n Reinigingsrechten dalen 10 procent in Wassenaar Begroting '90 Wassenaar Aantal woningzoekenden in Zoeterwoude gedaald Nieuwe accommodatie schietclub Wassenaar 'Ophalen vuil verder scheiden' Onenigheid over woningbouw in Wassenaar Van Cleef audio video Van Cleef MAANDAG 30 OKTOBER 1989 Politiek steunt gevoerde bezuinigingsbeleid WASSENAAR - De Wasse- de burgers. De tractie vindt overt- naarse politiek steunt het B êens dat de 'stoomwals Barning' te en W-voorstel om de reini- gingsrechten met 10 procent economische zaken, te verlagen en prijst het be- Het CDA wisselt lof op de 'solide zuinigingsbeleid dat die ver- financiële basis en toereikende re- laging mogelijk maakt. De serves' af met kritiek. De wethou- tarieven van andere belas- der zou de financiële vooruitzichten vu iicuui.1. 6v.v.6w.» te somber hebben voorgesteld en op de gemeentebegroting in hun tingen Kunnen geilJK DllJ- dat brengt de partij op het volgende ven. Dat bleek vanmorgen gezegde: "De mensheid lijdt het uit de reacties op de gemeen- meest door het lijden dat het vreest, tebegroting voor 1990. maar noolt op komt daBen"- Asielzoekers In haar algemene beschouwingen Om meer asielzoekers te kunnen neemt de PvdA-fractie afstand van opvangen, wil de PvdA-fractie laten haar voorstel om vooral alleen- onderzoeken of grote panden die staanden van de verlaging te laten leegstaan of leegkomen geschikt profiteren. Volgens B en W bezorgt kunnen worden gemaakt voor de j 1 het voorstel ambtenaren zó veel huisvesting van asielzoekers. Wassenaar-dorp en werk dat er van de beschikbare gel- Voor de buitenschoolse opvang den weinig overblijft voor de bur- is volgens de PvdA meer geld nodig gers. De reactie heeft de PvdA over- dan de beschikbare 10.000 gulden tuigd, maar de partij blijft de aan- en ze vraagt het college oplossingen dacht vragen voor de arme, meest te zoeken. De WD wil geld voor de WASSENAAR - Het verkeer krijgt oude Wassenaardera. Een inko- buitenschoolse opvang vinden bin- ditjaar wat minder aandacht van de mensondersoek onder bejaarden nen de welzijnssector, fracties in de Wassenaarse gemeen- moet knelpunten et,i,=i,„, teraad. Alleen het CDA komt met de g nodige plannen. De fractie wil een sneldienst tussen Wassenaar-dorp en het NS-station Voorschoten. Op algemene beschouwingen. Van middag is gediscussieerd over hun betogen en de antwoorden van B en W, maar dat gebeurde te laat voor de krant van vandaag. Plan CDA Wassenaar: 'Sneldienst tussen Voorschoten-NS' ZOETERWOUDE - Het aantal wo ningzoekenden in Zoeterwoude is vorig jaar afgenomen met 52 tot 282. In totaal werden 169 woonvergun ningen verstrekt. Dit blijkt uit het jaarverslag 1988 van de commissie woningtoewijzing Zoeterwoude. De groep alleenstaanden is met een totaal van 89 personen de groot ste categorie woningzoekenden. Daarna volgen de mensen die gaan trouwen (66) ei het licht bren- Voor ontwikkelingssamenwer king willen de sociaal-democraten Het CDA wil met de verlaging van een aparte begrotingspost invoeren, de reinigingsrechten een gebaar Het zit de PvdA hoog dat er nog ui naar de burgers maken, maar wei- steeds geen plannen zijn voor de N^nmprHa'ppn U1vprlan<ït de gert het te verheffen tot jaarlijks ri- voorgenomen privatisering van de fractie efndhecfesnelteenfrt tueeL Volgens de partü komen er te sporthal, quente busverbinding tussen het SE»r!Ï.S!ï Haagse centraal station, attractie park Duinrell Slag. Om te voorkomen dat veel men- Aanvullende maatregelen moe- mi ai.n ut c- blijft een 'strak financieel be- ten het 'hondepoep-probleem- in de Wassenaarse leid nodi6- De grote WD-fractie dammen, vinden PvdA en WD. wil de lasten zo laag mogelijk hou- Zestien jaar nadat het toenmali- den en wijst iedere lastenverzwa- ge raadslid Lodder het plan voor r de burgers af. een kinderboerderij presenteerde, Ze noemt de financiële toestand hebben particulieren serieuze be- van Wassenaar gezond en vindt dat langstelling getoond. Wanneer zij de WD-wethouder van financiën de financiering van de kinderboer- een succesvol beleid heeft gevoerd, derij voor hun rekening nemen, Fractievoorzitter Ch. B. Aptroot: moet de gemeente een locatie aan- aw- "^e z^n ZLdrdg geweest, maar heb- dragen. Aldus de WD. ben nooit aan het voorzieningenni- Voor de emancipatie is deze veau geknaagd". Ook de PvdA' raadsperiode een verloren periode £e prijst deze 'Ruding van Wassenaar' geweest, vindt de WD. Beleid i tóch met hun auto naar de Slag £c blijven komen, mag het aantal par keerplaatsen bij het strand niet ver der groeien. Wanneer de NZH niets zou voelen voor een sneldienst naar het Voorschotense station, moet de gemeente particulier initiatief sti muieren. Desnoods kan er ee busproject komen. Op dit moment is er alleen zomermaanden een (gewone) dienst d* tussen Wassenaar-dorp en Voor schoten. De sneldienst Voorscho- ten-Den Haag komt niet verder dan het kruispunt Den Deyl. Over de busverbindingen met Leiden en Den Haag is het CDA niet te spre ken ('ze kosten te veel tijd en zijn niet frequent genoeg'), maar alter natieven blijven hier uit. Om de overlast te beperken en doorgaand verkeer een goede blik te gunnen op het mooie Wassenaar, wil de partij overal een maximum snelheid van 50 kilometer per uur invoeren. Fraaie visuele versmallin gen moeten de automobilisten daar toe dwingen. De WD denkt daar, voor wat de Rijksstraatweg betreft, anders over. Op die doorgaande route moet een maximumsnelheid van 70 kilometer komen. ontbreken en inspanningen blijven uit: 'Er wordt slechts afgewacht of er iets moois op ons afkomt'. WASSENAAR - De Wassenaarse schietvereniging 'Juliana' heeft za terdag haar nieuwe accomodatie aan de Dr. Mansveltkade in gebruik genomen. De opening werd ver richt door burgemeester P.H. Schoute, die om 14.00 uur het eerste schot op de nieuwe baan afvuurde. Daarna was er een receptie ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de vereniging. De vereniging was jarenlang ge huisvest in een loods van de burger lijke vrijwillige landstorm aan de Wassenaarse Johan de Wittstraat. Toen de loods moest worden afge broken om plaats te maken voor woningbouw, kreeg 'Juliana' tijde lijk onderdak bij een schietvereni ging in Noordwijk. De behoefte aan een eigen gebouw bleef echter be staan. Begin 1988 begon de bouw en vanaf augustus vorig jaar hebben de leden het opgeleverde casco 'aange kleed'. Maandagavond Raadscommissie ruimtelijke ordening in Leiderdorp20.00 uur. in het gemeen tehuis. Gesproken wordt onder meer over de uitbreiding van het clubgebouw van muziek- en showgroep Con Bravura. Dinsdagavond Wegens onvoldoende agendapunten is de raadscommissie onderwijs in Lei derdorp komen te vervallen. Woensdagavond De raadscommissie ruimtelijke orde ning in Zoeterwoude is verschoven naar 8 november. De raadscommissie welzijn in Voor schoten is verschoven naar 21 novem ber. Donderdagavond Raadscommissie ruimtelijke ordening in Zoeterwoude-, 20 00 uur in het ge meentehuis. Op de agenda staan onder meer het gemeentelijke milieuplan en het bouwplan Bloemenweide. Gemeenteraadsvergadering in Oegst- geest; 19.30 uur in het gemeentehuis. Gesproken wordt onder meer over zwembad Poelmeer. Raadscommissie welzijn in Leider dorp-, 20.00 uur in het gemeentehuis. Raadscommissie ruimtelijke ordening in Voorschoten, 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12 De commissie praat onder meer over fiets- voorzieningen op de Bachlaan-oost andere woning wensen. Onder de ingeschreven bejaarden bestaat een grote voorkeur voor wonen in het Dorp (23), boven wonen in Hoge Rijndijk (9). Aan huurders van woningbouw vereniging Willibrord zijn 85 woon vergunningen verstrekt. Van de 73 vergunningen voor een koopwo ning werden er 38 verstrekt aan Zoeterwoudenaren, zes aan econo misch gebondenen en 29 aan 'bui tenstaanders' (geen ingezetenen en niet economisch gebonden). In 1988 werd 130 keer een aange boden woning geweigerd. 'Een dui delijke conclusie uit de reden van weigering is niet te trekken', zo schrijft de commissie. Wel heeft zij de indruk dat een aantal aanstaande echtparen wacht op een nieuwe wo ning in de nog te bouwen wijk Bloe menweide. Vooral onder bejaarden en aanstaande echtparen is het een aantal keren voorgekomen dat twee keer een aangeboden woning werd geweigerd. Vaak ging het hierbij om toewijzing van een woning aan de Hoge Rijndijk, terwijl er een voorkeur was voor het Dorp. De commissie woningtoewijzing bestaat uit twee raadsleden en twee vertegenwoordigers van de woning bouwvereniging 'Wilibrord'. Voor zitter in 1988 was CDA-fractievoor- zitter R.L.G. Hoeenelst. Het jaarverslag van de c woningtoewijzing wordt donder dag door de raadscommissie open bare werken en volkshuisvesting. Inbraak woning in Voorschoten VOORSCHOTEN - Inbrekers heb ben hun slag geslagen in een wo ning aan de Trompweg in Voor schoten tijdens de vakantie van de bewoner. Ze kwamen binnen door de achterdeur te forceren. De dief stal werd zaterdag ontdekt door ie mand die de planten water kwam geven. Volgens de politie hebben de dieven een kleurentelevisie meege nomen. Of de inbrekers nog meer spullen hebben meegenomen, is nog niet bekend. Grote Wassenaarse partijen: Verdiept Om de bevolking beter bij het ver keersbeleid te betrekken wil de kleinste collegefractie, die van D66, regelmatig een thermometer publi- WASSENAAR - De drie groot ste partijen van de Wassenaarse gemeenteraad, VVD, CDA en PvdA, willen het ophalen van huisvuil verder scheiden. Vraagt de WD zich af waar de toegezegde notitie blijft over de mogelijkheden om burgers te laten composteren, het CDA vindt dat er te weinig papieraf- val wordt opgehaald. De chris ten-democraten willen het per centage van 38 procent opkrik- ^rschiïlënde' kranten "Die ken door papierbakken bij te thermometer moet aangeven hoe plaatsen, ver de uitvoering van de verkeers maatregelen is gevorderd, welk ef- Om het milieu-bewustzijn te stimu- fect de getroffen maatregeien heb- leren wil het CDA een milieuprijs ben en welke gevolgen nietsdoen instellen en pleiten ze, samen met heeft. Vergelijkingen zijn dan mo- de PvdA, voor een terugkeer van de gelijk en aanpassingen kunnen be- in 1982 afgeschafte milieu-educatie, ter worden beargumenteerd. De PvdA wil meer milieuvoorlich- Een ring of hoefijzer van wegen ting, vindt dat auto's van politie en rond Wassenaar zal de gemeente gemeente op gas moeten rijden en pas echt verlossen van het door- vraagt zich af welk lid van B en W gaande verkeer, maar de partijen zich fietsend door Wassenaar ver vrezen dat die oplossing jaren op plaatst. zich laat wachten. Vooral de aanleg De WD stelt voor om de kalen- van rijksweg 11-west door Voor- der van de gemeentereiniging om te schoten is zeer omstreden. Om de toveren tot een milieukalender. De tegenstanders te lijmen stelt het kalender moet mensen aanzetten CDA voor om de verbindingsweg tot energiebesparing en aangeven tussen de rijksweg Den Haag-Am- hoe het afval opnieuw kan worden sterdam en de rijksweg Amster- gebruikt en gescheiden. Ook moet het Veelzijdige milieubeleid' dat volle dam-Ypenburg 'zo veel mogelijk het werkje duidelijk maken waarde onder leiding verdiept aan te leggen'. glas- en papierbakken staan re is gevoerd en hebben het over 'een aanpak op vele fronten'. De PvdA-fractie noemt het beleid daar entegen nogal mager en het tempo veel te laag. Al met al zou het 'zeker geen prijs verdienen'. Fractieleider H.J. Goulooze: "We krijgen de in druk dat incidenten op een rij wor den gezet, waarbij .dan maatregelen worden bedacht, vaak aangereikt door hogere overheden. En dat noemt het college dan beleid". Plannen Volgens de PvdA moet er op korte termijn een milieubeleidsplan ko men dat de knelpunten op een rijtje zet, duidelijk aangeeft wat de eerste vier jaar aangepakt moet worden, hoeveel geld daarvoor beschikbaar is en hoe de controle in zijn werk gaat. Met particulieren moeten 'taakstellende afspraken worden gemaakt'. Ook dient te worden ge toetst welke effecten de gemeente lijke plannen op het gebied van ver keer, woningbouw, energievoorzie ning, waterwinning en afvalverwer king hebben op het 'menselijk leef milieu'. Het CDA bepleit een beheersplan voor alle gemeentelijke natuur en waar burgers hun batterijen en recreatiegebieden. Om kosten en klein chemisch afval kunnen inle- werk te besparen zouden particulie- veren. ren stukken grond in eigendom of De liberalen zijn tevreden over beheer kunnen krijgen. De waarde- kwetsbare duinen moet PvdA-fractieleider H. Goulooze: ..'Mager milieubeleid'.. (fotoWim Dijkman) hün milieuwet- Wassenaar snel beschermen i houder A.F. Cocheret de la Moriniè- nieuw bestemmingsplan. Volgens WD is gemeente bijna vol, andere partijen willen meer bouwen WASSENAAR - Ook dit jaar blijkt woningbouw het grote geschilpunt bij de behandeling van de Wassenaarse begroting. Volgens de WD is Wassenaar vol wanneer de splinterlocaties en nieuwbouwwijk Weteringpark bebouwd zijn - het liefst met een 'beperkt aantal betaalbare middenklasse-woningen'. De andere partijen willen verder gaan en hebben bouwplannen voor de weilanden rond de noordelijke nieuw bouwwijk. Wanneer Wassenaar doorbouwt, vreest de WD dat Leiden en Den Haag op Wassenaars grondgebied aan elkaar vastgroeien, zou er te veel groen verdwijnen en komen er te veel bur gers met vervuilende auto's bij. Het CDA leek in de laatste commissie voor ruimtelijke ordening op dezelfde lijn te zitten. Vandaag, bij de begro tingsbehandeling, laat de-partij weten dat Was senaar er de komende jaren jaarlijks 80 tot 100 sociale woningen bij moet krijgen. Het CDA maakt zich hard voor Wassenaarrse woningzoekenden onder de 35 jaar en woning wetwoningen staan bovenaan het lijstje. Als de reservegebieden bij Weteringpark vol zijn, is de grens van het bouwen daar bereikt en moet er een samenhangende totaalvisie komen voor Wassenaar-noord. Als het aan het CDA ligt. mo gen de bedrijfsterreinen alleen op militair ge bied uitbreiden, wordt gemotoriseerd verkeer teruggedrongen, komen er betere wandel- en fietspaden en moeten bomen lelijke objecten aan het oog onttrekken. De vuilstort moet be perkt worden en de vuilberg afgegraven, als dat even kan. Groen maar grijs Als Wassenaar niets zou bouwen, wordt het vol gens het CDA een gemeente die groen van bui ten is maar grijs van binnen. Vooral het massale vertrek van jonge huishoudens verontrust de partij. Daar komt nog bij dat de gemeente in de financiële problemen komt wanneer het inwo nertal onder de 24.000 zakt, zoals sommige on derzoekers voorspellen. Ook de WD-fractie met haar voorzichtige woningbouwbeleid wil weten welke financiële gevolgen het heeft wan neer de gemeente onder die grens zakt. Zo vraagt ze zich af of de gemeente dan haar ge meentepolitie kwijtraakt. De PvdA geeft vandaag niet aan hoeveel wo ningen de gemeente moet bouwen, maar laat wel weten dat sociale woningbouw inzet wordt bij de gemeenteraadsverkiezingen. In het eer der deze maand verschenen verkiezingspro gramma had de partij het over de bouw van 500 woningen tot 1994. Een dergelijke bouw moet de woningnood terugdringen, de wachttijden van 7 tot 8 jaar tegengaan en de vergrijzing een halt toeroepen. De eenmansfractie van D66 komt met de voorlopige inschatting dat er tot het jaar 2000 900 a 1000 woningen nodig zijn in de vrije- en so- ciale-sector samen. Bovendien wil ze de wo ningtoewijzing doeltreffender maken en de doorstroming verbeteren. CDA en WD ver wachten het nodige van regionaal overleg en de liberalen WD benadrukken dat de gemeente door renovatie de beschikking kan krijgen over goede woningen met een lage huur. LEIDERDORP - Bob, Jim en Maxi me heten ze, en ze zijn alle drie kern gezond. Vanochtend werd in het Lei- derdorpse St. Elisabethziekenhuis na bijna twintig jaar weer een le vensvatbare drieling geboren. De moeder, mevrouw, M.J.W. in 't Veld (31) uit Voorhout, maakt het ook uit stekend. Ze had nog geen kinderen. De drieling is na 37 weken zwan gerschap via een keizersnede ter we reld gebracht door de vrouwenarts O.J.A. Mattheussens. Het eerste jon getje, dat om 8.54 uur werd geboren, weegt 2105 gram. Zijn broertje is met 1630 gram de kleinste van de drie. Het meisje weegt 2240 gram. Jim is als enige van de drie in de couveuse gelegd. De keizersnede, die onder plaatse lijke verdoving is uitgevoerd, is vol gens dr. Mattheusen zeer vlot verlo pen. De vader heeft de operatie bij gewoond. De kinderen verkeren vol gens Mattheusen alle drie in zeer goede conditie. Het medisch team - op de foto ach ter het echtpaar In 't Veld - bestaat v.l.n.r. uit dr. Gosen, dr. Mourad, verpleegkundige B. Statz, dr. Van der Drift en dr. Mattheusen. Man overmeestert Leidse autokraker VOORSCHOTEN - Een man van onbekende leeftijd heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Voorschotense Van Kinsbergenlaan een 21-jari- ge autokraker overmeesterd. Deze Leidse jongeman had om kwart over vier 's nachts een auto opengebroken en twee jassen, een radio, cassette bandjes en wat snoepgoed gestolen. Hij werd hierbij op heterdaad betrapt door een voorbijganger. Deze man sprak de inbreker aan, waarna een vechtpartij ontstond. De gealarmeerde politie heeft beide mannen uit elkaar gehaald en de autokraker meegeno- Mille buit bij inbraak Poelmeer OEGSTGEEST - In zwembad Poelmeer aan de Oegstgeester Lange Voort is vannacht rond drie uur ingebroken. Dankzij de alarminstallatie was de politie snel ter plaatse. De dieven waren toen echter al verdwenen met een buit van ongeveer 1000 gulden. Met een schroevedraaier waren de geldautomaten van de zonnebank opengebroken. De inbrekers wisten binnen te komen door over de omhei ning van het zwembadterrein te klimmen en daarna een ruit te forceren. Vernielingen aan 35 auto's Voorschoten VOORSCHOTEN - Onbekenden hebben de afgelopen nacht ongeveer 35 auto's beschadigd die geparkeerd stonden aan de Voorschotense Diepenb- rocklaan, Mozartlaan, Franz Lisztlaan, Paganinidreef en het Suze Groene- wegerf. Vandalen hebben de ruitewissers en antennes van de wagens afge broken. '-'/V'y T777: k/M 7,'TV' '7 - 7 /2 -"'/-V/l V' kV' - Alle bezorgers van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad weten dat binnenkort de Oktober-Joker wordt omgezet in een kado t*w.v. 549, aangeboden door de firma Van Cleef. wilt nog eens in alle rust het complete f<V| Bang Olufsen programma zien en be- -:\luisjeren?^ - Daarvoor is er in uw omgeving £1 ?-een Banj> Olufsen Center Imet 'liet volledige B O programma en 'rheel veel kennis van zaken. Bang&Olufsen Center /,VAO. Een Wereld Apart Bang&Olulsen Center Botermarkt 24-25 2311 EN Leiden Tel. C71-122669

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9