Lawson valt Thatcher hard aan CDA wil tijdelijke stop hulp Suriname Oppositie Spanje eist hertelling Özal president in sfeer van verbittering 'Lot Engeland ligt in Europa' Tussentop komt Bush en Gorbatsjov goed uit Tien doden bij nieuwe aanslag in El Salvador WOENSDAG I NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN (AP/Rtr) De Britse ex-minister van financiën Lawson heeft gisteren in het Lagerhuis fel uitgehaald naar premier Margaret Thatcher en haar houding ten opzichte van Europa. "Het lot van Groot-Brittannië ligt in Europa en het is van uitermate groot belang dat we de invloed van ons land in de Europese Gemeenschap zo groot mogelijk ma ken," aldus Lawson. HONG KONG - Welgemoed gaat een jeugdige Vietnamese bootvluchteling met al zijn bezittingen uit een op vangkamp op weg naar een nieuwe behuizing in de Britse kroonkolonie. Samen met 400 andere bootvluchtelingen werd hij gisteren verkast. In Hong Kong wachten ongeveer 57.000 Vietnamezen in kampen op een definitieve ves tiging in landen elders of repatriëring naar hun vaderland. Veel van de Vietnamezen lijkt dat laatste lot te wachtenomdat op een eerder deze maand gehouden conferentie over het bootvluchtelingenprobleem in Genève bleek dat niet veel landen bereid zijn grote aantallen vluchtelingen op te nemen. Binnenkort zal een Nederlandse delegatie een paar honderd Vietnamezen ir Hong Kong selecteren voor opname in Nederland. Het toch al zwaar overbevolkte Hong Kong en het moederland Groot-Brittannië zijn niet veel langer bereid de huisvesting van de Vietnamezen te verzorgen. (foto ap> mand per ongeluk in twee verschil lende stembureau's zijn stem had uitgebracht. Hierna werd besloten het stembureau maar helemaal te sluiten, totdat was uitgezocht hoe dat mogelijk was. Volgens woordvoerder Benegas van het uitvoerend bestuur van de PSOE zal de uitslag in Mataro geen consequenties hebben voor de uit eindelijke verdeling van de parle mentszetels: "Mataro is overwe gend pro-PSOE en als de stemming dat bevestigt, is er niets aan de hand". Gisteren kwam in Madrid het uit voerend bestuur van de PSOE, on der voorzitterschap van premier Gonzalez, bijeen om zich te beraden over de uitslag van de verkiezingen. Na afloop verklaarde Benegas dat de PSOE open staat voor een dia loog met de oppositie. Maar dat be tekent volgens hem niet dat ook ak koorden met de oppositie worden afgesloten: "Dat is met een absolute meerderheid geen noodzaak en wij zullen dat dus ook niet doen". het geval is, krijgt de PSOE slechts 175 zetels in het congres van afge vaardigden en zal zij geen absolute meerderheid meer hebben. Ook 'Verenigd Links' heeft pro test aangetekend, tegen de uitslag in het kiesdistrict Murcia. Advoca ten van de IU buigen zich over de mogelijkheid om de uitslag daar on geldig te verklaren omdat er gefrau deerd zou zijn. Verschillende perso nen beweren dat PSOE-sympathi- santen tweemaal een stem hebben uitgebracht. Het verschil tussen een extra zetel voor de IU of één minder voor de PSOE in Murcia bedraagt 96 stemmen. De lijsttrekker van IU, Julio Anguita, vindt dan ook dat de PSOE de absolute meerderheid heeft verloren. In het Catalaanse plaatsje Mataro werd gisteren opnieuw gestemd. De uitslag daarvan werd pas in de loop van vandaag verwacht. De 589 stemgerechtigden in Mataro moes ten opnieuw naar de stembus, om dat er was geconstateerd dat ie- Tegenstanders van Thatchers be leid hebben al betoogd dat zij door haar onwilligheid om toe te treden tot het Europese Monetaire Stelsel (EMS) Groot-Brittannië een wezen lijke rol binnen de EG ontneemt. Haar halsstarrige houding in deze kwestie bracht Nigel Lawson er •donderdag toe op te stappen. Hij weigerde bovendien aan te blijven, omdat de premier vasthield aan haar persoonlijk adviseur Walters, net als de premier een tegenstander van de toetreding tot het EMS. "Een premier van deze tijd moet minister benoemen in wie hij of zij vertrouwen heeft en het dan aan hun overlaten het beleid uit te voe ren", zo zei de oud-minister, de au toritaire regeerstijl van Thatcher hekelend. Hij verklaarde dat me ningsverschillen over beleid hem hadden doen besluiten af te treden. Thatcher zelf had in haar afscheids brief aan Lawson vorige week nog geschreven ervan overtuigd te zijn dat hij haar ook in de Lagerhuisban- ken door dik en dun zou steunen. De nieuwe Britse minister van fi nanciën John Major beloofde giste ren dat het huidige ecomische be leid onder zijn leiding niet zou ver anderen. Ook hij wil vasthouden aan de strategie de rente te verho gen als middel om de inflatie te be teugelen. Deze politiek van Lawson kwam de afgelopen maanden steeds meer onder vuur te liggen, omdat deze politiek leidde tot een rente van momenteel 15 procent. Major klonk enthousiaster over het EMS dan Thatcher en zei dat "het niet de vraag is of Groot-Brittannie mee zal doen aan het EMS, maar wanneer". Parlementsleden van de Labour- partij, die om het debat had ge vraagd, betoogden dat Thatcher niet van plan lijkt volwaardig lid te Arrestaties Bij de demonstratie van maandag avond tegen de KGB zijn volgens de politie 69 arrestaties verricht. De Moskouse politiechef generaal Postojoek beschuldigde de beto gers gisteren van het gebruik van geweld en zei dat de politie wel hard moest optreden "omdat er geen an dere manier was om een eind te ma ken aan de rellen". Rode Khmer De tegen de regering van Cambodja strijdende verzetsbeweging Rode Khmer heeft gisteren de verovering van een nieuw steunpunt in het westen van Cambodja' geclaimd. Volgens de guerilla's hebben zij sinds zaterdag het district Samlot in handen. Samlot ligt op enkele kilo meters afstand van de grens met Thailand en behoort tot de provin cie Battambang. Ruim een week ge leden viel het stadje Pailin al in han den van de Khmers. Vliegongeluk Vanaf een Amerikaans vliegdek- schip voor de kust van Noord-Caro- lina zijn gisteren drie zeelieden overboord geslagen en 38 raketten in zee gevallen. Het is het derde on geluk in drie dagen op een Ameri kaans vliegdekschip. De marine mensen op de 'USS Eisenhower' werden verrrast door een hoge golf toen zij raketten van het type Spar row en Sidewinder naar een ander dek wilden brengen. Twee van de drie overboord geslagen zeelieden werden gered, één wordt nog ver mist. Vermoord In de door Israël bezette Gazastrook zijn twee Palestijnse verpleegsters vermoord wegens "collaboratie" met Israël. Dit meldden Palestijnse en militaire bronnen gisteren. Ge maskerde Palestijnen staken maan dagavond met messen in op de vrouwen, twee zusters, die woon den in het dorp Mutzabach en als verpleegster werkten in het Nasser- ziekenhuis in de naburige stad Khan Yunis. Vervuiling Bijna de helft van de meren in de VS is ernstig vervuild, blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het Amerikaanse bureau voor milieubescherming (EPA). Groot ste boosdoeners zijn bestrijdings middelen in de landbouw en stede lijk afval. De industrie draagt vol gens het EPA voor nog geen 10 pro cent aan de waterverontreiniging bij. worden van het EMS voor de ver kiezingen, die uiterlijk in 1992 moe ten worden gehouden. Thatcher zelf herhaalde in het debat haar be zwaren tegen het EMS. "Wij gelo ven in Europa, een Europa dat geba seerd is op een vrije economie... geen strakke bureaucratische orga nisatie die het Britse Lagerhuis vanuit Brussel voorschrijft wat het moet doen", aldus Thatcher. Ze weigerde pertinent in te gaan op vragen van Labourleider Neil Kin- nock waarom zij liever Lawson had opgeofferd, dan Walters te ontslaan. Premier Bhutto overleeft motie van wantrouwen SINGAPORE (GPD) - De Pakis taanse premier Benazir Bhutto heeft gisteren de motie van wan trouwen overleefd die de oppositie in het parlement tegen haar rege ring had ingediend. De oppositie wist slechts 107 van de 119 stemmen te bemachtigen die nodig waren om de regering ten val te brengen. In het debat trok oppositieleider Ghulam Mustafa Jatoy fel van leer tegen Bhutto. Haar economische beleid heeft volgens hem volledig gefaald. Hij beschuldigde de rege ring ervan de stabiliteit van de pro vinciale regeringen in Punjab en Baluchistan te ondermijnen en stel de dat Buttho het land in de richting van het fascisme leidt. Bhutto noemde de motie een sa menzwering tegen de natie, een 'aanslag op de democratie' en on derdeel van een lange-termijn-stra- tegie om haar regering ten val te brengen. Zij beschuldigde de oppo sitie ervan politici te intimideren en om te kopen. Er zouden bedragen zijn aangeboden van miljoenen dol lars. De oppositie op haar beurt be schuldigde de Pakistaanse Volks partij (PPP) van Bhutto ervan te genstanders te hebben willen om kopen in ruil voor hun steun. ATHENE De Turkse premier Turgut Özal (63) is gisteren in een sfeer van verbittering tot achtste president van de republiek gekozen met 263 van de 450 stemmen. Bij de ze derde stemronde was nog slechts een absolute meerderheid vereist. Alle stemmen kwamen van Özals Moederlandpartij (MP). 14 afgevaar digden van deze partij prefereerden tegenkandidaat Fethi Celikbas uit de MP. De 155 afgevaardigden van de twee oppositiepartijen bleven weer weg, uit protest tegen deze in hun ogen 'illegitieme' kandidatuur. door Frans van Hasselt "De minst geschikte figuur voor Cankaya (het presidentiële paleis)", heeft de sociaal-democratische op positieleider Erdal Inonu özal ge noemd. Zijn mening wordt gedeeld door alle rechtse oppositiepartijen, de vakbonden, de legerleiding (ver sluierd), het grootste deel van de pers, verreweg de meeste intellectu elen en zelfs politici binnen Özals ei gen partij. Deze is door interne ver deeldheid en dalende aanhang zo noodlijdend dat de pers özal af schildert als een man die in Can kaya zijn toevlucht zoekt alvorens die partij definitief bakzeil haalt. Als president zal hij, volgens de grondwet, "boven de partijen" staan. Het verzet tegen özals president schap gaat niet alleen terug op het feit dat hij zich vereenzelvigt met één partij, ook de later weer vereer de Bayar was tussen 1950 en 1960 een 'partijpresident', zoals nu Mit terrand en Bush. Het heeft ook niet alleen te maken met het feit dat de aanhang voor die partij in maart van dit jaar, bij de lokale verkiezingen, nog maar 22 procent bedroeg. Het is vooral Özals persoonlijkheid die zich, volgens talloze Turken, niet leent voor het hoogste ambt. "Een hoge hoed maakt nog geen presi dent". Özal doet en zegt dingen die een president niet betamen. Zelf ver klaarde hij onlangs: "Ik ben de meest geschikte man voor dit ambt, want ik ben de bekendste Turk in het buitenland. Ik ben de enige Turk die president Bush zomaar kan opbellen". Maar zoiets zeg je niet, vindt bijna de hele Turkse MADRID De twee grootste oppo sitiepartijen in Spanje vechten de absolute meerderheid aan die de so cialistische PSOE afgelopen zon dag bij de verkiezingen heeft be haald. Volgens de definitieve uit slag, die de minister van binnen landse zaken maandag bekend maakte, zullen de socialisten 176 van de 350 zetels in het congres van afgevaardigden bezetten, tegen 106 voor de rechtse Partido Popular en 17 voor de linkse coalitiepartij Izquierda Unida 17. door Ruud de Wit Maar de PP meent dat de socialisten in het kiesdistrict Barcelona ten on rechte restzetels heeft gekregen. De Partido Popular eist een hertelling en verwacht dat de minieme voor sprong van de socialisten van 59 stemmen dan zal omslaan in een winst voor de PP. Als dat inderdaad Özal gisteren in het parlement, waar hij tot president werd geko zen. (foto EPA) pers. Het klinkt te snorkend. Even min hoort een Turks staatsman de Bulgaren zwijnen te noemen of van de Grieken te zeggen dat zij het in hun broek doen. Op dezelfde dag dat özal zijn kan didatuur bekend maakte, diende hij een wet in waarbij het salaris voor de president en het pensioen van diens voorganger, alsmede van diens mede-juntaleden, zowat werd verdrievoudigd, naast andere facili teiten zoals beschermde woningen, auto's en wat al meer. President Evren, die ontmoetingen met de premier de laatste weken uit de weg ging, heeft dat aanbod inmiddels af geslagen, evenals zijn voormalige mede-generaals. Atatürk Dezer dagen heeft Özal zelfs niet na gelaten te verwijzen naar de verkie zing van de eerste Turkse president, Kemal Atatürk, die, zo zei hij, "net als hij had moeten worstelen tegen de kwade krachten" en in 1923 slechts 158 van de 334 stemmen kreeg. Deze parallel hebben de pers en de oppositie, vooral Inönu, nog woedender gemaakt. De grootste vrees in deze gelederen is nu juist dat özal, als 'burgerlijk sultan', een soort tegenwicht gaat vormen tegen de seculaire erfenis die Atatürk Tur kije heeft achtergelaten. Kort tevoren had Özal zich laten ontvallen dat men Atatürk "niet moest vergoddelijken, maar in zijn historische perspectief moest zien". Ware woorden natuurlijk, maar die toch onheilspellend klinken voor al diegenen die menen dat Atatürks levenswerk al jaren wordt onder mijnd en die zich herinneren dat özal ooit, in 1977, kandidaat heeft gestaan voor de fundamentalisti sche Partij van Nationaal Behoud en met zijn familie een aanhanger is van de eigenlijk verboden Naksi Bendi-orde. Pragmatisch In zijn afscheidsrede voor de MP heeft hij opgeroepen, te blijven wer ken in een geest van vrijheid van meningsuiting en, misschien nog belangrijker, vrijheid van gods dienst. In een land waar de kwestie van de verboden hoofddoek voor vrouwelijke studenten weer hoog oplaait, is het wel zeker dat özal zijn presidentiële gewicht in de schaal zal leggen voor een zo rekkelijk mo gelijke regeling van kwesties als de- De enige kranten in Turkije die Özals verkiezing toejuichen, zijn de fundamentalistische, omdat voor het eerst een president zou zijn ge kozen die "aanvoelt wat er in het volk leeft". In andere kringen zijn er die zich bij deze waardering aan sluiten. Özal is natuurlijk een prag maticus, die situaties weet te eva lueren zoals ze zijn. Zo werd er on der de Koerdische minderheid, en hen die daarmee sympathiseren, van hem meer verwacht dan van een meer 'bureaucratische' figuur als Inonu. Om van de militairen maar te zwijgen. Onlangs gaf özal toe dat er ten aanzien van de Koer den "veel fouten zijn gemaakt" door de Republiek. DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD/ANP) De Nederlandse hulp aan ontwikkelingsprojecten in Oost-Suriname moet vanwege de voortdurende gevechten daar voor lopig worden opgeschort, vindt het CDA-kamerlid Aarts. Volgens hem moet Nederland er bij Suriname op aandringen snel orde op zaken te stellen. Vandaag praat de Tweede Kamer over de toegenomen span ningen in Suriname. "We kunnen gezien de feitelijke situatie op dit moment geen projec ten voorbereiden en goedkeuren. In Oost-Suriname, waar een aantal projecten zou moeten komen, kan niemand op dit moment op een or delijke manier werken", aldus Aarts vanmorgen voor de radio. De Surinaamse regering toont volgens Aarts op dit moment niet het gezag dat je ervan zou kunnen verwach ten. "Naar buiten toe wekt de rege ring de indruk dat het alles maar over zich heen laat komen, waarbij Lachmon als voorzitter van het par lement de kolen uit het vuur haalt". Nederland heeft voor dit jaar 200 miljoen gulden voor Suriname op de begroting staan. In Suriname zelf heeft het parle ment woedend gereageerd op de eis van het Surinaamse mensenrech- tenbureau Alfobigi '86 dat presi dent Shankar het nationaal leger naar Moengo stuurt of dat de Moen- WASHINGTON De Amerikaanse president Bush en de Russische partijleider Gorbatsjov zullen op 2 en 3 december een top houden aan boord van Russische en Ameri kaanse marinevaartuigen in de Mid dellandse Zee. Het nieuws over de ze geheel onverwachte ontmoeting tussen de twee wereldleiders werd gisteren tegelijktijdig bekendge maakt in Washington en Moskou. De top staat los van de ontmoeting die Bush en Gorbatsjov medio vol gend jaar in Washington zullen heb ben. door Henk Dam Bush, die sinds hij in januari tot pre sident werd beëdigd Gorbatsjov nog niet persoonlijk heeft gespro ken, zei dat de ontmoeting van vol gende maand vooral de bedoeling heeft "nader kennis te maken", en dat er geen "substantiële beslissin gen" kunnen worden verwacht. In Moskou zei minister Sjevardnadze ook dat de tussentijdse top, zoals hij het noemde, informeel zal zijn. "De ontmoeting moet worden gezien als de belangrijkste stap bij de voorbe reiding op het staatsbezoek dat Gor batsjov volgend jaar aan de Vere nigde Staten zal afleggen", aldus de minister. President Bush zei dat het idee om nog dit jaar een extra top te or ganiseren, van hem afkomstig was. In juli deed hij Gorbatsjov het voor stel, en daarop kwam "een zeer snel en positief antwoord", aldus de Amerikaanse president. Bush zei dat er geen agenda is vastgesteld, maar dat hij er in ieder geval naar Barco: drugsmafia wil alleen straffeloosheid BOGOTA (IPS) De Colombiaan se president Barco heeft opnieuw de voorstellen voor onderhandelin gen met de drugsmafia verworpen. Volgens Barco zijn de cocainehan- delaren niet uit op vrede maar wil len ze enkel straffeloosheid. De president zei gisteren dat de Colombianen "niet willen samenle ven met mensen die keer op keer hebben aangetoond de meest ele mentaire mensenrechten niet te res pecteren". De drugsmafia heeft verschillen de malen laten weten bereid te zijn de golf van geweld te stoppen op voorwaarde dat ze niet worden ver volgd of uitgeleverd aan de VS. gonese bevolking wordt geëvacu eerd. Voorzitter Pierre van het bu reau zei gisteren anders een escala tie van de strijd met meer verlies van mensenlevens te vrezen. Op de uitlatingen van Pierre is fel gereageerd door de vice-voorzitter van de Nationale Assemblee, Otmar Rogers. Hij meent dat een dergelij ke stap het de regering het onmoge lijk maakt om te regeren. Het parle ment heeft de minister van justitie gevraagd "geëigende maatregelen" tegen Pierre te nemen. Volgens Rogers hebben het Jung lecommando en de Unie voor De mocratie en Bevrijding, die Moengo bezetten, er in de afgelopen weken wel blijk van gegeven "van goede wil" te zijn. De verklaring van de Nationale Assemblee werd onder steund door de regering. Volgens Kofi Ajonpon, de leider van de Unie voor Democratie en Be vrijding was het nationaal leger be trokken bij de acties van de Tucaya- na-Amazonia indianen in Moengo. De indianen vielen maandagmor gen vroeg het bauxietstadje binnen, waarbij zij probeerden de Unie te verdrijven. Daarbij viel een dode. Ajonpon zei voor de Surinaamse te levisie dat de actievoerders hem hebben verteld dat zij van legerlei der Desi Bouterse de opdracht had den gekregen Moengo te zuiveren van andere gewapende groepen. uitkijkt met Gorbatsjov over "zijn hoop en verwachtingen rond pe restrojka" te kunnen praten. Het nieuws over de top komt op een moment, dat zowel voor Bush als Gorbatsjov van belang is. Gor batsjov staat onder grote druk om dat hij moet laten zien, dat zijn idee ën over perestroika (economische herstructurering) het leven van de Sovjets-burgers zullen verlichten. Bush is de afgelopen weken ook on der sterke druk komen te staan, met name van het Congres dat vindt dat hij te weinig gebruik maakt van de mogelijkheden die de tumultueuze ontwikkelingen in het Oostblok op leveren. Juist de afgelopen weken heeft minister Baker (buitenlandse za ken) op die kritiek geantwoord door te zeggen dat het Witte Huis de nu geopende kansen om vooruitgang te boeken op het vlak van de relatie tussen de supermachten, met beide handen wil grijpen. SAN SALVADOR (AP) - Een bom aanslag op het gebouw van het Sal vadoraanse Nationale Vakverbond Fenastras in San Salvador heeft gis teren tien mensen het leven gekost en ruim 30 anderen verwond. Onder de slachtoffers bevinden zich vak bondsleider Febe Velasquez en twee kinderen die het gebouw op het moment van de explosie pas seerden. Het vakverbond heeft voor vandaag uit protest een algemene staking uitgeroepen. De bom is mogelijk vanuit een rij dend voertuig naar het kantoor ge gooid. De verantwoordelijk voor de aanslag, die het vakbondsgebouw vrijwel compleet verwoestte, is nog niet opgeëist. Zowel vakbondslei der Hector Recinos als de sociaalde mocratische voorman Ungo ver moeden dat de actie het werk is van het leger, als wraak voor een maan dag gepleegde aanslag op het minis terie van defensie. Het leger wijst de beschuldigingen af. Eerder op de dag is gisteren in San Salvador een aanslag gepleegd op de mensenrechtenbeweging Co- madres, waarbij vier gewonden vie len. Ook Comadres houdt het leger verantwoordelijk, die Comadres en de vakbond beschouwt als handlan gers van de guerillabeweging FMLN.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5