De Sleutels werkt samen om woonomgeving te verbeteren Projectgroep wil openbaarheid 'Uitdelen bankbiljetten is misschien een sociale actie' 'Laat Leiden maar gracht dichtgooien' Bouwkosten Beach Hotel Katwijk 17 miljoen gulden WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 araszH. Start groot onderhoud van flats bij Zwarte Pad LEIDEN - Woningbouw vereniging De Sleutels on derhandelt met de gemeente en woningbouwvereniging De Eendracht over het op knappen van de binnen plaatsen bij de flats in het ge bied tussen het Zwarte Pad en de Abraham Crijnssen- straat. De groenstroken tussen de flats moeten volgens De Sleutels worden opgeknapt om verdere verpaupe ring van de buurt tegen te gaan. "Het moet weer een fijn gebied wor den om in te leven, daarbij hoort ook het opknappen van terreinen tussen de flats", meent woordvoer der Rim de Kroon van de Sleutels. De groenvoorzieningen in het ge bied tussen het Zwarte Pad en de Abraham Crijnssenstraat zijn eigen dom van de gemeente, de Sleutels en de Eendracht. Woningbouwvereniging De Sleu tels is inmiddels begonnen met het groot onderhoud aan 202 flatwonin- Alphense politie beëindigt onderzoek ALPHEN AAN DEN RIJN - Om trent de gulle gever van de briefjes van honderd aan twintig bewoners van de Jan Luykenstraat in Alphen afgelopen zaterdag tast de politie nog in het duister. "Wij hebben geen enkel aanknopingspunt. We hebben met de bewoners gespro ken, we weten om hoeveel briefjes het gaat en we weten dat het geld niet vals is. Er is dus geen strafbaar gepleegd. Wij sluiten dan ook de zaak af totdat iemand contact met ons opneemt", aldus L. Wiltenburg, plaatsvervangend korpschef van de Alphense politie. Opvallend is dat de snippen zijn binnengevallen bij bejaarden. Dat lijkt erop te wijzen dat het om een sociale actie gaat. De politie sluit ook een publiciteitsstunt niet uit. De weldoener heeft zeer gericht zijn honderdjes uitgedeeld aan mensen in de straat die behoren tot een zwakkere sociale klasse. In an dere woningen, zoals een kantoor Ontploffing aan Schuringastraat LEIDEN - Een omgevallen en lek kende butagasfles in een bovenwo ning aan de Schuringastraat veroor zaakten gistermiddag een ontplo fing in de meterkast van de bene denwoning. Hierdoor vloog de deur van de kast eruit en werd de deur van de woonkamer ontzet. Er deden zich verder geen persoonlijke onge lukken voor. Het butagas dat uit de fles lekte, is via leidingen in de meterkast van de woning daaronder gelekt. Dat kan doordat butagas zwaarder is dan lucht. De bewoner van de bovenwo ning heeft met een brandende siga ret in zijn mond de fles weer over eind gezet. Hierdoor heeft het gas vermoedelijk vlam gevat. Het Ener giebedrijf Rijnland vermoedt dat het ging om een kleine hoeveelheid gas, waardoor de schade beperkt bleef. en een voormalige drukkerij, is geen geld in de bus gedeponeerd. Het vermoeden rijst dat minder be deelde mensen zijn getracteerd en dat de rijkeren zijn uitgesloten. De bewoners zelf staan eveneens voor een raadsel. "Toch bewaar ik het nog maar even", zegt mevrouw H. van Leeu wen. "Maar anderen hebben er al wat van uitgegeven. Het komt hen eerlijk toe, zeggen ze. Tenslotte lag het 's ochtends zomaar op de deur mat onder de krant". De politie kan het uitgeven niet tegenhouden, om dat het om 'echt' geld gaat. Onder de bewoners circuleert voorlopig ook nog geen enkele naam van wie het geld geschonken zou kunnen hebben. "Ik ben ver rast", geeft mevrouw J. Naber te kennen. "Het is ook zo vreemd. Ik geef het nog niet uit, want stel dat ik het moet teruggeven. De nummers van de briefjes zijn immers geno teerd door de politie". Inmiddels heeft ook de TROS-te- levisie al bijzondere belangstelling getoond voor het gebeuren in de Jan Luykenstraat. Deze omroep roept mensen die meer kunnen ver tellen over de spippen op om in het programma 'Jongbloed en Joosten' hun verhaal te doen. Inbraak bij 'Boerhaave' LEIDEN - Door inbraak en vernie ling tijdens het afgelopen weekein de bij- avondscholengemeenschap Boerhaave aan het Noordeinde, is een schade ontstaan van ongeveer 20.000 gulden. Onbekenden zijn het gebouw, waar een verbouwing aan. de gang is, waarschijnlijk ingeko men via een steiger. Zij hebben op de eerste etage de brandslang open gezet waardoor het systeemplaffond van de begane grond totaal werd vernield. Daar naast werden lokalen en kamers he lemaal overhoop gehaald. gen aan het Zwarte Pad, Marnix- straat, Anna van Burenhof en Julia na van Stolberghof. Verder worden 13 eengezinswoningen aan de Wil lem de Zwijgerlaan onder handen genomen. Het werk moet volgend jaar oktober zijn afgerond. In de flats wordt een combiketel aangebracht en de buitengevel geï soleerd. Verder worden de gevelko zijnen, voordeuren en riolering ver nieuwd. Daarnaast worden de bal kons gerepareerd en van nieuwe hekken voorzien. De trappenhuizen worden verbeterd en de centrale en treepuien worden vernieuwd, on der meer via vervangen van post bussen en belpanelen. Waar nodig worden de keukens en het sanitair in het nieuw gestoken. De huurders van de woningen hoeven tijdens de werkzaamheden niet weg. Redelijk De bewoners kunnen na de opknap beurt van hun woningen een huur verhoging tegemoet zien van 35 gul den. Daarmee komt de gemiddelde huurprijs op 300 gulden per maand. Een alleszins redelijk bedrag voor het gebodene, vindt woordvoerder De Kroon. "De flats zijn weliswaar niet echt groot, maar na het onder houd wel in een prima staat en com fortabel". De kosten van het hele project be dragen ongeveer 9 miljoen gulden. Daarvan wordt de helft door het rijk betaald, het restant heeft de wo ningbouwvereniging geleend. Voor die lening heeft de gemeente garant gestaan. Dat had overigens nogal wat voeten in de aarde. Al in 1986 werd het plan opgevat de woningen op te knappen. Ze waren toen in be zit van de woningbouwvereniging Ons Belang. Wegens de armlastige financiële positie van die vereni ging kwam er geen krediet los van de gemeente. Evenmin wilde het ministerie een hogere subsidie be schikbaar stellen. In ruil voor het geld eisten gemeente en rijk dat Ons Belang zou fuseren met De Sleutels. Verloop Nadat dit gebeurde kon alsnog het startsein voor het groot onderhoud worden gegeven. Dat had volgens De Kroon niet veel langer meer moeten duren. De leefomstandighe den in de flats werden volgens hem steeds slechter. "We merkten dat aan het aantal mensen dat uit de flats vertrok. In 1984 hadden we nog een verloop van ruim zeven procent per jaar, drie jaar later was dat per centage al gestegen tot ruim 16". Verder kwamen er volgens De Kroon veel bewoners die het ver blijf in de flats als tussenoplossing zagen, in de hoop binnen een of twee jaar betere huisvesting te vin den. 'Dat leidde tot zeer geringe be- tokkenheid bij het leefklimaat. Mensen gooiden vuilnis van het bal kon, er ontstonden burenruzies en ga zo maar door". De Kroon hoopt dat die proble men na de renovatie tot het verle den behoren. "Als nu die binnen plaatsen nog onder het mes kun nen, is het weer een prachtige buurt". VALKENBURG - Het plan van de Leidse PvdA om het ma rinevliegkamp Valkenburg te sluiten en op het grondgebied van de basis woningen te bou wen, is slecht gevallen bij wet houder H. van der Nagel van het Rijndorp. "Mocht het vliegveld ooit verdwijnen, dan hebben we zelf wel leuke ideeën voor de in vulling van het terrein. Daar hebben we de buurman hele maal niet voor nodig", aldus een briesende Van der Nagel tijdens de gemeenteraadsvergadering. De Leidse PvdA kwam met het plan in haar ontwerp-verkie- zingsprogramma, dat eind vori ge week werd gepresenteerd. Wethouder P. Bordewijk van de sleutelstad, één van de opstel lers van dat programma, noem de het vliegveld een 'ideale plaats' voor woningbouw ten behoeve van de Leidse regio. Zijn Valkenburgse collega Van der Nagel gaf Bordewijk gisteravond het advies op eigen grondgebied te blijven. "Laat Leiden maar weer een gracht dichtgooien voor het uitvoeren van de eigen bouwplannen". Sluiting van het vliegveld is vol gens de wethouder overigens to taal niet aan de orde. 'Onderzoek Alphense gifbelt ligt stil' ALPHEN AAN DEN RIJN - De vertegenwoordigers van de Alphense Streekcommissie in de Projectgroep Coupépolder hebben hun verontrusting uitgesproken over de afwikke ling van de gifzaak en eisen openbaarheid van gegevens. Nadat vorige week de gemeente- raad opheldering over de gifzaak heeft geëist, heeft de streekcommissie die zich inzet voor door Ziekte ofllCier de inspraak van burgers op het provinciaal beleid, schriftelijke vragen gesteld en die voor gelegd aan de belangrijkste vertegenwoordigers van de projectgroep. Vervolging gifzaak ernstig vertraagd "Het gepraat over deze Coupé-belt reduceert de papieren risico's zoda nig dat het niets-doen aan de belt zo langzamerhand maatschappelijk aanvaardbaar is geworden", aldus de commissie in het schrijven. In de projectgroep zitten vertegenwoor digers van de gemeente, de provin cie Zuid-Holland, de betrokken be en de streekcommissie zelf. Maatregelen De projectgroep buigt zich over de vraag hoe de risico's voor gezond heid en milieu kunnen worden be perkt. Eind dit jaar wil de provincie op basis van een advies van de pro jectgroep een beslissing nemen over de manier waarop het gif in de Coupépolder moet worden ver werkt. Zoals het er nu naar uitziet komt dat vooral neer op beheers- en saneringsmaatregelen waardoor wordt voorkomen dat het gif in het grondwater terecht komt. Dat bleek Auto's totaal vernield LEIDEN - Bij een botsing gister avond op de kruising van de Chur- chilllaan en Vijf Meilaan werden twee auto's totaal vernield. Een 25- jarige Leidenaar kwam van de Vijf Meilaan en wilde linksaf de Chur- chilllaan oprijden. Hij verleende echter geen voorrang aan een 39-ja- rige Leidenaar die uit de richting van de Voorschoterweg kwam. De 25-jarige Leidenaar is met on bekend letsel naar het Diakones- senhuis vervoerd. vorige maand uit een rapport van Iwaco, een adviesbureau voor water en milieu. C. van Laar van de Streekcom missie en J. Bosma vragen zich in hun schrijven met name af wat de resultaten zijn van de watermon sters bij het pompen van de ring- sloot en het heemgebied. Die resul taten zijn nog niet openbaar. Ook wordt aangedrongen op informatie over het justitioneel onderzoek. De gemeenteraad heeft een motie aan genomen waarin wordt aangedron gen op openbaarheid van de resul- taten van het justitioneel onderzoek dat enkel maanden geleden is afge rond. De officier van justitie is ech ter nog steeds niet begonnen met vervolgen. Het onderzoek is drie maanden vertraagd wegens ziekte van de officier. Vaten Een andere vraag waarop de streek commissie antwoord wenst te krij gen is de vraag wat de analyse-resul taten zijn van de inhoud van de der tig opgegraven vaten. Volgens E. van Toorn van het bureau milieuza ken van de gemeente hoort dat on derzoek bij het openbaar ministerie thuis. "Dat is een deel van het justi tieel onderzoek waarover wij niets weten". Van Toorn zit namens de gemeente in de projectgroep. Gevraagd wordt waarom de even tuele kosten van het herstel van de golfbaan niet zijn meeberekend in het Iwaco-rapport. J. van der Vlist, gedeputeerde van de provincie (PvdA/milieu), heeft eerder toege zegd dat de aanwezigheid van de golfbaan geen beperkende factor mag zijn bij het realiseren van de meeste effectieve sanerings- of be heersmaatregel. Verder stelt de streekcommissie dat door de be perkte werkingsduur van vijftig jaar van de voorgestelde maatrege len het wellicht toch goedkoper zou zijn de hele stort af te graven. De kosten daarvan bedragen ongeveer 480 miljoen gulden. Alternatief Naast een aantal technische kantte keningen bij het rapport van Iwaco, komt de streekcommissie zelf met een alternatief voorstel. Twee mo gelijkheden worden aangedragen waarvan de kosten ongeveer 22 mij oen gulden bedragen, ruim 7 miljoen gulden meer dan de meest gunstig voorgestelde maatregel van Iwaco. De belangrijkste toevoeging in deze combinatie van maatregelen is dat de overkapping van de ring- sloot van de Westkanaaalweg dicht is wat het luchtrisico daar vermin dert met zestig procent. In alle ge vallen is het chemisch zuiveren van het afgepompte grondwater nood zakelijk, zo stelt de streekcommis sie. Omdat de overheden dit pom pen decennia lang moeten volhou den, wordt een groot vertrouwen gevraagd van de burgers. De projectgroep buigt zich op 14 november over de klachten van de streekcommissie en over het eigen advies naar de provincie. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Het justitieel onderzoek naar de schuldigen aan de gifstort in de Alphense Coupépolder heeft ze ker drie maanden vertraging opge lopen. Dit is volgens het gerechts hof in Den Haag veroorzaakt door de ziekte van officier van justitie, M. Schelfhout. Volgens persofficier H. Vos ligt het 'dikke pak onderzoeksgege vens' al maanden op het bureau van Schelfhout. "Zeker vanaf juli zijn die gegevens bekend. Maar door de ziekte van de officier is het allemaal blijven liggen. Aangezien de zaak toch al oud is hebben we gewoon gewacht op de terugkeer van Schelfhout. Zij heeft de zaak, die we overigens belangrijk vinden, maan dag weer opgepakt". De persofficier verwacht dat de rechtszitting pas volgend jaar fe bruari kan plaatshebben. Bazaar Verzorgingstehuis Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21 houdt op zaterdag 4 november een bazaar. Dit duurt van van 14.00 tot 16.30 uur. Postzegels Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdagavond 3 november een ruilavond voor verzamelaars van verschillende za ken zoals postzegels, munten en stic kers. Aanvang in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 is 19.00 uur. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Brandweerrace Het zit er dik in dat volgend jaar een brandweerrace gehouden zal worden tussen de regionale brandweerkorpsen van Leiden en Haarlem. Inzet van de race is wie er als eerste bij een in scène gezette ramp in het bollendorp Hillegom zal zijn. Vanwaar al die heisa, zult u vra gen. Dat zit zo: bij een grote brand of ramp krijgt de Hillegomse brandweer assistentie van de re gionale brandweer. In de huidige situatie is dat de brandweer uit Haarlem. Het rijk heeft evenwel besloten om Hillegom onder te brengen bij de regionale brand weer van Leiden. "Heel logisch", vindt burgemeester Goekoop, "want Hillegom hoort nu een maal bij de Leidse agglomeratie". In Hillegom verzet men zich te gen de toekomstige Leidse bij stand omdat men denkt dat de Haarlemse bijstand veel sneller is dan de Leidse. Om die stelling hard te maken deed de WD van Hillegom afgelopen week het voorstel om een brandweerrace te organiseren. Burgemeester Her mans van Hillegom ziet zo'n krachtmeting wel zitten. "Maar", verklaarde hij uitdagend, "ik ben er vrijwel zeker van dat Leiden de uitdaging niet zal aannemen". Ha, ha. Dan kent die bollenbur- gemeester onze burgemeester Goekoop niet! Die bestuurt des noods zelf de ladderwagen. "Na tuurlijk nemen we die uitdaging aan", reageert Goekoop geheel volgens (onze) verwachting. De Leidse brandweer is sneller in Hillegom dan in de Leidse bin nenstad, zal Goekoop gedacht hebben. Maar, nu even serieus: volgens de Leidse burgemeester hoeven de Hillegommers namelijk hele maal niet bang te zijn dat ze door de aansluiting bij Leiden minder brandweerzorg zullen krijgen. "Bij een ramp zeker niet, omdat de brandweerkorpsen van zowel Leiden als Haarlem dan in actie zullen komen om de nodige assis tentie te verlenen". Gearmd naar de brand dus. Het enige verschil tussen de huidige en de nieuwe situatie is, volgens Goekoop, dat het commandocentrum straks in Leiden komt te liggen. Goekoop gaat er wel vanuit dat in de nieuwe situatie de Leidse brandweer een steunpunt zal krij gen ten noorden van Leiden (in Lisse bijvoorbeeld) om Hillegom snel te kunnen bereiken. De Leid se burgemeester merkt daarom op dat hij de strijd met de Haar lemse brandweer wil aangaan vanuit zo'n denkbeeldig steun punt. Anders zou er sprake zijn van een valse start. "Het Leidse brandweerkorps is zeker niet bang voor de Haarlem se spuitgasten", verklaart Goe koop. Sterker nog, als u het ons vraagt wil de Leidse burgemees ter zich desnoods persoonlijk me ten met zijn Hillegomse collega. Dat lijkt ons trouwens een goed idee. Wij stellen voor dat de bur gemeesters, opgesierd met rinke lende bellen en grote snorren, zelf de brandspuit eens opnemen om een schoorsteenbrandje te blus sen. Overigens: de brandweer rukt natuurlijk niet alleen uit voor het betere bluswerk. Wij willen daar om ook wel eens zien wie van de burgemeesters het eerst een poes je uit de boom weet te halen. Onze Goekoop loopt zich al warm... Neemt u dat maar van ons aan. Maar, we zijn er vrijwel zeker van dat Hermans de uitdaging niet zal - Super Hein Wist u dat er nog echte helden be staan? Heus waar. Het informa tieblad voor personeel van de ge meente Leiden maakt er in zijn jongste editie melding van. Zon der dat wy er enig vermoeden van hadden speelden zich laatstelijk ten stadhuize heldhaftige tafere len af. Dat ging zo: een onverlaat, met een geheel eigen opvatting over de portefeuilleverdeling, poogde onlangs om zich in het stadhuis te verrijken met de zuur verdiende centjes van een hard werkende ambtenaar. Gemeenteambtenaar Hein van Woerden, niet voor niets van de afdeling externe betrekkingen, De brandweerrace gaat zeker door. Onze burgemeester Goekoop loopt zich al warm... beoefent het hanteren van de brandspuit... en bekwaamt zich in het beklimmen van de brandweerladder, (foto's Jan Holvast en Henk Bouwman) betrapte de dief. Het personeels blad verhaalt dat de dappere Van Woerden na een wilde achtervol ging kans zag het geboefte het stadhuis uit te jagen. De dief schoot door de draaideur naar buiten in de veronderstelling zijn achtervolger kwijt te zijn. Buiten wachtte hem echter een nieuwe verrassing. Daar werd de dief na melijk opgewacht door niemand minder dan de wethouder van emancipatiezaken en beoogd be windsvrouwe in het derde kabi net Lubbers, Henriëtte van Don gen. Zij dwong het heerschap tot staan en greep hem zonder dralen in de kladden. Niet voor lang (want het was een flinke kerel), maar net lang genoeg om Super Hein in de gelegenheid te stellen zijn achterstand in te lopen. "Ik zag die man het stadhuis uit ko men rennen, met Hein in zijn kiel zog, en ik dacht: die moet ik te genhouden", aldus de wethou der. Super Hein, nu ook door de draaideur gekomen, slaagde er in de boef opnieuw bij de lurven te grijpen. Volgens de geruchten is Hein boven op hem gaan zitten. En neemt u maar van ons aan dat als Hein eenmaal ergens op zit, dat u hem er niet één, twee, drie afkrijgt. Van Woerden is, alweer volgens de overlevering, blijven zitten tot de politie arriveerde om de boef in te rekenen. Ja, ja, zijn naam is klein maar zijn daden benne groot. Leiden mag trots zijn op zulke onverschrokken helden. 'De op steker van de week' gaat daarom deze week naar het duo Hein en Henriëtte. KATWIJK - De bouw van het Ely- sée Beach Hotel Katwijk in het zo geheten Waaigat aan de Boulevard gaat ongeveer 17 miljoen gulden kosten. Het hotel krijgt een classifi catie van vier sterren en wordt naar verwachting in het voorjaar van 1991 geopend. Dat werd gisteren bekendge maakt bij de opening van het Elysée Beach Hotel Zandvoort, het eerste en tevens grootste hotel dat door het in 1988 opgerichte Elysée Hotel Management is ontwikkeld. Dit ho tel, dat al sinds half juni in bedrijf is, telt 215 kamers. In voorbereiding zijn voorts viersterren-hotels in Al phen aan den Rijn, Hoorn en Weert. Er zijn verder plannen voor nieuwe hotels in onder meer Veendam, Dordrecht, Voorburg en Nieuwer- kerk. Uitbreiding in het buitenland wordt niet uitgesloten. Directeur C.G. Bronsgeest van het Elysée Hotel Management toon de zich zeer optimistisch over de le venskansen van een luxe hotel in Katwijk, ondanks de aanwezigheid van Noordwijk, dat al hotels met een vergader- en congresaccom modatie kent. De directeur van het Zandvoortse hotel, R.D.A.J. Kuyt uit Alphen aan den Rijn, voorheen directeur van Huis ter Duin in Noordwijk, sloot zich daarbij volle dig aan. "Het hotel in Katwijk is in eerste instantie een vakantiehotel aan de kust en dat betekent dat het in de zomermaanden vol kan zitten. Daarnaast heeft Katwijk inmiddels een flink achterland, waarvan het hotel kan profiteren. Er is heel wat bedrijvigheid naar de kustplaats ge komen. Estec zit er vlakbij, er zijn tal van bedrijven in 't Heen en niet te vergeten de bloembollenteelt. Er is dus een markt voor vergaderin gen en congressen. Een bepaalde categorie personen komt daarvoor graag naar Katwijk, die zul je niet in Noordwijk tegenkomen. In Noord wijk moeten zulke hotels opboksen tegen anderen. In Katwijk niet", licht Kuyt toe. "Bovendien, als je ziet wat een belangstelling dit hotel in Zandvoort al trekt, terwijl dat toch een badplaats is die nog niet de allure heeft van Noordwijk, hoeven we voor Katwijk niet te vrezen". Alle hotels krijgen vier sterren en de daarbij passende luxueuze voor zieningen, zoals een sauna met een whirlpool en een Turks bad, een fit nesscentrum, zonnebanken, een ge- zichtsbruiner en een massageruim te. Voor elk hotel wordt, geheel in het kader van de Elyséeformule, een directeur van 'zeer goed niveau' geselecteerd. Opknapbeurt Peuterpalet en Vrolijcke Arke LEIDEN - Het kinderdagcentrum Het Peuterpalet aan de Zoeter- woudsesingel en het buurthuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieters- kerkchoorsteeg worden grondig ge renoveerd. De besturen van de bei de instellingen, de Stichting Chris telijke Jeugdhulp en de katholieke stichting voor club- en buurthuis werk, hebben bij de gemeente aan geklopt voor een subsidie. Met de opknapbeurt van het Peuterpalet is een bedrag gemoeid van ruim 270.000 gulden, waarvan 170.000 gulden voor rekening van de ge meente zou moeten komen. Het be stuur van In de Vroolijcke Arke heeft om een bijdrage van ruim 65.000 gulden gevraagd. De Stichting Christelijke Jeugd hulp kan voor het pand van Het Peuterpalet, dat op de monumen tenlijst staat, bovendien rekenen op 110.000 gulden subsidie van Monu mentenzorg. Dit geld is overigens alleen bestemd voor het verbeteren van de buitenkant van het gebouw. In de Vroolijcke Arke heeft al eer der 200.000 gulden van de gemeente gekregen. Destijds is gesteld dat het buurthuis daarmee moest zien rond te komen en dat de gemeente niet meer geld in het gebouw wilde ste ken. Het bestuur van de instelling heeft een aanvullende financiering echter niet rondgekregen, waar de gemeente heeft besloten met e tra geld over de brug te komen. i'i' I.-...;.v.-lift •-"liirwM het Zwarte Pad is inmiddels begonnen. Volgend jaar moet het hele project (foto Wim Dijkman) •Het groot onderhoud van de flats zijn afgerond.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14