FNV400 miljoen voor kinderopvang 'Huis van toekomst' heeft plastic dakpannen BMK mag stuwdam bouwen China in de goudkoorts greep van op vulkaan Geen'collectief ontslag bierbrouwer Heineken Subsidie 'rebelse' verplegers ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 ECONOMIE PAGfNA 7 UTRECHT (ANP) De vakcentrale FNV wil een gedeelte van de loonruimte benutten voor kinderopvang. Door bij cao-afspraken 0,1 procent voor kinderopvang uit te trekken zou 200 miljoen gulden beschikbaar komen. De FNV bepleit een totale investering van 400 miljoen in 1994. Dat is 100 miljoen gulden meer dan het bedrag dat genoemd wordt in het regeerakkoord. PEKING (IPS) Terwijl overige Chinese industrieën in de versuk keling dreigen te raken, is de rek in de goudgraverij er nog lang niet uit. De Volksrepubliek staat inmiddels op de zesde plaats op de ranglijst van 's werelds grootste goudprodu centen, na Zuidafrika, de Sovjetu nie, de Verenigde Staten, Canada en Australië. Dat heeft Bai Meiqing, waarnemend secretaris-generaal jaar te evenaren, van de officiële Goudraad, gezegd. Het onmetelijke land Hoe groot China's goudproduktie voorraden goud herbergen. Van precies is, blijft overigens staatsge- oudsher komt het Chinese goud uit heim Het delven van goud groeit al tien jaar met gemiddeld tien procent per jaar. De Chinese leiders geven de produkt: edelmetaal alle voorrang, spraak leid in gezamenlijke aanpak overheid en sociale partners. Daar- rin moeten regelgeving door het rijk, de periode 1990 tot coördinatie op landelijk niveau en kabinetsplannen controle op de kwaliteit centraal staan. Uit een onlangs verschenen FNV-rapport bleek dat de helft Dat zei FNV-voorzitter J. Stekelen burg vandaag in Utrecht op een stu diedag van de vakcentrale over kin deropvang. De FNV presenteerde er een plan 1994. In de gaat 130 miljoen gilden via de Wel zijnswet naar de gemeenten piek begin volgend jaar in het afbe talen van buitenlandse schuldver plichtingen te kunnen opvangen, een kinderopvangbe: gens de Vrouwenbond hoe belang- De economische bezuinigingen ten rijk het is dat de overheid kinderop- spijt, investeert China dit jaar 229 vang reguleert. Ook veel werkge- miljoen dollar in de goudmijnbouw. vers hebben daar behoefte aan. Dat is ruim een vijfde meer dan de drie gebieden. Goudhoudend erts China wordt gedolven op het schiereiland Jiaodong in de oostelijke provincie Shandong, in Binnen-Mongolie en in het gebied waar de grenzen van de de drie centrale provincies Henan, Shanxi en Shaanxi samenkomen. Met behulp van moderne technie ken zijn de laatste tijd nieuwe goud aders bloot komen te liggen. Met na me de mijnen op het eiland Hainan en de vulkanische goudvelden in de provincies Heilongjiang en Hunan zijn beroemd geworden. Sinds in 1978 het staatsmonopo lie op gouddelven werd afgeschaft, heeft de goudkoorts de Chinezen pas goed in de ban. Verspreid over het hele land werden duizenden kleinere goudvoorraden ontdekt. Lokale overheidsorganen, coöpera ties en particulieren nemen van daag de dag de helft van de delving voor hun rekening. De laatste twee jaar is het leger van individuele goudzoekers zelfs verdubbeld tot 400.000. Het afgelopen decennium heeft de Chinese regering de goudkoorts aktief aangewakkerd. De officiële prijs per ounce is opgetrokken tot dichtbij het niveau van de interna tionale notering. Bedrijven die goud aan de staat verkopen krijgen een bonus, nog los van de subsidies en belastingfaciliteiten. Een probleem is ontstaan omdat de individuele goudzoekers niet systematisch genoeg te werk gaan. In sommige gebieden is de geologi sche structuur van de goudvelden zodanig gewijzigd dat grootschalige exploitatie onmogelijk is geworden. De regering heeft daarom onlangs de particuliere mijnwerkers verbo den voor zichzelf te werken. Zij die nen zich aan te sluiten bij de coöpe raties die onder toezicht van de lo kale overheid staan. Het belang van de gouddel ving voor de economie van China werd onlangs door premier Li Peng nog eens onderstreept: "Goudproduk tie levert evenveel op als de handel met het buitenland. Daarom moet deze industrie als hoog worden aan geschreven in de economische planning van de staat en verdient zij alle steun." voorzieningen. Met de door de 17.930 onderzochte kindplaatsen de FNV gewenste aanvulling kan 1994 dan vijftien procent van kinde ren tot vier jaar op een professionele niet werd gecontroleerd. Zelfs bij gesubsidieerde kinderdagverblij- bleek er in 29 procent geen worden verzorgd, sprake van controle op brandveilig- *J. Stekelenburg Sijthoff krimpt aantal banen bij uitgeverij iets in DEN HAAG (ANP) - Op de redac ties van de Leidsche Courant, de Haagsche Courant, Het Binnenhof en het Rotterdams Nieuwsblad zul len ruim dertig arbeidsplaatsen ver dwijnen. Het aantal van ruim 1400 banen bij de Haagse uitgeverij Sijt hoff Pers gaat namelijk met enige tientallen omlaag. Er zullen geen ontslagen vallen. Dat is gisteren bevestigd door de vice-voorzitter van de onderne mingsraad van het bedrijf, F. van Lookeren Campagne. Hij zegt dat er zeker minder dan honderd banen zullen verdwenen: "Eerder vijftig", Van de directie van Sijthoff w teren niemand bereikbaar commentaar. heid. De FNV sprak toen al wildgroei. Stekelenburg zei dat iedereen, ook de kindercentra zelf, wel vindt dat normering en controle nodig zijn. Hij deed de gemeenten de sug gestie om hun deel van de 130 mil joen zo aan te wenden dat cao-rege lingen en bedrijfsafspraken er goed op aansluiten. Gemeenten zouden nieuwe voorzieningen moeten op zetten die ook (of uitsluitend) plaat sen verkopen aan bedrijven in in stellingen. "Wij hebben sterke voor keur voor deze vorm van bedrijfs kinderopvang die is verbonden met het rietwerk van gesubsidieerde op vangvoorzieningen", aldus Steke lenburg. De tarieven voor de werkgevers zouden overal even hoog moeten zijn. Als goed voorbeeld noemde hij Den Haag waar voor bedrijfsplaat- sen door de werkgever steeds het zelfde vaste bedrag wordt betaald. De instantie die de opvang regelt int de ouderbijdrage. Stekelenburg herinnerde zich dat, toen twee jaar geleden het FNV-vrouwensecretariaat met een plan voor bedrijfskinderopvang kwam, de vakcentrale wat scep tisch reageerde. Ze was er altijd van uitgegaan dat dat dit het 'pakkie-an' was van de overheid. Dat ligt nu an ders. Kinderopvang is een populair onderwerp. "Er valt op te scoren, zoals vakbondsbestuurders dat noemen", zo zei Stekelenburg. Desondanks zijn er opvallend weinig werkgevers die stil staan bij de voorwaarden waaronder vrou- kunnen en willen werken. De DEN HAAG (GPD) - Het Vant e verslaggeve De Nieuwe Waterweg met daarin de toekomstige waterkering geprojecteerd. Vrouwenbond FNV concludeerde tium Bouwcombinatie Maeslant begonnen. de stormvloedkering worden door ze met lucht te vullen. Een maal op hun plaats worden de deu- afgezonken. De deuren van Ni- worden echter over een rail op n, die op 4 oktober 1996 officieel de bouwopdracht te hebben gewon- de rivierbodem naar hun plaats ge- gebruik wordt gesteld. BMK- dat zaterdag in Rotterdam bij de Kering (BMK) mag de stormvloed- Het consortium BMK blijkt met presentatie van de eerste resultaten kering in de Nieuwe Waterweg bou- 'redelijke* voorsprong de van een landelijke actieweek om 400.000 vrouwen met kinderen op nieuw aan een baan te helpen. De actie bestond^uit het sturen van kaarten aan werkgevers en een ad- r vertentiecampagne, terwijl ook Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), kering bestaande uit twee gebogen verwacht met slib op de rivierbo- honderden vrouwen zelf werkge- oandere voorzitter ir. J. M. Veraart heeft dit binatie, Nieuwe Waterweg Storm- kundigen de nodige vraagtekens aangekondigd na ondertekening vloedkering (Niwas). Beide combi- zetten. Ook 'steekt' deze kering die- de bouwopdracht door minister naties maakten segmentdeuren, die elk i allerlei bedrijfstakken gin- De ministerraad had gistermorgen op het vaste land in de Nieuwe Wa terweg kunnen worden gedraaid. methode waarbij de des per, waardoor problemen worden dem. LEIDEN Bij de voorgenomen re organisatie van bierbrouwerij Hei neken, waar ongeveer 5000 mensen werken in de vestigingen Zoeter- woude en Den Bosch, zal geen ge dwongen collectief ontslag plaats vinden. Dat heeft de directie giste renmiddag in het hoofdkantoor in Zoeterwoude toegezegd aan de vak bonden en de ondernemingsraad in een toelichting op een brief die on langs aan alle werknemers werd verstuurd. Deze toezegging heeft de onge rustheid bij de vakbonden niet kun nen wegnemen. Districtsbestuur der Lakerveld van de FNV: "Geen collectief ontslag wil niet zeggen dat dat er helemaal geen ontslagen vallen. Er is nog altijd zoiets als out placement, waarbij werknemers van Heineken kunnen overstappen naar een andere bedrijf. Maar als dat niet op vrijwillige basis gebeurd is dat nog een vorm van ontslag". De vakbonden vinden bovendien dat zij bij de reorganisatie-plannen door de directie buitenspel worden gezet. L. Bons van het CNV: "Wij hebben van Heineken te horen ge kregen, dat wij in januari concrete plannen zullen zien. Dat betekent dat wij een compleet plan krijgen voorgelegd, waaronder wij dan nog even een handtekening kunnen zet ten. Wij staan daardoor aan de zijlijn en dat vind ik een onverstandige strategie van Heineken. Plannen als deze moeten worden gedragen door het gehele concern anders werkt het niet". De bonden vinden bovendien de informatie van de directie volstrekt onvoldoende en zullen volgende week aandringen op meer details. L. Bons: "Het enige wat duidelijk is dat er echt gereorganiseerd gaat worden. Verder weten we niets. 'Meer klant gericht denken', heette het. Maar dat is dus iets wat je in elk managements-boek kunt lezen". De directie verzond drie weken geleden een brief, waarin gewag werd gemaakt van een "doorlich ting van het bedrijf'. De brief ver oorzaakte alom onrust onder de werknemers. De vakbonden FNV en CNV hadden toen harde kritiek, omdat er naar hun mening te weinig informatie werd gegeven. Gisteren middag gaf Heineken aan te streven naar een marktaandeel van onge veer 50 procent in 1994 (nu is dat 57 procent). Bus op aardgas in grote steden op de proef GRONINGEN (ANP) - De open baar vervoerbedrijven van de ge meenten Groningen, Rotterdam en Den Haag gaan een proef houden met aardgasbussen. Zeven van deze bussen zullen beurtelings worden ingezet in deze drie steden. Aargas veroorzaakt aanzienlijk minder C02- en NOx-uitstoot dan diesel. Ook de geluidsoverlast is veel kleiner. Wordt de proef, die één tot twee jaar duurt, een succes dan zal de gemeente Groningen volledig overschakelen op aardgasbussen. Het ombouwen van zeven diesel bussen tot aardgasbus heeft 2 mil joen gulden gekost. Het ministerie van milieubeheer heeft hieraan 1,5 miljoen bijgedragen. De rest is door de drie gemeenten betaald. In het Nationaal Miliebeleidsplan wordt gepleit voor het gebruik van milieu vriendelijker bussen, waarbij de aardgasbus als mogelijkheid wordt genoemd. gen opzoeken. het licht op groen gezet Veel werkgevers reageerden posi- tractondertekening. Eind volgend De kering gis- tief, al waren er ook die "vrouwen jaar of begin 1991 zal met de bouw to or horen thuis" zeiden of die geen zin hebben in het regelen van kinder- Van Lookeren Campagne zegt opvang. Ook stelde de Vrouwen- ook dat er vooral op het buitenland se correspondenten-ftet zal worden beknibbeld. Zo werd de post in Bonn al niet meer ingevuld na het vertrek van de desbetreffende jour- bond vast dat de huidige situatie i de bedrijven over het algemeen nog ongunstig is voor vrouwen. Ze wer ken vaak in lagere functies en flexi bele banen, in de meeste bedrijven nalist naar de NCRV. Sijthoff Pers ontbreekt een beleid dat is gericht zal haar buitenlandse i toekomst gaan betrekken v Oost Pers. de Campina Als de directie van DMV Campina volgende week niet besluit mini maal 225 chauffeurs in dienst te houden dan zal er vanaf de maan dag daarop worden gestaakt. Een woordvoerster van de Voedings bond FNV heeft dit gisteren meege deeld. De FNV-bond zal in de loop van de week proberen ook werkne mers van de produktiebedrijven van DMV/Campina bij de acties te betrekken. Servies De Amerikaanse hamburgergigant MacDonald's gaat de wegwerpbor- den en -verpakkingen die voor zijn etenswaar worden gebruikt inzame len en voor een deel opnieuw ge bruiken. Jaarlijks worden er tonnen van het niet-afbreekbare polys tyreen weggegooid. MacDonald's hoopt dat vijftig procent van het po lystyreen kan worden hergebruikt. MacDonalds is een aantal malen het slachtoffer geweest van een boycot omdat het concern, in tegenstelling tot veel van zijn concurrenten, geen papierverpakkingen gebruikt. Beiersdorf De industriebonden van FNV en CNV, de Unie BLHP en de NCHP hebben gisteren in een gesprek met de directie van Beiersdorf in Alme- re geëist dat het besluit om de pro- duktie van cosmetica in Almere te stoppen, wordt opgeschort. De con cernleiding wil de produktie van cosmetica in Nederland en Oosten rijk overhevelen naar andere vesti gingen. Daardoor zouden in Almere 150 tot 200 van de 425 arbeidsplaat sen verdwijnen. Stremsel De Voedingsbond FNV heeft aan gekondigde acties in de Coöperatie ve Stremsel en Kleürselfabriek in Leeuwarden voorlopig ingetrok ken. De directie van de fabriek heeft de meeste eisen van hpt personeel ingewilligd. Volgens een FNV- woordvoerster worden vertegen woordigers van de bond ingescha keld bij een functiewaarderings-on- derzoek en wordt er in november over een sociaal plan gesproken. op het binnenhalen en laten door stromen van vrouwen en aan kin deropvang wordt weinig gedaan. Verschillende werkgevers heb ben nu toegezegd dat ze de moge lijkheden van kinderopvang gaan overwegen. Overigens bleek ook dat een groot schoonmaakbedrijf, dat eerst voor kinderopvang zorgde omdat het moeilijk aan personeel kon komen, de kinderopvang weer afschafte toen de personeelsbezet ting op peil was. Dat bewijst vol- UTRECHT (ANP) Het minsterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft de vereniging Verplegenden en Verzorgenden in Op stand (WIO) een eenmalige subsidie van 120.000 toegekend. Wvc stelt aan de subsidie de voorwaarde dat de WIO bijdraagt aan verbetering van de beeldvorming en de werfkracht van het verpleegkundige en verzorgende beroep. Enkele maanden geleden besloot de WIO zichzelf te transformeren van actiegroep tot vereniging. Daartoe vroeg de organisatie subsidie aan bij het ministerie van wvc. De WIO zei dat het geld besteed zal worden aan publiciteitswerk en verbetering van de organisatie. De WIO is begin dit jaar bekend geworden als actiegroep die zich tijdens de cao-onderhandelingen voor de gezondheidszorg sterk maak te voor 5 procent loonsverhoging. De verplegers kwamen daarbij in conflict met de vakbonden.De WIO telt nu 3000 leden en binnen twee jaar moeten dat er 20.000 worden. De kering van Niwas (een consor- BMK bestaat uit deu- tium met onder meer Ballast Ne- die dryvend worden gemaakt dam, Grootint en Bos-Kalis) bleek bovendien uiteindelijk 'aanzienlijk' duurder dan het plan van BMK (Hollandse Beton Groep, Volker Stevin, Dirk Verstoep en Hollan- dia). De bouw van de kering kost 840 miljoen gulden, inclusief een marge van tien procent voor de post 'onvoorzien'. Daarbij komt nog eens een bedrag van zeshonderd miljoen gulden voor aanvullende dijkversterkingen, waaronder de bouw van de Europoortkering in het Hartelkanaal. Sinds 1985 is over de mogelijke bouw van een stormstuw in het be nedenrivieren gebied gesproken. Die discussie werd weer actueel (na een eerdere poging in 1954) na be kendwording van de nieuwe maat gevende hoogwaterstanden, met nieuwe minimale dijkhoogten bij maximale waterstanden. PiTi'SFIELD Het Amerikaanse slektronika- en chemiebedrijf Ge neral Electrics heeft onlangs een ex perimenteel huis uit speciale plas ticsoorten aan het publiek getoond. De expermimentele woning is ge bouwd op het-terrein van het hoofd kantoor van het bedrijf in Pittsfield in de staat Massachusetts. Vice-president van de plastic af deling van GE, Uwe Wascher, ver klaarde bij de opening van het 'Li ving Environments Concept' Huis (LEC-huis) dat hij overtuigd is dat bouwen in plastic de bouwmethode 'van de toekomst' zal worden. door Michelle Locke/AP De plasticsoorten die in het huis zijn gebruikt hebben weinig ge meen met het soort plastic dat in het dagelijks leven wordt gebruikt of met de plasticsoorten die zijn ge bruikt bij bouwexperimenten in de afgelopen 40 jaar. De in het huis ge bruikte plastic materialen zijn gea vanceerde polymerenplastics die speciaal ontworpen zijn voor indus trieel gebruik. Polymeren zijn deel tjes met een grote molecuulmassa. Zij smelten pas bij hoge temperatu ren, veroorzaken weinig rook bij brand en zijn geluidsabsorberénd. General Electric zal het huis gebrui ken om te experimenteren met po- lymerentechnologie en voor de op lossing van practische bouwproble- men met het materiaal. Het LEC-huis bestaat voor onge veer een derde uit plastic. Meer dan 20.000 kilo plastic is verwerkt bij de bouw, vooral in het dak, de ramen, leidingen, de fundering, in de elek trische systemen en bij de afwer- •Plastic 'huis van de toekomst' werd king van het huis. Toch is nog veel van het uiterlijk van het huis gelijk aan een 'gewoon' huis. Volgens Washer was het nooit de bedoeling om alle hout, stenen, staal en glas van het huis door plastic te vervan gen, die er aan toe voegde dat het nog wel een tijd zal duren voor dat Een van de redenen invoering van het plastic huis nog op zich zal laten wachten, zijn de kosten. De gemiddelde kosten van de gebruikte plastic materialen lig- De kosten van de bouw van het een gezinshuis bedroegen, inclusief ontwerp en onderzoek, ongeveer 22 miljoen gulden. Maar het bedrijf denkt dat bouwondernemers in de toekomst geintereseerd zullen ra ken in plasticbouw omdat geprefa briceerde onderdelen en makkelijk te verwisselen componenten de kosten drukken. Het 280 vierkante meter grote huis van twee verdiepingen valt met zijn groot terras, gebogen er- kerramen en een atrium duidelijk in de categorie 'droomhuis'. Het huis is verder uitgerust met automati sche vensters, een badkamer die omgevormd kan worden tot sauna, waarin bovendien de modernste Ja panse toiletten zijn aangebracht mét ingebouwde ventilator en bid et. Het huis heeft een Jacuzzi mas- sagebad en zelfs beweegbare mu- De gidsen laten vol trots de mo derne snufjes van het huis aan de bezoekers zien. De ramen van het huis kunnen door kwarts-technolo gie automatisch van kleur verande ren zodat vitrage en zonnescher men overbodig zijn. In de keuken muren zijn ijs- en vrieskasten inge bouwd en in de kelder is zelfs een noodvooraad water aangelegd voor tijden van grote droogte. Overal in het huis zijn doorsnedes aangebracht zodat de bezoeker kan zien hoe het plastic aan de binnen kant van het huis of in individuele onderdelen verwerkt is. Door het gebruik van plastic is het huis ex treem luchtdicht en daarom is een bijzonder goede luchtverversings installatie absoluut noodzakelijk. In het huis zijn een aantal bouw materialen verwerkt die ook nu al in de handel zijn. Dakpannen van hardplastic zijn al enkele jaren voorhanden, net als de kozijnen, die met een simpele handbeweging vervangen kunnen worden. "Ver ven is er niet meer bij", zei gids Rob Gillette, "je vervangt de kozijnen gewoon'. je worden gebouwd. Het Haags openbaar-vervoerbedrijf HTM heeft in het kader van haar 125-jarige be staan als service voor het bedrijfsle ven een tram omgebouwd tot Party tram. Belangstellenden kunnen de ze speciale tram huren om in aange paste ambiance een rondrit te ma ken door de hofstad. De HTM heeft 200.000 gulden geïnvesteerd in het ombouwen en inrichten van de Par tytram. De tram is bedoeld voor be drijven die hun yip's eens op een an dere manier willen vermaken dan de gebruikelijke zakenetentjes. De tram beschikt over luxueus uitge voerde faciliteiten. Zo is er een bar ingebouwd met biertap, een koel kast en een magnetron. Ook is er een toilet aan boord en kan er gezorgd worden voor een muziekje. Toch stakingen in Sovjetunie MOSKOU (Rtr) - In de grootste ko lenmijn in de Siberische stad Vor- koeta hebben arbeiders gisteren ge weigerd het werk te hervatten, hoe wel de dag ervoor de mijnwerkers besloten hadden de stakingen te be ëindigen. Dit heeft het officiële persbureau Tass bekendgemaakt. Woensdag en donderdag staakten de arbeiders in verscheidene kolen mijnen in zowel het Donets-bekken in de Oekraïne als in het gebied rond Vorkoeta, omdat zij ontevre den waren over de uitvoering van de concessies die zij in juli door sta kingen hadden afgedwongen. Onder druk van de plaatselijke autoriteiten, die verwezen naar een nieuwe wet die stakingen in sleutel sectoren van de industrie verbiedt, besloten zij donderdag hun staking te beëindigen. De arbeiders hangt ontslag of een boete boven het hoofd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7