VAN DER PLAS AUTO-HOME B.V. MÖHet Motorhuis Wie niet belegtverliest in Brazilië Montego Estate ondergewaardeerde prijsbreker BMW brengt autokosten na 'Oort' op floppy voor Leic'en 'AMiOl Pontiac ziet Europees brood in ruimtewagens HÉT AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 Ziet er best aanlokkelijk uit, kost niet buitensporig veel, heeft inte ressante techniek onder de kap en verstouwt het nodige. Ziedaar een stationwagen die niettemin als 'niet ontdekt' beschouwd mag worden. Hoe dat komt is niet duidelijk. Want na een poos met de Montego Estate 2.0 DL Turbo te hebben gereden, blijft er een meer dan aangename herinnering achter. Allereerst de vormgeving. Die ziet er op zijn minst on-alledaags uit en is zeker voor een stationwagen min of meer deftig te noemen. Een laag gehouden taille-lijn, keurige niet te hoge opbouw, mooi getint glas, sierlijke dakrails en vooral zo dun mogelijke stijlen. Door de zo ver mogelijk doorgetrokken daklijn onTstaat er een laadruimte voor, je zou haast zeggen 'bulkgoed'. De lange Montego is ook als 7-per- soons busje te gebruiken, omdat er onder de netjes beklede laadvloer nog een extra kinderbankje schuilt. Het is even een gedoe met het vinyl rolluik datje weg moet halen en het zekeren van het leuninkje, maar dan zit het grut toch. En het blijkt dat ze daar het liefst zitten. Lekker achteruit kijken en gekke bekken trekken naar achteropkomend volk. Om de laadruimte ten volle te be nutten is de goed zittende voorbank geheel op te klappen. Dan ontstaat er een oppervlakte van 169x92x89 en blijkt deze auto echt niet gigan tisch veel kleiner dan de 'grote jon gens'. In lengte en breedte scheelt het veelal niet meer dan 10 cm. En zou je daar voor het bedrag van 37 mille over vallen? Ook als je kijkt naar de prestaties mag je tevreden zijn. De Perkins di rect ingespoten dieselmotor van 1994 cm3 blaast met zijn 81 pk een behoorlijke partij mee. Dan moet de AUTOBEDRUFVAN DER PLAS BV, AMBACHTSWEG 14, 2222AL KATWUK,TEL.:01718-26161. (^roenen^ LEIOEN De lange Montego Estate i soons busje. motor wel eerst behoorlijk op tem peratuur zijn, anders is het een gro te lawaaischopper. De door Honda gemaakte 5-bak schakelt soepel; voor een beetje vlot inhalen moet er wel regelmatig een tandje terug ge kozen worden. Wie niet continu de top van ongeveer 160 km/u neerzet haalt bij doorsnee gebruik een ge middelde van 1:16. De Rover ziet er van binnen heel behoorlijk uit, geen dashboard waar de luxe vanaf straalt en geen extra snufjes als een toerenteller, verstelbaar stuur of elektrisch te stellen spiegels. Daar is heel best i het tevoorschijn toveren i mee te leven en de stoelen zitten pri ma. Als het flink giet of heeft gego ten, komt er bij het openen van de deuren een flinke plens water om laag zeilen. Niet leuk als je dan net instapt. Of de bekleding of je kleren zijn dan nat. Een ingelaten dakgoot je kan dat verhelpen. Op de weg gedraagt de Montego zich voor het merendeel gemakke lijk, geen rare kuren, tokkelt lekker voort als je niet te veel in de toeren klimt en heeft door zijn betrekkelijk simpele onderstel een voorspelbaar weggedrag. Onderstuurd en tame lijk zacht afgeveerd zijn twee eigen schappen waar je wel aan went. Het tamelijk zware sturen bij tijd en wij le komt voor verbetering in aanmer king. Het in vele jaren opgebouwde Britse imago is in de laatste decen nia flink afgebrokkeld. Zo ook de puur Engelse merken, alleen Jagu ar en Rolls Royce resteren nog. Mo gelijk dat Rover onder invloed van Honda nu een betere tijd voor zich heeft. Dat het positieve daarvan ook af moge stralen naar deze Montego Estate is te wensen. Hij verdient het zondermeer. SIEM LEEUWENKAMP BMW heeft een handzame floppy beschikbaar voor mensen die graag alles willen weten over de autokos ten nadat de Fiscale plannen onder de naam 'Oort' op 1 januari 1990 van kracht worden. Als alles doorgaat dan vervalt het reiskostenforfait, worden de eerste 10 kilometer naar het werk privé-kilometers en is 44 ct/km fiscaal het maximum aan reiskostenvergoeding. Om nu in de talrijke mogelijkhe den van kosten voor de werkgever en werknemer enigszins inzicht te krijgen, kan er met de BMW-floppy gewerkt worden. Na het intoetsen op de PC van ondermeer de catalo gusprijs, uiteraard van een BMW- model, de te verrijden zakelijke en privé-kilometers, het IB-tarief en de diverse vergoedingen per kilome ter, is al veel bekend voor het reken model. Door middel van een staatje per prijscategorie verstrekt de ANWB de eigenlijke km-kosten. Men kiest de soort brandstof, het aantal deuren en dan kan er een keus uit een aantal BMW-modellen gemaakt worden om het rekenwerk op los te laten. Zo rolt er bij de eenvoudigste BMW 316i die 48.000 km in twee jaar rijdt al by na zeven dubbeltjes per kilometer aan kosten uit. Iemand die af en toe de auto voor zakelijk verkeer gebruikt en verder alleen voor het woon-werkverkeer en in een hoog IB tarief valt zou het beste aan zijn baas kunnen vragen een au to te leasen. Dat kost ruim 6200 gul den per jaar, koopje de auto zelf dan ben je minus vergoedingen 11 mille kwijt. Schaft de baas de BMW aan voor de werknemer dan kost hem dat bijna 13 mille. Alles wordt keurig in een staatje op het PC-scherm ingevuld en elke verandering in de basisgegevens geeft binnen een tel een nieuw 'kos tenplaatje'. Het geheel is op de prin ter af te drukken om zo nog eens rustig de diverse mogelijkheden naast elkaar te lezen. De floppy ver meldt verder na het intikken van de eigen postcode in welke plaatsen de dealers in de buurt zitten. Na het aangeven van een keuze staan er op het scherm alle relevante gegevens van de gekozen dealer. Het ligt voor de hand dat spoedig vele impor teurs deze floppy-service zullen vol gen. Er is ook een apart lease-pro gramma en daarin staat voor de 316i een maandelijks bedrag van bijna 1100 gulden bij een 3-jaars contract. Wie het heel luxe wil doen neemt een BMW 750i AL. Die kost onder gelijkwaardige condities 'slechts' 6700 gulden per maand om die te leasen. Per kilometer komt dat op 187 ct en voor de simpele auto uit de 3-serie op 32 ct. Let wel: beide ex clusief brandstof. Aardig cijferma teriaal als je dat zo van een merk bij een ziet. Autorijden is gewoon niet goedkoop, een kleine 600 gulden per maand kost het al gauw, hoe je ook rekent. TREFPUNT VOOR AUTOLIEFHEBBERS Al 20 jaar een dijk van een dealer »7aV7*Tal»3 »3 H bmw iiL IILLL JlUlI ÜJ MAAKT RUDEN GEWEIDIG. AUTOBEDRIJF ROB GORR 5 BV HOGE RIJNDIJK 278. 23M AL LEIDEN IEL 071 896000 Off. Rover dealer Leiderdorp e.o. Touwbaan 2 Leiderdorp. Tel. 071-899275. Vrijdagavond koopavond DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 Het verkoopsucces van zogenoem de ruimte-auto's is in Amerika er- norm. Je kunt nog niet zeggen dat het straatbeeld wordt bepaald door dit soort voertuigen, maar het is dui delijk dat de Amerikaan het luxe ze- venpersoonsbusje, dat tevens een bestelauto is, met open armen heeft ontvangen. De trend is vrij nieuw. General Motors houdt het erop dat de ruimte-auto een Amerkikaans idee is, dat werd nagevolgd door de Japanners en de Europeanen. Hoe dan ook, in Nederland kwam eerst de Mitsubishi Space Wagon, later gevolgd door de grotere Ren ault Espace. Met de laatste is de Amerikaanse aanpak het beste te vergelijken. Amerika houdt van wat groter en vooral van wat luxer. De verkopen van deze auto's bereiken in Europa (nog) geen grote aantal len, maar de Amerikaanse autopro ducenten zijn er van overtuigd dat de vonk spoedig zal overslaan en dat de trend ook hier razend popu lair zal worden. Vandaar dat GM op de autoshow van Frankfurt met een opmerkelijke nieuwkomer voor het Europese publiek kwam, de Pon tiac Trans Sport. Eerder dit jaar waren wij in de ge legenheid deze ruimtewagen uit te proberen op de testcircuits van Ge neral Motors in Detroit in Michigan. Daarbij bleek eens te meer dat de Amerikaanse snit anders is dan de Europese. De Pontiac Trans Sport heeft bijvoorbeeld standaard een drietraps automaat en ariconditio- ning. Maar dat is al gauw de Ameri kaanse way of life. De Trans Sport heeft - met enige fantasie - het idee van de Renault Espace, maar dat idee is dan ook gebaseerd op een ex perimenteel conceptvoertuig, dat het licht zag in 1986. Het model kreeg meteen de Design Award van de Indrustrial Design Society of America. V-6 injectie De wagen welke wij bereden, was uitgevoerd met een V-6 benzine in jectiemotor van 3,1 liter. Maar het is niet uitgesloten dat in Nederland bovendien een model op de markt komt met een 2,2 liter viercilinder plus handgeschakelde versnellings bak. Volgens GM is het Nederland se publiek nogal gecharmeerd van viercilinders. Over de prijs is nog niet veel meer bekend dan dat GM de auto hoopt te kunnen aanbieden onder de zestig mille. De carosserie is vervaardigd uit wat men heeft omschreven als 'ver sterkte composietmaterialen'. Na vraag leerde dat dit geen kunststof is maar een 'legering van diverse materialen'. Het geheim van de smid kennelijk. De koets is 'ge lijmd' op een onderbouw van roest- werend gegalvaniseerd staal. De zescilinder injectiemotor pro duceert vrijwel geen geluid. Zoals bij zo veel Amerikaanse auto's is grote nadruk gelegd op het comfort. Snel opschieten mag in de VS niet, dus waarom zou je het lange verblijf in een auto niet zo aangenaam mo gelijk maken? Dat gebeurt dan met een soepele automatische versnel lingsbak, elektrisch bedienbare rui ten, airco, elektrisch te verstellen bestuurdersstoel en speciale ramen, welke 60 procent van de zonnestra len tegenhouden. Niettemin heeft de wagen een groot ruitoppervlak. De zon- en warmtewerende wer king werd verkregen dank zij de toepassing van 'sungate' een nieu we isolatietechnologie in combina tie met gelaagd glas. Voorwielaandrijving De Pontiac Trans Sport heeft voor wielaandrijving en de ophanging van de voortrein is van het bekende McPherson-type. Achter is de op hanging semie-onafhankelijk met een U-vormige torsie-ias. Uiteraard heeft de wagen voor schijfremmen. Achter heeft men trommelremmen gebruikt. De brandstoftank is ge maakt van onscheurbaar polyethi- leen. Er is een variabele zetelverdeling toegepast, waarbij standaard twee De Pontiac Trans Sport, op de testterreinen van GM bij Detroit, zal iets minder dan 60 mille gaan kosten. (foto GPD) kuipstoelen voorin en drie losse tweede en derde rij stoelen kunnen de rugleuningen in tafeltjes veran- stoelen op de tweede ry zijn ge- worden platgelegd, zodat hun ach- deren. General Motors denkt de wa- plaatst. Als optie kan men kiezen uit terzijde een laadvloer vormt. Bo- gen rond februari van het volgend opstellingen 2+2+2 of 2+3+2. De vendien kunnen de achterstoelen jaar in de verkoop te hebben, voorstoelen zijn neerklapbaar en de zodanig worden dichtgeklapt, dat NOL VAN BENNEKOM ECONOMIE RIO DE JANEIRO - De directeur van het reisbureau heeft zijn perso neel opdracht gegeven bestellingen na twaalf uur 's nachts op de bus te doen. Dank zij de inflatie levert hem dat een korting van meer dan een procent op. De verffabriek in Sao Paulo krijgt onmiddellijk een sein tje van de bank wanneer een klant heeft betaald. Het geld kan dan de zelfde dag nog worden belegd. Een trage reactie betekent ruim een pro cent minder inkomsten. door Ineke Holtwijk Leven met duizend procent infla tie betekent goochelen, gokken, re kenen en bovenal snel reageren. Na Bolivia, Peru en Argentinië wordt ook Brazilië al enige tijd geterrori seerd door hyperinflatie. In septem ber bedroeg de geldontwaarding 35 procent, in oktober 38 procent. Voor deze maand, de maand van de presidentsverkiezingen, wordt 50 procent voorspeld. De kandidaten beloven om het hardst dat zij een eind zullen maken aan deze 'gesel des volks'. De vakbonden berekenden dat werknemers de afgelopen maand eenzesde van hun koopkracht ver loren. Ambtenaren legden enkele weken geleden het werk neer om dat zij tweemaal per maand willen worden uitbetaald. En de eerste keer voor de vijfde van de maand, want de meeste prijzen worden de tweede week aangepast aan de in flatie van de maand ervoor. Aan het begin van elke maand staan in de winkels dan ook lange rijen en zijn de schappen in de su permarkt leeggekocht. Zelden wer den meer geluidsinstallaties, koel Lood in veevoer komt van drogerij LEEUWARDEN/UTRECHT (ANP) Het lood in het krachtvoer voor koeien, waardoor van koeien in Groningen en Friesland loodvergif- tiging hebben opgelopen, is ont staan door een gedroogde grond stof, afkomstig van drogerij Mark nesse in Dronten. De eiwitrijke grondstof, die in de branche wordt aangeduid met 'protabrok', is opge bouwd uit onder meer maïs- en hop- afval en uit 'diverse stoffen uit huis houdens', aldus de regionale milieu-inspecteur drs. Bakker. Het lood is 'op niet-natuurlijke wijze' terechtgekomen in een ge droogd maisbijprodukt, dat in okto ber als grondstof voor veevoer van Slump is aangevoerd. De concen tratie is erg hoog: in monsters ko men waarden voor tot 40.000 keer de maximaal toelaatbare norm van 0,05 milligram per kilogram voer. Het Landbouwschap heeft melk veehouders die zich ongerust ma ken over hun eigen gezondheid na de vaststelling van loodvergiftiging bij hun melkkoeien, het advies ge geven naar hun huisarts te gaan en om een bloedonderzoek te vragen. Nogal wat boeren vragen zich af wat de gevolgen voor hun gezondheid zijn, omdat zij de melk van hun ei gen dieren hebben gedronken. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid voor Friesland zegt dat de loodvergiftiging geen ri sico's veroorzaakt voor de mens. Volgens inspecteur K. Duiker uit Leeuwarden is er geen reden tot on gerustheid. gêne uit de doeken hoe zij hun geld beleggen. Wie meer dan 5000 gul den moet vrijwaren van inflatie kan het best dollars of goud kopen, advi seren de meesten. Dollars moetèn op de zwarte markt worden aangeschaft. De re gering staat toe dat reisbureaus en enkele andere kantoren vreemd geld wisselen. De 'black' zoals deze dollarkoers wordt genoemd, be draagt meer dan het dubbele van de officiële koers van de Centrale Bank, die bedrijven voor im- en ex porten gebruiken. De kranten ver melden dagelijks op de voorpagina de koers van de black en 's avonds komt de nieuwslezer van het televi siejournaal met de laatste cijfers. In dezelfde rubrieken kunnen de Brazilianen ook de omrekenvoet van die dag terugvinden voor dè BTN, de UPC, de MVR en nog enke le vreemd uitziende afkortingen. Uit angst voor de 'dollarisatie' van de economie, zoals in Bolivia of Peru is gebeurd, introduceerde de regering speciale rekeneenheden voor salaris, belasting, sociale las ten, huur en andere transacties. Over de precieze oorzaken van de inflatie in Brazilië verschillen de economen van mening. De psychia ter Jeremias Ferras Fontes uit Rio de Janeiro gelooft dat hyperinflatie, waar Brazilië nu tegenaan hangt, een puur psychologisch proces is. Een bekende columnist beschreef deze maand hoe paniek hem over viel toen hij opeens ontdekte dat zijn pakje sigaretten fiks duurder was geworden en vervolgens bij het wisselkantoor geen dollar meer te krijgen was. "Ik sprong in de auto en reed naar een winkelcentrum. Maar er was geen sprake van pa niek. Er was geen koopwoede en er werden zelfs nog creditcards geac cepteerd. Brazilianen leren met hyperinflatie te leven kasten en air-conditioners ver kocht. Kopen (snel en veel) is een van de manieren waarop veel Brazi lianen zich wapenen tegen de infla tie. Winkeliers en restauranthouders worden tot wanhoop gedreven om dat steeds meer klanten met che ques betalen. Zelfs dagelijkse klei ne boodschappen worden nu op pa pier afgerekend. Voor de midden standers betekent dat een verlies van al gauw twee tot drie procent omdat zij hun geld enkele dagen la ter zien. De creditcard is helemaal uit den boze. Daar laat de betaling al dertig tot veertig dagen op zich wachten. Supermarkten hebben er een hand je van de kaart te weigeren ook al hebben ze een lidmaatschapsplaat je op de deur. De computerwinkels leggen zonder blikken of blozen een twintig tot dertig procent op de prijs als de klant met plastic wenst te be talen. Op dagen dat het slecht gaat met de cruzado kan de 'boete' oplo pen tot veertig procent. Barometer Voor een ondernemer zijn snelheid en efficiëntie voorwaarden om te overleven. Dilson Ferreira, direc teur van de verffabriek Wanda in Sao Paulo, is de helft van zijn tijd kwijt met kostenbewaking en prijs beleid. "Als grondstoffen duurder worden en ik reageer een paar da gen te laat, kan dat betekenen dat de winstmarge van een hele maand weg is", zegt hij. In zijn kantoor heeft de verffabri- kant een geavanceerd computersys teem dat hem niet alleen op de hoogte houdt van de laatste prijs ontwikkelingen in de petrochemi sche industrie en de gevolgen meteen doorrekent voor zijn pro- dukt, maar ook van het saldo op de bank. Betalingen worden onmid dellijk omgezet in beleggingen. Want wie niet belegt, verliest. Moeilijker in te schatten is het re geringsbeleid. De multinational Shell heeft in de hoofdstad Brasilia acht mensen geïnstalleerd die voortdurend contact onderhouden met regeringsfunctionarissen en politici. Zij fungeren als barometer voor de politieke stemming en moe ten aan de bel trekken als er een prijsbevriezing of andere ingrijpen de maatregel dreigen. Wie enig kapitaal heeft kan met handig beleggen letterlijk slapend rijk worden. Want de populairste beleggingsvorm heet 'overnight', een deposito dat minimaal een nacht duurt. De 'overnight' leverde de spaarder vorige maand bijna veertig procent rente op. Met aftrek van de inflatie is dat nog altijd ruim vier procent per maand. De banken beleven gouden tij den. Zelden kregen zij meer kapi taal in deposito. Dagelijks gaat er zeventig miljard dollar om in de In de rij voor de Braziliaanse bank: beleggen is immers beter dan sparen. (foto GPD) overnights. Maar er zijn meer moge- u met uw geld'. Iedere week doen lijkheden. Een van de populairste daarin vier prominenten, van za- rubrieken in de kwaliteitskrant kenlui tot advocaten, van ambtena- 'Folha de Sao Paulo' heet 'wat doet ren tot galeriehouders, zonder enige

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11