeven voor de vesti ging van een afsplitsing van de Leidse Louise de Coligny scholen gemeenschap in Noordwijk. Het is de bedoeling dat de school op 1 au gustus 1990 haar deuren opent. Rector A.J.M. Vaessen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zegt vooral juridische bezwaren te hebben tegen de afsplitsing: "Als al les legaal gebeurt is het nog tot daar aan toe dat we leerlingen verliezen. Nu zijn er procedurefouten ge maakt". Zo zou het ministerie van onderwijs de bestuursorganen van de verschillende zuilen binnen het onderwijs geen inspraak hebben gegeven volgens de normale plan procedure. Het ministerie heeft wel een onaf hankelijk bureau ingeschakeld om advies uit te brengen. Vaessen: "Dat bureau oordeelde negatief over de vestiging, maar staatsecre taris Ginjaar-Maas heeft dat advies naast zich neergelegd". De drie scholen hebben een jurist ingeschakeld die onderzoekt of de vestiging van de Louise de Coligny scholengemeenschap in Noordwijk is tegen te houden. Vaessen: "We zijn aan het onderzoeken of de zaak legaal is. Ik denk dat maandag de beslissing valt over eventuele ge rechtelijke stappen". Fietsster (73) breekt been in Voorschoten VOORSCHOTEN Een 73-jarige Voorschotense fietsster is gister morgen met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De vrouw werd op de plaatselijke Leidseweg geschept door een 34-jarige Voor schotense automobilist. De man wilde rechtsaf de Mozartlaan in slaan en zag daarbij de fietster, die rechtdoor reed in de richting van het centrum, over het hoofd. HETERDAAD - De politie van Voorschoten heeft de afgelopen nacht, tijdens de surveillance in de Schoolstraat, een 22-jarige Hage naar betrapt die zojuist een ruit van een auto had ingeslagen. De man had nog niets meegenomen. Hij is ingerekend. D66 pleit voor prijsvraag VVD-wethouder C.P. Barning. Wassenaarse WD-wethouders keren niet terug na verkiezingen WASSENAAR - De twee WD-wet houders in Wassenaar, C.P.M. Bar ning en A.F. Cocheret de la Moriniè- re, stellen zich niet verkiesbaar voor de gemeenteraadsverkiezingen. Ook de raadsleden J. Poldervaart en mevrouw H.L. van Eesteren- Smith hebben te kennen gegeven niet op een verkiesbare plaats te willen staan. Dit blijkt uit de uitnodiging voor de ledenvergadering van 16 novem ber. Op die avond spreken de leden zich uit over de kandidatenlijst die het bestuur heeft samengesteld. Fractievoorzitter Ch.B. Aptroot is lijstaanvoerder en wordt gevolgd door de raadsleden mevrouw Tam- Lintjer. Lintjer werd in 1985 WD- lid en was daarvoor actief voor D66, onder meer als voorzitter van de D66-commissie macro-economie. De zevende plaats is ingeruimd voor raadslid J. Vos en de achtste voor raadlid M.J.F. Zeven-Postma. W. J. Asscheman, die begin dit jaar WD-lid werd, staat negende, R.A.F. de Lind van Wijngaarden tiende, het oud WD-raadlid H.P. de Greef elfde en P.W. Kanters twaalfde. De WD heeft in Wasse naar tien van de 21 zetels in handen, maar werd bij de laatste verkiezin gen voor de Tweede Kamer inge haald door het CDA. Die partij heeft acht zetels. LEIDERDORP - Een prijsvraag on der Leiderdorpse burgers moet plannen opleveren voor een nieuwe inrichting van het plein tussen win kelcentrum Winkelhof en het ge meentehuis. Dit blijkt uit het ver kiezingsprogramma van de plaatse lijke D66-afdeling, dat gisteravond is vastgesteld. De Democraten willen meer ruimte scheppen voor marktkra men en culturele evenementen om op die manier het nieuwe centrum van Leiderdorp aantrekkelijker te maken. De gemeente heeft een le vendig hart nodig en het plein bij de winkelcentrum Winkelhof moet een écht plein worden. De as Santhorst-Winkelhof dient een boulevard-achtig karakter te krijgen, met meer winkels, een theehuis (bij de Santhorst) en een muziektent (bij de Winkelhof). Daar tussen ziet D66 het liefst een aantal 'kiosk-achtige' winkeltjes verschij- Het verkiezingsprogramma be steedt veel aandacht aan de regiona le milieuproblemen. Bij het realise-' ren van grootschalige projecten zoals de aanleg van de puinstort in het Doesgebied, de verbreding van de rijksweg A4 en de mogelijke aan leg van een route voor de hoge snel heidstrein (tgv) moet de gemeente milieubeschermende voorzienin gen boven alles stellen. De extra kosten van milieubeschermende maatregelen moeten zo veel moge lijk op de gebruikers worden ver haald ('De vervuiler betaalt'). D66 wil dat er op diverse plaatsen in de gemeente zogenaamde milieu corners komen te staan. Daar kun nen inwoners behalve glas en pa pier ook batterijen, blik en ander af- boezer en A. Pruijs. Vierde op de lijst staat de voormalige WD-be- stuurder R.P. Veldhuyzen, vijfde het raadslid mevrouw E.R. Vegter- Nienhuys Mulder en zesde J. VOORSCHOTEN - Geboren: Marie J.E. dv B.J. Oerlemans en J.E. van der Kwaak, Merih zv M. Kök en S. Atici, Hester dv J.A. Wakka en E.C. de Vrijer, Kimberley C. dv T.R. Tolenaars en C. van Veen, Thomas A. zv I.D. Grincell en J. de Monyé, Léon zv J.P.J. van Vuuren en J.M. Duijndam. Ondertrouwd: J.F. Geurtsen met J.T.M. van der Tak. Overleden: E. Voordouw ev Rijswijk (74 jaar), N. Struiving (70 jaar). F.W. Groenewold Woonwensen jong-bej aarden in kaart gebracht in Voorschoten VOORSCHOTEN - Onder Voorschotense 50-plussers wordt een woon- wensenonderzoek gehouden door de plaatselijke Vrouwen Advies Commissie (VAC). Het onderzoek moet de VAC en de gemeente Voor schoten inzicht geven in de woonwensen van 'jongere ouderen', men sen met een leeftijd tussen de 50 en 65 jaar. De gemeente zal haar woningbouwbeleid toetsen aan de uitkomsten van het onderzoek en sluit aanpassingen niet uit. Voorschoten denkt hierbij aan speciale ouderenhuisvesting en aan voorzieningen die late re aanpassingen in een woning eenvoudiger en minder kostbaar ma ken. Het onderzoek wordt in november en december gehouden onder on geveer 250 'willekeurige' Voorschotenarèn uit alle wijken. De geselec teerde mensen krijgen een briefje met een informatiefolder. Wanneer ze willen meewerken zal een enquêtrice van de VAC een half uur du rend gesprek met ze voeren. De resultaten worden in juli 1990 gepre senteerd. Ben Jonckbloedt schouwt boezemwater Hoogheemraadschap van Rijnland BOLLENSTREEK Het schouwen van het boezemwa ter gold in de middeleeuwen als een karwei dat de dijk graaf en het college van hoogheemraden zich niet graag lieten ontgaan. Op een heel eigen manier werden landei genaren die nalatig waren geweest bij het verwijderen van overmatige plantengroei of andere obstakels die de doorstroming belemmerden, op hun verplichtingen ge wezen. De 'Hooge Heeren' betrokken in de onmiddellij ke omgeving van de vervuilde sloot een locale herberg en deden zich daar op kosten van de overtreder te goed aan spijs en drank. Pas nadat de arme keuterboer of pachter die van narigheid niet wist hoe snel hij zijn zeis door het water moest halen zijn zaakjes voor el kaar had, brak het gezelschap .weer op. Op naar de vol gende. vandaag bij Rijnland weg zou gaan zonder een opvolger goed in te werken, zou het werk nooit in vier weken kunnen worden afge rond", zegt Jonckbloedt, die al elf jaar bij het hoogheemraadschap werkt. Bij het schouwen bestrijkt hij nagenoeg de hele bollen streek, van Bennebroek en Hille- gom tot aan Oegstgeest. "Al weet je op een gegeven moment wel waar de sloten lopen, dan is het vaak nog de kunst om er bij te ko- Opzichter Ben Jonckbloedt van het Hoogheemraadschap van Rijnland moet er 's morgens om negen uur niet aan denken. Hij houdt het in het Lissese wegres taurant waar hij deze werkdag be gint bij een kop koffie. "Ik zou er ook absoluut geen tijd voor heb ben om het op de oude manier te doen", zegt hij. "In de periode van 15 oktober tot 15 november moe ten de zeven opzichters die Rijn land bij het schouwen inschakelt een gebied van in totaal 110.000 hectare bestrijken. Hun tijdsche ma is zo krap dat in hoog tempo met de auto het werkterrein moet worden doorkruist". door Dick van der Plas Opzichter Ben Jonckbloedt tekent een begroeide sloot aan op zijn kaart. (foto Wim Dijkman) Een gedegen kennis van het ge bied is daarbij enorm belangrijk. Op de kaarten van het kadaster staan lang niet alle slootjes en wa terwegen aangegeven. "Als ik Het schouwen maakt voor het hoogheemraadschap een belang rijk onderdeel uit van het beheer van het stelsel van sloten, meren en kanalen dat samen 'Rijnlands boezem' vormt. Om die boezem op een stabiel peil van 60 centi meter min NAP te houden, be schikt het hoogheemraadschap over verschillende gemalen die het overtollige water afvoeren. Om de toestroom naar die instal laties vlot te laten verlopen, moe ten de waterwegen vrij zijn van begroeiing. Ook uitgezakte of in getrapte taluds moeten worden hersteld. Tot de landeigenaren die volgens Rijnlands keur ver plicht zijn het aan hun eigendom grenzende water te onderhouden, behoren bollenboeren en bedrij ven, maar ook gewoon particulie ren met een slootje dat aan hun tuin grenst. Bij de schouw, via advertenties in de media aangekondigd, wordt gecontroleerd of zij zich ook aan die verplichting houden. De werkzaamheden worden door de opzichters 'op het oog' verricht. "Je hoeft niet met een stok in een sloot te prikken om te zien of zij is dichtgegroeid", zegt Jonck bloedt. Bij de controle wordt on derscheid gemaakt tussen brede en wat smallere scholen. Als het water meer dan acht meter breed is, mag er een halve meter be groeiing aan de kant blijven staan. Een meter begroeiing wordt getolereerd als de sloot bre der is dan twaalf meter. Het feno meen 'drijfvuil' wordt door Rijn land in de meeste gevallen niet aangepakt: "Dat is ook erg moei lijk, want als de wind draait, kan het een dag later bij de buurman liggen". Er wordt nog niet gecontro leerd op het op diepte houden van de sloten, eveneens een verplich ting die aan de eigenaren is opge legd. "Maar als we zien dat de bagger boven het wateroppervlak uitkomt, nemen we dat natuurlijk wel mee", vertelt Jonckbloedt. "Hetzelfde geldt natuurlijk voor andere overtredingen, omdat we bij het schouwen nu eenmaal toch het hele werkgebied door kruisen. Je stuit daarbij bijvoor- bèeld nog wel eens op een bollen- boer die aan landje-pik heeft ge daan door een deel van een sloot te dempen". Gelet op het tempo waarin moet worden gewerkt, probeert opzichter Jonckbloedt het con tact met de'landeigenaren zoveel mogelijk te vermijden. Hij tekent overtredingen aan op gedetail leerde kaarten van het gebied en aan de hand van de corresponde rende kadasternummers wordt uiteindelijk schriftelijk contact met de overtreders gezocht. "Ik heb gewoon geen tijd en geen zin om mét mensen in discussie te gaan. Iedereen heeft namelijk wel een smoes om duidelijk te maken waarom hij zijn verplichtingen niet is nagekomen. De schoon moeder die in het ziekenhuis lag, of de bollen die eerst nog de grond uit moesten voordat de schoonmaakwerkzaamheden konden worden verricht. Ik heb ze in de loop der jaren allemaal wel gehoord". De overtreders krijgen na afloop van de schouw een brief waarin ze er op worden gewezen dat de sloot of waterpartij binnen drie weken alsnog moet worden schoongemaakt. Gebeurt dat niet, dan worden de werkzaamhe den op kosten van Rijnland ver richt. De rekening gaat, met een bepaalde opslag voor administra tiekosten, naar de betreffende grondeigenaar. "Dat systeem werkt in de praktijk prima", zegt Jonckbloedt. "In elk geval veel beter dan de boetes van een paar tientjes die we vroeger opleg den". Op overtreders die niet op een paar centen hoeven te kijken heeft de huidige werkwijze overi gens ook weinig effect. Ze laten de sloot elk jaar keurig op initia tief van Rijnland schoonmaken en betalen zonder mankeren de rekening. Dat scheelt nogal wat rompslomp. "Het gaat dan vaak om bedrijven die geen enkel be lang hebben bij de sloot die aan hun terrein grenst. De vuilste stukken tref je dan ook vaak bin nen de dorpskern aan. Een bol- lenboer laat het meestal zo ver niet komen omdat ook hij het be lang van een schone sloot wel in ziet". Vaak is het echter ook uit on wetendheid dat eigenaren hun verplichtingen niet nakomen. "Ik denk dan bijvoorbeeld aan parti culieren die pas een woning heb ben betrokken die aan het water grenst", zegt Jonckbloedt. In de periode van vier weken die de schouw duurt, komt de opzichter gewoonlijk tot een aantal van tus sen de 500 en 600 'aanschrijvin gen'. Hij verwacht dit gemiddelde ook nu weer te halen. Het schouwen gebeurt bij uitstek in het najaar, als de plantengroei stopt. De warme 'zomer heeft daarbij dit jaar geen merkbaar ef fect gehad op de omvang van de begroeiing. val inleveren. Het hinderwetbeleid wil D66 aangescherpen. 'Uitslui tend controleren op de controle ten einde bestaande achterstanden in te lopen wijzen wij af, schrijft de par tij in haar programma. Hoewel het een minder ernstige bedreiging is voor het milieu, vindt D66 dat ook het bevuilen van de openbare weg met hondepoep bestraft dient te worden. Emancipatie Tijdelijke positieve discrimatie bij de aanstelling van vrouwen en mi granten vindt D66 geoorloofd om de achterstand van deze groepen op te heffen. De gemeente moet als voor beeld dienen voor andere instellin gen en bedrijven in Leiderdorp, schrijft D66. De partij vindt dat er een plan moet komen waarin staat hoeveel vrouwen en migranten bij de gemeente zouden moeten wer ken. Zelf noemt D66 geen 'streefcij fers'. D66 wil graag een jaarlijkse kunstprijs instellen. De onderschei ding moet worden uitgereikt aan een Leiderdorpse kunstenaar die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeente. Fractie voorzitter R.D. Stam wil geen uit spraak doen over de hoogte van het prijsbedrag, maar zegt niet aan bedragen' te denken. Massagraf uit bronstijd terug in Wassenaar WASSENAAR - Het graf uit de vroege bronstijd dat twee jaar geleden in Wassenaar is gevon den, is sinds gisteren te zien in het gebouw van de Stichting Historisch Centrum Wassenaar aan de Van 2?uylen van Nijevelt- straat. W. Hessing, archeoloog van de Rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek, opende gisteravond de exposi tie die tot 1 februari in Wasse naar blijft. Daarna gaan de skeletten die voor 24.000 gulden zijn gecon serveerd naar het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. In de oudheidkamer is rond het gere construeerde graf op panelen en in vitrines te zien hoe de opgra ving is verlopen en wat er is ge vonden in het plaatselijke Wete ringpark. Aanvankelijk vonden plaatse lijke archeologen slechts wat ge bruiksvoorwerpen. Toen men op het massagraf stuitte, werd het Instituut voor Prehistorie van de Leidse Rijksuniversiteit ingeschakeld. Dachten deskun digen tot dat moment dat de mensen 1600 jaar voor Christus vredig leefden in het Hollandse land, het massagraf wierp een nieuw licht op het leven in die tijd. De twaalf skeletten ver toonden sporen vaji geweld, sommige schedels waren inge slagen en in een borstbeen zat een pijlpunt. Hessing had het gisteravond over een zeer belangrijke vondst en prees het werk van amateur- archeologen: "Ze spelen een heel belangrijke rol doordat ze veel witte plekken op de are- cheologische kaart invullen". In Amerikaanse vakbladen ver schijnt binnenkort een artikel over de opgraving, geschreven door de Leidse professor die de opgraving heeft geleid, L.P. Louwe Kooijmans. Inbrekers op bezoek bij twee zwembaden VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - Inbrekers hebben vannacht twee zwembaden in regio bezocht. Uit de kassa van het Voorschotense zwem bad Het Wedde werd 200 gulden ontvreemd. Wat de inbraak in de Leiderdorpse Does heeft opgele verd, was vanmorgen nog niet be kend. In Voorschoten kwam om tien voor half zes een alarmmelding bin nen bij de politie, maar de vogels waren al gevlogen toen agenten aan de Weddedreef arriveerden. De po litie zetten een speurhond in, maar ook dit dier kon de dieven niet te rugvinden. Uit nadere inspectie bleek dat de inbrekers het kantoorraam uit de sponning hebben gelicht en de kas- saruit en schuifdeuren naar het zwembad hebben opengebroken. De schade bedraagt volgens de poli tie enkele duizenden guldens. In Leiderdorp kwamen de inbre kers via de achterzijde het zwem bad binnnen. DONDERDAG 2 NOVEMBER Alphen speelgoedbeurs in buurtcen trum Elckerlyc, van 20.00 tot 21.30 uur. lezing Stichting Psychosynthe- se over: 'de persoonlijke ontwik keling van de mens', aanvang 20.00 uur in de kapel van Verbum Dei, Plantage. one-man-show: 'Gat in de lucht', van Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw. Splinterlaan, aan vang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. vergadering Organisatie Bevrij dingsdag 1990, aanvang 20.30 uur in de Menswordingskerk. Ter Aar thema-avond over kindermis handeling, aanvang 20.00 uur, ge zondheidscentrum. Voorschoten poppenspel door theater 'Faul ty Optie', Theatre of Animation uit Engeland, aanvang 20.30 uur bij Wellus Nietus, Manjkelaan 4, tel: 01717-8361. Woubrugge bijeenkomst interkerkelijke ge spreksgroep over o.a. het milieu, 20.00 uur in gebouw Immanuel. VRIJDAG 3 NOVEMBER Alphen bingo-avond in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. film: 'Die Jungfraumaschine', 20.30 uur in het Parkfilmhuis. voorstelling: 'Laag', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden lezing: 'Het nieuwe Jeruzalem' door D. Steenhuis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. concert in de Vocalistenserie met musical-programma van leer lingen en koor van Thea Ekker- van der Plas, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. voorstelling: 'Cocktailuur', met o.a. Mary Dresselhuys en Ton Noordwijk optreden 'All that Jazz Band', vanaf 20.00 uur in Bon-Bon, Ko ningin Wilhelmina Boulevard. M.G. Schmidt, door toneelver. Mi- micri, 20.15 uur m Cultureel Cen trum Warenar, Kerkstraat. ZATERDAG 4 NOVEMBER Alphen speelgoedbeurs in de peuter- 14.00 uur. open dag landelijke zelfhulpor ganisaties 'Ouders van een over leden kind', van 13.00 tot 17.00 uur in gebouw Nabij, Lauraplein. optreden parochiekoor de Broncantery. aanvang 20.15 uur, Oudshoornse kerk cabaretvoorstelling van Waar- denberg De Jong met Joop Hul 20.30 uur in hef Rarktheater. optreden rockband 'I've Got TheB Het Kasteel. g 21.00 u Koudekerk onderwijsmarkt in basisschool De Rijnschans, Prinses Margriet 2. van 10.00 tot 12.00 uur. Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 9.00 tot 16.00 uur. wandeltocht Molenwinterserie over 10 of 15 km. start van 9.00 tot 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. voorstelling: 'Cocktailuur', met o.a. Mary Dresselhuys en Ton Lensink, aanvang 20.15 uur in de leidse schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16