Hangt u 'm op of legt u 'm neer? over straatverbod balletje-spel Bloedgroepen' spelen CDA parten Primafoon Beddentekort intensive care dupeert kinderen Amputatie na voetbalknie: boete geëist tegen chirurg Pr obleem voor Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie dreigt de gemeente Amsterdam een zeer effectief gebleken middel uit handen te slaan dat al zeker twee jaar wordt toegepast om de overlast van balletje-balletjespelers in de binnenstad tegen te gaan. Dat blijkt uit de eis die procureur-generaal mr. M. Manschot gisteren bij het Amsterdamse gerechtshof indiende tegen een 60-jarige balletje-balletjespeler: ontslag van strafvervolging. LEIDEN/ROTTERDAM - Door een structureel beddentekort op de in tensive care-afdelingen van een aantal ziekenhuizen, moeten veel kinderen de juiste behandeling ont beren. De academische ziekenhui zen in Groningen, Amsterdam en Utrecht moeten jaarlijks noodge dwongen 20 procent van het aantal aangeboden patiënten weigeren en doorsturen naar andere ziekenhui zen. Vorig jaar ging het om meer dan 250 kinderen. Om een einde te maken aan het tekort, moet landelijk de totale ca paciteit van de afdelingen worden verdubbeld tot zestig bedden. Dat bepleit de werkgroep pediatrische intensive care-afdelingen academi sche centra. Het komt volgens kinderarts van de werkgroep drs. E. van der Voort ook voor dat het kind, als er nergens plaats is, wordt verzorgd op de 'ge wone' kinderafdeling of de 'gewo- ne' intensive-care-afdeling. "En daar is niet de juiste apparatuur voorhanden. Het is moeilijk om te zeggen of er al ongelukken zijn ge beurd", meent Van der Voort. "Als een kind uiteindelijk in een ander ziekenhuis overlijdt, is nooit te be wijzen dat het hier was blijven le- Het academisch ziekenhuis in Leiden kent deze problemen niet. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis wordt in de regel nie mand doorgestuurd. Het AZL heeft een regionale functie voor de ver pleging van intensive care-kinde- ren. Het ziekenhuis besloot al eer der tot uitbreiding van het aantal in tensive care-bedden omdat de situ atie nogal krap was. De opvangproblemen in de drie academische ziekenhuizen zijn het grootst als er een epidemie (zoals nekkramp) uitbreekt. Een virus dat elk jaar terugkeert en in de maan den oktober tot en met maart een piek bereikt is het Respiratoir Syn- cytiaal Virus. Dat veroorzaakt ern stige luchtweginfecties bij kinderen met aangeboren hartafwijkingen, longziekten en afweerstoornissen. Breekt zo'n epidemie uit, dan kun nen kinderen niet worden opgeno men en moeten worden doorge- Door samen te werken, konden de ziekenhuizen tot voor kort de "opnamepieken" opvangen. Maar de gemiddelde bezettingsgraad van deze afdelingen is vorig jaar al opge lopen tot gemiddeld 95'procent. Daardoor zijn de onderlinge op vangmogelijkheden tot bijna nul gereduceerd, stelt de werkgroep. Het CDA-Kamerlid Smits heeft schriftelijke vragen over de proble men gesteld aan de demissionaire bewindslieden van onderwijs en wetenschappen en van volksge zondheid. Hij wil van hen weten hoeveel vroeggeborenen en kinde ren jaarlijks overlijden omdat ze niet tijdig worden opgenomen op de intensive-care-afdelingen. Ook vraagt Smits om uitbreiding van het aantal bedden "zodat men kan in spelen op onder andere de jaarlijks terugkerende epidemieën". 'Belangen van individu staan zelden voorop' AMSTERDAM (GPD) - Ge meenten geven lokale gemeen schapsbelangen te vaak voor rang boven belangen van indivi duele personen. Op deze manier wordt de vrijheid van menings uiting vaak onnodig ingeperkt. Dit concludeert mr. F.H. Kisten- kas in zijn proefschrift 'Vrije straatcommunicatie', waarmee hij 9 november promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Zaken als het plaatsen van (schotel)antennes, het plakken van affiches en het inrichten van informatiestands aan de open bare weg, worden door gemeen ten vaak verboden op grond van aantasting van dorps- en stads- schoon of aantasting van rust en veiligheid op straat. Dit gebeurt volgens Kistenkas in veel geval len zonder dat er een belangen afweging plaatsvindt. Hoewel op deze manier de vrijheid van meningsuiting wordt aangetast, stelt Kistenkas vast dat de rechter de afgelopen veertig jaar de gemeenten rustig hun gang hebben laten gaan. De gemeenten verbieden in hun verordeningen immers nooit be paalde zaken in het algemeen. "Gemeenten zeggen bijvoor beeld: jullie mogen niet in het centrum van onze stad met sandwich-borden rondlopen, maar als jullie per se willen dan kan dat wel op dat bospaadje aan de rand van de stad", aldus de promovendus. Ook het algemeen verbieden van schotelantennes omwille van de aantasting van het stads beeld kan volgens Kistenkas niet, evenmin als een algemeen klad- en plakverbod. Orthodox- christelijke gemeenten mogen volgens Kistenkas geen verbod opleggen op het vloeken in het openbaar. Om de vrijheid van menings uiting te waarborgen stelt Kis tenkas voor dat gemeenten in aparte gevallen moeten nagaan in hoeverre het belang van de gemeenschap in strijd is met in dividuele belangen. De man stond in hoger beroep te recht wegens het tot twee keer toe overtreden van een twee weken du rend straatverbod in 1987. Volgens een woordvoerster van de gemeen te ging het om het soort verbod dat de gemeente al enkele jaren ge bruikt tegen balletje-balletjespelers en dat ertoe heeft geleid dat het ver boden spel nauwelijks meer in de binnenstad wordt gespeeld. De re geling is een andere dan het veer tiendaags dijkverbod dat zich richt tegen overlast door drugs, aldus de woordvoerster. Mr. Manschot is echter van me ning dat het verschil tussen die twee regelingen nihil is. In beide ge vallen gaat het, aldus de procureur- generaal, om een inperking van de bewegingsvrijheid en heeft de poli tie te ruime bevoegdheden. "Indien de Raad van State van mening is dat een straatverbod in het geval van drugsverslaafden - die grote over last veroorzaken - niet mag, dan mag het zeker niet bij balletje-balle tjespelers. De overlast die zij ver oorzaken is veel minder ernstig dan die van verslaafden" aldus Man schot. De woordvoerster van de ge meente is verbaasd over mr. Man schots redenering. "Tenslotte heeft de Raad van State over het straat verbod voor balletje-balletjespelers niets gezegd". De twee regelingen zouden niet met elkaar te vergelij ken zijn, meept zy. Het straatverbod voor spelers van balletje-balletje omvat een iets kleiner gebied dan het veertiendaags dijkverbod en is slechts van toepassing op iemand die tijdens het spel wordt betrapt en die ten hoogste een jaar eerder daar voor is veroordeeld. In dat geval heeft een agent in de rang van briga dier of hoger de bevoegdheid om namens de burgemeester de speler een veertiendaags straatverbod op te leggen. Dat geldt echter uitslui tend, aldus de woordvoerster, tus sen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds, terwijl het dijkver bod zowel overdag als 's nachts geldt. De woordvoerster wilde nog niet zeggen welke stappen de gemeente onderneemt indien de rechter con form de eis vonnist. "We zouden het wel betreuren omdat het straatver bod een heel effectief middel in de strijd tegen het verboden spel is ge bleken". Helers leenden geld in ruil schilderijen 'Man met baard' van Rembrandt en 'IJsgezicht' van Jan van Goyen, die begin dit jaar in Den Haag in een depot van de Rijksdienst Beelden de Kunst werden vermist, hebben tijdens hun verdwijning dienst ge daan als onderpand voor een lening van een paar duizend gulden. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Den Haag. Twee Hagenaars (27 en 30 jaar oud) moesten zich verant woorden omdat ze de gestolen schilderijen in hun bezit hadden ge- DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA zijn er gisteren tegen de ver- - wachtingen in niet in geslaagd de 14 kend stel, dat met financiële proble- ministersposten in het nieuwe kabi- men zat. Ze hadden als uitzend- net te verdelen. Intensief informeel krachten in het depot gewerkt en de overleg tussen de onderhandelaars De onderhandelingen zitten vast op wat wordt genoemd "te veel parallel- 2 in de voorkeur voor bepaalde ministeries". Het aantal vrouwen op ministersposten hoeft volgens welingelichte CDA- kringen geen probleem te zijn. Het CDA zou beschikken over meer dan één (foto ANP) Hartstichting uit kritiek op test voor cholesterol UTRECHT (ANP) - In apothe ken en drogisterijen is binnen kort een thuistest voor het me ten van cholesterol te koop. Vol gens de importeur, Eldi Interna tional in Leiderdorp, gaat het om een simpele test die zeker heid biedt of iemand teveel cho lesterol in het bloed heeft. De Nederlandse Hartstichting is niet blij deze thuistest. Vol gens directeur W. Stiggelbout kan er bij de mensen thuis onge rustheid ontstaan of juist een valse geruststelling. De Hart stichting ziet liever dat de huis arts de meting begeleidt. Twee druppels bloed moeten op een stripje worden gedrukt, waarna de waarde daarvan is op een kleurkaartje af te lezen. Het cholesterolgehalte verschilt echter van dag tot dag, zegt Stig gelbout van de Hartstichting. "De patiënt ziet een getal, maar wat moet hij daarmee?". Boven dien is teveel cholesterol maar één van de risicofactoren die tot hart- en vaatziekten kunnen lei den. "Het brengt het risico met zich mee dat mensen straks zon der eigenlijke reden medicijnen gaan gebruiken", vreest hij. W. Suur van importeur Eldi vindt juist dat het beter is dat mensen met een te hoog gehalte nu tijdig opgespoord kunnen worden. "En de ervaring leert toch dat mensen graag zelf iets over hun gezondheid willen we ten, zonder dat ze daarvoor naar het ziekenhuis moeten". Beëdiging kabinet deze week niet haalbaar ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse officier van justitie E. Bueno heeft gisteren een geldboete van vijfdui zend gulden geëist tegen een 41-jari- ge Purmerendse orthopedisch chi rurg wegens "volstrekt inadequaat onderzoek" van een knieblessure. Als gevolg van het niet tijdig onder kennen van de aard en ernst van het letsel stierf het linkeronderbeen van een amateur-voetballer af, waarna het tot de knie moest wor den geamputeerd. Volgens officier Bueno had de arts amputatie zeer waarschijnlijk kunnen voorkomen door zorgvuldiger en uitgebreider onderzoek. Op 6 oktober 1986 meldde de pa tiënt zich bij de EHBO van het Pur merendse Streekziekenhuis. Hij had tijdens een voetbaltraining, waarbij hij rondjes moest lopen met een medespeler op de rug, zijn lin ker knie geblesseerd. "Een krank zinnige oefening", aldus een van de vier als getuige-deskundigen optre dende chirurgen tijdens de rechts zitting. Opname volgde en de arts onder zocht en opereerde de knie van de patiënt, waarna het been in het gips ging. De voetballer werd drie dagen later met hevige pijn, een ernstige bloeding en een gevoelloze, koude voet overgeplaatst naar het Me disch Centrum Alkmaar. Daar bleek dat zowel de slagader als de zenuwbanen naar de voet ter hoogte van de knie volledig waren doorge scheurd. Omdat het onderbeen en kele dagen niet doorbloed was ge weest moest een Alkmaarse chirurg het afstervende lichaamsdeel am puteren. De vier getuigende chirurgen wa ren verdeeld over de zorgvuldig heid van hun collega. Het letsel is zeldzaam, moeilijk te constateren en onderbelicht in de vakliteratuur. Advocaat M. van Erp Taalman Kip wees de rechtbank op een rapport van het medisch tuchtcollege, dat de arts niet verweet nalatig te zijn geweest. Het letsel is zo zeldzaam, dat van de behandelend arts niet kan. worden verwacht dat hij daar in het kader van een ogenschijnlijk eenvoudige sportblessure specifiek gericht onderzoek naar doet, zo oor deelde het tuchtcollege. "De enige die niet twijfelt is de officier van jus titie", sneerde de advocaat. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak op 14 november. Beide partijen spraken gisteren CDA opgeëist worden. Voorstellen meer daar dat ten koste zal gaan van Rembrandt, de Van Goyen ook De Vries (CDA) en Kok (PvdA) heeft geen oplossing gebracht. De problemen lijken vooral te lig- 'De pols' van Co Westerik meegeno men. Toen de diefstal uit het depot in januari.! en veel aandacht kreeg van de me dia, ontstond er paniek en werd 'de Pols; te vondeling gelegd. Anonie- dat het centrüm-ïinkse kabinet me tips zorgden voor de rest. Tegen terdag nog wordt beëdigd, wordt in de helers werden gisteren straffen politiek Den Haag "volslagen theo- dit jaar bekend werd gen j-,jj het CDA, dat niet weet precjes voor een ministerspost moet schuiven. De kans de verwachting uit dat de onder handelingen over de verdeling departementen vandaag wel tot sultaat zullen leiden. Zowel PvdA Lubbers desnoods als CDA namen een angstvallig stil zwijgen in acht over het verloop van de besprekingen, maar gaven el kaar tussen de regels door wel de schuld van het trage verloop. In kringen rond de informateur op dit moment parten. De drie oude Lubbers hebben tot nu toe geen andere kandidaten, doorbraak kunnen bewerkstelli- In politiek Den Haag wordt er nog gen. Wel wordt aangenomen dat steeds op gerekend dat minister doorbaak Bukman (ARP, Ontwikkelings- forceert, als de partijen er vandaag hulp) om die reden buiten de boot niet uit komen. wordt nog niet van een impasse ge sproken, maar wel van een 'hobbel': enkele departementen (als WVC, partijen waaruit het CDA is ont staan (KVP, ARP en CHU) willen het kabinet vertegenwoor- vijf e maanden geëist. retisch" genoemd. r ook Economische Za- digd zijn. Vooral de afvaardiging ken) zouden door zowel PvdA als ADVERTENTIE Miep Gies Miep Gies krijgt een onderschei ding van Westduitsland: het Kruis' van Verdienste eerste klas (officier) van de Bondsrepubliek. Gies stond Anne Frank, haar familie en de an dere joden bij toen zij, zich aan de Prinsengracht 263 in Amsterdam verborgen hielden voor de nazi's. Ze zegt erg blij te zijn met deze "er kentelijkheid voor de menselijk heid", juist door de Duitsers. Het is de hoogste eerste onderscheiding die een burger uit het buitenland krijgen kan. Verkrachting De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem heeft een ge vangenisstraf van acht jaar geëist tegen een 53-jarige Arnhemmer, die vorig jaar een Amsterdamse cocaï- neprostituée in zijn woning onder bedreiging met een mes zou hebben verkracht en haar daarna ook met een bierfles bewusteloos hebben geslagen. Enkele dagen later zou hij een medewerkster van seksclub Yab Yum te Amsterdam eveneens onder bedreiging hebben ver kracht. Barlaeus Het raadslid R. van Duijn van Groen Amsterdam vindt dat de om streden rectrix van het hoofdstede lijk Barlaeus Gymnasium C. de Vries Lentsch moet opstappen. Hij zegt dit vandaag in een interpellatie tijdens de vergadering van de ge meenteraad. Volgens Van Duijn biedt het rapport van organisatie deskundige L. Borsboom geen reële aanknopingspunten voor een geslaagde bemiddeling. Pijnbestrijding Dr. M.E. Sluijter is met ingang van 1 november benoemd tot bijzonder hoogleraar pijnbestrijding aan de Rijksuniversiteit Limburg. Hij gaat werken bij de afdeling anesthesio logie van het Academisch Zieken huis Maastricht. Volgens de univer siteit is Sluijter (57) de eerste hoog leraar voor dit vakgebied in Neder land. U zegt 't maar. Want met de Nice kunt u alle kanten op. Dat wil zeggen, op tafel of aan de wand. Door z'n compacte vorm is 't echt de ideale tweede telefoon. Misschien een leuk idee voor in de keuken, kunt u als u een pan op het vuur hebt staan toch de telefoon aan nemen. Of snel nog even een vriendin (of vriend) bellen voor dat ene recept. Bij Primafoon vindt u trouwens nog veel meer van die handige, compacte toestellen. Komt u 'ns langs, dan kunt u ze allemaal proberen. Het toestel hier links wacht voor f 98,- in het wit, beige en rood op uw komst. Zien we u deze week? Voor een telefoon ga je naar Primafoon. PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 -GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88. valt, of staatssecretaris Heerma .(ARP, Volkshuisvesting) uiteinde lijk geen promotie maakt. Maar ook de (katholieke) minister Van den Broek toont zich de laatste dagen steeds onzekerder over zijn mogelij ke herbenoeming tot minister van Buitenlandse Zaken Terwijl de PvdA gisteren één en al rust uitstraalde, vertoonde het CDA duidelijke tekenen van nervo siteit. Formateur en partijleider Ruud Lubbers sprak 's ochtends slechts kort met PvdA-onderhande- laar Kok en CDA-er Bert de Vries, 's Middags ontving de formateur ech ter op het Catshuis een uitgebreide delegatie van CDA-ers. Aanwezig daarbij waren, naast De Vries en diens mede-onderhan delaar Brinkman, ook partijvoorzit ter Van Velzen en de CDA-fractie- leider in het Europarlement 'Pen- ders. 's Avonds vond er binnen het CDA op verschillende plaatsen in Den Haag opnieuw overleg plaats. Binnen de PvdA werd ondertus sen beklemtoond dat men daar 'klaar' is: de wensenlijstjes voor de partementen en de namen van kan didaten zouden vast staan. Kok heeft dat gisteravond nog eens tij dens een informeel etentje aan Bert de Vries duidelijk gemaakt. De sa menkomst, die plaats vond op ver zoek van de CDA-er, heeft de pro blemen 'scherp' gemaakt, werd gis teravond gezegd door een betrokke ne. "Er moeten nu knopen worden doorgehakt". Onduidelijk blijft echter welke positie de PvdA in gedachten heeft voor oud-minister Jan Pronk. Kok wil hem graag naast zich hebben in het sociaal-economisch kernkabi net (de zogenaamde 'vijfhoek'), maar het CDA wil Economische Za ken niet zomaar afstaan. Daarbij speelt ook het toenemend finan cieel en politiek gewicht van de mi nisteries van WVC (Volksgezond heid) en VROM (Milieu) een rol. Ook die posten moeten over de par tijen verdeeld worden, maar PvdA en CDA willen eigenlijk beide de partementen voor eigen mensen hebben. Bovendien moet voorko men worden dat één partij te zeer de overhand krijgt in de uitdijende so ciaal-economische hoek. Naast de ministersposten staan inmiddels ook de staatssecretaria ten volop ter discussie. In politiek Den Haag wordt nu uitgesloten dat het kabinet nog deze week wordt beëdigd. Als CDA en PvdA het eens zijn over de verdeling van de minis tersposten en de staatssecretariaten is er nog een aantal dagen nodig voor gesprekken met kandidaat-be windspersonen. Daarna moet nog het PvdA-congres worden gehou den dat het onderhandelingsresul taat moet goedkeuren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3