Inrichting Herenstraat wordt weer veranderd Slapen in een kunstwerk in het polderpark Cronesteyn Uitbreiding polikliniek geriatrie AZL Geluidswal langs spoor Merenwijk LEIDSCH m DAGBLAD Klachten bedrijven over telefooncentrales PTT sm \£\DEN MAANDAG 30 OKTOBER 1989 Gevaarlijke bocht Koninginnelaan gewijzigd LEIDEN - De inrichting van de Herenstraat wordt weer veranderd. De directie verkeer en vervoer van de gemeente pleit voor afslui ting van de middenberm in de bocht van de Koningin nelaan. Verder moet er in het woongedeelte tussen de Ko ninginnelaan en de Lelie straat eenrichtingsverkeer komen. De Herenstraat werd in 1982 omge toverd in een winkelerf. Op die ma nier hoopte de gemeente het door gaande verkeer tegen te gaan. Re cent onderzoek wees echter uit dat het aantal passerende auto's inmid dels weer even groot is als voor 1982. Verder bleek de oplossing van het winkelerf niet ideaal. Door her en der geparkeerde auto's biedt de straat een rommelige aanblik en is er te weinig ruimte voor voetgan gers en fietsers. Bovendien worden de kruisingen van de Herenstraat met de Koninginnelaan en Witte Singel als gevaarlijk ervaren. Hoog tijd dus voor nieuwe veran deringen, vond de gemeenteraad bij de begrotingsbehandeling van 1988. De directie verkeer en vervoer van de gemeente werd gevraagd nieuwe oplossingen voor het verkeerspro bleem aan te dragen. Ze heeft nu een rapport gepresenteerd waarin enkele oplossingen worden aange dragen. Uitgangspunt bij het maken van het rapport was dat de bereikbaar heid van de winkels blijft gehand haafd. Voor de detailhandel in de Herenstraat is het van groot belang dat auto's goed in de buurt kunnen komen. Daarmee vielen onder meer de mogelijkheden af van eenrich tingsverkeer in de richting van de binnenstad of het zuid-westelijke stadsgedeelte. Uit onderzoek van de gemeente kwam namelijk naar 'Artistieke Handen' in Pieterskerk LEIDEN In de Pieterkerk wordt zondag 5 november de amateurma nifestatie 'Artistieke Handen' ge houden. Tijdens deze maniYestatie kan het werk dat 200 amateurkun stenaars en kunstzinnige hobbyis ten worden gekocht. Op deze dag zijn er poppen, keramiek, sieraden, schilderijen droogbloemen, wand decoraties en exclusieve kleding te zien. De tentoonstelling is geopend van 11.00 tot 17.30 uur. voren dat bij die ingrepen minder automobilsten naar de Herenstraat zouden komen. De dienst verkeer en vervoer zocht vervolgens naar een oplos sing waarvan alleen het doorgaande verkeer last heeft. Dit maakt nu nog vijftig procent uit van het totale ver keersaanbod op de Herenstraat. De gemeentelijke dienst denkt dat de beste oplossing ligt in een combina tie van gedeeltelijk eenrichtingsver keer en het afsluiten van de mid denberm op de Koninginnelaan. Het eenrichtingsverkeer wordt in gesteld tussen de Koninginnenlaan en de Leliestaat in de richting van de binnenstad. Tussen de Lelie straat en de Witte Singel blijft het verkeer van twee kanten welkom. Volgens de samenstellers van het rapport kan het plan in verschillen de fasen worden uitgevoerd, zodat bij voorbeeld eerst de middenberm wordt afgesloten en pas later een richtingsverkeer wordt ingesteld. Het rapport wordt binnenkort in de inspraak gebracht. LEIDEN - Ongeveer 1200 mensen hebben het afgelopen weekeinde ken nisgemaakt met Shogi, de Japanse variant van het schaakspel. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat werd het eerste inter nationale Leidse Shogi-toernooi gehouden, waaraan 22 spelers meededen. Er waren deelnemers uit onder meer België, Japan en Zweden. De winnaar werd de Nijmegenaar Hans Geuns. De best geklasseerde Leidenaar, Alexander Herken, eindigde op de vierde plaats. Belangstellende museum bezoekers kregen de grondbeginselen van het spel uitgelegd en konden een partijtje spelen. Shogi is een spel dat ongeveer 950 jaar geleden in Japan werd ontdekt. De populariteit van het spel in Azië is te vergelijken met die van het voetbal in Europa. In Nederland zijn op dit moment circa 3000 spelers, van wie 2800 Japan ners. De vorig jaar opgerichte Leidse Shogi-club telt ongeveer tien leden. Zij spelen iedere woensdagavond in een woonhuis aan de Steenschuur 3, waar iedere belangstellende welkom is. (toto Henk Bouwman) Het ontwerp van het project 'Broei' zoals dat in het polderpark Cronesteyn moet verrijzen. (tekening pri LEIDEN - Slapen in een kunst werk, dat wordt mogelijk in het Leidse polderpark Cronesteyn als het kunstproject Broei van de Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen is gerealiseerd. B en W van Leiden hebben 149.000 gul den beschikbaar gesteld voor het project. Van het ministerie van welzijn, cultuur en volksgezond heid wordt een bijdrage van 70.000 gulden verwacht. 'Broei' bestaat uit vier objecten. In drie van de vier objecten kan worden gewoond: twee zijn ge schikt voor zomerse temperatu ren, een is voor 's winters. De laatste verblijfplaats wordt ver warmd door een composthoop in het vierde object. De compost hoop, bestaande uit vochtige, ver snipperde takken en bladeren, broeien anderhalf jaar. De woonverblijven verschillen onderling. Een bestaat uit wind- singels, er wordt dan gewoond in de open lucht. Het tweede zomer verblijf bestaat uit niet veel meer dan een bladerdak. Het winter verblijf is wel rondom dichtge maakt. In deze woning zit ook de vloerverwarming. Volgens A. van der Ree, het waarnemend hoofd van de de di rectie culturele zaken, is het de bedoeling dat er ook daadwerke lijk wordt gewoond in het kunst werk. "Mensen die het leuk vin den om dicht bij de natuur te zijn, willen we de gelegenheid geven een paar dagen of een week in Broei te wonen. Hoe een en ander vorm wordt gegeven, weten we nog niet precies. Gedacht wordt het via de Kunstuitleen te doen. In plaats van een kunstwerk le nen en dat aan je muur hangen, kun je dan het kunstwerk lenen Broei werd door Krijn Giezen ontworpen in het kader van een prijsvraag met als thema Tijdelijk wonen. Giezen behaalde de derde prijs in deze competitie die was uitgeschreven door de Stichting De Fantasie Almere. Giezen was samen met de architect Jan Over- beek ook verantwoordelijk voor het ontwerp van het informatie centrum (milieu-educatiecen trum) dat in het polderpark Cro nesteyn wordt gebouwd. Broei komt naast dat centrum. Met de bouw wordt begonnen op het mo ment dat het ministerie zijn bij drage officieel heeft toegezegd. Vrouw (41) met bijtend middel mishandeld LEIDEN - Met een bijtend middel is een 41-jarige Leidse vrouw vrij dagochtend door haar ex-vriend, een 47-jarige Voorschotenaar mis handeld. De man wachtte haar op bij haar woning aan de Klokpoort en gooide vloeistof, beoeld om wc's te ontstoppen, in haar gelaat. Haar gezicht en een oog zijn ernstig aan getast door de vloeistof. De vrouw is overgebracht naar het AZL en moet in elk geval enkele huidtransplanta ties ondergaan. Het is nog duidelijk of zij het zicht aan het beschadigde oog terugkrijgt, pe dader is door de politie ingesloten. Hem wordt zwa re mishandeling ten laste gelegd. SP wil bussen met een schone motor LEIDEN - De raadsfractie van de Socialistiese partij (SP) wil dat B en W met de NZH gaan overleggen over het gebruik van schone moto ren in de bussen. De SP vindt het van groot maatschappelijk belang de uitstoot van kwalijke uitlaatgas sen door de bussen zo veel mogelijk in te dammen. Dat kan volgens de socialisten met name in de stad een grote verlichting van de milieupro blemen betekenen. De SP vindt dat overleg moet worden gevoerd met de NZH in ver band met nieuwe ontwikkelingen op het gebied van aardgasmotoren zonder afvalgassen en electromoto- ren. Bij de NZH was vanmorgen niemand bereikbaar voor commen taar. De SP wil het voorstel morgen avond doen tijdens de behandeling van de begroting. Alcoholcontrole LEIDEN Bij een regionale alco holcontrole zijn afgelopen weekein de 17 processen-verbaal uitgedeeld en 19 rijverboden opgelegd. Vrij dagnacht bedroeg het percentage automobilisten dat alcohol had ge bruikt zes procent, zaterdagnacht lag dat op bijna zeven. Advies van werkgroep aan provincie: LEIDEN - De geriatrische po likliniek van het AZL moet worden uitgebreid. Ook moet er ^eze werkgroep, in het district Zuid-Holland clusies door Gedeputeerde Staten Noord een tweede poliklinische ^eTkuS'van SlS opvang van oudere patiënten verpleeghuizen, kruiswerk, verze- komen, die wordt onderge bracht bij een verpleeghuis. Dat is de conclusie van de Werk- LEIDEN - Er lijkt iets niet hele maal in de haak te zijn met de nieuwe telefooncentrales die de PTT in Leiden installeert. Twee bedrijven die met zo'n nieuwe centrale werken hebben grote problemen met het telefoonver keer. De dienst telecommunicatie van de PTr kan nog geen com mentaar geven op de berichten. De problemen doen zich voor zover bekend voor bij twee cen trales, die van het Diaconessen- huis en van boekhandel Kooyker. De klachten gaan vooral over tele foonverbindingen die worden verbroken en zogenaamde dode lijnen. Het hoofd van de telefooncen trale van het Diaconessenhuis zegt zo langzamerhand de moed te hebben verloren. "Niemand kan wat vinden, hoewel de cen trale al meermalen is nageke ken", zegt ze. Het ziekenhuis heeft een centrale met 32 lijnen, die ongeveer vier jaar geleden werd aangelegd. Volgens een. technicus van het ziekenhuis is het uiterst moeilijk de oorzaak van de problemen op te sporen. "We hebben de PTT regelmatig over de vloer gehad, maar wan neer de monteurs er zijn functio neert de centrale prima. Zoek dan maar eens uit waar de problemen liggen", verzucht hij. De directiesecretaresse van boekhandel Kooyker aan de Breestraat heeft ook-klachten. Ze bedient de vorig jaar aangelegde centrale met acht lijnen. "Behal ve dode lijnen en afgebroken ge sprekken klagen veel mensen dat het zo lang duurt voordat de tele foon wordt opgenomen. Ze heb ben hem dan al twintig keer laten overgaan voordat hier een toestel gaat rinkelen", aldus de secreta resse. De PTT is ook bij de boek handel langsgeweest. "Dat heeft wel geholpen, het aantal klachten is afgenomen van twintig per dag naar tien per week, maar ideaal is het natuurlijk niet". Navraag bij de afdeling voor lichting van de PTT leerde dat hier nog niets bekend is van de klachten. Een woordvoerder zeg de toe de zaak uit te zoeken. keraars, gemeenten en huisartsen. Ze heeft onderzocht hoe medische klachten in een vroeg stadium kun nen worden verholpen zodat de pa tiënten niet in het ziekenhuis te recht komen. De werkgroep heeft de ouderen zorg als onderwerp genomen, om dat er op dat gebied veel knelpun ten bestaan. Onderzocht werd op welke manier de geriatrische pa tiënten in het noordelijke deel van Zuid-Holland het beste kunnen worden opgevangen zonder dat ze verder medisch moeten worden be handeld. De werkgroep onderzocht vier mogelijkheden. De eerste is uitbrei ding van de polikliniek geriatrie van het AZL. Hier worden sinds vijf INBRAAK In een woning aan de Pelikaanhof is in de nacht van zater dag op zondag ingebroken. De die ven namen een personal computer, een printer, een versterker, platen speler en een basgitaar mee. jaar ouderen met klachten opgevan gen. De tweede mogelijkheid was het opzetten van consultatiepunten bij huisartsen. Dat project draait momenteel op proef in de gemeente Utrecht. Het derde alternatief dat werd onderzocht is dat van consul- tatieposten in de wijken, een idee dat de werkgroep zelf aandroeg. Ten slotte werd het idee bekeken geriatrische patiënten op te vangen in een polikliniek van een verpleeg huis. Na bestudering van deze moge lijkheden concludeert de werk groep dat het beste de bestaande polikliniek van het AZL kan wor den uitgebreid. Deze heeft het voor deel onderdak te hebben bij een be staande instelling, waarvan de faci liteiten kunnen worden gebruikt Verder is in de vijfjaar dat het gena de werkzaamheden van de nieuwe instelling van begin af aan nauw keurig te registreren. Op die manier kan goed worden bekeken in hoe verre de geboden hulp er voor zorgt dat ouderen geen verdere medische hulp nodig hebben. De door de werkgroep zelf aange dragen mogelijkheid consultatiebu reaus in de wijk op te richten, moet volgens de samenstellers van het rapport verder worden onderzocht. Wijkbureaus kunnen er volgens de werkgroep voor zorgen dat klach ten al in een vroeg stadium worden behandeld. Zo wordt voorkomen dat de patiënten later verdere medi sche hulp nodig hebben. Volgens de werkgroep moeten de bureaus worden gehuisvest in wijkcentra en bemand door huisartsen, gezins zorg, maatschappelijk werk en veruerisniue vyijaai uauicigcim- wiikvemleeine trische project in Leiden draait de J P 8 6 nodige kennis vergaard en ervaring opgedaan. Daarnaast wil de werkgroep in verband met de bereikbaarheid een tweede polikliniek starten. Die moet worden ondergebracht bij een verpleeghuis, omdat ook daar al voorzieningen voor handen zijn. De nieuwe poli moet nauw samenwer ken met die van het AZL. De werk groep dringt er in het rapport op aan LEIDEN - Er komt een geluids- Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- scherm langs de spoorlijn in het land gaven de aannemer indertijd Wervingsdag voor vrouwelijk politiepersoneel LEIDEN - Leiden is gevraagd mee te doen met een landelijke wer vingsdag voor vrouwelijk politie personeel. De actie moet er toe bij- LEIDEN - Ruim veertig mensen hebben zaterdagmiddag de eerste begin selen van de Joegoslavische volksdanskunst onder de knie gekregen. Ze wa ren afgekomen op een dansmiddag die de stichting Opanak organiseerde op het terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. De stichting, een samenwerkingsverband tussen de volksdansgroepen Achalay, Krici Krici Ticek en Oud Poelgeest, had de van oorsprong Joegoslavische dansleraar Paja Milic naar Leiden gehaald. Een woordvoerster van de organisatie, Karin van Dorsselaer, sprak van een groot succes. "Het blijkt maar weer dat het volksdansen in de omgeving van Leiden springlevend is". In de avonduren stond een instuif op het programma, waarbij ook dan sen uit andere landen aan bod kwamen. Hoogtepunt van deze avond wa ren drie optredens door de dansgroep Achalay. Op de instuif waren vijftig aanwezig. De stichting Opanak heeft vergevorderde plannen om dragen dat in 1995 een kwart van al le politiekorpsen bestaat uit vrou wen. Dit streefcijfer lijkt nu bij lan ge na niet gehaald te worden. Op de landelijke wervingsdag, die op 31 maart tegelijkertijd in de 60 grootste gemeenten in Neder- land wordt gehouden wordt het hooMh,,™"", Griekse dansdag, ook dat was een succes. W<> hopen in de toekomst ieder halfjaar een dergelijk festijn te kunnen organiseren", aldus Van Dors selaer. Ze hoopt dat dan wel een andere ruimte wordt gevonden. "Het zaal tje wat we nu hadden was gezien de opkomst eigenlijk te klein". (foto Henk Bouwman) noordwestelijke gedeelte van de toestemming voor de woningbouw Merenwijk. De wal moet 246 wonin gen, die zijn gebouwd door het aan nemersbedrijf Wilma, tegen de her rie van voorbij razende treinen be schermen. op voorwaarde dat een geluids scherm in het project zou worden opgenomen. B en W van Leiden stellen de raad nu voor een krediet te> verlenen voor de aanleg van het scherm. De NS Het scherm wordt 240 meter lang willen namelijk alleen onderhande- vanaf de rails gemeten anderhal- len met gemeentelijke overheden 2 meter hoog. Het wordt opgetrok- en niet met particulieren. Daarom hoofdbureau steld voor belangstellende wen. Onder anderen politie-agentes uit Leiden zullen die dag toelichting geven op het politiewerk. ken uit betonpalen waartegen groe ne, geluidsdempende platen den gemonteerd. De kosten v« scherm, dat wordt gebouwd i dracht van de Nederlandse Spoor- betaalt de gemeente Leiden het be drag van ruim een half miljoen gul- het den aan de Spoorwegen. De reke ning wordt doorgestuurd naar Wil- De kredietaanvraag wordt don- wegen (NS), bedragen ongeveer derdag 2 november behandeld in de 540.000 gulden. Dat geld moet wor den opgebracht door bouwmaat schappij Wilma. De gemeente en commissievergadering ruimtelijke ordening, openbare werken keer en milieu. Het rapport van de werkgroep wordt donderdag 2 november be handeld tijdens de vergadering van de Districtscommissie Zuid-Hol land Noord in het Oegstgeester ps- sychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Vrouwen beroofd van handtasjes LEIDEN Twee vrouwen van 34 en 27 jaar uit Leiden en Katwijk zijn zaterdagavond beroofd van hun handtas. De vrouwen liepen op de Haarlemmerstraat toen zij door drie jongens werden aangevallen. De tasjes bevatten geld (75 en 50 gul den) en cheques. AH toegestaan aan Hooigracht LEIDEN - De grootgrutter Albert Heljn mag worden gevestigd aan de Hooigracht. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft een verzoek tot schorsing van de toestemming voor de vestiging bij de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein afgewezen. Het schorsingsverzoek was gedaan door de buurtvereniging Pancras-Oost en A.B. Lagerweij. Zij vrezen een toename van de verkeersoverlast door de komst van de supermarkt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LE1DE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7