LEIDSCH DAGBLAD Tientallen koeien gestorven NODIG! Nieuw Forum snel legaal A^rPtimeiKmophePlr. Dries*»' \\r Prinses Juliana zoekt ander beheer Horsten Hartcentra in de problemen met dotteren Complete veestapels in noorden slachtoffer van loodvergiftiging MultiRent ERICA BEHEER BV. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39078 Prijs fl. 1,25 (Van e r verslaggevers) WASSENAAR/VOORSCHOTEN Het 377 hectare grote landgoed De Horsten, gelegen op de grens van Wassenaar en Voorschoten, krijgt een andere beheersvorm. Het landgoed, eigendom van prinses Juliana, zal niet worden verkocht. Wat onder 'andere beheersvorm' moet worden verstaan, wil de Rijks voorlichtingsdienst desgevraagd niet nader omschrijven. De Horsten is een fraai natuurge bied dat al ruim een eeuw in bezit is van het Huis van Oranje. Een deel van het landgoed, Eikenhorst, wordt bewoond door prinses Chris tina, Guillermo en hun drie kinde- ren. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de nieuwe beheersvorm, waarover nog gesprekken worden gevoerd, consequenties voor het gezin Guil lermo zal hebben. Zij zullen op het landgoed blijven wonen. Volgens de Voorschotense bio loog W.J. ter Keurs, die al twintig jaar actief is in de Horsten, is het be heer van de landgoederen sterk ver waarloosd. Hij heeft het over ach terstallig bosonderhoud en laat we ten dat sommige cultuurwaarden erg achteruit zijn gegaan. Vooral met de tuin- en landschapsstructu ren zou het droevig zijn gesteld in het Wassenaars/Voorschotense ge bied. j LEIDEN/UTRECHT (ANP) - Vier van de twaalf hartcentra in Neder land komen dit jaar in de proble- j men met dotterbehandelingen (het verwijden van bloedvaten met een klein ballonnetje). De centra in Zwolle, Nieuwegein, Leiden en Eindhoven zullen er dit jaar veel meer uitvoeren dan met de verzeke raars was afgesproken. Dat zegt directeur Dessing van j het Sint Antonius-ziekenhuis in Nieuwegein. De ziekenhuizen zijn in gesprek met de ziekenfondsen om voor het aantal extra dotterbe- handelingen toch een vergoeding te krijgen. Het Catharinaziekenhuis in Eindhoven is voor de rest van dit jaar gestopt met dotteren. Alleen in spoedgevallen wordt deze behande ling nog toegepast. De directie heeft hiertoe besloten omdat er geen geld Eén gedupeerde patiënt van het Catharinaziekenhuis heeft aange kondigd via een kort geding een dotterbehandeling af te dwingen. Hij is van plan zowel het ziekenhuis als het ziekenfonds te dagvaarden. Het Antoniusziekenhuis over weegt nog niet om de dotterbehan delingen te stoppen. Het wacht eerst de gesprekken met het zieken fonds af. Het Academisch Zieken huis in Rotterdam liet weten dat het goed op schema ligt. Het ziekenhuis doet 600 tot 700 behandelingen per jaar. De verwachting is dat het aan tal dit jaar iets lager zal liggen dan vorig jaar. In Rotterdam zijn geen wachtlijsten. In tegenstelling tot de uitlatingen van Dessing zegt een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Leiden dat het probleem zich hier niet voordoet en dat dotterbehande lingen gewoon worden voortgezet. Het AZL mocht dit jaar 590 maal dotteren, het eerste halfjaar gebeur- de dat 290 maal. De Nationale Ziekenhuisraad be cijferde begin augustus dat het tota le aantal dotterbehandelingen dit jaar met 923 wordt overschreden. Voor 1989 waren er 5.890 afgespro ken. Vorig jaar werden er 637 meer gedaan dan met de verzekeraars was gepland. HILVERSUM (GPD) - Het commerciële televisiestation Eurosport begint vrijdag met Nederlandstalig commentaar bij sommige programma's. Tot nu toe waren ze Engelstalig. "Het is de bedoeling dat we uiteindelijk ongeveer 50 procent van de uitzendingen van Neder lands commentaar gaan voor zien", aldus een woordvoerder die meedeelte dat freelance-af spraken zijn gemaakt met de commentatoren Hans Brian, Hans Eysvogel, Frans Henrichs en Rik de Saedeleer. Eurosport ook in Nederlands Per sportwedstrijd wordt be keken of het een voor Nederlan ders belangrijke gebeurtenis be treft. Als dat zo is, dan wordt er Nederlands commentaar toege voegd. Vrijdag bijt Hans Eysvo gel het spits af met een live ver slag van Jumping Amsterdam. KATYN - Een ontroerde Pool se vrouw brengt met kaarsen de i i het jaartal 1940 haar eresaluut bij het monu ment ter nage dachtenis van de slachtoffers van het schrik bewind van de Russische heer ser Stalin. Pool se officieren werden in een bos bij Katyn door de beruch te Russische ge heime politie om het leven ge bracht. (foto ANP) Opnieuw auto in Den Haag geëxplodeerd Emmenaar verdacht van ontucht met zeker zes kinderen EMMEN (GPD) Een 21-jarige Emmenaar is door de politie aange houden op verdenking van ontucht. man zou in de woonwijk An- gelslo gedurende zeven jaar kinde ren in de leeftijd van 6 tot en met 9 jaar seksueel misbruikt hebben. Volgens de politie kwamen de kinderen meestal bij hem thuis. De werd gearresteerd omdat hij zich schuldig maakte aan schennis der openbare eerbaarheid. Onder zoek op scholen in de woonwijk uit dat de Emmenaar zeker met 6 kinderen ontucht heeft ge pleegd. STROOBOS (GPD) - Honderden koeien van melkveehou ders in Groningen en Friesland hebben een loodvergifü ging opgelopen. Tientallen besmette koeien zijn de afgelo pen dagen gestorven. De dieren werden ziek door veront reinigd veevoer, dat door Slump's Veevoeders uit Stroobos aan ruim 300 veehouders is geleverd. LEIDERDORP - Leiderdorp had debestendig. De rode paspoorten het 'tussenpaspoort' een noodloplos- vanochtend de landelijke primeur worden tijdelijk ingevoerd, tot er sing. Hij vroeg gisteren de nota over het eerste rode paspoort. Wet houder C.A. Huigen (welzijn) reikte via het loket in het gemeentehuis het vernieuwde paspoort uit aan direc- beter, niet te vervalsen produkt de opzet teur G.J. Fleers i is ontwikkeld. De pas is aangepast aan de Eu ropese normen, heeft een iets kleiner i Nederlandse Gemeenten, die Leiderdorp woont. Bovendien kreeg hij een exemplaar van het boekje 'Leiderdorp in oude ansichten'. De VNG-directeur was nauw be trokken bij de ontwikkeling van het nieuwe paspoort. Hij zei het jammer te vinden dat nu al gesproken wordt over het 'rode vod'. Volgens Fleers is '.boekje wel degelijk frau de Vereniging formaat, telt 22 in plaats van 24 pa- Er zijn inmiddels maatregelen ge nomen om te voorkomen dat nog meer dieren besmet raken. Volgens de ministeries van landbouw en WVC bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid. Alleen melk die rechtstreeks bij de boeren wordt ge haald, is niet geschikt voor con sumptie. Vorige week constateerden die renartsen bij 18 bedrijven ziektever schijnselen onder het melkvee. Gis teren maakten de betrokken minis teries bekend dat er sprake is van loodvergiftiging. Uit onderzoek van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Drachten blijkt dat het gaat om een zeer ernstige loodvergiftiging, die is veroorzaakt door veevoeder- brokken van het merk Biks. De veel te hoge concentratie lood in de brokken is het gevolg van ver werking van een maïsbijprodukt waarin dit lood voorkwam. Het maïsbijprodukt werd geleverd door een leverancier wiens naam Slump niet wil noemen. De brokken wor den al 80 jaar geleverd door de fir ma. Al jaren wordt daarin het maïs bijprodukt verwerkt. Onderzoek van de inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw (AID) heeft uitgewezen dat vóór oktober geen te hoge loodconcentraties in de brokken voorkwamen, zo zegt Slump. Treinramp: 36 doden NEW DELHI (AP) - Bij de ontspo ring van de exprestrein van New kabinet moet volgens Delhi naar Calcutta zijn vanochtend deugde- zeker 36 passagiers om het leven ge lijk paspoort komen. „Het feit dat er komen en 73 gewond geraakt. Tien DEN HAAG (ANP) - De afgelopen nacht is in Den Haag de auto ont ploft van een inwoonster van deze stad. De Haagse politie ziet geen verband met de aanslagen op Spaanse doelen. Volgens een woordvoerder moet worden ge dacht aan een wraakactie in de pri- vésfeer. De auto stond geparkeerd aan het Huygenspark, ver weg van de Archipel waar de Spaanse vesti- 'We zijn dag en nacht bezig de gingen werden getroffen. De ruit brokken bij onze klanten terug te halen", aldus Slump. De AID is nog op het bedrijf aanwezig en onder zoekt elke partij die van de klanten terugkomt. De melk van de besmette koeien wordt onderzocht door het Melk- controlestatiori en de Rijkskeu ringsdienst van Waren. het dashboard gingen aan diggelen. De Haagse politie deelde vanmor gen bloemen uit in de buurt, waar vorige week de bommen ontplof ten. Aan de bloemen hing een brief, waarin korpschef en hoofdcommis saris Brand de bewoners dankt voor hun medewerking en het afleggen van verklaringen. i fraudebestendig paspoort, die minister Van den Broek in juni schreef, naar de Ka mer te sturen. e snijbloem die AALSMEER - De 5-jarige Jeffrey Stravers toont de i op de komende Nationale Bloemen Vaktentoonstelling, van 8 tot 12 novem ber in Aalsmeer, wordt geïntroduceerd. De bloem heet germini en is een kleine uitgave van de gerbera. De bloem, met een diameter van 5 a 6 centi meter, kent 6 variëteiten en heeft volgens de kenners een lang 'vaasleven'. Voor de burgers zijn de gevolgen niets over het paspoortbeleid in het de overgang beperkt. De oude passen blijven hun geldigheid be houden tot de in het boekje vermelde datum. De nieuwe pas is niet duur der dan de oude. WD-kamerlid Wiebenga vindt regeerakkoord staat, ontslaat de be trokken ministers niet van de plicht landden in een kanaal. Het ongeluk aan te geven hoe ze de problemen deed zich voor 18 kilometer ten oos- rond het nieuwe paspoort denken op ten van Mughalsarai, een belangrijk Bewolking Vannacht en in de ochtend enkele mistbanken. Overdag half bewolkt en later op de dag vanuit het en af en toe regen. Minimumtem peratuur omstreeks 9 graden, middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Vrij krachtige zuidenwind, langs de kust n Holland en Zeeland hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en et maandag: Wisselvallig en een mid- dagtemperatuur van omstreeks 10 gra- Donderdag 2 november i op: 07.37 uur, zon onder: 17.10 uur: tan op: 12.05 uur, maan onder: 18.42 00.56 en 13.17 i 24 PAGINA'S ZE Gr°«verhu^|ngen! beur5-u>««"'nf,5 er dag ex Vrachtwagen I P da8jxbtw_ pr.,0\huS f |'^|J"[J] VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-3100 01 BERLIJN/MOSKOU (AP- /AFP/DPA/Rtr) De Oostduitse oppositiebeweging Nieuw Forum wordt wellicht binnenkort gelegali seerd, zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken gisteren be kend gemaakt. De Oostduitse me dia maakten gisteren uitgebreid melding van demonstraties waarbij de legalisering van Nieuw Form werd geëist. Tegelijkertijd liet de nieuwe DDR-leider Krenz tijdens zijn be zoek aan Gorbatsjov weten dat aan het socialistische karakter van de staat niet valt te tornen. "Socialisme tekent het heden en de toekomst van ons land. Zo staat het in de grondwet en wij staan niet toe dat iemand aan dat basisdocument komt", aldus Krenz op de Russi sche televisie. In veel Oostduitse steden zijn gis teren opnieuw demonstraties voor politieke hervormingen georgani seerd, waaraan enige tienduizenden mensen hebben deelgenomen. In Weimar eisten duizenden mensen vrije verkiezingen, afschaffing van de censuur en legalisering van Nieuw Forum. In Meissen, ten noordwesten van Dresden, demon streerden 10.000 mensen voor de le galisering van Nieuw Forum, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Leider Harry Tisch (62) van de of ficiële vakbond in de DDR, die wordt verweten de belangen van de Oostduitse arbeiders niet afdoende te hebben behartigd, zal volgens ADN morgen zijn functie opgeven. Tisch staat al sinds 1975 aan het hoofd van de Vrije Duitse Arbeiders Federatie (FDGB) en maakt ook deel uit van het politburo. Hij is een van de beschermelingen van de on langs afgezette partijleider Honec- ker. Volgens het Westduitse dagblad Bild heeft de echtgeno.te van Honecker het voorbeeld van haar man gevolgd en is ze afgetreden als minister van onderwijs. Volgens Bild zal Margot Honecker worden opgevolgd door Helga Labs (49), voorzitster van de Bond van Onder wijsgevenden. In een verslag over een overleg van het ministerie van onderwijs met regionale schoolbe sturen noemde ADN de naam van Margot Honecker niet. Dit houdt volgens Westerse diplomaten zo goed als zeker in dat zij wordt ver vangen. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* jt Wij nemen een jaarabonnement f275,70* cf\) Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Moom Postcode Woonplaats. .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 ÜS ./X Lammenschanswea 15a, Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1