Felle kritiek op bejaardenbeleid Woningstichting weigert te bouwen voor nieuwe burgemeester Warmond in Zoeterwoude SS0IIS0 Oegstgeestenaar (40) moet boeten voor mishandelen marechaussee Wassenaarder beschuldigd van handel in illegale cd's shsssssi expositie kinderen in oorlogstijd WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 DEN HAAG/OEGSTGEEST- Een 40-jarige Oegstgeestenaar is giste ren door de Haagse politierechter mevrouw mr. C. de Vries, veroor deeld tot vijfhonderd gulden boete wegens mishandeling van een ma rechaussee. De marechausse zelf zal zich over enige tijd moeten verant woorden voor de krijgsraad in Arn hem wegens mishandeling en on rechtmatig gebruik van het dienst pistool. Op 30 maart dit jaar reed de ver dachte rond middernacht over de Rijngeesterstraatweg in Oegst- geest, toen hij werd ingehaald door de marechaussee. Deze zou hem ge sneden hebben. De verdachte knip perde een paar keer met zijn auto lichten, waarop de ander een stukje verderop stopte en uitstapte. Ook de verdachte kwam uit zijn auto. De marechaussee, die op dat mo ment geen dienst had, had het idee dat er misschien iets met zijn auto aan de hand was. Hij zou de ver dachte niet gesneden hebben en be weerde gisteren dat zijn dienstpi stool pas tevoorschijn kwam toen de verdachte begon te schelden en te slaan. De verdachte - zo ver klaarde deze zelf - rolde over de grond om weg te komen, maar kreeg enkele klappen met het vuur wapen. De situatie escaleerde volkomen want in de hevige vechtpartij die toen volgde, voelde de militaire po litieman zich genoodzaakt twee waarschuwingsschoten af te vuren. Op datzelfde moment had echter ook de verdachte dat vuurwapen vast. Hij maakte zich meester van het wapen en wierp dat naar het groepje omstanders, dat zich inmid dels had gevormd. Beide zouden al vechtend om de hulp van de politie geroepen hebben. Kinderachtig Volgens rechter De Vries is er spra ke van een tweedeling in deze zaak. Tot aan het moment dat de mare chaussee zijn pistool trok, was de verdachte verantwoordelijk voor de gang van zaken, stelde zij vast. Zij noemde zijn gedrag 'kinderachtig'. dat de" man de ontwikkelingen niet had voorzien: "Ik denk dat die esca latie u niet in de koude kleren is gaan zitten en neem aan dat u voor het eerst van uw leven in de loop van een pistool keek". De rechter hield er bij het bepalen van de straf maat rekening mee dat de Oegst geestenaar verdachte én slachtoffer is. De man is na een half jaar nog steeds onder medische behandeling vanwege spierletsel en kan voorlo pig alleen halve dagen werken. De officier van justitie, mr. I. niet moeten gaan Klopper, had om 1500 gulden boete gevraagd - 1000 gulden meer dan de Hij had een volwassener gedrag moeten tonen slaan. De rechter kon zich voorstellen rechter. WARMOND - Leerlingen van basisschool Oostergeest uit Warmond bezochten gistermiddag de tentoonstelling 'Kinderen in oorlogstijd' iii het gemeentehuis van Warmond. Centraal in de expositie staat het leven van kinderen in de Tweede Wereldoorlog. De school heeft zich terdege op het bezoek voorbereid. Vooraf werd in de klas een lesbrief over het onderwerp doorgenomen en na het bezoek werd uitgebreid nagepraat. Directeur J. van Rijn van de basisschool is tevreden over de positieve reacties van zijn leerlingen. "Twee panelen hebben een bijzondere indruk gemaakt: een foto van de schouwburg in Amsterdam, waar joodse kinderen van hun ouders werden gescheiden, en een foto van het transport van deze kinderen naar het concentratiekamp" De stichting Zuid-Hollands verzetsmuseum in Gouda stelde de expositie samen en ontwikkelde ook het lesmate riaal voor de scholen. De tentoonstelling is tot en met morgen gratis te bezichtigen in de hal van het Warmondse gemeentehuis. De openingstijden zijn 's ochtends van 8.15 tot 12.15 uur, 's middags van 13.15 tot 17.15 uur en op donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. <f0to Jan Holvast) DEN HAAG/WASSENAAR - De Nederlandse Vereniging van Pro ducenten en Importeurs van Beeld- en Geluidsdragers (NVPI) wil een einde maken aan de han del van een Wassenaarder, die er van wordt beschuldigd 'witte' compact discs (cd's) op de markt te brengen. "Er moet een einde komen aan dat geduvel", bitste NVPI-raadsman D. Peeperkorn gistermiddag tijdens een kort ge ding voor de Haagse rechtbank. Hij strijdt voor het belang van de muziekmakers en hun produ centen, die door het 'gedonder' met clandestien opgenomen en verhandelde cd's 'in hun brood winning worden aangetast'. De advocaat van de gedaagde, A. Fontijn, maakte evenwel dui delijk dat er niets onrechtmatigs is gebeurd. Voor de 3000 cd's die gisteren door de NVPI werden opgeëist (zodat die kunnen wor den vernietigd), zouden auteurs rechten zijn betaald. De overige rechten zijn verjaard en dus onbe schermd, aldus de advocaat. Om dat de handelaar de partij vorige week naar Duitsland en Japan ex porteerde kunnen de omstreden cd's overigens niet meer worden teruggegeven. De NVPI liep toevallig tegen de partij cd's op. De partij was na diefstal op het Wassenaarse bu reau van politie terechtgekomen, vooral dankzij de zoekacties van de gedupeerde eigenaar. Alvo rens hem de cd's terug te geven, werd bij de auteursrechtenorga nisatie Buma/Stemra nagevraagd of over de opnamen rechten wa ren betaald. Dat bleek het geval, waardoor de NVPI in deze zaak alleen staat. Meestal wordt in een dergelijk geval samen met au teursrechtenorganisatie Buma/S temra geprocedeerd. Rolling Stones De partij Wassenaarse cd's bevat te opnamen uit een soms al ve verleden van popgroepen vai reldformaat (Beatles, Rolling Sto nes). Ze worden boatlegs ge noemd: opnamen die niet va dere geluidsdragers zijn overge nomen, maar zelf zijn vervaar digd bij concerten. NVPI-advo- caat Peeperkorn overlegde giste ren overigens een door Beatle Ge orge Harrison ondertekende ver klaring, waaruit blijkt dat de mu zikant nimmer toestemming heeft verleend voor de in het ge ding zijnde opnamen. In verschillende Europese lan den (met name Westduitsland, Italië en Luxemburg) zijn de rechten op de opnamen verjaard. De boatlegs zijn in die landen zó te koop en op die manier is ook de Wassenaarder aan zijn voorraad gekomen. Hij vertelde gisteren uitsluitend bootlegs te importe ren om ze vervolgens weer aan het buitenland te verkopen. "Een typisch piraten-argu ment", aldus Peeperkorn, waar mee hij een heel andere uitleg aan piraterij gaf dan de Wassenaarder en diens advocaat. Zij zeggen dat daar pas sprake van is als werken van de producent clandestien worden gereproduceerd. De advocaat van de handelaar in cd's oordeelde dat de schijfjes 'auteursrechtelijk in orde zijn'. Omdat ze niet in Nederland wor den uitgezet, worden de belangen van de NVPI volgens hem niet ge schaad. De president van de rechtbank doet op 9 november uitspraak. Bij bereiken hoogste punt Huize Emmaus Warmunda overweegt naar de rechter te stappen Bridgen Bridgeliefhebbers kunnen vanavond spelen in het bridgecentrum aan de Bernhardstraat 3 in Leiderdorp. Aanvang 13.30 uur. Klaverjassen en sjoelen Liefhebbers van sjoelen en klaverjassen kunnen donderdag 2 november terecht bij Tamarco aan de Splinterlaan 89a in leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Ook bij De Buitengewonen aan de Frerikshof kan worden gekaart. Aanvang 20.00 uur. Toneel De toneelvereniging Mimicri geeft vrijdag 3 en zaterdag 4 november in het Cultu reel Centrum Warenar aan de Wasse naarse Kerkstraat een voorstelling van het blijspel"'En ik dan?', van Annie M G. Schmidt. De voorstelling begint beide da gen om 20.15 uur, de zaal is open vanaf 19.45 uur. Concert Pianist J. van der Meer en Fluitist K. Ver heul geven zondag 5 november een con cert in de Muzenhof aan de Cor Gordijn- singel in Leiderdorp. Ze spelen werk van Beethoven, Reger, Weil en anderen. Van der Meer en Verheul zijn verbonden aan het residentie-orkest, daarnaast is Ver heul leraar aan het Amsterdams Conser vatorium. Aanvang 14.30 uur. Lezing De heer D. Hanekuijk zal zondag 5 no vember een lezing over Nederlandse tinglazuurtegels verzorgen in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten. Aan de hand van dia's ^en tegels uit zijn collectie zal hij vertellen over de ontwikkeling van deze specifiek - Nederlandse tegels. De lezing begint om 12.30 uur. Kindervoorstelling Toneelgroep Dwarf treedt zaterdag 4 no vember op met kindervoorstelling 'Brandaan' in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. De voorstel ling is bedoeld voor kinderen vanaf zes jaar en begint om 14.30 uur. ZOETERWOUDE - De nieuw bouw van het woongedeelte van bejaardencentrum Huize Emmaus aan de Bennebroek- weg in Zoeterwoude bereikte gisteren het hoogste punt. Het bejaardencentrum wordt in ge deelten afgebroken en volledig herbouwd, zodat het in de toe komst als centrum van de Zoe- terwoudse bejaardenzorg kan functioneren. Bezuinigingen dreigen echter ook hier de dienstverlening te beperken. Directeur M.J. de Jong maakt zich daar ernstig zorgen over. door Jan de Vries Begin volgend jaar kunnen 55 be woners hun intrek nemen in de nieuwe behuizing. Omdat er nu nog 67 bewoners zijn, is er voor de reste rende mensen een oplossing gevon den door het plaatsen van wisselwo ningen. Na de grote verhuizing wordt het oude woongedeelte afge broken om plaats te maken voor di rectie- en administratieruimten, de receptie en de wasserij. Omdat de operatie geen extra uitgaven tot ge volg mag hebben, moeten ook tien personeelsleden verdwijnen. Dat laatste betekent dat onder an dere dat de maaltijdverzorging dreigt te vervallen. "Een gemeente die het bejaardenhuis in de gemeen te integreert zou hier bij moeten springen. Ik mis echter een echt ge meentelijk bejaardenbeleid", zegt De Jong. Emmaus verzorgt gemid deld veertig warme maaltijden per dag voor Tafeltje-Dekje en dat vraagt een extra inzet van één per soon gedurende twee uur per dag. Aanrijding op Rijnsburgerweg OEGSTGEEST - Een 21-jarige in woner van Noordwijk is gister avond gewond geraakt bij een aan rijding op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest. De man reed omstreeks zeven uur met zijn motor in de rich ting van Rijnsburg, toen een 66-jari- ge automobilist uit Voorschoten de weg wilde verlaten om een inrit in te hjden. De Voorschotenaar zag de motor niet aankomen, waarna beide voer tuigen met een harde klap tegen el kaar tot stilstand kwamen. De mo tor en de auto liepen flinke schade op. De Noordwijker is met buiklets el naar het Leidse Diaconessenhuis vervoerd. De Jong: "Als de gemeente ons 20.000 gulden per jaur geeft voor dit doel, dan kunnen wij maaltijden blijven verzorgen. Anders staan wij voor de vraag of wij er wel mee door kunnen gaan. Ook als wij de warme maaltijden alleen in Emmaus op dienen en de mensen naar het huis laten komen hebben we die 20.000 gulden extra nodig". Knelpunten Ook het interne alarmsysteem met de aanleunwoningen staat op de tocht. "Eigenlijk zou voor dit doel 's nachts iemand extra moeten worden aangetrokken", zegt De Jong, "Degene die de normale nachtdienst verzorgt kan in geval van alarm namelijk niet even het hoofdgebouw verlaten. Dat is on verantwoord". Volgens de directeur heeft de gemeente ook in dit geval negatief gereageerd door te stellen dat de mensen uit de aanleunwo ningen dan maar op het gemeente lijke alarmsysteem moeten worden aangesloten. De Jong verwijt de gemeente een wat formele opstelling, omdat Emmaus geen gemeentelijke, maar een provinciale instelling is. "Als de gemeente echt zou meeleven met de nieuwbouw, zou toch zeker de bur gemeester of een wethouder wel eens belangstelling hebben kunnen tonen. Ik heb de laatste maanden echter nog niemand gezien", zegt de directeur teleurgesteld. Alle bejaarden en alle bejaarden clubs kunnen gebruik maken van de faciliteiten van Emmaus. Voor de kortdurende dag- en nachtop- vang komen twee kamers beschik baar en er is een personeelslid spe ciaal belast met de integratie van het verzorgingshuis in de gemeen te. De Jong vraagt zich af of er mis schien een tendens is om de bejaar denwoningen onafhankelijk te ma ken van het bejaardenwerk van Emmaus. Centrum Wethouder H.S. Graniewski van maatschappelijke aangelegenhe den staat 'op zich' wel positief te genover de wens om Emmaus als centrum voor het bejaardenwerk te laten fungeren. Ze vindt echter dat het niet te ver moet gaan, want 'ou deren moeten zélf kunnen kiezen waar ze willen recreëren en waar ze hun maaltijd willen gebruiken'. De gemeente wil met haar 'flan kerend ouderenbeleid' ouderen zo lang mogelijk zelfstandig laten functioneren. Het gemeentelijk pro gramma dat hierop is gericht heeft volgens de wethouder veel lof ge kregen van de provincie en de oude- renorganisaties. "Er is dus wel de gelijk een ouderenbeleid in Zoeter woude", aldus Graniewski. "Onze subsidies gaan naar de ouderenver enigingen en enkele andere betrok- Volgens Van Mameren is zijn wo- i ningstichting evenmin te spreken over de woningtoewijzing aan ande re ambtenaren. Hij geeft toe dat ook in' deze gevallen wordt afgeweken van de normale procedure maar zegt dat het dan 'alleen om huurwo ningen gaat'. De voorzitter; "Dat is gewoonterecht, het is er in geslo- pen. We willen er niet gelijk over vallen, maar ook daar heeft de ge meente eigenlijk geen bevoegdheid j toe. Daar moeten we nodig eens over praten". Nieuwe meevaller voor Wassenaar WASSENAAR - Leverde de Wasse- naarse voorjaarsnota een overschot op van 582.632 gulden, volgens de najaarsnota is dit overschot aange groeid tot 1.275.000 gulden. De mee- I valler heeft veel te maken met een verhoging van de algemene uitke ring. Ook nu weer willen B en W eer- derde van het bedrag toevoegen aan het algemeen investeringsfonds en tweederde aan het milieufonds. Het komt neer op 461.117 gulden voor het milieufonds en 230.558 voor het algemeen investeringsfonds. Het milieufonds is ontstaan door het sa menvoegen van de reserve bodem sanering en de reserve rioleringen en wordt gestaag op peil gebracht I door het bijschrijven* van rente en begrotingsoverschotten. Aanvankelijk was het de bedoe- i ling het fonds een plafond van 15 miljoen te geven, in de najaarsnota laten B en W die richtlijn los. Vol gens wethouder C.P.M. Barning i biedt het fonds Tos van de bodem sanering en vervangingen aan het riool, nauwelijks ruimte voor ande re zaken'. DIEFSTAL Uit een woonboot aan de Voorschoterweg in Valken burg is gisteravond geluidsappara tuur gestolen. Om de boot binnen te I komen hebben de daders de voor- I deur opengebroken. RADIO WEG - Op het parkeerter rein van restaurant De Gouden Leeuw aan de Voorschotense Veur- seweg is gisteravond een gepar keerde auto opengebroken. De die ven sloopten tussen zeven en elf uur de radio uit het voertuig. Andere voertuigen op het parkeerterrein lieten zij ongemoeid. meenteraad", aldus de loco-burge meester. B en W hebben dat ook per brief duidelijk gemaakt. De woningstichting is dat niet van plan. Het bestuur van Warmun da wil zo nodig de rechter er bij ha len om een uitspraak te doen over de kwestie. Van Mameren: "Er is geen middenweg voor ons, dit is een principiële zaak". De nieuwbouw van het woongedeelte van bejaardencentrum Emmaus verordening om, op te neer de grondverkoop niet door gaat, kan er voorlopig niet.worden gebouwd. "De gemeente zullen wij dan aansprakelijk stellen voor de kosten die dit met zich meebrengt", zegt de voorzitter van Warmunda, J.P.C. van Mameren. WARMOND - De Warmond- se woningstichting War munda wil niet meewerken aan de bouw van een burge meesterswoning aan de En- depoellaan. Het koopcon tract voor de bouwgrond wordt niet ondertekend zo lang B en W eisen dat een van de 14 te bouwen vrijes- ectorwoningen met een een malige bijdrage wordt gere serveerd voor de nieuwe burgemeester.- Dit is gister avond besloten. Warmunda blijft er bij dat de ge meente onrechtmatig handelt door den: "Er is bovendien wel wat j de woning, buiten de woonruimte- ders te koop rond de twee ton. De Woningzoekenden Van Mameren: "Er zijn 400 woning zoekenden in Warmond en ik vind dat de burgemeester daar niet in eens tussen geduwd moet worden". De voorzitter meent dat een nieuwe bestuurder geen voorrang mag krij gen boven andere woningzoeken- Wan- gemeente doet net alsof dit de enige mogelijkheid is". Dalhuisen heeft geen goed woord over voor de houding van Warmun- da. "Het is onvoorstelbaar dat hier over een conflict ontstaat. Uiterma te mate slecht voor Warmond". De loco-burgemeester begrijpt niet dat Hij spreekt over een 'oneigenlijke Warmunda zo veel moeite heeft met voorwaarde' Volgens hem bevoegd om op te eisen. C.E. Dalhuisen, die woningbouw ken clubs. Emmaus ontvangt subsi- blemen opleveren. Over een even die voor de twee kamers vo®r kort- tuele beëindiging van de band met durende opnamen". Emmaus zegt hij: "Voor ons is nog Met het bestuur van Tafeltje-Dek- veel duister, omdat we nog niets je, de gemeente en Emmaus is over van Emmaus hebben vernomen, de maaltijdverzorging overleg ge- Ook over het tijdstip van 1 januari voerd. Tafeltje-Dekje heeft aange- weten we niets", boden vrijwilligers in te zetten bij het bereiden van de maaltijden. Wel heeft zijn stichting een alter- "Wij wachten nog steeds op een ant- natief achter de hand. 'Swetterha- haar portefeuille heeft, vindt dat de woonruimteverordening. Pas gele woord van Emmaus. Overigens ge', de woongemeenschap voor ge- subsidieert de gemeente wel de handicapten, is bereid de maaltijd maaltijden van Tafeltje-Dekje en bereiding over te nemen. Swetter- ook de andere voorzieningen als hage bereidt dagelijks 500 maaltij- een warmhoudsysteem", merkt de den en kan er nog wel 40 bij doen. wethouder op. De gemeente heeft voorgesteld En wat het belangrijkste is: het de aanleunwoningen op het ge- hoeft geen extra geld te kosten, meentelijk alarmsysteem aan te in aanmerking voor een gemeente lijke vergoeding. Voor anderen zou het geld kunnen komen uit de toe slag die de woningbouwvereniging Emmaus voor het interne alarmsys teem in de huur berekent. de grondverkoop. de reservering van een burgemees- de gemeente niet terswoning: "Voor onderwjzend maar' een woning personeel dat in Warmond komt Loco-burgemeester werken, of ambtenaren, wordt altijd een uitzondering gemaakt op de ;le- de re- De gemeenteraad is volgens haar gen, dat was precies hetzelfde ver bevoegd om buiten de gemeentelij- haal. Maar daar hebben we de wo ke woningverordening om een huis ningstichting niet over gehoord. de burgemeester. Ach, er schijnt in Warmond altijd "Warmunda moet zich gewoon iets speciaals te zijn met woningen neerleggen bij het besluit de burgemeester". de ge- Kosten Volgens penningmeester Hulsbos van Tafeltje-Dekje vormt de maal tijdbereiding een steeds zwaardere belasting voor Emmaus. In driejaar tijd groeide de behoefte van 4500 naar 6800 maaltijden per jaar en de groei gaat nog steeds door. Evenals de wethouder ziet Hulsbos niets in de huiskamerfunctie zoals De Jong die voorstelt. "De mensen zijn ge hecht aan een eigen plekje om hun maaltijd te gebruiken. Ze zitten al met gedekte tafels klaar als we ko men". Het vervoer van Emmaus naar de Eendenkooi zou veel pro- WOENSDAG 1 NOVEMBER Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 121554. lezing Hervormde Zending Oegstgeest over: 'Eén gemeente, hier en daar gezonden', door ds. C. Snoei, vanaf 20.00 uur in het wijkgebouw Oude Vest 13. one-man-show: 'Gat in de lucht' van Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. 'De geschiedenis van het paard', door Theater To- verlei. aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp zaalvoetbal vanaf 18 jaar, van 21.30 tot 22.30 uur. Sjelter, Heemraadlaan. Nieuwkoop speelgoedbeurs in basisschool De Overtocht, van 19.30 tot 20.30 Oecumenische Woorddienst ii Ter Aar cursus genealogie in museum Westkanaalweg 118, 20.00 uur. Voorschoten feestelijke bijeenkomst t.g.v. eerste lustrum kinderdagverblijf Bibelebon. Van Hogendorpweg, aanvang 17.00 uur. DONDERDAG 2 NOVEMBER Alphen speelgoedbeurs in buurtcen- Leiden lunchconcert Alexandra de Jongh Swemer (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van 'de persoonlijke c keling van de mens', aanvang 20.00 uur in de kapel van Verbum Dei. Plantage. one-man-show: 'Gat in de lucht', van Paul van Vliet. 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Laag', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleve ringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Splinterlaan, aan vang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre rikshof. vergadering Organisatie Bevrij dingsdag 1990, aanvang 20.30 uur in de Menswordingskerk. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Ter Aar thema-avond over kindermis handeling, aanvang 20.00 uur, ge zondheidscentrum. Voorschoten poppenspel door theater 'Faul ty Optie', Theatre of Animation uit Engeland, aanvang 20.30 uur bij Woubrugge bijeenkomst interkerkelijke ge spreksgroep over o.a. het milieu, aanvang 20.00 uur in gebouw Im- manuel. VRIJDAG 3 NOVEMBER Alphen film: 'Die Jungfraumaschine', aanvang 20.30 uur in het Parkfilm- ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. voorstelling: 'Laag', door De Giftige Appel, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Hazerswoude optreden Herman Brood in jon gerencentrum De Stek, Dorps straat, aanvang 21.00 uur. Leiden lezing: 'Het nieuwe Jeruzalem' door D. Steenhuis uit Nijverdal. aanvang 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16