Bollenkwekers mijden gifspreekuur van AZL Leiden en Zoeterwoude boycotten hardhout Zes bedrijven mogen afvoer afgewerkte olie verzorgen Sassenheims begroting -zonder doping- eerste 'Beter beheer noodzakelijk om verwaarlozing tegen te gaan' WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Laura Zoeterwoude houdt vergunning ZOETERWOUDE/DEN HAAG - Het Zoeterwoudse bedrijf Laura is één van de zes overgebleven bedrij ven die van het ministerie van VROM (milieu) vergunning hebben gekregen om afgewerkte olie in te zamelen en te verwerken. Het werk gebied van Laura, dat dependances heeft in Bodegraven, Tilburg, Span keren en Maassluis, strekt zich uit over de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. De nieuwe regeling gaat vandaag in, zo maakte het departement gis teren bekend. Gevolg hiervan is dat twaalf ondernemers geen vergun ning meer hebben. De branche heeft al laten weten bij de Raad van State beroep aan te tekenen. Boven dien hebben de olie-inzamelaars aangedrongen op een gesprek met de vaste kamercommissie voor milieubeheer. Jaarlijks wordt er in Nederland ongeveer 55.000 kubieke meter af gewerkte olie ingezameld. Het mi nisterie vond de manier waarop het werd opgehaald niet doelmatig. Vanaf vandaag zijn er nog zes gebie den met evenzoveel inzamelaars. Woordvoerder C. van der Avort van Laura zegt dat de nieuwe regeling hem minder werk, maar meer resul taat oplevert. In de oude constructie kon het gebeuren dat de ene dag een telefoontje uit Friesland kwam om een zending op te halen en de dag erna een rit naar Limburg moest worden gemaakt. Om de toe gekende regio optimaal te kunnen bedienen schaft Laura een extra in- zamelauto aan. Het idee van een saneringsfonds is 'na verwoede pogingen' mislukt. VROM was bereid om 25 procent, met een maximum van een half mil joen gulden, bij te dragen aan het fonds voor de twaalf ondernemers die hun activiteiten moeten stop pen. Echter, één van de zes vergun ninghouders heeft 'zijn kop in de wind gegooid', zegt Van der Avort. Totaal zou er een bedrag van twee miljoen gulden in het fonds worden gestort. De ondernemers zouden ie der 250.000 gulden bijdragen. DEN HAAG Met gezwinde spoed en ook nog goed. Nog voordat de maand oktober was verstreken, hechtten Gedepu teerde Staten van de provincie Zuid-Holland gisteren hun goedkeuring aan de begroting voor 1990 van de gemeente Sassenheim. Het was de eerste van dit jaar en daarom werd er vanochtend op het Provincie huis in Den Haag een officieel tintje aan gegeven. Gedepu teerde J. Aalbers overhandig de de goedgekeurde stukken persoonlijk aan burgemeester H. de Jonge van Sassenheim (links op de foto). Als over twee jaar de nieu we gemeentewet in werking treedt, wordt het voor ge meenten erg aantrekkelijk de begroting op tijd goedgekeurd te hebben. Wie op tijd is hoeft beslissingen van de gemeente raad niet meer ter goedkeu ring aan GS voor te leggen, maar slechts ter kennisname. Dat kan veel tijd besparen. Aan de hand van een proef project dat inmiddels vier jaar loopt, probeert de provincie gemeenten ertoe te bewegen hun begroting snel afgewerkt te hebben. Het project vlot re delijk: waren vorig jaar al 35 gemeenten op tijd, dit jaar zijn het er meer dan 50 op het to taal van 101. Al eerder werd de gemeente die het eerst met de jaarreke ning klaar was in het zonnetje gezet. Vandaag werd nu ook aan de eerste gemeentebegro ting een officieel tintje gege ven. Sassenheim won, nipt vóór Voorburg. Aalbers: "Je merkt dat gemeenten er toch een competitietje van maken en bet spannend vinden. Pri ma, als het maar zonder fouten blijft. En zonder doping", (foto Wim Dijkman) Spreekuur nu open voor land- en tuinbouwwerkers in hele land LEIDEN/BOLLENSTREEK Het 'gifspreekuur' van het academisch ziekenhuis Leiden krijgt een landelijk karakter. Het AZL gaat hiertoe over omdat kwekers uit de Bollen streek er nauwelijks gebruik van maken. Het spreekuur, in februari opgestart voor bollenkwekers met klachten die door het lang durig werken met landbouwgif werden veroorzaakt, kreeg de afgelopen acht maanden slechts 27 patiënten te verwerken. Gemiddeld betekent dat één patiënt per spreekuur. Dr. E.J. Grünewald, de man achter het initiatief, besloot daarom het spreekuur tevens open te stellen voor werknemers in de land- en tuinbouw en voor personeel van plantsoenendiensten. Niet alleen uit Leiden en omgeving, maar voor het hele land. Deze mensen werken eveneens met pestyciden en kun nen als gevolg daarvan soortgelijke klachten hebben als bloembollen- kwekers. Ondanks de matige belangstel ling denkt dr. Grünewald er nog niet aan om het gifspreekuur voor gezien te houden. Eerst wil hij ant woord hebben op de vraag of er wel licht geen behoefte aan is of dat de bollenkwekers niet genoeg bekend zijn met het spreekuur. Samen met de Voedingsbond FNV, op wiens aandringen het spreekuur werd in gesteld, gaat Grünewald zoeken naar de oorzaak van de matige inte resse. De rol van de huisartsen hierin staat niet ter discussie. Vol gens Grünewald weten zij dat het spreekuur er is en verwijzen ze ook patiënten als dat nodig is. Verbaasd Verbaasd heeft het de AZL-arts overigens wel dat maar zo weinig bollenkwekers van het spreekuur gebruik hebben gemaakt. Vooral omdat de^Voedingsbond FNV zo nadrukkelijk stelde dat er behoefte aan was. Die behoefte is vooralsnog niet écht gebleken. Patiënten dien den zich slechts mondjesmaat aan. Bovendien kon maar bij de helft van de 27 patiënten die op het spreekuur verschenen, worden vastgesteld dat landbouwgif zo goed als zeker de oorzaak van hun klachten was. Van huidklachten (exzeem) was goed vast te stellen of die waren ont staan door overgevoeligheid voor een bepaald bestrijdingsmiddel. Dr. Grünewald zegt dat het voor klach ten als hoofdpijn, tintelingen, moe heid en spierzwakte heel wat moei lijker te bepalen is of het werken met pestyciden hieraan schuldig zou kunnen zijn. De AZL-arts sluit niet uit dat bol lenkwekers het gifspreekuur mij den, omdat zij bang zijn hun baas aan te klagen. Grünewald denkt dat dit zeker een rol speelt. Hoewel, voegt hij eraan toe, je dit nooit rechtstreeks van de mensen zelf te Themadag over plan-Oort in Alphen tants- en belastingadviesbureaus. Ondanks de voorlichtingscam pagne van de overheid blijken velen nog onvoldoende bekend te zijn met de nieuwe belastingwetgeving. Vandaar dat op 29 november in een aantal lezingen vele praktijkgerich te aspecten van de nieuwe wetge ving aan de orde zullen komen. Voor inlichtingen kan men bellen met 01720-24000. ALPHEN AAN DEN RIJN - On der het motto 'Oort echt zo eenvou dig?' organiseert de Stichting Des kundigheidsbevordering Manage ment (SDM) op woensdag 29 no vember een themadag in Park Rijn stroom in Alphen aan den Rijn. Me- dewerking hieraan verlenen onder anderen de Rotterdamse hoogleraar fiscale economie prof.dr. L. Stevens en vertegenwoordigers a horen zult krijgen. Wel die uit de directe omgeving van de kwekers komen. Juist zij zijn het die bevestigen dat het werken met gif niet altijd even secuur gebeurt. Onruststoker Het is de AZL-arts daarbij opgeval len dat kwekers hun klacht niet als een echte klacht ervaren waarmee ze zonodig naar een dokter moeten. De klacht hoort bij hun werk en ze hangen die niet graag aan de grote klok. "Want", legt Grünewald uit, "dan ontstaat heel snel de indruk dat de baas met een onruststoker te maken heeft. De kweker wil zoiets ten koste van alles voorkomen. Dus komt hij niet met z'n klachten naar het spreekuur, maar werkt gewoon door. Eenzelfde tendens zie je overi gens ook bij de kleine zelfstandige bollenkweker". Onderzoek heeft aangetoond dat de arbeidsinspectie te weinig con troleert in bedrijven waar met land bouwgif wordt gewerkt. Het vreem de doet zich voor dat alleen de werkgever de arbeidsinspectie kan informeren als er binnen zijn bedrijf iets niet in orde is. Grünewald om schrijft dat als een 'kromme redene ring', die de baas een vrijbrief geeft om die middelen aan te- wenden waarvan hij denkt dat ze het beste rendement opleveren. Uiterst giftig of minder giftig. Maar de arbeidsinspectie reorga niseert en is van plan wat intensie ver te gaan controleren. In dat kader heeft de AZL-arts een gesprek ge had met de geneeskundige van de inspectie. Centraal daarin stond de vraag hoe alles in beter banen kan worden geleid. WASSENAAR/V OORSCHO TEN Het landgoed De Horsten, dal; gedeeltelijk op grondgebied van Wassenaar en Voorschoten ligt, vertegen woordigt als onroerend goed een waarde, die vermoedelijk rond de acht miljoen gulden ligt. Het vormt onderdeel van het privé-bezit van prinses Ju liana. De Rijksvoorlichtings dienst wil het woord 'verko pen' absoluut niet in de mond nemen, maar weigert uit te leggen wat 'andere beheers vorm' betekent. De Horsten valt onder de Natuur- schoonwet. In het structuurschema Natuur- en Landschapsbehoud werd het gebied aangeduid als 'gro te landschappelijke eenheid' en het provinciale streekplan heeft het over een 'natuurgebied'. Toen prin ses Christina enige jaren geleden plannen koesterde om in het zuid westelijke gedeelte, Eikenhorst ge naamd, een villa te bouwen, waren de protesten van natuurbescher mers niet van de lucht. De inspecteur van de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland en Zee land liet weten dat de bouw in strijd was met de natuurschoonwet en haaks stond op het provinciale be- Veel gemeenten beperken gebruik LEIDEN Leiden en Zoeterwou de treden in het voetspoor van Dordrecht: beide gemeenten boy cotten op korte termijn het gebruik van tropisch hardhout. Zowel Lei den als Zoeterwoude passen daar toe de bouwverordening aan, waar in het verbod van gebruik van hard hout wordt opgenomen. Hardhout wordt onder meer toegepast in de woningbouw, de aanleg van houten bruggen en het slaan van damwan- den. Andere gemeenten in de regio Leiden zeggen wel na te denken over het gebruik van hardhout, maar tot rigoureuze stappen zoals Leiden en Zoeterwoude die hebben genomen, heeft dat nog niet geleid. Alleen Hazerswoude kent een 'bijna geheel' verbod. Zelf mag de ge meente het niet meer gebruiken en adviseert ze aanvragers van een bouwvergunning dit voorbeeld te volgen. Acht gemeenten in de Bol lenstreek en Rijnstreek maken be perkt gebruik van hardhout. De overige moeten nog een standpunt bepalen. Alphen aan den Rijn streeft er naar in plaats van hard hout meer beton en staal te gebrui ken. De discussie rond het gebruik van tropisch hardhout is weer opge laaid nu boeren worden geworven om zich in het Amazonegbied van Brazilië te vestigen. De kritiek richt zich tegen het omploegen van 150.000 hectare jungle in de provin cie Mato Grosso. Een ingreep die nodig zou zijn om de grond geschikt te maken voor de produktie van rubber en sojabonen. De ministers Braks (landbouw) en Nijpels (milieu) hebben er hun bezorgdheid over geuit. De enige gemeente in de regio Lei- cent van de hardhoutproduktie im- dat de gemeente de aflopen acht den die zich niet echt druk lijkt te porteert. Zou de EG de invoer ver- jaar 98 procent van de hardhouten maken is Noordwijk. Een woord- bieden, dan gaat het hout naar een kozijnen heeft vervangen door voerder vertelt dat de Europese Ge- andere bestemming. kunststof (aluminium). Die kozij- meenschap niet meer dan twee pro- De Noordwijkse ambtenaar zegt nen worden nu door zout aangetast. "We willen best het goede", zegt de ambtenaar, "maar ik zou willen dat er nu eens een deskundige kwam die vertelde hoe dat precies moet De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zich - net als de Nederlandse Houtbond - uitgespro ken tegen een boycot van hardhout. De VNG zegt dat een totaal verbod niet in de bouwverordening zou passen. Woordvoerder Koole stelt dat de bouwverordening en de wo ningwet veilig en goed bouwen be ogen. Tropisch hardhout werkt daaraan mee. Selectief gebruik staat de VNG voor, maar volledig uitbannen wijst zij van de hand. Brief De Nederlandse Houtbond beweert dat er sprake is van een misleidende actie met als doel het gebruik van tropisch hardhout te verbieden. Een woordvoerder van de bond schaart zich achter de mening dat de regenwouden worden bedreigd. Maar niet door het toepassen van het hout in woningbouw of elders. Volgens de bond wordt 80 procent van de bossen vernietigd om de grond te kunnen aanwenden als bouwland. De overige 20 procent van het regenwoud wordt gekapt om als hardhout te verwerken. Als reden voor de vernietiging van het woud noemt de bond ar moede. Om daar wat aan te doen heeft de Nederlandse houthandel de EG voorgesteld om op de invoer van tropisch hardhout invoerrecht te heffen. Geld dat kan worden ge bruikt om het woud te redden door middel van boomaanplant. Een be slissing laat al een jaar op zich wachten. leid. Om het huis met een grondop pervlak van 615 vierkante meter te kunnen bouwen, werd in 1984 het bouwverbod voor de Horsten opge heven. Voor een zes hectare groot terrein veranderde de gemeente de bestemming natuurgebied. Voor dat B en W en raad zover waren, was er heel wat overlegd met de prinses en werd het nodige beloofd. Omdat de bouwplek nooit echt toegankelijk is geweest voor wan delaars zou de bouw geen invloed hebben op de toegankelijkheid. Om de Eikenhorst te bereiken en te ver laten zouden de Guillermo's en hun bezoekers gebruik maken van de bestaande paden. Enkele maanden later kregen bezwaarmakers te ho ren dat het 'geenszins de bedoeling is bestaande paden te zullen verbre den'. De verkeersdruk zou amper toenemen en bomen zouden niet worden gekapt. Strubbelingen In de afgelopen jaren zijn toch strubbelingen opgetreden met de familie Guillermo vanwege gekapte bomen, afgesloten ingangen en de niet aangekondigde bouw van een blokhut/annex garage. Niet zo lang geleden ontstonden er problemen toen de Guillermo's onaangekon digd zand weghaalden van een an der deel van de Horsten. Toch heeft de Wassenaarse wethouder J.C.M. Greep de indruk dat de Guillermo's zich aardig aan de afspraken heb ben gehouden en De Horsten een waardevol natuurgebied zijn geble ven. De gemeentebestuurder vindt dat het gebied behouden moet blijven als natuurgebied voor de hele regio en als groene buffer tussen Den Haag en Leiden. Het gemeentebe stuur van Wassenaar zal nog eens nagaan of het bestemmingsplan voldoende bescherming biedt. Sa men met Voorschoten zal Wasse naar een gemeenschappelijk stand punt innemen over het conserveren van De Horsten. "Dat wat er nu is, moet er blijven", zegt wethouder Greep. Het jachtslot Huis Ter Horst moet volgens de bioloog W.J. ter Keurs, die het gebied op z'n duimpje kent, nodig worden opgeknapt en het bo tenhuis bij de vijver in de Raaphorst verkeert volgens hem in ernstige staat van verval. Op de landgoede ren zijn twee jachtopzieners actief. Twee anderen beheren het bos. Vol gens Ter Keurs is dat te weinig om het landgoed goed te beheren en de verwaarlozing tegen te gaan. Ter Keurs zou het toejuichen wanneer de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land de landgoederen koopt en be heert. "Het is een vereniging met Vanuit de lucht is goed te zien hoe prachtig de villa van het gezin Guil lermo is gelegen in De Eikenhorst. Het terrein is niet toegankelijk voor publiek. Rechts is het zwembad van de familie te zien, met bijgebouw. De zonder vergunning gebouwde blok hut annex garage, waarover veel te doen is geweest, ligt verscholen tus sen de bomen ergens tussen villa en zwembad. (foto Frans Rombout) een sterke sociale controle op het beheer en met 300.000 leden vormt ze een enorme macht tegen bedrei gingen van buitenaf', laat Ter Keurs weten. Recreatie zou zo'n be dreiging kunnen zijn, de aanleg van wegen niet minder. De Leidse Baan is jaren geleden geschrapt, maar va rianten blijven opduiken. Volgens de bioloog is Staatsbos beheer een veel te zwakke partij om dergelijke ontwikkelingen tegen te houden en heeft de instantie nu al moeite met het beheer van de gron den. Toch heeft hij liever dat Staats bosbeheer de gronden koopt dan dat een particulier dat doet: "Ik zou me daar grote zorgen om maken. Heeft zo'n particulier de expertise in huis en de menskracht? En: hoe duurzaam is het? Bij Natuurmonu menten weet je dat het in goede handen is. De vereniging koopt al leen gronden die ze ook kan behe- Volgens Ter Keurs gaat het om een van de allerbelangrijkse natuur gebieden van west-Nederland en is het gebied extra bijzonder doordat het midden in de Randstad ligt. "De vele mensen die er omheen wonen beschouwen het als hun persoon lijk eigendom". Volgens de bioloog trekt het landgoed jaarlijks 70.000 bezoekers. Het is er het drukst wan neer de befaamde seringenberg bloeit. Laaggeschoolde meisjes willen blijven werken LEIDEN Laaggeschoolde meis jes hebben een baan of zijn daarnaar intensief op zoek. Als de meisjes ge trouwd zijn en kinderen hebben, willen ze blijven werken. Dat is de conclusie van een onder zoek dat de Leidse universiteit heeft gedaan in opdracht van het ministerie van sociale zaken. De on derzoekers volgden een groep van 17 meisjes die in 1981 in dezelfde klas van het lager huishoud- en nij verheidsonderwijs zaten. Meisjes die na de lhno ook nog een beroepsopleiding volgden, ko zen vaak voor het kappersvak. Het merendeel van hen heeft een vaste baan. De rest van de groep is in deel tijd werkzaam of kent flexibele werktijden. Werkloosheid komt in deze groep nogal eens voor. In zulke gevallen maken ze gebruik van in formele kanalen bij het vinden van een geschikte werkgever.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15