RSV betaalt rijk 400 miljoen terug 'Slimme' betaalkaart lijkt alleen maar gratis HAAL GRATIS* TRENDHOPPER IN JE HUIS! Veel Russen werkloos door perestrojka Parade-paardje Jaguar vogelvrij De Korte: HSA blijft voor rijk Nederlands bedrijf 'Granaria misleidde 'wijze mannen' bij schade-claim' Vandaag begint in Woerden een proef met chipcard WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 LONDEN (AP/KRF) - De Britse regering doet afstand van haar 'gou den aandeel' in de prestigieuze au tofabrikant Jaguar. Daarmee wordt de weg vrijgemaakt voor overname van het bedrijf, waai-voor de Ameri kaanse bedrijven Ford en General Motors en het Duitse Daimler-Benz VOOF OV0ITl.cUT10S belangstelling hebben. Meteen na de regeringsverklaring kende verkoop in de Verenigde Sta- r gulden) omhoog tot f DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Staat heeft een akkoord be reikt met de raad van bestuur en de bewindvoerders van RSV over het terugbetalen van nog uitstaande fi nanciële steun door het voormalige scheepsbouwconcern. RSV erkent een kwart van de steun-vordering, circa 400 miljoen gulden, die de Staat nog op het bedrijf meende te hebben. Dit blijkt uit een brief die minis ter De Korte (economische zaken) gisteren, mede namens zijn college Ruding (financiën), aan de Kamer heeft gezonden. Het bedrijf RSV gaf zijn naam aan de geruchtmakende 'RSV-affaire', die indertijd leidde tot een parlementaire enquête en die de reputatie van de toenmalige minister Van Ardenne (econmische zaken) ernstig beschadigde. De to tale claim van de staat was inclusief rente opgelopen tot circa 1600 mil joen gulden aan ten onrechte ver leende steun. Het RSV-concern vroeg op 9 fe bruari 1983 surséance van betaling aan nadat de Staat alle steun aan het noodlijdende bedrijf had stopgezet. Hierna splitste het bedrijf zich op in talrijke afzonderlijke ondernemin gen. Een groot deel van de onder RSV bijeen gebrachte bedrijven ging failliet. Nadat RSV surséance had aangevraagd eiste de toenmali ge minister van Economische Za ken, Van Aardenne, een deel van de overheidssteun terug. Het ging daarbij om een bedrag van 890 mil joen gulden, dat de onderneming volgens de minister nooit had mo gen krijgen. RSV heeft zich vanaf het begin te gen deze eis van Van Aardenne ge keerd. Daarop werden door beide partijen procedures aangespannen bij de Raad van State. Aangezien de zaak voor de rechter echter vrijwel zeker jaren zou gaan lopen, vroeg RSV begin 1987 informeel om een schikking. Sindsdien is er door alle partijen in het geheim overlegd. Met de nu getekende overeen komst ziet de Staat der Nederlan den niet alleen af van het grootste deel van de reeds verleende steun, maar ook van de rente over de te rugverlangde steunbedragen en en kele andere kleine claims. De claim had eind 1988 een totale waarde van bijna 1400 miljoen gulden. Inmid dels is dat opgelopen tot ongeveer 1600 miljoen gulden. In zijn brief schrijft De Korte dat het akkoord mede tot stand is geko men in de wetenschap dat de Staat haar vorderingen op RSV ook na een faillissement van het concern, niet volledig zou kunnen waarma ken. Met de nu gesloten overeen komst kan RSV, aldus de minister, binnenkort een voorstel doen aan haar crediteuren waarin hen een uitkering van 90 procent op hun vorderingen van 9 februari 1983 wordt aangeboden. Mochten die daarmee akkoord gaan, dan kan de surséance van betaling definitief worden afgerond en kan het dossier RSV worden gesloten. In mei 1989 waard kunnen worden, als General Motors en Ford elkaar te lijf gaan in een overnameslag. Het totale aan delenpakket zou daarmee een waar- technische ondersteuning te Jaguar gaat daarom liever s bereid is haar aandeel op te geven, als de andere aandeelhouders met een meerderheid van 75 procent be sluiten dat ze de bepaling willen op heffen die het belang van enig aan deelhouder beperkt tot 15 procent. Door het besluit van de regering kunnen gegadigden vooi* Jaguar overnamevoorstellen direct aan de aandeelhouders voorleggen. De 'gouden aandeel-regeling' en de be perking van 15 procent zouden an ders eind 1990 zijn afgelopen. Het 'gouden aandeel' waarbij de regering de bevoegdheid kreeg een het bedrijf te verbie- verlengde de rechtbank in Rotter dam de surseance van betaling bij RSV met anderhalf jaar. In april van dit jaar ontstond er op de beurs een levendige handel in aandelen RSV toen bekend werd dat het concern bezig was een defi- heeft verworven; het bedrijf heeft opricht nitief akkoord met de Staat af te gezegd een volledig bod te zullen voor de produktie sluiten. De koers van de aandelen uitbrengen als de beperkingen voor goedkopere Jaguar. de vertegenwoordigen van 1,8 mil- kans is groot dat hierover half r maakt dat het door aankopen op de minderheidsbelang van 30 procent beurs een belang van 13,2 procent neemt, en een aantal joint ventures heeft DEN HAAG (GPD) - Hollandse Signaalapparaten (HSA) in Hengelo zal voor de overheid een Nederland se onderneming blijven, ook na de verkoop aan het Franse staatsbe drijf Thomson CSF. HSA zal daar- ADVERTENTIE KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /OÜ£ GOED VOOR uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 door een streepje voor hebben als de regering defensie-opdrachten heeft. Dat zei gisteren minister De Korte van Economische Zaken tij dens het overleg met de Tweede Ka mer over de verkoop van HSA. Of de toezegging van De Korte veel waard is, is evenwel onduide lijk. Staatssecretaris Van Houwelin- gen van defensie zei tijdens het overleg dat de overheid de normale aspecten prijs, kwaliteit en levertijd zeker zal meewegen bij de aankoop van nieuw materieel. Dat HSA uit stekende militaire produkten maakt, staat buiten kijf, maar in het verleden kwam het bedrijf niet al tijd even goed uit de bus met prijs en levertijd. De directie van Thomson zou ove rigens minster-president Lubbers een- brief hebben gestuurd met daarin een uitnodiging om nader over de verkoop te praten. Tot dus ver echter is Lubbers daarop niet in gegaan, aldus De Korte. PvdA-ka- merlid Henk Vos reageerde furieus. "Je moet door die open deur gaan. Thomson zal toch willen weten hoe de Nederlandse regering tegen de overname aankijkt? De opening die Thomson de regering biedt groot dat je er met met General Motors waarmee de af- den, werd in 1984 gecreëerd, toen Jaguar werd geprivatiseerd. De re geling was bedoeld om de onderne ming te beschermen tegen overna me in de jaren waarin werd overge schakeld van een bestaan als staats bedrijf naar een particuliere onder neming. Ridley zei dat het 'gouden aandeel' echter alleen maar een bron van onzekerheid en speculatie over de wijze waarop hij zijn be voegdheid zou uitoefenen was ge worden. Computer maakt personeelselectie UTRECHT (ANP) - Een com puter die sneller, goedkoper en met minder kans op fouten een keuze maakt uit sollicitanten voor een bepaalde functie. Dat is volgens de Utrechtse univer siteit het volautomatisch sys teem dat zij voor personeelsse- lectie heeft ontwikkeld. In de computer wordt een ide aal functieprofiel ingevoerd. Sollicitanten doen daarna een aantal psychologische testen. De computer vergelijkt de gege ven antwoorden met het func tieprofiel en komt met een 'ge schiktheidsscore', aldus de Utrechtse wetenschappers, die vandaag bij de introductie spra ken van een 'kleine revolutie'. •AMSTERDAM Monteurs on derzoeken de weerstanden bij één van de 70 Amsterdamse trams die giste renochtend in de remise wer den gehouden na een storing eergisteren. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Rotterdamse graanbedrijf Granaria heeft in augustus de commissie van wijze mannen misleid door te drei gen weer met eigen duwbakken te gaan varen. Op basis daarvan heeft de commissie, bestaande uit prof. drs. V. Halberstadt, J.J. van Vessem en N.A. Allart, bepaald dat 9.5 mil joen gulden moest worden betaald als schadevergoeding voor het niet meer varen met eigen duwbakken. Slechts een paar dagen voor de vermoedelijke beëdiging van een nieuw kabinet moest minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) giste ren in de Tweede Kamer haar beleid in de roerige Granaria-zaak verdedi gen. Tot verontwaardiging van di verse Kamerleden oefende zij daar bij zware kritiek uit op de bereke ningen van de arbitragecommissie. Het debat was de afronding van een affaire die de Nederlandse bin nenvaart bijna twee jaar beheerst heeft. De particuliere schippers kwamen in actie tegen een vergun ning voor Granaria om buiten de beurs om met gecharterde duwbo ten eigen vervoer te verrichten. Aan een blokkade van de Merwe- de vorig jaar maakte Smit-Kroes een einde door het volgende ak koord: de schippers zouden hun ac ties staken, Granaria zou afzien van zijn vergunning en een arbitrage commissie zou de schade die het rijk aan het bedrijf moest uitbetalen vaststellen. Volgens het ministerie zou dat rond de vijf ton liggen. De commissie stelde een bedrag van 9,6 miljoen gulden vast. Granaria ontving uiteindelijk 9,4 miljoen en de totale kosten voor het rijk belo pen ongeveer 10,5 miljoen gulden. Minister Neelie Smit-Kroes ver klaarde dat haar berekeningen van de schade die Granaria zou hebben geleden - een half miljoen gulden - nog steeds juist zijn. Zij deelde mee, dat zij die berekeningen had laten toetsen door de Erasmus Universi teit. een groot accountantsbureau Economie kort kunt binnenrijden. Waarom wordt er dan geen gebruik van gemaakt?". De Korte bleef hierop het antwoord schuldig, Van Houwelingen zei slechts dat de overheid een "goede gesprekspartner kan zijn om de ont wikkelingen de goede kant op te du- Minister De Korte leek zich ech ter al bij voorbaat bij de verkoop te hebben neergelegd. Toch zag CDA- kamerlid Wim Mateman zag na af loop voldoende politieke openin gen om de verkoop in de toekomst te toetsen aan het door de Kamer geëiste behoud van volledige werk gelegenheid. Districtsbestuurder Dick de Valk van de Industriebond FNV daaren tegen was veel pessimistischer ge stemd na afloop litiek gezien is er misschien een opening om de zaak in de gaten te houden, maar we hebben geen en kele garantie gekregen dat de volle dige werkgelegenheid behouden blijft". Voorzitter F. van Aarsen van de groepsondernemingsraad (GOR): "De overheid wil zich ge woon niet met de transactie be moeien. Dat is duidelijk". MOSKOU (AFP/KRF/AP) De economische hervormingen van de laatste vijf jaar hebben er toe geleid dat drie miljoen Russen hun baan hebben verloren en dat de werkloosheid in sommige gebieden is gestegen tot 27 procent, zo staat in een artikel in de Pravda van gisteren, boerenkar Vooral de financiële onafhankelijkheid bedrijfsleven, een van de onderdelen van de pe restrojka, hebben veel bedrijven ertoe gebracht orde op zaken te stellen, met als gevolg dat veel vrouwen met kinderen en veel jonge en oudere werknemers op straat zijn gezet. In 2005 zal de Sovjetunie zestien miljoen werklozen tellen, aldus het dagblad. Daarbij zijn dan nog niet geteld de militairen die door de troepenvermindering en door de omvorming van de defensie-industrie geen baan meer heb ben. In juli waren er volgens gegevens van het Russische bureau voor de statistiek bijna zes miljoen mensen zonder werk. Dat is 3,75 pro cent van de beroepsbevolking. Daaronder val len ongeveer 160 miljoen mensen. De totale Russische bevolking beslaat 288 miljoen men sen. Vooral in het zuiden van de Sovjetunie is het slecht gesteld met de werkgelegenheid. In 1986 was daar 27,6 procent van de beroepsbevolking zonder werk. De situatie is wel iets verbeterd. Op het ogenblik zijn er in het zuiden anderhalf miljoen banen vacant, maar die betreffen meestal minderwaardig werk of moeten in afge legen gebieden worden vervuld. De Pravda dringt er bij Moskou op aan om werkloosheids uitkeringen in het leven te roepen en herscho lingsprogramma's naar Westers voorbeeld. De Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie, is gisteren akkoord gegaan met de begroting en het economisch plan voor 1990. Wel heeft het de regering gedwongen af te zien van de prijsverhoging voor bier, sigaretten en luxe goederen, zo is dinsdag in Moskou bekend gemaakt. Het plan voorziet in een halvering van het begrotingstekort tot zestig miljard roebel (bijna 200 miljard gulden tegen de officiële koers). vooraanstaande experts uit de vervoerders- en verladers wereld. Het debat kreeg een vinnig karak ter door een heftige aanvaring tus sen de minister en haar partijgenoot Korthals. Evenals vele andere Ka merleden had Korthals er bij de mi nister op aangedrongen te verkla ren hoe het kwam dat zij aanvanke lijk een schadevergoeding van vijf ton voor Granaria becijferde, terwijl de arbitragecommissie op 9,6 mil joen uitkwam. Smit-Kroes haalde alle wapens uit de kast om op de valreep haar beleid nog te verdedigen. Zo citeer de zij tot stomme verbazing van de Kamer vrijmoedig uit een brief over de berekeningen van de arbitrage commissie die zij enige tijd geleden nog als vertrouwelijk stuk naar de Kamer had gestuurd. Na deze ope ning van zaken eiste Smit-Kroes van Korthals dat hij een oordeel gaf over de vraag of de berekeningen van het ministerie op redelijke gronden tot stand waren gekomen. Deze weigerde dat tot grote woede van de minister. Kwaliteitsmerk feta-kaas verkapt protectionisme' BEAUNE (ANP) Dat Denemar ken op grote schaal 'Griekse' feta kaas exporteert naar Griekenland en dat parma-hammen veelal van Belgische varkens komen, is de zui delijke landen in de Europese ge meenschap een doorn in het oog. Frankrijk, dat vreest voor zijn champagne, heeft daarom gisteren bij een informele bijeenkomst van EG-ministers van landbouw in Be- aune een voorstel ingediend om te te komen tot een kwaliteitsmerkje op landbouwprodukten. De consu ment weet op die manier waar hij aan toe is als hij een pakje boter of een Frankfurter worst aanschaft. De Nederlandse minister Braks (landbouw) voelt er echter weinig voor. Ook het Verenigd Koninkrijk en Denemarken hebben weinig be hoefte aan al te strakke regels op dit gebied. De vrees bestaat dat dit kwaliteitsmerkje zal worden ge bruikt om de eigen produkten te be schermen tegen concurrentie van andere landen. REISBUREAU Brooks Reisbu reaus met negen vestigingen, voor namelijk in Zuid-Holland, is over genomen door Hotelplan Neder land. Hotelplan nam al eerder Inter- home, M-2000 en NRV-Holiday over. Brooks reisbureaus zetten per jaar ongeveer 30 miljoen gulden om. het gebruik van de chipkaart be gonnen. Ongeveer tienduizend in woners hebben tot nu toe zo'n kaart aangevraagd, waarmee ze in het me rendeel van de winkels in hun woonplaats kunnen' betalen. De proef duurt twee jaar en is bedoeld om beveiliging, kosten en mate van aanvaarding door het Nederlandse publiek te onderzoeken. Het experiment is vooral vanwe- van De Nederlandsche Bank waar- ge de kosten van befang. Het lijkt schuwde vanmiddag echter bij de aannemelijk dat de kosten lager uit- start van de proef dat het publiek al komen dan de afhandeling van che- tijd voor het betalen moet blijven ques, betaalkaarten en baar geld. betalen. "Al worden de kosten van Het huidige betalingsverkeer kost het betalingsverkeer tot het maxi- te veel tijd en geld, menen de ban- mum beperkt, dan nog zal de ge- ken en geeft meer risico's. Met een bruiker voor deze dienst moeten be- wijd verbreid gebruik van de chip kaart kunnen de kosten waarschijn lijk aanzienlijk omlaag. President dr. W.F. Duisenberg meerderheid talen. Anders kan niet kostendek kend worden gewerkt". Duisenberg vermoedt dat de i de bevolking het In de chips v re behoefte en noodzaak aan bevei liging en fraudepreventie, aldus de Bankpresident. De proef in Woerden is lang voor bereid. Er nemen ruim 10.000 inwo ners van deze Utrechtse gemeente aan deel en bijna 200 detaillisten. Banken, detailhandel en consu- die c de omzet zich op die manier afspeelt kan de proef als geslaagd worden beschouwd. Magneetkaart De chipkaart werkt ongeveer het zelfde als de snel in populariteit stij gende magneetkaarten van bank en Hypotheek De Nederlandse Middenstands- bank (NMB) zal geen 'verlengings- kosten' meer in rekening brengen aan haar hypotheekklanten. Dat zijn kosten die betaald moeten wor den bij het ingaan van een nieuwe rentevaste periode. Iedereen die tot dusver deze kosten heeft betaald - enkele tienduizenden mensen - krijgt zijn geld terug. Het gaat in to taal om een bedrag van vijf tot ze ven miljoen gulden. De bank was door de vereniging Eigen Huis, een belangenorganisatie van huiseige naren, gedreigd met een juridische procedure. Ondernemingsraad De FNV wil dat de rechten en be voegdheden van ondernemingsra den worden versterkt door herzie ning van de Wet op de Onderne mingsraden. Daarin moet worden vastgelegd dat directies verplicht zijn zich te verantwoorden tegen over de vertegenwoordigers van werknemers. Dat zei FNV-voorzit- ter Johan Stekelenburg vanmorgen bij een OR-manifestatie in Amster dam ter gelegenheid van het feit dat de WOR tien jaar bestaat. Stekelen burg kondigde aan dat de FNV daarvoor gerichte acties gaat voe ren in bedrijven. ADVERTENTIE De spiksplinternieuwe Trendhopper-katalogus 1990(t.w.v. f3,50) ligt voor je klaar. 56 jgina's boordevol meeneem- meubelen, accessoires en woonideeën. Budgetvriendelijk en ak- tueel. Boneven invullen, inleveren en meenemen dat mooie boek. ('Bij inlevering van deze bon). ri*^. Naam:Leeftijd: m/v I o Adres:- I CQ Postcode:Plaats: Ambachtsweg 11 Ct Heen Katwijk Tel.: 01718-28575 betalingsverkeer als nagenoeg gra tis ervaart. Schijn bedriegt, want het publiek betaalt wel degelijk, bank. Als maar indirect door bijvoorbeeld het kunnen ze valuteringssysteem (het schuiven met data voor de rentebetaling door de banken). Een duidelijke, minder verborgen verrekening biedt vol gens Duisenberg grote voordelen, maar stuit vooralsnog öp weerstand bij consument en detailhandel. de consumenten een zekere beste- dat de chip meer gegevens kan op- hun gedaan, r nog op dingsruimte toegemeten betaling i hoeveel hun rekening staat. Elke chipkaart kost ongeveer 25 gulden en heeft een levensduur van ongeveer 250 handelingen. Daarna kan men een nieuwe halen. De slaan en die gegevens ook derd kunnen worden, in tegenstel ling tot de magneetkaart. "Het is mogelijk om ook andere gegevens dan bankgegevens op te slaan, bij voorbeeld bloedgroep, paspoort- nummer en meer van dergelijke persoonlijke informatie. De kaart keiier ziet op het betaalapparaat hoe kan dan bij meer instellingen ge- Beveiliging Ook de beveiliging van het beta lingsverkeer vraagt inmiddels steeds meer aandacht. Acceptatie van de chipkaart door banken en postbank zal de fraude verder te rugdringen. Bovendien is een uni form systeem niet alleen gemakke- de transactie verloopt, maar kan niet het tegoed van de klant bekij ken. De winkels hebben inmiddels de betaalapparaten (verkoopwaar de 1500 gulden per stuk) voor dit ex periment gratis ontvangen. Bij de Postbank en bij een infor matiekantoor in Woerden zijn ver der twee 'uitleesterminals' ge plaatst. Hierop kan de chipkaart houder in een enigszins afge bruikt worden", aldus Enters. De vele mogelijkheden zijn ech ter voorlopig toekomstmuziek die nog ergens in de verte klinkt. Even als bij de invoering van de magneet kaart duurt het jaren voordat er in ternationaal afspraken zijn gemaakt over welke kaart en bijbehorende apparatuur uiteindelijk gebruikt gaat worden. "De grote organisaties die de kaarten uitgeven hebben daarom al aangekondigd in ieder met de chipkaart geen geld bij de geval tot het einde van deze eeuw met de magneetkaart te blijven wer- Enters: "Die apparatuur wordt wel ken", aldus Enters, gemaakt, maar daarover bestaan Het initiatief voor de proef komt van het hoofdbedrijfsschap voor de detailhandel. Ter voorbereiding van de proef is vervolgens een stuur- totaal 10 miljoen groep opgericht waarin ook de an- subsi- dere betrokkenen zitten: de ban- gekoppeld. Die ontwikkeling kan gulden. 2 miljoen daarv tot gevolg hebben dat als ergens een die van de overheid. De banken be- ken, de Postbank en de Consumen- illegale toegang tot een systeem talen samen 6 miljoen, de detailhan- tenbond. Als waarnemers zijn De wordt geforceerd in beginsel het he-1id'-0-—i» le stelsel open ligt voor de fraudeur. Woerdense rekeninghouders deel- Daardoor ontstaat een steeds grote- neemt en minimaal 15 procent van del 2 miljoen. Als driekwart van de Nederlandse Bank en het mmiste- van economische zaken stuurgroep vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7