Worst blijft meest populaire vleeswaar De originele recepten van.. Scifo ligt niet zo lekker in de groep ©VER 'DE GRENZEN' Brylle mag weer opdraven Nederlandse presenteert in Italië Gullit in december speelklaar Ook Bakker bij Unicum IH=UI Reformvoeding: zo natuurlijk mogelijk Startset voor de magnetron Multi-mixer voor fijne keuken WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 IHIUMMULI ;it W dHimilll PAGINA 1 (GPD) Kenneth Brylle mag Eu ropa weer eens in. De spits, die zich bij Club Brugge de naam Mister Europe verworf vanwege zijn hoge produktie in Europa Cup-duels, is op het laatste mo ment meegereisd naar Wenen om aldaar tegen Rapid Wien de 2-1 nederlaag goed trachten te ma ken. Brylle stond wegens een conflict met trainer Georges Leekens maandenlang op non-ac tief. Bayer Leverkusen wil weer in zee met Erich Ribbeek. De voor malige trainer van de Duitse voet balbond,' die een paar maanden voor de komst van Rinus Michels met Leverkusen de UEFA Cup won, is de belangrijkste kandi daat voor de post van manager. Die is sinds kort vacant door het vertrek van Michael Meier naar Borussia Dortmund. BRUSSEL (GPD) Nederland wond zich ooit op over de controverse tussen Cruijff en het PSV-duo Van Beveren- /Van der Kuijlen; vijftien jaar later is sportminnend België om soortgelijke redenen in rep en roer. De 1-1 puntendeling tegen dreumes Luxemburg, overigens voldoende voor een WK-ticket, en de nasleep daarvan, heeft zelfs bondsvoorzit ter Michel D'Hooghe tot een reactie verleid. De discussies spitsen zich toe op de jonge bondscoach Walter Meeuws en de bij de nationale ploeg weer eens in genade aangenomen Enzo Scifo. Daags na het duel tegen Luxemburg berichtte een Belgi sche krant dat spelers van Club Brugge Meeuws te onervaren zou den vinden. Hetzelfde duo het zou gaan om aanvoerder Jan Ceule- mans en Franky Van der Eist zou Infectie door verkeerde kalk (GPD) - De Westduitser Egon Flad heeft er iets meer dan vier en halfjaar op moeten wachten, maar hij is eindelijk in het gelijk gesteld. De prof van FC St. Pau- li, die destijds uitkwam voor Blau Weiss 90 uit Berlijn, kan een smartegeld van 1500 gulden tegemoet zien. Oorzaak van het jarenlange touwtrekken was een blessure die hij opliep in het duel met FC Homburg. Op 23 februari 1985 werd hij professioneel buiten het veld gegleden. Niets aan de hand dacht men, ware het niet dat Flad aan deze buiteling een vreemde huidaandoening over hield. De blessure had hij, zo bleek achteraf, te danken aan ondeu- gelijk kalk dat op de lijn was ge strooid. Als genoegdoening moet Homburg nu 1500 gulden overmaken op de bankrekening van Flad. Scifo bewust niet in het spel betrok ken hebben. „Als zou blijken dat een speler zijn uitverkiezing niet honoreert met een maximale inzet, zal hij nooit meer het truitje van de Rode Duivels dragen", waarschuwde D'Hooghe. En over de (anoniem ge- uite) wens van spelers om oudge diende Guy Thijs maar weer van stal te halen: „Kom nou toch. Meeuws heeft nog geen match ver loren. Er is geen coach in de wereld die niet eens een keertje faalt of wordt weggehoond. Wie zijn geheu gen opfrist, weet dat dat ook met Guy Thijs is gebeurd". Maar die boycot van Scifo dan? Scifo, mislukt in Italië maar bij Auxerre wekelijks overtuigend, wordt verweten geen oog te hebben voor het teambelang. „Naast het veld valt hij honderd procent mee", zei Van der Eist onder meer veelbe- tekend. „Bij de nationale ploeg ver liezen spelers echter kwaliteiten als hij erbij is". Wordt, bijna zeker, ver volgd... Neeskens terug in. Barcelona BARCELONA (GPD) - Johan Neeskens keert vanavond, even, te rug in Nou Camp. De voormalige Ajacied, eind jaren zeventig onder contract bij Barcelona en momen teel trainer van het Zwitserse clubje FC Baar, zal in zijn beste Spaans voor de televisiezender TV 2 het du el tegen Anderlecht becommentari ëren. MILAAN (GPD) Er is, naast de drie spelers van AC Milan, nog een Nederlander die wekelijks veel aan dacht krijgt in de Italiaanse voetbal wereld: Ana Maria van Pallandt. De 23-jarige blondine is sinds ander half jaar de presentatrice van een zeer goed bekeken voetbalpraatpro gramma „Processo del lunedi". Zij is een Nederlandse en werd vorig jaar ontdekt op de stranden van Ibiza. Inmiddels leeft ze als een echte diva in Rome. De belangrijk ste kritiek op haar is dat ze geduren de de uitzending weinig zegt en vooral glimlacht in de camera. „Voetbal interesseert me ook niet zoveel. Ik weet wie Gullit is, maar daar houdt het dan ook mee op. Gullit is een Nederlander hè? Hij lijkt me sympathiek en een echte persoonlijkheid. Mode boeit me eerlijk gezegd veel meer", aldus de niet onbemiddelde Ana Maria, die een nichtje is van de Nederlandse ambassadeur in Rome, en al verge leken wordt met Anita Ekberg. i Madrid. De Nederlander hoopt MILAAN (AP) Ruud Gullit maakt hoogstwaarschijnlijk zijn rentree bij AC Milan tijdens de finale van de Intercontinental Cup tegen de Colombiaan se club Nacional Medellin, die op 17 december wordt gespeeld in Tokyo. Het is de eerste wedstrijd van Gullit, sinds hij in mei geblesseerd raakte aan zijn rechterknie. De zakelijk leider van AC Milan, Adriano Galliani, zei dat de doktoren goede hoop hadden op volledig herstel van Gullit. die inmiddels weer aan het trainen is. Galliani gaf toe dat de Italiaanse voetbalclub had overwogen het contract met Gullit voor het lopende seizoen te verbreken en een ande re speler te contracteren. AC Milan heeft mede door een reeks van blessures in de Italiaanse com petitie op het ogenblik een achterstand van zes punten op koploper Napo- li. Trainer Sacci spak in dit verband deze week gekscherend over het rei zend hospitaal Milan. Gullit reisde overigens met zijn ploegerioten af naar Madrid waar AC vanavond een 2-0 voorsprong moet verdedigen tegen Re- al. LEIDEN Tennisser Erik Bak ker heeft op de voorlaatste dag van de transferperiode over schrijving aangevraagd naar Unicum. De Leimuidenaar, die uitkwam voor Nieuw-Vennip en Dekker Warmond, volgt onder meer Bionda Zonderop en Kees-Jan Schuilenburg die eer der al overstapten naar de ambi tieuze Leidse club. Mark Fleischeuer vertrekt bij Dekker en gaat naar tennisvere niging De Merenwijk. Daar zal hij met zijn nieuwe teamgeno ten uitkomen in de overgangs klasse A. TWEEDE RONDE Auxerre (Fra) - Rovanietrti Palloseura (Fin) 3-0 (1-0) 3. Scifo 1-0 (strafschop). 65. Dutuel 2-0, 76. Darras 3-0. Scheidsrechter: Silva Valente (Por). Toeschouwers 12.000. Eerste wedstrijd Rovaniemi - Auxerre 0-5. Auxer re geplaatst voor derde ronde. Austria Wien (Oos) - Werder Bremen (BRD) 2- 0 (1-0). 9 Hasenhüttl 1-0. 79. Hasenhuttl 2-0. Scheidsrechter: Biquet (Fra). Toeschouwers: 2500. Eerste wedstri|d: Werder Bremen - Austria Wien 5- 0. Werder Bremen geplaatst voor derde ronde. Hamburger SV (BrD) - Zaragoza (Spa) 2-0 n.v. (1-0,0-0) 68. Merkle 1-0,96. Merkle 2-0. Scheids rechter: Constantin (Bel). Toeschouwers: 17.300. Rode kaart- Higuera en Pablo (beiden zaragoza). Gele kaart- Fischer, Von Heesen en Moser (allen HSV), Julia, Juanito, Higuera en Pablo (allen Zara goza). Eerste wedstrijd: Zaragoza - HSV 1-0. HSV naar derde ronde Dundee United (Sch) - FC Antwerp (Bel) 3-2(1- 2) 18. Lehnoff 0-1, 20 Claesen 0-2. 42 Paatelai- nen 1-2, 61 O'Neill 2-2. 89. Clark 3-2. Scheids rechter- Eriksson (Zwe). Toeschouwers: 8994 Eerste wedstrijd: Antwerp - Dundee United 4-0 Antwerp naar derde ronde. FC Luik (Bel) - Hibernian (Sch) 1-0 n.v. (0-0) 104. De Sart 1-0. Scheidsrechter: Azpitarte (Spa). KOERSEN HILVERSUM Eerste koers. 2000 m: 1. Devon Dear (A. de Wre de) 2.42,3 -1.21,2,2. Como Queen, 3. Candy Whi te. Niet gestart: Jungle Love. Toto: winnend. 2,20, plaats 1,30 2,50 1.70, koppel 6,00. trio 25.60. Tweede koers, 1609 m: 1. Dianne Uiterdijk (A. de Wrede) 2.08,0 -1 19,6, 2 Ceradine Jeanet, 3. Co- lal Pride. Toto. winnend: 10,80, plaats 2,10 1,20 6,10, koppel 6,00, trio 239,00 Derde koers, 2000 m-1 Bentley (M. Poorl) 2.43,5 - 1.21,8, 2. Davidia Rose, 3. Droom Westfrisia. Niet gestart: Chayyen Detville. Toto: winnend: 5,10, plaats 1,60 1,90 1,50, koppel 81.40, tno 725,80 Vierde koers, 2000 m: 1Claudia Victrix (P. Solle- veld) 2.39.2 - 1.19,6, 2. Caroline Duke, 3. Cindy Crown. Toto' winnend: 4,60, plaats 1,601,90 1,50, koppel 12,80, trio 119,50. Vijfde koers, 1609 nr 1. Udo Windspiel (A. Molle- ma) 2.03,9 -1.17,6, 2. Do Lor Als Sassy, 3. Annfi- ne Mountain. Toto: winnend: 5,90, plaats 2,00 2,80, koppel 14,90, trio 78.40 Zesde koers, 1609 m. 1 Cassanova Boy (M. Poort) 2.08,2 - 1.19,7. 2. Charitable. 3. Ciska Crown, 4. Carlito Dutch Toto winnend: 9.30, plaats 1.90 2,90 4,10. koppel 47.00, trio 3.872,70 kwartet: niet gespeeld. Zevende koers, 2000 m: 1. Beauty Tonka (C. Vel- dink) 2.43,5 1.21,8,2. Bram Buitenzorg, 3. Zarin- da Narfeg. Toto: winnend: 9,20, plaats 2,70 2,10 5,30, koppel 25,20, tr.o 491,90. Achtste koers, 1609m 1. Claudia's Dream (R. van Stam) 2.07.7 -119.4.2. Zenith Darnley. 3. Champ Buitenzorg. Toto: winnend: 4,00, plaats 1,30 2,10 1,10, koppel 41,80, trio 376,50. Negende koers, 2900 m: 1. Bianca S (H. Lange- weg) 3.53,3 - 1.20,4,2. Zorro V, 3. Chianti van Ep- se, 4. Cesar di Tricia. Toto: winnend: 1,50, plaats 1,30, 4,10, 2,40, koppel 11,30, trio 44,90, kwartet 263,50. Tiende koers, 2000 m. 1. Zanja (F. Wildhagen) 2.35,5 -1.17,8, 2 Yme. 3. Wish of Thijssen Toto- winnend 3,30, plaats 1,30 1,50 1,50, koppel 7,50, trio 36,30. Elfde koers, 2000 m 1. Benza (Ao. de Wrede) 2.42,8 -1.21,4, 2. Yate Middelwijk, 3. Britta. Toto. winnend: 1,40, plaats 1,10 3,00 1,30, koppel 33,10, trio 202,40. W5: 4-10-3-4-4 (niet gespeeld). Totalisator- omzet: 293.539 WK-LANDENTEAMS Vierde ronde: Joegoslavië - Nederland 3-1 Ljubojevic - Timman remise. Van de Wiel - Nikolic remise, Popovic - Piket 1-0, Van de Sterren - Dam- janovic 0-1 Zwitserland - Sovjetunie 1.5-2.5, Engeland - Cuba 3-1, Verenigde Staten - China 2.5-1.5, Afrika - Hongarije 1-3 Stand 1 Sovjetunie 12 5 punt uit 16 partijen, 2. Engeland en Hongarije 10.4. VS en Joegoslavië 8. EREDIVISIE: Dicky Squash - ESCV 2-1HSRC 2 - Victoria 1.-2. Centre Court - HSRC 3-0. ASRC - Dicky Squash 2 3-0. EUROPA CUP 2 Tweede ronde Sparta Mouscron (Bel) - TT Amsterdam (Ned) 5-4. Le Roy Hoevers 19-21 19-21, De Lemme - Heister 4-21 12-21, Kreisz - Van Haren 25-23 17- 21 21-17. Le Roy - Heister 21-17 21-17. Kreisz - Hoevers 18-21 21-7. De Lemme - Van Haren 15- 21 17-21, Kreisz - Heister 21-6 21-15. Le Roy - PARUS: (1,26 miljoen dollar), eerste ronde. Aaenor (Hai) - Cane (Ita) 7-6 7-5, Becker (BrD'1- Sreiber (Tsj) 6-3 6-3. Gilbert (VSt/4) - Korda (Tsj) 3-6 7-6 6-3. Hlasek (Zwi) - Mayotte <VSt/8) 2-6 6-3 6-3, Mecir (Tsj/2) - Errnlio Sanchez (Spa) 6-2 6-2. JERUZALEM: vrouwen, (10.000 dollar), tweede ronde Oremans (Ned) - Ford (ZAf) 6-2 4-6 6-4, Reinders (Ned) - Mayer (Isr) 6-3 6-4, Van Wijk (Ned) - Varon (Isr) 6-4, 4-6, 6-2 JERUZALEM, mannen Satelliet-toernooi. (25 000 dollar), eerste ronde Wijnhout (Ned) - Anda (Spa) 1-6 3-6, Schaap (Ned) - Endelman (VSt) 6-3 6-0. Lodder (Ned) - Noszaly (Hon) 6-7 7-5 6-7 Leids elftal zet Rotterdam opzij LEIDEN - Het Leidse elftal (meis jes) onder de 17 jaar heeft gister avond op het veld van Koudekerk flink uitgehaald. Tegenstander Rot terdam kreeg met maar liefst 6-1 klop. Bij rust was de stand al 4-0 in het voordeel van de Leidse voetbal sters. Brenda van Stralen (LFC) en Mariëlle Bavelaar (Sleutels) namen samen de doelpunten voor reke ning. Beide spitsen scoorden drie maal. Hockey-interland op De Bloemerd LEIDERDORP - Het nationale vrouwen-hockeyteam speelt op 22 november op sportpark De Bloe merd een interland tegen Engeland. De Leiderdorpse club Alecto orga niseert op verzoek van de KNHB dit duel, dat onderdeel uitmaakt van een testserie van vier. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Vlees in de verdrukking: Er is voor de slager werk aan de winkel. Het gaat niet goed in de vleesbranche. Tenminste, achter de toonbank. Het voorlichtingsbureau Vlees heeft het waarschuwende vingertje al geheven. De verkoop van vers vlees daalde vorig jaar al met één procent, maar daalt nu nog sterker. Dat blijkt uit een onderzoek door het marktonderzoekbureau AGB/Attwood naar de bestedingen. Ondanks het feit dat de koopkracht met 1,6 procent verbeterde, heeft de vleessector daar in onvoldoende mate van geprofiteerd. Door Huub Klompenhouwer want alsof het om een inhaalrace ging, altijd werden die verliezen in het najaar weer ingelopen. Afgelopen jaar bleek dat echter veel minder het geval. Oorzaken? De consument had moeite met de hogere prijzen die de slager bere kende, omdat er nu eenmaal minder aanbod was van rund- en varkens vlees en de prijs dus steeg. Tegelijk blijkt uit het AGB-on- derzoek ook dat vooral kip een fer me concurrent van het varkens en rundvlees is geworden. Zowel het varkens- als rundvlees liepen in ver kopen terug. Opvallend is vooral ook het verminderde aandeel van kalfsvlees. Lamsvlees daarentegen bleek in populariteit licht te zijn toe genomen. Opmerkelijk is dat de sla ger toch meer bezoekers kreeg dan voorheen en dat de- gemiddelde consument ook wat vaker in de win kel kwam. Waarom dan toch een da lende omzet? De klant koopt per keer minder. Voor de slager gaat het "Mag het een onsje meer zijn?" niet Reformvoe ding hoeft niet per se biolo gisch dyna misch ge kweekt te zijn maar het past wel aardig in de lijn. Voor slagers is het gebruikelijk dat in de zomermaanden de omzetcij fers dalen. De consument gaat met vakantie. De slager maakte zich tot voor kort dan ook geen zorgen. Henk Savelberg opgenomen in rij beroemde koks j Michel Guerard, Jean en Pierre Troigros, Roger Verge, Gualtiero Marchesi, Jean Franc.ois Portaels. Henk Savelberg. Wie hoort in het rijtje niet thuis? Savelsberg? Mis. Jean Franc.ois Portaels. Want dat is I een schilder uit de vorige eeuw, ter wijl de anderen allemaal meege werkt hebben aan een boek in de se- Wie voor een magnetron kiest in plaats van een fornuis, moet daar ook zijn potten en pannen op af stemmen. Een goede startset is er in de Vitri Singleserie, die wordt geïm porteerd door Expim in Hapert. De set, ook leverbaar met gekleurde I deksels, bestaat uit 3 braad- en I kookvormen (500 cc, 750 cc en 1250 cc) en een drievaks schaal met bij behorende stolp. U kunt in de scha len de maaltijden ook invriezen-De set kost 59,95. ne "De originele recepten van.." Een serie prijzige kookkboeken, die tot de standaardwerken voor de professionele koks gerekend wordt en waar de culi graag mee pronkt. De oorspronkelijk Franse serie telt nu tien boeken, waarvan het laatste deel is gewijd aan de Nederlandse kok Henk Savelberg. Henk Savelberg is de culinaire magiër van het prestigieuze restau rant Vreugd en Rust in Den Haag. Vijfjaar geleden nog was Vreugden Rust een opleidingsinstituut voor verpleegkundigen. Nu behoort het tot de top van de restaurants in Ne derland. Savelberg kreeg zijn groot ste bekendheid tot nu toe door zijn kookkunst in De Seinpost, ook al in Den Haag. Dat Savelberg zich nu mag scha ren tussen de allerbeste koks uit Eu ropa blijft voorlopig nog een Neder landstalige aangelegenheid. Uitge verij Van Dishoeck gaat weliswaar proberen het boek. vertaald, aan te bieden bij de buitenlandse uitge vers, maar of dat resultaat zal heb ben staat nog niet vast. De serie "De originele recepten van..." geldt als een uiterst betrouw bare reeks kookboeken, waarvan het niveau van kookkunst voor de gebruiker toch wel vrij hoog moet zijn. Net als de inhoud van de porte monnee. Want de grote cuisiniers zijn scheutig met het gebruik van truffel en ganzelever onder het mot to 'waarom gemakkelijk als het moeilijk kan en waarom goedkoop als het duur mag'. Toch zal de geintresseerde culi ook in dit tiende deel naast ingewik kelde en dure receptuur ook vol doende recepten aantreffen die te •maken en betaalbaar zijn. Hoewel het overdreven is, geldt Savelberg als een kok die van betrekkelijke eenvoud houdt. De versheid van de ingrediënten en de kwaliteit ervan zijn in zijn kookkunst de belangrijk ste voorwaarde voor een geslaagd De originele recepten van Henk Savelberg, De vier seizoenen van Vreugd en Rust. is uitgegeven door Van Dishoeck. De prijs is f79,90. HUUB KLOMPENHOUWER Vleeswaren Heel wat beter gaat het met de vleeswaren in de slagerij. De vraag naar vleeswaren bleek vorig jaar met 2 procent te zijn toegenomen. Vleeswaren op het brood wordt nog altijd als gezond beschouwd. Het meest populair is de worst. Droge worst, gekookte worst en lever worst vormen de drie grootste troe ven in de top tien van de slager. Daarna volgen de schouderham en de niet-rauwe achterham. Voor de ambachtelijke slager die geen onderkomen bij een super markt heeft gevonden, zijn de zor gen het grootst. Gebleken is dat nog maar 35,8 procent van de huishou dens de inkopen bij de zelfstandig gevestigde slager doet. Steeds meer consumenten kiezen voor de slager in de supermarkt. "Die ontwikkeling heeft ook een positieve kant", zegt informatie manager H. van de Wetering van het Voorlichtingsbureau Vlees. "Ik denk dat de consument zich bewust is geworden dat het vakmanschap van de slagers in een supermarkt in de loop der jaren sterk verbeterd Dat er tegenwoordig veel onvrede is over allerlei zaken die 'niet natuur lijk' zijn, is bekend. Maar nieuw is die houding niet. Eind vorige eeuw ontstond in Duitsland, als gevolg van de toenemende industrialisatie, al een stroming die op zoek was naar het natuurlijke. Deze reform- beweging was een bundeling van maatschappelijke groeperingen die streefden naar vernieuwing en naar verbetering van de manier van le ven. Doel daarbij was het bevorde ren van de geestelijke en lichamelij ke gezondheid. Een onderdeel van deze nieuwe levenswijze was een zo natuurlijk mogelijke, volwaardige voeding, die onder meer vegetarisch was. In de loop der tijd kreeg het genezende aspect steeds meer nadruk. Het gro te probleem van de reformmarkt is dat de term reform niet beschermd Wie in de verschillende westerse landen om zich heen kijkt, kan con stateren dat aan reform uiteenlo pende betekenissen worden toege kend. In Duitsland ligt het accent op plante- en vruchtesappen, in De nemarken staat het vegetarisme centraal, in Frankrijk gaat het voor namelijk om biologisch geteelde groente en fruit en in Engeland en de Verenigde Staten ligt de nadruk op het gebruik van pillen: knoflook, biergist en dergelijke. In Nederland heeft reform een re latie met allerlei aspecten van de ge zondheid: gezond eten, gezond milieu, vegetarisme en biologische kweekmethoden. Begrippen als biologisch-dynamisch, ecologisch en macrobiotisch zijn niet per se ge koppeld aan reform. Reform voe ding kan biologisch-dynamisch ge kweekt zijn, maar kan evengoed volgens de gangbare methoden ver kregen zijn. De basis voor reformvoeding werd gelegd door Bircher-Benner en Kol- lath: Laat het natuurlijke zo natuur lijk mogelijk. Reformvoeding om vat in elk geval de volgende facet- - vegetarisch; - meer ongeraffineerde grondstof fen: - geen chemische toevoegingen; - minder (riet)suiker: - minder alcohol en koffie; - veel rauwkost. Voor fijn maken in combinatie met mengen gebruiken Amerikanen en Engelsen een keukenmachine die ze een blender noemen. Tefal (08385- 19058), die al enige tijd een mini-blender brengt, komt nu met een mul- ti-mixer die een capaciteit heeft van 1 liter vloeistof. De mengbeker van deze mixer heeft ribben, die bij het mengen als een soort golfbreker functioneren, het gevolg is dat de ingrediënten van de saus of milke- shake nu nog beter door elkaar komen. De multi-mixer kost 79,- Verder wijst de reformbeweging op het belang van niet roken, veel be weging, alternatieve geneeswijzen (homeopathie) en alternatieve ge neesmiddelen (kruiden). Ze stelt speciale eisen aan de kwaliteit van de produkten. Die zijn afhankelijk van de plaats van het produkt in het voedingspatroon. Er worden drie categorieën on derscheiden: basisvoedingsmidde len, versnaperingen en aanvullende voedingsmiddelen. De eisen die ge steld worden aan de basisvoedings middelen zijn het strengst: grond stoffen moeten ongeraffineerd zijn (volkoren, koudgeperst) en er mo gen geen synthetisch-chemische stoffen aan worden toegevoegd. De versnaperingen mogen een beperk te hoeveelheid ruwe,rietsuiker en ongebleekte tarwebloem bevatten, terwijl de aanvullende voedings middelen eventueel een chemische bewerking mogen ondergaan als het niet anders kan. Voeding en gezondheid hebben veel met elkaar te maken. Een aan tal regels van de reformbeweging is ook te vinden in de adviezen van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. De volgende adviezen zijn voor iedereen van belang, welke voedingswijze men ook volgt: 1. eet gevarieerd; 2. wees matig met vet en zorg voor voldoende linolzuur; 3. beperk cholesterol; 4. eet volop zetmeel en voedingsve zel; 5. vermijd teveel suiker; 6. alcohol: overdaad schaadt; 7. wees zuinig met zout.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19