'Geweldig dat u voor de jazz hebt gekozen' 'Schoonheid moet de wereld redden' Masterclass trompettist Wynton Marsalis op R'dams Conservatorium fkKfm Estlandse kunstenares exposeert in Rijnsburg: Mislukt 'Huwelijksspel' Mooie lofzang op hoogdruk Europese Filmprijs voor Ivens Ruslandfestival in Leiden WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 KUNST PAGINA 21 ROTTERDAM Met de lenige tred van een base- ballspeler wandelt hij het maagdelijk-witte lokaal binnen: veertig conserva toriumdocenten en -stu denten applaudisseren met ingehouden respect. Ruim een uur later dan gepland is het trompetwonder Wyn ton Marsalis (28) eindelijk in hun midden. De openba re les in lokaal 110 van het Rotterdams Conservatori um kan beginnen. door Peter Huysman Marsalis laat er geen gras over groei en. Hij begroet het auditorium en gaat zonder onderbreking over op de les. We zullen, zegt hij, vooral praten over hoe jullie moeten stude ren. Goed studeren, daar gaat het om, weten waar je mee bezig bent, zes uur per dag hoeft niet, als je maar dagelijks studeert, en steeds zul je uit moeten gaan van het ni veau van de vorige dag, en altijd maar weer de zwakke punten in je spel moeten verbeteren. De veertig bewonderaars, onder wie vier meisjes, hebben hun in strument, nog verpakt in de koffer, vrijwel onzichtbaar onder hun stoel gedeponeerd. Ze luisteren adem loos toe. Het is van hun gezichten af te lezen: hoe is het mogelijk dat op dit moment één van 's werelds top- trompettisten, weliswaar vermaard als jazzmuzikant maar evenzeer als vertolker van Haydn en Mozart, ons persoonlijk komt vertellen hoe wij eigenlijk moeten blazen. Niets is hier in deze klas over van het bekende image van de virtuoos: geen maatkostuum om het slanke lijf, geen bril, geen pregnant snorre tje, geen ijdele houding. Nog wél elegant en voornaam, een (jonge) Wijze uit het Westen, maar dan in jogging-pak en op dito schoenen. Rob ter Steege, studieleider van het Rotterdams Conservatorium: "Ze hadden een paar dagen over, Marsa lis en zijn septet. Aan het slot van zijn optreden in Tuschinsky-Am- sterdam heeft onze adjunct-direc teur Koos van der Hout gebeden en gesmeekt of het kon, een master class onder leiding van de Grote Meester in Rotterdam. En ver draaid, zijn impresario voelde er wel wat voor". Doorgezakt Het voortdurend aan de weg timme rende Rotterdamse Conservatori um haalde de oogst binnen tegen een zacht prijsje. Drieduizend dol lar voor het hele septet: da's niks voor zo'n uitzonderlijk stel. "Dat ha len we uit een speciaal evenemen- .tenpotje", aldus cönservatoriumdi- recteur John Floore, zelf trompet tist en supporter van Marsalis. Hij is blij dat ze er zijn. Want ook musici van hoog niveau zijn regelmatig aan de boemel: in Amsterdam zijn ze, zo gaat het gerucht, de vorige avond ter afleiding van de dagelijkse be slommeringen lichtelijk doorge zakt. Ook een conservatoriumdirec teur moet dan altijd maar afwach ten of de drank niet al te zeer heeft huisgehouden. En wie kijkt er op een uur-te-laat als het om dergelijke goden gaat? De trompetklas volgt intussen ge boeid de explicaties van de beweeg lijke Amerikaan. De vrees dat hij één van hen zal aanwijzen om hem (uiteraard mét instrument) terzijde te staan, is vooralsnog niet gerecht vaardigd. Het onaantastbare feno meen prefereert ook als pedagoog te soleren. Er worden op beschei den wijze enkele vragen gesteld. Uit klinkklare verlegenheid zitten er enkele studenten uitermate nors en onderuitgezakt bij. Maar De Mees ter is een en al vriendelijkheid en opgewektheid: óf hij kan goed te gen drank óf hij hééft helemaal niet gedronken. In sneltreinvaart raast hij de ge schiedenis van de jazzmuziek door, bespreekt de ademhalingstechniek en deelt iets mee over het belang van goed luisteren. Door wie beïnvloed? Welke stij len zijn hem lief? Miles Davis en Clifford Brown passeren de revue, Clark Terry en Freddie Hubbard, Don Cherry en Cootie Williams, Ray Nance en Louis Armstrong. Hij heeft allemaal wat van ze geleerd. En je hoort ze allemaal te kennen, zoals je allerlei soorten en richtin gen in de muziek behoort te ken nen. "Alles moetje proberen. Het is net als in een goed restaurant: daar neem je toch ook niet ieder dag fried chicken?" Prachtige, vloeiend uitgespon nen filosofieën over muziek, over muziektheorie, over 'practizing' vooral, dat alleen maar zin heeft als je er écht in gelooft en als je een con cept hanteert. Maar het ongeduld staat op de gezichten van de leerlin gen te lezen. Praten is mooi, kijken naar het levendige gelaat van de Meester niét minder. Maar toch....het zwartlederen foudraal ligt nog altijd onaangebroken op één van de twee vleugels in de con servatoriumklas. En waar zijn ze in feite met z'n veertigen voor geko- Mes Het moment suprème is eindelijk daar. Met een snelle beweging alsof hjj een mes uit de schede haalt, heeft hij plotseling het koperen mysteriestuk uit het étui getoverd. Een armoedig ogend apparaat, dof exemplaar dat voor nog geen honderdje op het Waterlooplein lijkt te zijn aangeschaft. En dan, zonder enig inblazen, de embouchure blijkbaar op elk ogen blik van de dag 'in de aanslag', zet hij de trompet aan zijn lippen. Rechtop zit iedereen, de bewonde ring is enorm: spankelend, goddelijk klinken de tonen door de echoënde ruimte. Een openbare les? Nee, dit is openbaar genieten. Akkoorden, toonladders, een stukje imitatie Clifford Brown, een stukje ballad, een lang aangehouden uiter mate hoge toon. Het wordt allemaal even perfect en moeiteloos uitge voerd. "Het mooie van de fraseringen die Clifford Brown speelde is dat ze zo logisch zijn", licht Marsalis een voudig toe. "Studeren, of ik dat on derweg nu ook doe? Nee, niet op trompet. Ik ben gewoon 24 uur per dag met muziek in mijn hoofd bezig en dat is ook studeren". Hij zegt dat hij destijds heeft moe ten kiezen tussen klassieke muziek en jazz. Een student, in volle aan bidding, zegt op fluistertoon en in zijn beste Engels: "Wat geweldig dat u voor de jazz hebt gekozen". De 'klassieke' studenten van het Rot terdams Conservatorium nemen hem zijn adoratie niet echt kwaliik. Trompettist Wynton Marsalis: "Je moet alles proberen, net als in een goed restaurant" ETTEN-LEUR - "Om te kun nen lachen, moet ik naar Hol land". Met deze frappante uit spraak bedoelt de Estlandse kunstenares Pilvi Blankin niet dat de kunst in Nederland een lachertje is. Zij doelt wel op de politieke situatie in Estland, dat sinds de Tweede Wereld oorlog door de Sovjetunie is ingelijfd. "Sinds die tijd wordt er in Est land vrijwel niet meer gela chen", zegt de kunstenares. Haar wandtapijten zijn momen teel te bézichtigen in het Muse um van het Genootschap Oud Rijnsburg in Rijnsburg. door Mark van der Kruyk "De Estenaar is zeer politiek. Alles draait daar om meer vrijheid. Dat uit zich vooral in de kunst. Dat is het grote verschil met de kunst in Ne derland". In het museum van het Genoot schap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg in Rijnsburg wordt in 1990 onder het motto 'een brug tussen oost en west' een expositie gehou den over hedendaagse Oosteurope- se kunst. De tentoonstelling omvat zowel oost-europese schilderkunst als grafisch- en beeldhouwwerk en duurt tot en met 16 maart 1990. Dat is de reden waarom de Estlandse voor een verblijf van 5 dagen naar Nederland is gekomen, een reis waarvoor ze in totaal acht dagen in de trein heeft moeten zitten. Pilvi Blankin is tijdens haar ver blijf in Nederland ondergebracht bij het echtpaar Vermeulen in Et- ten-Leur, twee schoolvoorbeelden van oer-Hollandse nuchterheid die in combinatie met de zweverige kunstminnende Estlandse de per fecte ingrediënten vormen voor een fantastisch blijspel. Daar komt dan nog eens het taalprobleem bij. Pilvi Blankin spreekt naast Estlands en Russisch gebrekkig Duits en in het geheel geen Engels of Nederlands. "Bij haar is alles kunst", moppert mevrouw Vermeulen. "Ze kan over niets anders praten. Ik bezoek zelf ook graag musea, maar na afloop denk ik: Zo, en nu een hapje eten'. Maar Pilvi heeft dan nog uren nodig om haar indrukken te verwerken". "Je mag gerust weten dat ik me soms wel eens een tijdje terugtrek", vertelt meneer Vermeulen. "Het kost voortdurend moeite om naar haar te luisteren". Ondanks de vele tegenstellingen is de band tussen de familie Vermeulen en Pilvi Blankin goed en mevrouw Vermeulen, die ook wandkleden weeft, is zelfs van plan om volgend jaar naar Estland te gaan om daar haar kleden te ex poseren. Rij De verf voor haar wandkleden mjiakt Pilvi zelf. De wol koopt ze in grote partijen van zestig kilo tege lijk. "Ik weet niet of ik het morgen wel kan kopen. In Estland zijn som mige artikelen soms weken uitver kocht. De mensen staan dagelijks de hele ochtend in de rij om hun groenten en vlees voor die avond te kunnen kopen. Vlak voor mijn ver trek naar Nederland heb ik bijvoor beeld nog 160 kilo suiker inge kocht". Volgens mevrouw Vermeu len mijdt Pilvi in Nedeland echter angstvallig de grote warenhuizen en winkelcentra. "Ze hebben het daar toch niet, dus ze rnaakt zichzelf alleen maar ongelukkig als ze al on ze rijkdom ziet", aldus mevrouw Vermeulen. Het voordeel van Estland is wel, dat kunstenaars daar makkelijker kunnen exposeren. "In Nederland kost het geld als je je werk naar een tentoonstelling wilt brengen. In Estland is dat veel eenvoudiger. Bo vendien is de kunst daar voor alle mensen en niet slechts voor een kleine elite zoals in Nederland. Ie dereen in Estland bezoekt regelma tig tentoonstellingen en musea, om dat zij zich herkennen in de vrij heidsuiting die daar achter de kunst schuil gaat". Pilvi Blankin bena drukt het belang van de kunst. "Schoonheid redt de wereld", zegt ze. De motieven voor het kunste- 'Huwelijksspel' ('Marriage Play') van Edward Albee. Met: Josine van Dalsum en Paul Röttger. Regie: Walter Tillemans. Ge zien op 31 oktober in de Leidse schouwburg (première). LEIDEN - Het kan heel spannend zijn: dat intellectualistische ou wehoeren (want anders kun je het toch echt niet noemen) van een echtpaar dat daarmee elkaar tergt en een huwelijkscrisis tracht te bezweren. Voorwaarde is dan echter wel, dat het publiek wordt meegesleurd met dat wat hier 'Marriage Play' oftewel 'Huwe lijksspel' wordt genoemd. Daar aan ontbreekt het hier: het gezeur van deze mensen laat je koud, omdat zij eenvoudigweg geen in teresse voor hun problemen kun nen wekken. Het resultaat daar van is al gauw een rampzalige the ateravond. Zoiets ligt in zekere mate aan het stuk zelf, maar in dit geval ook be slist aan de spelers. Wat de kwali teit van het stuk betreft, aarzel je omdat Albee als een belangrijk hedendaags toneelauteur geldt, en een specialist in het ontleden van huwelijksrelaties. Toch biedt dat kennelijk geen garantie voor 'Huwelijksspel', zijn nieuwste stuk. Misschien is het echec van deze voorstelling voor een be langrijk deel al te verklaren uit de onjuiste type-casting, want Josi ne van Dalsum en Paul Röttger zijn samen als echtpaar geen mo ment geloofwaardig. Laat staan, dat je je dan nog eens wiit verdie pen in de vraag, wat er in hun bei der relatie mogelijkerwijze is fout gegaan. Voor de beantwoording van die vraag reikt het stuk overigens te weinig materiaal aan. Misschien is er eigenlijk niets mis gegaan, maar zat de fout er al van meet af aan in: de onmogelijkheid van twee mensen om elkaar echt te benaderen. Hoogstens lichame lijk lukt dat een enkele keer. Daarom heeft de vrouw in dit stuk een boekwerk bijgehouden, waarin zij exact het aantal keren van hun geslachtsgemeenschap pen heeft geregistreerd plus een beschrijving van de omstandig heden, duur en haar beoordeling. Naar aanleiding van de achthon derdste keer bijvoorbeeld heeft zij in haar boek genoteerd: 'Leert hjj het dan nooit?!' En het is on der meer op deze manier waarop de beide echtelieden elkaar ver baal (en later zelfs even fysiek) te lijf gaan. Dat gevecht wordt trouwens net niet realistisch maar enigszins ge stileerd gespeeld. Een regiekeuze die de acteurs niet waarmaken: het zogenaamd woeste rollebol len is slechts pijnlijk. De vormge ving is uiterst sober: een vrijwel leeg podium met alleen een witte deur, een modern strakke bank en een wit vloerkleed. Dat past wel bij de analytische inhoud van het stuk. Alleen kun je als regis seur twee acteurs niet de hele avond op een bank laten zitten. Gevolg: men vlucht in het soort afschuwelijk clichématige toneel loopjes rond de bank teneinde enige actie in het spel te brengen. Alle aandacht dient uit te gaan naar de tekst. En om met name de diepere inhoud van het stuk naar voren te halen, krijgt de tekstbe handeling een onnatuurlijke na drukkelijkheid mee. Het is zo'n kunstmatig diepzinnig opzeg toontje, waarbij zowel Josine van Dalsum als Paul Röttger een en kele keer een emotionele uithaal ten beste geven die je rillingen over het lijf doet lopen - van gêne wel te verstaan. Het stuk begint met de mededeling van de man, dat hij zjjn vrouw zal verlaten. Om die mededeling, die de nodi ge keren herhaald wordt, gaat het in dit stuk. Na een kwartier is het probleem duidelijk: deze twee mensen moeten óf uit elkaar gaan óf bij elkaar blijven - maar ons verder niet meer lasting vallen. WIJNAND ZEILSTRA Russen Toen Pilvi in het Anne-Frankhuis was, wees ze op een foto van Duits land in de Tweede Wereldoorlog en riep "Dat is Rusland". Zoals een echte Estlandse betaamd, heeft ze geen hoge pet op van de Russen. Toen mevrouw Vermeulen vertelde dat zij tijdens haar bezoek in Est land, ook wel graag een bezoekje zou willen brengen aan Leningrad en Moskou, had Pilvi aanvankelijk grote bezwaren gemaakt. "Je moet het zo zien", zegt mevrouw Vermeu len. "Mensen die bewust de Nazi- tijd hebben meegemaakt, zullen ook niet op vakantie gaan naar Duitsland. Zo de pest hebben ze in Estland aan de Russen". "We kunnen helemaal niets", ver telt Pilvi. "Alles loopt via Moskou. Wij willen ook gelukkig zijn maar we mogen het niet. Ik ben dol op planten en wilde een paar stekjes meenemen naar Nederland. Bij de Russische grens hebben ze die stek jes in beslag genomen. De perestroj ka heeft wel iets verbeterd. Zo heb ik vorig jaar kerstmis voor het eerst in mijn leven een kerstboom in huis gehad. Maar de veranderingen gaan te langzaam. Veel te langzaam. Bo vendien zitten de soldaten uit Af ghanistan nu bij ons. Dat is officieel nog niet bewezen, maar iedereen in Estland weet dat". Gisteren zag Pilvi beelden van juichende Hongaren op de televisie die hun overwinning op het totali taire systeem vierden. De Eslandse vertelt dat er toen heel veel door haar heen ging. Ze hoopt dat ze in haar leven nog mag meemaken dat Estland weer een zelfstandige natie is net als vijftig jaar geleden. "Mijn moeder heeft vlak voordat ik hier naar toe ging tegen mij gezegd: 'Kijk in Nederland goed uitje ogen, want dan zie je hoe wij het hebben gehad in Estland voordat de Russen kwamen. Dan zie je hoe het is om te wonen in een vrij land". Expositie "Ode aan de hoogdruk keuze uit hedendaagse hoogdrukken", t/m 11 no vember. De Bange Duivel - grafische werk plaats, Rijndijkstraat 4, Leiden en Time is Art - galerie, Nieuwstraat 10. Leiden. Ope ningstijden: woensdag, donderdag, zater dag en zondag van 14.00-18.00 uür. LEIDEN - In het verleden be steedde grafische werkplaats de Bange Duivel geregeld aandacht aan de hoogdruk door middel van eigen uitgaven, gewijd aan het werk van Jo Bezaan en Nicole Montagne, en diverse tentoon stellingen, waaronder die van de Limburgse graficus Arthur Puts. Met 'Ode aan de hoogdruk' wil de Bange Duivel in samenwerking met galerie Time is Art opnieuw deze oude techniek de waarde ring geven die zij verdient. Want ondanks de beperkingen zijn de mogelijkheden veel groter dan men zou veronderstellen. Velen denken bij houtsneden al gauw aan het werk van Frans Masereel, maar ook in de hedendaagse kunst wordt de hoogdruk-tech niek die teruggaat tot de 14de eeuw, met enthousiasme beoe fend. Jonge kunstenaars zoals Hele na Lamberti en Cemal Demir hebben een aandeel in 'Ode aan hoogdruk', maar ook belangrijke vertegenwoordigers zoals Dick Cassée en Guillaume le Roy ont breken hier niet. Behalve ver schillen in leeftijd en ervaring komt de diversiteit binnen de techniek duidelijk aan het licht. Bij de Bange Duivel bijt Nicole Montagne het spits af met een bij zonder sterke bijdrage. Bij eerde re gelegenheden toonde zij al haar veelzijdigheid als graficus. In de ze 'Ode' beperkt zij zich tot de sja- bloondruk, een techniek die ook door de kunstenaar/drukker H.N. Werkman (1882-1945) gebruikt werd. Kenmerkend voor het vijf tal werken dat zij hier exposeert is het zachte verloop van de kleur. De meest expressieve kracht daarin bereikt zij in de weergave van de tragische toneelspeler in 'Bühne'. Andere opmerkelijke stukken zijn 'Vrouw met groene jurk' en 'Sterre' (Chr. Huygens). Naast het figuratieve werk van Montagne, Marja de Raadt en Leon Janssen, heeft ook de ab stractie een belangrijke plaats ge kregen. Hierbinnen zijn weer ver schillende richtingen vertegen woordigd. Bij Cassée geven de re cente voorbeelden aan dat hij de lijn van zijn constructivistische werk van de jaren zestig voortzet. De zuivere verhoudingen van geometrische vormen in de alu- miniumdruk 'Sanday' (1988) be vestigen dit duidelijk. Spanning en beweging beheersen daarente gen de composities van Angenel- le Thijssen die soms de associatie met een vlucht vogels oproepen. Wat de expositie bij de Bange Duivel betreft is een compliment op zijn plaats voor de opvallende prestatie van Lous Stuyfzand, die met haar 'Window'-serie blijk geeft van de affiniteit met de hoogdruktechniek die zij in be trekkelijk korte tijd wist op te bouwen. Op beide locaties kan men ken nis maken met de romantische beeldverhaal-scènes die Leon Janssen in zijn werk gebruikt. Mondaine liefdesgeschiedenis sen uit de jaren vijftig en in die zin nu erg modieus, zo is de eerste in druk, maar het drieluik bij Time is Art brengt bij nadere beschou wing het inzicht dat deze knap ge maakte houtsneden meer zijn dan alleen maar mooie plaatjes. Vrouwen zijn op 'Ode aan de hoogdruk' sterk aanwezig zowel in aantal als in kwalitatief op zicht. Trees Klijn exposeert heel recent werk dat bestaat uit vier grote linodrukken uit de serie 'Di vision of Fields', die haar onder zoekingen naar het vlak verder voortzetten. Imposante, uit geo metrische vormen opgebouwde, composities beheersen de lichte expositieruimte die Klijn moet delen met Helena Lamberti. Lam- berti's grafiek met losse of gesta pelde vormen die klassieke inspi ratie verraden, tekent het beeld van diversiteit op deze geslaagde lofzang op de hoogdruk. NANCY STOOP De Estlandse kunstenares Pilvi Blankin: "De soldaten uit Afghanistan zitten nu bij ons". (foto Gerard van Offeren) Federatie voor etnische muziek AMSTERDAM (GPD) - De muziek van alle etnische groeperingen in Nederland stimuleren. Dat is de doelstelling van de stichting Multi Music Federation. „In december/januari komt er een lijst uit van de gekleurde groepen, Marokkaanse, Turkse, Molukse, sal sa, latin, reggae, dat soort groepen", vertelt Marcel Wouter over de eerste activiteiten van de nieuwe stich ting. Hij is afkomstig van de Suri nam Music Association, die samen met Barak G, een Molukse organi satie, het initiatief nam tot de fede ratie. LEIDEN K O organiseert van 6 tot en met 13 november een Rus landfestival in Leiden. Tijdens deze manifestatie, zo belooft de infor matie, zullen er 'deuren worden geopend die voor de westerse wereld lang gesloten zijn gebleven'. Onder vijf verschillende invalshoeken wordt het cultureel en dagelijks leven in Rusland gepresenteerd. Een folkloristische dansgroep uit Tajikistan bijt het spits af op maandag 6 november. Daarna is de Ruslanddeskundige John Löwen- hardt aan de beurt. Hij geeft op woensdagavond een lezing over Gor- batsjov. De avond daarop, donderdagavond, is het de Russische film die centraal staat. K O vertoont dan 'Piano Mécanique', een rolprent die is gebaseerd op 'Platonow' van Anton Tsjechov. Alwin Bar speelt op vrijdagavond de 'Schilderijententoonstelling' van Moussorgsky en 'Sonate nr. 1' van Rachmaninoff. Op de laatste avond, maandag 13 no vember, wordt een reisverslag van Karin Schaedtler vertoond, een dia causerie die de titel 'Moedertje Rusland en haar kinderen' draagt. Alle Russische avonden hebben plaats in de Kapelzaal en beginnen om kwart over acht. UTRECHT (GPD) - De door Joris Ivens en Marceline Loridan ver vaardigde film 'Een Verhaal van de Wind' zal worden onderscheiden met de Europese Filmprijs, de te genhanger van de Oscar. De prijs wordt op 25 november in Parijs uit gereikt. De jury noemt 'Een Verhaal Van De Wind' "het poëtische testament van een filmmaker van grote inter nationale faam". In het juryrapport wordt voorts opgemerkt dat specia le nadruk dient te worden gelegd op de doorslaggevende rol die Marce line Loridan gespeeld heeft. Als een waarachtig documentariste heeft ze groots bijgedragen aan de totstand koming van Joris Ivens' laatste werkstuk. De prijs voor de beste documen taire van 1989 is toegekend aan de Hongaarse inzending Resck 1950- 1953, Geschiedenis van een Geheim Dwangarbeiderskamp, geregis seerd door Géza Böszörményi en Livia Gyarmathy. In de competitie voor speelfilms zijn alleen de nominaties bekend gemaakt. De twee Nederlandse in zendingen ('Leedvermaak' en 'Mijn Vader Woont In Rio') vielen buiten de boot. Zes nominaties werden veroverd door de Russische inzen ding 'Kleine Vera' (van Vasili Pitsjoel) en de Hongaarse speelfilm 'El Dorado' (van Géza Bereményi). Vijf nominaties kwamen terecht bij de Poolse film '300 Mijl Naar de He mel' (van Maciej Dejzer). Vier nomi naties verwierven de Griek Theo Angelopoulos met 'Landschap In De Mist' en de Brit Mike Leigh met High Hopes. Drie nominaties kwa men terecht bij 'My Left Foot' (van de Ier Jim Sheridan) en Kuduz (van de Joegoslaaf Ademir Kenovic). Twee nominaties werden gegund aan 'La Vie Et Rien d'Autre' (van Frankrijk), 'Magnus' (IJsland), 'Nuovo Cinema Paradiso' (Italië) en 'A Wopbopaloobop A Lopbam- boom' (Luxemburg). Tien andere films kregen ieder één nominatie. Kerkorgelmuseum ELBURG (ANP) - Aan de vele mu sea in ons land wordt volgend jaar een kerkorgelmuseum toegevoegd. De Stichting Nationaal Historisch Orgelmuseum hoopt 31 maart 1990 aan de Rozemarijnsteeg in Elburg een museum te openen dat een beeld geeft van de geschiedenis van het kerkorgel in Nederland sinds 1600.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21