'Ambtenaren laten beslissen over allerlei kleine zaken' Milieudefensie wil meepraten over verldezingsprogramma's sasMBsssas Overeenkomst op til over Vall^enburgs Meer Sigarettendief in kraag gevat Depot chemisch afval in Alphen deugt niet - - LEIDEN" Verldezingsprogramma Groen Linies LEIDEN - Groen Links wil dat de komende raadsperiode mini maal 1,5 miljoen gulden per jaar wordt uitgetrokken voor nieuw, progressief beleid. Geld is no dig voor vele zaken, zoals on dermeer voor kinderopvang, ouderenzorg, onderwijs, cul tuur, milieu en sociale veilig heid. Groen Links schrijft in het vanmorgen gepresenteerde concept-verkiezingsprogram ma dat het nieuwe beleid het best kan worden gerealiseerd door een progressief college sa men met de PvdA en eventueel D66. Groen Links heeft drie hoofdlijnen in het programma opgenomen: de verbetering van de relatie tussen ge meente en burgers en instellingen, het milieu en de sociale en economi sche vernieuwing. De hoofdlijnen zijn vooralsnog uitgewerkt in 34 programmapunten. In het programma wordt onom- wonenden een keus gemaakt voor een links college. "Het ligt veel meer voor de hand om een progres sief college te vormen, als je je eigen beleid zoveel mogelijk wil realise ren. Je hebt een homogener team en de politieke standpunten zijn veel duidelijker. Dat is nu ook wel het geval, maar het blijft voor mensen merkwaardig dat partijen van zo'n verschillend pluimage met elkaar samenwerken", aldus Groen-Links- fractieleider Van Lint, die het pro gramma vanmorgen toelichtte. Mocht een links college onmogelijk zijn, dan heeft Van Lint geen over groenbeheer, vuilverwerking en energie. Een dergelijk pleidooi houdt Groen Links ook voor de sa- keur voor deelname van CDA of menvoeging van de portefeuilles WD. "Beide partijen moeten erg economische zaken en werkgele- inschikkelijk zijn willen wij a college meedoen waarin zij ook zit ting hebben". genheid. Omdat bepaalde beleids terreinen samengaan, kan in de vol gende periode worden volstaan met zes wethouders in plaats van de hui dige zeven. Dienstverlening In het programma pleiten de pro- Sluitingstijden gressieven voor verbeter.ng van^de Groen Links dienstverlening aan de burger. Eén wil de sluitingstijden lokPt irnnnnn van de horeca aanscherpen: door- loket waar mensen terecht kunnen i™„™ met vragen over gemeentelijke be lastingen, kabeltelevisie, uitkerin- deweeks mogen de kroegen tot één uur open zijn, op vrijdag en zater- fen enUde^el!fkeSjsbee0nkvanSde ««ft, moetje Effing meente of een andere instelling wil- - len weten 'van het kastje naar de paar uur per dag mogen bewoners en bedrijven met de auto's de stad in. Het autoluwe gebied bestrijkt de marktenroute, het stegengebied r beslissingen mogen rond de Hooglandse Kerkgracht en allerlei kleine zaken, de Burcht, de stegen rond het Vrou wenkerkplein, de Stille en Lange Mare, de Morsstraat, Steenstraat en Beestenmarkt en de Pieterswijk. een project met zogenoemde con tactambtenaren op te zetten. De partij wil bovendien dat amb tenaren nemen "Als een burger bijvoorbeeld een paaltje vraagt, moet een ambte die vraag zelf kunnen afdoen zonder dat er eerst allerlei overleg Als de binnenstad autoluw i met andere afdelingen nodig i Veel aandacht is er voor het milieu. Nadrukkelijk wordt be ten e ook maatregelen worden ge- op de toevoerswegen. Dan ook weer eenrichtingsver- Geen woord over financiering van plannen toogd dat het milieubeleid op alle keer worden ingevoerd op het beleidsterreinen is terug te vinden. Er wordt voorgesteld één wethou der te benoemen die een 'zo zwaar mogelijke positie krijgt'. Behalve sproken tijdens milieu moet de wethouder ook gaan ring. Noordeinde, meent Groen Links. Het concept-programma wordt eind deze maand waarschijnlijk be- ledenvergade- LEIDEN - De Leidse kerngroep van Milieudefensie heeft zichzelf uitgenodigd voor de vergaderingen van de verschillende politieke par tijen. De organisatie denkt een waardevolle bijdrage te kunnen le- recreanten uit met name Valken burg, Wassenaar en Leiden. Aan de plas van Van Herwaarden is al een surfstrand aangelegd. De voorzie ningen daar zijn evenwel zeer be perkt. De provincie was van plan VALKENBURG De provin cie Zuid-Holland verwacht nog dit jaar een overeenkomst te kunnen sluiten met de kalk zandsteenfabriek Van Herwaar- den over de inrichting van het begin dit jaar te beginnen met de Valkenburgs Meer als recreatie- - gebied. De onderhandelingen hebben een jaar langer geduurd dan was voorzien, omdat on enigheid bestond over de over dracht van de grond aan de pro vincie en over de voortzetting van de zandwinning in de plas. aanleg van een surfstrand bij de kleine plas en de aanleg van een weg en parkeerterreinen bij de Om- medijkseweg. Op de begroting van de provincie was daarvoor al geld vrijgemaakt. besluit bouw. Omdat vrijwilligers nage noeg al het werk zullen uitvoeren, was verwacht Van der Ham dat op zijn de vroegst in de loop van 1991 de trein- ook tjes langs het meer kunnen rijden. Onzekerheid blijft er voor de Van Herwaarden zou stapsgewijs stichting ook nog bestaan over de fi- stuur in december neemt. Extra onderhandelingstijd niet alleen nodig om ove zandwinning te praten, maai over de inrichting van het gebied. de grond moeten overdragen. Re creanten op de plas zand zijn echter Met de provincie wordt bij de bergen nog altijd gesproken over een subsi doorn in het die en ook sponsors moeten nog veren aan de verkiezingsprogram- voorbeeldfunctie vervult, bijvoor- ma's die de verschillende partijen beeld door het gebruik van kring- rond deze tijd opstellen. looppapier en afschaffen van weg- Milieudefensie heeft alle fracties werpverpakkingen in de kantine, in de raad een brief gestuurd waarin een aantal suggesties wordt gedaan Ook op vervoersgebied heeft voor het milieubeleid dat Leiden de Milieudefensie uitgesproken idee- komende jaren moet voeren. "Na- ën. De binnenstad moet zo snel mo- tuurlijk willen wij het een en ander gelijk autovrij worden, er moet har- graag uitvoeriger toelichten op een der worden opgetreden tegen fout- van uw vergaderingen", staat in de parkeerders en hardrijders. Daar- briefte lezen. In het schrijven wordt naast kan het aantal parkeerplaat- overigens met geen woord gerept sen worden teruggeschroefd. Het over hoe de kosten van alle plannen openbaar vervoer kan worden gesti- moeten worden gedekt. muleerd door nieuwe bedrijven te Milieufdefensie draagt een groot bouwen nabij knooppunten van aantal bouwstenen aan voor een be- openbaar vervoer in plaats van bij ter milieu in de stad. De gemeente autowegen. Bovendien dient op moet volgens de instelling een con- drukke momenten als zaterdag en tactambtenaar voor milieuzaken donderdagavond een pendeldienst aanstellen. Verder moet meer geld te worden ingesteld tussen de bin- beschikbaar komen voor de natuur- nenstad en parkeerplaatsen buiten oog van de zandwinner. De plannen worden gezocht. Ook over de Belangen fabriek zand uit het Valkenburgs Meer, dat met boten naar de fabriek in Hillegom wordt gebracht. De gro te plas is mede in eigendom van het bedrijf. Een dichter tegen Leiden aangelegen kleinere plas werd door rijkswaterstaat voor zandwinning gebruikt, maar die plas is al aan de provincie overgedragen. De provincie Zuid-Holland wil de twee plassen samenvoegen en ver volgens het gebied inrichten voor sen. De fabriek wilde zo lang moge lijk ongestoord doorgaan met het zand. In eerste instantie werden extra ingewikkeld toen de smalspoorstichting met kwam voor de bouw van een muse um en werkplaats aan de Omme- dijkseweg en de aanleg van een smalspoorbaan rond het meer. De stichting wil die baan zo snel moge lijk aanleggen. P. van der Ham van de smalspoor stichting hoopt dat het inderdaad gestopt. Dat is enkele jaren opge schoven. De exacte einddatum kon de gemeente Valkenburg tot nog toe niet worden genoemd, gen. Bovendien moet Valkenburg omdat de definitieve overeenkomst het bestemmingsplan nog wijzigen, nog niet is gesloten. Deze maand zullen ambtenaren de zaak op pa pier zetten, waarna het provinciebe- richtingsplannen zelf blijft onzeker- plan heid bestaan. Oosterduinse Meer Overigens wil Van Herwaarden na Valkenburg graag het Oosterduinse Meer opnieuw gebruiken voor zandwinning. De provincie staat dat toe, maar de gemeente Noord- wijkerhout en bollenboeren zijn fel tegen, omdat zij verzilting van het grondwater verwachten. Ruim een stichting een bouwvergunning bij jaar geleden werd dit conflict aan de i milieugroepen. Ook dient de ge meente aan elk belangrijk raads stuk een milieuparagraaf toe te voe gen en moet de wethouder voor milieuzaken ieder gemeentelijk be sluit mede ondertekenen. Milieudefensie wil dat de ver voorjaar worden begonnen met de kend. Raad van State voorgelegd. Een uit spraak is nog steeds niet gedaan. De Raad heeft zelfs om extra informa tie gevraagd. Op wat voor termijn uitspraak wordt gedaan is niet be- het centrum. De Leidse kerngroep wil meer aandacht voor het fietsverkeer. De fietspaden moeten beter worden verlicht en glasvrij worden gehou den. Verder moeten ze aan weerszij- achttiende gemeentediensten beter den van de rijweg vanuit twee rich- op elkaar worden afgestemd. Als tingen toegankelijk zijn, zodat voorbeeld geeft de organisatie het wieklrijders niet meer te hoeven apart ophalen van plastic afval. Dit oversteken. Verder staat in de brief moet aan een nieuw op te zetten re- dat het aanbeveling verdient het cycle-bedrijf worden geleverd, dat aantal bewaakte fietsenstallingen er bijvoorbeeld weer paaltjes eri uit te breiden, bankjes voor plantsoenen van Ten slotte acht de milieuorganisa- maakt. Die produkten kunnen weer be de hinderwet een goed mstru- worden gebruikt door de directie ment groen van de gemeente. Daarbij vraagt de milieugroep om n pierbakken en uitbreiding chemokar-project tot strengere voorwaarden bedrijven die milieuvervuilend werken. Om het gebruik van tro- het pisch hardhout tegen te gaan wil fhuis aan Milieudefensie dat de gemeente be- huis-inzameling. De organisatie wil drijven boycot die een aandeel heb- dat de gemeente op afvalgebied een ben in de sloop van de oerwouden. LEIDEN - De politie heeft gisteren een 19-jarige Hagenaar aangehou den die wordt verdacht van een in braak in een snackbar aan de Sma ragdlaan. In de nacht van dindag op woensdag werd daar een grote hoe veelheid sigaretten en shag buitge maakt. Ook werd geld meegenomen uit speelautomaten. Agenten van de Haagse politie zagen gistermiddag een 19-jarige Hagenaar met twee vuilniszakken zeulen. Toen ze poolshoogte gingen nemen bleken de vuilniszakken vol te zitten met rookwaar. De man werd verhoord en bekende al snel dat de inhoud de vuilniszakken afkomstig van een inbraak in de Leidse snackbar. De politie heeft de Hagenaar gis teren naar het Leidse bureau over gebracht, waar proces verbaal is op gemaakt. De man was de snackbar binnengekomen door een dakluik te forceren. Presentatie nieuwe kinderpostzegels LEIDEN - De nieuwe kinderpost zegels worden dinsdag 7 november gepresenteerd in de Burgerzaal van het stadhuis. Bij deze gelegenheid krijgt burgemeester Goekoop de eerste kinderpostzegels uitgereikt door de algemeen directeur van de PPT Post, Scheepbouwer. Verder zingen 30 Papendrechtse basisscho lieren ter gelegenheid van de lande lijke presentatie een speciaal ge componeerd Kinderpostzegellied. Karei Eijkman, auteur van kin- der- en jeugdboeken houdt een toe spraak rond het thema van de nieu we zegels 'Kind en Recht'. Dat the ma is gekozen omdat deze maand in de Verenigde Nsaties wordt gespro ken over een verdrag voor de rech ten van het kind. De postzegels zijn ontworpen door Anton Beeke. Hij heeft er het recht op onderwijs, onderdak en verzorging op afgebeeld. De zegels, waarop een toeslag wordt geheven die ten goede komt aan kinderen in de hele wereld, zijn te koop vanaf woensdag 8 november. In de post kantoren Breestraat en Kopermo len zijn ze te verkrijgen in apart hiervoor opgezette stands, geopend op werkdagen van 10.00 tot 16.00 Goecllceiuing plan Van Gend en Loos ALPHEN AAN DEN RIJN - Het jongste bouwplan voor een nieuwe vestiging van het transportbedrijf Van Gend Loos in Alphen is door de gemeente goedgekeurd. Eerdere ontwerpen voor een nieuwe bedrijs gebouw aan de Anthonie van Leeu- wenhoekweg op het industrieter rein Molenwetering werden steeds afgewezen vanwege de lelijke aan blik. Het nieuwste ontwerp voldoet in de ogen van het Alphense college van B en W wel aan de schoonheids- Het bedrijf is nu nog in Leiden tan de Haagweg gevestigd. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Kakkineus I Even het geheugen opfrissen: een paar maanden geleden werd door boze hondebezitters, uit ontevre denheid over de aanpak van het hondepoepprobleem, een nieuwe politieke club opgericht. Met na me het afsluiten, voor honden, van het Van der Werfpark en de Burchtheuvel had de toorn ge wekt van de politici in spe. Maar ook de onbereikbaarheid van de binnenstad voor autoverkeer is hen een doorn in het oog. De nieu we partij, Leefbaar Leiden ge doopt, stelde dit voorjaar een heel andere aanpak van de stedelijke problemen in het vooruitzicht. Nu zijn wij van nature natuur lijk razend nieuwsgierig naar lie den die het zwarte garen menen te hebben uitgevonden. Het spreekt dus voor zich dat we vol verwachting uitkeken naar het verkiezingsprogramma van de nieuwe partij. Toegegeven: veel vertrouwen hadden we niet. Niet voor niets verklaarden wij dat zo'n programma vast en zeker een uitkomst is voor honden die nog een schoon plekje zoeken om hun bolus te deponeren. Op elke para graaf een dampende staaf, dach ten wij zo. Vorige week was het zover. Lijsttrekker Ype de Jong presen teerde, niet zonder trots, het par tijprogramma van Leefbaar Lei den. Een programma dat wij ge rust als kakkineus durven te om schrijven: de dierenopvang en dierenambulance kunnen reke nen op royale subsidies, de hon denbelasting kan misschien om laag, de gemeente moet burgerda- gen organiseren waarop de Leide- naars hun gal kunnen spuwen over van alles en nog wat, de laag ste inkomensgroepen moeten in aanmerking komen voor kwijt schelding van of aanzienlijke re ductie op gemeentelijke heffin gen. En dat is nog maar een kleine greep uit de gulle beloftes. Lijsttrekker De Jong legt de kritiek dat de plannen alleen maar geld kosten en in het pro gramma geen dekking wordt ge vonden gemakshalve naast zich heer. U merkt wel: een geniaal po liticus in de dop. Goed, wij doen er verder ook het zwijgen toe •maar maakten wel een rondje langs Leidse toppolitici om te ho ren of zij in de nieuwe politieke partij een geduchte concurrent zien bij de komende raadsverkie zingen. CDA-fractievoorzitter Walenkamp: "Leefbaar Leiden? Is dat die club die de honden alle ruimte wil geven? Sorry hoor, maar ik weet verder nauwelijks wat ze willen. Het lijkt mij in elk geval geen verrijking van het poli tieke spectrum. Ik heb tot dusver niets van ze gehoord dat echt En de afslanking van het amb tenarenapparaat dan? Volgens Leefbaar Leiden heeft Leiden 80 tot 90 ambtenaren teveel' in dienst. Dat is toch een belang wekkende gedachte? De CDA- leider komt tot de conclusie dat de nieuwe partij appelleert aan bepaalde instincten. "Het is pure demagogie om te beweren dat Leiden, vergeleken met gemeen ten van vergelijkbare grootte, 80 tot 90 ambtenaren teveel in dienst heeft. Steden van vergelijkbare grootte hoeven namelijk niet de zelfde problemen te hebben. Je kunt ze niet zonder meer met el kaar vergelijken. Neem Lelystad. Ik denk niet dat ze daar een afde ling stadsvernieuwing nodig heb ben vergelijkbaar met die in Lei den". WD-fractievoorzitter Bakker noemt de opvatting van Leefbaar Leiden "een goedkoop verhaal. Dat de gemeente vaak niet toe komt aan het beantwoorden van brieven van burgers gebeurt niet uit een soort luiheid", meent Bak ker. "Ambtenaren hebben het ge woon veel te druk met andere prioriteiten". Wethouder De la Mar (Groen Links) vindt dat Leef baar Leiden maar eens de afdelin gen moet aanwijzen waar tiental len ambtenaren kunnen worden geschrapt. De wethouder zelf wijst op het gebrek aan mens kracht bij de afdeling milieu. Die afdeling moet volgens De la Mar juist worden uitgebreid". Wethouder Tesselaar noemt een teveel van 80 a 90 ambtenaren 'krankzinnig'. Tesselaar: "Het college van B en W onderkent wel dat er een besparing mogelijk is en heeft zich een bezuiniging van twee miljoen gulden ten doel ge steld. Dat komt neer op 20 a 25 ambtenaren". Kakkineus (2) De beoogd lijsttrekker van de PvdA, Henriëtte van Dongen, heeft zich ook nog niet echt ver diept in de roerselen van de nieu we partij. "De teneur in de be richtgeving als zou er te weinig rekening worden gehouden met de wensen en belangen van indi viduele burgers, daar ben ik het in elk geval niet mee eens", aldus Van Dongen. "Er heeft zich in de afgelopen jaren juist een veranderingspro ces voltrokken dat er toe geleid heeft dat, meer dan ooit tevoren, zaken met belanghebbenden worden doorgesproken. Mis schien geldt dat niet voor de op lossing van het hondepoeppro-" bleem. Maar er zijn meer belang rijke zaken. In de sectoren welzijn en onderwijs is bijvoorbeeld spra ke van een permanente overleg- organisatie. Daar hoor ik Leef baar Leiden niet over". De meeste politici zijn van me ning dat de door Leefbaar Leiden gepropageerde burgerdagen overbodig zijn. Tesselaar: "Als ik zou denken dat mensen zoveel onrecht wordt aangedaan, zou ik daar ook voor zijn. Maar ik denk daar dus anders over. Elk besluit dat de politiek neemt, zal tegen aan aantal meningen ingaan. Dat kan niet anders", aldus Tesselaar. Volgens Van Dongen zullen op burgerdagen vooral de mensen komen die de weg naar het stad huis toch al wel weten te vinden. Kakkineus (3) Lijsttrekker De Jong van Leef baar Leiden is optimistisch over de toekomst. Hij denkt dat zijn partij bij de verkiezingen van vol gend jaar maart goed is voor ze ker vier zetels. Misschien heeft De Jong De Hond van het bureau Interview geraadpleegd en weet hij meer dan wij. De door ons ge raadpleegde politici hebben er in elk geval een hard hoofd in. Zij komen gemiddeld uit op nul ze tels voor de nieuwe partij. Alleen De la Mar en Bakker geven Leef baar Leiden kans op een zetel. Die zou volgens hen dan ten koste gaan van andere splinters die drij ven op de ontevredenheid van groepen burgers (Leiden Weer Gezellig en de Socialistische Par tij). Het minste dat wij er van kun nen zeggen, alle voorspellingen ten spijt, is dat je het natuurlijk nooit weet in de politiek. Met een beetje boer Koekoek-effect en de steun van de vereniging van Pit bull-vrienden sluiten wij niet uit dat Leefbaar Leiden een zetel zal bemachtigen. Maar, we zouden er geen vergif op durven innemen. "Er zijn veel ontevreden honde bezitters", voert lijsttrekker De Jong aan. Da's waar. Zo waar als een keeshond in één keer meer kakt dan een mus in een jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentelijke opslagdepot voor het inzamelen en bewaren van klein chemisch afval aan de Alphense Ha venstraat voldoet niet aan de voor schriften van de provincie Zuid- Holland. Hierdoor bestaat gevaar voor het milieu en de volksgezond heid. Het depot dat anderhalf jaar geleden werd ingesteld toen met de inzameling van klein chemisch af val een aanvang werd gemaakt, is volgens wethouder W. de Jong (PvdA/milieu) 'provisorisch' en moet dan ook op korte termijn wor den vervangen door een 'echt ge bouw'. Het is volgens de wethouder nog onduidelijk of het grondwater op het terrein door het chemisch af val is vervuild. De provincie Zuid-Holland heeft de gemeente al eerder aangespro ken over de ondeugdelijke toestan den bij het depot en aangedrongen op maatregelen. Het bureau milieu zaken van de gemeente had ook al klachten ontvangen van particulie ren over de opslagplaats aan de Ha venstraat. Verschillende mensen zouden zijn geschrokken van de 'troep' bij het depot. Volgens de milieu-ambtenaren E. van Toorn en H. Frank moet worden voorkomen dat verfresten, olie en andere che micaliën in de bodem terechtko men en dus ook het grondwater kunnen verontreinigen. "Dat ver eist op korte termijn een oplos sing", aldus Frank. Voorbeeldfunctie Frank vervolgt: "De huidige toe stand van het gemeentedepot vol doet niet aan de wettelijke eisen, dat is bekend. Het probleem nu is dat daar maar steeds niets aan is gedaan ondanks herhaaldelijk overleg met het college van B en W en de provin cie. De provincie verleent ons een vergunning op grond van de hinder wet. Het is volgens mij logisch dat een gemeente die zelf strenge eisen stelt aan de afvalverwerking van be drijven, zelf ook een voorbeeldfunc tie heeft. Het probleem daarbij is nu dat niemand weet of de bodem kan zijn verontreingigd door het afval". De algemene hinderwetvergun ning schijft de gemeente voor aan welke voorwaarden het afvaldepot moet voldoen. Volgens het bureau milieuzaken moeten verbeteringen aan de vloer worden gedaan en aan de afdekking van de opslag. De ver- antwoordleijke wethouder De Jong schrijft de vertraging van de verbe teringen toe aan het feit dat op het terrein een gasfabriek heeft ge staan. Gasfabriek "De omstandigheden van die inza meling zijn niet goed. Het punt is dat het aanbod van chemisch afval, zoals batterijen, olie, verfresten en medicijnen zich sinds het begin van de inzameling heeft verdubbeld. En niet alleen in Alphen maar in heel Nederland. Het probleem voor Al phen is de vervuiling in de grond door de gasfabriek. Daarvoor moest eerst een oplossing worden gevon den. Nu heeft de provincie ons mee gedeeld dat we toch mogen bou wen. De vervuilde grond door on der meer sintels en vliegas, wordt nu al? het ware ingekapseld door een gebouw. Het spul wordt gecon serveerd en kan niet worden uitge spoeld". Volgens de wethouder wordt de verbetering een 'kostbare aangele genheid', waarvoor de gemeente zelf moet opdraaien. "Ik denk aan anderhalf a twee ton. Aan dat be drag moet de gemeenteraad uiter aard nog haar goedkeuring verle nen. Duidelijk is dat het niet kan zoals het nu gaat", aldus De Jong. De kredietaanvraag wordt zo snel mogelijk in de raadscommisie openbare werken behandeld. Gemeente moet asbest verbieden' LEIDEN De Leidse afdeling van de Socialistische Partij (SP) wil dat het gebruik van asbest via een plaat selijke bouwverordening wordt ver boden. De partij wil hiertoe binnen kort een voorstel doen in de raad. Op voorhand houden de socialis ten er al rekening mee dat het voor stel op de klippen loopt, vooral ge zien de hoge kosten van het verwij deren van asbest uit gebouwen. Wanneer de verordening er niet doorkomt wil de partij dat asbest in ieder geval wordt geweerd bij ge meentelijke projecten. Verder moet de gemeente vol gens de SP een dringend beroep doen op woningbouwverenigingen en andere bouwers om vrijwillig het gebruik van asbest te stoppen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14