'Verkiezingen Nicaragua gaan door' Stadswacht zorgt voor veiliger binnenstad Treintaxi 1 februari 1990 van start Referendum in Hongarije over datum presidentsverkiezingen Belgische Raad van State torpedeert abortuswet Ortega: met of zonder bestand Eigen bijdrage bejaardenoord iets gunstiger Duitse inflatie berekend met prijs wortelsap DREAMING OF A WHITE CHRISTMAS Veel belangstelling voor Amsterdams werklozenproject WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 9 MANAGUA (Rtr/DPA/UPI/IPS) De volgend jaar februa ri in Nicaragua te houden parlementsverkiezingen gaan in elk geval door. "Met Contra's of zonder Contra's, met oorlog of zonder oorlog", aldus gisteren de Nicaraguaanse presi dent Ortega in een vraaggesprek voor de Amerikaanse NBC-televisie. RESTAURANT KAPSEIST SAN PEDRO - Wachtend op een grote onderhoudsbeurt in een droogdok in het Californische San Pedro kap seisde gisteren het restaurantschip Princess Louise door nog onbekende oorzaak. Het schip zonk vervolgens on middellijk. De enige 'opvarende', een bewaker, zag kans om het drijvende restaurant nog net op tijd te verlaten (foto AP) Ortega haalde zich het afgelopen weekeinde de woede van president George Bush van de Verenigde Sta ten op de hals met zijn aankondi ging een anderhalfjaar oud bestand met de tegen de Sandinistische re gering strijdende Contra's te willen opzeggen. Volgens hem brengen de Contra's het verkiezingsproces in Nicaragua in gevaar met veelvuldi ge schendingen van het bestand. Ortega zei dat de presidenten Me nem van Argentinië, Arias van Cos ta Rica en Perez van Venezuela heb ben toegezegd te zullen proberen de Amerikaanse regering te overtui gen van de noodzaak de contras te ontwapenen. Ook de Amerikaanse dominee Jesse Jackson is bereid te bemidde len, aldus Ortega. Nicaragua deed een beroep op hem in de Verenigde Staten steun te werven voor de de mobilisatie van de Nicaraguaanse rebellen. De Nicaraguaanse rege ring hoopt dat door de bemiddeling van de zwarte Democratische domi nee de Amerikaanse regering en het Congres duidelijker steun willen geven aan het Middenamerikaanse vredesproces. Shell praat toch over gedragscode voor Zuid-Afrika NUNSPEET (ANP) - De Indus triebond FNV is voorzichtig opti mistisch over de bereidheid van Shell om met de Zuidafrikaanse vakbeweging afspraken te maken over de positie en sociale rechten van de zwarte werknemers van Shell Zuidafrika. De directie van Shell Zuidafrika is na voortdurende weigeringen nu bereid tot een ge sprek over zo'n gedragscode. Dit heeft voorzitter B. van der Weg van de Industriebond FNV gis teren meegedeeld na afloop van een conferentie in Nunspeet met de Zuidafrikaanse Chemical Workers Industrial Union (CWIU). Bij Philips en Unilever heeft de bond tot nu toe bot gevangen. Deze multinationals vinden het sociaal beleid een zaak van de vestigingen in Zuidafrika en stellen bovendien dat de gedragscode in Zuidafrika grotendeels wordt nageleefd. "Ik hoop en verwacht dat Philips en Unilever alsnog tot een gesprek be reid zijn". Door dë Industriebond FNV en de CWIU hebben gisteren gezamen lijk richtlijnen opgesteld waaraan de arbeidsverhoudingen bij doch terondernemingen van Nederland se multinationals moeten voldoen. Om het apartheidsregime te doen verdwijnen, verwachten de bonden het meeste effect van totale sanc ties. Maar zolang Nederlandse be drijven in Zuidafrika actief zijn, is een gedragscode onontbeerlijk. DEN HAAG (ANP) - Als een oude re naar een verzorgingshuis gaat, hoeft hij vanaf 1 februari 1990 pas te betalen zodra de kamer hem ter be schikking is gesteld. Nu moet hij nog over de volle maand betalen ook al komt die kamer niet op de eerste van de maand beschikbaar. Dit is één van de veranderingen in de eigen-bijdrageregeling voor be woners van bejaardenoorden, die demissionair minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cul tuur) gisteren heeft aangebracht. De veranderingen zijn bedoeld om de eigen bijdragen van bewoners van bejaardenoorden en die van verpleeghuizen meer gelijk te trek ken. Het is nog altijd zo dat mensen in verpleeghuizen minder hoeven te betalen dan mensen in bejaarden oorden. Het nieuwe Bijdragebesluit be woners van bejaardenoorden legt ook vast dat voor een ziektekosten verzekering hoogstens het bedrag voor de standaardpakketpolis bij de bepaling van de eigen bijdrage wordt vrijgesteld. Dat betekent dat bij het berekenen van de eigen bij drage eerst de prijs voor een stan daardpakketpolis is afgetrokken van het eigen inkomen. Daarnaast zijn er plannen om de eigen bijdragen in bejaardenoorden en verpleeghuizen meer op elkaar af te stemmen. Eén van de mogelijk heden is dan dat in de toekomst de bewoners van bejaardenoorden hun vermogen niet meer hoeven "op te eten". De adviezen, die Brinkman deze zomer hiefover heeft gevraagd, komen binnenkort bij hét ministerie binnen zodat het nieuwe kabinet hierover in de loop van volgend jaar kan besluiten. De Nicaraguanen hebben Jack son ook gevraagd te bekijken of de humanitaire steun die aan de Con tra's is toegezegd, kan worden uit gekeerd aan de Verenigde Naties of aan de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS). Beide organisaties dragen zorg voor de ontmanteling van de contra's, zoals de Midden amerikaanse presidenten die begin augustus in het Hondurese Tela overeenkwamen. Ortega liet doorschemeren dat hij het bestand niet zal opzeggen in dien de VS bereidheid tonen mee te werken aan ontwapening van de Contra's. "In dat geval zal ik een flexibel besluit nemen", aldus Orte ga. Van de zijde van de Amerikaanse regering werd maandag gesugge reerd dat de in Nicaragua aan de macht zijnde Sandinisten zelf een aantal regeringssoldaten om het le ven hebben laten brengen om een crisissfeer te scheppen. Witte Huis- woordvoerder Fitzwater zei dat de Sandinisten moeten ophouden zich als Contra's te verkleden en ande ren moord en doodslag in de schoe nen te schuiven. Volgens cijfers van de Nicaragu aanse regering zijn in de afgelopen negentien maanden waarin het een zijdige bestand van kracht is ge weest, 736 doden gevallen als ge volg van aanvallen door de Con tra's. H«t Middenamerikaanse vre desplan stelt dat de demobilisatie van de contra's voor 8 december een feit moet zijn. Volgens Ortega is het alleen in dat geval mogelijk de ver kiezingen van februari in vrede te laten verlopen. BUDAPEST (AFP/DPA) - Het Hon gaarse parlement heeft gisteren met grote meerderheid besloten om op 26 november een referendum te houden over de datum van de presi dentsverkiezingen. De kiezers moe ten zich uitspreken over de vraag of een nieuwe president voor of na de parlementsverkiezingen moet wor den gekozen. De parlementsverkie zingen staan gepland voor komend voorjaar. De volksraadpleging over de ver kiezingsdatum was een eis van de li berale oppositie. De Bond van Vrije Democraten (SZDSZ) had hiervoor meer dan 200.000 handtekeningen verzameld. De oppositiebeweging wil dat de presidentsverkiezingen pas worden gehouden nadat er een AMSTERDAM - Slechts bewapend met een vriendelijke glimlach wil de pas opgerichte Amsterdamse Stadswacht voor een veiliger bin nenstad zorgen. "De stadswacht wordt het verlengstuk van het openbaar gezag", zegt directeur Ni co van Eijk, "we willen nauw sa menwerken met de gemeentepoli tie." door Weert Schenk De stadswachters krijgen op de politieschool hun opleiding. Begin december gaat daar de zeven weken durende cursus van start. Om die re den is Van Eijk momenteel druk be zig met de werving van stadswach ters onder langdurig werklozen. AIS alles volgens plan verloopt, ver schijnt op 26 januari de eerste lich ting van twintig man op straat. De brigade, gekleed in een koren bloem-blauw uniform met rode kraag, zal groeien tot een sterkte van 250 aan het eind van dit jaar. Daarmee heeft Amsterdam de eer ste grootschalig opgezette Stads wacht van Nederland. Het idee is gepikt van Dordrecht, waar al een soortgelijke dienst be staat met slechts een handjevol mensen. Volgens Van Eijk treffen diverse andere steden voorberei dingen om een stadswacht naar het model van Amsterdam op poten te zetten. De Stadswacht in de hoofdstad krijgt een niet geringe taak. Ze moet de verloedering en verpaupering van de binnenstad tegen gaan en de kleine criminaliteit bestrijden. De nieuwe dienst moet ook optreden UTRECHT/ROTTERDAM (ANP/GPD) Vanaf 1 februari vol gend jaar kunnen treinreizigers in Leiden en de 29 andere gemeenten met een Intercity-station zich voor 5 gulden laten vervoeren van het sta tion naar een willekeurige plaats binnen de gemeente of omgekeerd. De treintaxi is een project van de Nederlandse Spoorwegen, een sa- nieuw parlement is gekozen, om tijd te hebben zich te profileren. De radicale hervormer Pozsgay, naar voren geschoven door de Hongaar se Socialistische Partij, geldt nu als de meest kansrijke van de totaal vijf kandidaten voor het president schap. Dë afgevaardigden besloten dat in geval van directe verkiezing, die op 7 januari plaats heeft. Een even tuele tweede ronde, nodig als de lei dende kandidaat geen absolute meerderheid haalt. In de tweede ronde is een enkelvoudige meerder heid voldoende. Drie weken nadat zij ontstond uit de geliquideerde communistische partij heeft de Hongaarse Socialisti sche Partij nog de grootste moeite menwerkingsverband van 24 taxi bedrijven en de betrokken gemeen ten. Het treintaxi-plan werd in maart van dit jaar gepresenteerd. Toen was het nog de bedoeling dat de eer ste treintaxi al dit najaar zou rijden. Volgens een woordvoerder van NS kostte het project echter veel meer voorbereiding dan was voorzien. met ledenwerving. Tot nu toe heb ben slechts 15.000 van de 720.000 ex- leden van de communistische partij de oversteek naar de HSP gemaakt, aldus Fabry, lid van het leidend co mité van de HSP. De termijn waar op ex-leden zich bij de HSP kunnen aanmelden, is derhalve verlengd tot 31 december. Waarnemers wijten de geringe groei van de HSP aan de afwachten de houding van de bevolking, die nog niet geheel overtuigd is van de oprechte metamorfose van een heersende communistische in een sociaal-democratische partij. Vol gens opiniepeilingen zou slechts 10 tot 20 procent van de kiezers op de HSP stemmen als er nu verkiezin gen zouden zijn gehouden. Het ministerie van verkeer en wa terstaat draagt in het kader van het Structuurschema Verkeer en Ver voer 15 miljoen gulden bij aan de treintaxi. NS betaalt een even groot bedrag. Om het volgens NS in de wereld unieke project kostendek kend te maken zijn 3 miljoen reizi gers per jaar nodig. Uiteindelijk zijn er voorlopig 30 Intercity-steden voor het treintaxi- project geselecteerd: alle provincie hoofdsteden behalve Arnhem en Utrecht en verder een groot aantal plaatsen met een intercity-station. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag doen niet mee. Kaartjes voor de treintaxi zijn al leen te koop aan het NS-loket op vertoon van een geldig treinkaartje. Reizigers die zi'ch thuis willen laten BRUSSEL (AP) t)e Belgische Raad van State heeft gisteren de ontwerp-abortuswet getorpedeerd die in het Belgische parlement mo menteel onderwerp is van felle de batten. Volgens de Raad is het ont werp in strijd met het wetboek van strafrecht en behoeft daarom op een belangrijk onderdeel wijziging. De Raad van State heeft voorge steld de bepaling dat abortus tot 12 weken is toegestaan bij vrouwen die volgens hun arts in een "noodsi tuatie" verkeren, uit het ontwerp te schrappen. Daarmee zou echter de beoogde legalisering van abortus vrijwel teniet worden gedaan. De abortuswetgeving heeft een conflict teweeggebracht in het cen trum-linkse Belgische kabinet. De uitspraak van de Raad van State, die niet bindend is, betekent een overwinning voor de christen-de mocraten van premier Martens, die tegen de legalisering van abortus zijn. De socialisten zijn voor legali sering. De Raad van State is gestruikeld over de term "noodsituatie", omdat het geen juridische term is en niet overeenstemt met "een van de in het strafrecht erkende subjectieve of objectieve rechtvaardigheids gronden". De voorzitter van het Belgische parlement, de christen democraat Swaelen, legde het wets ontwerp vorige week ter beoorde ling voor aan de Raad van State di- ophalen moeten hun trein-taxibiljet derhalve in de voorverkoop aan schaffen. Iemand die gebruik wil maken van deze vorm van vervoer moet er rekening mee houden dat een taxi wacht (maximaal tien mi nuten) op medepassagiers. Trein taxi's rijden vanaf zeven uur 's och tends tot na aankomst van de laatste trein. Bedrijfsbus Het Streekvervoer Nederland gaat ook actief de markt op om bedrijven te interesseren voor besloten ver voer op maat. Bedrijven kunnen dan bij het streekvervoer een bus charteren die de werknemers in hun woonplaats oppikt en afzet bij het werk. reet na de aanvang van de parle- mentsdebatten over de wet. In Belgie worden al sinds 1973 po gingen ondernomen om abortus te legaliseren. Het huidige wetsont werp is al het vijftiende. Op het ogenblik staat op het ondergaan of het uitvoeren van een abortus nog een gevangenisstraf van maximaal tien jaar, maar de laatste jaren zijn geen hoge straffen meer opgelegd. Jaarlijks worden in Belgische zie kenhuizen naar schatting 15.000 als baarmoederoperaties geregistreer de abortussen uitgevoerd. Ver wacht wordt overigens dat het hui dige wetsontwerp door het parle ment zal komen. FRANKFURT (KRF/DPA) - De prijzen van wortelsap, dieet- margarine, tennisrackets en loodvrije benzine, zullen voortaan mede worden gebruikt om de inflatie in West-Duitsland te berekenen. Herenpyjama's, zwart-wit-tv's en filmprojecto ren worden nog nauwelijks ver kocht en spelen daarom geen rol meer bij de vraag hoeveel min der de Duitse consument voor de mark in de loop der jaren kon kopen. Het Westduitse bureau voor de statistiek is namelijk overge gaan op een andere methode om de inflatie (en dus het verlies van koopkracht) te berekenen zo heeft directeur Egon Holder gisteren bekendgemaakt. Het 'mandje' van 751 produkten, dat dient als richtsnoer voor het be rekenen van de prijsstijgingen, is van samenstelling veranderd en aan de tijd aangepast. Ter vervanging van de cassettere corder dient bijvoorbeeld de walkman. Als basis voor de berekenin gen dient voortaan ook januari 1985 in plaats van januari 1980. De nieuwe berekeningsmetho de heeft tot gevolg dat de inflatie iets lager is dan volgens de oude methode: 2,8 procent in plaats van 3,1 procent. moeten verder weten hoe het open baar vervoer in elkaar steekt en wat de toeristische trekpleisters zijn. De geslaagden mogen rekenen op een contract van een half jaar, dat verlengd kan worden met dezelfde periode. In die tijd ontvangen de stadswachters het wettelijk mini mumloon voor 23-jarigen en ouder. "Dat is altijd nog een of tweehon derd gulden meer dan de sociale dienst uitkeert", zegt Van Eijk. "De mensen moeten het vooral zien als een investering in hun toekomst." De stadswachters hebben vol gens hem na hun dienstjaar grote kans op vast werk. "Velen kunnen zo terecht in de beveiligingsbran che, zeker als ze ondertussen ge bruik gemaakt hebben van de gele genheid om het basisdiploma Be veiligingsbeambte te behalen. De Nederlandse Veiligheidsdienst heeft al gezegd er zo'n 125 te kun- De directeur gelooft ook dat de oud-Stadwachters gemakkelijk aan de slag kunnen als huismeester, concierge, trambestuurder of wel licht ook als chauffeur. "We garan deren geen baan. Maar gezien de re acties uit het bedrijfsleven zijn er aanzienlijke mogelijkheden. De eer ste 250 mensen kan ik in elk geval zo kwijt." Van Eijk, die nog naar een be hoorlijk onderkomen voor de Stadswacht zoekt, heeft af en toe een nachtmerrie waarin zijn men sen vanaf de eerste dag van de straat worden gefloten. "Je vraagt je na tuurlijk af hoe het publiek gaat rea geren. Maar ik verwacht dat ze de dienst op prijs stellen." Dan. zelf verzekerd: "De Stadswacht wordt een vast verschijnsel in het Amster damse straatbeeld." BEVERLY HILLS - Een duur kerstgeschenk deze Rolls-Royce Cornice III met een opklapbaar dak. Het prijs kaartje vermeldt een bedrag van 215.000 dollar, ongeveer 450.000 gulden. Rolls-Royce heeft dit model zojuist op (foto AP) de markt gebracht. Nico van Eijk: "De bedoeling is vooral dat er van onze aanwezigheid zo veel preventie uitgaat, dat de mensen dat soort overtredingen niet meer maken". (foto gpd) tegen de parkeeroverlast, waardoor de doorstroming van het openbaar vervoer wordt bevorderd. Daar naast dienen de stadswachters als wandelende vraagbaak. Oude politietaak "Wij nemen een oude politietaak op ons" zegt directeur Van Eijk, "door het stellen van andere prioriteiten komt de gewone agent nauwelijks meer aan dit soort zaken toe. De Stadswacht wil een zekere overlast terugdringen die nu door de politie wordt getolereerd." Zoals de oude diender wandelen de stadswachters de hele dag door de stad en merken wel wat ze tegen komen. Als ze op het verkeerde tijd stip en op de verkeerde plaats een hoop vuilnis aantreffen, melden ze dat via de portofoon aan de meldka mer die vervolgens de stadsreini ging waarschuwt. Als de stadswachter weet wie die troep gemaakt heeft, deelt hij een standje uit. Bij herhaling stuurt hij de reinigingspolitie er op af. Daar over heeft Van Eijk afspraken ge maakt met de Stadsreiniging. Op dezelfde wijze gaa* de Stadswacht 'projectmatig' optreden tegen fout- parkeerders. "De bedoeling is vooral dat er van onze aanwezigheid zoveel preventie uitgaat, dat de mensen dat soort overtredingen niet meer maken", zegt Van Eijk. Dat geldt ook zeker voor de zwaardere vergrijpen. De Stadswachters zullen goed let ten op boefjes die auto's kraken, tasjes roven of zich anderszins cri mineel gedragen. "Als ze zo'n per soon op heterdaad betrappen, wordt geprobeerd die staande te houden", zegt Van Eijk, "dat mag iedere burger doen." Er is nog niet duidelijk afgesproken in welke ge vallen de politie de dader komt op halen. In het eerste jaar is de Stadswacht alleen overdag op pad, behalve in het weekeinde. Van Eijk hoopt dat het op den duur mogelijk wordt om ook 's avonds en 's nachts te pa trouilleren, waarbij de Stadswacht als een soort bewakingsdienst ope reert. "We houden dan toezicht om ver nieling, beschadiging en inbraak te voorkomen. Daardoor kunnen bij voorbeeld de rolluiken uit de Kal- verstraat weg, waardoor het weer aantrekkelijk wordt om daar na sluitingstijd etalages te bekijken." Goed humeur Voor de functie van Stadswachter bestaat al een redelijke belangstel ling. Op de eerste advertenties zijn ongeveer 200 reacties binnengeko men. Van Eijk streeft er naar even veel mannen als vrouwen aan te ne men. Het kwart van personeel zal bestaan van mensen uit etnische minderheden. Aan de kandidaten wordt als ei sen gesteld dat ze tussen de 21 en ongeveer 40 jaar oud zijn, geen straf blad hebben, tenminste drie jaar in geschreven staan bij het Geweste lijk Arbeidsbureau en een opleiding hebben genoten op het niveau van lboc of mavo. Het bezit van diplo ma's strekt tot aanbeveling, evenals enige talenkennis en een goed hu meur: "Stadswachters moeten van mensen houden". Op de opleiding op de politie school, die leidt tot het certificaat Stadswacht, wordt een training ge geven om zowel fysiek als mentaal weerbaarder te worden. Een ander onderdeel is rechts- en wetskennis. Ook wordt de kandidaten bijge bracht hoe de stad functioneert. Ze Proef met meidenbus in Emmen EMMEN (GPD) De gemeente Emmen gaat op korte termijn praten met de streekvervoersmaatschappij in Drenthe, de DVM, om na te gaan of er mogelijkheden zijn om in de weekeinden een zogeheten 'meidenbus' te laten rijden. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen en meisjes zich steeds onveiliger voelen op weg van en terug naar huis. Welke vorm de Emmer meidenbus gaat krijgen, is nog niet duidelijk. Gedacht wordt aan een soort buurtbelbus. In ieder geval moeten vrou wen en meisjes in de hele gemeente profijt kunnen hebben van de nieu we vervoersmogelijkheid. Niet alleen de woonwijken, ook de buiten- dorpen, aldus wethouder Reuver van emancipatiezaken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9