LEIDSCH DAGBLAD Spaanse vestigingen permanent bewaakt NODIG! 'Oostblokland mag Warschau-pact uit' Spaanse socialisten ondanks verlies toch nipte meerderheid ZUURKOOLEN ZUURKOOLSPEK Rechter straft zwaarder voor ontucht plegen met geestelijk gehandicapten 'Kaasbacteriën' vreten dioxines 'Plan Oort verschuift alleen werk' Aardbeving in Algerije: 23 doden 1 Heembouw maakt het goed. MANDAG 30 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39076 Prijs fl. 1,25 ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag twee voormalige mede werkers van het centrum voor geestelijk gehandicapten Her- nesseroord in Middelharnis ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 18 maanden waarvan 6 voor waardelijk en 12 maanden waar van 7 voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat een 41-jarige therapeut uit Middelharnis die de hoogste straf kreeg, en een 57-jarige huismeester uit Bruinisse jaren lang ontucht hebben gepleegd met geestelijk gehandicapte vrouwen in de inrichting. De straffen die de rechtbank heeft opgelegd zijn hoger dan de eis van de officier van justitie, die twee weken geleden respec- tievelijk 12 en 7 maanden on voorwaardelijk vroeg. De recht bank vindt dat beide mannen groot misbruik hebben gemaakt van hun gezagspositie in de in richting. Sommige vrouwen die door de verdachten zijn misbruikt hebben blijvend geestelijke schade opgelopen. Bovendien vindt de rechtbank het zeer ern stig dat het vertrouwen in de in richting is geschokt. Voor beide verdachten geldt dat zij hun eigen seksuele be hoefte zwaarder hebben laten wegen dan het belang van de pa tiënten, die aan de zorg van de inrichting zijn toevertrouwd. Zij hebben schaamteloos hun posi tie uitgebuit, aldus de recht bank. In het vonnis hield de Rotter damse rechtbank rekening met het feit dat beide mannen in middels zijn ontslagen en dat zij in hun omgeving veel nadeel van hun handelen ondervinden. BERLIJN (ANP) In het Rijnwater zijn bacteriën ge vonden die dioxines tot onge vaarlijke stoffen kunnen af breken. Het gaat om eenvoudi ge micro-organismen die ver want zijn aan de bacteriën die gebruikt worden bij de kaas bereiding. Het zal volgens het West- duitse ministerie van weten schappen en technologie nog wel even duren voordat de kleine gifvreter ingezet kan worden voor de sanering van met dioxines verontreinigde grond. De eerste proefnemin gen zijn echter hoopgevend. Dioxine is een verzamel naam voor ongeveer 75 gelijk soortige chemische verbindin gen, waarvan sommige zeer schadelijk zijn voor de ge zondheid en het milieu. Experimenten toonden aan dat de bacteriën in staat waren dioxineverbindingen, afhan kelijk van de samenstelling, in 6 tot 30 uur te verorberen. Een proef met het zwaar giftige Seveso-dioxine mislukte. We tenschappelijke onderzoekers zoeken nu naar een hulpstof die dit proces op gang kan brengen. Ook wordt onderzocht onder welke levensomstandigheden de bacteriën, die uit een wa termilieu komen, dioxines in de bodem omzetten. De eerste resultaten laten zien dat zij ondergronds kunnen leven. Maar het afbreken van dioxines verloopt in de grond veel langzamer dan in de rea geerbuis. Dit komt gedeelte lijk, omdat dioxines zich sterk hechten aan bodemdeeltjes. Vrijdag 27 okt. 22.47 uur: Bom ontploft in Spaans arbeidsbureau Dinsdag 24 okt. 23.00 uur: Auto Spaanse consul- generaal opgeblazen Voorzitter Opperste Sovjet: WASHINGTON (GPD) - Oost bloklanden mogen, als ze dat wil- jlen, van de Sovjetunie het War- [schau-pact verlaten, 'zo hebben twee belangrijke Sovjet-functiona rissen gisteren voor de Amerikaan- gisteren se tv verklaard. "Sjisjlin': Voorzitter Jevgeny Primakov niet het morele recht heeft zich met veranderingen in de Oosteuropese landen te bemoeien. De Amerikaanse staatssecretaris Seitz (buitenlandse zaken), sprak in nieuw Sovjet-beleid. opmerkingen over het Warschau-pact zijn nogal de Opperste Sovjet zei in het CBS- send. Hij lijkt te suggereren dat het programma "Face the Nation" dat lidmaatschap een kwestie van keus met de binnenlandse aangelegenhe- Sovjet-regering tot nu toe steeds den van een ander land bemoeien, heeft gezegd". Elk land, elke staat, elk volk heeft het recht op vrije keuze". Dat bete kent, zo zei hij desgevraagd, dat Oostblok-landen de mogelijkheid hebben het Warschau-pact te verla ten. Maar Primakov zei niet te gelo ven dat veel landen het communis- tische blok zullen willen verlaten. Partijwoordvoerder Nikolai Sjisj lin was zelfs nog wat concreter toen hij zei dat de Sovjetunie geen be zwaar zou aantekenen, als Honga rije uit het Warschau-pact zou wil len gaan. "Wij respecteren de Hon gaarse keus. We zijn niet bang voor deze veranderingen", zo zei hij. De woordvoerder van het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, beves tigde in weer een ander tv-program- ma de uitspraken van Primakov en i Sjisjlin door zijn vorige week gelan ceerde "Sinatra-doctrine" te herha len. "Van Frank Sinatra is een erg populair liedje 'I did it my way'. En dus kunnen Hongarije, Polen en elk ander land hun eigen gang gaan. Zij vOOr lil nllftthfiPK beslissen welke weg ze zullen gaan. V UU1 HIH1IUU1CCIV Wij kijken, we kijken goed, maar we bemoeien ons er niet mee", aldus Gerasimov. De woorden van de Russische functionarissen lijken weer wat ver der te gaan dan de uitspraak van I Sovjet-leider Gorbatsjov, die vorige week in Finland zei dat zijn land Ronald Reagan. Bijdrage van Sony Nog zacht Vannacht en morgenochtend opklarin gen en vrijwel overal droog. Enkele mistbanken en een minimumtempera- 2 miljoen gulden, Tijdens zijn bezoek an rond 7 graden. In de loop ag toenemende bewolking en voor- i de zuidelijke helft van het land op regen. Middagtemperatuur tenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur dalend naar circa 11 graden. Dinsdag 31 oktober zon op: 07.33 uur, zon onder: 17.14 uur; maan op: 09.56 uur, maan onder: 17.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.01 en 16.10 uur; laag wa ter: 11.56 uur. DEN HAAG (GPD) - Alle Spaanse vestigingen in ons land worden op het ogenblik permanent door politie bewaakt. Dat is gebeurd uit vrees voor meer bomaanslagen na de drie van de afgelopen dagen in Den Haag. Het gaat om ongeveer 20 instellin gen, waaronder de ambassade, het consulaat, het verkeersbureau, twee banken en de kantoren van de luchtvaartmaatschappij Iberia. De instellingen zijn onder meer geves- tijd op tigd in Den Haag, Amsterdam en beurd. Het vermoeden Rotterdam. De Haagse recherche, met 40 Van de ETA is verder bekend dat ze zoveel mogelijk slachtoffers willen maken en dat is in Den Haag juist niet de opzet geweest. Ook eist de ETA zijn aanslagen al- Spaanse autoriteiten dat de aanslagen het werk zouden zijn van Latijns-Ame- bezig met het onderzoek, heeft nog rikaanse drugsbendes in verband geen idee wie verantwoordelijk is met de aangekondigde hardere aan- voor de bomaanslagen. Hoewel nog pak wordt door de politie als 'lucht- geen verband wordt gelegd met de fietserij' omschreven. Baskische afscheidingsbeweging Op de plek van de bomaanslagen ETA, heeft de politie toch de hulp van vrijdag vond de politie restan- ingeroepen van twee Spaanse bom- ten van een zwarte canvastas. Alle- experts. Zij zijn inmiddels aan het bei de bommen zaten verstopt in politieteam toegevoegd. zo'n tas, wat het vermoeden beves- Vandaag zouden zij met hun Ne- tigt dat de aanslagen door dezelfde derlandse collega's een lijst doorne- daders zijn gepleegd. Bij de aanslag men van alle aanslagen die in het op de auto van de Spaanse consul, verleden door de ETA zijn ge pleegd. Aan de hand van dat over zicht zal worden gekeken of er gelij kenis is te vinden met de aanslagen in Den Haag. Voor zover bekend vertonen werkwijze en materiaal van de Haagse bommen geen ETA-ken- merken. Bovendien is de ETA tot nu toe niet actief geweest buiten Spanje en het zuiden van Frankrijk. Tien uur vast in lift LEIDEN Een man uit Haarlem mermeer heeft gisteren bijna 10 uur vastgezeten in een lift in het kantoor van Building Managament Solu tions aan de Verbeekstraat. De man wilde om vijf uur het kantoor verla ten, maar de lift bleef vastzitten. Om twee uur 's nachts werd de politie gewaarschuwd, dat de man nog niet was thuisgekomen. Die nam een kijkje in het kantoor vrijdde de man om even ove drie vannacht uit zijn benarde posi tie. De afgelopen nacht heeft de Haagse poltie een 51-jarige vrouw aangehouden wegens het doen van valse bommeldingen. De vrouw belde de politie en een Haagse krant met de mededeling dat er een bom lag bij de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag. De op een band opgenomen stem MADRID (GPD) - De Spaanse van de vrouw werd snel herkend. Ze heeft zich al vaker aan dit soort praktijken schuldig gemaakt. Het hele weekeinde kreeg de poli tie telefoontjes van mensen, die ver dachte pakketjes meenden te zien. Gisterochtend vroeg werd het sta tion Den Haag Centraal ontruimd loze bommelding en gister- Voor de links combinatie IU was er reden tot feestvieren. Secretaris Anguita (rechts) omhelst Castellano na het bekend worden van de 10 zetels winst. doto AFP) cialistische partij PSOE heeft giste ren voor de derde maal in successie de absolute meerderheid behaald. Na uren van zinderende spanning bleek vanmorgen vroeg dat de soci alisten op 176 van de 350 zetels uit komen, 8 zetels minder dan in 1986. Een uur voordat de laatste stem- bureau's - die op de Canarische Ei- avond werd een verdachte plastic landen - dichtgingen, hielden drie tas gevonden vlakbij het Spaans stemonderzoeken het er nog op, dat handelsbureau. Het bleek een tas de PSOE zijn absolute meerderheid met pakken vruchtensap te zijn, die door een buurtbewoner was verge- half ten behouden. In de loop 1 de avond wisselde het aantal zetels de PSOE voortdurend en i Reagan gevraagd TOKYO (Rtr) - In de VS is op schudding ontstaan over de onthul ling van Sony dat medewerkers van ex-president Reagan het bedrijf hebben gevraagd om een bijdrage voor de presidentiële bibliotheek van Reagan. Volgens Sony is er nog geen be sluit genomen, maar het dagblad Washington Post meldde zaterdag dat Sony overweegt een video-uit rusting te schenken ter waarde van Japan, dat zaterdag eindigde, prees ,llluu.sraillltlBlulll Reagan Sony dat 7 miljard gulden omstreeks 15 graden. Matige zuidwes- neertelde voor Columbia Pictures. De overname is in de VS omstreden omdat een Japans bedrijf nu de zeg genschap krijgt over één van de grootste filmstudio's van Holly wood. In de VS wordt Reagan verweten zijn status van oud-president te ex ploiteren. Volgens de New York Ti mes heeft nog geen ex-president 'zich zo schaamteloos overgegeven aan de commercie als Reagan'. Voor het afgeven van een tv-interview en het houden van twee tafelredes ont ving Reagan in Japan al 4 miljoen gulden. Gulle gever stopt geld in brievenbus ALPHEN AAN DEN RIJN - Twintig bewoners van de Jan huykenstraat in Alpben heb ben zaterdagmorgen ieder een briefje van 100 gulden in de bus gekregen. Omdat één van hen het niet vertrouwdewérd contact opgenomen met de po litie. Daarop werd huis aan huis geïnformeerd wie nog meer op een dergeli jke manier was verrast. Toen bleek dat bet merendeel van de bewo ners op geld was getracteerd. Uit onderzoek is gebleken dat de briefjes niet zijn ver valst. Ook zijn er geen aanwij zingen dat het geld afkomstig is van een misdaad. Zolang dat niet het geval is, mogende be woners bet geld honden. Zaterdagochtend is de politie be- procent van de getelde stemmen gonnen met een uitgebreid buurt- stonden de socialisten op een ver- onderzoek dat 6 uur duurde. Ook ijes Van 12 en dus op een verlies van zijn er brieven verspreid in de buurt de absolute meerderheid. Deze gro- waar de aanslagen zijn gepleegd, te wisselingen zijn mogelijk, omdat Tot nu kwamen ongeveer 50 reac- Spanje een districtenstelsel kent ties binnen, die vanmorgen 'niet waarbij de winnaar in een disctrict schokkend' werden genoemd. (pagina 2: Drugsbazen mogelijk ach ter aanslagen, pagina 3: 'Het wachten is op de volgende klap') Felipe Gonzalez fractie onder de 70 procent, Vijftien auto's geramd DEN HAAG (GPD) Een overver moeide vrachtwagenchauffeur van een Tilburgs bedrijf heeft zondag nacht in Den Haag vijftien gepar keerde auto's geramd. De aange richte schade is enorm; zes auto's Unida (IU) was de grote zijn total-loss. De chauffeur is na de 'Verenigd Links', aanrijdingen te voet gevlucht. De politie heeft de dader, volgens oog getuigen een circa 30-jarige alle zetels krijgt. Hoewel de PSOE op het randje lag van de absolute meerderheid balan ceert, hebben de socialisten alle re den om blij zijn. Premier Gonzalez percentage sinds de Spanjaarden toonde zich dan ook een tevreden man en zei in de uitslag een bevesti ging te zien van het door de sodalis- WAGENINGEN (ANP) - Voorzitter J.J. van de Kreeke van de Vereni ging van aanslag- en controleamb-' tenaren bij de belastingdienst vreest het ergste van de belasting operatie Oort die op 1 januari in gaat. Dat de belastingdienst het met 1200 ambtenaren minder kan doen omdat de belastingherziening tot minder werk leidt wil er bij hem niet in. In zijn jaarrede in Wageningen signaleerde Van de Kreeke vandaag dat het werk alleen maar verschuift van de aanslagsfeer naar de contro le wegens de toenemende ingewik keldheid van de regelgeving. Als voorbeeld noemde hij de toelich ting op de nieuwe loonbelastingver klaring waarin één enkele vraag zes pagina's toelichting vergt. Daar naast moet de belastingbetaler zich zelf indelen in een van de maar liefst zes tariefgroepen. Bijna niemand zal gelukkig zijn met de uitkomst van Oort, zo voor spelde Van de Kreeke. Uitsluitend mensen met een boven-modaal in komen, die nimmer gebruik maak ten van aftrekposten en die boven dien niet alleenstaand zijn, kunnen tevreden opkijken. Circa 300 gewonden ALGIERS (AFP) - Bij de aardbe ving in Algerije zijn gisteravond 23 mensen omgekomen en ongeveer 300 gewond geraakt, zo blijkt uit een voorlopige balans die de Alge rijnse autoriteiten vandaag hebben opgemaakt. Het zwaarst getroffen is de streek rond de plaats Tipasa op circa 100 kilometer ten westen van de hoofdstad Algiers, waar 19 do den vieleri. Veel mensen zouden daar door vallend puin bedolven zijn en de reddingswerkzaamheden ziin nog in volle gang. In Algiers overleden 4 mensen na hartproblemen als gevolg van de aardbeving. Een tiental mensen in de hoofdstad raakte gewond in de onrust die na de aardschokken ont stond. De mensen renden in paniek de straat op. Enkelen verkozen in de openlucht te overnachten maar de meesten gingen uiteindelijk naar huis. De beving had een kracht van 6 op de schaal van Richter, zo maakte het onderzoekscentrum voor astro nomie, astrofysica en geofysica in Algiers bekend. De eerste schok werd om 20.10 uur gevoeld. Een half uur later volgden nog twee grote schokken, die net als de eerste zo'n zeven a acht seconden duurden, met een kracht van 3,6 en 4,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de aardbeving lag in Oued Djer op zo'n 60 kilometer ten westen van AJgiers. De schrik zit er bij de Algerijnen nog goed in na de-verwoestende aardbevingen in El-Asnam in sep tember 1954 en oktober 1980. Bij de eerste beving in El-Asnam, dat toen toe, dat de PSOE opnieuw regering zal vormen. De linkse combinatie Izquierda wat hoger is dan algemeen werd verwacht. Toch is dit het laagste nog Orléansville heette, vielen 1.400 doden en 14.000 gewonden. Bij de Ï977 voor het eerst na de dood van tweede beving waren er 3.000 doden dictator Franco konden stemmen te betreuren en raakten 400.000 voor een democratisch parlement, mensen dakloos. De stad werd na de wederopbouw herdoopt in Chief. aantal kleine partijen zoals de Spaanse communistische partij (PCE) zijn samengegaan, zal met 17 zetels i Daarom belten mensen met bouwplannen 01713-19106. nog niet te pakken. Uit de tacograaf het congres terugkomen. Tot nu toe de vrachtwagen bleek dat de chauffeur 24 uur aaneen achter het stuur had gezeten. 26 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding 93 Zuurkool naturel, pak 500 g 43 Zuurkoolspek, 93 zonder zwoerd, vacuüm verpakt QQ 100 g O*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea had de IÜ slechts 7 zetels. Het lijkt erop dat de winst van de IU groten deels afkomstig is van de PSOE. De grootste oppositiepartij, de PP, die de afgelopen maanden met een leiderscrisis werd geconfron teerd, won uiteindelijk een zetel en komt uit op 106. Dat is vooral een succesje voor de 38-jarige Jose Ma ria Aznar, die pas een maand gele den Manuel FYaga als lijsttrekker opvolgde. De centrumrechtse CDS van de voormalige premier Adolfo Suarez lijkt geen politieke toe komst meer te hebben. De CDS kreeg 14 zetels, een verlies van 5. De opkomst bij de verkiezingen Duiker verdrinkt BRIELLE (GPD) - In het Oost- voornsemeer is gistermiddag een 41-jarige sportduiker uit het Bra bantse Gemert om het leven geko men. De man was samen met een kennis uit Eindhoven aan het dui ken, toen hij op een diepte van 18 meter onwel werd. De kennis bracht hem aan de kant. Een poging tot reanimatie van een passante mocht niet meer ba ten. I I® óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 126,50 Ik neem een kwartaalabonnement 172,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1