Communisten in Europa hebben het moeilijk met de perestrojka Rode Khmer beschikt over ervaren leger Relatie met Moskou staat op de tocht Band met Oostblok binnen CPN een eeuwig strijdpunt jan bentveldjinterieur Britten zouden verzetsstrijders hebben getraind Gereformeerden hebben polarisatiecommissie nodig9 PAGINA 2 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 What's in a name. De Italiaanse communistische partij, de PCI, is de grootste communistische partij van het westelijk halfrond: 27,6 pro cent van de stemmen bij de laatste Europese verkiezingen en 26,6 pro cent bij de Italiaanse parlements verkiezingen in 1987. Maar het eni ge dat nog communistisch is aan die partij, is de naam. Voor de rest is de Italiaanse cp de afgelopen veertig jaar in alle opzichten een 'gewone' socialistische partij naar Westeuro pees model geworden. De Italiaanse communisten eis ten direct na de Tweede Wereldoor log hun onafhankelijkheid van Moskou op. Zij riepen daarbij de 'ei gen Italiaanse weg naar het socialis me' uit. Deze weg moet volgens de PCI democratisch zijn, zonder bloedige omwentelingen. Het socia lisme moet door eerlijke en vrije verkiezingen tot stand komen. Het is duidelijk dat de PCI vanuit die traditie de huidige ontwikkelin gen in de Oostbloklanden van harte toejuicht. De Italiaanse communis ten hebben op dit punt altijd voorop gelopen. Maar dat neemt niet weg dat de Italiaanse communisten op dit moment in grote verlegenheid zijn gebracht. Niet door de vernieu wingen, maar door de wijze waarop de andere politieke partijen in Italië deze tegen de PCI gebruikt. Vooral de snel groeiende socialis tische partij van Bettino Craxi be schuldigt de communisten ervan dat zij, alleen al door hun naam, me deverantwoordelijk zijn voor de gruwelen die in communistische landen zijn gepleegd. Rekening Bij de verkiezingen van zondag ge beurde dat ook in Spanje. Premier Filipe Gonzalez sprak bij een aanval op 'Verenigd Links' (lees de PCE) in de trant van: "Waarom stemmen linkse mensen in Spanje nog op een communistische partij, in plaats van op de socialisten. Je hoeft maar naar het Oostblok te kijken om het falen van het communisme te zien". Maar net als in Italië is het Spaan se communisme vrij van traditiona lisme en dogmatisme. Dat leidde tot goede verkiezingsresultaten, vooral ook omdat de kiezers niet waren vergeten dat de communisten pal hadden gestaan tegen Franco. Na de dood van Franco werd de PCE DEN HAAG (GPD) - De communistische par tijen in West- en Zuid-Europa hebben het nooit erg goed met elkaar kunnen vinden. Een schijn van eenheid bestond eigenlijk alleen daar waar de relatie met het communistische moederland, de Sovjetunie, een rol speelde. Door het optreden van Sovjet-president Gor- batsjov, die een dosis politieke vrijheid intro duceerde in het strakke communistische stel sel, is de band met Moskou echter op de tocht komen te staan. De vrijheid die Moskou Oost-Europa toe staat, brengt geharde communisten in Am sterdam (en Oost-Groningen), Lissabon, Pa rijs en Bonn aan het twijfelen. Elders, in Ro me en Madrid, wordt juist met opluchting ge reageerd. Zij, de Eurocommunisten, hebben altijd wel gezegd dat hun niet-dogmatische en democratische opvattingen de toekomst hadden. De vraag is wanneer de laatbloeiers in Pa rijs, Lissabon en Bonn zullen volgen. Binnen vooral de Duitse en Franse cp's groeit in ieder geval de druk om te komen tot vernieuwingen a la 'Gorby, Gorby'. met 20 van de 350 zetels in het con gres van afgevaardigden de derde partij van Spanje. Partijleider Santiago Carillo: "Op de top van de 'Eurocommunisten' in 1977 bleek het noodzakelijk om voorgoed afstand te nemen van het Russische model. Wij waren ervan overtuigd dat de Sovjetunie in een crisis zou belanden waarvoor ieder een de rekening gepresenteerd zou krijgen". "Uiteindelijk haakte (de Franse leider) Marchais af, maar Berlin- guer (PCI) en ik hebben doorgezet, omdat we zeker waren dat een crisis nabij was. En daar ben ik tot op he- Enrico Berlinguer, leider van i grootste communistische partij vc het westelijk halfrond: de PCI Italië. den trots op. Wij hebben toch voor zien, dat het Russische communis me zich zou ontwikkelen tot een ob stakel in de verdere ontwikkeling van het socialisme". Dee opvattingen van Carillo zijn gemeengoed in de PCE, die sinds de verkiezingen van 1979 (nog 23 ze tels) geen echte vuist meer kan ma ken. De PCE deed bij de verkiezin gen afgelopen zondag zelfs niet meer als afzonderlijke partij mee, maar slechts als onderdeel van de Izquierda Unida (Verenigd Links). Onder leiding van de nieuwe com munistische voorman Julio Ang- uita groeide deze naar 17 zetels. Santiga Carillo (CP Spanje): "Crisis Russisch model zagen we aankomen". Verdeeld In tegenstelling tot het zich vernieu wende Italiaanse en Spaanse com munisme behoren de Portugese en Franse communistische partijen tot de meest traditionele van Europa. Vooral de Portugese partij is intern heftig verdeeld over de te volgen koers. Maar zolang de lijn van Al- varo Cunhal de overhand houdt, hoeven de leden en de kiezers niet op veranderingen te rekenen. Bij de laatste verkiezingen in 1987 behaalden de communisten een al leszins redelijke 12,1 procent van de stemmen. Toch gingen de nisten duidelijk achteruit. Zij verlo ren kiezers aan de regerende cen trum-democraten en aan de socia listen. Dit verlies heeft echter nog niet geleid tot een herbezinning op de te volgen koers. Dat zou ook een tame lijk problematisch proces worden, omdat de aanhang van de partij con servatief is. Veel stemmen winnen de communisten op het platteland, waar de gevolgen van de Anjerrevo lutie van 1975 nog steeds zichtbaar zijn. De crisis in de Franse communis tische partij is niet in eerste instan tie het gevolg van de perestrojka in de Sovjetunie. Ze staat veeleer in di rect verband met de houding van Georges Marchais, de conservatief ste communist van West-Europa. Hij houdt koppig vast aan de oude en achterhaalde leuzen en opvattin gen. Het symbool van de onvermijde lijke breuk met deze zelfvernieti gende vasthoudendheid (de aan hang van de PCF is nauwelijks gro ter dan die van het extreem-rechtse Nationaal Front), is Charles Fiter- man. Hij heeft tijdens een recente zitting van het Centraal Comité openlijk zijn twijfels geuit over de koers van de partij. "Zijn er in onze praktijken wellicht vormen van messianisme waarvan het tijd is dat we ons daarvan ontdoen?" En: "Als de democratie werkelijk het hart is van onze doelstellingen, dan moet onze praktijk daarvan de conse quenties onder ogen zien". Na zijn opvallende rede kan Fiter- mann iedere hoop op een verdere toekomst binnen de partij wel opge ven zolang Marchais aan het hoofd ervan staat. Eerder valt te verwach ten dat de Franse cp zich onder in vloed van de ontwikkelingen in Oost-Europa nog verder zal ridiculi seren en daarmee marginaliseren. De kans is niet gering dat de partij als politieke factor zal ophouden te bestaan. Protest De massademonstraties in de DDR, Gorbatsjovs perestrojka en de ge weldige veranderingen in Honga rije en Polen, laten de Westduitse communistische partij DKP niet onberoerd. Het Westduitse commu nisme is niet meer dan een politieke splinter: de DKP zit niet in het par lement en komt bij verkiezingen zelden boven de één procent uit. Tot voor enkele weken had deze splinterpartij het voordeel zich niet alleen op Moskou te hoeven richten. In Oost-Berlijn heersten immers standvastige dogmatische commu nisten. Hoewel de DKP de laatste jaren 10.000 leden verloor en nu nog ongeveer 25.000 betalende sympa thisanten heeft, houdt de begin dit jaar herkozen leiding onder Herbert Mies en Ellen Weber vast aan het oude programma. Maar de kritiek groeit. In augustus traden acht be stuursleden af uit protest tegen de orthodoxe partijleiding. Begin volgend jaar zal op een bui- tengewoon partijcongres duidelijk worden of het tot een splitsing kcynt. De meerderheid van de vern nieuwers wil voor die tijd niet uit de partij stappen. Zij willen dat de ou de voorzitter Mies wordt afgezet, de partij zich openstelt voor de opposi-i tie in de DDR en in West-Duitsland samenwerking zoekt met de rest van de linkse beweging. DEN HAAG - De verhouding tot de Oostblok-landen geldt binnen de Communistische Partij van Nederland (CPN) al enkele decennia als een uiterst precair onderwerp. Tot het begin van de jaren tachtig stond kritiek op het 'reëel bestaande socialisme' binnen de CPN gelijk aan ketterij. De partij voer weliswaar officieel een onafhankelijke koers, maar dat kwam vooral doordat voorzitter Paul de Groot zelfs uit Mos kou geen tegenspraak duldde. Binnen en buiten de partij werd de CPN echter, tot het begin van de jaren tachtig, gezien als een orthodoxe marxistisch-leninistische bewe ging. Daarin kwam pas met de 'vernieuwingsdiscussie' van enkele ja ren geleden verandering. De splitsingen binnen de CPN hadden onder meer als inzet interne democratisering en een kritischer houding te genover de Sovjetunie. De verhoudingen mogen dan minder hartelijk zijn geworden, geheel en al bekoeld zijn ze niet. Het sentiment van kameraadschappelijke verbondenheid blijft bestaan, getuige het bezoek medio oktober van CPN-senator Fenna Bolding aan de DDR. Bolding noemde na haar te rugkeer het politie-optreden tegen demonstranten "heel vervelend", maar vond dat de DDR ook wel "in zeker opzicht" reden had om trots te zijn op wat er in veertig jaar was bereikt. "Naar China zou ik zeker niet zijn gegaan. Daar worden mensen gemarteld en doodgeschoten", trok zij de grens. ADVERTENTIE woonadvies 't Zijn niet alléén de meubelen die het interieur maken, als u zich echt thuis wilt voelen in uw woning kunt u het beste uitgaan van een totaal-inrichtingsplan dat Bentveld in nauw overleg met u op papier zet! Kom eens praten LEIDEN Nieuwe Rijn 24 Telefoon 071-134671 woonadviezen meubelen stoffering halogeenverlichting Dealer van o.a.: Interlübke, Pastoe, Cor, de Sede, Frighetto, Leolux, Gelderland, Artifort, van Besouw, Kendix, Jab, Ploeg. SINGAPORE - De Rode Khmer, die in snel tempo twee stadjes in het westen van Cambodja veroverde en nu Battambang belegert, is een effi ciënt leger van naar schatting 40.000 soldaten, gehard in een jarenlange jungle-oorlog. Samen met de troe pen van het KNPLF van ex-premier Son Sann en die van prins Norodom Sihanoek beschikt het Cam bodjaanse verzet over ruim 60.000 manschappen. door Bob Mantiri De ruggegraat van het Rode Khmer leger is de 196ste eenheid, die ver antwoordelijk is voor de verovering van Pailin, waar de grootste dia mantmijn van Cambodja is geves tigd. De 196ste eenheid was in 1978 speciaal opgericht voor de bewa king van Pol Pot, leng Sary, Khieu Samphan en andere Khmer-leiders. Bij de strijd om Pailin zou deze een heid evenwel zware verliezen heb ben geleden. Een aantal Cambodjaanse ver zetsleden kreeg volgens het Lon- dense tijdschrift Jane's Defence Weekly een opleiding van het Britse elite-regiment de Special Air Ser vices (SAS). De door de SAS ge trainde non-communistische rebel len zijn volgens het blad geïnte greerd in het Rode Khmer-leger. De Britse betrokkenheid bij de opleiding van het Khmer-verzet da teert volgens Jane's al uit 1985 en was bedoeld om de slagvaardigheid van het verzet te vergroten. De SAS- commando's zouden ook betrokken zijn geweest bij sabotage-acties in het binnenland van Cambodja. Vol gens het tijdschrift heeft het Britse ministerie van defensie ingestemd met het verzoek van de Verenigde Staten om de SAS te belasten met de opleiding van de Cambodjaanse verzetsstrijders. De sterkte van het Cambodjaanse regeringsleger wordt geschat op 60.000 beroepssoldaten. Daarnaast bevinden zich in de provincies naar schatting 100.000 volksmilitie-le den. Het regeringsleger zou boven dien terzijde worden gestaan door Vietnamezen. Volgens Thaise en Chinese waarnemers zijn er na de troepenterugtrekking in september 30.000 Vietnamezen achterbleven. Het Thaise ministerie van buiten landse zaken meldde onlangs, dat vijf Vietnamezen waren gevange nen genomen, die het uniform droe gen van het Phnom Penh-leger. Fouten Ondanks de steun van Vietnam hebben de troepen van Phnom Penh de al tien jaar lang durende strijd niet in hun voordeel kunnen beslechten. De Rode Khmer bleek hen in strategisch en tactisch op zicht vaak de baas. Dat komt wel licht door hun grote mobiliteit en de bekendheid met het terrein in de bergen en oerwouden langs de Thaise grens. Bovendien konden de Khmers bij achtervolgingen uitwijken naar Thailand, waar voedsel (vaak van de VN) en wapens wachtten. China overlaadde hen met grote hoeveel heden wapens en munitie, die zij in geheime depots in de jungle opsloe gen. Pol Pot en de andere leiders heb ben in het recente verleden toegege ven dat zij 'fouten' hebben gemaakt tijdens hun bewind en beweren dat zij het communisme hebben afge zworen. Maar Prins Norodom Siha nouk, de feitelijke leider van het Cambodjaanse verzet, waartoe de Rode Khmer ook behoort, betwij felt dat. Degenen die hen geloven zijn volgens hem 'naievelingen' of 'idioten'. Geen benul Cambodjaanse acteur Haing S Ngor, die de terreur van de Rode Khmer overleefde en bekendheid kreeg door zyn rol in de Britse speelfilm 'Killing Fields', is de me ning toegedaan dat de Rode Khmer weer terreur zal zaaien in zijn land. Het gros van het Khmer-leger, zegt hij, bestaat uit jonge ongeschoolde boeren, die tijdens de Vietnam-oor- log onder de opeenvolgende rege ringen van Sihanouk en generaal Lon Nol. veel hebben geleden. Zij hebben gezien hoe familiele den werden vermoord en dorpen geplunderd en gebombardeerd, en zijn vervuld van haat en wraak. De Khmer-leiders hebben deze kinde ren, die dertien tot vijftien jaar wa ren toen zij zich bij het verzet aan sloten, gebruikt tijdens het schrik bewind 1975-79. De soldaten heb ben geen benul van wat goed of kwaad is, meent Ngor. Het zijn deze mensen die mogelijk straks de dienst uitmaken, is zijn sombere voorspelling. De Gereformeerde Kerken hebben behoefte aan een com missie van wijze mannen en vrouwen, die zich moeten bui gen over het probleem van de toenemende polarisatie binnen deze kerken. Daarbij zal niet zozeer gedacht moeten worden aan een soort arbitrage-com missie, maar aan een advise rend orgaan voor de synode dat de theologische achtergronden van de tegenstellingen in de kerk bestudeert. Het voorstel om een speciale sub-commissie te vormen, is af komstig van de deputaten (des kundigen) Kerk en Theologie. Volgens de secretaris van dit de- putaatschap, prof. dr. H. B. Weij- land, is deze commissie nodig om de polarisdatie "analyseren, be geleiden en zo mogelijk opvan gen". Achter tegenstellingen in de ge meente schuilt bijna altijd een verschil Godsbeeld, zo hebben de deputaten gemerkt toen zij enke lejaren geleden het land ingingen om hun omstreden rapport over de bijbel ('God met ons; over de aard van het Schriftgezag') te ver dedigen. Zij hebben bovendien gemekrt dat door misverstanden de tegenstellingen alleen maar scherper worden. "Wij willen graag een vinger aan de pols houden en voorko men dat men elkaar op karikatu ren bestrijdt", aldus Weijland. "Als er dan eens iets ontploft in Groningen of Zeeland, dan kan de synode bij ons terecht". De sy node beslist in november of Weij- lands "proefballon" opgelaten kan worden. Weijland bespeurt in de kerken "een golf van merkwaardig fun damentalisme" waarop door de andersdenkenden halsstarrig wordt gereageerd "met de hak ken in de grond". Hij wijst onder meer op de commotie rond de Amsterdamse studentenpredi kant S. de Lange en de (hervorm de) kerkelijk hoogleraar dr F. O. van Gennep uit Leiden. Het Confessioneel Gerefor meerd Beraad (CGB) beklaagde zich er afgelopen zaterdag over dat binnen de gereformeerde ker ken niemand meer schrikt van het appèl dat deze vereniging van verontruste gereformeerden jaar lijks pleegt uit te laten gaan. Weijland geeft toe dat het be staande deputaatschap in feite al de taak had om over de polarisa tie als adviserend orgaan op te treden, maar deze opdracht dreigt door nauwere samenwerking met de hervormde collega's onderge sneeuwd te raken, zo legt hij uit. De Poolse paus de Rus Gor- batsjov zouden wel eens de twee centrale figuren kunnen worden, die de blijvende stabiliteit van de snel veranderende Oosteuropese samenlevingen kunnen garande ren. De foto's van dit tweetal bij hun komende ontmoeting eind deze maand, kunnen in meerdere opzichten een historisch beeld opleveren. Die verwachting sprak de Ame rikaanse politicoloog prof. Eric Hanson uit tijdens het gister avond begonnen congres van Pax Christi over de rooms-katholie- ken in Oost-Europa. Het congres vindt plaats in het KRO-complex in Hilversum en wordt be schouwd als de eerste grote inter nationale bijeenkomst over en met kerkelijke vertegenwoordi gers uit Oost-Europa sinds het de mocratiseringsproces in verschil lende Oosteuropese landen zich doorzet. Iets meer dan dertig sprekers en gasten uit acht Oostbloklanden zijn in Hilversum aanwezig, naast een veel groter aantal deskundi gen en belangstellenden uit West- Europa en Noord-Amerika. Drie Tsjechen, allen betrokken bij de oppositiebeweging Charta, kre gen geen visum om naar Neder land te reizen. Een persoonlijke gezant van Pax Christi zou hen vandaag een boodschap van soli dariteit overhandigen. Het congres werd gisteravond geopend door oud-aartsbisschop kardinaal Franz König van We nen, die voorzitter is van Pax Christi Internationaal. Eèn van de andere sprekers was bisschop Huub Ernst van Breda, vice-voor- zitter van de internationale bewe ging en voorzitter van de Neder landse afdeling. Aartsbisschop König zei onder meer dat de veranderingen in Oost-Europa verwelkomd en aan gemoedigd moeten worden om dat ze de wereld de kans bieden om meer rechtvaardige en duur zame vrede. Willibrordjaar Tijdens een oecumenische vie ring in drie talen hebben kerkelij ke leiders en jongeren uit Neder land en (Noord-)Ierland vandaag- de opening van het Willibrordjaar gevierd. Daarbij werd voor de eer ste maal het Willibrordlied ('Wie komt daar over water aan, met licht voor onze lage landen?') ten gehore gebracht. In zijn meditatie wees de voor zitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. D. C. Mulder, op de toenemende ontkerkelij king in Nederland en op de span ningen in Noord-Ierland. "Het zou ongepast zijn om een oordeel over de situatie hier te vellen. Maar vergis ik me als ik zeg dat het ene evangelie dat Willibrord naar ons land bracht, door uiteen lopende interpretaties tot een ele ment van verdeeldheid is gewor den? Uw probleem is de eenheid van het geloof te hervinden", zo zei hij tot de Ierse aanwezigen, onder wie de rk aartsbisschop van Armagh, kardinaal O Fiaich, de anglicaanse aartsbisschop dr. Robert Eames en vertegenwoor digers van de Presbyteriaanse en de Methodistenkerk. De bijeenkomst vond plaats in het Servietenklooster in Ben- burb, een plaatsje 60 km ten wes ten van Belfast. De inwoners van het dorp zijn nog steeds in de greep van de dodelijke IRA-bom, die vorig jaar op 23 november het leven kostte aan Barney Lavery en zijn 13-jarige kleindochter Em ma Donnelly. In het klooster hangt uit protest tegen "dit zinlo ze, brutale geweld" de verklaring van de Servietengemeenschan. die "diep geschokt en buiten zin nen van woede" was. "Wjj zijn de milieubeschermers, wij zijn de groenen van de Angli caanse Kerk". Met deze woorden bemoedigde bisschop Graham Leonard de anglicaanse geestelij ken die zich blijven verzetten te gen de wijding van de vrouw tot priester. "Hebben wij niet de verant woordelijkheid om de kerk te be waren zoals onze planeet? Is het niet onze plicht de kerk te behoe den voor schade met onoverzien bare gevolgen", zo vroeg de bis schop van Londen aan meer dan duizend tegenstanders van de vrouw in het ambt, onder wie een vrouwelijke diaken. Bij het verzet tegen vrouwelij ke priesters staat volgens de an glicaanse bisschop niet zijn eigen geweten op het spel, maar "de ka tholiciteit en de zending" van de Anglicaanse Kerk. Leonard be schuldigde de voorstanders er van dat zij het evangelie aan deze tijd willen aanpassen. Zij introdu ceren modieuze trends in de kerk en gaan zo voorbij aan het eeuwi ge karakter van de by bel. De anglicaanse synode be spreekt volgende week 458 amen dementen naar aanleiding van het principe-besluit van vorig jaar om het priesterambt na 1991 voor vrouwen open te stellen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen als secr. van het SoW-orgaan voor de eredienst J. H. Uytenbogaardt Utrecht, te Bergschenhoek U. W. van Slooten Renswoude, te Ede J. C. Schuurman Rijssen. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Zwolle-Zuid M. J. C. Blok Apeldoorn, te Bruchterveld drs. C. J. Harryvan kand. Gronin gen, te Hoogkerk M. H. de Boer Gramsbergen; aangenomen naar Schildwolde W. van der Jagt Am stelveen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Oosterland (Zeeland) E. Venema Elspeet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2