Vredig einde bootkaping in Suriname Atari en NEC introduceren nieuwe klasse draag-pc LAATSTE SS-23VERNIETIGD Acties bij Philips door nieuwe verkoop Mijnwerkers SU blijven staken Democratisch bestuur voor Europese centrale bank Ongelukken met vliegtuigen eisen 25 levens MAANDAG 30 OKTOBER 191 (NtAAN ■Str MS-DOS-computers zonder diskdrives: Twee uiterst lichte en kleine MS-DOS computers hebben het levenslicht gezien. De computers zijn onafhankelijk van het lichtnet en hebben geen schijfeenheden aan boord. Toch zijn het volledig MS-DOS compatibele computers. Het gaat om de Atari Portfolio en de NEC Ultra-lite. De computers heb ben een verschillend formaat, maar hebben beide in plaats van diskdri ve een niet vluchtig werkgeheugen. Ook kunnen ze worden voorzien van inschuifkaarten met program matuur in ROM of extra geheugen. Per definitie is een MS-DOS-com- puter een computer met ten minste een diskdrive aan boord. Sinds er miniatuur 3,5 inch drives zijn, heeft men de meeste, echte batterij porta bles uitgerust met twee van die klei ne schijfeenheden. Die met slechts één drive liggen al bij 'De Slegte' van de computerindustrie. MS-DOS staat voor het MicroSoft Disk Operating System. Wanneer er geen floppydrive aanwezig is, moet men dit Operating System in de computer opnemen. Dat hebben beide merken ook gedaan: DOS is opgeslagen in ROM. Overigens is er een groot verschil in geheugen-in deling van de beide machines. Maar de prijs loopt ook aanzienlijk uit een, dus dat lijkt logisch. De Atari beschikt standaard over 128 Kiloby tes; de NEC over liefst een of twee Megabyte. Proef In juli begon Atari in Nederland (als proefmarkt) met de leverantie van de Portfolio. Hij past in je binnen zak en het apparaat kost 950 gulden. Het DOS-systeem dat is inge bouwd, is niet het modernste. Het is de - overigens vrijwel foutloze - ver sie 2.11. Deze versie beschikt echter lang niet over alle mogelijkheden van DOS 3.1 en hogere versies. Re den dat men voor DOS 2.11 heeft ge kozen is vermoedelijk het feit dat dit systeem niet zo veel ruimte in neemt. Dat de Atari in de binnenzak past is de charme van het apparaat, maar tevens z'n zwakte. Het apparaat (precieze afmetingen 18 bij 10 bij 2,7 cm) kan natuurlijk nooit een com pleet schrijfmachine toetsenbord hebben. Het toetsenbord is dus he lemaal uitgevoerd in kleine, overi gens naar omstandigheden redelijk te bedienen toetsen. Het zijn er 63, maar een aantal daarvan wordt dub bel gebruikt door eerst een funktie- toets te bedienen. Acht regels Het scherm telt acht regels van veertig karakters en is goed lees- De PC-folio, een van de kleinste MS-DOS-computers van het moment. Hij komt i hand en weeg 1500 gram. x Atari, is iets groter dan e baar. In plaats van op disk worden alle gegevens die aan het apparaatje worden toegevoerd in het geheugen geschreven. Men zou kunnen spre ken van een RAMdrive. Er is zo'n 100 K van de 128 K geheugen voor de gebruiker beschikbaar. Dat wil zeggen: vrij geheugen voor aller hande gegevens, want de Portfolio kent een reeks ingebouwde pro gramma's. De voornaamste programmatuur is in ROM ingebakken. De Portfolio kent een ingebouwd adressen-be standsprogramma, een rekenma- chine-achtig programma, een ka lender- en agenda-programma voor afspraken en planning, een tekst verwerker en een spreadsheet. Op merkelijk.veel, ook nog makkelijk te benaderen programmatuur bij zo'n machientje. Luidspreker Een bijzonder aardige functie daar bij is dót de luidspreker van de com puter de telefoonnumers uit het adresboek kan afroepen. Het werkt alleen wanneer men via een moder ne telefooncentrale belt die de 'toontjes' uit de computer herkent, maar dan is het een handig hulp middel voor onderweg! De programmaatjes die zijn inge bouwd laten zich makkelijk bedie nen. Alles is menu-gestuurd, al zijn er voor degene die snel allerhande functies wil oproepen, ook nog een soort 'macro-commando's' voor handen. Alle functies die men een maal heeft vastgelegd blijven be houden in het geheugen. Al het schrijf- en leeswerk, dat normaal via disk zou lopen, gaat razendsnel om dat het uit de 'RAMdisk' komt. Ingebouwd is ook een klein com municatieprogramma waardoor ge gevens kunnen worden overge bracht van en naar de Atari via een van de twee poorten die op het com putertje aanwezig zijn. Zowel voor printen (parallel) als voor communi ceren met de buitenwereld via een seriele aansluiting zijn extra kaar ten nodig. Wat deze extra's zullen gaan kosten is nog niet bekend. Duidelijk is wel dat die aansluitin gen met de buitenwereld echt nodig zullen zijn om de Portfolio tot een succes te maken, want de mini-mi crocomputer zal altijd als tweede machine worden gebruikt en thuis dus op de eigen computer moeten worden aangesloten. Netvoeding Voor de Portfolio is ook een netvoe ding te krijgen, al lijkt dat niet zin vol voor een v^stzakcomputer (hij werkt op enkele penlite-batterijen; ze gaan verscheidene weken mee). Verder zijn er eventueel uitbreidin gen van het geheugen te bereiken door kaarten in een uitsparing in de machine te schuiven. Maximaal kan men tot 640 K RAM gaan (naast de bestaande 256 K ROM). In de Port folio zit een heuse 8088 Intel micro processor, die hem bruikbaar maakt voor MS-DOS commando's. De kloksnelheid ligt op 4,9 Mega- Hertz. Onderweg Atari geeft toe dat het een typische 'tweede computer' is. Men denkt dat hij echter bruikbaar is voor on derweg, bijvoorbeeld voor zaken mensen, journalisten en vertegen woordigers. Als er uitbreidings kaarten komen voor verbinding met de buitenwereld, zal er zeker een categorie mensen in de Folio ge ïnteresseerd zijn. De ingebouwde programmatuur is daar vriendelijk genoeg voor. Komen er geen uit breidingskaarten dan blijft het ap paraat een speeltje, zeker zonder het standaard toetsenbord. Atari heeft nog een echte, dat wil zeggen wél met een toetsenbord uit geruste portable. Die heeft ook disk drives aan boord. Voorts heeft hij de gewone afmetingen, maar een ongewone microprocessor. Aan boord een sterk op grafiek en geluid georiënteerde Motorola-chip uit 68000-serie. De portable heeft ook standaard een Midi-aansluiting, waardoor hij ideaal voor reizende componisten en musici genoemd wordt. Ultra licht Vergelijkbaar (behalve in prijs) met de Portfolio is - zoals gezegd - de NEC-Ultralite. De zeer platte ma chine heeft wel de afmetingen die het gebruik van een normaal toet senbord toestaan: 30 bij 20 bij 3 cm ongeveer. Ook hier weer geen plaats voor een floppy drive, hoewel MS DOS 3,3 is toegepast. Het toetsen bord is een standaard schrijfmachi nebord met zeer vlakke toetsen. Hij weegt ongeveer 2,5 kilo, wat erg licht is. De NEC-machine wordt met een eveneens prachtig groot 'twisted pair' LCD-beeldscherm geleverd, de tekstmode is 80 kolommen bij 25 regels. Grafisch wordt de CGA-mo- de gebruikt, dus 640 x 200 pixels. Het toetsenbord kent numerieke toetsen en gescheiden functietoet sen. De NEC wordt wel met netvoe ding geleverd en alle kabels die no dig zijn om hem met de buitenwe reld te verbinden. Ook hier gaat het weer om een echte MS-DOS computer door toe passing van een eigen NEC-proces sor, de V-30, een snellere versie van de 8086 van Intel. NEC's micropro cessor loopt met een kloksnelheid van 9,83 MegaHertz. In plaats van de diskdrive benut hij het nodige geheugen. Standaard is dat 1,6 of 2,6 Megabyte in de Ultralite aanwezig is: 640 K werkgeheugen en een ex tra 1 of 2 Megabyte als echte RAM drive. Het ingebouwde DOS moet daar nog wel van af. Behalve het communicatie-pro gramma Laplink zijn er geen pro gramma's ingebouwd. Laplink be stuurt de seriele poort die met de buitenwereld spreekt via een heel klein Din-plugje met bijbehorende kabel. Geen spradsheet, tekstver werker of soortgelijk handige pro grammatuur in ROM, maar de favo riete programmatuur kan met Laplink wel worden gehaald uit de gewone computer. Het Laplink- In Japan is de computer die overal mee naartoe genomen kan worden al lang geen nieuwtje meer. In Nederland moet de 'boom' nog komen. ENS( werki beetje afhankelijk van het program pPeIï ma dat men gebruikt: tamelijk koijker-1 slanke meeneem-compu5oud programma bestuurt ook een inge bouwd modem met als maximale snelheid 2400 baud. ter. Communicatie Extra's zijn er voldoende dunne, lichte Ultralite. Men kan bijvoorbeeld een 1,4 Megabyte, los- boord. Hij is hier se schijfeenheid voor krijgen. De verschijning. Zo niet prijs daarvan is nog niet bekend, heeft evènals de prijs van de IC-kaarten met die in een overgebleven slot passen Het gaat om IC-kaarten die ROM dat In Nederland zal de Ultralite mozlJn .6 de gelijk zo'n 9000 gulden exclusie! vatt,ir gaan kosten, met 2 Megabyte aai)werk; opvallendl^3**1 w Japan. Daai op dit moment te makejj[ec^ei boom' op het gebied vaijlands lichte schootcomputers. Ze zijn eivoors in alle soorten en maten en van vrijj orSar en/of RAM-functies kunnen heb- wel alle bekende merken. Nadruk,- ben. Volgens importeur Intralec in kelijk wordt iedereen attent ge Zoetermeer zal op zo'n kaart bij- maakt op de mogelijkheid om vooi voorbeeld de tekstverwerker Word- onderweg een tweede computei perfect worden geleverd. Naast de modem en de seriele poort zijn er twee wat RJ11-poorten. Voor te schaffen. Elke elektronicashop heeft noemt hele hoek voor deze computers in- parallel- gericht, evenals de kantoorboek! printer is een optionele parallel handel. Maar de meeste machines Pe[sl adaptor nodig. Opvallend is dat het vind je op Akihabara, het Japanse bftrc )pv verbruik van de Ultralite vrij hoog elektronicaparadijs, ligt. En kennelijk slurpt het inge- schootcomputers je bouwde geheugen nogal stroom, want de portable kan maal twee uur achtereen fungeren op de ingebouwde batterijen, een dePla" kettingen heid wat staan toe te blinken en waar je ze al ®e'. of niet met tien vingers kunt probe-l.altijd ren. In Nederland moeten - golf nog krijgen. febri PARAMARIBO (GPD) De twee veerboten die vorige week dinsdag door 'gewapende indianen' zijn gekaapt, zijn onbeheerd teruggevonden op de Coppenamerivier door manschappen van het nationaal leger. De militairen hadden van de regering opdracht gekregen de boten terug te halen. Bij de actie is geen schot gelost. De veerdienst over de Cop- pename is na een onderbreking van vijf dagen weer hervat. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE door Marie Annet van Grunsven De kapers van de veerboten hebben zich nog niet bekend gemaakt. Poli tieke eisen, zoals van de opstandige Toekayana-indianen die op 31 au gustus het eerste veer kaapten, ble ven uit. Dit grote autoveer ligt nog steeds afgemeerd bij het indianen dorp Cornelis Kondre, 60 kilometer stroomopwaarts op de Coppename. Tientallen auto's die tijdens de ka ping op het veer waren, zijn ontdaan van hun nummerplaten en door de indianen in gebruik genomen. Toen de twee laatste veerboten door onbekenden werden gekaapt, distantieerden de Toekayana's zich van de actie en verklaarden juist van plan te zijn 'hun' veer terug te brengen. In het rijstdistrict Nic- kerie, dat afhankelijk is van de veer- verbinding, wordt nu verwacht dat ook het eerste veer zal terugkeren. Het leger heeft geen opdracht ge kregen de opstandige Toekayana's aan te pakken. Het ophalen van de gekaapte veerboten was de tweede opdracht van de regering aan het nationaal le ger om militair in te grijpen. In juni moesten de militairen de stuwdam van het Brokopondomeer terug ver overen op het junglecommando. Ook toen werd geen schot gelost, omdat de bezetters de dam voortij dig hadden verlaten. AUTO'S IN BRAND - In het cen trum van Hilversum zijn zaterdag ochtend vroeg zeven personenau to's in brand gestoken. Zes in een parkeergarage bij een garagebedrijf en een op het nabijgelegen Melk- pad. Niemand raakte gewond, aldus de Dolitie. MOSKOU (AP) De Sovjetu nie heeft vrijdag de laatste van haar middellan- ge-afstandsra- ketten vernie tigd, aldus het Russische pers bureau TASS. De vernieting van de SS-23, op het testge bied in Saijozek in de Sovjet-re publiek Ka- zachstan, werd bijgewoond door Ameri kaanse De vernieti ging van de ra ketten vloeit voort uit het INF-verdrag, dat in 1987 werd ondertekend door de toenma lige Amerikaan se président Reagan en Sov jet-leider Gor- batsjov. (foto AP) MOSKOU (AFP/AP) - Ondanks een verbod van de rechter wordt in de grootste kolenmijn bij de Siberi sche stad Vorkoeta wordt nog steeds gestaakt. Het werk in de Vor- gasjor-mijn ligt al sinds woensdag stil, omdat de mijnwerkers vinden dat de regering in Moskou eerder gedane beloften niet nakomt. De toezeggingen om de sociale en economische situatie te verbeteren werden gedaan na een langdurige staking in juli van dit jaar. De Var- gasjor-mijn is de grootste van negen kolenmijnen in de regio, waar in to taal rond de 18.000 mensen werken in de mijnindustrie. Volgens het Hooggerechtshof van de autonome regio Komi heb ben de mijnwerkers van de kolen mijn Vargasjor de op 9 oktober van kracht geworden stakingwet op grove wijze overtreden door in sta king te gaan. Die wet verbiedt stakingsacties in bepaalde vitale sectoren van de Sovjeteconomie, waaronder de mij nen. Ondanks deze bepaling is afge lopen week in negen van de dertien mijnen actie gevoerd. ZEIST (GPD) - Het bestuur van de voorgestelde Europese centrale bank zou democratisch kunnen worden verankerd. Gedacht kan worden aan een constructie waarbij de leiding van de bank indirect (via de regering) of direct door de volks vertegenwoordiging wordt be noemd, zo hield president dr. W. Duisenberg van De Nederlandsche - Bank in een lezing op de AMRO-Ka- pitaalmarktdag zijn gehoor voor. Tegenstanders van een zelfstan dige Europese centrale bank voeren aan dat onafhankelijkheid niet zou passen in een democratisch bestel. In democratische landen als West- duitsland en de VS is toch ook spra ke van onafhankelijke centrale ban ken, zo merkte de DNB-voorman op. Er zijn echter regels te stellen waardoor een zelfstandige Europe se centrale bank democratisch kan zijn. Bepaald kan bijvoorbeeld wor den dat regering of parlement be noemingsrecht krijgen. Ook zou de centrale bank een verantwoor dingsplicht aan het parlement kun nen worden ODgelegd. Onlosmakelijk verbpnden met de onafhankelijkheid van de centrale bank is de.omschrijving van haar taakopdracht. Het nastreven van stabiele prijzen is van groot belang voor totstandkoming van monetai re eenheid. Prijsstabiliteit is vol gens Duisenberg een noodzakelijke voorwaarde voor een op langere ter mijn zo hoog mogelijke economi sche groei. Als de Europese centrale bank de taak krijgt prijsstabiliteit na te stre ven kan worden voorkomen dar in- flatiebestrijding ondergeschikt wordt gemaakt aan andere doelein den. Stabiliteit van prijzen is een voorwaarde voor de beoogde stabi liteit van de wisselkoersen en de handhaving daarvan. Alleen op die manier kan het succes worden ver zekerd van de Economische en Mo netaire Unie, denkt de bankpresi- dent. Om te voorkomen dat het anti-in- flatiebeleid van de Europese centra le bank wordt doorkruist is het nut tig regels te stellen voor de manier waarop de overheden hun tekorten mogen financieren. Het zal tenmin ste noodzakelijk zijn rechtstreekse kredietopneming door nationale en Europese overheden by het Eu ropese stelsel van centrale banken uit te sluiten Omdat ook andere vor men van financiering denkbaar zijn zouden meer beperkende bepalin gen nodig zijn. Duisenberg is zich ervan bewust dat dit een omstreden zaak is. "Men kan zeggen dat de bemoeizucht te ver gaat. Maar beperking van de be grotingstekorten is nodig om over matige geldschepping te voorko men. Begrotingstekorten kunnen leiden tot rentestijgingen in andere Europese landen. Omvangrijke te korten kunnen inflatieverschillen aanwakkeren en verlies aan kre dietwaardigheid van landen veroor zaken". EINDHOVEN (GPD) - Acties lij ken onafwendbaar in het conflict tussen Philips en de Industriebond FNV over de toekomst van de Phi- lips-afdeling Vervoer en Het concern wil deze tak, mensen werken, verkopen. De In dustriebond eist een drietal garan ties, zo. bleek tijdens een ledenver gadering afgelopen zaterdag. Behal ve behoud van volledige werkgele genheid moet de directie garande ren dat niemand er in inkomen of HONOLULU/PENSACOLA (Rtr/AFP/UPI) - Een vliegtuigje mei 20 mensen aan boord is zaterdag neergestort op Molokai, een van d€ Hawaii-eilanden. Alle inzittenden, onder wie spelers van twee volley balteams van een middelbare school, vonden de dood, zo deelde een woordvoerder van de brand weer van het nabijgelegen eiland Maui gisteren mee. Het vliegtuig was zaterdag onder weg van Maui naar Molokai, een tocht die ongeveer 20 minuten in beslag neemt. Kort voor de landing op Molokai verdween het toestel, een Twin Otter, van het radar scherm. Een vliegtuig van de kust wacht ontdekte de Twin Otter bran dend en wel in een vallei aan de oostkant van Molokai. Toen brand weerlieden per helikopter op de aangegeven plaats arriveerden was het vliegtuigje geheel uitgebrand. Een tweepersoons oefenvliegtuig is gisteren door nog onbekende oor zaak neergestort op het dak van het Amerikaanse vliegdekschip Lexington in de Golf van Mexico. Daarbij zijn vermoedelijk vijf men sen gedood en twee gewond. Ver schillende vliegtuigen aan boord van de Lexington liepen schade op, aldus een officiële Amerikaanse zegsman. Het toestel vloog na de mislukte landing onmiddellijk in brand maar de brandweer kon de vlammen snel bedwingen. Het vliegdekschip voer voor de kust van haar thuisbasis Pensacola (Florida), toen het ongeluk gebeurde. De Lexington dateert uit- 1943 en is daarmee het oudste Amerikaanse vliegdekschip. Het wordt alleen nog voor het opleiden personeel gebruikt. secundaire arbeidsvoorwaarden op achteruit gaat. Philips wil de afdeling Vervoer, e in navolging van het vorig jaar ver- V kochte Bedrijfsrestauratie, van de a hand doen in het streven zich tét concentreren op vier kernactivitei ten. Afgelopen jaar was de afdeling t al geprivatiseerd. Nu is tijd rijp voor c een verkoop, waardoor 300 mensen s een andere baas krijgen. Voor de s resterende 100 wordt binnen Phi- r lips ander werk gezocht. E De Industriebond eist nu de ze-1 kerheid dat niemand buiten de boot t valt, want vooral de toekomst van v 4e 20 monteurs is onzeker. Door de t overgang naar vermoedelijk Frans 1 Maas of Nedlloyd zullen de 300 r werknemers onder de beroepsgoe-1 deren-cao vallen. t Bij de privatisering afgelopen t jaar zegde de directie al toe dat de s Philips-cao op de betrokken werk- nemers van toepassing zou blijven, I ongeacht de toekomst van de afde-1 ling. Afgelopen week echter ontvin-, I gen die een brief waarin stond dat I 'werkgelegenheid zoveel mogelijk in stand wordt gehouden'. Verdrijving van geesten mislukt, vrouw f 500 armer I DIDAM (GPD) - Een 42-jarige vrouw uit Didam is het slachtoffer geworden van twee zich geestver- drijvers noemende mannen. De c bekenden plaatsten enkele ma£ den geleden een advertentie in e landelijk ochtendblad. Daarin v klaarden ze dat echtscheidingen niets met stukgelopen relaties, maar alles met het werk van boze geesten te maken hebben. Tegen betaling van 400 gulden zouden ze, die uitdrijven, waarna het huwelijk als vanzelfsprekend weei den hersteld. Bij de vrouw togen de r betaling aan de slag met spuitbus sen, spiegeltjes en andere attribu ten. Kort daarna vertelden ze dat dej geesten in de woning wel zeer hard nekkig waren, reden om het ge vraagde bedrag te verhogen naar 1000 en zelfs 1500 gulden. Toen* bleek dat de vrouw zoveel geld niet in huis had, vertrokken de weldoe-1 ners onverrichterzake. Volgens een woordvoerder van de politie is de vrouw ernstig over stuur geraakt. Van een strafbaar feit lijkt echter geen sprake.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22