TAD LEIDEN Knallende ruzie over plannen Stationsplein Tesselaar Bezwaren tegen conclusies na opiniepeiling in de Slaaghwijk Gemeenteraad last spoedvergadering in Merkwaardige ommezwaai PvdA Stationsplein kan niet worden verbeterd zonder aanleg tunnel Meerderheid voor wijkteams CDA blij met vertrek wethouder s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 Commentaar D66 pleit voor parkeersysteem van Den Haag LEIDEN - D66 heeft een voorstel gedaan om de inning van parkeer boetes te veranderen zodat de op brengst in de gemeentekas vloeit. Fractieleider P. Langenberg stelde gisteravond tijdens de begrotings behandeling voor het Haagse sys teem in te voeren in Leiden. In Den Haag krijgen alle automo bilisten die geen geld in de parkeer- meters gooien een rekening van twintig gulden thuisgestuurd. Dat is geen bekeuring, maar het bedrag dat automobilisten kwijt zijn voor vergunning waarmee een halve dag mag worden geparkeerd. Wordt dat niet betaald, dan wordt het bedrag verdubbeld. Bij niet-betalen van de vergunning krijgt de automobilist een deurwaarder op bezoek. Het voordeel van dit systeem is dat de opbrengsten van de vergun ningen direct in de gemeentekas vloeien. Bovendien betekent het een voordeeltje voor de foutparke- rende automobilist, omdat een ge wone boete vijftien gulden hoger is dan het Haagse tarief. Poging tot opzet van projectgroep LEIDEN - Er moet een project groep komen om het milieuvriende lijk wonen te promoten. Dat is de mening van enkele Leidenaars die maandag 6 november een informa tieavond over dit thema houden in het Centraal-Wonencomplex aan de Gerestraat. Het is de bedoeling dat op deze avond vrijwilligers worden gevon den om in zo'n groep ziting te ne men. De projectgroep moet met de gemeente overleggen over moge lijkheden voor het milieuvriendelij ke bouwen. vriendelijke woorden solliciteerde naar een plek voor zijn partij in het nieuwe college dat volgend jaar na de verkiezingen moet worden ge vormd. "Het CDA staat klaar voor een nieuwe start. Wij willen vergeten wat achter ons ligt en in onderlinge samenwerking en vertrouwen aan een nieuwe fase in de Leidse ge meentepolitiek beginnen", aldus de CDA'er, die de verdiensten van Tes selaar op zijn eigen beleidsterreinen overigens roemde. De woorden van de CDA'er leid de tot wrevel bij PvdA-fractieleider S. de Vreeze. "Het gaat volstrekt te ver dat u suggereert dat Tesselaar dit allemaal bepaald. Ik krijg de in druk dat u de PvdA met alle vrien delijkheid wil bejegenen, terwijl u alle Zwarte Pieten toeschuift aan Tesselaar", aldus De Vreeze. "U moet niet doen alsof Tesselaar de af gelopen zestien jaar de stad in z'n eentje heeft bestuurd. Dat is een verantwoordelijkheid van de geza menlijke fractie". Man twee keer op een dag aangehouden voor winkeldiefstal LEIDEN - Tot twee keer toe werd gisteren een 28-jarige Hagenaar in zijn kraag gegrepen wegens winkel diefstal. De man had 's morgens bij V&D speelgoed ter waarde van on geveer 400 gulden in zijn tas gestopt en wilde daarmee de zaak verlaten. De Hagenaar is overgedragen aan de politie die hem om 13.00 uur weer op vrije voeten stelde. Vervolgens is hij rechtstreeks naar Bristol gegaan, een winkel vlak bij het politiebureau aan de 'Langegracht. Daar paste hij een paar schoenen van 75 gulden en wil de daarmee de winkel uitlopen. We derom werd hij betrapt en aan de politie overgedragen. De initiatiefnemers vinden het hoog tijd dat in Leiden een woon project wordt opgezet dat uitgaat van bijvoorbeeld biologisch bou wen. In Haarlem en Den Bosch heb ben dergelijke projecten volgens de Leidenaars hun nut al bewezen. De informatie-avond begint om 20.00 uur, de ingang van het com plex ligt aan de Gerestraat 20. Jubileunikrant Visser 't Hoofd LEIDEN - Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan geeft het Christe lijk Luceum dr. W A. Visser 't Hooft een lustrumkrant uit. Het eerste exemplaar hiervan wordt maandag 6 november aangeboden aan burge meester Goekoop. De krant is samengesteld door docenten van de school aan de Ka- gerstraat. Er staan artikelen in over onder meer de oprichting, de oor logstijd en de zestiger jaren. Er wor den ook wat kritische noten ge kraakt, bijvoorbeeld waar het gaat om milieu-onderwijs en de campag ne 'Kies Exact'. De krant wordt verspreid onder de leerlingen en oud-leerlingen die op zaterdag 18 november de reünie bezoeken. Verder is de uitgave gra tis verkrijgbaar in verschillende boekwinkels in de regio. Inbraken bij bloemenwinkels LEIDEN - In de nacht van maandag op dinsdag is bij twee Leidse bloe menwinkels ingebroken. Bij bloe menwinkel Leon aan de Kooilaan werden 40 planten, vijf bossen ro zen, vijf bossen fresia's, 15 bossen chrysanten en 6 boeketten meege nomen. In dezelfde nacht werd een gewa pende etalageruit van een winkel aan het Havenplein vernield. Door het gat dat ontstond zijn drie terra cotta plantepotten meegenomen ter waarde van totaal 31 gulden. LEIDEN - De gezamenlijke bewo- van de huismeesters. Slechts dertig in de Slaaghwijk procent van de huurders reageerde. hebben verontwaardigd gereageerd De woningbouwvereniging heeft op het voornemen van de woning- daaruit de conclusie getrokken dat bouwvereniging Leiden begin no- de meerderheid van de bewoners vember nieuwe huurcontracten aan voor het handhaven van de huis- te bieden. meesters is. De commissies scharen De commissies hebben een brief zich niet achter deze conclusie, opgesteld waarin ze melden het niet "Wat de meerdereheid van de bewo- eens te zijn met de manier waarop ners wil, is gezien het kleine aantal de opiniepeiling over de huismees- reacties niet bekend", schrijven ze. ters is uitgevoerd. De brief is ver- De Slaaghwijkse bewonerscom- stuurd naar onder meer de raads- missies wijzen er op dat het aanstel- commisie volkshuisvesting, de wo- len van een huismeester een stij- ningbouwvereniging Leiden en het ging van de servicekosten betekent. Bewonersplatform. In hun brief stellen ze een verdere Op 15 oktober hield de woning- verhoging van de woonlasten voor bouwvereniging een enquête onder veel mensen niet meer is op te bren- de bewoners over het functioneren gen. LEIDEN - Er is een knallen de ruzie uitgebroken tussen de PvdA en de rest van de gemeenteraad over het be sluit van de sociaaldemocra ten om geen prioriteit meer te geven aan de aanleg van een tunnel onder het Sta tionsplein. Het besluit, dat gisteren door deze krant al werd gemeld, werd gister avond door PvdA-fractielei- der S. de Vreeze tijdens de algemene beschouwingen officieel bekendgemaakt. De PvdA was in april van dit jaar nog akkoord gegaan met de uitwerking van het Stationsplan, de tunnel in cluis. Donderdag komt de gemeenteraad in een beslo ten spoedvergadering bijeen om de zaak verder te bespre ken. Alle partijen verweten de PvdA een ommezwaai te maken die door geen enkel argument werd verklaard. De Vreeze zei dat 'een zeer globale schatting op de achterkant van een sigarendoosje' een tekort van twin tig miljoen gulden bij de aanleg van de tunnel te zien gaf. "De politieke vraag is nu aan de orde, of wij een dergelijk bedrag daarvoor over heb ben", aldus De Vreeze, die deze vraag direct negatief beantwoord de. De PvdA wil in ieder geval niet meer dan de inmiddels gereserveer de tien miljoen gulden in het sta tionsplan steken. De Vreeze be pleitte nieuw overleg met de andere betrokkenen: de NZH, de NS en het AZL. Dat overleg moet leiden tot een aanpassing van het stationsplan zoals dat door de Haagse project ontwikkelaar Mabon is gemaakt. Mabon weet overigens nog niets van de veranderde opstelling en toonde zich in een eerste reactie 'verrast'. Pvd A-fractieleider De Vreeze werd tijdens zijn betoog al direct ve le malen in de rede gevallen door zijn collega-fractievoorzitters. Zij verweten de PvdA zonder enige re den van standpunt te zijn veran derd. "Alle informatie die u opsomt, is al een jaar bekend", zo conclu deerde D66-leider P. Langenberg. "Klaarblijkelijk heeft de PvdA-frac- tie de beschikking over meer infor matie", zo suggereerde het Groen- Linksraadslid R. van Lint. Ongebruikelijk Ook wethouder H. de la Mar (Groen Links) zei 'onaangenaam verrast' te zijn. Hij vroeg direct om een schor sing toen bleek dat PvdA-wethou- der M. van der Molen, verantwoor delijk voor het stationsplan, zich af gelopen maandag tijdens een verga dering van de PvdA achter het frac tiestandpunt had geschaard. Haar standpuntswijziging had zij niet aan haar collega-wethouders ge meld. En dat is uiterst ongebruike lijk. Ook de rest van de gemeente raad was niet op de hoogte gesteld. Volgens De Vreeze had zijn frac tie het afgelopen jaar nodig om tot het huidige standpunt te komen: "Over belangrijke dingen moet je soms enige maanden nadenken". Hij ontkende dat er inmiddels nieu we informatie is versterkt aan de PvdA, een mededeling waaraan de rest van de gemeenteraad weinig geloof hechtte. Later bleek ook dat wethouder Van der Molen een notitie heeft ge schreven met daarin allerlei nieuwe gegevens. Deze notitie is vertrou welijk aan de drie collegepartijen gestuurd: de PvdA, de VVD en Groen Links. Bovendien is een deel van de PvdA-fractie onlangs uitge breid geïnformeerd door de ambte lijke top tijdens een bespreking ten berule van Van der Molen. Een bij eenkomst waarvoor andere partijen niet waren uitgenodigd. Omdat De Vreeze bleef ontkennen dat het besluit was gestoeld op nieu we informatie, kreeg hij een nieuwe stroom verwijten over zich heen. PvdA-fractievoorzitter De Vreeze heeft de kosten van de plannen voor het stationsgebied 'op de achterkant van een sigarendoosje' uitgerekend. (archieffoto Loeit Zuydcrduin) "Waarom laat u het Mabon-plan uit werken, terwijl de PvdA geen geld over heeft voor de tunnel?", wilde Van Lint weten. Volgens hem is er veel ambtelijke en politieke energie verspild door de wispelturige hou ding van de PvdA. VVD-fractieleider G. Bakker ver weet de PvdA bovendien de ge meentelijke betrouwbaarheid in het geding te hebben gebracht door de standpuntswijziging. "De zorgvul dige afweging van de PvdA had moeten plaatshebben voordat u het plan liet uitwerken". Ook CDA- fractieleider J. Walenkamp eiste 'helderheid over de positie van de gemeente als serieuze onderhande lingspartner'. Hij zei bovendien dat wethouder Van der Molen 'heel wat heeft uit te leggen', nu ze is afgewe ken van een uitspraak van de raad zonder dat mee te delen aan dezelde raad. Omdat de algemene beschouwin gen over de begroting voor het vol gende jaar dreigden onder te sneeu wen, besloot de raad op voorstel van D66 en het CDA donderdag een ex tra vergadering te beleggen over het station. De vergadering wordt in be slotenheid gehouden omdat vol gens wethouder Van der Molen an ders de gemeentelijke belangen kunnen worden geschaad. Vooraf gaand aan de besloten vergadering spreken B en W met elkaar, omdat op dit moment het officiële college standpunt nog steeds is dat het Mabon-plan moet worden uitge werkt. Walenkamp wil plaats in college De bodem onder de ambitieuze plannen voor het Leids stationsgebied is wegge slagen. De haalbaarheid van de als es sentieel beschouwde tunnel, waarin het verkeer 'ondergronds' kan worden afge wikkeld, is in de ogen van een belangrijk deel van de gemeenteraad onbetaal baar. Die standpuntswijziging is te danken aan een ommezwaai van de PvdA, die plot seling tot het besef is gekomen - anderen waren daar al veel eerder achter - dat er ten minste 20 miljoen gulden op dat pro ject moet worden toegelegd. Nu het AZL niet meer dan één miljoen gulden wil bij dragen, en in het licht van de naderende gemeenteraadsverkiezingen al heel wat andere 'wensen' door de politiek zijn uit gesproken (kinderopvang, ouderenbe leid, riolering, etc.), schrikt de partij voor zo'n uitgave terug. Tijdens de algemene beschouwingen gisteravond wijdde de PvdA precies een velletje tekst aan die veranderde ziens wijze. Dat was kennelijk het resultaat van het maanden lang laten bezinken van de reeds in februari gepresenteerde sta tionsplannen in het PvdA-brein, want nieuwe informatie daaromtrent is de laatste tijd niet boven water gekomen. Het gedrag van PvdA-wethouder M. van der Molen in deze zaak is ronduit merk waardig. Zij hield er wat de station betreft sinds maandag een partijstandpunt op na. En dat is vreemd voor een bestuurder die als lid van het Leidse college gewend is zoveel mogelijk samen met de andere wethouders standpunten in te nemen en uit te dragen. Pas gisteravond maakte zij haar partijstandpunt wereldkundig, dat tot verrassing uiteraard van een aantal collegeleden. Terecht hebben andere politieke partijen na deze PvdA-koerswijziging geëist dat er een speciale vergadering wordt be legd over de toekomst van het stations gebied. Die vergadering is donderdag, maar mede op verzoek van de PvdA be sloten, want - zo heet dat - de belangen van de gemeente zijn in het geding. Bo vendien kunnen ambtenaren van het stadhuis in beslotenheid gemakkelijker vrijuit praten. Daar hoeft en moet de bur ger zijn neus niet in te steken. Diezelfde PvdA heeft inmiddels de be langen van de gemeente waar het de stationsplannen betreft wél in gevaar ge bracht. De partners (NS. AZL en NZH) zullen zich door die plotselinge stand puntswijziging bekocht voelen. Daarmee is de bereidheid om tot werkelijke oplos singen te komen ongetwijfeld gedaald. Projectontwikkelaar Mabon, voor wiens plan in beginsel is gekozen, is verrast dat hij over veranderingen niet is benaderd, voelt zich eigenlijk gepasseerd. Daar mee loopt de gemeente het risico onder handelingsruimte met Mabon te verspe len. Daarnaast is er reeds voor tonnen gestoken in het voorbereiden van de plannen. Een verkeerstunnel op of onder het plein is de dobber waarop het hele stations plan drijft. Haal je die eruit, dan blijft er ei genlijk niets over: zonder tunnel geen au tovrij plein waar het voor mensen aan trekkelijk is te wonen en waar het voor bedrijven en kantoren aanlokkelijk is zich te vestigen. Wat van de stationsplannen dan alleen resteert is een mooi, maar moeilijk bereikbaar nieuw NS-station, waar dagelijks 25.000 mensen door el kaar krioelen. Het ziet er naar uit dat het prijsschieten blijft op fietsers en voetgan gers bij het station, een van de plekken in de stad waar de meeste ongelukken ge beuren. Maar bovendien een plein dat als een toplokatie wordt gezien als het gaat om de sociale onveiligheid. Gemeente denkt aan kort geding tegen krakers DEN HAAG/LEIDEN - Omdat de bewoners van drie te slopen panden aan de Volmolengracht hun huis nog niet hebben verla ten, zal de gemeente waarschijn lijk een kort geding tegen hen aanspannen. De huizen zouden op 1 november ontruimd moe ten zijn om plaats te maken voor zes nieuwe woningen. Gisteren diende bij de Raad van State nog een spoedproce dure tegen de plannen, al werd het verzoek om de sloop tegen te houden onmiddellijk afgewezen door de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.H. Blaauw. Hij vond het verzoek namelijk niet ontvankelijk om dat het afkomstig was van een inwoner van Leiden die zelf niet in een van de drie panden woont. Volgens mr. Blaauw had de man - die trouwens ook niet op de zitting verscheen - daar om geen belang bij de zaak. LEIDEN - Het plein voor het station kan niet wezenlijk worden verbe terd als er geen tunnel wordt aange legd. Met het schrappen van de tun nel wordt uitvoering van de kern uit het stationsplan van de projectont wikkelaar Mabon - nieuwbouw aan de voorzijde van het station - onmo gelijk, zo blijkt uit een vertrouwelij ke notitie van PvdA-wethouder M. van der Molen die zij onlangs aan de raadsleden van de drie collegepar tijen PvdA, WD en Groen Links stuurde. Dit standpunt staat haaks op het standpunt van de PvdA-frac tie. Alle andere partijen hebben de notitie niet gehad. In het stuk staan allerlei nieuwe gegevens over het stationsplan. Zo was er met het aca demisch ziekenhuis overeenstem ming over een bijdrage. Het AZL wil 14 miljoen gulden overhouden aan de verkoop van zijn grond voor LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad wil dat de po litie op termijn met wijkteams werkt. Nadat eerder CDA, Groen Links en D66 zich al voor het ster ker wijkgericht werken van de Leidse politie hadden uitgespro ken, schaarde ook de PvdA zich achter dit standpunt. De sociaalde mocraten willen wel dat de wijk teams via een stappenplan worden ingevoerd. De PvdA vindt dat de instelling van de wijkteams in overleg moet gebeuren met het politiekorps. Dat overleg en de verandering van de werkwijze vragen tijd. Overigens heeft het korps zich eerder uitge sproken tegen wijkteams. Ook de politieleiding is tegen. dure woningbouw. Maar is bereid van elke gulden boven de twaalf miljoen de helft aan de gemeente te geven. Het schrappen van de tunnel be tekent volgens de privénotitie van Van der Molen dat het Mabon-plan in de huidige vorm niet kan worden uitgevoerd. Geen tunnel betekent: handhaving van het slechte ver- blijfsklimaat voor fietsers, voetgan gers en gebruikers van het open baar vervoer, geen betere verbin ding tussen de stad en het AZL, minder gebruik van het openbaar vervoer, minder extra werkgelegen heid en een slechter beeld van Lei den bij het bedrijfsleven. Het enige voordeel dat de wet houder kan bedenken, is een forse besparing. Volgens Van der Molen is er van een integraal plan geen sprake meer als de tunnel ver dwijnt. Wat haar betreft zijn de overeenkomsten met de drie andere partners en Mabon dan overbodig geworden. LEIDEN - Het CDA is blij dat PvdA-wethouder D. Tesselaar ver trekt aan het eind van deze raadspe riode. Volgens CDA-fractieleider J. Walenkamp is Tesselaar als politiek leider van de sociaaldemocraten in hoge mate verantwoordelijk voor het weren van het CDA uit de laatste vier colleges van B en W. Walenkamp verweet Tesselaar de twee partijen uiteengedreven te hebben. "Dergelijke polarisatie pas te misschien in de jaren die achter ons liggen, maar heeft zijn tijd ge had", aldus Walenkamp, die geen moeite deed de wensen van het CDA te verhullen en in uiterst 'Lintjesregen eerlijker verdelen' J. Walenkamp: "Het CDA staat klaar voor een nieuwe start. Wij willen vergeten wat achter ons ligt en in onderlinge samenwerking en vertrouwen aan een nieuwe fase in de Leidse gemeentepolitiek beginnen". (archieffoto Wlro Dijkman) LEIDEN - Het CDA wil dat de lintjesregen eerlijker wordt ver deeld over de verschillende Leide naars. Vooral zelfstandige onderne mers, vrouwen en werknemers in loondienst komen er in Leiden ka rig af bij de verdeling van de ko ninklijke onderscheidingen, zo heeft de partij laten uitzoeken. In een motie vroeg het CDA gis teravond tijdens de begrotingsbe handeling om speciale voorlichting gericht op de onderbedeelde groe pen. Via de voorlichting moeten zij worden gewezen op de mogelijkhe den een onderscheiding te krijgen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13