STAD EIDEN NS beraden zich over plannen nieuw station Machtsstrijd binnen PvdA valt in het nadeel wethouder Van der Molen uit LEIDSCH DAGBLAD Aanschaf van derde Sterbus is noodzaak' 'Een ambitieus plan met durf geschreven' Geen malversaties bij woningbouwvereniging Illegale collecte in Merenwijk DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 Als gemeente toezeggingen niet nakomt LEIDEN - De NS sluiten niet uit dat de nieuwbouw- plannen voor het station worden gewijzigd wanneer de gemeente besluit geen autotunnel onder het Sta tionsplein te bouwen. Dat heeft een woordvoerder van de NS vanochtend gezegd. "Er zijn door de gemeente toezeggingen gedaan. Wan neer de gemeente die niet gestand doet, zal de NS zich moeten beraden", aldus de ze woordvoerder. De toezeggingen waarop wordt ge doeld hebben niet zozeer betrek king op de bouw van een tunnel voor het station alswel het toegan kelijker maken van het nieuwe sta tion. "Er ligt nu een fors plan voor een nieuw station waarin sprake is van een aanzienlijke uitbreiding van de capaciteit. Dat betekent dat de aan- en afvoer van de reizigers anders geregeld moet worden dan nu het geval is. Dit grotere station moet toegankelijker zijn dan het huidige. Een herinrichting van het gebied voor het station is noodzake lijk", is het standpunt van de NS. Volgens de woordvoerder is de NS informeel op de hoogte ge bracht van de politieke ontwikke lingen in Leiden rond de planner!" voor het stationsgebied. Nu de PvdA-fractie inclusief wethouder M. van der Molen (ruimtelijke orde ning) zich op het standpunt stelt dat er geen geld is voor de bouw van een tunnel, lijkt de kans groot dat deze definitief van de baan is. De politieke partijen beraden zich daar vanavond over in een besloten com missievergadering. De bouw van een tunnel wordt al gemeen noodzakelijk geacht om de voetgangersstromen van en naar het station - die nu gekruist worden door een grote hoeveelheid verkeer - makkelijker te laten verlopen. De tunnel was een belangrijk element in het toegankelijker maken van het station maar nog onduidelijk is of de gemeente deze toegankelijkheid ook zonder tunnel denkt te kunnen verbeteren. Morgen komen de vier betrokken partijen (gemeente, NS, AZL en NZH) bij elkaar om de laatste ont wikkelingen te bespreken. "We zul len dan wel zien op welke wijze de gemeente zijn huiswerk heeft ge daan", zegt de woordvoerder van de NS: "Het is natuurlijk mogelijk dat het nieuwbouwplan van de NS er daardoor anders komt uit te zien". Dat er in Leiden een nieuw sta tion komt - de opening moet in 1993 plaatshebben - staat voor de NS niet ter discussie. Wel is mogelijk dat het nieuwe station door wijziging van de plannen van de gemeente kleiner uitvalt dan nu wordt voorzien. Vervoer van ouderen steeds problematischer LEIDEN Het vervoer van oude ren naar dagopvang- en eettafelpro jecten wordt steeds problemati scher. De meeste ouderen worden vervoerd door de twee bussen van de stichting Sterbus. Deze instantie heeft echter onvoldoende capaciteit om meer vervoer voor haar reke ning te nemen. De stichting wil daarom een derde bus aanschaffen. Daarmee is een bedrag van circa 50.000 gulden gemoeid. De stich ting Sterbus is tien jaar geleden op gericht om minder-validen en oude ren in de gelegenheid te stellen aan het sociaal verkeer deel te i door hen vervoer aan te bieden. Lof van gemeenteraad voor cultuurnota LEIDEN - De cultuurnota is door de gemeenteraad gisteravond met op vallend veel lof van alle partijen goedgekeurd. Wel maakte de raad aanmerkingen op het ontbreken van een financiële onderbouwing van alle plannen. Het deel van de nota met de plannen voor de Leidse cultuur gaat nu de inspraakronde in. Daarnaast komt er nu een uit werking van het reorganisatieplan waardoor ook meer duidelijkheid komt over de kosten van de plan- De nota is geschreven door een pro jectgroep die een half jaar geleden de opdracht kreeg een beleidsplan op het gebied van cultuur te maken. Daarnaast moest er een reorganisa tie komen van de sector kunst en cultuur van de gemeente. Naar de nota is lange tijd reikhalzend door de politiek uitgekeken. Zelfs oppositiepartij CDA erken de gisteren dat de nota de verwach tingen had overtroffen. "Het is een ambitieus plan dat met durf is ge schreven", aldus CDA-raadslid Hu- gens. Daarbij stelde zij echter ook dat 'het prijskaartje' ontbrak. "Ik heb mijn twijfels of al die fantasti sche plannen ook daadwerkelijk kunnen worden gerealiseerd". De kritiek dat er geen financiële onder bouwing van de plannen is, werd Volgens wethouder van cultuur Kuijers is het niet de eerste keer dat er een nota is verschenen zonder fi nanciële paragraaf. Hij wees daarbij op de structuurplan binnenstad en het verkeerscirculatieplan, waar uiteindelijk toch geld voor is gevon den en die zijn uitgevoerd. "Deze nota geeft alleen maar de koers aan waarheen het moet". Binnenkort begint het uitwerken van de toekomstige organisatie structuur, het zogenaamde taakstel lend formatieplan. Hierbij wordt bekenen hoeveel extra mensen en met welke kwaliteiten er nodig zijn om de plannen uit te voeren. Als dit duidelijk is, is er ook overzicht op de financiële consequenties van de nota. Ook over de voorgestelde struc tuur van de te vormen directie kunst en cultuur was er niets dan lof. PvdA-raadslid Boot ging zelfs zover dat ze het model van een ge bundelde directie als een voorbeeld voor alle andere directies bij de ge meente stelde. Met name was het raadslid te spreken over de werk wijze waarbij onderdelen van de ge meente gecontroleerd worden op resultaten. Van de deelnemers aan de dagver zorging bij verzorgingstehuis Rijn en Vliet maakt 75 procent gebruik van de Sterbus, van de deelnemers aan de dagopvang in de diensten centra doet 50 procent een beroep op de Sterbus. De komende periode staan er nieuwe projecten op stapel zoals de dagopvang aan de Zijloever en eettafels in Noord en De Kooi. De stichting Ouderenwerk heeft inmiddels een nota uitgebracht over de vervoersproblemen die de verschillende ouderenprojecten met zich meebrengen. De stichting draagt drie oplossingen aan: het in schakelen van vrijwillige vervoer ders, het inzetten van beroepsver voer en uitbreiding van de Sterbus. In de nota wordt betwijfeld over voldoende vrijwiliggers gevonden kunnen worden die met hun eigen auto ouderen van en naar de diverse activiteiten brengen. "De 'markt' is al flink afgeraasd door Tafeltje- Dek-Je en het vervoer van maaltij den voor dagopvang en eettafelpro jecten", aldus de nota. De stichting Ouderenwerk noemt het inzetten van beroepsvervoer een mogelijkheid die te realiseren is. Wel zijn er relatief hoge kosten mee gemoeid. 'Ouderenwerk' denkt dat aanschaf van een derde Sterbus uiteindelijk de beste oplossings is. Aankleden Die mening wordt gedeeld door de voorzitter van de stichting Sterbus, D. de Roode. "De Sterbus doet wel wat meer dan alleen vervoeren. De ouderen die abonnee zijn, kunnen soms weinig meer. Onze vrijwilli gers kleden de mensen wel eens aan voor ze met de bus meekunnen. Ik zie het beroepschauffeur nog niet zo snel iemand in de kleren hijsen, voordat-ie hem meeneemt". De Roode denkt dat door de Ster bus de meest efficiënte manier van vervoer kan worden opgezet. "De overheid steekt geld in dit vervoer, ik vind dus dat het zo goed mogelijk geregeld moet worden voor zo wei nig mogelijk geld. Als beroepsver voerders het goedkoper kunnen, moeten die het doen. Ik denk echter dat de Sterbus het met alle vrijwilli gers prima aankan". De organisatie ligt klaar, de kosten worden niet bo venmatig hoger door de aanschaf van een derde bus". Wijkgericht Volgens De Roode zitten er aan de aanschaf van een derde auto ook voor de stichting voordelen. "We kunnen wijkgerichter gaan rijden. We hoeven niet meer door de stad te crossen. De nieuwe bus, een kleiner model, kunnen we juist in de bin nenstad inzetten. Het is nogal eens moeilijk manoeuvreren in het cen trum van de stad en we beschikken niet over allemaal beroepschauf feurs. We zullen dus minder schade rijden". Het vervoer van ouderen i verschillende projecten is vijf jaar geleden zo'n beetje de redding geweest voor de stichting Sterbus. "Die projecten kwamen voor ons uit de hemel vallen", zegt De Roode. "De kosten werden steeds hoger, daarom moest de abonnementsprijs omhoog, daardoor kregen we weer minder abonnées. Kortom, we wa ren in een spiraal terecht geko- Inmiddels maken de Sterbussen tussen de 130 en 160 ritten per week voor ongeveer 125 mensen. De orga nisatie draait met ongeveer 30 vrij willigers. "Het vinden 1 is een blijvende zorg. We kunnen momenteel iemand gebruiken op de administratie. Ook proberen we via de NZH oud-chauffeurs te vin den, die het leuk vinden om nog een ochtend of middag in de week te rij den". Toch denkt De Roode dat de stichting voldoende vrijwilligers kan vinden om ook een derde bus te laten rijden. Hij denkt ook dat de gemeente de aanschaf van een nieu we auto zal steunen. "De gemeente ziet ook wel dat er aan de uitbrei ding van projecten als Zijloever een vervoersproblematiek vastzit en dat die moet worden opgelost". LEIDEN - Er LEIDEN - De mededeling van de Leidse PvdA-fractievoor- zitter De Vreeze over het af wijzen van de dure ondertun neling van het Stationsplein sloeg in als een bom. Nadat de discussie een half jaar had voortgesudderd, kwam de klap hard aan. In een paar zin nen werd de positie van PvdA-wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening, verkeer en milieubeheer) bij na onhoudbaar, werd het imago van de gemeente Lei den beschadigd en toonde de PvdA uitermate weinig res pect te hebben 'voor de andere politieke partijen. door Henny van Egmond Dat een partij verandert van standpunt, is geen novum in de Nederlandse politiek. Zelfs in de Leidse gemeenteraad gebeurt dat regelmatig. Maar als zoiets plaats heeft, handelt een partij meestal uiterst omzichtig. En dat valt de PvdA in dit geval zeker niet te verwijten. De weerstand binnen de partij tegen de tunnel bij het station die miljoenen guldens kost, dateert al van een jaar terug. Een enkel frac tielid had bedenkingen tegen de hoge kosten. De vrees was dat de gemeente geen geld meer zou hebben voor kinderopvang, be jaardenzorg, rioleringen en der gelijke. Zaken die hoog in het so ciaaldemocratische vaandel staan of onontkoombaar zijn (riolerin gen). Maar tijdens de discussie in verschillende raadscommissies, die voor de zomervakantie werd gevoerd, was er van enige aarze ling bij de PvdA niets te merken. Integendeel, alleen een tunnel bood voldoende soelaas voor het onveilige Stationsplein, daarover was iedereen het eens. De over grote meerderheid van de PvdA- fractie was op dat moment ook bereid fors in de buidel te tasten. Naar aanleiding van de discus sies gaven de verschillende com missies Van der Molen opdracht de plannen verder uit te werken en een principe-overeenkomst te sluiten met AZL, NS en NZH. Dat van een sigarendoosje, antwoord de De Vreeze. Onzin, hij had - zo bleek nog geen half uur later - gewoon de beschikking over een geheime notitie van zijn wethouder Van der Molen, waarin de twintig mil joen werd genoemd. En die infor matie was domweg niet aan alle partijen verstrekt. Alleen de col legepartners PvdA, WD en Groen Links mochten van deze cijfers kennis nemen, zij het soms in aangepaste vorm. Want sommi ge raadsleden van de andere par tijen kregen slechts één of twee pagina's van de notitie. Alsof de verwarring nog niet groot genoeg Naar verluidt hebben de wet houders Bordewijk en Van der Molen ook nog gedreigd op te stappen. De eerste als de tunnel wel zou doorgaan, de ander als de tunnel werd geschrapt. Het is te kenend voor de manier waarop in de fractie is gediscussieerd. Van der Molen heeft haar dreigement overigens uiteindelijk niet uitge voerd. voordat ze weer een project opzet ten in Leiden. Bovendien heeft de PvdA geen enkele poging gedaan de andere fracties te betrekken bij de be sluitvorming over dit voor Leiden zo belangrijke plan. Integendeel, de geheime notitie vol interessan te informatie belandde alleen bij de collegepartijen. In een beslo ten fractievergadering nam de PvdA de beslissing het tunnel plan te schrappen en zorgde er voor dat ook de eigen wethouders dat standpunt Belachelijk Zonder tunnel blijft het Stationsplein gevaatlijk voor voetgangers en fietsers. convenant moest vanavond in de commissie ruimtelijke ordening aan de orde komen. Maar binnen de PvdA groeide de weerstand. Het AZL deed moei lijk. Werd er van het ziekenhuis een bijdrage van tenminste vier miljoen gulden verwacht - afkom stig uit de verkoop van AZL- grond voor woningbouw - het bleef bij maximaal een miljoen. Bovendien beseften steeds meer sociaaldemocraten dat twintig miljoen voor een stations plein. de komende jaren het schrappen van andere plannen zou betekenen. Geen extra of minder extra geld voor kinderop vang. bejaardenzorg, rioleringen en dergelijke, dat schrikbeeld werd steeds reëler. Het vertrek van vice-fractievoorzitter Beijen uit de gemeenteraad, groot voor stander van de tunnel, heeft wel licht ook meegespeeld bij de om- Al deze discussies, die vooral in de wandelgangen werden ge voerd. leidden uiteindelijk tot een machtstrijd tussen enerzijds Van der Molen en anderszijds de wet houders Van Dongen (de beoogd lijsttrekker) en Bordewijk, die maandag door de fractie werd uit gevochten. De fractie besloot uit eindelijk ten faveure van de te genstanders van de tunnel en Van der Molen en haar medestanders moesten bakzeil halen. In alle verwarring handelde de PvdA uiterst klungelig met als ge volg de knallende ruzie met alle andere partijen in de gemeente raad. In het vuur van de discussie deed fractieleider De Vreeze al lerlei uitspraken die hem slechts verder in de problemen brachten. Want hoe wist de PvdA dat er twintig miljoen door de gemeente moest worden betaald aan de tun nel? Uitgerekend op de achterkant Hoe de PvdA met haar eigen wet houder Van der Molen om springt, is allereerst haar zaak. Natuurlijk, dat een partij een wet- houdèr zoveel politieke en ambte lijke energie laat verspillen, is be treurenswaardig. Dat een partij haar eigen wethouder belachelijk maakt, omdat ze een half jaar voor Piet Snot heeft zitten onder handelen, is ook vooral een zaak van de PvdA zelf. Het is tijd voor een politieke discussie als het handelen van de PvdA leidt tot beschadiging van het beeld van de gemeente Lei den. En dat is het resultaat van het handelen van de socialisten. Want tot op de dag van vandaag weet projectontwikkelaar Mabon nog niets over de standpuntswij ziging. Mabon heeft enkele ton nen in dit project gestoken, voor een groot deel weggegooid geld. Dit soort bedrijven zal zich nog wel eens achter de oren krabben Verbijsterend Daarmee zorgde de PvdA direct voor een wijziging van het stand punt van het college waarin de partij een overwicht heeft. Dat de andere wethouders en de rest van de gemeenteraad een en ander uit de mond van De Vreeze moeten horen tijdens de algemene be schouwingen over de begroting is ronduit verbijsterd en in strijd met alle democratische spelre gels. De raad heeft het college met een boodschap weggestuurd. Als een wethouder uit het college die boodschap niet wil of kan doen, behoort die wethouder dat in allereerste instantie aan de raad te vertellen. En niet aan één fractie: of het nu de grootste is of niet. Wethouders moeten samen werken, de politiek moet uit de fractiekamers worden gehaald, de politieke discussie hoort in de gemeenteraad thuis, het wantrou wen moet weg, de cultuur moet veranderen. Het zijn van die mooie kreten die de laatste maan den keer op keer werden ge slaakt. PvdA-wethouder Borde wijk trok de cultuurverande- nngskar, de PvdA-fractie had er bij monde van haar leider De Vreeze veel mooie woorden voor over. Zelfs bij de oppositiepartij en die jarenlang van allerlei we zenlijke informatie verstoken ble ven, gloorde hoop. De PvdA leek de macht te willen delen. Klaarblijkelijk alleen als het over onbelangrijke zaken gaat. bij Woningbouw- vereniging Leiden (WBL) geen frau de gepleegd. Directeur Mulder en voorzitter Van der Helm van de WBL hebben dit uit informele bron nen van het ministerie van volks huisvesting. ruimtelijke ordening en milieubeheer vernomen. Het de finitieve rapport van het onderzoek dat dit ministerie in september in stelde, wordt over een of twee we ken verwacht. Zowel Mulder als Van der Helm zeggen blij te zijn dat er sprake is ge weest van 'loos alarm'. Het ministe rie begon het onderzoek na een ano nieme brief, die behalve aan het mi nisterie ook aan deze krant werd ge stuurd. Daarin werden twee werk nemers van de woningbouwvereni ging beschuldigd van malversaties. De twee zouden 'foute relaties' met aannemers hebben. Zij werden beschuldigd van het aannemen van geld en verschillende 'verschrijvin gen' hebben gedaan. Hiermee zou het tweetal enkele honderdduizen den guldens in eigen zak hebben ge stoken. Naar aanleiding van de ano nieme brief begon het ministerie in september met het onderzoek. Volgens Van der Helm, die drie weken geleden Van Rij opvolgde als voorzitter, is de uitkomst een he le opluchting voor de vereniging. "Het haalt de druk weg bij het per soneel van de WBL. De mensen hier waren van het onderzoek toch wel geschrokken", aldus Van der Helm. Bovendien meent Van der Helm dat via de anonieme brieven wel heel hard op de man is gespeeld en daar om de opluchting des te groter was. Hij benadrukt dat het in dit geval om heel gevoelige zaken gaat. "Bij een woningbouwvereniging is niets zo kwetsbaar als relaties met de bouwwereld. De verdenking dat er steekpeningen zijn aangenomen, rust al heel snel op je. Het zo ook heel makkelijk om met modder te gooien en mensen valselijk te be schuldigen". LEIDEN - Twee tot nu toe onbe kende mannen hebben gistermid dag illegaal gecollecteerd in de Me renwijk. De mannen belden aan bij woningen en vroegen geld voor de brandwondentichting. Bewoners van de Heivlinder vertrouwden de zaak niet en belden de politie. Toen agenten arriveerden, troffen ze nie mand aan. Onderzoek wees uit dat sinds dinsdagavond een collecte bus wordt vermist uit het buurthuis Groenoord aan de Pasteurtraat. De politie verwacht dat de pseudo-col- lectanten deze bus gisteren hebben gebruikt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LÉ"m"FN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13